• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אז למי בעצם קראת משתמט

כשהאדם הממוצע שומע את המילה "משתמט" הוא מדמיין ילד מפונק מצפון תל אביב שלא עושה צבא, ולא נער אתיופי שלא מתייצב לגיוס בגלל שהוא צריך לעזור בפרנסת הבית. על הנפגעים האמיתיים של "חוק המשתמטים" החדש
אנונימי

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה השבוע חוק של חבר הכנסת יוני שטבון (הבית היהודי), לפיה סבסוד אקדמי ללימודים באוניברסיטאות ובמכללות יישלל מסטודנטים שהשתמטו משירות צבאי. משמעות הדבר היא שמי שעונים על ההגדרה של "משתמטים" יצטרכו לשלם פי שלושה ממה שהם צריכים לשלם היום בעבור לימודים אקדמיים.

אבל מיהם אותם "משתמטים"? האם מדובר בפלסטינים? האם מדובר בחרדים? האם מדובר במי שקיבלו פטור משירות צבאי מסיבות רפואיות או נפשיות? אולי בכלל מדובר בסרבנים? אז זהו, שלא. כל אלו נמנים על מי שמקבלים פטור חוקי משירות צבאי. על פי הצעת החוק, "משתמטים" הם מי שעורקים משירות צבאי או שלא התייצבו ביום גיוסם. בפועל מדובר באנשים מהשכבות הכי חלשות ועניות באוכלוסייה, אשר חלקם הגדול עורק מהצבא על מנת לדאוג לפרנסת המשפחה. כמו כן, מדובר במי שהסיכוי שלו להגיע לאקדמיה נמוך גם ככה.

mishtamet-ytbwaבדיוק כמו "המלחמה בסמים", גם "חוק המשתמטים" הוא שם שניתן למדיניות שכל מהותה היא דיכוי שיטתי של עניים ואוכלוסיות מוחלשות על מנת להציגה באור אחר, כזה שייתן לה לגיטימציה ואת האפשרות לזכות בתמיכה – גם בפרלמנט וגם בקרב הציבור. כי כשהאדם הממוצע שומע את המילה "משתמט" הוא מדמיין ילד מפונק מצפון תל אביב שלא עושה צבא, ולא נער אתיופי שלא מתייצב לגיוס בגלל שהוא צריך לעזור בפרנסת הבית ולהתמודד עם חובות כספיים. ככה בדיוק עובדת המלחמה בעניים ובחלשים.

יוזם הצעת החוק הנפשעת, חבר הכנסת שטבון, אמר:

לפי נתוני הצבא בכל זמן ישנם אלפי חייבי גיוס המשתמטים ועורקים משירות צבאי. במקום לשרת בצבא, רבים מהם לומדים במוסדות להשכלה גבוהה ונהנים מהסבסוד שמעניקה המדינה. יש לציין כי אין מדובר בצעירים הפטורים מחובת שירות, כחרדים, ערבים ובעלי פטור בריאותי, אלא בחייבי גיוס העורקים מחובתם ומשתמטים משירות צבאי. המציאות האבסורדית היא שהמשתמטים מחובתם האזרחית למדינה נהנים מקופתה של אותה מדינה בסבסוד לימודיהם.

אבל המציאות האבסורדית היא שחברי כנסת מחפשים לגרוף הון פוליטי על גבן של האוכלוסיות שממשלות המדינה לדורותיהן דיכאו והסלילו לעוני, ועוד משקרים במצח נחושה כשהם אומרים שרבים מבין העריקים לומדים במוסדות להשכלה גבוהה. בפועל, הפרופיל הסוציו-אקונומי של העריק הממוצע נמוך מאוד, ולרוב מדובר במי שנאלצים לערוק על מנת שיוכלו לעבוד ולפרנס את המשפחה. אלו נערים שהמצוקות איתן הם צריכים להתמודד הן לא אקדמיות, אלא קיומיות.

כל מי שמביע ויביע תמיכה בחוק הוא לכל הפחות מנותק ממציאות הדיכוי ומהקשיים הקיומיים שיצרה מדינת ישראל במשך שנים. בינתיים חבר הכנסת שטבון לא לבד, וחברי כנסת רבים כבר הביעו את תמיכתם בחוק: עפר שלח (יש עתיד), יריב לוין (הליכוד), רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), ניסן סכלומיאנסקי (הבית היהודי), יעקב מרגי (ש"ס), ואיתן כבל ועמר בר לב (העבודה).

זה שהחוק הזה הוא מיליטריסטי זה ברור. מדובר במדינת ישראל. אבל החוק הזה הוא גם חוק ציני שמטרתו הפשוטה היא צבירת אהדה פוליטית באמצעות יצירת מצג שווא של פטריוטיות, על גבן של האוכלוסיות החלשות והמדוכאות. כלומר, נעשה עוול על גבי עוול אחר – העוול הראשון הוא הדיכוי של האוכלוסיות האלו והסללתן לחיי עוני, והעוול השני הוא הניצול הציני של אוכלוסיות מצוקה אלו על מנת לצבור אהדה פוליטית.

כנראה שיעניין אותך גם: