• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

האם האשכנזים הביאו על עצמם את השואה?

מה אתם קופצים? רק שאלנו. כך פחות או יותר ענו אנשי ערוץ 9 לתגובות נזעמות של צופים על משאל מכחיש שואה שהם ערכו
דוד איידלמן

מדי שבוע משודרת התוכנית "סדר עולמי" בערוץ 9, הערוץ בשפה הרוסית. חלק אינטגרלי מהתוכנית הוא סקר טלפוני סביב שאלה נבחרת. ב-31 בינואר, ארבעה ימים אחרי יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, שאלת הסקר הייתה: "האם לדעתכם יהודי אירופה הביאו על עצמם את השואה?" הסקר עורר מיד ויכוח עז וחוצה גבולות ברשתות החברתיות בשפה הרוסית. במהלך הדיון בפייסבוק מנכ"לית הערוץ, ויקי גורדין, טענה שלדעתה אין שאלה שאינה ראויה. לאחת ההצעות הציניות של הגולשים לשאול בפעם הבאה "האם יהודים שותים את דמם של תינוקות נוצרים?" היא השיבה: "כן. זו הרי שאלה!!! יש חשיבות לתשובת הציבור".

עצם הטענה הילדותית, כי שאלה אינה יכולה להיות חסרת כבוד, לא מוסרית, מגונה ואף פושעת, היא מפתיעה בלשון המעטה. במיוחד לאור העובדה שבראש הערוץ עומדת אשה שהיא עורכת דין במקצועה. ההסבר שפרסם ערוץ 9 באתר האינטרנט שלו מיד לאחר שידור תוצאות הסקר עורר תמיהה נוספת: "ברצוננו להזכיר ששאלה זו נדונה רבות על ידי היסטוריונים במדינות שונות, מפני שבגרמניה שלפני מלחמת העולם השנייה, הון יהודי היווה גורם משמעותי אשר השפיע על הכלכלה והפוליטיקה של המדינה". בוויכוחים הרבים שפרצו ברשת בעקבות השידור, מנכ"לית הערוץ כמו גם עיתונאי הערוץ לא הבהירו לאילו היסטוריונים בדיוק הם התכוונו? עד כמה שידוע לי אף היסטוריון אשר מכבד את עצמו לא טען מעולם שבשואה אשמים הקורבנות ולא הרוצחים. כמו כן, לגמרי לא ברור מדוע העיתונאים של ערוץ 9 חושבים שלהשפיע על הכלכלה מזמין השמדה המונית. הרי ההשפעה יכולה להיות גם חיובית. האם סביר לומר שההשפעה הנוכחית של יהודי ארצות הברית על כלכלת מדינתם יכולה להיות סיבה לרציחתם ההמונית?

"האם לדעתכם יהודי אירופה הביאו על עצמם את השואה?" צילום מסך ערוץ 9
"האם לדעתכם יהודי אירופה הביאו על עצמם את השואה?" צילום מסך ערוץ 9

התוצאה המגוחכת שהתקבלה, היא ש-9% מצופי הערוץ הישראלי שחיים בישראל המשדר בשפה הרוסית, אכן חושבים ששואה הינה "עונש" על "פעילות יתר" של ההון היהודי. זו היא מתנה יקרת ערך לכל מטילי הספק בשואה. 9% מצופי ערוץ 9 שחיים בישראל מצדיקים את הנאצים! ההסבר של ויקי גורדין לא פחות ממגוחך: "אני חושבת שאלה הן סבתות, אשר לחצו על הכפתור הלא נכון בטלפון". אם כך, אין מה להוסיף. ואם הציפייה של גורדין הייתה שכולם יענו את התשובה המובנת מאליה – לא, לשם מה ערכו את המשאל מלכתחילה?

אחת הבעיות הגדולות של דוברי הרוסית, וזה נוגע כמובן גם לקהילת העולים אבל לא רק, זה היעדר טוטאלי של המושג החיובי של "פוליטיקלי קורקט" מהדיון הציבורי ברוסית. אנחנו רואים את עצמנו כאנשים מתורבתים, ולכן לא מבינים שחסר לנו חינוך פוליטי בסיסי, וזה ניכר. "הפוליטיקלי קורקט" לא הפך להרגל עבורנו. במקום זאת, הוא מעצבן אותנו כמו שאיסור להפליץ ולהקיא בציבור היה מעצבן כל ברברי ממוצע. ישנו פתגם צרפתי יפה שאומר: הרגלים טובים עדיפים על עקרונות טובים. ערך החיים שמנהל אדם מעצב אותו והופך למהותו. במובן זה, ה"פוליטיקלי קורקט" מעיד על האידיאולוגיה והמוסר הרבה יותר מאשר כל הכרזה על השקפת העולם. היעדר תרבות זו מוליד התבטאויות גזעניות לא רק כלפי ערבים או מהגרים, אלא גם, כך מסתבר בימים אלה, כלפי קורבנות השואה.

בסופו של דבר, יש אפשרות שהסקר הזה יכה בישראלים דוברי הרוסית עצמם כמו בומרנג. הרי הישראלים הלא-רוסים כשהם ידברו על המשאל האומלל הזה יתייחסו לא רק לערוץ 9, אלא על כלל הישראלים דוברי הרוסית.

בערוץ 9 טוענים שהם השתמשו במסר הפרובוקטיבי במודע, מתוך הבנה שמסר זה עשוי להיות בעייתי. הם מסבירים שהמטרה של הצעד המתריס הייתה להביע הזדהות עם עיתונאים רוסים. לפני מספר ימים התרחשה תקרית בערוץ הרוסי "דוג'ד" (גשם) אשר במתכונת דומה שאל את צופיו – האם לא היה צריך לתת לגרמנים בזמנו לכבוש את לנינגרד על מנת להציל את מיליון התושבים מלגווע ברעב? אחרי שהשאלה שודרה, מפעילי הכבלים ברוסיה התחילו מיד להוציא את הערוץ מחבילות הצפייה שלהם. לכאורה, עובדי ערוץ 9 התכוונו להוכיח בדרך מוזרה זו שלעיתונאים שמורה הזכות לשאול כל דבר, גם אם עצם השאלה היא האשמת קורבנות בעוול שחוללו להם.

אני לא יודע עד כמה פעולה זו באמת עזרה או תעזור לעיתונאים הרוסים. אבל אני לא מבין מדוע בשביל התמיכה בהם היה צורך לתמוך בהכחשת השואה. עיתונאי חייב לדעת להבדיל בין שאלות אמיתיות, קשות ושנויות במחלוקת לבין מתן לגיטימציה לפושעי השואה.

דוד איידלמן הוא כותב הבית של אתר רלבנט אינפו

כנראה שיעניין אותך גם: