איפה אנחנו ואיפה מנדלה?

מה בין מנדלה וישראל, מה בין יהדות וציונות, ומה בין מטרות הציונות לתוצאותיה. אלעזר בן לולו על הדרך מקדשת הדם והאדמה ומחללת חיים ואלוהות אליה הידרדרנו

הסיקור של התקשורת הישראלית את מותו של נלסון מנדלה לא הפתיע אותי במיוחד. אחרי הכל, מפחיד להסתכל למציאות בעיניים או למצוא בה לפתע קווי דמיון. עדיף לקרוא איזה סיפור על אומץ לבו של מנדלה ותפקידו המכריע בהיסטוריה ההיא. ככה זה כשאתה בצד החזק והמפסיד שבדרך, זה שמקדש אדמה וכובש תודעה. למרות שהמילה "אפרטהייד" הפכה מזמן לחלק מהז'רגון הישראלי, אנחנו היורשים המפוחדים והמבוישים עדיין מסרבים להכיר בכך שמאז 1967 אנחנו מחזיקים במיליוני בני אדם נטולי זכויות פוליטיות ואזרחיות.

אמנם חוקי השחורים היו שונים (חוק אזורי הקבוצות, חוק המעבר, חוק חינוך הבנטו, חוק המכרות והעבודה ועוד), אך כל אם עברייה תוכל לעשות אחד ועוד אחד ועוד אחד ולחשב בחוסר התחשבות זכות ועוד זכות. אמת היא כי הציונות מטרתה היתה להקים בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל, לא להקים גינות וחצרות אחוריים, לא לכבוש את כל השכונה, ואף לא להיות וועד הבית השולט ולנהל אותו בכלים דמוקרטיים לכאורה.

היהדות מקדשת חיים ואלוהות ולא דם ולא אדמה, ככתוב "ויברא אלוהים את האדם בצלמו, בצלם אלוהים ברא אותו" (בראשית א'). הרי אין משמעות דתית לניצחונות במלחמות, אלא משמעות פוליטית בלבד. לא בכדי טען פרופ' ישעיהו ליבוביץ כי מלחמת ששת הימים לא הייתה בבחינת קידוש־השם, כי לא נתכוונה לכך. הר־הבית נכבש הפעם לא בידי 'החשמונאים' אלא בידי 'המתיוונים'. מעולם לא היה חילול־שם בצורה ממלכתית ולאומית אינסטיטוציונאלית כמו העלייה ההמונית במאות אוטובוסים ומכוניות לכותל המערבי מדי שבת בשבתו. מכל דברי הנביאים לא נתקיים לפי שעה אלא אחד: 'ובני פריצי עמך יבואו בו וחללוהו".

באופן פרדוקסאלי, כל אלו שהם מבקשי-שלום בגלוי אלו הם דורשי-בטחון בסמוי. כשם שביטחונו של התינוק לא יתקיים בעצמו, אלא מעצם יחסיו עם הורי החדשים, כזהו הביטחון המדיני אשר לא יוכל להתקיים ללא שלום אמיתי עם סובבינו. ואין שום הסדר גיאוגרפי או טריטוריאלי שבכוחו לשנות מציאות זו. קל למתוח קו מחבר בין בעיית הביטחון לבעיית השטחים, במיוחד כשמנגנים לנו כל היום שעזה זו החצר האחורית של איראן. בדיוק כמו שמאה שערים זו החצר האחורית של עיריית תל אביב. החומה הסינית נפלה, החומה האטלנטית של היטלר קרסה וגם שלנו בעזרת השם תיפול ועוד תיפול. מרוב שאנחנו עסוקים בלהצדיק את קיומה, אנו שוכחים לחשוב איך נבין את קריסתה עלינו ועל ילדינו ההמומים.

החומה בירושלים. גם היא בעזרת השם תיפול ועוד תיפול. photo: delayed gratification cc by-nc-sa 2.0
החומה בירושלים. גם היא בעזרת השם תיפול ועוד תיפול. photo: delayed gratification cc by-nc-sa 2.0

אין בדבריי משום הפגנת חיבה מיוחדת לעם הפלסטיני או סולידריות אתו. נולדתי לעם היהודי ואני בן לעם ישראל, ואין ברצוני לכפות מרותי על עם אחר ובכך לשנות את מאזנה היהודי של מדינתי. הרי המשך הכיבוש יחסל את מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, ואינני חפץ במדינה דו-לאומית או במדינה כנענית. לא לכך ייחלו אבותיי ולא זו הסיבה שסבי עזב את קזבלנקה הטובה. אני רוצה שלמדינה שלי תהיה לגיטימציה לשמש במה לשיח יהודי מתקדם, לשמש מקור גאווה ליהודי העולם, ולשמש מקור בחירה ברצון או בחירום לכל יהודי באשר הוא.

כמו כן, אין גם בדבריי כל ערעור על הצידוק לקיומה של המדינה שנעוץ בעוול ההיסטורי שנעשה לנו כעם, או על קיומה של רוח יהודית במדינה שבה יש רוב יהודי ולכן היא מדינה של יהודים, ובתוכם מתקיימים בני מיעוט כזה או אחר. אך זהו אינו המצב, לגיטימציה זו לא תוכל להתקיים בקונסטלציה של מדינה דו לאומית. כל יציקת תוכן פוליטי, טריטוריאלי למשוואה זו פוגע ומכרסם בהמשך קיומו העתידי של העם היהודי והיהודי-הישראלי.

מכאן ניתן לראות בכך גם סיבה פוליטית נוספת לפנות בגאווה את השטחים הכבושים. ובחזרה לליבוביץ: "המדובר הוא ביציאה מן השטחים ולא ב"החזרתם", כי אין אנו מוסמכים להכריע לידי מי יש ל"החזירם": לחוסיין? לפת"ח? לנאצר? לתושבים המקומיים? אין זה מענייננו ולא מחובתנו, ואף לא מזכותנו, לקבוע מה יעשו הערבים בשטחים לאחר שנסתלק מהם. עלינו להתבצר במדינתנו היהודית ולהגן עליה. אם לא נסתלק בכבוד – ז. א. מרצוננו החפשי, מתוך הבנה לצרכים האמיתיים של העם היהודי ושל מדינתו – יכפו עלינו האמריקנים והרוסים נסיגה בחרפה". ואנחנו רגילים לזה רבותיי.

השבוע שוחחתי עם חבר, רכז בצופים. הוא טען בנחישות שתפקיד החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי להפוך את התלמיד לאזרח טוב. אם לא הייתי מעריך את איש הערכים שניצב מולי, הייתי שותק. אך מכיוון שאני מעריך אותו, זעקתי. טענתי כי מקומה של מערכת החינוך להפוך את התלמיד לאדם טוב, לאיש ישר והגון. כשמגיל אפס מאכילים אותנו בערכים עליונים של מדינה, בטחון ומולדת ושזוהי נאמנות וחובה טוטאלית, אז אין להתפלא אחר כך שאנחנו רוצחים אדמה, או ראש ממשלה. אבותינו ואימותינו נכנסו כגופות נושמות ויצאו כעשן סמיך בדיוק בגלל אנשים שהפכו אמונה באדם לאמונה באדמה, שקידשו מדינה ואידיאולוגיה על מוסר ומצפון.

כך מסתבר שבחסות הכסות הפוליטית, הפכנו לעובדי אלילים שעסוקים בהצדקת קיום ביטחוני על ידי אבן או שתיים שמשמשת מגירת מכתבים בין הזמר המפורסם לאלוהיו או בין חרדים לאלוהים האחר. העיקר מפחדים מהיום שבו תחולק, ופתאום מצדדים בטיעון דתי, כשנוח לבחור כי מפחיד לפחד.

לסיכום, במציאות הנוכחית, לי אין כל עניין שבניי ובנותיי יבקרו בדרום הר סיני הקדוש, או בקברו של כלב בן יפונה שכנראה לא יפונה מצפון מערב אריאל. אין שום הצדקה לכך, ואף יותר מכך יש פגיעה באמונה לא גשמית כשמבקשים לתקוע דגל ישראלי של מטה על אמונה של מעלה. ושלא נדבר על אחריותי במימון גוף שמלביש צעירים במדים ושולח אותם להירצח למען בגידה אמונית שכזו בשם "אהבת המולדת". אז אחר כך בוכים, ומוסיפים לרשימת הנספים, כי קשה לנו לחשוב שאולי טעינו. אבל כשמדובר במחברת שורות קשה לצאת מהקווים. עד שמגיע המחק ומעלים את העובדות, או הכלב שבדיוק אכל לי את המחברת אדוני המורה. נבוכים היינו ונהיה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאיר עמור

  ציונות = עבודת אלילים וגוש אמונים הוא שבתאי צבי
  משחר ימיה היתה הציונות מוקד לביקורת יהודית חריפה ביותר. עיקר הביקורת היהודית את הציונות התמקדה במסר היהודי שישועתו של העם היהודי תבוא מהאל. תנועת המזרחי ואח"כ המפד"ל ואח"כ גוש אמונים הזנו את הרעיון של הגאולה. בכך הם הפכו למשיחי שקר ולמנאצים של המסר היהודי. אינני אדם דתי על כן הביקורת היהודית של הציונות מעניינת אותי. אך אין ביקורת זו שלי. אני מבקר את מדינת ישראל, שהיא מדינתי, בה נולדתי. אלה הן עובדות חיי. אני אדם שנולד בבית יהודי אך אין הוא יהודי בדרכו. אני מבכה את האזרחות הישראלית שלא התקיימה עדיין מעולם. השילוב של ציונות חילונית צדקנית עם שבתאות אלימה של הבית הלאומי וגוש אמונים כבר רוקדים על חורבותיה של החברה הישראלית-יהודית. הדרך לחיסולו של הקשר הגורדי הזה שבין יהדות חילונית אלימה ושבתאות דתית מסוממת ומשולחת כל רסן, היא הפרדה מוחלטת בין דת ומדינה בישראל. מדינה יהודית היא נוסחת ההרס של מדינת ישראל ושל היהדות הלאומית בישראל. שם אנחנו נמצאים כעת. ציונות התגלגלה לכדי פשיזם ישראלי. גוש אמונים הוא נביא שקר. פשיזם ונביאי שקר הביאו אך ורק קטסטרופות בהיסטוריה. כך הם יעשו גם כאן.

  1. סמולן

   שבתאי צבי הוא ערבי-יהודי שנולד באיזמיר. אשתו אשכנזיה, כמקובל בעדות הניו-מזרחיזם. הוא מטיף לדברים רדיקליים וגואלים (כמו הניו-מזרחיזם), שבשיאם יש המרת דת והצטרפות מלאה לאיסלם, ומה יותר ניו-מזרחי מהתאסלמות ? אני ממש לא מבין מה שבתאי צבי בא לך רע. האם יתכן שלא ידעת שמדובר במזרחי?

   1. מאיר עמור

    במקורות יהודיים שבתאי צבי נתפס כנביא שקר. יהודים (אורתודוקסים) מאמינים וטוענים שהציונות היא סוג של נביא שקר מודרני. גוש אמונים (יוצא חלציה של המזרחי והמפלגה הדתית הלאומית עם בני עקיבא) מממשים בפעולותיהם את הקביעה שהם שומעים את פעמיו של המשיח. על כך בנויה כל היומרה שלהם להוביל את עם ישראל לגאולה דרך השטחים הכבושים. מאחר ואיני יהודי דתי, מאחר ואיני יהודי מאמין, אך מאחר ואני קורא מה שיהודים דתיים אומרים על גוש אמונים ועל הוריו במפד"ל ובתנועת המזרחי, אני נוטה לקבל את עמדתם ואת פרשנותם ההיסטורית לתופעה. לדעתי, גוש אמונים הוא בהחלט שבתאי צבי מחודש. הקשר שבין הטענות הללו, להתחכמויות שלך באשר למזרחיות ואשכנזיות הוא אפסי. אם יהיה מישהו שיטען כי הוא הולך להושיע מזרחים בישראל דרך פעולה משיחית כזו או אחרת, יתכן שאפשר יהיה לקרוא גם לו שבתאי צבי. אז הוא יהיה שבתאי צבי מזרחי. אתה, סמולן, אתה סתם סתום. יהיה לך קשה להבין אבל אומר זאת בכל זאת. מזרחים ואשכנזים נולדו בישראל ביחד עם הציונות. אם תבין זאת נוכל לומר מישברך ולהודות לאלוהי החוכמה.

    1. סמולן

     אענה לך כתבונתך.

     יש לך נימוקים לטענה המעניינת לפיה מזרחיות לא התקיימה לפני קום המדינה ? בסיידר, חלקים מסוימים בזהות המזרחית הנוכחית לא התקיימו, בפרט המיתולוגיה של שנות החמישים וכו'. אבל האם הם החלק המכריע ? למשל, בספרו הניו-מזרחי "תרפ"ט" כותב הלל כהן על השנה והמאורעות כקו פרשת מים ביחסם של יהודים-ערבים לערבים-ערבים. הספר מוקדש למיטב הניו-מזרחיסטים. מילא לומר שהוא טועה בניתוח שלו, אתה טוען שהוא טועה בעצם הצבת הסובייקטים ההיסטוריים שהוא מנתח. ומה עם "בנגאזי-ברלין" ? גם לא מזרחים (זה אגב פותר את כל התמיהות לגבי דמות הגיבורה, שהיא מין מזרחית לא מזרחית) ? אולי גם פלסטינים לא התקיימו לפני קום המדינה (טענה ותיקה, כמדומני) ? ולמה לעצור בקום המדינה, כשאפשר לטעון שלא היו מזרחים לפני ה"קשת", או "העוקץ"?

