ונשמרתן מאד לנפשותיכן

בהתחלה חשבתי שזו פרסומת לאונס, אבל אז הבנתי שזה איום ישיר. בא מר ז' ממשרד הפרסום ואומר "תשמרי על הכוס שלך", כדאי לך, למה אנחנו מאיימים עליו! על הקמפיין החדש של "טיים אאוט"

רציתי לומר משהו בקשר לפרסומת לאונס שהופצה השבוע בחסות משרד פרסום קיקיוני כלשהו, נקרא לו ז', והמקומון לתל אביבים שירדו לפני יומיים מהאוטובוס ורוצים לדעת איך נהיים "תל אביביים" אז אפשר למכור להם כל מה שעולה כסף ולסגור מלא דילים עם מפרסמים, להלן "טיים אאוט". כלומר זה מה שחשבתי בהתחלה, שזו פרסומת לאונס. אבל אז הבנתי שזה איום.

בא מר ז' ממשרד הפרסום ואומר תשמרי, כדאי לך, למה אנחנו מאיימים עליו! אחרת מה יש לשמור? תשמרי על הכוס שלך, כי ז' כלשהו עומד לבוא ולאנוס אותו. תשמרי על הכוס שלך, כלומר תיאור איבר המין שלך בשפת רחוב, בסלנג שמשמש תדיר במגוון צורות של אלימות, כמו בקללות הנלבבות כוס אמא שלך, הכוס של אחותך, שמכניסות את היצורים הפגיעים ביותר במשפחתו של אדם, היינו הנשים, לוויכוח שאינן קשורות אליו ולא שמעו עליו ברוב המקרים. כמו גם בתיאור האלים, המקטין והמנכס כוסית, שחוגג את יופייך, קסמך, סקסיותך דרך ההנחה שתתאימי לשימוש על ידי מאן דהוא, וכמו בצורות נוספות שלצערנו הורגלנו בהם במרחב המאוד לא בטוח שבו מנהלות את חיינו, והחל משעות מסוימות מהמרות על חיינו. ובכן, אני הראשונה להודות כי טעיתי וזו אינה פרסומת לאונס. זה איום ישיר וחד-משמעי.

לרגע נסחפתי בזכרונות על אלינור בת ה-15 שגירדתי פעם מהכביש בסלמה באמצע הלילה, ולקחתי הביתה לשמור שלא תתאבד כפי שהשתדלה, כשחבריה ההמומים סביבה. הם לא הפסיקו לומר שהיא בחיים לא התנהגה ככה, וששני הבחורים שהתיישבו לידה בטוח שמו לה משהו במשקה, ושלמרות שהחברים הצליחו לגרור אותה הרחק מהמסממים יחסית בזמן, הרי שמאותו רגע היא מתנהגת באופן לא סביר. אלינור המתוקה והמעוכה אכן בדקה את עצבינו כולנו משך אותו לילה. בסוף הגיעו ההורים שלה, וקלטנו שהיא הולכת לחטוף על זה חזק, ברגע שתצא מטווח ראייתנו. מאז אני יודעת איך נראית בחורה לא אחראית ומעודדת אונס בכיתה ט', שלא שומרת על הקולה שלה, אלא מפתה באמצעותה זרים תמימים.

תשמרי-על-הכוס-שלך

מכיוון שה-ז' המהלך ממשרד הפרסום מאיים על מאסה עצומה של נשים, ולא בטוח כי יצליח להשלים את המשימה בעצמו, טרחו במקומון המטונף והרימו קמפיין שכל ייעודו להרבות אונס בעולם, כאילו האיום הוא משחק מקדים לגיטימי. הם נכונים לכל מאמץ, לבל יישאר מר ז' משרד פרסום בודד במערכה. אז תשמרי על הכוס שלך, טוב?

לא יודעת בקשר לקטע של הלשמור, תשמעו, יוצא שהשבוע שלי די עמוס. רק במהלך השבוע הזה לדוגמה, שמעתי ממספר גברים שמקרי האונס בעולם בירידה מתמדת (יש מחקר!), ושהעיסוק באונס הוא מפלטן של הפמיניסטיות באין להן עניין אחר לענות בו בעולם כה שוויוני. אותם גברים זעמו עלי, כינו אותי שחצנית "ובכלל לא מה שחשבו", משסירבתי להמשיך את הדיון, בו הם מסבירים לי אישית כיצד ייטב לפמיניזם לפעול. השבוע גם הקשבתי לחבר שעובר גמילה מפורנו, על מנת להציל את הזוגיות שלו ואת נפשו, עוד חברה סיפרה על אב שמטריד מינית אותה ואת אחיותיה. חברה בת 20 ממשפחה חרדית, התוודתה שהיא מקיימת יחסים בהסכמה בשיטת החבר מביא חבר, כי היא רוצה אהבה. היא התפלאה מאוד לשמוע שזו אינה אהבה, כיוון שזה המסר על אהבה שהיא מקבלת מכל עבר, מרגע שיצאה משערי הגטו.

אתן מתחילות לחוש את המכנה המשותף לכל אלה ולאיום באונס+פרסומת לאונס של "טיים אאוט"? הקו השזור בין המקרים שתיארתי הוא שבכולם רוקדים סביב החליל הגברי. המיניות היחידה שקיימת בתרבות האונס, היא מיניות גברית, וגם זה תוך בלבול רב בינה ובין אלימות. נשים הן מכשירים בשירותה, בהסכמה או שלא, כי חונכו לכך, כי נכפה עליהן, כי הן נאלצות לעשות שיקולי רווח והפסד, או כי לא קיבלו מידע על עוד אופציות. עוד מפכי השבוע: חבר ניסה להסביר בדיון על אונס כי הוא אינו אנס אבל הנשים שהוא מתרועע עמן אוהבות את האלימות שהוא נוקט איתן, כלומר הוא לא הצליח להבחין בין דיון באונס לבין שיחה על מין. מאמר שלי נדחה על ידי עיתון מסוים מאחר שנסקרו בו השיטות לאתרוג אנסים, כולל אלה שנוקט העיתון עצמו. מנערות בנות 14, שגדלו מלכתחילה בחילוניות, שמעתי השבוע כי הן משודלות לאקטים מיניים עם הבוס בעבודה, או עם כל החבר'ה, כאשר להן בניגוד לנערה החרדית, כבר ברור שאהבה זה לא משהו שכדאי לצפות לו יותר מדי, ושאם בטעות היא תופיע, כדאי להיות מוכנות עם כישורי ריצוי מירביים. בן גילן דיווח ששיעור החינוך המיני בבית הספר היה מביך. חברה שמעבירה בבתי הספר חינוך מגדרי הוסיפה כי בנות ה-12 מדווחות שסקס זה משהו שעושים רק עם עקבים. תרבות הפורנו בניצחון טכני, עם יישום הולך וגובר ככל שמדובר בשנתונים הצעירים שצופים בו מגיל שבע.

ככה היה השבוע שלי. שבוע רגיל ותמים, וזו אפילו לא העבודה שלי, סתם תרבות פנאי והקשבה לסביבה המיידית, מבלי שהתייחסתי לשיקוף במדיה, שגם הוא נוטה לתפוס את זמני ותשומת לבי. הנה טעימה מכתבות האימה של השבוע האחרון: על הנערות בנות ה-15 בזנות בקריית גת, כי הן רצו כסף לליווייס. אופס סליחה, כי יש גברים רבים שלא לוקחים אחריות, ושישחיתו בכיף את נפשה ואת עתידה של נערה. שלא לדבר על הנאשם שהעליון הפחית את עונשו לשלושה חודשי עבודות שירות לאחר שהיכה ילדה בת 14 מפני שהתנגדה לאונס. אופס סליחה, מפני שהוא פושע אלים. שלא להזכיר את הנערה שתובעת את משרד הרווחה, לאחר שנאנסה בפנימייה, או את 11 שוטרי מג"ב שתקפו טרנסג'נדרית בהצדקה הכפולה מבחינתם של שעמום ומעשה קונדס, ונשלחו הביתה כאילו כלום, את הצעירה שנאנסה על ידי ששה גברים והוצתה למוות בהודו, בעקבות תלונתה על האונס הראשון. אופס סליחה, בעקבות זה שהם פסיכופטים המהלכים חופשיים.

תגידו, אז הלכו לה זאתי כ-15 שעות שבועיות על תרבות האונס, לפני קריאת עיתונות. בקטנה. אבל כשזה מצטרף לשאר ענייניי דיומא, אני הופכת די עסוקה ולא יכולה לשבת לשמור כל היום על איברי גופי, או אפילו על כוס מיץ התפוזים שלי. בואו נסכם שאם תתקרבו אליי חבורת אנסים בצורת עיתון, פשוט תחטפו בעיטה לפנים.

תודה לליאת שקד ולרויטל מדר על הלינקים, ועל עבודת ההפצה היומיומית בנושא

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מיה

  בחוצות רחוב,על תחנת אוטובוס תלוי לו בגאון השלט המדובר. הבת שלי,ילדה בכיתה גימל קוראת ושואלת אותי -אמא?! מה הם מתכוונים ? למה צריך לשמור על הכוס (בחולם,בחולם) שלי ? היום היא איתי,לידי,קטנה. אני חרדה את היום שתגדל ותרצה את הבסיסי ביותר לאדם באשר הוא – חופש. לכי תסבירי לה שזה עולם של חלילם (באין דימוי טוב יותר ) ושהוא מסוכן. מסוכן מאד. מסוכן מדי. שהרוב הגדול של ה..אממה..חלילים..רוצה ממנה רק דבר אחד ואם זה אומר להזמין אותה לכוס מיץ תפוזים מתובל קלות אז זה בסדר. הוא ישלם על המיץ.

 2. אור ארנסט

  אי אפשר באמת לצאת כנגד הקמפיין הזה.

  אם גברים מבקרים אותו, אנשי הקרייאטיב מחככים ידיים בהנאה ואומרים "הכי חשוב שיש דיבור – הבטחנו שהקמפיין יעשה גלים".
  אם נשים מבקרים אותו, המבוקרות נכנסות ישר לקטגורית "פמניסטיות היסטריות חסרות חוש הומור – מיעוט צעקני שאין מה להתייחס אליו".

  וכמו בהרבה קמפיינים – את האחריות תמיד ימשיכו לגלגל לצד הנפגע בסיפור.
  נאנסת? חבל שלא שמרת על הקונוס שלך!

 3. נעמית

  תודה על התגובות, מיה ואור
  אני מבינה מה את אומרת אור, לגבי אזלת היד שלנו מול קמפיינים מהסוג הזה
  אבל מכיוון שהילדה שלי והילדה של מיה חשופות ברחוב לכל ההיצע הזה, אין ברירה אלא להילחם בכל זאת
  והשבוע הושגו תוצאות כלשהן לאחר המאמץ שריכזנו, כל העקשניות, בכמה נושאים השלובים זה בזה, וכולם נוגעים באלימות נגד נשים ובאלימות בכלל: ההשמנה, רני רהב והטיים אאוט: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.391432117661096.1073741837.187429981394645&type=1

 4. סיון

  "טען פרקליטו של הצעיר כי הטלת העונש עליו עלולה לפגוע בסיכויי הגיוס שלו לצה"ל "

  פשוט איפה אנחנו חיות?

 5. אסף

  ובכלל לא התכוונו להאשים אתכן בשום דבר, בטח שלא להגיד שכשאתן לא שמות לב לפושעים שמכניסים לכן משהו למשקה אתן מעודדות אותן לאנוס אותכן? יכול להיות שהם בעצם לא פושעים ששמים לנשים סמים במשקה ללא ידיעתן כדי לאנוס אותן?