שום דבר לא ייצא מהוועדה הנוכחית למלחמה בעוני

לראשי הוועדה למלחמה בעוני אין סבלנות לשמוע את מה שיש לעניים לומר, אולם הם מאד גאים בכך שתאגיד הייעוץ הבינלאומי מקינזי המתמחה ביצירת אוליגרכים ילווה את עבודתם
יוסי דהאן

אור קשתי מדווח ב"הארץ" בסוף השבוע כי הוועדה למלחמה בעוני, שהקים שר הרווחה מאיר כהן, סירבה להצעתו של פרופ' יונה רוזנפלד להזמין אנשים הנמצאים מתחת לקו העוני לשאת את דבריהם בפניה. לעומת זאת, הוועדה הזמינה ברצון את תאגיד הייעוץ הבינלאומי "מקינזי" ללוות את עבודת הוועדה. הסיכוי שייצא משהו טוב מהוועדה הזו היה מלכתחילה קטן מאד, עתה צריך להשגיח שייצאו ממנה כמה שפחות דברים רעים ולקוות שמסקנותיה יצטרפו אחר כבוד להר הדו"חות האחרים המעלים אבק במרתפי משרדי הממשלה.

שר הרווחה מאיר כהן. להיות ראש עיר מזרחי מדימונה אינו תנאי הכרחי לקידום סדר יום חברתי
שר הרווחה מאיר כהן. להיות ראש עיר מזרחי מדימונה אינו תנאי הכרחי לקידום סדר יום חברתי

שר הרווחה מאיר כהן מתגלה לצערי כאחת האכזבות הגדולות ביותר בממשלה הזו, בקטגוריה זו יש לו קרב צמוד עם מנהיג מפלגתו יאיר לפיד. להיות ראש עיר מזרחי מדימונה אינו תנאי הכרחי וודאי לא תנאי מספיק לקידום סדר יום חברתי כאשר אתה מוצא את עצמך בעמדת כוח פוליטית. בהקשר זה מן הראוי גם להזכיר בין היתר את תרומתו של השר ושאר חבר מפלגתו להרחבת העוני בקרב עובדים ועובדות בישראל, בהצבעתם נגד הצעת חוק להעסקה ישירה של מאות-אלפי עובדי קבלן. גם ראש הוועדה אלי אללוף אינו חסיד גדול של זכויות עובדים: בתקופת כהונתו כיושב ראש קרן רש"י, ניהל ראש הוועדה למאבק בעוני מאבק נחוש וברוטלי נגד זכותם של עובדי הקרן להקים ארגון עובדים ואילו ראשי עמותה השייכת לקרן פיטרו את ראשי ההתארגנות.

נחזור למקינזי. להזמין את חברת מקינזי לתת עצות בענייני עוני זה כמו להזמין משפחת עופר לתת עצות בענייני שימור איכות הסביבה. לפני מספר חודשים כתבתי כאן על  Duff McDonald, שערך במשך ארבע וחצי שנים מחקר מעמיק על התאגיד, מחקר שיצא לאור בספר "The Firm: The Story of McKinsey and Its Secret Influence of American Business". מקדונלד כתב לאחרונה מאמר ב-New York Observer תחת הכותרת: "The CEO Factory", הדן בתרומתו של תאגיד המופת הזה להשחתתה של החברה האמריקאית. על פי מקדונלד, עבודה במקינזי הפכה להיות מקפצה למינוי לתפקיד נשיא תאגיד אמריקאי זה או אחר. בשנת 2011 יותר מ-150 מבוגרי החברה הפכו להיות נשיאים של תאגידים שסך מכירותיהם השנתיות עולה על מיליארד דולר. הסיכוי של מישהו שעבד בחברה להפוך לנשיא תאגיד הוא הסיכוי הגבוה ביותר מכל דבר אחר בעולם. המינויים האחרונים של יועצי מקינזי כוללים תאגידים כ-Avon ו-Vodafone.

חמש שנים לאחר המשבר הפיננסי העולמי מקדונלד מזכיר את אוליבר ג'נקין, שהיה אחראי בחברת מקינזי על חטיבת הבנקים באותה עת. הייעוץ הלא מוצלח במיוחד שלו לבנקים באותה תקופה רק סייע לו להתמנות שנה לאחר פרוץ המשבר להתמנות לראש החטיבה האסטרטגית הגלובלית של חברת ויזה. בקיצור לדעת מקדונלד, תאגיד הייעוץ גלובלי הזה הוא בסך הכל תאגיד כלכלי בעל אתיקה ומומחיות לא גדולים יותר מאלו של שאר המוסדות המושחתים והציניים שאחראים לאסון הכלכלי והחברתי שהחל לפני חמש שנים.

אולם זה לא מונע מאנשי משרד הרווחה הפרובינציאליים שאינם סבורים שהם יכולים ללמוד משהו מהעניים קורבנות מדיניות הממשלה, להתפאר בכך שהתאגיד הבעייתי הזה המתמחה ביצירת אוליגרכיות פרש עליהם את חסותו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יפה

  כל הצעדים של ממשלת העשירים בהקשר לעניים וכו' נועדו אך ורק להטיב ולשכלל את ניצול החלשים בחברה. נאיביות תהיה לחשוב שלממשלה באמת אכפת ממצב האנשים קשי היום במדינה. אחרי הכל כולנו רק מכשירים לעשיית רווח עבור האלפיון העליון וחבר משרתיו הנאמן.

 2. אילנה

  זה כמו ועדה לענייני ערבים ללא ערבים, ועדה לענייני נשים בלי לשמוע נשים כמו ועדת כימיה בלי כימיה? לפטר את הועדה ומיד! אני קוראת לראש הממשלה לפזר את הועדה ההזויה הזו, כי בלי קול להעניים מה טעם בועדה כזו?

 3. גיא יובל

  שלום רב

  יאיר לפיד לקח עבור מפלגתו משרדים קשים, לעצמו אוצר ולחבריו חינוך, בריאות ורווחה. לדעתי יש לתת צאנס ולראות תהליכים קורים לאורך כל הקדנציה ולא רק לאחר שנה אחת בקושי. אצלנו במדינה לא רואים לטווח ארוך כל הזמן צריכים את הסיפוק המיידי וחבל, כי בדברים האלו צריך זמן.
  אם תעבור כל הקדנציה ולא יחול שיפור כלכלי וחברתי שישפיע על כלל האוכלוסיה, אז מפלגת יש עתיד והעומד בראשה יכנסו לפח הזבל של ההיסטוריה.

  דרך אגב בבחירות האחרונות הצבעתי למפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ, כך שציפיות גדולות מלפיד לא היו לי אבל חייבים להיות הוגנים איתו.

  גיא יובל

  1. שרה

   למרבה הצער ללפיד צ'אנס עד הבחירות הבאות. אני באה במגע עםם אכלוסיות במצוקה ואני רואה את מצוקתם ושומעת את הבכי שליהם. עכשיו הקרטריונים לקשישים לקבל חוק בטוח סיועד יותר קשים – שפונים לתוספת שעות בגלל החמרה במצב יש סכנה שיורידו שעות – בודקים את הקרטריונים לקבל קיצבת נכות כדי להוריד סעיפים מסוימים.. ומתכוונים לבדוק מחדש את הנכים שכבר מקבלים קיצבת נכות כדי להפסיק לחלק מהם את הקיצבה. התרגלנו לעובדה שאנשים שהם מהמעמד הביניים גרים ברחוב – ואני מציינת מעמד הביניים למרות שלכל אחד זכות לקורת גג להזכיר שהיום זה "הוא" ומחר זה אתה או מישהו יקר לך. גם אני לא הצבעתי לעיתונאי הגרוע השטחי הזה וכפוליטיקאי -. אין לי מילים. רוב התקשורת לא מדווחת על מה שבאמת קורה במדינתנו הקטקטונת – צריכים להתאמץ כדי לדעת מהקורה.

   1. אילנה

    ממש מזעזע! אבל את זה בועדה לא רוצים לדעת! חוצפה. טוב שפרופ' יוסי יונה העלה את הרעיון וחבל שהועדה חרשת!

  2. יונה ניצן

   חייבת לציין שמימי לא הייתי לי ציפייה ורבע ציפייה מיאיר לפיד.הוא בנתיים רק מקשקש ולא עושה.מפלגתו שלו ואחיו התאום ומפלגתו שלו לא בדיוק דואגים למעמד הביניים ומטה.

  3. אולה לבקוביץ

   להצביע נגד החוק להעסקה ישירה לא שייך לכובד התיקים שמפלגת יש עתיד לקחה על עצמה – זה שייך לתפיסת עולם של המפלגה והמובילים אותה…
   להזעיק את מקינזי לוועדה למלחמה בעוני במקום להקשיב לעניים עצמם – לא שייך גם הוא לכובד התיקים הנ"ל….
   להעניש את ח"כ עדי קול על הצבעה לפי צו מצפונה ולתרפד הצעת חוק אחרת שלה – גם לא קשור לכובד התיקים הנ"ל….
   למעשה – כל התנהלות המפלגה, מאז שרכבה לכנסת על כתפי המחאה החברתית – לא קשור לכובד התיקים שלקחה על עצמה…

  4. יונתן

   גיא שלום. באופן כללי אתה צודק. בתחומים רבים אפשר לחכות ולראות אם מדיניות הבטחות מתקיימות עד סוף הקדנציה. לא יהי נורא אם לא יגיעו ליעד המיחזור שהיציבו, אפילו לא אם לא יצליחו להגיע לשיוויון בנטל. זה חשוב אך לא קיומי. עוני, רעב, תחלואה הם קיומיים ואן להם מדיניות או שאתה רעב או שלא ולכן יאיר לפיד צריך לפתור את בעיית יוקר המחיה לרמה שכל אזרח בישראל יהיה שבעה. לא משווארמה או סטיקים. אוכל בסיסי ומזין. אבל גם זה לא. אני לא מאשים פה את הטייקונים אני מאשים את קובעי המדיניות אשר מאפשרים לזה לקרא.

