הנדון: גזענות אנטי-מזרחית

פנייתה של הקשת למנכ"ל הרשות השנייה בעקבות שידור הפרק הראשון של הסדרה "עממיות" – תוכנית בעלת היבטים גזעניים ומיזוגניים
הקשת הדמוקרטית המזרחית

לכבוד:
שי באבד – מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו
עותק:
ד"ר מירב אלוש לברון – חברת מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו

הנדון: גזענות אנטי מזרחית

נכבדינו שלום רב,

אנו מבקשים/ות להסב את תשומת לבכם/ן לתוכנית בעלת היבטים גזעניים אנטי-מזרחיים ומיזוגניים בפריים טיים של הערוץ השני.

הסדרה החדשה בערוץ 2 מבית היוצר של רשת, "עממיות", מציגה ארבע בחורות ממוצא מזרחי שעברו מהפריפריה אל העיר הגדולה תוך שהן עושות מאמצים להסוות את ה"צ'אחלה" הפנימית שלהן, כפי שמוצג בסדרה. בתחילת הפרק הראשון הן מאובחנות ככאלו שאין להן יכולת לעבוד במשרה בכירה בחברה שהיא "היי סוסייטי" אבל הכותב דואג להניחן במקומן הראוי – מנהלות חשבונות "פשוטות" ומשם ועד סוף הפרק, במשך 32 דקות נעשה שימוש רדוד ומביך בכל סטריאוטיפ גזעני, שלצערנו אנו פוגשים אותו פעם אחר פעם בפריים טיים של הערוץ השני. נעשית הגחכה, הקטנה והלעגה למאפיינים שעל פי תפיסת עולמו המעוותת של נאור ציון, מייצגים נשים מזרחיות מהפריפריה. שימוש בביטויים כ"שכונה", "צ'אחלה טורבו", "פרחה" וכן הלאה על מנת לתאר נשים מזרחיות מציב את התוכנית ואת יוצריו באור בעייתי בלשון המעטה.

אולי בחוג לסוציולוגיה יוכלו להשתמש בדמותו של יוצר הסדרה נאור ציון ללימודי פוסט-קולוניאליזם כדוגמה לעבד הבית של מלקולם אקס.
אולי בחוג לסוציולוגיה יוכלו להשתמש בדמותו של יוצר הסדרה נאור ציון ללימודי פוסט-קולוניאליזם כדוגמה לעבד הבית של מלקולם אקס.

הקשת הדמוקרטית המזרחית רואה בתוכנית "עממיות" ביטוי לשנאת נשים ושנאת מזרחים. בכל מקום בעולם, תוכנית שכזו הייתה נשלחת לפקולטות ללימודי חברה בכדי להבין את מופעי הגזענות הרדיקלית כאשר לא שמים לה גבולות. בשיעור ללימודי הגזענות או לימודי מגדר נוכל ללמוד דרך תכניתו החדשה של נאור ציון כיצד ניתן לאתר מזרחיות ואיך משמרים דימויים משפילים לאורך דורות. אולי בחוג לסוציולוגיה יוכלו להשתמש בדמותו של יוצר הסדרה נאור ציון ללימודי פוסט-קולוניאליזם כדוגמה לעבד הבית של מלקולם אקס.

מדובר בבירור בהפרתו של אחד מעקרונות היסוד להם מחויבת הרשות השנייה, שהוא גיוון תרבותי בשידורי הערוצים המרכזיים שבפיקוחה. כזכור, בשנת 2004 נערך ביוזמת הרשות מחקר שנושאו "הנעדרים והנוכחים בזמן צפיית שיא" שהוקדש לזכרה של ד"ר ויקי שירן ז"ל, חברת מועצת הרשות השנייה וממייסדות הקשת הדמוקרטית המזרחית. עלה מן המחקר קשר ברור כי מצב המסך הישראלי מחייב גיוון ושינוי מהותי. מיעוטים הוגכחו כאשר הופיעו על המסך ונעדרו ממקומות בהם המצאותם יכלה להוות שינוי חברתי כמו מגישים/ות, מפיקים/ות ומנחים/ות. למרות שתוצאות המחקר הראו כי נדרש שינוי מהותי ו"רוויזיה מוחלטת בהיקף ההופעה של מיעוטים בכל הסוגות, בנושאים המקושרים לחברי המיעוט, בדימוי עשיר, בנגישות למנהיגי הקבוצות והשמעת קולם, בשבירת הסטריאוטיפים של מזרחי-ערס, ערבי-מפחיד או מתנחל-אלים ופנאטי, בהקצאת משאבים רצינית בעת סיקור קבוצות השוליים, בנוכחות בתפקידי הפקה, הגשה, הנחייה ועוד" – אין אנו רואים זאת. מדובר בביזוי של נשים, מזרחים ותושבי פריפריה. זו אינה סאטירה אלא הקרנה של גזענות המשודרת לאזרחי ישראל ומלעיטה אותם בשנאה כלפי האחר ובשנאה עצמית כפי שכנראה לוקה בה נאור ציון בעצמו.

אנו דורשים מרשת ומכל גופי השידור לחדול מפוגענות וביזוי של מזרחים בישראל ומהרשות השנייה לפתוח בהליך של הפרה.

בברכה,
יעל בן יפת,
מנכ"לית
הקשת הדמוקרטית המזרחית – עמותת שיח חדש למען השיח הדמוקרטי והרב תרבותי בישראל

העתקים:
ד"ר אילן אבישר – מ"מ יו"ר מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו
מר יעקב שחם – יו"ר ועדת טלוויזיה, מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ג. אביבי

  כל הכבוד לד"ר מירב אלוש לברון על המכתב, על פרסומו ובעיקר על התביעה לבטל את סדרת הגזענות הטלוויזיונית הבוטה הזאת.
  הפצת הגזענות האנטי מזרחית שמגבירה הילוך משנה לשנה, גם בתקשורת וגם בציבוריות, היא אינטרס של ההגמוניה הכל-לבנה של ישראל, והיא ללא ספק זאת שמעודדת אותה. תפקידה ליצור חסמים למזרחים בכל מקום בו אפשר להתקדם למשרה בכירה בשוק העבודה ובעסקנות הציבורית, ע"מ להקטין התחרות בינם לבין אשכנזים על משרות בכירות. כדי למנוע תלונות ותביעות על גזענות אשכנזית, ההגמוניה מעדיפה להשתמש בשרותיהם של מזרחים שימושיים. כשהסתה גזענית נגד מזרחים יוצאת מגרונם ומ"שכלם" של מזרחים (שימושיים) יש לה יכולת שכנוע הרבה יותר גדולה על ציבור האשכנזים ועל המזרחים.
  כיום יש כבר סקטור שלם של "אומנים" וכתבלבי חצר מזרחים המתפרנסים מהגחכת המזרחים ומסייעים לדיכוי המזרחים. נאור ציון, פיניש ו"אומנים" מזרחים שימושיים אחרים מצטרפים לכנופיית המזרחים השימושיים שבפוליטיקה הימנית.

 2. יוסי

  בתור צופה הרגשתי במדויק את מה שתיארתם
  הביקורת אמיתית ומדויקת
  נקווה לתכנים ראויים

  1. ג. אביבי

   הפעם אלקנה שור התעלה על עצמו. הוא מסביר כיצד השיטה עובדת בפרסומת של HOT עם קורייט המזרחי הפרימיטיבי והעבריין מול אלתרמן האשכנזי החכם, התרבותי וטוב הלב.

 3. בגדדי

  ברכות לקשת המזרחית על היוזמה. ובכל זאת – הגזענות האנטי מזרחית משתוללת בכל המרחב הציבורי ואין מי שיעמוד בפרץ. חבל שהקשת נרדמה ולא עושה יותר.

 4. שאלתיאל

  לא צפיתי בסדרה, אבל המכתב אכן משכנע ומציג מציאות מטרידה. עם זאת, הסתייגות קטנה: מי שצפה השבוע במהדורות החדשות המרכזיות בשלושת הערוצים בארץ חזה במגישי החדשות מרציאנו, איבגי ומורנו.

 5. אלון

  יעל בן יפת במקום לבכות כל היום במכתבים הייתי ממליץ לך להצטרף לקו היותר תקיף שלי , לא נמאס לך ולארגון הקשת לבכות כל שני וחמישי ? כמה אפשר לסבול את הגזענות הזאת ? כמה מכתבים את מתכוונת לשלוח כדי להבין שהם נזרקים לפח ?

  המדינה באופן מכוון תומכת במיזמים אלו מתוך רצון לשלוט ולהחליש את האוכ המזרחית והאתיופית – על ערבים לא נדבר בכלל ..

  אני אשמח לספק לך דרכים יצירתיות להורדת התוכנית שלו ממסך הטלויזיה , ולא זה לא כולל עוד מכתב לאדם לבן שלעולם לא יבין מה שאת כותבת ( שמת לב כמה פרומואים היו ? ושמת לב שלאף אחד ברגולטרים לא אכפת )

  אלון

 6. שירי

  לאינטילגנציה של גברים ונשים כאחד.

 7. איציק

  אפשר לצעוק כמה שרוצים וזה הכל..
  (רק נכנסים לרשימת שבכ ארוכה כאורך המרחק מאוקראינה למערב)

  שימו לב לתופעה מעניינת, את הפריחות מגלמות מזרח אירופיות
  הידועות בישראל בהגדרה "אשכנזיות" והגיעו לכאן ממערב אסיה כמו אניה בוקשטיין

  אלי פיניש ונאור ציון הם מסוג המזרחים הנרצעים עמוסי רגשי נחיתות שכל חייהם מנסים לברוח מהמזרחיות של עצמם בדרך של לגלוג והשפלת מזרחים בניסיון למצוא חן ולרצות את הפריץ המזרח אירופי עד כדי שהתקבעה כבר במוחם התנייה פבלובית פתולוגית.

 8. עמית

  הרי הם ידעו שאתם תכתבו את המכתב הזה, ואתם יודעים שהם ידעו שאתם תכתבו אותו, והם יודעים שאתם ידעתם שהם יודעים שתכתבו אותו, וכו', והכל כאן היה צפוי מראש כמו זריחת השמש במזרח. אולי אפילו הם עשו את התכנית הזאת מהמחשבה שסערה מעין זאת תעזור להם לקדם אותה. במקרה כזה החרמה שקטה הייתה הרבה יותר מועילה למניעת העלאת תכניות מנוולות שכאלה בעתיד מאשר המכתב הזה.

 9. נתן

  גם נאור ציון הוא מזרחי- ולמעשה הוא מייצג את המזרחיים הרבה יותר מ"הקשת". מזרחיות שלא עסוקה כל הזמן בבכינות ורחמים עצמיים , אלה יודעת לצחוק וללעוג לכל דבר כולל על עצמה בלי ליחס לזה יותר מידי חשיבות.

  דרך אגב ממתי סטראוטיפים זה דבר רע?
  בלי הסטראוטיפ על האשכנזי העשיר וחורש המזימות היה אפשר לסגור את "העוקץ".

 10. ליכודניק

  נשמע שהתוכנית (שאותה לא ראיתי) לועגת דווקא לנשים מזרחיות שמשתכנזות, כלומר מאמצות גינונים חיצוניים של האליטה; במובן הזה, היא מתאימה מאוד לסדר היום של העוקץ.

 11. מיתר

  תכנית הטלוויזיה האינפנטילית של נאורציון לא באה עם אג'נדה חברתית כלשהי, היא באה להצחיק וזהו. נאורציון יודע שסטריאוטיפים מזרחים זה מוכר ועובדה שערוץ 2 קנה, הוא לא יצר את הסדרה בכוונה זדונית להגחיך את המזרחים עוד יותר, הטלוויזיה המסחרית והרגולטורים עושים עבודה מספיק טובה בתחום. הבעיה היא שתכניות כאלה מנציחות את הסטריאוטיפ. והסטריאוטיפ הזה חי וקיים כי וואלה, לא מלמדים על אנשי רוח מזרחים, על התרבות של יהודי ארצות ערב ואפילו על העלייה של יהודי ארצות ערב בקושי תמצאו אזכור בספר ההסטוריה שמלמדים בביתספר, ויוצא שהילדים של היום חושבים שתרבות מזרחית זה אייל גולן!

 12. ג. אביבי

  (ולא מהיום)
  נודע כי אייל גולן באמצעות עורך דינו תבע את השדרנים/תועמלנים "שי ודרור". במסגרת מסע ההכפשות שלהם נגדו, הם כרכו את גולן עם הזמרים המזרחים והאשימו אותם בהפצת תת-תרבות. הם הבליטו את מוצאו הלא אשכנזי של גולן כדי להטיל בו רפש בכמויות. "שי (גולדשטיין) ודרור (הראל)" שלפו את שפן הקסמים שלהם: כל אחד מהם יכול לטעון על היותו מזרחי /למחצה. וכך עשה נציגם המשפטי /יחצ"נם, בתגובה תעמולתית ארוכה ומכפישה (אבל טיפשית בבסיסה). מיותר להזכיר למזרחים (מוסוים או אמיתיים) השימושיים הללו, כי סבתו היהודיה של הצורר הנאצי לא הפכה את הלז ל"לא גזעני כלפי יהודים" ולא טיהרה אף מעשה רצח מתוך המיליונים הרבים. הוריו היהודים של טורקמדה מקים האוטו דה-פה (מוסד האינקויזיציה) לא הפכו אף מעשה שלו ל"לא אנטישמי" והרשימה של דומיהם ארוכה.
  הצמד "חמד" הזה הפיץ לא אחת תעמולה אנטי מזרחית ארסית. באחד מטורי העתונות בו נהגו לפרסם את "הגיגיהם" על בסיס יומי / שבועי, הם הציגו לפני כ10 שנים "חמשיר" על כנסת בה כל הח"כים הם מרוקאים ושאר מזרחים, המנצלים ללא מורא את מעמדם לבצע פשעים שפלים, וכל המשרתים הם אשכנזים ישרים ומסכנים. הם עשו זאת במסגרת מסע ההכפשה נגד ש"ס ונגד הח"כים המזרחים אותם תיעבו. אבל על הדרך הם שרתו בצורה אופיינית את האינטרס של ההגמוניה האשכנזית בישראל ליצור דה-לגיטימציה ודיסקרדיטציה למזרחים בכלל ובפוליטיקה בפרט. זאת להכשיר את הקרקע האידיאולוגית לדחיקת המזרחים מכל מוקדי הכח המעטים אליהם הגיעו.
  ראוי לציין כי העתונאי מתי גולן, בערך באותה תקופה, תבע אותם על הוצאת דיבה וזכה (כ 60 אלף ₪). מתי גולן היה עקבי ולא התפשר עם צמד המכפישנים – כך צריכים גם נפגעי הגזענות האנטי-מזרחית לעשות, ללא קשר למוצא התועמלנים הללו.

 13. אלירן בר-אל

  מכתב חשוב! בעיקר נוכח התגברות המגמה, כפי שמציגות תכניות אחרות למן היפה והחנון, זגורי או עספור. ככה זה כשהדעה הרווחת היא שאפליה אתנו-גזעית נשארה במדינות המוצא, והדימיון הוא שיש כור ההיתוך מצליח. עצוב.