אז למי בעצם קראת משתמט

כשהאדם הממוצע שומע את המילה "משתמט" הוא מדמיין ילד מפונק מצפון תל אביב שלא עושה צבא, ולא נער אתיופי שלא מתייצב לגיוס בגלל שהוא צריך לעזור בפרנסת הבית. על הנפגעים האמיתיים של "חוק המשתמטים" החדש
אנונימי

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה השבוע חוק של חבר הכנסת יוני שטבון (הבית היהודי), לפיה סבסוד אקדמי ללימודים באוניברסיטאות ובמכללות יישלל מסטודנטים שהשתמטו משירות צבאי. משמעות הדבר היא שמי שעונים על ההגדרה של "משתמטים" יצטרכו לשלם פי שלושה ממה שהם צריכים לשלם היום בעבור לימודים אקדמיים.

אבל מיהם אותם "משתמטים"? האם מדובר בפלסטינים? האם מדובר בחרדים? האם מדובר במי שקיבלו פטור משירות צבאי מסיבות רפואיות או נפשיות? אולי בכלל מדובר בסרבנים? אז זהו, שלא. כל אלו נמנים על מי שמקבלים פטור חוקי משירות צבאי. על פי הצעת החוק, "משתמטים" הם מי שעורקים משירות צבאי או שלא התייצבו ביום גיוסם. בפועל מדובר באנשים מהשכבות הכי חלשות ועניות באוכלוסייה, אשר חלקם הגדול עורק מהצבא על מנת לדאוג לפרנסת המשפחה. כמו כן, מדובר במי שהסיכוי שלו להגיע לאקדמיה נמוך גם ככה.

mishtamet-ytbwaבדיוק כמו "המלחמה בסמים", גם "חוק המשתמטים" הוא שם שניתן למדיניות שכל מהותה היא דיכוי שיטתי של עניים ואוכלוסיות מוחלשות על מנת להציגה באור אחר, כזה שייתן לה לגיטימציה ואת האפשרות לזכות בתמיכה – גם בפרלמנט וגם בקרב הציבור. כי כשהאדם הממוצע שומע את המילה "משתמט" הוא מדמיין ילד מפונק מצפון תל אביב שלא עושה צבא, ולא נער אתיופי שלא מתייצב לגיוס בגלל שהוא צריך לעזור בפרנסת הבית ולהתמודד עם חובות כספיים. ככה בדיוק עובדת המלחמה בעניים ובחלשים.

יוזם הצעת החוק הנפשעת, חבר הכנסת שטבון, אמר:

לפי נתוני הצבא בכל זמן ישנם אלפי חייבי גיוס המשתמטים ועורקים משירות צבאי. במקום לשרת בצבא, רבים מהם לומדים במוסדות להשכלה גבוהה ונהנים מהסבסוד שמעניקה המדינה. יש לציין כי אין מדובר בצעירים הפטורים מחובת שירות, כחרדים, ערבים ובעלי פטור בריאותי, אלא בחייבי גיוס העורקים מחובתם ומשתמטים משירות צבאי. המציאות האבסורדית היא שהמשתמטים מחובתם האזרחית למדינה נהנים מקופתה של אותה מדינה בסבסוד לימודיהם.

אבל המציאות האבסורדית היא שחברי כנסת מחפשים לגרוף הון פוליטי על גבן של האוכלוסיות שממשלות המדינה לדורותיהן דיכאו והסלילו לעוני, ועוד משקרים במצח נחושה כשהם אומרים שרבים מבין העריקים לומדים במוסדות להשכלה גבוהה. בפועל, הפרופיל הסוציו-אקונומי של העריק הממוצע נמוך מאוד, ולרוב מדובר במי שנאלצים לערוק על מנת שיוכלו לעבוד ולפרנס את המשפחה. אלו נערים שהמצוקות איתן הם צריכים להתמודד הן לא אקדמיות, אלא קיומיות.

