זרים בצפון תל אביב. מ-פ-ח-י-ד

תושבי שכונת "גבעת הפרחים" בצפון תל אביב מתארגנים כדי לשמור על שכונתם אטומה לילדים מבחוץ, אפילו אם הם משכונה סמוכה. יעלה בוקר-קרייתי, תושבת אחרת בשכונה, חושבת אחרת. מכתבים מתיבות הדואר – לא נגענו
מערכת העוקץ

הפוסט הזה מיוחד.
הוא נפתח במכתב שחולק לפני ימים ספורים בתיבות הדואר בשכונת "גבעת הפרחים" שבצפון הרחוק של תל אביב. במכתב נקראים תושבי השכונה להתארגן ולממן מאבק משפטי, הנדסי ויחצ"ני (רני רהב?) למניעת הקמת גני ילדים שמיועדים גם לילדים שמחוץ לשכונה וביניהם לכאורה גם ילדי "שוהים/עובדים זרים". המכתב נשלח אלינו על ידי יעלה בוקר-קרייתי, תושבת אחרת בשכונה, שקיבלה אותו והזדעזעה מהמניעים הגזעניים והמתנשאים של היוזמה.

לאחריו, מכתב שבוקר-קרייתי יזמה והוא הופץ בשכונה בתגובה למכתב הראשון ובו קריאה לתושבים לתמוך בהקמת הגנים ובעיקר להתנער מגזענות והתנשאות.

גבעת הפרחים. השטח שעליו ככל הנראה יוקמו הגנים
גבעת הפרחים. השטח שעליו ככל הנראה יוקמו הגנים

בעלי דירות בגבעת הפרחים

נאות אפקה ב, תל אביב

16 בינואר 2014

ט"ו שבט התשע"ד

קול קורא לתושבי גבעת הפרחים

תושבים יקרים, שלום רב,

כידוע לכם, עיריית תלאביב מתכננת בניית אשכול של ארבעה גני ילדים ומועדוניות על שטח הגינה ברחוב ראובן רובין. להלן תמצית תמונת המצב נכון למועד כתיבת שורות אלה:

 1. פעולותינו מול העירייה:

  נכון להיום, פנינו לעירייה בשלושה מכתבים, בהם הבענו את התנגדותנו לבניית אשכול הילדים בנימוקים של: בעיות תנועה וחניות, פעולה הנוגדת את התב"ע של שכונה סגורה, שימוש לטובת ילדים שמחוץ לשכונה, פגיעה בריאה הירוקה ואף הצענו חלופות אלטרנטיביות לבניית גני ילדים ולשימוש בשטח הגינה.

 2. תגובת העירייה:

  למרות התנגדותנו, העירייה בוחרת שלא להגיב לנימוקים לעיל אלא פועלת במישור הציבורי על ידי יצירת ביקוש מלאכותי דהפקטו – פתיחת רישום לגני הילדים בשכונה לשנת הלימודים הבאה תוך מתן עדיפות לגנים אלה אצל תושבים משכונות אחרות ועל ידי כך להוכיח לנו כאילו קיים ביקוש לגני ילדים בשכונה ולכן ממשיכים לבנות, תוך התעלמות מוחלטת מצרכי השכונה ומהאלטרנטיבות שהצענו.

  התמונה היום הולמת את המטפורה המוכרת "הכלבים נובחים והשיירה עוברת"

 3. המשך קו הפעולה – מה עושים מחר?

  במצב הזה נותרה בידנו ברירה אחת בלבד והיא פנייה לערכאות משפטיות.

 4. העלות ודרכי מימון:

 • ביצענו בדיקה עם מספר עורכי דין מהשורה הראשונה הבקיאים בסוג זה של הליכים משפטיים ומצאנו שעלות הראשונית של הליך משפטי שכזה נאמדת ב-80,000 ש"ח. עלות זו כוללת שכר טרחת עו"ד, אגרות וכו' וייתכן שגם חוות דעת הנדסית.

 • בנוסף ולמען הזהירות נצטרך לשמור סכום מסויים למקרה שלא נזכה בתביעה ונצטרך לשלם הוצאות משפט.

 • מימון הוצאות המשפט יעשה על ידי תשלום של כ-500 ש"ח לדירה וזאת על מנת שנוכל לנסות ולעצור את תוכניתה של העירייה. (הסכום הנ"ל מחושב לפי 200 בעלי דירות שיסכימו להשתתף במהלך הנ"ל. ככל שיותר בעלי דירות יצטרפו כך יפחת סכום ההשתתפות של כלאחד מאיתנו – אם כולנו נשלם, נשלם פחות. כמובן אם יוצר עודף הוא יוחזר עד השקל האחרון ובאופן יחסי לחלקו של כל מי שהשתתף בתשלום).

 • במידה ומסגרת התקציב תאפשר לנו, נשכור לוביסט שיבצע לובינג למהלך בתקשורת.

 • גביית הכספים תעשה על ידי ועדי הבתים ובאחריותם (לרבות הוצאת קבלות למשלמים).

 • לצורך מימון הפעילות, יפתח חשבון בנק יעודי לכך, בו יופקדו הכספים שיאספו על ידי ועדי הבתים. חשבון הבנק יתנהל בשקיפות מלאה תוך פירוט שוטף של ההוצאות ובפיקוח רואהחשבון.

 1. ומה אם לא?

  ללא המהלך הנ"ל, תקבלו:

 • במקום גינה ירוקה ופורחת – אשכול גנים (בתחילה שני גנים ובהמשך עוד שני גנים עם מועדוניות) שיפעל מהשעה 07.30 ועד 16.00 וישמש בעיקר הורים שמחוץ לשכונה לרבות ילדים של שוהים/עובדים זרים.

 • פקקי תנועה ובעיות חנייה.

 • שכונה סואנת וצפופה ורעש כל היום.

 • ולקינוח – ירידת ערכי הבתים שלנו.

  על מנת להחליט על המשך המהלכים מול העירייה, לרבות התחיבות אצל עורכידין, עלינו לדעת כמה בעלי דירות מוכנים להצטרף אלינו למהלך הנ"ל ולכן הינכם נדרשים למלא את הפרטים מטה ולהחזיר אלינו התחייבות חתומה שבבוא העת אתם תצטרפו אלינו ותשלמו את חלקכם בתביעה.

  נבקשכם למלא את פרטיכם ולהחזיר את המסמך הנ"ל חתום וסרוק אלינו באמצעות תיבת דואר אלקטרוני או דואר ישראל לכתובת הר"מ,

  אנו תקווה כי ימצאו מספיק בעלי דירות שיהיו מוכנים להשתתף איתנו במימון ההליך המשפטי
  שלכם ובישבלכם

  מר יעקב ישראלי         מר יעקב דור         מר אברהם שביט

  וינשל 2                     וינשל 2                         וינשל 5

 

letter

והמכתב החיובי בעד הגן ונגד גזענות:

כן לגן בגבעת הפרחים.

לא לגזענות בגבעת הפרחים.

תושבי גבעת הפרחים באשר הם, ללא הבדל דת, גזע, מין, בעלי דירה או שוכרי דירה. לאחרונה חולקו בתיבות הדואר שלנו מכתבים הקוראים להתנגד להקמת אשכול הגנים בגבעה. התנגדות זו היא לגיטימית כל עוד אינה נובעת משיקולים גזעניים, כפי שהתנוססו ואף הודגשו במכתב. אנו רוצים להאמין שאנו חיים בשכונה שתקבל לתוכה גם ילדים מחוץ לשכונה וגם ילדים מצבעים וגוונים שונים. ילדים להורים מכל המעמדות ומכל חלקי העיר, גם של עובדים זרים. אנו רוצים לגדל את ילדינו בשכונה שאינה רואה בעצמה איזו עילית מיוחסת שלא מוכנה לקבל לתוכה אחרים. אנו דוחים בשאט נפש את הנסיון לגייס השתתפות להתנגדות מטעמים גזעניים, אשר ניסוחם בריש גלי וללא בושה, מזכירים מקומות וזמנים חשוכים.

בנוסף רבים מאתנו בשכונה מעוניינים ורוצים בהקמת אשכול הגנים. בשכונה שהולכת ונהיית צעירה ומרובת משפחות צעירות, הצורך בגנים נוספים הולך וגדל. מאחר וגני העירייה מתחילים בשנים האחרונות בגן טרום-טרום-חובה, הרי שאין מקום בגני השכונה הקיימים וקיים צורך דחוף בגנים נוספים.

לגבי טענות הנגד: אנו חושבים כי בקרב משפחות צעירות, גן בקרבת מקום, דווקא מעלה את ערך הנכס. בנוסף שכונתנו בורכה בכביש חד סטרי רחב וכן בשפע חנייה, הרבה יותר מזו שיש לצד שאר הגנים בשכונה. את הטענות שמועלות על-ידי הכותבים יכלו לכתוב כל הדרים ליד גנים ולבקש לבטל את הגנים לידם, לשכור עורך-דין ולגייס תקשורת. אך ממתי גן ילדים הפך למטרד? האם לא הגיוני שהמקום שבו נמצאים ילדינו במשך רוב היום, יהיה קרוב אלינו, קרוב לביתם, חלק משכונתם?

ברבות משכונות תל אביב, ישנם בית ספר, גנים ומתנ"ס בתוך השכונה, אשר מהווים חלק חשוב ממנה ויתרה מכך יוצרים נוחות רבה להורים והילדים הגרים בה. בשכונה זו אין בית-ספר ואין מתנ"ס ואין מספיק גנים. רבים מתושבי השכונה מתמרמרים ומצרים על כך והנה כשבאה העירייה וכבר עושה משהו למען השכונה, אז שמים לה רגליים.

כל שנדרש מכם הוא אנו מבקשים להעביר לעירייה שמות דיירים אשר כן רוצים בהקמת הגן. כדי שנוכל להעביר את הרשימה לעירייה. כתובתכם, ולכתוב לנו מייל עם שמכם.

להצטרפות לתמיכה כתובת המייל: gangivha@gmail.com

כמו כן, אנו מבקשים בכל לשון של בקשה גם אם אתם נגד הקמת הגן וגם אם בעדו, אנא הוקיעו אמירות ומחשבות גזעניות וחשוכות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עובדת זרה

  אני עובדת בשכונה שלכם.
  נוח לי ומתאים לי להביא את ילדי לגן בשכונה שבה אני עובדת.
  האם אתם רוצים ליהנות מהעבודה שלי אבל להחרים את ילדי?
  האם הם טובים פחות מילדיכם?

  1. רחל

   צודקת במאה אחוז,

  2. אבי

   בטח עובדת זרה קוראת ומגיבה פה, ועוד בעברית צחה.

   1. יניב

    בטח עובדת זרה עם עברית יותר טובה מזו של ישראלים.

  3. בקשה פשוטה של גזענית חשוכה

   בקשה פשוטה וקצרה, לא משהו שלא נדרש ממהגרים לשוק המשותף ארה"ב, קנדה, אוסטרליה, וכו'. נו טוב, כולם גזענים…

 2. דרור BDS

  לכאורה הזדעזעה מהמניעים הגזעניים והמתנשאים של היוזמה: "מזכירים מקומות וזמנים חשוכים", אם כי בעליל לא זה הדבר החשוב באמת, אלא: "אנו חושבים כי בקרב משפחות צעירות, גן בקרבת מקום, דווקא מעלה את ערך הנכס".

  הבן אדם רוצה גינה ירוקה ופורחת, גם באוגוסט, ואילו הגברת רוצה גן ילדים קרוב לבית, כמו בכל שכונה נורמלית אחרת בת"א, זה הכל. לא רלוונטי, ויכוח של אשכנזים.

  1. דרור אחר

   לקחת נימוק אחד מתוך רבים והפכת אותו לעיקר כדי להשמיץ. התעלמת מכל שאר הנימוקים. כרגיל אצלך. אין שום דבר חדש. העיקר להשמיץ אשכנזים, יהודים, צפונים גם כאשר הם מגלים אזרחות טובה ועושים בדיוק את הדבר שצריך לעשות. אחרי זה תמשיך להאשים את כל שאר היהודים בישראל שהם עיוורים לסבל הפלסטיני. ככה זה אצל צדקנים יהודים אשכנזים שתוחבים את אפם לכל מאבק של אחרים. מזרחים, פלסטינים, מבקשי מקלט, עובדים זרים, נשים. אתה בסך הכל גבר תוקפן שעושה דה לגיטימציה לאישה שמעיזה לנקוט עמדה מול שלושה גברים אחרים. זוזי הצידה אישה. אני אראה לך איך נאבקים בציונים האשכנזים הצפונים האלה. אני אביא להם את החברים הפלסטינים שלי. הפליטים שמחכים לשוב לפלסטין, ואז נראה להם.

  2. נעם

   דרור BDS אתה צדקן נוקניק שמחפש לקעקע כל שמאלני אחר כדי שאתה תצא הכי צודק. פתטי. לך לטיפול, במקום להעמיס על אחרים את בעיותיך הרגשיות.

 3. שמעון

  היה פעם מושג של דיאלוג, כאן באזור…אולי לא היה, מאז שההיסטוריה זוכרת אותנו. היום הוא חי ,הדיאלוג, רק במערב. אנשים ,שאינם מסכימים, מדברים ומגיעים להסכמות, תוך שהם עושים מאמץ להבין את השותפים לדיאלוג, ולסיים אותו בניצחון של שני הצדדים. כאן באזור,בכל מקום, ולא רק בשכונת הפרחים, ברגע בו צצה אי הסכמה…מת הדיאלוג,בטרם נולד. נשלפים הכלים ונפתחת מלחמה. היא תסתיים במותו של אחד הצדדים, או בפרידה בין הצדדים, או בטרנספר של אחד הצדדים…או שלא תסתיים.
  זה גורלה של קהילה, שלא ניהלה דיאלוג עם זרים ,או כאלה שלא הסכימו עם דעתה, מאז נוצרה. גבעת הפרחים, היא סימפטום למחלה קשה…שאיננה "מצליחה" להיות סופנית. כי הרי זהו סופה המתבקש של כול מחלה נוראה.לא אצלנו.

 4. יגאל שתיים

  הלוואי והעירייה תנצח למען הילדים באשר הם, ותלמד את הגזענים מרחוב וינשל שיעור בסובלנות.

  1. תושב דרום ת"א

   http://goo.gl/Lf6Bgq

   http://goo.gl/qUQAVW

   אני במקומך הייתי מתחבא מבושה, חוצפן, איך אתה מעז למרק זוועה כזו, שפגעה ביהודי תימן, הם נעלמו באוויר? אתה מכנה את כולם שקרנים, תתבייש לך, אתה ההוכחה שלא קיים שמאל אמיתי, הפליטים הם רק עלה תאנה בשבילך, להסתיר את הגזענות שלך

  2. ג. אביבי

   מעניין מיהו זה שכתב על ציטוט של אורטל בר דיין בהקשר של חטיפת ילדי תימן והקרנות המוות על ילדי המרוקאים כך: "מנסה להמציא שואה שמשפחתי הווזווזית ביצעה בצאן הערסי המובל לטבח."?
   כאשר ניאו-נאצים מתבטאים באירופה על השואה בנוסח: "…מנסים להמציא שמשפחתי הארית ביצעה השמדת עם בעדרי הלא אריים הנוכלים ומוצצי הדם.", מיד תהיה תגובה, והמתבטא כך יכול להיאסר על פי חוק למספר שנים. מזלו של מר 2 הוא שבמדינת האשכנזים, האחים האידאולוגיים של הניאו-נאצים מתבטאים כמותם על מזרחים ואתיופים ללא כל חשש מהעמדה לדין.

 5. רחל

  מעורר פלצות, עוד לא עברו 100 שנים, וכבר שכחנו מה זה להיות זרים? מה זה להיות לא רצויים ונירדפים,

 6. שמי

  מה היה לנו כאן? תושבים שרוצים גינה במקום גן ילדים ואחרים הרוצים ההיפך. אז שרבבו איזה טיעון שלא במקום. לא בסדר. אפילו מריח רע. אבל עדיין ויכוח לגיטימי בין שכנים. בעיר יש עשרות רחובות חד-סיטרים שכל מטרתם למנוע מכלי רכב לעבור בתוך שכונות שלא לצורך. כלי רכב של שכנים משכונות קרובות וגם של שוהים/עובדים זרים. אז מה? כל מי שמנהל ויכוח עם העירייה או מבקש להזיז כביש או תחנת אוטובוס או גינת כלבים הוא גזען? מדובר כאן בטהרנות שלא לאמר טרחנות.

 7. לוי אברהם

  לידיעתכם מצב הגינה בשכונה הוא נפלא ומאד נעים לטייל לנפוש ולשחק בו

  על כן אין לאף אדם בעירייה ואו כל גוף אחר שום זכות לקחת מהדיירים את

  ההנאה מהריאה הירוקה שלנו ולהקים גני ילדים אשר ירעישו ילכלכו ויפריעו

  למהלך החיים הטוב והנעים בשכונה על כן עלינו לסכל את הרעיון האווילי הזה

  בעודו באיבו ישנם מספיק גני ילדים מסביב לשכונה ואין צורך להרוס מקום יפה ו

  ונעים כל כך,

 8. תום

  גבעת הפרחים זו שכונה עם כביש חד סטרי אחד סביב גבעה בלי חניה. זה לא מקום מתאים לפתיחת גן ילדים ויהיה שם גיהנום מבחינת תחבורה. המקום ממנו ילדים יגיעו לשכונה בכלל לא רלוונטי (אגב, קצת חוצפה "להפיל" על שכונה שמשלמת את הארנונה היקרה ביותר בת"א שלא מכילה אוכלוסיה חזקה כמו בתל ברוך צפון קומפלקס של ארבעה גני ילדים. בשכונה יש המון גני ילדים גם ככה)

  1. רוני

   משכונה שקטה, נהפוך לשכונה עם פקקים, צפירות, זיהום אוויר, צרחות של ילדים.
   כן, רעש זה מפגע סביבתי!!!!!

   1. תמיר

    אתה צריך לקבל טיפול, אם גן ילדים מפריע לך

 9. jeky

  מדובר על סדרי עדיפויות בבניית מבני ציבור בשטח "החום" שנקבע בתב"ע של גבעת הפרחים
  לדעתי עדיף היה שלא יבנו שם שום מבנה ציבור ותישמר הריאה הירוקה אך מכיון שחלק מהגבעה מסומן כשטח חום כלומר שעל פי התב"ע מותר לבנות עליו מבני ציבור, אזי העירייה הייתה צריכה לבצע סקר צרכים ולדעתי המסקנה שהייתה מגיעה היא שבניית גנים בשטח הגבעה אינה בעדיפות מאחר והם אינם צורך מובהק של השכונה ויתכן וצריך לבנות מתנ"ס או מועדון לאוכלוסיה המבוגרת ובכל מקרה בעדיפות מבנה שישמש בעיקר את תושבי השכונה.
  ההתנגדות לגנים מנוהלת בצורה מקצועית ועל דעת מרבית תושבי השכונה וההתנפלות וההאשמות חסרות השחר הן לא במקומן ולכן בסופו של דבר הן פועלות לטובת שוללי הגנים

 10. מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים

  חברי מערכת עוקץ היקרים, הפעם עקצו אתכם:)

  אילו קראתם את דבריהם של המתנגדים מא' עד ת' הייתם שמים לב כי התושבים פנו לעירייה מספר פעמים, העלו בעיות, הציעו חלופות והיא מתעלמת.

  אז חברי מערכת יקרים, אולי במקום להיטפל לקטנות, תבדקו מה עושה או נכון יותר לא עושה העירייה? האם לא מפחיד אתכם שהאזרח הקטן פנה לעיריה והיא מתעלמת?
  אגב, באתר שלכם כתוב כי אתם משתדלים לא לפרסם תגובות הכוללות התקפות אישיות פוגעניות, וסבורים שיש הבדל בין ביקורת המופנית כלפי אדם פרטי לבין ביקורת המופנית כלפי אנשי ציבור. אז אולי כדאי שתעשו בדק בית מה אתם מפרסמים באתר?

  הקיצר, תעשו טובה ותורידו את הפוסט הזה

 11. שרון

  יש מספיק גני ילדים בשכונה שלנו, העירייה מחפשת מקום לשכן את ילדי שכונת המצוקה "תל-ברוך צפון"
  הסיפור עם גני טרכטנברג של טרום-טרום חובה אינו מצדיק הקמת 4 גנים שנסבול עבורם עוד שנים רבות.
  אם כבר אז שיקימו ספרייה עירונית, מתנ"ס, קן צופים, בית כנסת, בי"ס יסודי. כל אילו חסרים בשכונה.
  גני ילדים יש לנו די והותר.

  להזכירם השטח הירוק הזה נחרש רק מספר שבועות לפני מועד הבחירות לעירייה ונועד לצרכי בחירות. והיום אחרי 3 חודשים העירייה רוצה לקבוע עובדות בשטח לבנות גנים.
  העירייה בשירות הקבלנים שעושים קופה.

 12. Diogenes

  What is than the difference between the residents of Tel-Aviv NORTH and Tell-Aviv SOUTH ???
  May I say that there is NONE?!!!

 13. יוסי לוס

  למקרה שלא שמתם לב מה נכתב במכתב שחולק בשכונה ועליו יצאה קצפה של שכנתכם אני מצטט את המלים:
  "במקום גינה ירוקה ופורחת – [תקבלו] אשכול גנים… וישמש בעיקר הורים שמחוץ לשכונה לרבות ילדים של שוהים/עובדים זרים."

  שנאת זרים מגויסת כאן לטובת התנגדות שאולי היא לגיטימית. זו עדיין שנאת זרים.

  1. דרור BDS

   במדינת כל גזעניה חלק ניכר מאזרחיה ומתושביה הינם גזענים. כדי להראות זאת אין צורך במאמרים של גדעון לוי הסבור כי לא רק בדמם של חלק ממבקשי המקלט זורם פשע ואלכוהול אלא גם בדמם של חלק מהמהגרים מבריה"מ לשעבר, אין צורך בהזדעזעותם של נציגי ארגוני הסיוע לפליטים לנוכח הפליאה הגזענית על חוסר היכולת לכאורה של אותם פליטים להתארגן לבדם ללא הסיוע של ארגוני הסיוע , ואין גם צורך להטפל לחלק האחרון של משפט כלשהו שנכתב ע"י תושבי צפון ת"א וממוען לתושבי צפון ת"א. נתוני פילוחי ההצבעה לבחירות הארציות והמקומיות כמו גם המסקנות מנתונים אלו, שהוצגו באתר העוקץ בעבר, די בהן כדי ללמוד על גזענותם של אלו.

   בא פלוני, החרד לגינה הירוקה ולירידת ערך הנכס ולעוד דברים שאינם קשורים במישרין לגזענות, וכדי לגייס רוב לעמדותיו הוא מונה מס' סיבות שונות המיועדות לנמענים שונים. מי יודע? אולי דווקא אותו קומץ גזעני – עשבים שוטים הגדלים בגינת הפרחים הירוקה – ייטו את הכף לטובת רוב למתנגדים.

   יוסי לוס טוען, בצדק כמובן, כי שנאת זרים מגויסת כאן לטובת התנגדות שאולי היא לגיטימית. מטרתו של 'העוקץ' אינה לנקוט עמדה חד משמעית בויכוח הלגיטימי, אלא להצביע על שנאת הזרים: "המכתב נשלח אלינו מתושבת השכונה שקיבלה אותו והזדעזעה מהמניעים הגזעניים והמתנשאים של היוזמה". לא נגעתי, ולמרות זאת, מניסוח הפוסט עצמו מבצבצת נקיטת עמדה:

   "נשלח מכתב כלשהו. בתגובה, נשלח מכתב חיובי בעד הגן ונגד גזענות. המכתב הראשון גזענות צרופה ("הבולשיט הזה של עליית ערך הנכס" וכו') אילו השני מכיל קריאה לתושבים לתמוך בהקמת הגנים ובעיקר להתנער מגזענות והתנשאות. במכתב השני נקראים תושבי השכונה להתארגן למאבק משפטי, הנדסי ויחצ"ני (גולדה מאיר? יגאל שתיים??) כדי להקים גני ילדים שמיועדים גם להעלות את ערך הנכס וגם להלחם בגזענות ובהתנשאות במדינת כל גזעניה ומתנשאיה".

   ישנם כמובן גם טיעונים אחרים, שאינם גזעניים, כפי שמלמדות התגובות (בשכונה קיימים 6 גני ילדים, בניית גנים בשטח הגבעה אינה בעדיפות מאחר והם אינם צורך מובהק של השכונה. [ראוי לבנות] מבנה שישמש בעיקר את תושבי השכונה), אך העיקר – כפי שרצה להבין זאת יוסי לוס – הוא להתנער מגזענות והתנשאות.

   אני חוזר ואומר, למרות התעקשותו של יוסי לוס, כי בעניין זה הגזענות אינה העיקר אלא ירידת ערך הנכס. כל השאר סערה בצלוחית מרק.

