האם האשכנזים הביאו על עצמם את השואה?

מה אתם קופצים? רק שאלנו. כך פחות או יותר ענו אנשי ערוץ 9 לתגובות נזעמות של צופים על משאל מכחיש שואה שהם ערכו
דוד איידלמן

מדי שבוע משודרת התוכנית "סדר עולמי" בערוץ 9, הערוץ בשפה הרוסית. חלק אינטגרלי מהתוכנית הוא סקר טלפוני סביב שאלה נבחרת. ב-31 בינואר, ארבעה ימים אחרי יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, שאלת הסקר הייתה: "האם לדעתכם יהודי אירופה הביאו על עצמם את השואה?" הסקר עורר מיד ויכוח עז וחוצה גבולות ברשתות החברתיות בשפה הרוסית. במהלך הדיון בפייסבוק מנכ"לית הערוץ, ויקי גורדין, טענה שלדעתה אין שאלה שאינה ראויה. לאחת ההצעות הציניות של הגולשים לשאול בפעם הבאה "האם יהודים שותים את דמם של תינוקות נוצרים?" היא השיבה: "כן. זו הרי שאלה!!! יש חשיבות לתשובת הציבור".

עצם הטענה הילדותית, כי שאלה אינה יכולה להיות חסרת כבוד, לא מוסרית, מגונה ואף פושעת, היא מפתיעה בלשון המעטה. במיוחד לאור העובדה שבראש הערוץ עומדת אשה שהיא עורכת דין במקצועה. ההסבר שפרסם ערוץ 9 באתר האינטרנט שלו מיד לאחר שידור תוצאות הסקר עורר תמיהה נוספת: "ברצוננו להזכיר ששאלה זו נדונה רבות על ידי היסטוריונים במדינות שונות, מפני שבגרמניה שלפני מלחמת העולם השנייה, הון יהודי היווה גורם משמעותי אשר השפיע על הכלכלה והפוליטיקה של המדינה". בוויכוחים הרבים שפרצו ברשת בעקבות השידור, מנכ"לית הערוץ כמו גם עיתונאי הערוץ לא הבהירו לאילו היסטוריונים בדיוק הם התכוונו? עד כמה שידוע לי אף היסטוריון אשר מכבד את עצמו לא טען מעולם שבשואה אשמים הקורבנות ולא הרוצחים. כמו כן, לגמרי לא ברור מדוע העיתונאים של ערוץ 9 חושבים שלהשפיע על הכלכלה מזמין השמדה המונית. הרי ההשפעה יכולה להיות גם חיובית. האם סביר לומר שההשפעה הנוכחית של יהודי ארצות הברית על כלכלת מדינתם יכולה להיות סיבה לרציחתם ההמונית?

"האם לדעתכם יהודי אירופה הביאו על עצמם את השואה?" צילום מסך ערוץ 9
"האם לדעתכם יהודי אירופה הביאו על עצמם את השואה?" צילום מסך ערוץ 9

התוצאה המגוחכת שהתקבלה, היא ש-9% מצופי הערוץ הישראלי שחיים בישראל המשדר בשפה הרוסית, אכן חושבים ששואה הינה "עונש" על "פעילות יתר" של ההון היהודי. זו היא מתנה יקרת ערך לכל מטילי הספק בשואה. 9% מצופי ערוץ 9 שחיים בישראל מצדיקים את הנאצים! ההסבר של ויקי גורדין לא פחות ממגוחך: "אני חושבת שאלה הן סבתות, אשר לחצו על הכפתור הלא נכון בטלפון". אם כך, אין מה להוסיף. ואם הציפייה של גורדין הייתה שכולם יענו את התשובה המובנת מאליה – לא, לשם מה ערכו את המשאל מלכתחילה?

אחת הבעיות הגדולות של דוברי הרוסית, וזה נוגע כמובן גם לקהילת העולים אבל לא רק, זה היעדר טוטאלי של המושג החיובי של "פוליטיקלי קורקט" מהדיון הציבורי ברוסית. אנחנו רואים את עצמנו כאנשים מתורבתים, ולכן לא מבינים שחסר לנו חינוך פוליטי בסיסי, וזה ניכר. "הפוליטיקלי קורקט" לא הפך להרגל עבורנו. במקום זאת, הוא מעצבן אותנו כמו שאיסור להפליץ ולהקיא בציבור היה מעצבן כל ברברי ממוצע. ישנו פתגם צרפתי יפה שאומר: הרגלים טובים עדיפים על עקרונות טובים. ערך החיים שמנהל אדם מעצב אותו והופך למהותו. במובן זה, ה"פוליטיקלי קורקט" מעיד על האידיאולוגיה והמוסר הרבה יותר מאשר כל הכרזה על השקפת העולם. היעדר תרבות זו מוליד התבטאויות גזעניות לא רק כלפי ערבים או מהגרים, אלא גם, כך מסתבר בימים אלה, כלפי קורבנות השואה.