     טענת הקיום מאז המדינה וכו' שימושית אולי במדעי החברה, בעיקר כי היא חוסכת ביקור במחלקות להיסטוריה ועוד יותר מכך לימוד מסוכן של הדיסציפלינות שלהם, אבל היא בטח לא בהכרח נכונה. לא רק שהיא לא בהכרח נכונה, היא כמעט בהכרח לא זכתה לדיון מקיף. זאת בגין העדרותם של מזרחים מבתי הספר להיסטוריה, ונוכחותם הרבה יותר (ורחוקה מלהיות רבה מספיק) בבתי הספר לעבודה סוציאלית וסוציולוגיה בכלל. אני מניח שבגין המצב הזה, שאגב, הוא אולי טבעי להבדלים האידיאולוגיים בין הדיסציפלינות (זו שמרנית וזו טרנספורמטיבית), ההמשגות האינטלקטואליות של המזרחיות מבוצעות רק בזירה המאד מסויימת של מדעי החברה הנוכחית, ואין להם רקע היסטורי כמעט כלל. איפה צבי בן דור ? אה, חוקר את הסינים. חבל, כי הפרשנות ההיסטורית נותרת פתוחה לאנשים כמוני, שאתה לא הכי מחבב, ולאנשים כמו מרטין גילברט, שאת הספר שלו ועוד יותר מכך את התרגום שלו לעברית אתה *צריך* לא לחבב (כי הספר מוטה והתרגום מביך).

     יתר על כן, אין שום דבר במה שכתבת ששולל את האפשרות ששבתאי צבי היה דמות מודרנית מוקדמת שמסיבות מורכבות מייצג גם אבטיפוס נפוץ במודרנה המאוחרת, או הפוסט-מודרנה. לא רק שאין שום דבר ששולל את האפשרות הזו, היא מה שגרשם שלום כתב עליו כל כך הרבה. בוא נמשיך בפלפול הליטאי הזה: יכול להיות שגרשם שלום טועה בקשר לעובדות, ועדיין עצם האפשרות של מודרני מוקדם שישמש כדגם למה שמתרחש במודרנה המאוחרת היא אפשרות לגיטימית. תוכל לשלול אותה, אבל לשם כך תצטרך לקרוא קצת על מר צבי. ואשתו האשכנזיה (הסבר מקובל לסטייתו של צבי בקרב קהילות יהודיות-ערביות היתה השפעתה של "אשתו האשכנזיה"; נשמע מוכר?). בוא נחזור לעבודות של צבי בן דור. הוא חוקר מוסלמים בסין של פעם, והם יוצאים די דומים למזרחים בישראל היום (זו אחת הקריאות הפרשניות הנפוצות לספר שלו). אם תכפיל ותחלק לפי הטעם (כלומר: תשחזר את יחס האנלוגיה), שוב תקבל אפשרות של שבתאות בניו-מזרחיזם. מצווה הבאה בעברה ?

    2. מאיר עמור

     מדוע אתה מתפלפל ומתפתל? הטענה פשוטה יחסית. זאת אומרת אפילו לאדם שלא מסוגל להציג את עצמו באופן מלא וטוען לעמדה של היסטוריון. האם אנו מדברים עם אדם שהוא פיגמנט של הדימיון – רוח רפאים. אז ככה, הטענה (אם אתה רוצה הסוציולוגית היסטורית) היא: מזרחים ואשכנזים נוצרו בישראל כחלק מפעולת ההתייחסות השונה של המנגנונים של המוסדות הציוניים והמדינה הישראלית-יהודית. גם פלסטינים לא היו לפני הסיכסוך הישראלי יהודי (נכון בעבורי גם לא היו ישראלים). אף אחד לא טוען שלא היו יהודים במזרח התיכון או ברוסיה. אף אחד לא טוען כי לא היתה להם זהות שעוצבה על ידי הקשר עם המקום וכמובן ההיסטוריה שלהם כקבוצה. תפסיק להתפלפל. אם אתה רוצה לערב את צבי בן דור בנית תכתוב לו מכתב ותבקש ממנו להצטרף לדיון. שאלת השבתאות מעניינת אותי יותר מאשר שבתאי צבי עצמו (ולבטח מאשתו שאתה מתעקש לקרוא לה ה"אשכנזיה"). אני יודע שלהרבה היסטוריונים (או שמא נומר לכאלה המתיימרים להיות היסטוריונים אך מסתירים את שמם המלא, שמא יבולע להם) קשה עם הדיון על קיסריזם ולא על יוליוס קיסר. אבל יש כאלה שעושים זאת. חלקם גם היסטוריונים. לדעתי, גוש אמונים, עם הטענה של גאולה ופעמי משיח מציגים אלמנטים של התופעה הזו. האם אתה יכול לדבר לעיניין הזה? אם כך, אציג לך סיכום להקל את מלאכת הפרשנות בעבורך. יש לך שתי נקודות רלוונטיות לדיון איתי. האחת – מזרחים ואשכנזים (וגם פלסטינים וישראלים) הן תופעות יחסית חדשות נוצרו בהיסטוריה העכשווית של 120 שנה. שנית, האם יש בגוש אמונים אלמנטים של טענה למשיחיות והאם ניתן להגדיר זאת כמשיחיות שקר (ראה לדוגמה ולהשוואה את פרשת שבתאי צבי). את כל שאר הטענות שלך תכוון באופן בהיר יותר ולמטרות שאיתן אתה רוצה לנהל שיח.

     1. סמולן

      ראשית, אני חולק על הרעיון שהמזרחיות החלה עם מדינת ישראל. כתבתי בקיצור מדוע, אבל כמובן שאין לי בעיה עם מי שאומר שההנחה הזו משמשת אותו, אינסטרומנטלית, לטיפול בתחומים שבהם היא מייצרת תוצאות סבירות.

      שנית, המונח "אשתו האשכנזיה" הוא ציטוט של ציטוט, ומוכר למי שקרא על צבי (שבתאי, לא בן דור).

      כל הכבוד על התגובה העניינית.

 2. עופר

  הכותב נאחז בציטוט נורא למדי: "עלינו להתבצר במדינתנו היהודית ולהגן עליה".

  לייבוביץ' אמנם היה נביא זעם בוטה ביחס לפשעי הכיבוש, אבל ציוני מיינסטרים בכל מה שקשור לקיומה של מדינה "יהודית ודמוקרטית" בגבולות הקו הירוק. הקריאה שלו להתבצרות מובילה לעימות, או לפחות לשלום קר מאד, עם הפלסטינים, בוודאי לא לשלום ולדו-קיום. זו הטפה עקבית ומציאותית כאשר הקורא מסרב להתמודד עם השלכות הנכבה ולא נוגע בכל ההיבטים של סוגיית מעמדם של אזרחי ישראל הפלסטינים. האם זה הדבר הטוב ביותר שאפשר לשאוף אליו?

  ואם הכותב כל כך חושש ממדינה משותפת, מה הוא מציע ביחס לחוקי ההגירה של המדינה היהודית המתבצרת ? הנהגת חוקי הגירה והתאזרחות שוויוניים עשויים להעלות את שיעור הלא-יהודיים (ואף את שיעור הפלסטינים) באוכלוסייה. מצד שני, תמיכה בחוקים הקיימים תהיה ציונית בעליל.

 3. אורי יזהר

  אלעזר בן לולו צודק. אם לא נגיע להסדר מדיני עם הפלסטינים יש לצאת מהשטחים גם באופן חד צדדי. השאלה הגדולה היא מה עושים כדי לממש את המדיניות שאתה מציע. כיצד יוצרים או מחדשים כוח פוליטי שיוכל לבצע זאת, כי ממאמרים, גם טובים וצודקים, לא יצמח כוח כזה.

