המדינה הזו היא כאן

בשבוע זכויות האדם, מה בדיוק יש לנו לחגוג? אולי לא לחגוג, אבל לכבד. לכבד את מי שלא אומרים נואש וממשיכים להיאבק על זכויותיהם ולמען כל בנות ובני האדם
חגי אלעד

באחת המדינות בעולם שכבר סובלות מאי-שוויון קיצוני, הלכו וקיצצו לא מזמן בקצבאות הילדים בטענה ש"אין כסף". אחר כך גילו שיש כסף, אבל לא החזירו את הקצבאות. כתוצאה מכך, עוד עשרות-אלפי ילדים ירדו מתחת לקו העוני. המדינה הזו היא כאן.

באחת המדינות בעולם שמלאי הדיור הציבורי בה הוא אלפי מונים פחות מבמערב, הממשלה מקדמת הצעת חוק להמשך חיסול הדיור הציבורי. המדינה הזו היא כאן.

באחת המדינות בעולם שחמישית מאזרחיה סובלים מאפליה שיטתית, בית הנבחרים מקדם שלל יוזמות להכשרת ושדרוג הפרקטיקות הללו. המדינה הזו היא כאן.

באיזו מדינה ששיעור ההכרה בה בפליטים ומבקשי מקלט הוא בערך אפס, היועץ המשפטי לממשלה נותן אור ירוק להמשך ההתעללות הממוסדת במי שברחו לכאן כי אולי חשבו שמה שיכול להתרחש כאן הוא יותר אנושי, הגון, או אולי אפילו סתם עומד בסטנדרטים מינימאליים כמו אי-כליאה של ילדים. אבל המדינה הזו שכולאים בה ילדים – המדינה הזו היא כאן.

זה, ועוד הרבה, זה הכול קורה כאן, במדינת ישראל ובשטחים הכבושים שבשליטתה. ועוד לא אמרתי כלום על התוכניות לנישול הבדואים מאדמותיהם בנגב, או על ניתוק אנשים מאספקת המים (כן, מסתבר שזה לוקח יותר מעשר שנים לגבש כללים בעניין הזה. ובינתיים? שישתו מהים של עכו, כנראה), או על השיטה השולטת בשטחים של זכויות לישראלים וליהודים מכאן וכיבוש צבאי לפלסטינים מכאן. זה הכול קורה כאן.

אז בשבוע זכויות האדם, לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי שחל היום, ה-10 בדצמבר, מה בדיוק יש לנו לחגוג?

אולי לא לחגוג, אבל לכבד.

לכבד את תושבי הכפרים הלא-מוכרים בנגב. תחשבו על זה: הציבור הכי מנוחשל בישראל מזה כבר שלושה דורות, שהממשלה מסיתה נגדו, שהורסים לו בתים ופחונים. האנשים האמיצים האלו, הם כאן: לא מוותרים, ממשיכים ונאבקים על הזכויות שלהם.

לכבד את זכאי הדיור הציבורי. תנסו לדמיין איך זה לחיות עם סיוע שאיננו מסייע בשכר דירה, בלי ביטחון בקורת הגג שלך. איך אפשר במצב כזה לחפש עבודה או לגדל משפחה? אבל האנשים האמיצים הם כאן: לא מוותרים, מתעקשים על חינוך ופרנסה, ממשיכים ונאבקים על זכויותיהם.

מתוך קמפיין "זה המאבק שלי!"שבוע #זכויותאדם 2013
מתוך קמפיין "זה המאבק שלי!"שבוע #זכויותאדם 2013

לכבד את למעלה מאלף מבקשי המקלט שעדיין כלואים בסהרונים, חודשיים ויותר מאז שהורו על שחרורם. האם הם מודעים למאמץ החקיקה הציני שכל תכליתו התזזיתית היא לאפשר את המשך כליאתם? האנשים האמיצים הללו הם כאן: לא אומרים נואש, למרות אי הצדק הנורא שבכליאתם; לא אומרים נואש וממשיכים לקוות לחופש ולעתיד טוב יותר.

והרשימה עוד ארוכה: כל בנות ובני אדם שהם מושאי הפגיעה בזכויות; שהם המטרות לקיפוח, אפליה או נישול. אלו הם בדיוק מי שלא אומרים נואש וממשיכים להיאבק על זכויותיהם ולמען כל בנות ובני האדם.

לכבודם ולכבוד האופטימיות שלהם, ההתעקשות שלא להתקפל ולא לוותר, התקווה והידיעה שבסופו של דבר העוול יובס והצדק יהיה קרוב יותר – לכבודכן ולכבודכם, אנחנו מציינים את יום זכויות האדם: עכשיו ב-2013, ובכל שנה. לא מתייאשים, לא מוותרים: ממשיכים ונאבקים ביחד למען כל הזכויות של כל אחת ואחד מאיתנו.

לקמפיין "זה המאבק שלי!"

 חגי אלעד הוא מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  לא קיצצו בקצבאות הילדים בטיעון שאין כסף. אלא בטיעון שבמדינה כמו ישראל, קצבאות ילדים זה אחד השימושים המטופשים ביותר שניתן לעשות בכסף.

  1. דן

   במדינה בה קצבאות ילדים שמשמשות לאוכל, ביגוד ודברי לימוד נחשבות לדבר מטופש המדינה הזו היא כאן.
   במדינה בה למקור את אוצרות הטבע בפרוטה ולא לקבל על כך תמלוגים נחשב לדבר חכם, המדינה הזו היא כאן.

   כבוד לנאבקות!

   1. דןש

    מתן הקצבה להורים, במיוחד לאלו שבחרו שלא לעבוד ולפרנס את משפחותיהם, הוא עוול גדול לילדים.
    את הקצבה חייבים להפנות ישירות לילדים : לאוכל, לשפור איכות ההוראה, לבריאות וכו'.
    השמוש בילדים, כפי שנעשה כאן הוא איננו ראוי. במיוחד למשפחות שאינן מתחשבות בצאצאיהם ומעמידים צאצאים מעבר ליכולתם לפרנסם.

   2. עמית

    יש הרבה דרכים עבור המדינה להעניק לאזרחים נזקקים כסף לאוכל, לבוש ודברי לימוד. במדינה בה מצוי המגזר עם שיעור העוני היחסי הגבוה בעולם, שיעור יציאה לעבודה של גברים הנמוך בעולם, ושיעור הילודה הגבוה בעולם, לתת תמריצים, עידוד וסבסוד לילודת עוני נוספת היא אכן מעשה מטופש למדי.

 2. דןש

  כל הטוענים כנגד זכויות האדם שיתבוננו מסביבם ויראו אצלנו את נקודת האור היחידה.
  נכון , ש……
  הכיבוש מהווה בעיה ומדינתנו הייתה צריכה לפעול ביתר נחרצות על מנת להפסיקו. אבל האם הפרטנר ( הממשיך בהסתתו כנגד מדינת ישראל – במיוחד החינוך ילדיו) תורם משהו מצידו ?
  פרשת הבדואים גם היא כאובה והייתה חייבת להפתר מזמן. אבל האם הבדואים מוכנים לשתף פעולה או שמדיניותם היא הכל או שום דבר לא ונוח להם במצב הקיים ?
  פרשת המסתננים – גם בהקשר אליהם נעשו שגיאות רבות. אבל כמה מסתננים מדינת ישראל יכולה לקלוט ולהכיל בתוכה. אגב, המסתננים באים ממצרים, מדוע מצריים , שבא זכויות האדם נשמרות לחלוטין איננה נותנת להם מקלט ?
  נהוג בעולם שכאשר אדם מנסה לחדור למדינה דרך כניסה חוקית, ואין לו אישור, מעלים אותו על המטוס בו הגיע חזרה למקום ממנו הוא בא. האם החזרת/גירוש המסתננים למצרים היא דרך ראויה ?

  גם מאבקים צודקים, שאני תומך בהם, חייבים להתנהל בשקול דעת ולא בזריקת בוץ ורפש. זה איננו מביא לקידום המאבק ולצרוף קהל גדול יותר לנאבקים וחבל.