• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

על הון, שלטון וחדשות מקומיות

איך ישיבה חשאית עם נציגי HOT ו-YES גרמה לחברי מועצת הכבלים והלוויין לכתוב חוות דעת הפוכה מזו שכתבו יום קודם לכן, ולהמליץ על ביטול החדשות המקומיות
יוסי דהאן

הרגולציה בישראל רופסת, זו הסיבה שהאינטרסים של הכלל נרמסים על ידי בעלי ההון ופוליטיקאים – ראו למשל מה התרחש בשבוע האחרון במועצת הכבלים והלוויין בעניין החדשות המקומיות. החדשות המקומיות בטלוויזיה משודרות על פי חוק למעלה מעשרים שנה. תחילתן בהקמת חברות הכבלים שקמו כתחנות אזוריות שמטרתן לשדר חדשות לאוכלוסיית האזור. לימים אוחדו החברות האזורית לחברת ICP, שהפכה לאחר מכן לחברת HOT שמימנה עד לשנת 2006 את החדשות האזוריות; ואז החליט המחוקק כי את החדשות האזוריות יממנו גם HOT וגם YES, בתמורה לתמלוגים שהן אמורות לשלם עבור הפעלת טלוויזיה רב-ערוצית. בשנה שעברה הסתיים הסדר התמלוגים וצריך להחליט על המשך המימון.

לאורך השנים תמכה מועצת הכבלים והלוויין באופן עקבי בשידורן של חדשות מקומיות. ביום רביעי האחרון הוציאה מתחת ידה חוות דעת רשמית וחד-משמעית החתומה על ידי ממלא מקום יושב ראש המועצה, מר נתי שוברט. קשה לחשוב על טון תומך יותר מזה של שוברט, הקובע בין היתר:

חשיבות שידורי החדשות המקומיות והיותן כלי ביטוי חשוב ומובהק לסיקור אירועים והתרחשויות באזורי הארץ השונים, אשר ממלאים צורך חיוני של תושבים ואזרחים שאינו מקבל ביטוי במהדורות החדשות המרכזיות, אינו שנוי במחלוקת. החדשות המקומיות נותנות ביטוי לפריפריה היגאוגרפית ולפריפריה החברתית והן משמשות במה טלוויזיונית לציבור שלם המודר, לא אחת, מסדר היום הציבורי.

עוד הוסיפה המועצה:

יודגש, כי החדשות המקומיות משלימות את האינפורמציה המועברת במסגרת החדשות הארציות ואינן באות להחליפן. הסיקור של חדשות אלה משמעותי לאין שיעור בעבור ציבור הצופים בהם, שכן חדשות אלה נוגעות לאירועים והתרחשויות אותם הם חווים בחיי היום יום שלהם.

local newsגם יושב ראש ועדת הכלכלה של הכנסת פרופ' אבישי ברוורמן ושר התקשורת גלעד ארדן תומכים בהמשך קיומם של החדשות האזוריות ומימונן. אולם ראו זה פלא: יום לאחר הוצאת חוות הדעת החד-משמעית הזו התומכת ומדגישה את חשיבות החדשות המקומיות, התכנסה מועצת הכבלים והלוויין בחשאי וקיבלה החלטה הפוכה לחלוטין החתומה על ידי אותו מר שוברט שכתב את חוות הדעת למעלה ושבן לילה התהפכה עליו מחשבתו. ההחלטה החדשה קובעת שאין שום צורך בחדשות מקומיות:

סבורה המועצה כי שידורי החדשות המקומיות אינם מאפשרים סיקור הולם של נושאים ואירועים תוך אבחנה אזורית אפקטיבית. יתר על כן, במהלך השנים חלו שינויים בשוק התקשורת ובאמצעי המדיה השונים המשרתים את הציבור והמהווים פלטפורמה לשיח פלורליסטי ובאמצעותם אף מועבר לציבור מידע, לרבות על הנעשה בסביבתו הקרובה. בשינויים כאמור יש כדי להפחית עד מאוד את הצורך בשידור חדשות מקומיות.

אז מה גרם למועצת הכבלים והלוויין למהפך המחשבתי הזה, כיצד חדשות מקומיות חיוניות וחשובות הפכו יום לאחר מכן לחדשות מיותרות? מה שגרם לכך הייתה ישיבה סודית וחשאית של המועצה בנוכחות רק חמישה מבין עשרת חבריה, שבה הם שמעו אך ורק את נציגי חברת הוט ונציגי חברת יס. עובדי החדשות המקומיות, למשל, שהם בעלי עניין מרכזיים, כלל לא הוזמנו לישיבה ולא ידעו עליה. כך גם גורמים אחרים בעלי עניין בחדשות המקומיות, למשל השלטון המקומי שיש לו עניין בסיקור החדשות המקומיות או יושב ראש ועדת הכלכלה של הכנסת ח"כ ברוורמן.

וכך בישיבה חשאית המדיפה ריח של אי-חוקיות הצליחו נציגי ההון לגרום לחברי המועצה, האמורים לשמש כנאמן האינטרס הציבורי, לשנות באופן פלאי את עמדתם כך שזו תשרת את האינטרסים הכלכליים של הוט ויס. עובדי החדשות המקומיות ואנשי ציבור מארגנים בשעות אלו פנייה למבקר המדינה לחקור את העניין.

כנראה שיעניין אותך גם: