אוריינט אקספרס: מידיעות לשדרות

"מאות תושבים עמדו על רציפי הרכבת בבגדי חג. הם עלו על הרכבת ונסעו בה הלוך ושוב, סתם כי זה אפשרי. הם ניצלו אותה לנסיעה לטובת מניקור בעיר הקרובה ולנסיעה בת שעה למרכז המדינה, לטובת קנייה במרכז הקניות הגדול". חבל שלא דחפו גם כמה סירי קוסקוס ומפרום לידיעה האקזוטית שפורסמה ב"ידיעות"…
אבי דבוש

מאות תושבים עמדו על רציפי הרכבת בבגדי חג. ההתרגשות גאתה בכולם, והרבה דמעות נשפכו. התושבים עלו על הרכבת שחנכה את הרציפים החדשים ונסעו בה הלוך ושוב, סתם כי זה אפשרי. הם ניצלו את הרכבת לנסיעה לטובת מניקור בעיר הקרובה ולנסיעה בת שעה למרכז המדינה, לטובת קנייה במרכז הקניות הגדול. המבוגרות מביניהם נזכרו ברכבת האחרונה בה נסעו, בדרכן לישראל.

נשמע תיאור של הנסיעה הראשונה ברכבת העמק, לפני כמאה שנים לערך? תחשבו שוב. כך נכתב בשישי האחרון (27.12) במוסף השבת של "ידיעות אחרונות". תחת הכותרת "קטרזיס" (משחק מילים שכזה) גולל הכתב את ההתרגשות הרבה של תושבי שדרות, שחוברה לה לרכבת ישראל ביום רביעי האחרון. ממש "עומדות היו רגלינו בשערייך" נוסח שדרות 2013.

mmmtrain

מאז שהתוודעתי לפני כעשור למושג "אוריינטליזם" לא חוויתי אותו במלוא החריפות, על עצמי ממש ועל אחיותי ואחי. הכתב, שעשה את כל הדרך מן המרכז אל צפון הנגב (אומרים שזו דרך של שלוש שעות לפחות, למרות שלנו, משדרות לתל אביב, היא לוקחת כשעה בקושי) מתאר את תושבי שדרות משל היו שבט נידח בהרי האטלס שגילה את הציוויליזציה. זוכרים את תיאורי הילידים הנבהלים ממצלמות, ה"גונבות נשמות"? זוכרים את התיאורים של הלבנים המגיעים לחופי העולם החדש ותמורת כמה חרוזי זכוכית קונים להם עבדים ושפחות, ומכל טוב הארץ? אז כזה בדיוק. נפלא לראות הדהוד של ז'אנר קולוניאליסטי, בן מאות שנים, בכפולה עדכנית.

ואל תחשבו שהכתב הוא מאלה היושבים ומשרבטים עלי כורסה. כתבנו החרוץ לא התעצל וראיין משפחה שדרותית אוריינטלית, ממוצא מרוקאי כמובן. ותיקת השבט סיפרה לו שלא עלתה על רכבת מאז נסעה במרוקו (רגע, זו לא ארץ נחשלת?? התבלבלתי…) בעלייתה ארצה. ראיונות אחרים חשפו מציאות בה נשים נטולות טיפוח ממתינות כבר עשרות שנים ברציף לרכבת שתיקח אותן למניקור באשקלון (מרחק עשר דקות נסיעה ברכב…) ואחרים מבקשים לגעת בזוהר של עזריאלי או פשוט לנסוע הלוך ושוב, סתם כי אפשר, חינם אין כסף.

חבל שלצד הפולקלור הסוער (רק היו חסרים סירי קוסקוס ומפרום, "צבע אדום" מהדהד וצהלולים המלווים את קול צפירת הרכבת) לא נוצל המסע האנתרופולוגי לחדד כמה שאלות: מדוע חוברה שדרות רק עתה, 2013, אל רשת המסילות? מה יועיל, אם בכלל, החיבור הזה? האם הוא נחוץ, בהתחשב בצרכים האמיתיים של האזור? כמי שנאבק, יום יום, בתחבורה הציבורית הדלה באזור, אני יכול לומר שהייתי שמח אם היו נחסכים מאיתנו עליות המחירים באוטובוסים (הרכבת ממילא יקרה לאותו מעמד נמוך ו"קסום". אל דאגה. לא תראו אותןם הרבה ברכבת, לאחר שלושת חודשי ההרצה), ואם היינו מתחברים למסלול לירושלים סוף-סוף (כיום, רק קו אוטובוס אחד ביום מחבר אותנו וגם הוא טורח לעבור בצומת שמשון ולהפוך דרך של שעה ורבע לשעתיים), שלא לדבר על החיבור בתוך הפריפריה (נסו להגיע ממכללת ספיר לאחד מקיבוצי הסביבה ותבינו).

ועוד שאלות: מה לגבי החינוך? התעסוקה? הבריאות? הנתונים מראים שאנחנו, בנגב, חיים כשלוש שנים פחות מאנשי המרכז, מקבלים השקעה הנמוכה פי חמש ויותר לתלמיד, בעלי שיעורי אבטלה כפולים ומשולשים ומשתכרים כ-3,000 שקלים פחות בממוצע. לא היה מועיל יותר, אם במקביל או אפילו במקום מסילת הרכבת היתה נעשית השקעה אמיתית, המעודדת כלכלה מקומית מקיימת, מקדמת צדק חלוקתי אמיתי בין המועצות לערי "הפיתוח" (עד מתי נפתח?) ומאפשרת צמצום פערים עמוק? או שמא התוכניות ל"ייהוד" הנגב והבאת אוכלוסייה "חזקה" (כי אנחנו הרי חלשים, מבטן ומלידה) הן שיענו את הכל? תמהני.

בינתיים, יהיה קל הרבה יותר לקדם כתבות "צבע", תרתי משמע, בשדרות, ולסמן וי לעוד כמה חודשים עד המסע הפולקלוריסטי הבא ללב המאפליה הפריפריאלית.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ראובן גרבר

  יתכן שכאשר דפוסי ההצבעה המסורתיים ישתנו, ותשוב ותתעורר מחאה על קיפוח הפריפריה (יעני, כולה שלוש שעות מהמרכז) אזי ישתנה היחס. אולי חידוש הברית בין הדתיים למפלגת העבודה יעשה זאת.

  1. גל לוי

   הברית בין העבודה לדתיים חיזקה את שדרות.. נו באמת.

 2. נורית

  עצוב כמה שזה נכון… בתום 90 יום חינם לתושבי שדרות עלות נסיעה תהיה 27 ש"ח וזה עוד לפני העליה הצפויה בתחבורה הציבורית בתחילת שנת 2014.

  בסופו של דבר הרכבת תשמש רק את אלו בעלי היכולת שהיו מסתדרים טוב גם בלי הרכבת כי מי שנאלץ לנסוע בתחבורה הציבורית יעדיף למשל לנסוע בקו 378 שעלותו פחותה מהרכבת בשליש ובהתחשב בזה שגם הנסיעה באוטובוס הנ"ל ישירה ללא תחנות עד למבואות תל אביב.

  1. ליכודניק

   ברכבת ישתמשו באופן סדיר 3 אוכלוסיות:
   א. סטודנטים של ספיר שיגורו במרכז הארץ
   ב. עובדים במרכז שיגורו בשדרות, ויהנו מהטבת מס וקרקע זולה במרחק שעה נסיעה מת"א.
   ג. תושבי המרכז שיעבדו במשרות בכירות-יחסית באזור שדרות (אם תהיה תחבורה נוחה בין הרכבת למכללה ולאזור התעשיה).

   האם זה אומר שהאוכלוסיה חסרת היכולת לא תרויח דבר? לאו דוקא. רבאק, בעולם המערבי אזור שנמצא שעה נסיעה מלב מרכז העסקים הלאומי אינו נחשב "פריפריה" אלא "פרבר". אם אזור שדרות יזכה לתמהיל האוכלוסיה והעסקים של חדרה, מבואות ירושלים, רחובות וכו', חלק מהבעיות בו יפתרו מעליהן.

   1. אסף

    התושבים פשוט לא מפסיקים לברך על מזלם הטוב ועל השגשוג המדהים שאינטל הביאה עליהם, כבר 15 שנה.

    באמת הראש הישראלי ממציא לנו פטנטים: בכל ארץ אחרת, כניסה של תעשייה כזו מאסיבית ומבוססת לעיר-שדה, פרבר של פרבר, מטיסה את האזור למעלה תוך פחות מעשור.

    בישראל הצליחו להמציא מין פרפטואום מובילה: גאוני ההיי-טק גוזרים עוד ועוד קופונים, האזור כולו והפוליטיקאים בראש עושים שמיניות באוויר לשרת ולהתחנף – ושום דבר לא זז.

    להיפך, לכבוד קרית גת פתאום אפילו מפעל של אינטל (שהיא השליכה בזריזות לעבר מין חברת-קש שקמה במיוחד) "נקלע לקשיים", כאילו זה היה מין פולגת. גם זה לא קורה בשום מקום אחר בעולם.

    או שהנחשלות של הנחשלים הישראלים, כל אלה שלא נולדו או גדלו בשטעטל הנכונה, היא פשוט כוח-טבע בלתי ניתן לעצירה – או שיש פה יופי של ישראבלוף.

    (ממישהו שעבד 3 שנים באינטל בעת הקמת אותו מפעל שהושלך, ועכשיו עומד בפני סגירה)

 3. און

  חיבור ערי הפריפריה לבאר שבע וחיזוקה חיבור אשקלון לבאר שבע חשוב הרבה יותר ולא להפוך את הנגב למקום עבודה ולימודים של תושבי מרכז הארץ. תחבורה סבירה בין הישובים ואל הרכבת חשובה פי כמה, והפיליטון בידיעון מראה שהמדינה מתחלקת בין מרכז לפריפריה הרבה יותר מאשר לוקה על פי עדות, דת או כל חלוקה אחרת . מדינת המרכז מול מדינות הצפון והדרום.

  1. ליכודניק

   העבודות הענקיות ניכרות על הכביש לב"ש, דרומית ללהבים.

 4. אסף

  מילא בין שדרות לקיבוצים… לקיבוצים יש לפחות רכבי הסעות משלהם.

  נסו להגיע ממושבי חבל לכיש לשדרות, קרית גת או אשקלון. אם לא התמזל מזלכם והמושב שלכם על כביש אשקלון-קרית גת, תשכחו מתחבורה ציבורית.

  סתם קווים של חאפרים עם טרנזיט כמו שיש בכל ארץ עולם שלישי, היו תורמים המון לפיתוח הכלכלה והתעסוקה באזורים האלה.

  (תושב נהורה לשעבר הנשוי לבת מושב שחר)