 4. אורי יזהר

  מסכים עם כל מילה. שום דבר טוב לא יצא מלפיד וחבר גמדיו.

 5. אלי

  לשלוח מיילים ופקסים לוועדה בדרישה: להפסיק להתייעץ עם חברה עסקית שיש לה אינטרס זר בהמלצות הוועדה ולשמוע את העניים שבסופו של דבר, הוועדה צריכה לעזור להם! לדעתי, יש צורך לפרסם פוסט בנושא ולעודד את כולם לשלוח להם מיילים ופקסים.. מייל:
  דוא"ל: milhamabaoni.sec@gmail.com פקס: 03-7941615

 6. יואש

  אני תקווה שמאיר עמור קורא אותך, כי בתגובה קודמת שלי בנושא חוק הדיור הציבורי התיחסתי בדיוק לאנומליה של פעילות הפוליטיקאים המזרחיים בכנסת ובממשלה ולעובדה שהם רחוקים מלייצג את שולחיהם המזרחיים ה"מדוכאים אתנית" על ידי האשכנזים (ה"רשעים"). כנ"ל לגבי פעילי מפלגות השלטון הימניים שפועלים להרעת מצבם של העניים והחלשים בחברה הישראלית.

 7. שאנה

  ביום בו עשרות חכי'ם בפולין,
  וב-T.V שואלים : איך חיים מ- 2.500 ש'ח לחודש ?
  אני רוצה לספר לך : (כבת לניצולי שואה, עם כל המשתמע מכך):
  על הרעב המחפיר בימי ילדותי (ארץ ישראל, שנות ה- 60-70-80),
  שמנת אחת חולקה ל- 3 ילדים … וזאת היתה כל (!) הארוחה, מי יאמין !?………
  2 אחיי היחידים הם נכים 100% (מילדות),
  דבר ש"לא מפריע" להגשת תביעות נגדם:
  1. אגודת כפר: http://cafe.themarker.com/post/774593/
  2. מועצה איזורית: http://cafe.themarker.com/post/2827186/
  הורי (ז'ל) שרידים יחידים למשפחתם, הגיעו לארץ, מרוסקים וחולים …
  "תבנו מדינה" – אמרו להם …
  ואבי ז'ל – *פרטיזן* לשעבר – בנה, תרתי משמע, עבד בבניין ובצבע –
  ולהאכיל את ילדיו הרעבים – לא ידע … (!!!) גם אנו דור 2 עברנו שואה … (!!!),
  האמא (ז'ל) ילידת רומניה, לא הוכרה בארץ כ: "ניצולת שואה",
  למרות שאחיה (לייבל'ה אברהם ז'ל) הוצא להורג בפרוגרום יהודי יאס רומניה.
  מעולם לא היה לנו דוד/ה, סב/תא … כולם עלו במשרפות השמיימה …
  כשהגיעו הבנים (אחיי) לגיל 18 וקיבלו ק. נכות … המצב כבר היה "טוב" (יחסית …).
  בילדות, ההורים *לא ידעו* שילדים נכים זכאים ל-ק. נכות … (!)
  העוני היה מחפיר (!!!) לא לתיאור בכמה שורות …
  חברי/ות ילדות שלי *עדים* = ועד היום, מזועזעים!
  העוני *עודנו* … "חתיכת התמודדות" (!) :
  אז איך מתקיימים מ- 2.500 ש'ח לחודש ?
  אה, אחד האחים עובד בח'ב "המשקם" בגינון = 15 ש'ח לשעת עבודה -)
  בימי הקיץ הלוהטים … ובימי החורף הסוערים …
  הורי ז'ל, ניצולי השואה – בארץ ישראל הפכו ל-מנוצלים.
  *על חשבוננו* בנו את המדינה (!) על חשבון פרוסת הלחם שלנו שנמנעה מאיתנו (!!!) …
  ו … עדיין לא מאוחר … לכפר … (!)
  אנו דור 2 לשואה. כן, מקרה *קיצון* … כמה כמונו יש במדינה !?
  כל עוד נשמה באפינו – יש אפשרות למקבלי ההחלטות במדינה לכפר על פשעי העבר (!),
  ולאפשר לנו *לפחות כיום* – הכרה !!!
  (כן, *בנו, דור 2* – הילדים הנכים של הניצולים).

  שנבורך מפי עליון :
  שאנה : 04-6596516