מי יקבע את עתידם של דיירי הדיור הציבורי

התיקון המהולל לחוק הדיור הציבורי יגיע בקרוב לוועדת הכנסת, שם ייקבע האם ידונו בו חברי ועדת העבודה והרווחה – מקומו הטבעי – או שמא ועדת הכספים שעלולה לחסל אותו סופית
ניצן תנעמי

מחר (שני) בקרוב אמורה ועדת הכנסת להחליט באיזו ועדה יידון התיקון לחוק הדיור הציבורי. מטרת החוק המקורי הייתה לאפשר לדיירים הוותיקים – ברובם עולים מארצות ערב, לקנות את הדירות בהנחה, כדי שגם הם, ולא רק מי ששוכנו בקיבוצים ובמושבים, יוכלו להוריש נכס לילדיהם ולעזור לדור הבא לשבור את מעגל העוני. עוד קבע החוק, כי הכספים אשר ייכנסו ממכירת הדירות, בצד כספים נוספים שתשקיע המדינה, ישמשו לחידוש מלאי דירות הדיור הציבורי וכי תקציב השיכון והדיור יישאר ברמתו ערב החוק. זאת מתוך תפיסה כי כל מדינה, על אחת כמה וכמה מדינה המגדירה עצמה כמדינת רווחה, מחויבת לדאוג לביטחון בקורת גג לאותם אזרחים אשר אינם מסוגלים לרכוש דירות במחירי השוק.

כמו חוקים סוציאליים רבים, החוק הוקפא בחוקי ההסדרים, שנה אחר שנה, מאז 2001. הדירות, לעומת זאת, נמכרו במבצעי מכר, ומכספי המכירה – 2.75 מיליארד שקלים – רק 680 מיליון הועברו למשרד השיכון, ואף לא אגורה מהם שימשה לבנייה מחודשת של דיור ציבורי. כך אנו מוצאים עצמנו היום עם כ-60,000 דירות דיור ציבורי בלבד, אשר אמורות לענות על מצוקתן של 442,000 המשפחות העניות בישראל. למעשה מכירת הדיור הציבורי, שתוכננה כמהפכה חברתית, התיישבה מצוין עם עמדתו של האוצר וממשלות ישראל לדורותיהן – לחסל את הדיור הציבורי, ולהחליפו בסיוע בשכר דירה – אשר בהיותו "עוד קצבה" נתון לשחיקה מתמדת, לא מאפשר ביטחון של קורת גג וגורם לדחיקה של אזרחים הנזקקים לדיור ציבורי לפריפריה הגיאוגרפית והחברתית. ברוח זאת, החליטו כעת שר האוצר יאיר לפיד ושר השיכון אורי אריאל "להפשיר" את חוק הדיור הציבורי – ולאפשר את מכירת הדירות הנותרות, תוך שינוי הסעיף שקובע כי כספי המכר ישמשו לקניית דירות חדשות, וכי תקציב השיכון ישמור על רמתו.

צילום: צוות דיור ציבורי
צילום: צוות דיור ציבורי

כעת, אמורה ועדת הכנסת לקבוע באיזו וועדה ידון החוק, כאשר הממשלה לוחצת להעביר את החוק לוועדת הכספים, בעוד ששורה ארוכה של חברי כנסת מכל סיעות הבית דורשים כי החוק יעבור לוועדת העבודה והרווחה. לכאורה, אין דילמה – הזכות לדיור מהווה נדבך בסיסי של מערכת הביטחון הסוציאלי, עליה אחראית וועדת העבודה והרווחה, ואילו ועדת הכספים אחראית על תקציב המדינה, מיסים מטבע חוץ ובנקאות. אם לא די בעובדה זאת, צריך רק לקרוא את גילוי הדעת של מרכז השלטון המקומי אשר קובע כי "המעבר של משרד השיכון, ובפועל הממשלה כולה, למדיניות של סיוע בשכר דירה הוא מכה קשה לזכאים ומכה קשה לפריפריה", ואת המכתב של איגוד העובדים הסוציאליים הקובע כי " לאור העובדה שעל פי התכנית הכלכלית של הממשלה אין בכוונתה לפתור בשנים הקרובות את נושא הדיור הציבורי, נאלץ לשקול להורות ללשכות לשירותים החברתיים בארץ, באין פתרונות, שלא לקבל יותר לטיפולם את אלה הזקוקים לדיור ציבורי", כדי להבין שמדובר בנושא בעל השלכות חברתיות מרחיקות לכת.

כן, אבל… ועדת הכספים, שבה יש רוב מכריע של חברי כנסת מהקואליציה, מהווה מעין זרוע מבצעת של הממשלה. זאת הוועדה שמעבירה כספים ביד קלה מסעיף תקציבי לסעיף תקציבי, לבקשת האוצר. זאת הוועדה שתראה בחוק הדיור הציבורי לא כלי לתיקון עוולות חברתיות ודרך להתערבות ממשלתית בשוק הנדל"ן, אלא דרך לקחת עוד כסף מדיירי הדיור הציבורי ולהשקיע אותו בפרויקטים שהממשלה חפצה ביוקרתם. אם חוק הדיור הציבורי יגיע לוועדת הכספים, ולא למקומו הראוי בוועדת הרווחה והעבודה, תוכל הכנסת לציין כי במושבה הנוכחי התקדמנו עוד צעד לכיוון חיסול הדיור הציבורי.

ניצן תנעמי היא חברה בפורום דיור ציבורי וברבנים למען זכויות האדם

עוד בנושא דיור ציבורי ב"העוקץ"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. tal

  מאוד נהניתי מהכתבה, ופחות מהממשלה

 2. tal

  כתבה מצוינת, ממשלה אכזרית

 3. מאיר עמור

  תודה לניצן תנעמי על מאמר ישיר, בהיר ומשמעותי ביותר. זהו הבסיס הממשי של הפוליטיקה בישראל. הוא מתרחש במאבק על האדמה. מצד אחד מעניקים למושבים ולקיבוצים את האדמות כרכוש ומצד שני חומסים את המעט שנותר בידיהם של דיירי הדיור הציבורי. זוהי מלחמה אמיתית. ישנן עוד הרבה מלחמת אבל זוהי המלחמה שתוצאותיה יקבעו את כיוון המערכה: דיכוי או שינוי. כנראה שהמשך הדיכוי הוא הכיוון הבלעדי.

 4. מירי

  הכל טוב ויפה, אבל בלי הסתה עדתית לא הולך? אנשי המושבים והקיבוצים לא "שוכנו" בבתיהם. הם בנו את ישוביהם ובתיהם, יש מאין, וגם בני עדות המזרח שרצו, הצטרפו לעשיה. הבנת את זה, ניצן תנעמי?

 5. מאיר עמור

  ההסתה העדתית היחידה שניתן לראות בהומוגניות האנושית הקיימת ברוב הקיבוצים, המושבים וברוב היישובים הקהילתיים בישראל (גם בשטחים הכבושים וביישובים של אמנה) היא ההסתה העדתית שאשכנזים יצרו בישראל כנגד כל מי שהם החליטו שהוא או היא פחותים או לא שווים להם. זו ההסתה העדתית היחידה שיש בישראל. הסתה עדתית זו נוצרה על ידי אשכנזים; היא (ההסתה) מסתכמת, זאת אומרת לאחר עיון באי השיויון הישראלי, לכדי דיכוי אתני. מזרחים הם הביטויי המציאותי של דיכוי אתני אשכנזי. מירי היקרה, לא מוכנה לראות זאת, אבל אין זה משנה את המציאות. זהו דיכוי אתני מלווה בהסתה עדתית. מירי היקרה היא חלק מהבעיה לא חלק משום פתרון.

 6. יואש

  חבל שמאיר עמור נופל למלכודת הדיכוי האתני כמעט בכל אמירה שלו.
  כאן מדובר בחוק הדיור הציבורי שהממשלה הנוכחית רוצה ל"איין" ולהורידו מסדר היום הציבורי.
  ממשלה זו נתמכת באפן מסורתי על ידי מזרחיים רבים מדוכאים אתנית וקולם לא נשמע כמעט כאשר מפלגות הנתמכות על ידם פוגעות בהם בבוטות מהדהדת.
  מאבק באי-השוויון החמור המתחולל בישראל זקוק לכל קול של נפגעי אי השוויון הנל בגילוייו הרבים.
  היכן המסר המזרחי הברור שתובע מכל המזרחיים באשר הם לתבוע ממפלגותיהם לשנות את המצב הבלתי נסבל הזה?
  אני מצפה ממאיר וחבריו להשקיע כל מאמץ כדי לשנות מציאות זו ולא לפנות למהלכי סרק שמאפשרים לפוליטיקאים לתעתע ברוב תושבי ישראל.

 7. מאיר עמור

  ליואש,
  לו היית קורא בעיון היית אמור כבר להבין שאשכנזים ומזרחים נולדו בישראל. על מה שאתה ועוד רבות ורבים מכנים ״מנטרה עדתית״ היא עצמה תוצר כחול לבן. שנית ההתכחשות שלך ושל חבריך וחברותיך היא חלק מהבעיה העדתית האשכנזית. ייש שד עדתי אחד בישראל: זהי השד העדתי האשכנזי הקורא לעצמו מלח הארץ. אם אתה לא מאמין לי אתה יכול ללכת ליישוב הקהילתי הקרוב למקום מגוריך. התושבים שם כולם הם תוצר של עדתיות אשכנזית. מאיר עמור.

 8. יואש

  למה לא לענות ישירות לגוף העניין?
  היכן המזרחיים המדוכאים פועלים כנגד נציגיהם במערכת הפוליטית שהפכו במקום נציגיהם למדכאיהם ברוח השלטון הנוכחי?
  האם ניתן לקבל ממך תשובה ישירה לכך?
  האם קראת את יוסי דהאן על ועדת הרווחה שהקים מאיר כהן שר הרווחה החדש-נוכחי?
  צריך לפנות אנרגיה כשלך למוקדי הבעייתיות ולמחוזות שאפשר להשפיע ולא לבזבז אותה על קינות וקמעות.

 9. מאיר עמור

  ראשית, מסר מזרחי ברור בעבורי הוא סרבנות חברתית. למשל: לסרב לשרת בצה"ל כל עוד הדיכוי האתני והלאומי נמשך ואי השיויון מתעצם. למשל: לסרב לשלוח ילדים לבית הספר כל עוד בית הספר משמש כמנגנון סלקציה מרכזי של דיכוי אשכנזי בישראל. לסרב על כל צעד ושעל. איפה שניתן. לומר לא לסדר החברתי שבו הפריבילגיה האשכנזית היא אבן הראשה. למשל הייתי מזמין את תושבי קריית שמונה להקים עיר אוהלים בקיבוץ "דן"; ואת תושבי בית שאן לעשות אותו דבר ולהשתלט על "הסחנה" ; את תושבי דימונה ללכת ולהתיישב בקיבוץ "עין גדי". או לבקש מתושבי ערד לבנות עיר אוהלים בפתח הקריה הגרעינית של הכור בדימונה. או לבקש מאנשי חצור הגלילית כקבוצה ללכת ולהתיישב במשרדו של השר לעינייני הגליל והנגב ולא לעזוב עד אשר תצא משם תוכנים להקמתה של הרכבת שתחבר את הנגב והגליל לעולם שבו אפשר לחיות גם אם את/ה גר בעיירת פיתוח. מאחר ורוב הישראלים/ת לא יממשו מסר מזרחי מסוג זה, קריאה זו שלי תישאר כנראה רק בגדר הצהרה בלבד. לצערי. אני סרבתי לשרת במילואים בשטחים הכבושים. זה כנראה יהיה נכון לגבי רוב האנשים. שנית, אני מאוד מחבב את יוסי דהאן וקורא את שהוא כותב לעיתים תכופות, אבל לא הייתי צריך לקרוא את יוסי דהאן על מנת לדעת שמאיר כהן במפלגת "יש עתיד של אין עתיד" יעשה את שהוא עושה. חוסר הנכונות של תושבי עיירות הפיתוח למרוד במדינה המתנכרת והמנכרת שבה הם אזרחים, המאמרים מאירי העיניים של יוסי דהאן ועוד הרבה מאוד דברים נוספים אינם נותנים לאף "יואש" את הסמכות להיות מורה דרך ו"לצפות" ממני או מאחרים לעשות "משהו" שהוא חושב שהוא חשוב. כאשר "יואשים" למיניהם ירדו מסוס הפריבלגיה האשכנזית עליו הם רוכבים, אפשר יהיה אולי להתחיל ולדבר על פעולה פוליטית שאינה מוסיפה את "הא' הידיעה" לפני המושג מזרחים. לא כל אשר כהן הוא מזרחי בדיוק שלא כל מי שהורי הוריו הגיעו מטרנוב בפולין לאחר השואה הוא בהכרח אשכנזי. אבל, מחשבה שכזו קשה לצפות מ"יואש". "יואש" עסוק בלחלק ציונים. יואש עסוק בלהראות לאחרים עד כמה הם לא מבינים. יואש עסוק בלהציל את העולם ולהורות לאחרים על חלוקת עבודה אינטלקטואלית כל זאת מעמדת החוכמה האדירה שלו. מסר מזרחי ברור שלי לכל מי שרוצה שינוי בחברה הישראלית: לסרב לשרת בצבא ההגנה לישראל כל עוד הדיכוי האתני האשכנזי נמשך בישראל. מסר מזרחי ברור נוסף שלי הוא להמליץ לתושבים בעיירות פיתוח ללכת ולהקים ערי אוהלים בקיבוצים השכנים שלהם. מסר מזרחי ברור נוסף שלי הוא להמליץ לכל אלה שמסורבים ומסורבות להתקבל ליישוב קהיליתי כזה או אחר, לקחת את הילדים לבנות אוהל ביישוב הקהילתי הקרוב. האם זהו מסר מזרחי ברור מספיק ליואש היקר? זה נכון שזה לא עונה לקודים האשכנזיים של הדיבור שלך, אבל מה אפשר לעשות, העולם רחב הרבה יותר מאשר אופק השינוי של אשכנזי ממוצע. אפילו אם הוא דורש טוב – שלא כמו, נניח, יאיר לפיד ומאיר כהן שהם אשכנזים לגמרי לא ממוצעים.

 10. משה

  רק דיבורים שנים אני שומע את אותה מנטרה לא מאמין שאי פעם ממשלה תעזור לאכלוסיה החלשה זאת אשליה של שנים