 4. 0מולני1

  הכותב כה משוכנע בנחיתותו המוסרית, היהודית, הערכית ואולי גם השכלית של גוש אמונים, שהוא כבר עיוור למציאות כפשוטה.
  וזאת על אף שרואה אני את עצמי נמנה עם המחנה השמאלני הציוני.
  אפילו אבו-מאזן, השואף לשלום, לא יחתום על הסכם גם אם נחזור לגבולות 67', ניתן לו את המפתחות על הר הבית ושאר שכונות ערביות בירושלים.
  הסיבה לכך היא פשוטה – ללא זכות שיבה __מלאה__, אין הסכם. זוהי דרישה קטגורית, ללא פשרות.
  מובן שעם החמאס והג'יהאד המצב פשוט הרבה יותר – בשום אופן, אף פעם ולעולם לא יהיה הסכם.
  ברור לכל מה משמעותה של זכות שיבה – זוהי דרישה בלתי מתקבלת על הדעת, והיא אף אינה מוסרית.
  וברור מדוע דורשים אותה, מעבר לרפלקס המותנה – הכל נגד ישראל – הכוונה היא שאבו מאזן יקבל מדינה בגבולות 67' ללא שום הסכם. הדרך היא פשוטה: לאחר שייכשלו כל השיחות, והם ייכשלו גם אם זהבה גלאון הייתה ראש הממשלה, כל שעליו לעשות לקרוא לחרם, החרם בוא יבוא כפי שכמה מקוראי האתר מייחלים לו, ובסופו, נסיגה חד צדדית ל-67', מדינה פלסטינית שלא מכירה בישראל, ובסיס נוח לטילים על כל הארץ, לעתיד לבוא.
  כמו שליאור שליין אומר: שיהיה לנו בהצלחה.

 5. שאול סלע

  עם ישראל זו הגדרה אמורפית לכלל היהודים החיים בעולם. עם יהודי שמאפייניו הם הלאומיות האירופית של מאתיים השנים האחרונות לא קיים,לא התקיים ולא יכול להתקיים.

  נועם א"ס הסביר בעבר דרך יאיר לפיד ורות קלדרון מדוע הציונות היא נצרות.

  [..]הציונות כנצרות /נועם א"ס

  מאמר חשוב. תודה.

  "היהדות" נוסח יאיר לפיד ורות קלדרון אינה מתונה כלל וכלל, אלא דת קיצונית במיוחד של שכבת אוליגרכיה יהירה, סובאת ומדושנת עונג-עצמי, שלובשת דונה קארן ומטיפה לעניים ומאשימה אותם בעניים לפי מיטב המוסר הקלוויניסטי. זהו פרוטסטניזם יהודי הסובב כולו סביב עיקרון התועלתנות האנוכית כעיקר דתי, ואין בשום אופן להשוות את התועבה הקיצונית הזו לאלפי שנות יהדות מתונה וההדדית בעולם המוסלמי והקדם-מוסלמי. אם כבר, יותר מכל זוהי "יהדות" הקרובה ברוחה לשכבת הכהונה הצדוקית המושחתת והמתייוונת של ימי בית שני, מוכרי האינדולגנציות בבצע כסף, מכניסי הצלם בהיכל, פותחי הר הבית לשוק, חסרי הזכר. ללא הטריטוריאליזם, המיליטריזם, הקפיטליזם הציוניים, ללא הגזענות הלבנה ובצע הרווח של הפריבילגיה הציונית, "הדת" החדשה הזו לא תחזיק שנייה וחצי, וגורלה הוודאי להיעלם ולפוג כמוץ ברוח. זו "הדת", זה תוכנה, זה טיבה. ללא הקומבינה הציונית, חסידי "הדת" הזו השוטים והמסואבים – בני בריתם המהותיים של ה-White Supremasists הפרוטסטנטים – יפוצו לכל עבר בחפשם הנואש אחרי קומבינה קולוניאליסטית-קפיטליסטית גזענית חדשה, בכל דת שהיא, למלא בה את כרסם הסובאת. כבר המרה לקתוליות עדיפה על פני "היהדות" הזו של אוליגרכיה יהירה, עבדי הקפיטל, נוגשי יתום ואלמנה, בועלי בעל ונושכי נשך. אחרון המתנחלים המשיחיים הקנאים, מהרב גינסבורג הפסיכי ועד הילדים הפתאים ההולכים כסומים אחרי איתמר בן גביר, עדיפים הימנם.[..]

 6. אורי יזהר

  אין ספק, הקטע האחרון הוא יצירת מופת פילוסופית-היסטורית שכמוה עוד לא הופיעה בהגות היהודית. הכותב חיסל את כל יריביו בכמה הקשות מקלדת. מבצע ראוי לציון. תמשיכו כך ונראה לאן תגיעו.

  1. שאול סלע

   ג אביבי למטה מסביר את זה טוב

   ובנוסף לכך מתוך הויקיפדיה

   [..]אף שהעלייה ההמונית בשלוש השנים הראשונות להקמת המדינה הייתה מורכבת מיוצאי אסיה, צפון אפריקה, אירופה ואמריקה בחלוקה כמעט שווה, ובשנה הראשונה להגעתם ההרכב העדתי במעברות היה באותו יחס, כבר בשנת 1952 היוו יוצאי אסיה וצפון אפריקה כ-80% מתושבי המעברות[4]. יחס זה נשמר לאורך השנים המאוחרות יותר כאשר הסיבות לכך הן מגוונות, ונובעות הן מהעובדה שלעולים אירופאים רבים היו כבר משפחות מבוססות בארץ שעזרו לקלוט אותם, וכמו כן ממדיניות מפלה של הגופים האחראים על ההתיישבות במדינה (בעיקר של הסוכנות היהודית) ודאגתה לעולים יוצאי אירופה ואמריקה לדיור קבע (בעיקר במרכז הארץ) לעומת יוצאי אסיה וצפון אפריקה. דוגמה לשיטה המפלה ניתן לראות בפרוטוקול מתוך ישיבה מיוחדת של הסוכנות היהודית בהשתתפות דוד בן-גוריון, בה סקר ראש מחלקת הקליטה ברגינסקי את פריסת העולים עד לשנת 1956. (הישיבה התקיימה ב-10 בדצמבר באותה שנה)[5]:
   Cquote2.svg

   ב-27 החודשים האחרונים עלו 85 אלף מצפון אפריקה ו-85% מהם הופנו לאזורי פיתוח שהם מחוץ לרצועת גדרה-נהריה, אלא הופנו למקומות כגון: באר שבע, דימונה, אילת, אופקים, עזתה, קריית גת, קריית שמונה, בצת וחצור. לגבי העלייה הפולנית הדבר שונה. בחודשיים האחרונים עלו מפולין יותר מאלפיים איש. חלקם הוכנסו למקומות ריקים שהיו בתוך הרצועה (גדרה-נהריה), משום שנשארו דירות פנויות ויכולנו להשתמש בהם, ואנו נשלח את הפולנים גם לזכרון יעקב, לבנימינה, כי את הפולנים לא נוכל לשלוח לבדונים וצריפונים, להם אנחנו צריכים שיכון המתקבל על הדעת.
   Cquote1.svg

   טיב הקשרים בין ותיקי הארץ לבין יוצאי אירופה ואמריקה סייע לאלה האחרונים להיעזר באוכלוסיית הוותיקים (בעיקר קרובי משפחה) כדי לצאת מהמעברות. תנאי החיים הקשים במעברות גבו מחיר יקר, בעיקר במעברות המבודדות. בקרב תושבי מעברות אלה התפתחה תחושת מירמור קשה במיוחד אשר תרמה לקרע חברתי בין העולים מארצות האסלאם, שהיו רוב מניינם של אנשי המעברות, לבין יוצאי אירופה.[..]

 7. ג. אביבי

  ההשוואה בין ציונות לעבודת אלילים עושה עוול לאחרונה. עבודת האלילים עם כל השלילה שבה, הפיחה תקווה ולו לזמן היסטורי מוגבל בקרב המאמינים בה. בפגניות, שצמחה הרבה לפני עידן המדע, הייתה הרבה נאיביות – נקודת זכות קטנה בשיפוט הערכי שלה.
  הציונות מעצם מהותה הקולוניאליסטית נועדה להטיב עם קבוצה אתנית מסוימת ע"ח גורלם, עתידם וחייהם של אחרים ובעזרת משאביהם הנגזלים.
  הציונות המעשית כל כולה רציונלית (הגם שמתורצת להמונים בהסברים פסבדו-מדעיים מחד ו"דתיים" מאידך) – מונחית מטרות חומריות – ואין בה שמץ של נאיביות, בניגוד למשיחיות או לעבודת אלילים. לכן היא תיבחן ותישפט ע"פ תוצאותיה – נחשול, ניצול ועושק המזרחים, נישול הפלסטינים ושוד מולדתם.

 8. דפנה

  אבל חברים יקרים המשוואה הקיימת בפועל קטלנית!
  יותר מ 60% מהיהודים הישראלים הם ימין, אפילו ימין קיצוני-פנאטי ו 90% מהערבים הישראלים רוצים להעיף אותנו מכאן, להחזיר את היהודים למקור מוצאם.
  השמאל הישראלי השפוי, הוא לדאבון הלב, מיעוט אימפוטנט שאינו מסוגל לשנות את המצב לבד מלזעוק: שמים וארץ הצילו!

 9. אורי יזהר

  לסלע ואביבי, גם לדעתי הציונות עשתה שגיאות חמורות תוך כדי הגשמתה לפני ואחרי קום המדינה. אבל אינני מוכן לפסול אותה וודאי לא לחרף ולגדף אותה בטקסטים פסבדו אינטלקטואליים תוך ניצול סלקטיבי של עובדות היסטוריות. הפרקטיקה הזאת לא תוביל אתכם לשום מקום אלא תשאיר אותכם במסגרת מצומצמת של נרגנים כרוניים שגם רוב המזרחים הישראלים לא מוכנים להזדהות עמם. להכניס לציונות האשכנזית זה כיף גדול, אני מניח, אבל זו פרקטיקה עקרה. תציעו דרך שיש בה היתכנות פוליטית בישראל של היום ואז יהיה על מה לדבר.

  1. אמת מארץ תצמח

   "אינני מוכן לפסול אותה"
   אהה.
   חשוב מאד באמת. כי השמאל הממסדי שמעולם לא יצא נגד כלום ממש הצליח לסיים את הכיבוש ולמנוע את הגלשיה למחוזות הגזענות המופרעת וחוסר הלגיטימיות. שאפו פרגמטיסט! שאפו!!!

   1. אורי יזהר

    ואתה הצלחת?

  2. ג. אביבי

   לשיטתך הציונות עשתה שגיאות חמורות אבל אין לפסול אותה בגלל שגיאות. ואכן על שגיאות ניתן לסלוח אם הן תוקנו.
   אם כך לשיטתך:
   את תימני כינרת העבידו 20 שנה בפרך ונישלו אותם מהאדמה אותה הם עיבדו והפרו, תוך איבוד חייהם של כ50% מהם, לטובת אשכנזי כינרת, רק מתוך שגיאת פינוי… לא התכוונו להרע להם ולנצלם חלילה. אלא רק לשפר להם את תנאי המחיה (השליכו אותם בוואדי עארה) לטובתם, מתוך הוקרה לפועלם… ה"חלוצים" שהעיפו אותם פשוט שגו אבל ממש לא מתוך רוע לב…
   חטיפת למעלה מאלף תינוקות תימנים ומזרחים: שוב שגיאה תמימה. הממסד הציוני ועסקניו רצו רק להקל על מצוקת הדיור באוהלי המעברה אז דיללו קצת לרווחת שאר הדיירים…
   הקרנות הX הקטלניות לילדי המרוקאים: שגיאה נפוצה, שכן התכוונו להרוג טפילים (שהיו או לא היו על ראשי המוקרנים). הם ממש לא ידעו שקרינה בעצמה של פי 30,000 מזו של צילום רנטגן יכולה להרוג או לגרום נכות נפשית / מוטורית למוקרנים בני 10. ממש שגיאה של מערכת בריאות תמימה (על שלל מומחיה) ולא מפותחת – ולא חלילה ניסוי בבני אדם שנחשבו בעיניה לנחותים, תמורת סיוע מהדוד סם….
   מדיניות האכלוס ששלחה את המזרחים לפריפריה: ממש לא מכוונות לרעות. רק רצו שהמזרחים ירגישו נוח בארצם החדשה ולא ניכור, אז דחפו אותם לאזורים נחשלים כדי שיזכירו להם את ארצות מוצאם…שוב שגיאה מתוך נאיביות…
   אפשר להמשיך ולדבר על הרכב האתני של מי ששולט במוקדי הכוח וההשפעה של מדינה. אבל ציונות כזאת שראשיה עד היום לא הודו ולפי הסימנים גם לא עזבו את השיטה (ראה פרשת הדפו-פרוברה לנשים האתיופיות, ממש לא מזמן), היא לא בת-שיח.

   אולי קודם כל תציע אתה, אורי יזהר, דרך חדשה למחוללי הציונות בפועל (המפלגות הציוניות). תציע דרך להשתנות, להודות בכל הפשעים ולהפסיק את השיטה הגזענית המקפחת כל מי שאינו אירופאי/אשכנזי. אז תהיה לך סיבה להציע לנו דרך חדשה ו"לא נרגנת".

 10. אליהו

  עיבוד תוכני מעניין של עבר הווה ועתיד, לצד נקודת מבט מעמיקה ואחרת.
  הייתי משנה פה ושם טיעונים למען הבהרת סוגיית הכיבוש במובנו הרעיוני, אך בסך הכל כתיבה יפה ומעניינת. פילוסופית אך מקורקעת.

  ועוד נקודה שהסבה את תשומת ליבי-
  משם משפחתו של הכותב אני מבין שהוא בן למשפחה יוצאת עדות המזרח. ומשמו הפרטי עולה בדמיוני תמונה של איש דתי. לא מכיר אישית את הכותב אבל בהחלט מעורר מחשבה והערכה. חשוב שבמחלקות בתחומי מדעי החברה נמצא גם ייצוג שכזה. ולא רק במנהל עסקים, במזרח תיכון או במשפטים. ולא רק בבר אילן חובשי הכיפות

 11. מאיר עמור

  ג. אביבי ושאול סלע עם אנשים כמו אורי יזהר אין מה לדבר. צריך לשאול אותם שאלות. בסגנון של ג. אביבי אבל הרבה יותר קצר. למשל: רפורמה אגררית, חיסול המועצות האיזוריות, חיסול בנים חוזרים בקיבוצים ובנים ממשיכים במושבים, ביטול המושג של יישובים קהילתיים ווועדות קבלה. או אפשר לשאול אתה בעד חוק ייצוגי? תוך 15 שנה לדאוג שכל מוסדות המדינה הייצוגיים באמת מייצגים את אוכלוסיית ישראל על כל גווניה ומרכיביה. כן או לא? אם כן בבקשה אמור זאת אם לא רצוי להתעלם מצדקנות סכרינית הטוענות לציונות ולמעשה מגינה על פריבילגיה. עדיף לדבר אל הסלעים, האבנים והרוח מאשר לצדקנים כמו אורי יזהר. הוא עוד עלול להציג לכם רשימה של פעולות "פילנטרופיות" שהוא עשה "למען". פשוט להתעלם. התשובה הכי טובה היא או שאלות ישירות או התעלמות.

 12. בארשבעי

  א. ישראל מחזיקה "במיליוני בני אדם נטולי זכויות פוליטיות ואזרחיות".
  – ומה עם הרשות הפלסטינית? העובדה שאף ישראלי אינו קובע את החינוך, הרפואה, המשטרה, התקשורת, רישוי העסקים וכו' של רוב מוחלט של הפלסטינים?

  ב. "כשם שביטחונו של התינוק לא יתקיים בעצמו, אלא מעצם יחסיו עם הורי החדשים, כזהו הביטחון המדיני אשר לא יוכל להתקיים ללא שלום אמיתי עם סובבינו". אנלוגיה מעניינת. ומה עם מצב בו אותם "סובבינו" אינם הורים גאים לרך הנולד, אלא יותר כמו האם החורגת משלגיה? מה בין נסיגה מוחלטת מיהודה ושומרון לשלום אמת עם מצרים או סוריה, שהורגת בשלוש שנות מלחמת אזרחים יותר סורים משהרגנו בעשרות שנות לחימה?

  ג. רצון בישראל שהיא "במה לשיח יהודי מתקדם, לשמש מקור גאווה ליהודי העולם, ולשמש מקור בחירה ברצון או בחירום לכל יהודי באשר הוא": מעניין. יש מקום כזה, בו היהדות אינה קשורה "בעצים ובאבנים", היהודים אינם שולטים בשכניהם, קיומם לגיטימי והם חופשיים לעסוק בעינייני מוסר ומצפון. קוראים לו הגולה, ולמדקדקין- גלות במדינות המערב. כעת, האם יש גל עליה מצרפת וארה"ב לארץ או להיפך? האם קהילות צרפת וארה"ב, שהכותב היה רוצה כניראה שנידמה אליהן, מתחזקות או מתמסמסות? האם ספרות, קולנוע, מוזיקה ומחקר יהודי נוצרות שם או כאן? שלא לדבר על עצם העובדה המרעישה, שמיליוני יהודים בחרו בישראל (בנוסף למיליונים אחרים, שהגיעו לכאן מכורח הנסיבות), והפכו אותה, לראשונה מאז ימי בית שי או אף מימי בית ראשון, לריכוז היהודי הגדול בעולם.

 13. אורי יזהר

  לג. אביבי
  אתה טוען לחטיפת כאלף ילדים תימנ ים ומזרחים על ידי הממסד הציוני. אינני טוען שלא היו חטיפות, אבל כל וועדות החקירה שבדקו את הנושא הגיעו למסקנה שהרוב הגדול של הילדים נפטרו.
  אתה מציג את הקרנות הגזזת בשנות החמישים כפעולה נגד הילדים המזרחים. בדקתי בוויקיפדיה, כי אינני מכיר את הנושא. לפי הכתוב שם הגזזת הייתה מחלה מידבקת מאד ולפני 1960 לא הייתה לה תרופה חוץ מהקרנות רנטגן. אחר כך הופיעה תרופה שנלקחת בבליעה וההקרנות פסקו. עשרות אלפי ילדים אשכנזים טופלו בתחילת המאה העשרים באירופה נגד גזזת. התמותה מגזזת עקב גידולים סרטניים היא בין אחוז לאחוז וחצי מכלל המוקרנים. הוחק חוק למתן פיצויים למי שנפגע מהגזזת. בארה"ב טופלו כארבעה מיליון ילדים נגד מחלות שונות באמצעות הקרנות רנטגן במחצית הראשונה של המאה העשרים.
  נראה לי שאתה מעוות ומסלף את ההיסטוריה ונותן רק חלק מהתמונה. ועל זה אמרו הקדמונים שחצי אמת גרועה משקר.
  אני חוזר ואומר שנעשו שגיאות בדרך בה קלטו את העולים המזרחים. חלק מזה הבאתי במאמרי "את אחיי אנוכי מחפש". במקום תגובות ענייניות קיבלתי בעיקר התלהמות והכפשות.
  אני חושב שברטוריקה המתלהמת שלך ושל מגיבים וכותבים נוספים באתר הזה לא תקדמו שום נושא חשוב. חיזוק לדעתי זו קיבלתי אתמול ביום עיון באוניברסיטת חיפה על שסעים בישראל בו השתתפתי כשומע. אחת ההרצאות שניתנו שם הייתה של פרופ' ניסים מזרחי, ראש החוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב. כותרת ההרצאה הייתה "כלוב הברזל של פוליטיקת הזהויות". הוא הסביר בדבריו, שכללו גם רקע תיאורטי רלוונטי לנושא, כיצד הקבוצות הרדיקליות המנהלות פוליטיקת זהויות, בין היתר הזכיר גם את הקשת הדמוקרטית המזרחית, הדורשות שוויון בשם השוני וההיבדלות, בעצם מתנתקות מההמונים אותם הן מבקשות להוביל ויוצרות אצלם תגובות נגד. נראה לי שחלק מהמגיבים והכותבים כאן שייכים לאותן קבוצות או מגמות רדיקליות.
  אני מקבל בברכה את הצעתו של מאיר עמור לא להתווכח אתי. באמת אין לי שפה משותפת אתו.
  אני מסיים גם את ההתדיינויות אתך.

  1. ג. אביבי

   יזהר, עקב אי-יכולתך להתמודד בהגיון עם הטענות שלי, של סלע ושל מאיר, עברת לפסים של הכפשה.
   "…אבל כל וועדות החקירה שבדקו את הנושא [חטיפת ילדי תימן] הגיעו למסקנה שהרוב הגדול של הילדים נפטרו…" – לאיזו מסקנה יכולה להגיע ועדה "אובייקטיבית" שמונתה ע"י הגוף האחראי לחטיפת הילדים? אילו הנאצים לא הובסו והייתה נפתחת שם חקירה על העלמותם של מיליוני יהודים, צוענים ושבויי מלחמה – האם הם היו מודים בפרומיל אחד ממעשיהם?
   "…הקרנות הגזזת בשנות החמישים כפעולה נגד הילדים המזרחים. בדקתי בוויקיפדיה, …לפי הכתוב שם הגזזת הייתה מחלה מידבקת מאד ולפני 1960 לא הייתה לה תרופה חוץ מהקרנות רנטגן." – שטויות. היו סוגי משחות יעילות ומוכרות נגד המחלה שלא היו מצריכות מרשם רפואי, כבר בראשית שנות ה50. האם מחלת עור שאין בה כל סכנת חיים או בריאותית אחרת מצדיקה טיפול קטלני?
   "התמותה מגזזת עקב גידולים סרטניים היא בין אחוז לאחוז וחצי מכלל המוקרנים." – עכשיו תעשה חשבון פשוט 1.5% מתוך 50,000 (לפחות) = 750 נפש. אם כך, בשבילך 750 נספים מרוקאים זה עניין זניח.
   "בארה"ב טופלו כארבעה מיליון ילדים נגד מחלות שונות באמצעות הקרנות רנטגן במחצית הראשונה של המאה העשרים" – האם בררת מה הייתה עוצמת ההקרנות? האם ידוע לך שבעקבות מלחמת העולם השניה ומיד אחריה הפסיקו את השיטות האלה במדינות מתוקנות?
   "נראה לי שאתה מעוות ומסלף את ההיסטוריה ונותן רק חלק מהתמונה. בלה בלה בלה.. שחצי אמת גרועה משקר." – מאחר שאין לך יכולת להפריך את הטענות שלי, של סלע ושל מאיר אתה עובר להכפשות נלוזות. גם הניאו-נאצים, כמוך בדיוק, טוענים שהיהודים מסלפים את ההיסטוריה ומציגים חלק מהתמונה לנוחותם.

   "אני חושב שברטוריקה המתלהמת שלך ושל מגיבים וכותבים נוספים באתר הזה לא תקדמו שום נושא חשוב. " – זו תקוותך – תקוותו של הפושע שמנסה להשתיק כל דיון במעשיו. המזרחים, לעומת זאת ,לא שואלים אותך וימשיכו לדבוק באמת ולשאוף לשוויון אתני מלא שכל כך מפחיד אותך ואת כל גזעני אשכנז. מי שמנסה להצדיק את הפשעים ולקרא להם "שגיאות" הוא לא אח של אף מזרחי ושילך לחפש את האחים שלו במרתפי הבירה של מינכן.
   "אני מסיים גם את ההתדיינות אתך." – אוי, אתה ממש חסר לי. אין לי כל עניין אישי ואתגרי להתווכח איתך. אני משיב לדבריך, כי אתה מפיץ כאן שקרים לטובת המשטר האשכנזי גזעני ומצדיק אותו תוך תירוצים (כגון אלה שהפרכתי בכל הויכוחים איתך). אתה מתנגד לצדק חלוקתי ולביטול הפריבילגיות הגזעניות של הקיבוצים (בן ממשיך / חוזר וכו').
   אני מקווה שעורכי האתר יגבילו את מאמרי השקר שלך באתר.

 14. מאיר עמור

  לג. אביבי, ידידי כל שיש לי לומר לך על דבריך הנכוחים והחשובים הוא כדלקמן: למתלהמים אשכנזים המסתתרים כצדקדנים וכחסידי אומות העולם, בעודם מגינים בחירוף נפש על זכות היתר שלהם ומסתירים במלאכת מחשבת את עולם הרפאים שבארון ההיסטורי שלהם – יש לומר את הדברים הבאים:

  המאבק הפוליטי עם מוסד האשכנזיות עדיין לא החל באופן מעשי. תארו לכם מה יהיה המצב כאשר המאבק האמיתי יתממש. זאת אומרת כאשר תוצג תוכנית הרפורמות הבאה:
  (1) רפורמה אגררית. ברפורמה האגררית יקבע גבול לישראל, תבוטל הקק"ל, יבוטל מנהל מקרקעי ישראל (יוקם גוף אזרחי אחר במקומו), יבוטלו הנוסחאות המעמדיות והמפלות של "בנים חוזרים" ו"בנים ממשיכים", יחוסלו המועצות האיזוריות שבשליטת הקיבוצים והמושבים הותיקים; קוי מיתאר איזוריים וייצוגיים אחרים ישורטטו.
  (2) רפורמה בייצוג. קביעה כי על מוסדות המדינה המרכזיים להיות מייצגים של החברה הישראלית. החל במוסדות המשפט, דרך מוסדות האקדמיה, התקשורת הציבורית (רדיו, טלויזיה, גופי תקשורת ציבוריים אחרים), ומשרדי הממשלה בארץ ובחו"ל (יותר ערבים, יותר נשים יותר מזרחים). כל זאת תוך 15 שנה.
  (3) רפורמה במיסוי. שינוי היחסים שבין מיסוי עקיף ומיסוי ישיר והגדלת המיסוי הישיר. מיסוי על הכנסה ולא מיסוי על הוצאה. שינוי היחס שבין עבודה והון והערכת העבודה כיוצרת הון ולא כתומכת הון.
  (4) רפורמה אזרחית. יש וצריך להיות מקום להבהרת מושג האזרחות הישראלית. זאת אומרת הצורך העקרוני לקביעת אזרחות ישראלית ושלטון החוק על פיו ברור מהן החובות, הזכויות והאחריות האזרחיות של האזרחים אל מול המדינה, ומהן ההגבלות, החובות, האחריות של המדינה כלפי אזרחיה. שינוי שכזה מחייב עמדה עדכנית ומעודכנת לגבי היחסים בין דת ומדינה בישראל. אזרחותם של לא יהודים בישראל היא תנאי דמוקרטי לדמוקרטיה הישראלית.
  (5) רפורמה פוליטית: רק כוח פוליטי יכול לממש זאת.

  בלי מילה אחת על אשכנזים. את השאר לכו ללמוד. ישנם כאלה שאין מה לדבר איתם. איתם צריך להיאבק בדרכים הפוליטיות הידועות. להפוך את הרוב לקול המכריע. לקחת את שמגיע על פי הצדק. לא לשעות לדיבורי סרק של בטלנים אינטלקטואליים. אנחנו הרוב צריך להפוך זאת למציאות הפוליטית של חיינו. נקודה.

  1. ג. אביבי

   ראשית, תרשה לי לציין שמכל אנשי השיח המזרחי ההיסטורי (החל משנות ה90 וימי קדמה) אתה מבין המעטים שממשיכים להתבטא באופן עקבי כסנגור של הצד המזרחי.
   יש הסכמה מלאה ביננו על הצורך ברפורמה (לדעתי מהפכה) האזרחית שאתה מציע. אבל ברור לשנינו שגם את תיפול החלטה (נניח בעקבות לחץ מבחוץ) להפעיל רפורמה כזאת, היא תנוהל ע"י החונטה הכל-אשכנזית הקיימת לטובת המעמדות הפריבילגיים, ולמעשה תמוסמס. לכן את המהפכה האזרחית צריכים להוביל המזרחים ואחיהם הפלסטינים, תוך מאבק בלתי נלאה. הם הנפגעים העיקריים של המצב הלא אזרחי ואתו המדיניות הגזענית המקוימים בישראל. הנהגת הרפורמה המיוחלת, לשיטתי, לא רק תגרום לשוויון בייצוג אלא גם שוויון מלא בחלוקת העבודה בישראל. למשל, אחוז המזרחים והפלסטינים בקרב המהנדסים , המדענים, הכלכלנים ומנהלי היחידות האופרטיביות בתעשיות השונות ובעיקר בהייטק, יהיה לפחות על פי חלקם באוכלוסייה.
   "ישנם כאלה שאין מה לדבר איתם [אורייזהרים, סמולנים, גזענים טורדנים תורניים וקבועים. ג.א]. איתם צריך להיאבק בדרכים הפוליטיות הידועות." – להאבק נגדם במישור המעשי ולא רק הפוליטי, זה ברור. אני עונה לדברי ההכחשה של חבורת ההבל הגזענית הזאת, לא משום שאני עושה חשבון אישי למי מהם. אם נעזוב את לוח האתר לנציגי ההגמוניה האשכנזית הגזענית ולמשת"פיה בקרב המזרחים, הציבור הרחב שגולש וקורא כאן יוזן רק בדברי ההכחשה והשקר של גזעני אשכנז. אני פועל כאן, ולואי עוד רבים אחרים, כדי שהציבור המזרחי יקרא ויפנים גם אמירות אחרות. אסור להרפות. כל עוד האתר הזה מרשה למכחישי פשעי הגזענות האשכנזית ולסוטמי המזרחים להתבטא כאן, אין לנו ברירה אלא להשיב. להשיב לא רק כדי לאזן – אלא כדי להפריך ולשכנע את הציבורים הרלוונטיים.

 15. מאיר עמור

  מוקדש לג. אביבי (בהערכה ובידידות רבה):

  כאן, במקום הזה בימקום הכיתוב שלי, תארו לעצמכם תמונה של אישה מבוגרת – זקנה – עם צמידי זהב. יד של אשה מרוקאית או תימניה או אולי עיראקית או תוניסאית. את השאר אתם יכולים לקרוא. הסיפור הזה מוקדש לכל צבועי האשכנזיות הישראליים המתיימרת להיות אנושיות. העושק, החמס, הביזוי, השיסוי, והניצול נמשכים. הם יפסקו רק אם נעשה פוליטיזציה של חיי היומיום. מאדמה ועד תשלומי ארנונה. משירות בצבא עד ייצוג בבית המשפט העליון. מכיתה אלף ועד לדוקטורט באוניברסיטה. ממחיר הלחם ועד למחיר הבית. ישראל האשכנזו-ישראלית היא מדינה של חמס. חמס ללא רחם. בחמס צריך להיאבק פוליטית.

  זו היד של חמותי בת ה-88.
  זו היד שגידלה 6 ילדים, התפרנסה בכבוד וניהלה בית, אותו בית בשכ' התקוה שהיא מתגוררת בו 60 שנה עד עצם היום הזה עם אחד מבניה שסועד אותה בזקנתה.

  עיריית ת"א, באמצעות בא כוחה, עו"ד חרוץ בשם נימצוביץ', מתעללת בה מזה שנים בשל חוב ארנונה נושן של בעלה המנוח על נכס שהיה רשום על שמו ואף נמכר ע"י עיריית ת"א לפני שנים לכיסוי חוב הארנונה ההוא בסכום שפקידיה סירבו לגלות, ובכל זאת הוחלט שאין בו כדי לכסות את החוב ההוא.

  מזה שנים נהגה עיריית ת"א לפקוד באמצעות הוצל"פ את בית חמותי ובעלה בזקנתם הלא פשוטה, ולהטריד אותם בקביעות ובלא ששיתפו בכך את ילדיהם, ואף לשלוח יד לחשבונם בבנק ולעקל את הפנסיה של חמי, פנסיונר של עיריית ת"א עצמה בה עבד כל חייו כנהג משאית אשפה.

  לפני כעשר שנים נפטר חמי ואת חובו ירשו אלמנתו ובניו וכך נודע לנו שחמותי האלמנה הפכה לעוד אווזה המטילה ביצי זהב עבור עיריית ת"א. העיקולים נמשכו אבל חמותי בת ה80+ שגרה כבר בגפה לא שיתפה איש במצוקתה עד שאחד מילדיה נכח בעת שזוג מעקלים של העיריה התדפק על דלת ביתה בשכ' התקוה.

  כל הנסיונות לסגור את החוב שהלך ותפח עלו בתוהו. באי כוחה האטומים של העיריה לא ניאותו לגלות את סכום החוב והסתפקו בקביעה: 'אתם 6 ילדים, תראו איך אתם משלמים את החוב של אמא.'

  בימים אלה נודע לחלק מהבנים באמצעות שליחו של עו"ד נימצוביץ' (הממשיך לרוקן את החשבון המעוקל עד עצם היום הזה באין מפריע כשהוא מותיר כפי נדבת לבו כדי צורכה של חמותי) כי עיריית ת"א חומדת את ביתה הקטן בשכ' התקווה, וסוף סוף נודע גובה החוב:
  900,000 שח.
  החוב עומד על 900,000 שקל אחרי שהעיריה מכרה, לפני שנים, את הנכס ההוא עם חוב הארנונה, ולא רק שלשלה את תמורתו לכיסה, אלא שהיא ממשיכה לשדוד, שנים אחרי, את הפנסיה של חמותי, בת ה-88 כזכור, כל השנים האלה ובאין מפריע, מותירה לה דמי קיום בסיסי.
  .
  לפני כמה חודשים חל מפנה ובהוצאה לפועל חזרו בהם מהדרישה הנואלת למכור את בית חמותי בשכ' התקוה בתמורה לחוב שלעולם תופח ותופח. אבל עיריית ת"א הרחומה, באמצעות אותו כונס נכסים, ערערה על ההחלטה.
  הערעור התקבל.
  עיריית ת"א נגד אלמנה בת 88: אחת אפס. הבית יימכר ותמורתו תימסר לעיריה החמדנית, האטומה.

  שתדע לה חמותי מה זה לרשת חוב ארנונה שתפח למימדים מפלצתיים, לשלם אותו ולראות איך, כמו עוף החול, עולה החוב כפורח ומאיים לבלוע אותה על קרבה וכרעיה העייפים מאוד, מתנה מהעיריה למען יאריכון ימיה.

  סוף דבר: אני מבינה שחוב ארנונה זה חוב ארנונה אבל רבאק, יש כאן ניצול ציני, שלא לומר זדוני, של זוג קשישים שלא הבינו מה נפל עליהם. חמי נפטר, חמותי מזקני ת"א, למה שעיריית ת"א שחמי היה מעובדיה המסורים מיום שעלה ארצה עד מותו, אפילו צ'יץ המיתולוגי הצטלם כשהוא לוחץ את ידו, לא תכתוב סוף טוב לסיפור הקפקאי הזה? כבר מכרתם נכס אחד לכיסוי החוב הישן, למה עוד אחד?
  אולי די?
  תודה לכל מי ששרד את הסיפור. אנא שתפו