בין הפליטים הפלסטינים לאריתריאים

כמה דברים שאפשר ללמוד מדיון השוואתי במדיניות הציונית כלפי קליטת פליטים לא-יהודים, אז והיום
אייל בן אביו

רבים מותחים קו בין המדיניות הנוקשה כלפי קליטת פליטים לא-יהודים בישראל, לבין היחס שלו זכו פליטים יהודים בעבר. אולם ניתן ללמוד גם לא מעט על הציונות והחברה היהודית בישראל מתוך השוואה בין הגישה הישראלית כיום לפליטים ומבקשי המקלט מאפריקה, לבין היחס הישראלי לפליטים הפלסטינים של 1948 (ו-1967). במסגרת מאבקה נגד זכות השיבה הפלסטינית, ישראל נוהגת לקבול על היחס כלפי הפליטים הפלסטינים במדינות המפלט ה"מארחות", אשר במקום לקלוט אותם כראוי רק מנציחות בציניות את העוני, האומללות ותקוות-השווא של הקורבנות. למרות הנוחות הפוליטית הברורה שעולה מן הטענה הזאת, לא יהיה זה נכון לבטל במחי יד את ההנחה כי אין סיבה שהפליטים הפלסטינים יהוו חריג במשפט הבינ"ל. כמו במקרים אחרים גם כאן ראוי שיחולו על מדינות המפלט חובות מוסריות וחוקיות כלפי הפליטים שבשעריהן (במנותק מהשאלה אם היו צד לוחם או לא). מוטב היה בוודאי מבחינה אנושית אילו היו פליטים אלה נקלטים כתושבים שווי-זכויות בארצות המקלט, חרף ההיסטוריה והזהות הפלסטינית, ובלי קשר לעוולות שבוצעו כלפי חלקם על ידי אחרים.

אלא שבשעת מבחן ישראל לא עומדת בסטנדרט שאותו דרשה בעצמה להציב בשעתו. בשנים האחרונות היא מלוהקת שלא בטובתה ובעל כורחה בתפקיד ההפוך, זה של המדינה הקולטת. והנה – אותה טענה ישראלית לפתע לא עומדת לנו עוד, וישראל רחוקה מלהוות מופת לאופן שבו צריכה מדינת מפלט להתייחס לפליטים. אפשר שלו נהגה כך היא הייתה מחזקת במשהו את הוגנות ביקורתה על טיפוח העוני והסבל של הפליטים הפלסטינים בידי מארחיהם. במלים אחרות, ייתכן שאילו הייתה ישראל מהווה כיום אור לגויים בקליטת פליטים ומבקשי מקלט, היה בכך כדי לערער קמעה על הביקורת עליה בעניין מצב הפליטים הפלסטינים.

אמנם ישראל לא השתתפה ישירות ברדיפות ובקרבות שהביאו פליטים אפריקאים לחפש בה מפלט, כמו חלק מהמדינות שקלטו את הפליטים הפלסטינים, אלא מצאנו את עצמנו במצב זה בלי קשר ישיר לנעשה באריתריאה, בסודאן ובמצרים. אך הדבר לא מוריד מכך שאילו ידעה ישראל לנצל את ההזדמנות ולהפגין טיפול אזרחי ראוי בפליטים שבאו אליה מאזורי רדיפה, כפי שנטען שהיו צריכים לנהוג בפליטים הפלסטינים, היא הייתה לפחות עומדת בסטנדרט הפוליטי והמוסרי שבעצמה הציבה.

לוינסקי 02.02.14. צילום: activestills.org
מחאה בלווינסקי 02.02.14. צילום: activestills.org

תוצאה נוספת היא שבישראל מפגינים מוסר כפול: נאבקים מזה ל"זכות ההחזרה" של הפליטים מאריתריאה ומסודאן, או לצורך העניין – ממצרים; ובה בעת דוחים את זכות השיבה הפלסטינית. והרי, אם אין חולק בישראל, מימין ומשמאל, על זכות הפליטים האפריקאים לשוב לבתיהם, אזי מה מונע את הזכות לשיבתם של הפליטים הפלסטינים? בנוסף, במסגרת המאבק הנוכחי בפליטים מאפריקה הומצא באחרונה הכלל – יש מאין – לפיו פליטים הם רק אלה הבורחים למדינה שכנה, כאילו לא הייתה סבתי פליטה מיהדות פולין מרגע שנדדה לאזרבייג'אן, לרוסיה ומשם אל מספר רב של מדינות אחרות; או יהודי עיראק לירדן וכן הלאה. זהו תנאי אקראי ומופרך, ולא ברור מה מקורו וכיצד זה התקבל בציבור כאילו היה אמיתה אכסיומטית. כמובן שהכלל הזה גם לא תקף לפליטים פלסטינים.

יצירה של כללים נחרצים אך חסרי שחר מזכירה כיצד במסגרת המאבק בפליטים הפלסטינים ישראל חוזרת בשנים האחרונות לטענות שכבר נסוגה מהן בשנות החמישים (בשל לחץ של "העולים מארצות ערב"), כאילו מדובר היה בחילופי אוכלוסין ובקיזוזי פליטוּיוׄת עם פליטים יהודים מעיראק, ממצרים ומסוריה. השבוע אפילו הציעו לכרוך פליטים בפליטים, אולי מתוך כוונה "לקנות" את תמיכת "המזרחים" בהסדר המתגבש. הטענה הזאת לא רק מנכסת את פליטות היהודים מארצות ערב בניסיון ליצור סימטריה מופרכת שמשרתת את האליטה הישראלית, אלא גם שהיא מגוחכת פעמיים; הואיל ואין סיבה שהפלסטינים ישלמו מחיר בגין העוול של ערבים אחרים, ולא שהמזרחים (שהגיעו בעיקר אחרי 1948) ישלמו עבור העוול שגרמו יהודים/ציונים אחרים. תביעה ישראלית זאת נועדה אך ורק לשרת את האליטה הישראלית, שתוכל לדרוש: "אנחנו קלטנו קורבנות יהודים (שהיה לנו אינטרס לקלוט), ולכן עליכם לקלוט ערבים-פלסטינים (דבר שגם הוא ישרת רק אותנו)". גם "המזרחים" הרוויחו לעתים משהו מהעסקה. אין אפוא תימה שהגישה הצינית הזאת נדחתה על הסף על ידי הערבים והקהילה הבינ"ל.

בתוך כך, מעניינת לסיום גם הגישה בקרב חלק אחר מהישראלים המצדדים – בצדק – בזכויות האדם ובביקורת על מי שגרמו לפליטות הפלסטינית. נדמה שהם ממעיטים למדי להתייחס ולדון במי שגרמו לפליטות של הפליטים ממזרח אפריקה. כמעט כל הביקורת מוטחת לעבר ישראל, ודווקא המעוולים הגדולים בארצות המוצא חומקים מהרשת. כמעט שאיש לא מציע חרמות נשק וסנקציות אחרות, או בכלל זועק חמס או תומך בפועל בדבר שיש בכוחו להשפיע על התנאים הפוליטיים שמאפשרים את הפרת זכויות האדם בקנה מידה גדול לאין שיעור, וממילא גורמים לפליטוּת. חרף הביקורת המוצדקת כלפי מעשיה של ישראל, לא ניתן להתעלם מכך שעל אף הרדיפות בישראל, חלק הארי של הפליטים ממזרח אפריקה מעדיפים כרגע להשתהות בה (מטעמים לגיטימיים של חירות, ביטחון אישי והזדמנויות כלכליות), שכן העוול הגדול נמצא במקום אחר, וראוי לא לשכוח להיאבק גם בו.

לקריאה נוספת

הגזענות כסימפטום | ניב רון-אל וגיא שני

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  הרי העוול של אותם "ערבים אחרים" נעשה בשמם ובעידודם של אותם פלסטינים.

  ויש סיבה שהפלסטינים ממשיכים לשלם מחיר- שהם לא חתמו איתנו על הסכם שלום; ולפיכך, אנחנו במין הפסקת אש עם פלסטין, שנמשכת מאז 93'. לי אישית קשה לחשוב על מצב בו אותם פלסטינים שישובו לישראל יחדלו להיות אויביה בכוח או בפועל; ממילא, אני מתנגד לזכות השיבה.

  אם אנחנו דנים על מוסר, בוא נחשוב מהי אחריות פרטים למעשים לאומיים שנעשים בשמם. החוק הבינלאומי קובע מה אסור לעשות בשם האזרחים (פשעי מלחמה) ומה אסור לעשות לאזרחי שטח כבוש (אמנת ז'נבה). אלו מיקרי קיצון שלא נוגעים לרוב הפליטים ולרוב הפלסטינים באיו"ש. המלחמה עצמה מנוגדת להגיון, למוסר ולדמוקרטיה (למשל, בעת שלום אסור להפלות אדם על רקע מוצאו, ובמלחמה- מותר להרוג אזרחים בקרבת מטרות צבאיות, אם ננקטים אמצעי זהירות מסוימים), ובכ"ז היא קיימת.