בסופו של דבר, יש אפשרות שהסקר הזה יכה בישראלים דוברי הרוסית עצמם כמו בומרנג. הרי הישראלים הלא-רוסים כשהם ידברו על המשאל האומלל הזה יתייחסו לא רק לערוץ 9, אלא על כלל הישראלים דוברי הרוסית.

בערוץ 9 טוענים שהם השתמשו במסר הפרובוקטיבי במודע, מתוך הבנה שמסר זה עשוי להיות בעייתי. הם מסבירים שהמטרה של הצעד המתריס הייתה להביע הזדהות עם עיתונאים רוסים. לפני מספר ימים התרחשה תקרית בערוץ הרוסי "דוג'ד" (גשם) אשר במתכונת דומה שאל את צופיו – האם לא היה צריך לתת לגרמנים בזמנו לכבוש את לנינגרד על מנת להציל את מיליון התושבים מלגווע ברעב? אחרי שהשאלה שודרה, מפעילי הכבלים ברוסיה התחילו מיד להוציא את הערוץ מחבילות הצפייה שלהם. לכאורה, עובדי ערוץ 9 התכוונו להוכיח בדרך מוזרה זו שלעיתונאים שמורה הזכות לשאול כל דבר, גם אם עצם השאלה היא האשמת קורבנות בעוול שחוללו להם.

אני לא יודע עד כמה פעולה זו באמת עזרה או תעזור לעיתונאים הרוסים. אבל אני לא מבין מדוע בשביל התמיכה בהם היה צורך לתמוך בהכחשת השואה. עיתונאי חייב לדעת להבדיל בין שאלות אמיתיות, קשות ושנויות במחלוקת לבין מתן לגיטימציה לפושעי השואה.

דוד איידלמן הוא כותב הבית של אתר רלבנט אינפו

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אלדד

  מאמר נהדר. חסרה לי התייחסות לעובדה הפשוטה שרבים מעולי בריה"מ אכן רואים בשואה כאירוע מינורי אל מול זוועות המלחמה הרחבה. בעיניים פוסט- סובייטיות השואה לא מנותקת מהתרחשות מלחה"ע ואין לה מעמד מיוחד, כפי שהיא קבילה ביהדות וביהדות הציונית בפרט. הריחוק הזה מן השואה, כאירוע שונה או מכונן הוא שמאפשר בין היתר אמירות כאלה.

  1. אדם

   אם כך אז הם צודקים בפרספקטיבה שלהם.

  2. סשה

   מבחינתנו השואה אינה מנותקת מהארועים האחרים במלחמה ההיא משום שלרבים מאיתנו לא פחות קרובים נספו בקרבות המלחמה מאשר בשואה. סבא שלי נפל בקרבות ההגנה על לנינגרד, העיר שבסוף לא נכנעה לנאצים ועברה 3 שנים של מצור נוראי, אך רק בזכות זה אבא והסבתא שלי נשארו בחיים. אחרת הם היו הופכים לקוברנות השואה. אז איך אני לדעתך יכול לנתק את שתי הזוועות הללו?

   1. שושנה גבאי

    תודה לך סשה על תשובתך ובכל זאת אני רוצה לחדד הבדל עקרוני. תשובתו של אלדד על כך שהעולים מרוסיה רואים את השואה כאירוע מינורי בגלל זוועות המלחמה שעברו עליהם ולכן לשואה אצלם אין מעמד חשוב כמו אצל היהודים היא פרספקטיבה לא מוסרית . השואה אינה "של" היהודים. השואה היא בראש ובראשונה פשע נגד האנושות ולא רק פשע נגד היהודים ולכן כל אדם מוסרי באשר הוא יתקומם בהאשמת הקרבן. וכמו שכתב ידידי גל השאלה של ערוץ 9 אינה מוסרית ולא לגיטימית.
    אין בכך להפחית מזוועות המלחמה שעבר העם הרוסי ובטח לא להפחית מנצחון הצבא הרוסי על הנאצים.

    1. סשה

     מעולם לא כתבתי שעולים מרוסיה רואים בשואה ארוע מינורי בהשוואה לארועים אחרים של המלחמה ההיא. ואגב, אני לא חושב שנכון לעשות השוואה בין דעות של "עולים מרוסיה" מצד אחר לבין "היהודים" מצד שני. שתי הקבוצות שייכות לעם היהודי ולכן טעות לחשוב שהזוועות שנגרמו ליהודים בשואה הן זניחות מבחינת העולים מרוסיה. רק ניסיתי להדגיש כי קשה לנו מאוד להפריד בין שתי הזוועות מפני שמבחינתינו הן היו חלק מצרה אתח שנגרמה לנו על ידי הנאצים. לכולם יש קרובי משפחה שנספו בשואה ובמלחמה.

  3. אנונימי

   בושה וחרפה מי שחושב כך

 2. נטע

  טוב שברחוב הרוסי יש גם כאלה שמבינים, שמה שעשה ערוץ 9 זוהי פגיעה בערכי היסוד של העם היהודי.

  1. גל לוי

   אני ממש מקווה ששואה היא לא ערך יסוד של העם היהודי.
   אבל אי-הלגיטימיות של השאלה הזו נובעת מהיותה שאלה לא מוסרית נקודה. בלי שום קשר לעם כזה או אחר. הקרבן לא אשם ברצח של עצמו. בטח כאשר מדובר ברצח עם.

 3. שושנה גבאי

  אשמח אם תוכל לענות כבקי בנושא – האם היחס לשואה הוא מדד למתח בין מהגרים יהודים ללא יהודים מבריה"מ? האם זה מעיד על כעסם של מהגרים לא-יהודים על הדומיננטיות של המהגרים היהודים לעומת שוליותם. שהרי חוץ מאנסטסיה מיכאלי (שהתגיירה)הפוליטיקאים במגזר הרוסי הם תמיד יהודים. האם זה כעס על כך שלא נותנים להם לקיים את דתם הנוצרית כי הם צריכים להעמיד פני יהודים? או שהיחס לשואה הוא פשוט חוסר ידע בסיסי של המהגרים הלא יהודים על יהדות וההיסטוריה של היהודים באירופה.

  1. שושנה גבאי

   בינתיים מצאתי שאתר של גזענים לבנים הכולל ניאו נאצים רוסים מצטט את ממצאי ערוץ 9 וכי גם נטשה מוזגוביה מאתר וואלה מכתירה את הסקר כסולידריות עם התקשורת הרוסית.

   http://www.stormfront.org/forum/t1021131/

   1. לילי

    במקרה הטוב אפשר להניח שבערוץ 9 שכחו את הפתגם העברי "חכמים, היזהרו בדבריכם". דרך אגב, הוא קיים גם ברוסית. לא קשה גם היה כאן להניח שנוסח כזה לא חכם ובלתי מוסרי ינוצל לרעה.
    נכון, מותר להפגין סולידריות עם עמיתים ברוסיה אך אם כדאי היה להיות יותר קתולי מאפיפיור בשימוש בסגנון, ובמיוחד בנוסח, של ערוץ ישראלי? הרי רוסים ביקשו לברר יחסים תוך פנימיים, יחסי שלטון-עם אלא שערוץ 9 – יחסים בינלאומיים וכה רגישים.

 4. שמחה

  תנסה, למשל, את חנה ארנדט, "יסודות הטוטליטריות", הפרק על אנטישמיות שבו היא גורסת כי ליהודים תפקיד היסטורי ביחסים עם שכניהם ובכלל זה גם עשו דברים שהובילו לכך שלא כל כך אהבו אותם.

 5. דוד אבן

  טור פשוט וחשוב

 6. יפתח

  מעניין שבכל הציבור הזה אין אף לא אדם אחד בעל ידיעה ביהדות, מכיוון שכל הרבנים בתקופה של השואה ומייד אחריה, ורבים גם כיום, טענו שהשואה היא עונש לעם היהודי על כך שבמאתיים השנים שקדמו לשואה יהודים רבים נטשו את הדת ורבים אף התנצרו.
  הטיעון הזה מקובל מאד בתיאולוגיה היהודית, לפיה כל אסון שקורה ליהודים (גלות בבל, חורבן בית המקדש) הוא עונש משמיים על חטאי היהודים.
  מכיוון שמדובר בציבור רוסי ואוקראיני לא יהודי, או תערובת של לא יהודים עם יהודים בעיני עצמם שלא מבינים כלום ביהדות – הם בחרו דווקא בטיעון האנטישמי הקלאסי, שהנאצים הענישו את היהודים על המניפולציות שעשו בכלכלה.
  מדהים שהאשכנזים שלנו ייבאו את נבחרת החלומות הזו, על מנת לבסס בארץ רוב לבן.

 7. ישראלי

  צריך להיות בעל נפש מעוותת לגמרי או חייזר שבא מכוכב אחר כדי לשאול את השאלה הזו.

 8. איציק

  ה"עלייה" הסלאבית החמישית..

  כבר הכניסו אותם לבגרות בהיסטוריה בתור מצילי העם היהודי
  או משהו דומה עפ"י מסורת הדמגוגיה והשקר של הציונות האסייתית?

