הנאצים באים

על הפריבילגיה של השוואה לנאצים: דוברי המאיון העליון רואים את המדיניות להעלאת המס על הטייקונים כשקולה למדיניות הנאצית. פול קרוגמן מנתח
יוסי דהאן

תום פרקינס הוא מיליארדר ובעלים של קרן הון-סיכון. במכתב ל"וול סטריט ג'ורנל" הוא מתלונן על הביקורת הציבורית כלפי המאיון העליון ומשווה את הביקורת הזאת להתקפות הנאצים על היהודים ומזהיר שהחברה האמריקאית היא בדרך להתרחשותו של ליל בדולח נוסף. כפי שמציין פול קרוגמן במאמר המצוין "הפראנויה של הפלוטוקרטים", פרקינס הוא לא היחיד שמשווה את המדיניות להעלאת המס על הטייקונים הפיננסיים למדיניות הנאצית. ב-2010 סטיבן שוורצמן, יושב ראש קרן הגידור בלקסטון, הצהיר שהניסיון לסתום פרצות מס שקרנות גידור נהנות מהן, דומה לפלישת היטלר לפולין בשנת 1939.

בקרוב, בעקבות הביקורת הציבורית כלפי המאיון העליון
בקרוב, בעקבות הביקורת הציבורית כלפי המאיון העליון

בדמוקרטיה, כותב קרוגמן, כל קבוצה מוצאת את עצמה לעתים בצד המפסיד, השאלה מה קורה לאחר מכן. אנשים נורמלים, גם אם הם כועסים בעקבות ההפסד הפוליטי, ממשיכים הלאה. הם לא מייללים שרודפים אותם. הם גם לא משווים את המבקרים שלהם לנאצים וסבורים שהעולם סובב סביב הפגיעות הרגשיות שלהם. אבל העשירים שונים ממני וממך.

הסיבה לשונות הזו נובעת, בין היתר, מכך שיש להם יותר כסף ועוצמה המתלווה לכסף. הם מוקפים באנשים שלעולם לא יאמרו להם שהם אומרים או עושים דברים טיפשיים. הם רגילים לזכות ביחס מיוחד לא רק מהאנשים המלווים אותם אלא גם מפוליטיקאים המעוניינים בכספי התרומות שלהם, והם מזועזעים כאשר הם מגלים שכסף לא יכול לקנות הכל.

הזעם הזה של אדוני העולם נובע גם מתחושת חוסר הביטחון שלהם. מדובר באנשים שאינם מייצרים דבר. כל מה שהם עושים הוא להעביר כסף מסביב לעולם כשבדרך הם נוטלים לעצמם חלק מהכסף. הם יכולים להתפאר שהם גורמים לכלכלה לעבוד, אולם קיים ספק אם הפעילות שלהם מוסיפה איזשהו ערך. חלק מהם מתחילים בעצמם להטיל ספק בפעילות זו, הספק העצמי הזה גורם להם לזעום עוד יותר על מבקריהם.

קרוגמן המצטט את נשיא ארצות הברית פרנקלין רוזוולט, אומר שאנחנו צריכים לברך על השנאה הזו של בעלי ההון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. זהבה חן-לוי

    תודה על הסקירה. מומלץ לקרוא את המאמרים המקוריים בלינקים המצורפים. מדהים עד מזעזע.