 2. אייל

  יש להניח שהפליטים הפלסטינים ידעו מעט על מצב היהודים בעיראק, ובוודאי שלא רצו שהיהודים ימצאו את עצמם בפלסטין.
  כמו כן, בוא לא נתעלם מהחלק השני של המשפט: שאת הנכבה (הגירושים, מניעת-השיבה והריסות הכפרים של 48') ביצעו אשכנזים; ועכשיו הם אלה שמלאימים ומנכסים לעצמם רטורית את אסונם הפרטי של "מזרחים" (בעיקר מעיראק ומצרים) שכלל לא היו להם יד ורגל בדבר.

  1. פריץ היקה הצפונבוני

   לאו דוקא לא היו בין חיילי צהל מזרחיים? בני עדות המזרח שגרו פה ערב קום המדינה רבים מהם היו תומכי אצ"ל בשנות המנדט שבצע פעולות טרור באזורים פלסטיניים.. לאחר קום המדינה ,מי בצע את הטבח בכאפר-קאסם? לא בפיקודו של גבריאל דהאן?

   1. אייל

    רוב הכוחות הלוחמים ובוודאי שהפיקוד שנושא באחריות לדברים היו אשכנזים. בנוסף, הפליטים ה"מזרחים" שבהם מדובר מגיעים לישראל *אחרי* המלחמה. לכן בוודאי שהפליטים ה"מזרחים" מארצות ערב לא היו מי שביצעו את הנכבה.

   2. ג. אביבי

    פריץ, לפני ששולפים את הפרענק התורן לכיבוס פשעי הממסד האשכנזי, כדאי לדייק בעובדות.
    "מי בצע את הטבח בכאפר-קאסם? לא בפיקודו של גבריאל דהאן?" – מי שנתן את ההוראה לרצוח כל ערבי שייפר עוצר היה מפקד החטיבה האזורית יששכר שדמי (קרמר, לא בדיוק תימני) – שלמרות שהואשם כדין ברצח, הממסד המשפטי הלבן דאג להוציאו כמעט "נקי". מי שהעביר את הפקודה לחייליו לרצוח ללא סנטימנטים היה הת"פ שלו שמואל מלינקי (לא בדיוק מרוקאי) ממשמר הגבול. רוב מפקדי המשנה המזרחים סרבו להשתתף בפשע להוציא האחד שציינת. הממסד הלבן ששלח את מבצעי הטבח דאג שאיש מהפושעים לא יישב (באכסניה מרווחת) יותר ממספר חודשים, כאשר האחראים הראשיים לא נענשו כמעט ובהקדם חזרו לפקד ואף התקדמו בקריירה שלהם.

    "רבים מהם [מזרחים, ג.א] היו תומכי אצ"ל בשנות המנדט שבצעו פעולות טרור באזורים פלסטיניים" – ככל מפקדי האצ"ל הבכירים, כמו בלח"י וכמו בהגנה ובפלמ"ח היו אשכנזים. מי שיזם פעולות טרור נגד הפלסטינים היו המפקדים האשכנזים (ועלו על כולם מפקדי הפלמ"ח וההגנה). אם נשלחו לשם מזרחים זה לא בגלל מוטיבציית היתר לרצוח, אלא כי להם היה קל יותר להסתוות כפלסטינים, וגם כי למפקדיהם האשכנזים לא הייתה רתיעה מלסכן ולהקריב חיי מזרחים.
    בנוסף, 90% מחיילי ישראל ב47 – 49 היו אשכנזים. איך שלא תכבס את פשעי הנכבה, היא הייתה מעשה מובהק של אשכנזים נגד פלסטינים.

   3. דוד אבן

    אז מה אם בין אנשי הלח"י הרוב היו מזרחים.
    אז מה אם היו הרבה תימנים למשל בהגנה ובצהל?

    אתה לא מבין שאשכנזים ,ציונים, גברים, ובעלי עור בהיר, אשמים בכל מה שרע בעולם?

    לא למדת כלום. תחזור לשנה א' סוציולוגיה. נולדנו אשמים ונמות אשמים כי יש לנו פחות פיגמנטים בעור ובגלל שיש לנו כרומוזום Y.