כל מי שמביע ויביע תמיכה בחוק הוא לכל הפחות מנותק ממציאות הדיכוי ומהקשיים הקיומיים שיצרה מדינת ישראל במשך שנים. בינתיים חבר הכנסת שטבון לא לבד, וחברי כנסת רבים כבר הביעו את תמיכתם בחוק: עפר שלח (יש עתיד), יריב לוין (הליכוד), רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), ניסן סכלומיאנסקי (הבית היהודי), יעקב מרגי (ש"ס), ואיתן כבל ועמר בר לב (העבודה).

זה שהחוק הזה הוא מיליטריסטי זה ברור. מדובר במדינת ישראל. אבל החוק הזה הוא גם חוק ציני שמטרתו הפשוטה היא צבירת אהדה פוליטית באמצעות יצירת מצג שווא של פטריוטיות, על גבן של האוכלוסיות החלשות והמדוכאות. כלומר, נעשה עוול על גבי עוול אחר – העוול הראשון הוא הדיכוי של האוכלוסיות האלו והסללתן לחיי עוני, והעוול השני הוא הניצול הציני של אוכלוסיות מצוקה אלו על מנת לצבור אהדה פוליטית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מדינת ישראל

  החוק נועד אך ורק למנוע מפושעים הטבות כמו סיבסוד לימודים!
  די לגנבת הדעת!

  1. חחחח

   די לגרום לי לחשוב אחרת אחרי שהתקינו לי את הכיסוי עיניים כל כך יפה.

 2. נירוס

  מאמר חשוב ונכון.
  הייתי לוקח את זה עוד צעד קדימה: גם הנער מצפון תל-אביב שאיננו רוצה לשרת הוא לא "מפונק", והדה-לגיטימציה שקמפיינים מהסוג הזה עושים לו היא מכעיסה. גם בלי אידאולוגיה אנטי-מילטנטית, פסציפיזם או שמאלנות, יש לצעירים זכות שלא להשתעבד למנגנון הצבאי. לצערי, ההסברים שלהם הם תמיד מאוד אפולוגטיים. הם תמיד מרגישים "לא בסדר", והם לא יודעים להגיד, שזה לחלוטין נורמלי ולגיטימי מצידם להעדיף ללכת לחדר כושר בטרנינג מאשר ללכת למדבר בחאקי.

  (אם מישהו רוצה לקרוא, כתבתי על זה פעם)
  http://www.studies.niros.ws/?p=51

 3. מאיר עמור

  מציע לקרוא את מאמרו המצויין של גדי אלגזי הקשיבו לקול הסירוב
  מתוך דב חנין, מיכאל ספרד ושרון רוטברד (עריכה) משפטי הסרבנים
  http://readingmachine.co.il/home/books/book_462_168/article_600
  וכן את מאמרי:ההסטוריה המושתקת של הסירוב החברתי. מאיר עמור
  http://www.ha-keshet.org.il/articles/sichsuch/historia_mushteket.htm

  הנה ציטוט חשוב ממאמרו של גדי אלגזי. בבקשה:

  לסירוב המוכר יש להוסיף את הסירוב החברתי – את כל אלה שהצבא הישראלי ויתר עליהם והם ויתרו עליו.[45] בבתי הכלא פוגשים הסרבנים שוב ושוב באסירים צבאיים, שרבים מהם לא השתלבו במערכת הנורמטיבית הצבאית והאזרחית, בני שכונות ותושבי "ישראל השניה", רבים מהם מזרחים ויוצאי אתיופיה, שהיו קורבנות לדורסנותה של המערכת החברתית, אלה שמדעת או שלא מדעת חרגו מגבולותיה. עבור רבים מהם, מקומם החברתי ומסלול חייהם לא איפשרו להם את אופציית הסירוב המודע והמנומק – אך מצד אחר, מחויבותם למערכת החברתית המדירה אותם אינה מובנת מאליה. הדיאלוג שנפתח ביניהם לבין סרבני כיבוש ליווה את חוויית הכלא של סרבנים רבים,[46] ואולי יפתח בעתיד גם פתח להצבת אתגרים אחרים למערכת החברתית – לא רק התנגדות לפקודה הישירה לקחת חלק בשעבודו של עם אחר, אלא גם לאפליה השיטתית ולדפוסי האי-שוויון המובנים בחברה הישראלית. הסרבנים מודעים היטב לכך, שגם בשעה שהם מסרבים לשתף פעולה עם מנגנון הכיבוש, הם עדיין נהנים מן הפריבילגיות ששיוכם האתני ומעמדם החברתי מאפשר להם. כמה מהן הם מסכנים בתהליך הסירוב, אך הסירוב הגדול, הדרמטי אינו סוף פסוק. הוא אתגר לא רק למערכת הפוליטית, אלא מציב בפני כל אחד מאיתנו שאלות קשות בדבר גבולות האחריות החברתית. יש הרבה דרכים לשתף פעולה עם עוול מאורגן, ושווה לחשוב על דרכים נוספות לסרב.

  1. עמית

   הסירוב מקנה הון סימבולי בלתי נדלה ל"סרבן". לא רק שהוא לא מסכן או מקריב את הפריווילגיות שלו אלא הוא גם מקבל עוד סטטוס ויוקרה בקרב קבוצת הייחוס שלו.

   1. נטליה

    על איזה הון סימבולי? איפה? מי הם המחכים לו לסרבן עם ההון הסימבולי? במילים אחרות – כמה עבודה יש בארגוני שמאל אתה חושב? אתה מדבר על שניים וחצי אנשים! כנראה שהמשפחה שלו בזה לו, כנראה שהחברים שלו מזלזלים בו, כנראה שהוא יצניע את הסירוב בחיפוש העבודה שלו, אם יוכל. אתה ניזון מסטריאוטיפים דלוחים ודחליליים. לשיטתך אנשים מסרבים ר-ק כאשר ההקשר החברתי שלהם מראש ירפד אותם. כאילו סירוב בקליקה שמאלנית = התגייסות בקליקת עם ישראל, אבל זה לא עובד ככה. הסרבנים הם מיעוט קטן מאוד, ורבים מהם לא בשום קליקה. סתם אנשים שחושבים שהצבא הישראלי לא מוסרי. ועם האנשים האלו הכי קשה לך.

    1. ישראלי אמיתי

     טבעי שמי שמשרת בצבא לא מוסרי, יאויים על ידי מי שאינו משרת בצבא זה, גם אם הוא מייצג מיעוט "זניח" וחסר פריבילגיות בחברה אשר בנתה צבא זה ומושתתת על ערכים לא מוסריים על הגנתם הצבא נלחם.

   2. epk

    בשבוע שעבר התקשרתי לברוקר שלי ושאלתי אם אפשר להשקיע כמה אלפי ש"ח מההון הסימבולי שלי באג"ח קונצרניות. הוא שכנע אותי לוותר על העניין הזה, בגלל שלתספורת בהשקעה סימבולית, שמקצצת את הגזעים הצומחים, יש משמעויות סימבוליות קשות.

 4. עמית

  הביקורת המהותית על החוק מדויקת לחלוטין, אך כמובן שאף אחד לא יקשיב לה כשהיא נכתבת תוך שימוש ברטוריקת שטנה אנטי-ישראלית. אולי כותבי מאמרים מהסוג הזה מקבלים מחיאות כפיים מהמשוכנעים-מראש, אותה קבוצה שעליה שלי יחימוביץ' אמרה שהיא יכולה להכנס לתא טלפון אחד בבילעין, אך הם מוותרים על כל ניסיון להשתתף בשיח הציבורי הישראלי.

  בכל מקרה, אל דאגה, החוק הזה לא יעבור. אבל זה לא יהיה בזכותכם, אלא בזכות כל אותם מפלגות ומוסדות שאתם אוהבים לתקוף.

 5. יגאל

  קח עם שמשך עצמו מהמשרפות , מפוגרומים, מחיים ד'ימיים במדינות ערבלזה תוסיף
  והקים מדינה
  ותוסיף
  ויצר חברה חופשית
  ותוסיף
  שהקים כלכלה חופשית
  ותוסיף עוד
  שאיפשר רמת חיים מהגבוהות בעולם
  ותפחית מיעוט ערבי גדול ועויין
  ותוסיף
  עמידה ביטחונית מפוארת מול איומים חיצוניים
  ותפחית שומכלומים כמוך
  תראה שהתוצאה לא רעה בכלל

 6. טוליק

  1. אנשים שמרוויחים כסף למשפחה עניה כשברקע עומד איום ה"מאסר" הם אנשים שהמצב שלהם מאוד גרוע ולכן גם לא יהיה להם את ה12 אלף שקל בשביל החינוך "חינם" באוניברסיטאות.
  ולכן זה לא ישנה כלום לאוכלוסיה הזו: קודם "משתמט-עוני" לא למד – עכשו "משתמט-עוני" לא לומד.
  וזה מותיר אותנו עם הנפגעים מהחוק היחידים שהם הנוער ה"משתמט-בעל הכסף ללימודים"
  2.במדינה קיים חוק. אלו שמפרים אותו ולא משנה מאיזה סיבות הם פושעים ולכן לא מגיע להם לקבל הטבות.

  מספיק עם נסיונות ההסתה נגד חוקים צודקים.

  1. עוז

   מה שאתה אומר זה בעצם "גם ככה אין להם סיכוי ללמוד אז עדיף כבר להבטיח את זה שהם לא ילמדו במקום לדאוג לכך שזה יקרה".
   גם לנכים אין יותר סיכוי ללכת, אז עדיף שלא יצאו מהבית מאשר שנשקיע בנגישות למוסדות ציבוריים.
   או לאוטיסטים גם ככה אין סיכוי להשתלב בחברה, אז עדיף כבר להפיל אותם מראש לפני שהם נולדים במקום ליצור עול על החברה הבריאה.

   אתה מקשיב לעצמך??

 7. epk

  קודם למשתמט-עוני היתה אפשרות (מצומצמת) ליהנות מסבסוד לימודים או ממלגות או מה-שלא-יהיה; עכשיו – זה יפחת או ייעלם.

  ואילו לילד ממשפחה מבוססת ממילא יש מימון ללימודים (אם כי גם הוא ייפגע).

 8. מאיר עמור

  אלא שמסרבים לשרת בצבא ההגנה לישראל בגלל סיבות חברתיות של עוני או ניכור או השד יודע מה, הדבר האחרון שמטריד אותם הינו השטויות שכותבים וכותבות "ציוניים" כותבים עליהם בה"עוקץ". הם כבר מזמן הפסיקו להיות הפריירים של גולדה, של בגין, של שמיר, של רבין, של ברק, של שרון, של פרס, של נתניהו של כל הרשימה הנהדרת של אלה שלא רואים אותם ממטר. הם לא משתינים על המדינה והם יודעים כי המדינה והחברה הישראליות תמיד השתינו עליהם. שם זה מתחיל. שם זה גם מסתיים. למעשה אין הרבה מה לומר חוץ מזה.

  1. דרור BDS

   השיח הציוני מסית לטרור ולרציחת ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית. הביטוי 'משתמט' במובנו הציוני אינו יוצא דופן במטרה זו. עלינו להציב שיח אלטרנטיווי לא רק בתוכן אלא גם בביטויים המילוליים.

   משתמט – אדם שחייב ע"פ החוק הציוני לשרת בצבא הציוני ושיכול להרשות לעצמו לשבת בכלא הצבא הציוני (מבחינה חברתית, כלכלית ונפשית) ובמקום זאת בוחר בדרך אחרת: סיפורים לקב"ן, סיפורים לרופא, ביצוע רצח ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית כברירת מחדל או כל אמצעי אחר אשר באמצעותו לא יישב בכלא הציוני ייקרא משתמט מלמלא את חובתו האזרחית, להלן משתמט.

   אלה שמסרבים לשרת בצבא הציוני בגלל סיבות חברתיות של עוני או ניכור או מאיר עמור יודע מה – ראו מאמריו הרבים בנושא – גם אם "בחרו" (בשפתם של הציונים) להחשב "עריקים"(בשפתם של הציונים) ולא התייצבו כמו הסרבנים שיכלו להרשות לעצמם וכו', גם אלו יוכרו כסרבנים מדרגה ראשונה (באותה דרגה כמו הסרבנים ה"אידאולוגיים", סרבני מצפון בשפתו של השמאל האשכנזי).

   השלכותיה של מילוי החובה האזרחית לשבת בכלא הצבא הציוני הן, פרט להשלכות הבינ"ל של מעשה זה, עידוד הסרבנים החברתיים מתוך הכלא ורתימתם למאבק משותף. לשם כך יש להיות בקי בהיסטוריה הציונית אשכנזית. אלפי העריקים היושבים בבתי הכלא הצבאיים עשויים לאזן את מאזן האימה הלא מאוזן בין הפורעים ובין המתנגדים לפורענות.

 9. אסתר עקנין

  הגיע הזמן לצבא שכיר, ושכל אזרח ישלם חלק יחסי לרכוש שהוא מחזיק ולהיקף ההון שבידיו לתחזוקת הצבא, כך שזה יהיה כעין דמי שמירה, כל מי שהצליח לקמבן, לרמות ,לגנוב, לספסר לצבור הון על חשבון הציבור, לפחות שיוריד מאיתנו את העול לשמור על הגנבות שלו ושיממן את השמירה בעצמו. לא רוצה שהילדים שלי ישקיעו את מיטב שנותיהם בחינם וללא תמורה עבור חבורה של נוכלים רמאים מקורבים וטייקונים ספרים למיניהם. אני בטוחה שכאשר הקומבינטורים הללו יצטרכו לשלם מכיסם עבור השמירה על נכסיהם, הם ינהלו משא ומתן קשוח ובסוף הצבא יהפוך לעובדי קבלן כמו כל המשק.רק שאז ברגע האמת הם עלולים לברוח ולהשאיר את הטייקונים עם המכנסיים למטה ובלי הרכוש……

  1. רועי

   מסכים עם כל מילה שכתבת

 10. אסתר עקנין

  מסכי עשן בטחוניים ותקציבי המליארדים
  שנבזזים מהציבור באכזריות
  כדי לקיים אליטה ״בטחונית״ רודפת בצע!
  מיליציית המיסוי של הבנקים והביטוח גדולה פי שלושה מזו של הסלולר, ושתיהן מתגמדות מול אם כל המיליציות, קבוצת האינטרס החזקה מכולן, היא מערכת הביטחון!! אין קשר בין איומי הביטחון על ישראל לבין ההוצאה הביטחונית, ושמערכת הביטחון, עסוקה בעיקר בהגדלת תקציבה וכוחה. האם האינטרסים של מערכת הביטחון גורמים לא רק לבזבוז של עשרות מיליארדים, אלא גם לחסימת כל סיכוי להסדרים מדיניים באזור?
  דוגמה לכך הגז. לאחר גילוי מאגרי הגז בים התיכון חל תהליך של ביטחוניזציה של הגז, הוא נהפך מסוגיה אזרחית לסוגיה בטחונית וחברי הרשת הביטחונית מילאו תפקיד חשוב בתיוג של הנושא הזה כביטחוני, למשל הדיון בכנסת בעניין הגז. מאחר שהגז נהפך לנושא ביטחוני התעורר צורך דחוף להפיק אותו מהר, כדי שלא ייפול בידי ידיים עוינות, ובאחרונה נוצר גם צורך להגן על אתרי הקידוח בעזרת כלי שיט חדשים ויקרים. זה בדיוק האופן שבו הרשת הביטחונית פועלת: מסגור של נושא כביטחוני, הפקעה שלו מתחום ההחלטה של האזרחים – הציבור, הכנסת, הממשלה – והעברת השליטה בו לידי חברי הרשת.

 11. מאן דהוא

  כתבת שהחוק המוצע לא יחול על פלסטינים אזרחי ישראל, כי הם מקבלים פטור משירות צבאי. ובכן, יש לי חדשות בשבילך: הם לא. הצבא פשוט לא קורא להם לשירות צבאי, ולא מעניק להם תעודת פטור משום סוג. נוסח החוק המוצע יחול בראש ובראשונה עליהם.

  1. אלעד

   פלסטינים אזרחי ישראל לא מקבלים צו ראשון ולכן החוק לא יחול עליהם.

 12. ג. אביבי

  מאמר נאה המתאר נכוחה את תהליך ההתבהמות החוקתי במדינה הגזענית שלנו. החקיקה הזאת לא לבד.
  התפרסם בתקשורת שחברי כנסת בהובלת הח"כ שמעון אוחיון מ"ישראל ביתנו" יוזמים חוק לאיסור השימוש בתקשורת ובציבור במושגים המצביעים על זיקה למונח נאציזם. לכאורה, "נאציזם" זה ביטוי מאיים, בעיקר כשניצולי שואה עדיין חיים, והחוק בא להמעיט את השימוש ב'איום' הזה. נטען גם שהדחף להצעת החוק הזה בא כדי למנוע ככל האפשר ממפגינים חרדים לקרא לשוטרים בכינוי 'נאצים'.
  אלא שליוזמי החוק, ובהם כרגיל מזרחי שימושי (הפעם ד"ר אוחיון), ברור שהחוק בא לשרת את גזעני אשכנז ולא תהיה לו כל השפעה על שימוש היתר שעושים החרדים בביטוים כאלה. אני קורא טוקבקים בעיתוני הרשת הנפוצים, ובהם נאצות בנוסח "בבונים" ו"קופי-אדם" המכוונים נגד מזרחים, אתיופים וערבים – אמירות נאציות מובהקות. את אלה החוק לא ימנע ולא יגביל, אבל את מי שקורא להם בשם הנכון יצנזרו או יתבעו לדין.
  במיילים שונים שאני מקבל בחודשים האחרונים, מככב סרטון YouTube, המתאר מפגש בין מרוקאי למהגר רוסי. הרוסי משווה את המזרחים לקופים בגן חיות במונולוג נאצי טיפוסי של מספר דקות. מיותר להוסיף כי הסרטון תפס פופולריות גדולה בקרב האשכנזים. את סרטון התעמולה הנאצי הזה החוק המוצע לא יסיר, את הפצתו במיילים לא יפסיקו ואת מפיציו לא יתבעו לדין.
  לא מזמן, כשהתפוצצה פרשת גולן והקטינות, פרסם עיתונאי/בלוגר בשם דרור מאמר "זואולוגי" המשווה את המזרחים לכלבים שחורים ("נחותי גזע" לשיטתו) המטנפים בזיווגיהם את "חיוורות הפנים" (האשכנזיות לשיטתו) ואת צאצאיהן. זהו מאמר עם מסרים ניאו-נאציים טיפוסיים. גם אותו החוק לא ימנע ואת מחברו לא יתבעו.
  אבל מי שיתעקש שהמלך הוא עירום – ויקרא למפיצי הגזענות הארסית בשם המתאים – יושלך לבית סוהר, כיאה למדינה גזענית פשיסטית.
  בחסות הימין הקיצוני, ובו משת"פיו הנרצעים הח"כים המזרחים, מנסים לעשות דה-לגיטימציה חוקתית לכל צורה של מחאה מזרחית נגד הקיפוח הממסדי והגזענות האשכנזית.

 13. מאיר עמור

  מושג מדהים. תודה. הפעם זהו דר' חה"כ אוחיון מרשימת "ישראל ביתנו.
  מזרחי שימושי. תודה לג. אביבי.

  1. ג. אביבי

   (למרות שזה מתקשר רק בעקיפין לנושא המאמר)
   המזרחים השימושיים הם סוג של משת"פים. במקור הם היו, שר ספרדי תורן או ח"כ מזרחי תורן במפא"י ובמפד"ל, שתיפקדו כרקדני 'מה יפית' של הממסד האשכנזי הגזעני. מאז זה התפתח.
   במציאות של ימינו, הפוליטיקה, התקשורת ועולם הבידור הישראלים מלאים במזרחים שימושיים לשרות ההגמוניה הכל אשכנזית. לעתים נראה שיותר משהממסד האשכנזי זקוק להם (והוא כן), הללו מתנדבים ליטול את התפקיד הבוגדני והמתגמל הזה.
   לממסדים הגזעניים השולטים בישראל, המזרחים התורניים משמש לכמה מטרות:
   א. להיות, לעיתים די קרובות, ראשי החץ בשיסוי נגד השיח המזרחי, ראה ח"כ אוחיון בפוליטיקה, ראה גם בעלי טור מהזן של ימיני ועמרוסים למיניהם.
   ב. כלי שרת נגד פוליטיקאים מזרחים, כגון התפקיד שממלאת לעתים קרובות העיתונאית אילה חסון-נשר. זאת כדי להסתיר את האינטרס הגזעני של ההגמוניה האשכנזית.
   ג. להוות מחסה סופג ביקורת של הימין האשכנזי הקיצוני. ראה הח"כים רגב, דנון וחוטובלי, שמעמדם בליכוד של ביבי תלוי ישירות בהשתוללות האנטי-ערבית ואנטי מהגרי עבודה שלהם. הם מאפשרים לקיצוני הימין המסוכן (כגון: אקוניס, יריב לוין, ליברמן, לנדאו, בנט, דוד רותם, אלקין ואחרים) להראות מתונים ולא מזיקים. כמוהם גם כמה רבנים חרדים-מזרחים.
   ד. הכנסת המזרחים לתלם של נחשלות השכלתית ומעמדית וכניעות ל'אדונים האשכנזים', ראה ש"ס ועסקניה.
   ה. יצירת אקלים נוח למשטר דיכוי נגד מזרחים, אתיופים ופלסטינים, ראה שוב ש"ס ועסקניה (כגון: ברפיסותם מול הגזענות הפרברטית-קיצונית של חרדי אשכנז במוסדות החינוך שלהם).
   ו. הגחכת המזרחים בציבור ע"מ ליצור אקלים אידאולוגי המצדיק את הרחקתם ממוקדי הכוח והתרבות. ראה כדוגמה בדרן בינוני וחסר ברק מסוגו של אלי פיניש והגחכתו הבלתי נלאית את המזרחים ואת הטענות על קיפוח וגזענות אשכנזית. קשה לי לראות אותו שורד בעולם הבידור בלי זה.
   אין לי ספק שהם נמצאים גם באקדמיה, כגון במדעי המדינה, כבעלי קו אנטי-ערבי מובהק. אבל כשהמזרחים מהווים רק 9% מהסגל האקדמי, כל מה שהזכרתי נועד בין השאר שאחוז זה לא יגדל.

 14. ישראלי אמיתי

  וכמה לא מפתיע – עופר שלח, איתן כבל, עומר בר לב.

  מישהו עדיין חושב שלמפלגת העבודה יש קשר לשמאל? שתי גלקסיות שהולכות ומתרחקות זו מזו במרחקי שנות אור כי היקום מתרחב מאז המפץ הגדול, קרובות יותר אחת לשנייה מאשר מפלגה ציונית לשמאל.

 15. שחף

  הצבא אמיתי וקיים כמו החוקים במדינה הזו. למה שלא תהיה לגיטימציה להעלים מיסים? הרי הכסף הזה משרת מדינה בעלת ערכים לא מוסריים…למה לגור פה בעצם ולהוות חלק מהמארג הכלכלי חברתי? זה תומך במדינה.. כי אזרח אמיתי מבין שהוא פיון במשחק הזה הקרוי דמוקרטיה! וגם אם הוא לא מסכים על דברים כאלו ואחרים לא ייתכן שתהיה לו לגיטימציה להחליט מתי הוא נענה לחובותיו האזרחיות ומתי הוא לא! חלק ניכר מהאנשים שהגיבו פה פשוט החליטו שהם נעלים מהמשחק הזה, אבל האמת היא שאינכם שונים מ"חרדים" שלדידם ולפי תפיסת עולמם פטורים מלשלם מיסים. שכן משאבי המדינה לרשותם על מנת שיוכלו להרבות תורה ולהפיץ את דרכי וואט-סו-אוור של האלוהים שלהם. לדעתי, הגיע הזמן שתיפטרו מאלוהי הסרבנות שלכם ותתגייסו (אוי לא). אז מה לעשות? תשנו את הצבא לצבא כן מוסרי! תנסו! שילחו את ילדכם לצבא ואימרו לו שאם הוא נתקל בסיטואציה לא מוסרית שימנע מלפעול, שיתמודד, שיצעק, תקימו מערכות לשירות לאומי. אבל מה שבטוח אתם תתמודדו כמו כל אזרח שווה במדינה הזאת!!!