   1. אריה

    אי אפשר להסיק מזה אחרת, תתפלסף ותתפלפל איך שאתה רוצה, מה מפריעים להם ילדים קטנים ותמימים, שעדיין לא התקלקלו מטעמי זמן ומקום

    1. דרור BDS

     מסכים איתך לחלוטין. ברור כי הטענה על ירידת\עליית ערך הנכס היא היא הגזענות. לכך כיוונתי (אולי בחוסר הצלחה, אבל לפחות ניסיתי) בהדגשתי שוב ושוב את הטענה הזו. צר לי שהאירוניה לא הובנה כהלכה.

     אורטל בן דיין: ""ולקינוח: ירידת ערכי הנדל"ן שלנו".
     הגזענות של האינטיליגנציה תמיד מנוסחת כל כך יפה, כל כך רציונלי. לא סרטן ולא בטיח. למעמד הבינוני- גבוה יש את השפה הנכונה והנקייה. כך הוא נשאר נקי". (מתוך דף הפייסבוק של אורטל בן דיין)
     המחלוקת שלי היא עם עורכי העוקץ (נדמה לי שזה ברור דיו). אין לי שיג ושיח לא עם כותבי המכתב ולא עם המזדעזעת מהמכתב. שניהם גזענים באותה מידה לדעתי אלא שהוא גזען מוצהר והיא גולדה מאיר\יגאל שתיים.

 14. jeky

  בינתיים העירייה ממשיכה לדהור קדימה ולבנות הגנים למרות ההתנגדות של מרבית בעלי הדירות בשכונה
  הדרך היחידה שנותרה לעצירת הבנייה היא בהגשת תביעה כנגד העירייה על כך שהיא מפרה ברגל גסה את התב"ע של השכונה ושהגנים המיועדים הם אינם צורך מובהק של השכונה וכן את בעיות התנועה והחנייה ואת העובדה שגוזלים לנו חלק חשוב מהריאה הירוקה היחידה בשכונה
  לצורך כך צריך לגייס כספים וההיענות עד כה אינה מספקת
  לכל התומכים במהלך, יש להזדרז ולמלא את טופסי ההתחייבות ולהעבירם ליעדם וזאת עד סוף שבוע זה על מנת לא לאחר את הרכבת
  אני פונה לאנשי השכונה, אנא התגייסו בסוף שבוע זה לסייע באיסוף ההסכמות
  אני תקווה שנוכל לממש המהלך

 15. יעלה

  דרור, כמי שכתבה את המכתב נגד הגזענות ובעד הגן, ברצוני לתקן אותך. נושא ההתנגדות לגן עלה כבר מזמן בשכונה, גם אז חשבתי אחרת אבל לא תכננתי לעשות דבר בעניין. כמו רבים מאיתנו אני לוקה בתסמונת ה"לשבת על הכורסא ולקטר" וזאת למרות שאני יודעת שיש צורך אמיתי בגן וכי ילדים נשלחו לגנים בשכונות רחוקות ולא במרחק רגלי מפאת חוסר מקום. אבל שוב, פחות נוח, לא סוף העולם.

  אלא שאז קיבלתי בדואר את המכתב הנ"ל. התכוונתי לזרוק לפח אבל שורה מודגשת בתוך ריבוע מודגש קפצה לי לעיניים והרתיחה אותי. פה כבר לא יכולתי לשבת על הכורסא. ניסיתי אבל לא יכולתי. אני לא תמימה וכמוך יודעת שרבים בציבור הישראלי לוקים בגזענת קשה. מה שהרתיח אותי הוא שכבר אין בושה, שזה הופך לטיעון ראשון ומודגש מתוך מחשבה שזה מה שיניע. כמה ימים אחרי וזה עדיין גורם לי לרצות לזעוק את זה. אז זעקתי כמה שיכולתי. ובעיקר רציתי להוקיע את זה ולהראות שאסור לשתוק על אמירות כאלה.
  התלבטתי אם להכניס את עניין הגן לתוך אותו מכתב והבנתי לצערי שרק כך אתפוס את תשומת הלב של כותבי המכתב ושל התושבים שכן קראו אותו. לכן אני מתקנת את טעותך. אצלם העניין הגזעני שימש טיעון ציני, דוחה ולא נכון לנושא אותו ביקשו לקדם. אצלי הגן שימש עילה לתקוף את הגזענות.
  ממש לא מעניין אותי ערך הדירות, אני מתכוונת לחיות פה עוד הרבה זמן ולא חושבת שלגן תהיה איזושהי משמעות בעניין, בטח לא במיקום של הדירה שלי. ובסך הכל הראיתי שכל טיעון שלהם ניתן לראות גם אחרת, אם רק מנסחים אותו אחרת.
  לסיכום, אל תתפתו לסטות מהעניין העיקרי של מה שפורסם פה. ענייני ויכוחי שכונה יש בכל מקום. השאלה היא איך המכתב הזה מייצג את השיח בחברה הישראלית, שהפך לשיח שמנפנף בלי בושה בגזענות לשמה.

  1. דרור BDS

   כפי שכתב יוסי לוס, החשש של יוזמי המאבק ל"שמירה" על השכונה הוא מכך שילדים משכונות סמוכות שהן פחות אשכנזיות יבואו לגנים הללו. האם יש או אין מספיק גנים בשכונה ומה צריך להיות ייעודו של השטח הוא אכן וויכוח שלא אמור לעניין את קוראי העוקץ אלא את תושבי השכונה בלבד.
   קוראי העוקץ יודעים זה מכבר שרבים בציבור הישראלי לוקים בגזענות קשה. זאת ועוד, הם יודעים שכבר אין בושה, שהגזענות, לדידי הציונות (מה שמכונה בטחון בשיח הציוני) מוצגת כטיעון ראשון ומודגש מתוך מחשבה שזה מה שיניע. זה שכיום אין בושה הוא המשך טבעי והכרחי לאתמול, אז (נניח לצורך הדיון בלבד) הייתה בושה. כדי להמשיך בפרוייקט הציוני היה צורך (בטחוני!) להעיף את הבושה מסדר היום הציבורי.

   את רוצה לזעוק? זעקי. רוצה להזדעזע? הזדעזעי. רוצה לכתוב מכתבים ולחתום על עצומות? אני האחרון שאמנע ממך לעשות זאת. אלא שבמה ביקורתית בנושאי כלכלה, חברה, פוליטיקה , תקשורת, תרבות ועוד אמורה לספק ניתוחים עניניים השופכים אור על הקשר הכלכלי, חברתי, פוליטי, תקשורתי, תרבותי בין הבושה של אתמול לבין חוסר הבושה של היום.
   עד היום אתר העוקץ עמד במשימה בצורה מעוררת כבוד. האתר סיפק תובנות ופרשנויות לפורענויות השונות ואילו המגיבים הציוניים הזדעזעו, מזדעזעים וימשיכו להזדעזע מבלי להפנים את הסיבות לפורענות ומבלי להסיק את המסקנות הנדרשות.

   כפי שטענתי וכפי שאמשיך לטעון, הזעזוע עצמו אינו רלוונטי לכל מי שסובל מהפורענות הציונית. כל דיון שאינו רלוונטי לנפגעים מסווג אצלי כוויכוח של אשכנזים. ככה אני מתבטא. מתנצל מראש על הגזענות.

 16. Up_The_Bracket

  פה זאת תל אביב – יפו, ישראל 2014 לא נירנברג, גרמניה 1935.
  היוזמים של המניפסט הגזעני צריכים להתבייש בעצמם.
  יפה שתיקה לחכמים קל וחומר לטיפשים (ועוד יותר קל וחומר לגזענים).
  האם אותם זרים טובים רק כדי לנקות את בתיכם או לשטוף כלים במסעדות בזמן שאתם יושבים מדושני עונג? רק חס וחלילה שלא יביאו את הילדים המזוהמים שלהם להתערבב עם הילדים ה"טהורים" שלכם.
  דואגים לפינה ירוקה ולגינה? ראיתי שעל המניפסט חתומים שניים מדיירי ויינשל 2 האדונים יעקב ישראלי ויעקב דור, אני לא יודע כמה זמן הם גרים בשכונה אבל אספר את הסיפור בכל זאת. האם מי שגר בשכונה תהה פעם מדוע בצמוד לבניין ויינשל 2 ובערך מול כביש הכניסה/יציאה מהשכונה ישנה חלקת דשא מלאת סלעים בגודל של בערך מטר? אז יש לי הסבר, אולי זה גם היה ביוזמתם או תמיכתם של יעקב ישראלי ויעקב דור אשר חרדים כל כך למדשאות הירוקות המעטרות את השכונה ונותנות מקום משחק לילדי השכונה.
  הסיפור הוא שחבריי ואני היינו ילדים קטנים בשנים הראשונות של בית הספר היסודי ונהגנו לשחק על המדשאה הזאת כדורגל יחד עם הורינו.
  אבל הדבר לא מצא חן בעייני תושבי ויינשל 2 שהחליטו שילדים משחקים כדורגל בגינה השכונתית זה לא בא להם טוב אז הם פנו לעירייה ודרשו למצוא דרך למנוע מאיתנו לשחק כדורגל ליד הבניין שלהם.
  והעייריה שמה שם את מסלול המכשולים בדמות הסלעים הלא קשורים האלה. אז שלא יספרו לי סיפורים על גינה ירוקה ומגרש משחקים.
  אני כולה בן 22 ולא אכפת לי אם יהיו גני ילדים או לא אכפת לי מהנימוקים.
  בראש ובראשונה הנימוק הגזעני ומעורר הבחילה.
  הנימוק של הגינה וכל זה הדוגמא שנתתי קודם גורמת לי לסכם את תגובתי במילה אחת – בולשיט.
  פקקי תנועה ובעיות חנייה? אני חושב שמה שיפתור את הנושא זה שתפסיקו לחנות את הרכבים שלכם בדאבל בפאקינג או על אדום לבן רק בשביל לא ללכת עוד עשרה צעדים או לשרוף עוד עשר שניות מהחיים על ליישר את האוטו המזורגג שלכם ולפנות מקום חנייה (זה נושא שמפריע לי בלי קשר בשכונה הזאת. תתחשבו קצת באחרים!)
  שכונה סואנת צפופה ורועשת? מה קורה בתל ברוך צפון שיש שם בית ספר? או בתל ברוך הישנה? אני לא רואה שאנשים מתו או איכות חייהם נפגעה בגלל זה. רוצים שקט? תעברו לקריית שאול יש שם שקט כמעט כל היום.
  הגינה,הצפיפות והרעש הם נימוקי סרק שנועדו לקשט את מה שבאמת מפריע לכם והם ערך הדירות (שאני לא בטוח בכלל שיירד) ולשמר את השכונה "טהורה" זה מעל הכל, שחס וחלילה לא יסתובבו
  שחורים או מלכוסנים בשכונה.
  במקום לקבל את השונה ולהתייחס לכל אדם באשר הוא אדם אתם בוחרים בחשיבה חשוכה.
  אך כך שיגידו ששכונות הצפון מנותקות תפנו את האצבע המאשימה אליכם.
  בושה וחרפה.

  1. תום

   אבל זה לא נכון. מה שקרה הוא שהעירייה הבינה שאין צורך בגן בשכונה הזו, ולכן החליטה שהגן יאכלס ילדים של עובדים זרים שגרים רחוק מהשכונה. זו חוצפה כי השטח הזה, אם כבר בונים עליו (ולא ברור לי אגב איך זה יקרה, מי שמכיר את השכונה יודע שגם ככה כמעט ויש תאונות דרכים בכניסה אליה כל יום. זו שכונה עם כביש חד סטרי אחד) אמור לשמש את תושבי השכונה ולא תושבים שמחוץ לה. לא משנה מאיפה הם באו. להפוך את זה לגזעני זה טיעון שקרי שמשמש את מעט ההורים שרוצים שיבנו דיאדה קרוב לבית שלהם ועל חשבון גינה רחוקה מהם (אין בגבעת הפרחים מקום לאוטובוס, אגב, ואין הרבה קווי אוטובוסים באזור. לכן ברור שהסיכוי שקומפלקס גנים שם ישרת תושבים משכונות קשות יום הוא נמוך מאוד) אני בטוח שלאף אחד לא אכפת מה צבע העור של הילדים שיסיעו לשכונה. ולכל המקטרגים, השכונה הזאת משלמת את הארנונה היקרה ביותר בתל אביב. אם הולכים להרוס את החיים של כל התושבים בלי לתת להם תמורה לכספם, צריך להפחית אותה משמעותית.

 17. יוסי לוס

  יש אפשרות שהחשש של יוזמי המאבק ל"שמירה" על השכונה הוא מכך שילדים משכונות סמוכות שהן פחות אשכנזיות יבואו לגנים הללו – הדר יוסף (שׁעברה מידה מסוימת של ג'נטריפיקציה), נווה שרת, רמת החייל וישגב (שאף הן עברו במידה מסוימת ג'נטריפיקציה)

 18. בן דוד

  ציטוט:
  "ביצענו בדיקה עם מספר עורכי דין…ומצאנו שעלות הראשונית של הליך משפטי שכזה נאמדת ב-80,000 ש"ח… עלות זו כוללת שכר טרחת עו"ד, אגרות וכו'…"
  זה הדבר הכי מזעזע בידיעה הזאת.

 19. תושבת דרום תל אביב

  ללא המהלך הנ"ל, תקבלו:
  במקום גינה ירוקה ופורחת – אשכול גנים שיפעל מהשעה 07.30 ועד 16.00 וישמש בעיקר הורים שמחוץ לשכונה לרבות ילדים של שוהים/עובדים זרים.
  פקקי תנועה ובעיות חנייה.
  שכונה סואנת וצפופה ורעש כל היום.
  ולקינוח – ירידת ערכי הבתים שלנו.

  רחמים עליכם.

  1. תושב דרום ת"א

   המזרח התיכון , הוא שכונה אחת גדולה,של פסיפס שבטי, חלק מהמערביים שהגיעו לפה הן פשוט סכיזואידים, שונאי אדם, כמעט אוטיסטים מבחינת המנעד הרגשי דא"ג בניגוד אליהם לאוטיסטים אמיתים יש רגשות, אבל הם בעלי קושי לבטא אותם, אני כמעט מרחם עליהם.
   זו ממש גזענות הכי בסיסית וירודה שיש, טוענים לירידת ערך הדירות? ומה עם הסביבה והאויר המזרחי, שאותם הם מזהמים בנוכחותכם, הבורגנית, מה שמכונה המיץ של הזבל הבורגני האירופאי, כול הצמחייה הזרה והאבנים שתקעתם, אני הלך מחשבה ילדותי, פתטי ואנוכי כל כך, מדובר בילדים, איפה הסולידירות הבסיסית שלהם, מה הם יעשו לכם? ישחקו לכם עם החול והאבנים? אפילו מבין הגזענים הכי קשים, יטענו שהם חמודים שהם קטנים, ואני ציני כמובן, למי לא הבין, הדבר הכי טוב שיכול לצאת מזה, שתשלמו פחות ארנונה, וילדים קטנים יוכלו לצפות באנשים לבנים ומוזרים, וככה הם יפתחו מרחב חשיבתי ופתיחות,-_- לסיכום, מדובר פשוט בפסיכוזה שהתפשטה, עוד מעט הם ידרשו מסתם אנשים שנכנסים לשכונה, לא לדבר ולנשום בהקצבה, ששששששש, חבורה של אנשים עם הפרעות ולא רק של קשב, אל תשכחו שאתם חיים במרחב שכולו שכונה אחת גדולה, ואם תיפגעו בסולידיריות אנושית, בסיסית ביותר, כמו שקלטנו את הפיליפינים והסינים שחיים בדרום והעשירו אותו, השכונה שלהם תיגווע ותתנוון

 20. יונה במדי הסוואה

  כדי לגייס את תמיכת הציבור ברעיון שתי מדינות לשני עמים הוצג רוב ערבי בכנסת כבעיה שיש להמנע ממנה כי אחרת כולנו אבודים. לא מבין על מה המהומה ומה החידוש. לא רואה שום הבדל בין גזענות כלפי ערבים לגזענות כלפי עובדים זרים. הטיעון לטובת "השכונה" שימש את את אותו ציבור לטובת המדינה. למה לצקצק?

 21. אריה

  אין שמאל אמיתי בישראל, מעולם לא היה קיים כזה, מפא"י מעולם לא הייתה מפלגת שמאל, לא מדיני ובטח לא חברתי, זו מפלגה בולשביקית מושחתת, שגם ההתחלה שלה הייתה עקומה, למרות שהלכה בכיוון טוב,
  אבל התדרדרה מאז 67, אז הייתה לה את האפשרות, למסור את השטחים או לטרנספר את הערבים, אבל בשום פנים ואופן, לא לשלוט בעם אחר, היא בחוצפתה ופיגורה, (לכן התפגרה), החליטה לשלוט על עם כבוש, כמו וסאל פיאודלי לבן על קבוצת ילידים, בלי זכויות ובלי כלום, במזרח זה הכול או לא כלום, אתה לא משחק פה בשבטי המזרח ומזלזל בכבודם, הם יעדיפו להילחם ולמות ולהתפוצץ, כפי שאתה רואה, למען הכבוד שלהם, הדת שלהם היא רק כלי פוליטי מעוות, וזה דיון אחר.
  לסיכום, המדינה יכלה לנווט בכור ההיתוך שלה, את העולים החדשים שהגיעו לפה כרצונה, עובדה שהעבירה את רובם לכיוון החילוני, החוצפה שמאשימים קבוצות מסוימות שהם קיצוניות או ימניות מידי, ומי היה המורה של הקבוצות האלה? בן גוריון, ז'בוטינסקי וגולדה, שהחדירו להם, דגלים-דגלים וחשבו שהם יכולים לשלוט בקבוצת אויבת, כילידים "מטופשים", אז שהם לא כל כך טיפשים יש להם את המחלות החשוכות שלהם. ולבעלי התודעה המזרחית אבותינו שעלו, זה היה ברור במזרח אין מקום וזמן, הם נודדים כמו החולות, והבעיה אתם היא פילוסופית, חבל שהבורים הגזענים מ-67 לא התעמקו יותר בהיסטוריה האזורית.

 22. קארין

  שיבושם לכם ובהצלחה יפיי נפש נראה אותכם עכשיו שזה על מפתן דלתכם…

 23. dw

  ראשית רבים מחברי השמאל הקיצוני (דב חנין וחד"ש) גרים בכלל במרכז העיר, והם אלה עיקר הפעילים במאבק נגד גירוש המסתננים. בשכונות הצפוניות גרות בד"כ סתם משפחות, שיותר מעניין אותן המטרנה לתינוק או החוג אחה"צ לילד במתנ"ס, עד כמה משעמם ובנאלי שזה נשמע.

  לדעתי למשל מדינת ישראל יכולה להציע מחסה, מזון וסיוע הומינטרי בסיסי לאפריקאים (שרובם מהגרי עבודה ולא פליטים), במחנה פליטים מסודר ליד גבול הדרום.
  הרעיון, לדידי, בגדול, צריך להיות: סיוע הומניטרי? כן.
  סיוע הומניטרי בלב אזור הביקוש של מדינת ישראל? לא.
  גם אוסטרליה מעניקה מקלט לפליטים, אבל היא עושה את זה באי מרוחק ונפרד, ואפילו לא במדבר (ואצלם מדבר זה מדבר מדבר, יבשת, לא נגב דרדל'ה כמו אצלנו).
  מה פתאם שמסתנן אפריקאי, עבריין גבול, יהנה ממגורים בת"א, שזה אזור מבוקש מאד למגורים מצד ישראלים מקומיים? אני מודה שלא טרחתי לבדוק, אך אני די משוכנע שבאף מקום בתקנון האו"ם לא כתוב שמקלט לאפריקאי צריך להיות ממוקם דווקא בת"א.
  אם מחסה במחנה פליטים ישראלי מסודר, כן, בנגב במקום בת"א, לא מתאים לאפריקאי? ליבי ליבי. הברנש מוזמן לעלות על מטוס בבן גוריון, לקבל 3500$, על חשבוני (משלם המיסים) ולטוס חזרה ליבשת שלו. נכון, אולי טיפה חם יותר בנגב, אבל זה לא יותר גרוע מארצו באפריקה, וכאשר אני אומר בסיסי אז מבחינתי גם צל ומאוורר זה בסדר, אני (ישראל) לא חייב לספק מזגן. זה מחנה פליטים, לא מלון 5 כוכבים. אני עדיין חושב שאני מציע תנאים יותר טובים ממה שמקבלים פליטים פלסטינאים בירדן.
  לתקופת הביניים אפשר להציע לדיירי מחנה הפליטים בדרום עבודה חוקית, בתשלום מינימלי, בחקלאות במושבי הדרום – אלה שמעוניינים בכך, במקום התאילנדים. אם ככה אני פותר להם את בעיית כ"א? בכיף, למה לא. לי ממש לא אכפת אם מי שקוטף לי את העגבניה מהשיח הגיע מאפריקה או ממזרח אסיה.
  אם במקרה הרסתי לכם את הסטיגמה על דעותיהם של תושבי צפון העיר? ליבי ליבי. אם תעשו סקר תגלו שדי הרבה חושבים ככה.

  ועכשיו לתכל'ס.
  אם נהיה רציניים לרגע, מדובר בשטח חום, המשמש כיום כגינה הירוקה של השכונה. העיריה מבקשת לבטל את הגינה ולהקים שם אשכול גני ילדים.
  מי שיש לו ילדים קטנים מצדד, ומי שילדיו גדלו – פחות מתפעל, ואני בהחלט יכול להבין את זה. קרובת משפחה שלי גרה בעבר בנאות אפקה ב – יש בה, מעט, גני ילדים. חוץ מזה? שום כלום. לא בי"ס, לא מתנ"ס, לא בית כנסת. נאדה. גורנישט. לכן אחרי כמה שנים היא עברה לנאות אפקה א.
  אז על מה בעצם משלמים ארנונה גבוהה? שאלה טובה.

  אממה, אני גם לא מצדד כ"כ מהר בתושבים שהציעו מבנה ציבור אלטרנטיבי, כי יש לי יסודי בשכונת תל ברוך צפון הסמוכה (בקיצור תב"צ) ובנאות אפקה א/הדר יוסף. נכון, יש לנו בעיה עם ילדי יסודי שנדרשים ללכת לשכונה אחרת, אולם זו שכונה ותיקה, ואני לא בטוח אם יש לי מספיק ביקוש כדי להרים יסודי חדש (אבל אם יש מספיק אז אני כן בעד).
  גם לגבי המתנס אני לא בטוח – הרימו יופי של מתנ"ס לפני כמה שנים בנאות אפקה א/הדר יוסף, והוא משרת את כל השכונות הסובבות. מאידך, בדרום ת"א דווקא כן מקובל מתנ"ס בכל שכונה, אז למה לא גם כאן? על מה משלמים תושבים ארנונה גבוהה? שאלה טובה.

  אממה 2 – שמתי לב בתגובות כי שכנים טוענים שמטרת הגנים לשמש את ילדי… תב"צ. הופה הופה.
  אם זה המצב אז אני בהחלט מבין את רוגזם של השכנים בנאות אפקה ב – שכונת תב"צ אכן רוויה משפחות (זוכרים מה רשמתי קודם? שכונות צפוניות מפוצצות במשפחות), ואז מה שיקרה הוא שתושבי תב"צ יעמיסו את נאות אפקה ב עם הרכבים שלהם (ותב"צ היא שכונה חדשה, ולכן עם אוכלוסיה אמידה בהרבה מנאות אפקה ב, לכן לכולם (בתב"צ) יש רכב), ותושבי נאות אפקה ב, שכשכונה ותיקה בד"כ פחות אמידים, נדפקים. כדי להקל את הלחץ על תושבי נאות אפקה ב יתכן וכן אפשר למצוא מקום לעוד גן בתב"צ עצמה, וכן לשקול חיפוש מקום בתל ברוך דרום הסמוכה, כדי לחלק את העומס באזור (זוכרים? מפוצץ משפחות).
  אם היה מדובר בילדים שגרים בנאות אפקה ב? אז אני בהחלט בעד גני ילדים בשכונה, גם אם יש שכנים שלא מאושרים מזה, אבל אם מדובר בילדי תב"צ חיצוניים, אז אני פחות נלהב, והעיריה היתה צריכה לחשוב על זה לפני שהתירה לאכלס כ"כ הרבה תושבים בתב"צ (שוב, זוכרים מה אמרתי קודם? שכונות צפוניות מפוצצות במשפחות)

  הקיצר, מדובר בסכסוך מוניציפלי פנימי בין שכונות, שאני לא חושב שאמור לעניין יותר מדי אנשים שלא מהאזור.
  טיעון העובדים הזרים הוא סתם בשביל הפלפל והדמגוגיה.

  למי ששרד עד כאן? תודה על ההקשבה 🙂