    1. ג. אביבי

     עבור גזענים מהסוג הנמוך ביותר, מספיק שאחד מתוך כנופיה של 10 הוא שחור, כדי "להוכיח" שרק השחורים פושעים / כל השחורים פושעים. כך פועל גם ההגיון של הגזען האשכנזי הנפוץ.
     בלח"י, כמו בהגנה/פלמ"ח ואצ"ל, הרוב היו אשכנזים אבל הוא פתח את שורותיו לכל אחד כולל אפילו ערבים. המזרחים שרובם נדחו ע"י אירגון ההגנה הגזעני (להוציא יחידות מסתערבים/מתאבדים או מודיעין המצריכים ידע בערבית ) עד 1946, מצאו את מקומם בלח"י ובאצ"ל.
     ולגבי קריאת הקוזק הנגזל שך "…ובגלל שיש לנו כרומוזום Y…" – ממש טיעון גאוני! למי בין הזכרים מהיונקים אין כרומוזום Y ?

 3. אייל

  לפי ההיגיון המסוכן של ליכודניק לעיל "המלחמה עצמה מנוגדת להגיון, למוסר ולדמוקרטיה". מכאן הדרך קצרה להצדקת מעשים פסולים. משום שאפשר כך להכשיר כל פשע במהלך המלחמה, כי אם אין ההיגיון במלחמה אז הכול מותר. זה כמובן משפט שצריך להזכיר למה לא לצאת למלחמות, לא למה כל תוצאה שלהן היא כזאת שיש לקבל. אימוץ הקו שכל תוצאה של המלחמה באשר היא אינה ראויה לביקורת ומחיר, בפועל יעודד את הלוחמים לבצע פשעי מלחמה.

 4. ליכודניק

  לגבי העידוד: טעיתי בהבנת המשפט והנחתי שהעוול אליו אתה מתייחס הוא הפלישה לישראל (שהיה בעידוד הפלסטינים). לגבי רדיפת יהודי ערב אחרי 48'- אינני יודע כמה הפלסטינים עודדו אותה. זכור לי שהמופתי עודד מאוד את הפרהוד, אך זה היה ב-41'.

  לגבי מוסר לחימה: כוונתי היתה הפוכה. אנחנו נמצאים כבר 21 שנים ב-"תהליך שלום", שלצערי נראה שיימשך עוד שנים רבות, עם עליות וירידות, בלי שיגיע לשלום ממש. יש אינטרסים חזקים משני הצדדים להמשיך את הסכסוך. במצב הזה, אין טעם לדרוש לפלסטינים באופן אוטומטי זכויות שיש לאזרחי עמים אחרים, שאיננו מסוכסכים איתם; ויש טעם לחקור ולבדוק מה בדיוק הזכויות שכן יש להם.

 5. דרור BDS

  http://abirkopty.wordpress.com/2014/01/09/this-is-palestine-african-refugees-welcome/

  לגבי תוכן המאמר. כל ביקורת על המשטר הציוני, על ממשלות הזדון הציוניות ועל צבא השמד הציוני מתקבלות כמובן בברכה. אלא שמאמר זה בן אלף המילים אינו משקף נאמנה את התמונה המצורפת אליו. בתמונה המצורפת נראים אפריקנים, ע"פ תוכן המאמר כנראה מבקשי מקלט כלשהם, היושבים במקום כלשהו.

  כדי לדעת היכן הם יושבים צריך ללכת לאתר אחר. באתר של אקטיבסטילס ישנן תמונות נוספות, המראות כי האנשים הללו יושבים בגן לווינסקי – חלק מפלסטין הכבושה. כידוע, גם מה שמכונה פארק הירקון הוא חלק מפלסטין הכבושה, כמו כל חלק אחר בין הים לנהר. לצערי בכל אתרי מה שמכונה שמאל לא נמצאה התשובה לשאלתה של מאי גולן, מדוע מכל המקומות שבפלסטין הכבושה בחרו אותם אלו המכונים מבקשי מקלט – והרי הם דורשי מקלט – להאבק את מאבקם דווקא שם, ומדוע אף לא אחד מבין תומכיהם היהודיים-ישראלים הרבים, כולל למשל כל אלו שנעלבו עד עמקי נשמתם מהגזענות שבעצם המחשבה כי דורשי המקלט נעזרו בגורמים ישראלים כלשהם כדי לארגן את מחאת הענק בכיכר המכונה כיכר רבין (כן, הכוונה למאמרו של יונתן ברמן; כן, הכוונה לאיילה חננאל ולשותפותיה למחיקתם של תושבי דרום ת"א מהמפה – ציוניות תומכות מרצ, אשכנזיות תומכות חד"ש ומחרימות שוללות ישראל כאחד), לא הפנה את תשומת ליבם של דורשי המקלט כי הם מפריעים לאחרים, כי ישנם עוד מקומות בין הנהר לים כדי להפגין (למשל כיכר רבין, למשל פארק הירקון, למשל מול הבית של יגאל שתיים).

  שימו לב לגודל העיוורון: מאי גולן: "שימו לב לקבוצה הזאת – וביניהם הבמאית גליה עוז (שביימה את הסרט – "שקופים") שנמצאים כמעט מדי יום בצמוד להפגנות הרועשות והמאיימות של מסתננים בגינה – עומדים ממש בצמוד לבית הכנסת "עץ החיים" ומדברים על אסרטגיית המאבק – ואיך אפשר להמשיך ולחזק את מעמדם של המסתננים הבלתי חוקיים במדינת ישראל"!

  שימו לב למה שאותם ארורים – שמאל בעיני עצמו, פעילי זכויות אדם בעיני עצמם, שוללי ישראל בעיני עצמם – מתעלמים ממנו במשך שנים: "המסתננים הבלתי חוקיים חזרו "לשבות" איפה? בגן לוינסקי! אותה גינה שהייתה אמורה לשמש את תושבי דרום ת"א! הם אומרים שלא יחזרו לביתם! איזה בית? אריתריאה או סודן? אהה תחנה מרכזית – מה שלא היה הבית שלכם מלכתחילה"! (אתר העיר העברית).
  הם ימשיכו ללעוג למדוכאי הפורענות הציונית, ימשיכו לכנות כל פקיד הגירה (ללא קשר למוצאו. בוודאי, גם אתיופי, גם פלסטיני, איזו שאלה? כל משת"פ, כל מי שלא שולל את ישראל) בתואר נאצי (לגבי אסאד: הוא לא נאצי, המצב, כידוע, מורכב, לא פשוט).

  ארורים תהיו, ציונים גמורים הינכם, למרות הדיבורים האוניברסלים על שלילת ישראל (מה זה?) וחוקיה. הציטוטים מהתנך על הגר ועל ארץ מצרים ועל המוסר היהודי ועל החובה היהודית בגלל ההיסטוריה היהודית בימים האפלים ההם. מעולם לא טרחתם להביא את דעתם של פלסטינים בעניין זה, מעולם לא טרחתם לשאול לדעתם של תושבי דרום ת"א לעניין זה. רק הפליטים האומללים מעניינים אתכם, וכל השאר זה כל השאר.
  ואם – כפי שאתם טוענים – דורשי המקלט הם האחראים הבלעדיים למה שמכונה מחאת הפליטים, הגיע העת להכריז גם עליהם, לא רק עליכם ארגוני הסיוע, מלחמה. במלחמה הזו אתם תפסידו, תובסו. חבל שאינכם מודעים לעובדה כי במעשיכם הנפשעים אתם גוררים גם את דורשי המקלט לתבוסה בדעת הקהל ומשם רק אלוהים וגדעון סער ימ"ש יודעים לאן עוד.

 6. Bi

  ישראל לא שותפה למלחמות באפריקה?
  מהיכן כל הנשק שיש באפריקה?
  הנה כמה כותרות:

  ״הסרט "המעבדה" עוסק ב"ייצוא הביטחוני", הנשלח בחלקו למשטרים באפריקה שמדינות אירופה אינן מוכרות להם נשק, ומהווה כמעט 10% מהיצוא שלנו״.

  ״הזרועות הביטחוניות של ישראל מגיעות לכל מקום בעולם, ולפעמים למדינות אשר יגרמו לכם להרים גבה או שתיים״.

  ״רועי בן-ימי, עמי לוסטיג ואיתן סטיבה הם שלושה טייסי קרב שהקימו את קבוצת LR וגרפו יותר ממיליארד שקל בעסקות נשק ונפט באנגולה״.

  ״ספקית הנשק הגדולה למדינות ערב: ישראל
  ייצוא אמצעי הלחימה מישראל לארצות ערב נאמד במיליארדי דולרים״.

  מעניין כמה עוד עסקאות נשק שלא פורסמו.