• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הנדון: גזענות אנטי-מזרחית

פנייתה של הקשת למנכ"ל הרשות השנייה בעקבות שידור הפרק הראשון של הסדרה "עממיות" – תוכנית בעלת היבטים גזעניים ומיזוגניים
הקשת הדמוקרטית המזרחית

לכבוד:
שי באבד – מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו
עותק:
ד"ר מירב אלוש לברון – חברת מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו

הנדון: גזענות אנטי מזרחית

נכבדינו שלום רב,

אנו מבקשים/ות להסב את תשומת לבכם/ן לתוכנית בעלת היבטים גזעניים אנטי-מזרחיים ומיזוגניים בפריים טיים של הערוץ השני.

הסדרה החדשה בערוץ 2 מבית היוצר של רשת, "עממיות", מציגה ארבע בחורות ממוצא מזרחי שעברו מהפריפריה אל העיר הגדולה תוך שהן עושות מאמצים להסוות את ה"צ'אחלה" הפנימית שלהן, כפי שמוצג בסדרה. בתחילת הפרק הראשון הן מאובחנות ככאלו שאין להן יכולת לעבוד במשרה בכירה בחברה שהיא "היי סוסייטי" אבל הכותב דואג להניחן במקומן הראוי – מנהלות חשבונות "פשוטות" ומשם ועד סוף הפרק, במשך 32 דקות נעשה שימוש רדוד ומביך בכל סטריאוטיפ גזעני, שלצערנו אנו פוגשים אותו פעם אחר פעם בפריים טיים של הערוץ השני. נעשית הגחכה, הקטנה והלעגה למאפיינים שעל פי תפיסת עולמו המעוותת של נאור ציון, מייצגים נשים מזרחיות מהפריפריה. שימוש בביטויים כ"שכונה", "צ'אחלה טורבו", "פרחה" וכן הלאה על מנת לתאר נשים מזרחיות מציב את התוכנית ואת יוצריו באור בעייתי בלשון המעטה.

אולי בחוג לסוציולוגיה יוכלו להשתמש בדמותו של יוצר הסדרה נאור ציון ללימודי פוסט-קולוניאליזם כדוגמה לעבד הבית של מלקולם אקס.
אולי בחוג לסוציולוגיה יוכלו להשתמש בדמותו של יוצר הסדרה נאור ציון ללימודי פוסט-קולוניאליזם כדוגמה לעבד הבית של מלקולם אקס.

הקשת הדמוקרטית המזרחית רואה בתוכנית "עממיות" ביטוי לשנאת נשים ושנאת מזרחים. בכל מקום בעולם, תוכנית שכזו הייתה נשלחת לפקולטות ללימודי חברה בכדי להבין את מופעי הגזענות הרדיקלית כאשר לא שמים לה גבולות. בשיעור ללימודי הגזענות או לימודי מגדר נוכל ללמוד דרך תכניתו החדשה של נאור ציון כיצד ניתן לאתר מזרחיות ואיך משמרים דימויים משפילים לאורך דורות. אולי בחוג לסוציולוגיה יוכלו להשתמש בדמותו של יוצר הסדרה נאור ציון ללימודי פוסט-קולוניאליזם כדוגמה לעבד הבית של מלקולם אקס.

מדובר בבירור בהפרתו של אחד מעקרונות היסוד להם מחויבת הרשות השנייה, שהוא גיוון תרבותי בשידורי הערוצים המרכזיים שבפיקוחה. כזכור, בשנת 2004 נערך ביוזמת הרשות מחקר שנושאו "הנעדרים והנוכחים בזמן צפיית שיא" שהוקדש לזכרה של ד"ר ויקי שירן ז"ל, חברת מועצת הרשות השנייה וממייסדות הקשת הדמוקרטית המזרחית. עלה מן המחקר קשר ברור כי מצב המסך הישראלי מחייב גיוון ושינוי מהותי. מיעוטים הוגכחו כאשר הופיעו על המסך ונעדרו ממקומות בהם המצאותם יכלה להוות שינוי חברתי כמו מגישים/ות, מפיקים/ות ומנחים/ות. למרות שתוצאות המחקר הראו כי נדרש שינוי מהותי ו"רוויזיה מוחלטת בהיקף ההופעה של מיעוטים בכל הסוגות, בנושאים המקושרים לחברי המיעוט, בדימוי עשיר, בנגישות למנהיגי הקבוצות והשמעת קולם, בשבירת הסטריאוטיפים של מזרחי-ערס, ערבי-מפחיד או מתנחל-אלים ופנאטי, בהקצאת משאבים רצינית בעת סיקור קבוצות השוליים, בנוכחות בתפקידי הפקה, הגשה, הנחייה ועוד" – אין אנו רואים זאת. מדובר בביזוי של נשים, מזרחים ותושבי פריפריה. זו אינה סאטירה אלא הקרנה של גזענות המשודרת לאזרחי ישראל ומלעיטה אותם בשנאה כלפי האחר ובשנאה עצמית כפי שכנראה לוקה בה נאור ציון בעצמו.

אנו דורשים מרשת ומכל גופי השידור לחדול מפוגענות וביזוי של מזרחים בישראל ומהרשות השנייה לפתוח בהליך של הפרה.

בברכה,
יעל בן יפת,
מנכ"לית
הקשת הדמוקרטית המזרחית – עמותת שיח חדש למען השיח הדמוקרטי והרב תרבותי בישראל

העתקים:
ד"ר אילן אבישר – מ"מ יו"ר מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו
מר יעקב שחם – יו"ר ועדת טלוויזיה, מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו

כנראה שיעניין אותך גם: