פחד וייאוש: על מה התקוטטו האריתריאים בקיבוץ כנרת

מבקש המקלט פילמון רזנה ברח מאריתריאה אחרי שנכלא בעוון פעילות פוליטית, וכעת אבא שלו משלם את המחיר. אך ידה המאיימת והמנצלת של הממשלה האריתריאית לא עוצרת שם. רשמים ממפגש עם השגריר, מפגש שנגמר באלימות וחושף חלק מהסיבות שמוציאות כעת עשרות-אלפים לרחובות
פילמון רזנה

הדיווחים האחרונים בתקשורת הישראלית על טיול ומפגש חברתי שאורגן על ידי שגריר אריתריאה עבור הקהילה האריתריאית בישראל והסתיימו בתגרה אלימה בקיבוץ כנרת ביום שבת ה-21 בדצמבר, וההאשמות על הלבנת כספים מטעם ממשלת אריתריאה, הותירו ישראלים רבים מבולבלים. הגיע הזמן להבהיר את הדברים.

כ-600 איש מהקהילה האריתריאית בישראל הגיעו באוטובוסים מאורגנים לכנס מטעם שגריר אריתריאה בישראל, טספאמרים טקסטה. כ-60 אנשים נוספים הגיעו לכנס בכוחות עצמם, אני ביניהם. הגענו כי זו הייתה הזדמנות נדירה לשאול אותו ישירות על מצב זכויות האדם באריתריאה ולדרוש בשלום המשפחות שלנו שם. אני, למשל, נסעתי כי אבא שלי בכלא כבר כמה חודשים. הוא נכלא כי אני מתנגד בפומבי למשטר ולא שמעתי ממנו מאז שנכלא. השגריר ידע בדיוק מי אנחנו – הממשלה האריתריאית עוקבת אחרי מתנגדי משטר אריתריאים בישראל הקוראים לדמוקרטיה, לעתים השגריר מפרסם עלונים שמאיימים לחטוף או להרוג אותנו.

כשנכנסנו לאולם בכל זאת, השגריר אמר לנוכחים שאנחנו עובדים בשביל הממשלה האתיופית, מדינת אויב של אריתריאה, הורה להם לתקוף אותנו ויצא מהחדר. אחד עשר מאיתנו נפצעו, ביניהם אישה אחת. כשקראנו למשטרה, היא הגנה עלינו מהתקיפה, אך כשהשגריר אמר שאנחנו פושעים חמושים, נעצרנו. מדוע בחר השגריר להרחיק עד קיבוץ כנרת? מדוע לא להתכנס במרכז הארץ, קרוב לקהילה האריתריאית? השגריר רצה לכנס אנשים רחוק מעין כלל הציבור האריתריאי, רחוק ממנהיגי ההתנגדות למשטר הדיקטטורי ורחוק מעיניים בוחנות בישראל.

בכנס, השגריר הסביר לנוכחים כיצד הם יכולים לעקוף את האיסור על מבקשי המקלט בישראל לשלוח כספים לחו"ל. הוא הסביר על תוכנית שמתרקמת ולפיה הם יוכלו לשלוח כספים למשפחות דרך חשבונות בנק של הממשלה האריתריאית בגרמניה תוך תשלום עמלה גבוהה מאוד לממשלה. הוא הבטיח להם שיוכלו לקנות בתים. אלו הבטחות שווא. לרוב הציבור אין די כסף לרכוש בתים, אבל הממשלה תרוויח את העמלות. הבטחות שווא ושחיתות הם לא דבר חדש בהתנהלות של ממשלת אריתריאה – גם לא סחר באנשים, עבודות בכפייה, סחר לא-חוקי בנשק וקשרי טרור. הממשלה מהלכת אימים על אריתריאים גם כשהם בישראל או במקומות אחרים בעולם. רבים מהקהילה כאן מפחדים להתנגד למשטר באופן פומבי בגלל הסיכון למשפחות בבית. בני המשפחה עלולים להיכלא, כמו אבא שלי, להירדף או להיהרג. המחיר הוא יקר. אני ברחתי מאריתריאה כי נכלאתי בעוון פעילות פוליטית במכללה בה למדתי פסיכולוגיה. עכשיו אבא שלי משלם את המחיר.

יש שמשתפים פעולה עם הממשלה מפחד. יש קומץ שמאמין לשקרים, אך רובם עושים זאת כי הם יודעים שהם אינם מוגנים בישראל. כאשר בקשות המקלט אינן נבחנות בצורה הוגנת, ולא מכירים בנו כפליטים, אנשים חיים בפחד תמידי מהיום שאולי יגרשו אותם בחזרה לאריתריאה. ויש גם את אלו שמרגישים שהסיכוי היחידי להינצל ממוות או מהכלא בחזרה בבית היא לשתף פעולה. לרובם, הנסיעה לכנס בקיבוץ כנרת לא באה מתוך חלומות על קניית בית, ובטח לא מחיבה לתרבות הגליל ונופיו. היא באה מתוך ייאוש ופחד.

זה אותו ייאוש ואותו פחד שהוציאו היום 30,000 אנשים לכיכר רבין. זו הסיבה להפגנות של השבועות האחרונים ולשביתה שנפתחה היום. אנחנו שובתים כי 54,000 מבקשי מקלט חיים בישראל ללא ביטחון בסיסי, תחת איום מתמיד של כליאה או גירוש, לכודים באותו מעגל האימה ממנו ניסו לברוח.

מבקשי מקלט במשרד הפנים
מבקשי מקלט במשרד הפנים. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

פילמון רזנה הוא מבקש מקלט מאריתריאה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמי אשר

  עפ"י דו"ח אמנסטי ומקורות אחרים, אריתריאה היא גיהינום עלי אדמות. הדבר לא מפריע לישראל להחזיק שם שגרירות נשק, וגם לא לארח כאן את מנהיגה כשנזקק לטיפול רפואי. אחד הפרטים המזעזעים ביותר בדו"ח הוא שלא רק שנהוג שם שירות חובה שמשמעו במקרים רבים שהנערות הן שפחות מין והנערים עובדים במשק הבית של גנרלים, אלא שהצבא אף מאמן תלמידים בחופשת הקיץ, והדבר מחויב על פי חוק – גדודי נוער ממש!

 2. אורית

  אסור שמדינת ישראל תאפשר להם להישאר כאן. זו תהיה בכיה לדורי דורות. לכאורה זה נשמע כמו צעד הומני וכל יפי הנפש התל אביבים תומכים בהם, אבל לעתיד לבוא זו תהיה צרה שמדינת ישראל לא תצליח להיפטר ממנה.

 3. dror BDS

  איילת שקד: "כאשר יגורנו בא. הפגנה גדולה של המסתננים בת"א.

  ארגוני "הסיוע" מסיתים את המסתננים נגד מדינת ישראל , דורשים זכויות ולבסוף ידרשו אזרחות.

  מדינות אירופה מזרימות כספים לארגונים אלה על מנת להפוך את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה ולהסיט את גל ההגירה מאפריקה לאירופה , לישראל.

  אני מחזקת את שר הפנים שימשיך לדבוק במדיניות הממשלה ולפעול להרחקתם ממרכזי הערים.

  אם הם שובתים ולא באים לעבודה טוב יעשו המעסיקים שיחזרו לימי 2006 , לפני גל ההגירה. אז העסיקו ישראלים ופלסטינים".
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=500968390021592&set=a.237706393014461.50101.237683826350051&type=1&theater

  To Mr. Razna: I agree with all Shaked's words. You are not welcomed here in Palestine. Stop demand (!!!) anything from the Zionist regime and go and fight for your freedom at your place, not here.

  It's important to know that not all the so called "left wing" support your demands (how dare you demand anything? you are a guest, an unwelcome guest). Don't tell us stories about return while the situation there will be better – it will never be better – and sooner or later you will ask (or demand) an Israeli citizenship. So the answer is NO! Not for you.

  The political power you try to get will destroy your fight (for me it's non relevant) but also destroy the power of the so called "jewish left wing" and that makes me worry.

  Human rights "activists", STOP your support at what you call "refugees". You make damage to other important fights.

 4. עמנואל זאבי

  אנחנו מדינה אשר פשטה את הרגל.
  תשמעו תמציות של הקלטות ותחליטו לבד.

  אני יהודי וגר במרכז רעננה. אני בגיל 69 .
  בהרבה מקרים אנחנו כן מפלצת ולא רק בשטחים או עם פליטים.

  כתבתי על זה גם אצלי בבלוג (דה מרקר קפה אזוטריקה יומן לימוד).

  תודה בעד תשומת הלב.

  https://www.hightail.com/download/elNLL0dCZEtKV05FQmNUQw

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  ממשלת הזדון הישראלית וחבורת הפוליטקאים שונאי זרים ושונאי פעילים של זכויות אדם סמולנים רחמנא ליצלן. על ישראל לציית לחוק הכינלאומי. לבדוק מי זכאי למקלט ולאפשר להם לעבוד ולחיות בכבוד .האוכלוסי די יציבה כי מאז הקמת הגדר כמעט אין פליטים חדשים. במקום לאפשר להם לעבוד הממשלה מעדיפה את ,,הדלת המסתובבת ליבא עובדים ולהעשיר את חברות כוח האדם.