 9. לילי

  אני מאלה ,"לא קורקטיים" לפי דעתו דוד איידלמן, לכן יש לי כמה שאלות.
  לדוד איידלמן: למה מעשי טיפשות של אנשים מסוימים, אפילו אם הם עיתונאיי הערוץ היחיד ברוסית, לשייך לכל דוברי רוסית?
  לכותבי תגובות:
  בישראל יש מגוון די רחב של ערוצי טלוויזיה ורדיו אשר משדרים כל קשת של דעות, וכל חלק מהקשת הזה משתייך, בדרך כלל, רק לשכבה מסוימת של חברה ישראלית. אז על סמך מה דעה אינה חכמה של עיתונאי או אפילו קבוצה מתייחסים לכל דוברי רוסית? גם אנחנו, כמו כל ישראלים, אינם מחזיקים בדעה אחת.
  בנוגע לשואה. היא באמת שואה ולא חשוב שבזמנו שמענו עליה די מעט. אבל ב'באביי יער', בקייב, ביקרתי לא פעם אחת, ודווקא כאן, בארץ מיהודים טובים שמעתי שסיפורו בדוי. אז שמועות היו תמיד ויהיו כנראה תמיד. ביקרתי גם באושוויץ, משם, מרוסיה.
  לאלדד: שואה היא באמת שואה ומלחמה היא באמת מלחמה ולא צריך להיות כאן מקום לעלבון. מצב הוא יותר מורכב, כי מה לעשות ליהודי שקרובים שלו, לפעמים משפחות שלמות, נהרגו במלחמה, נשארו שם, מתחת לאדמה, כדי להציל אותנו, את כולנו, כולל אלה שנשארו בחיים, עצרו לנאצים דרך לארץ ישראל? חלק מאלה שהגנו עלינו עכשיו בישראל. אנו, יוצאי רוסיה, מכבדים אותם, בשבילם וגם בשבילנו תשע במאי הוא חג של חרות וזה למרות שמבנים כל מסובכות של מעשי סטלין. מה לעשות להם, הם בקושי נצלו בהיתם ילדים קטנים בזמן מלחמה והם יכולים לשכוח עליה? אין ספור סיפורים כאלה של יהודים ברוסית. הם נוראות. גם בשבילם קיימות גם שואה וגם מלחמה. הלוי אם היה אחרת.
  אולי הגיע זמן לנסות להבין אחת את השני מזוויות יותר רחבות? לנסות להתקרב ולקבל את האחר, לא כזר מוזר ולדחות אותו, אלא להשתחרר מקלישאות ולקבלו קודם כל כאדם?

 10. Vladimir

  נושא זה הוא מאוד טעון.1אני יהודי מברית המועצות ונתקלתי באנטישמיות של ממש בקרב הלא יהודים כולל עולים.2ידע בהסטוריה של מלחמת עולם השניה כמעט ולא קיים בקרב "צברים" מקרה המנקר עיניים הוא מסעדת"barbarosa" במקום מרכזי לא רחוק ממוסד אקדמי מוכר , כמעט כל מי שסיים את בית ספר יסודי בברית המועצות לפני שנות ה 90 יודע על Friedrich Barbarosa בן אצולה גרמני שעל שמו קרוא תוכנית "barbarosa"-תוכנית ל"צמצום" עמים לא"אריים"+חדירה למזרח.כאשר לומדים על מלחמת עולם השניה כי על שואה וידע נייטרלי מקבלים מ סדרה צרפתית פרימיטיבית"אפוקליפסה"בלבד זו התוצאה.3כמובן ששואה לא הייתה חלק מינורי ,אבל היא לא הייתה חלק לגמרי נפרד מהמלחמה.4כאשר יהיה משבר כלכלי העולמי הבאה , תמיד!! 9%בהערכה צנועה מאוד ,יפנו אצבע המאשימה כלפי יהודים.

 11. דןש

  רבים מהם לא הבינו את המתרחש החל משנת 1933 או נכון יותר היו אדישים לכל האירועים ערב פרוץ מלחמת העולם. היה להם מספיק זמן לנטוש את "סיר הבשר" (אוי לו לסיר הזה) ולנוס על נפשם.
  נכון שהנטישה אינה קלה וגם דלתות רבות היו סגורות – אבל חק היה יכול להמלט מן התופת.

 12. אדם

  לאחר שהתמודדו עם הטוטאליטריות הסובייטית, העולים מרוסיה צריכים להתמודד עם הטוטאליטריות המחשבתית הציונית. משעשע.

  1. הדס

   אין ספק. הם הקרבן פה.

 13. Bi

  הרי עם היהודים מאוקראינה הגיעו גם נוצרים.
  אז ערוץ 9 צריך לברר גם את השאלה –
  מי מבין ה9% יהודי?

  1. Vladimir

   אצל 100% גויים תקבל נתונים הרבה יותר חמורים.אצל גויים תקבל גם ניסוח של"פעילות יתר כלכלית"-גזילה, שוד,קיפול,רמאות… אבל כנראה ל9% גם ב ניסוח זה היה משהוא שנגע ב בשרם.