נניח ששמך נעם חודדה

סדר יום מזרחי שאינו משולב בימניות ובפופוליזם, זוכה לפחות אור זרקורים. מירי רגב, מאי גולן וספיר סבח מבינות זאת היטב
מאיר עמור

סוציולוג (פרופ' בגימלאות), אקטיביסט, ממייסדי ארגון הל"ה וסרבן מצפון חברתי

הודעה בקבוצת ווטס-אפ של היחצ"נים במועדון האולטרסאונד שבקיבוץ יגור: "בדרך כלל אבוטבוליות באות עם אבוטבולים…. יאללה בואו נשנה את יגור לטובה! ההפקה של יום שישי תיתן לנו פוש עצום אם נביא את הקהל הטוב ונעשה (ונישה) סלקציה של נאצים".

נניח ששמך נעם חודדה. אתה חייל בחטיבת גולני (גדוד 12 פלוגה ג'). יצאת הביתה לסופ"ש. חברתך ליטל אבוטבול תיכננה בילוי במועדון האולטרסאונד. עם הגעתכם, התברר כי יש למועדון מדיניות הדרה. במסגרת מדיניות זו, "אבוטבוליות המביאות חודדות" לא ייכנסו בשעריו משום "הסלקציה של נאצים" שנוקטים מנהליו. מנהלי מועדון הריקודים אולטרסאונד העומד על אדמת קיבוץ יגור החליטו על מדיניות דחייה, מניעה והדרה של אבוטבוליות המביאות אבוטבולים וחודדות. "הם" לא ירקדו עם "אלה". נעם חודדה חוזר ביום ראשון לשירות בצבא ההגנה לישראל. הוא באימון חטיבתי; או אולי מחזיק קו מול עזה.

האם מירי רגב, חברת כנסת ממפלגת השלטון, חושבת שיש בהדרה של "אבוטבוליות המביאות אבוטבולים" במועדוני בילויים נושא העשוי לעניין אותה כנבחרת ציבור? היא לא הביעה את דעתה בנושא. מאי גולן, העסוקה מעל ראשה בהופעות טלוויזיה ובהגנה על תושבי שכונות דרום תל אביב מ"מסתננים" המאיימים על שלומה ושלום שכונתה, לא אמרה דבר על מדיניות הסלקציה של מועדון הריקודים ביגור. אפילו ספיר סבח, המשוקעת במאבק כנגד מורה האזרחות שלה בגלל "דעותיו השמאלניות" מדי לטעמה, לא אמרה כלום על "סינונם" הגזעני האפשרי של מי שאולי נקראים ונראים כמו נעם חודדה וליטל אבוטבול – והיא גרה בקרית טבעון, צעד אחד מקיבוץ יגור. אף אחת מהן לא אמרה מילה בנושא.

מדוע לא?

 yagur

ח"כ מירי רגב יודעת שדיון במדיניות סלקציה גזענית במקומות בילוי בישראל כנגד "אבוטבוליות המביאות אבוטבולים" לא יוביל להופעות טלויזיוניות רבות, היא הרי יודעת ורואה מה קורה לפעילים/ות מזרחים/יות. הופעות טלויזיוניות חשובות מאין כמוהן לנבחרי ציבור, הם/ן צריכים "נראות". מאי גולן יודעת שרק השתלחות פראית במסתננים-פליטים באמצעות מקרי האונס בדרום תל אביב תביא אותה לאור הזרקורים. השימוש הציני של מאי גולן בגורלם השונה של מרדכי ואנונו וענת קם הוא דוגמה להפקרה ולנקמנות של המחנה "הלאומי", המציל את "העם" אך משתתף באורח פעיל בהריגת בניו ובנותיו. אריות במקום כבשים. תקיפת "מגיני המסתננים" בשם השכונה כ"שמאלנים" בהחלט יביא את התקשורת, במיוחד כשדיבור זה מתקיים על ידי אשה צעירה, מזרחית, רהוטה שלא מפסיקה להתלהם ב"לאומנות". לעמדה הלאומנית זו של מאי גולן אפשר לקרוא: הפורנוגרפיה של אי-הצדק האשכנזי. ספיר סבח יודעת כי מנת הזלזול וההגחכה שהיא ספגה מהמורה לאזרחות אדם ורטה בשיעורים בבית הספר "אורט" בטבעון, לא היתה זוכה לתשומת לב מיניסטריאלית כלשהי. מסע צלב כנגד "עמדותיו השמאלניות" של מורה, הצגתו כעוכר ישראל וכמשחית נפשם של תלמידיו ותלמידותיו הזכים, זיכו אותה למנת פרסום וחשיפה ללא שיעור גדולות יותר.

שלושתן צדקו, שלושתן צודקות. סדר יום מזרחי לכשעצמו לא מביא את אור הזרקורים; רק מזרחיות לצד ימניות, פופוליזם ופורנוגרפיה מביאה פרסום. על כן, שלוש נשים אלה נמצאות בכל פינה בתקשורת.

רגב, גולן וסבח הן שלוש נשים המבינות יפה מאוד את מרכיבי הכוח בחברה הישראלית. הבנתן המלאה באה לידי ביטוי בבחירותיהן השקולות, בהתמקדות ביעדי הביקורת שלהן, בהדגשת מתודת ההצגה של טיעוניהן. הן יודעות כי עליהן להשתמש ברקען החברתי – מזרחיות – כמצע עליו הן יכולות ורשאיות לשטוח את מערך אמונותיהם. חוכמתן מתבטאת ביכולתן להפוך את נקודות החולשה לקלף מיקוח בעל כוח עצום במשא ומתן עם התקשורת ועם החברה הישראלית, הנמצאות תחת שליטה אשכנזית. הן מצליחות להופיע בפריים-טיים בגלל רגש האשמה והאשם של התקשורת והחברה הישראלית, אבל אין הן שולטות בדרך שבה הן נתפסות ומוצגות; אין הן מצליחות לשנות את המציאות.

450

הפוליטיקה התוך מפלגתית של הליכוד נמצאת בידיהם של אנשים מסוגו של בנימין נתניהו. רחוק מהישג ידה של ח"כ מירי רגב. אלא אם תצליח להפתיע את נתניהו בימניות ובהמוניות פופוליסטית. מדיניות מוניצפאלית ולאומית המכוונות את מבקשי המקלט לשכונות העוני בתל-אביב רחוקה מהישג ידה של מאי גולן. כל שהיא יכולה הוא לנסות ולפגוע בדימוי ה"נאור" של ממסד זה, תוך שהיא ממלאה בנאמנות את תפקיד הפראות, האטימות, הבורות והאלימות. ספיר סבח יודעת באופן מודע או אינטואיטיבי כי תלונה על הכפשה, זילזול או הגחכה של מזרחים ומזרחיות במהלך שיעורי האזרחות של המורה אדם ורטה לא היתה מזכה אותה להקשבה של אף אחד/ת, לכל היותר היו אומרים שהיא בכיינית מקצוענית. נותר לה להגן על "צור ישראל". זהו המסר "האוניברסלי" של ההמוניות הפופוליסטית. שלושתן מצליחות להפוך את חולשתן הבסיסית למנוף רב כוח שבאמצעותו הן משיגות חלק מיעדיהן האישייים ואמונותיהן הפוליטיות – ויכולת זו ראויה לשבח ולתשומת לב.

אך המחיר של מהלך חברתי זה הינו שליטל אבוטבול ונעם חודדה לא רק מודרים על ידי מנהלי האולטרסאונד הגזענים, אלא גם מופקרים גם על ידי רגב, גולן וסבח. הם מוזנחים לזדון, לניצול, לשיסוי ולאנחות. הם לא הופכים לנושא של הדיון. הם לא מופיעים כמוקד של כאב אנושי. אין חוויותיהם שוות תצפית והתייחסות. מסתבר שאפילו "צור ישראל" הפופוליסטי והמתלהם של שלוש נשים אלה ודומיהן לא מתייחס לחוויות היומיום של מזרחים ומזרחיות. במבנה הכוח הקיים בישראל לעולם לא תקום חברת כנסת כמו רגב ותעלה נסיבות חיים שכאלה כמוטיב מרכזי בפוליטיקה שלה. עמדה שכזו היא מחוץ לתסריט שנכתב, לוהק והופק בעבורה. עמדה שכזו עלולה להטיל צל על מרכיבי הפריווילגיה האשכנזית הקובעים את רתמוס החיים בישראל. לביקורת ממשית של זכות היתר האשכנזית אין סיכוי לזכות בהדים, משום שהיתרון העצום שמעניקה האשכנזיות נתפס כסדר טבעי של הדברים. כסדר הנכון של החיים בישראל.

הממסד הפוליטי והתקשורת בנוים להגן על פריווילגיה זו. נשים מזרחיות ורהוטות יזכו לחשיפה בשמש ההגמוניה האשכנזית רק אם הן משתלחות באלימות בתוצרים, אך לעולם לא בסיבות של הסדר הזה. התנהגותן חייבת לאשר את הדעות הקדומות. נשים שכאלה מבססות את השליטה ומחזקות את השולטים, אין הן מערערות את השלטון ומזעזעות את השולטים. רגב, גולן וסבח ממלאות באופן מלא ואפקטיבי את התפקיד שנועד לה. הן חלק מהדיכוי המזרחי, הן חלק מהבעיה, אין הן מציגות שום פתרון. הן המפקדים/ת ששולחים בטמטום רב את האריות למותם.

נעם חודדה יחזור לגולני. ליטל אבוטבול לא תרקוד עם אהוב לבה. אבוטבוליות המביאות אבוטבולים לא מעניינות את רגב, גולן וסבח, וגם לא את ההגמון האשכנזי. רגב, גולן וסבח עסוקות מעל לראשן בפעולת ההסחה שהועידה להן האליטה האשכנזית של ישראל. בעייתם של האריות היא זבש"ם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ג'ני

  המפגש הראשון שלי עם המילה "אבוטבול" ,לא כשם משפחה, היה לפני כ-25 שנים. עבדתי כאחות בבית חולים במרכז הארץ ביחידה לטיפול נמרץ. מנהלת הסיעוד של היחידה עמדה איתי ועם עוד כמה אנשי צוות ליד מיטת מטופל ושוחחנו על משהו, לא זוכרת מה, משהו קשור לטיפול. אני שאלתי שאלה, או אמרתי משהו, גם לא זוכרת מה, אך כן זוכרת את תגובתה של מנהלת הסיעוד: "נו אל תעשי את עצמך כזה אבוטבול". לה היה לי מושג ולא חצי מושג על מה היא מדברת ולא שאלתי באותו רגע, השיחה המשיכה כנראה. לאחר מכן שוחחתי עם סטודנט לרפואה (שלאחר כמה שנים הפך למנהל מחלקה שם) ממוצא מרוקאי, והוא הסביר לי. לא הצלחתי להבין איך היא העזה להשתמש בשם בצורה כזאת בכלל ובנוכחות בחור ממוצא מרוקאי בפרט. אילו זה היה קורה היום, אני ללא ספק הייתי נוקטת בכל האמצעים האפשריים נגדה, אך אז הייתי עוד יותר שותקת מהיום. כל פעם שאני נזכרת בקלות ונונשלנטיות שלה בשימוש בשם משפחה כדי לתאר תופעה שלילית, אני נגעלת.

 2. י.א

  "ח"כ מירי רגב יודעת שדיון במדיניות סלקציה גזענית במקומות בילוי בישראל כנגד "אבוטבוליות המביאות אבוטבולים" לא יוביל להופעות טלויזיוניות רבות, היא הרי יודעת ורואה מה קורה לפעילים/ות מזרחים/יות. הופעות טלויזיוניות חשובות מאין כמוהן לנבחרי ציבור, הם/ן צריכים "נראות". מאי גולן יודעת שרק השתלחות פראית במסתננים-פליטים באמצעות מקרי האונס בדרום תל אביב תביא אותה לאור הזרקורים. השימוש הציני של מאי גולן בגורלם השונה של מרדכי ואנונו וענת קם הוא דוגמה להפקרה ולנקמנות של המחנה "הלאומי", המציל את "העם" אך משתתף באורח פעיל בהריגת בניו ובנותיו. אריות במקום כבשים. תקיפת "מגיני המסתננים" בשם השכונה כ"שמאלנים" בהחלט יביא את התקשורת, במיוחד כשדיבור זה מתקיים על ידי אשה צעירה, מזרחית, רהוטה שלא מפסיקה להתלהם ב"לאומנות". לעמדה הלאומנית זו של מאי גולן אפשר לקרוא: הפורנוגרפיה של אי-הצדק האשכנזי. ספיר סבח יודעת כי מנת הזלזול וההגחכה שהיא ספגה מהמורה לאזרחות אדם ורטה בשיעורים בבית הספר "אורט" בטבעון, לא היתה זוכה לתשומת לב מיניסטריאלית כלשהי."

  על פני הדברים, משמעות דבריך היא שאף אחת מהללו, ומן הסתם באופן דומה או אנלוגי להן גם לא אלי ישי, גדעון סער, רון חולדאי, או כל אחד אחר (הרי כולנו קרוצים מאותו החומר), לא מחזיק בעמדות בהן הוא\היא מחזיק\ה משום שאלו עמדותיו, אלא "כדי" – להופיע בתקשורת או להשיג "כוח ומעמד" בדרך אחרת כלשהי?
  ודוק: אינני מערער על אמיתות הטענות שלך לגבי יחסה של התקשורת או הממסד לנשים הללו. אני מבקש להבין מהו ההסבר המוצע לנו כאן, ומה הוא בעצם עושה.

 3. שושנה גבאי

  תודה מאיר . מה שחשוב עכשיו הוא לראות אם מישהו יחרים את קיבוץ יגור. כולל אמנים וכולל קהל. כמו כן צריך להחרים כל תוצרת של קיבוץ יגור עד שלא יצאו בהודעה שהם מתנערים על התשפוכת הגזענית המאוסה הזאת ועד שלא יכו על חטא על כך שזהו החינוך שהם קיבלו וזהו החינוך שהם נותנים לילדיהם. מי שניסח תגובה מצויינת הוא בחור בשם איתי אבוטבול שכתב להם בפייסבוק שאין צורך שיתאמצו לנסח חוקים חדשים, כי כבר כתבו חוקים אלו בעבר והפנה אותם ללינק על חוקי נירנברג.

  1. סמולן

   במקום תיאוריה ובנאליה, קצת חשיפה עתונאית פעולה ישירה. אגב, נראה לי שמאי גולן היא בדיוק האדם למהלכים האלו.

   אני מניח שאם וכאשר יתברר מי המארגנים של המהלך הזה, יתברר שהם אנושיים – אנושיים מדי – ומלח הארץ, ואולי באמת הם בסדר. בסופו של דבר, המכתב הזה לא מכיל דברים שמזרחים לא מסוגלים לומר על עצמם ובטח לא על אשכנזים. חביירים וחביירות, אל תתנו לזה לעצור אותכם. כנסו בהם משפטית, מוסרית, ומה שזה לא יהיה. שאדם ורטה יאסוף את גייסות התלמידים שלו, כולל ספיר סבח, וילך להפגין מול שערי יגור.

   1. שואן

    יש כתובת מייל בה ניתן לפנות אליך?

 4. שושנה גבאי

  וגם את סבח ואת אלמקייס ואת בטיטו ואת אבקסיס ואת גבאי ואת פחימה ואת קדוש ואת ממן ועוד ועוד . כל השמות המרהיבים הללו עליהם שמרנו מאות בשנים זורחים ברשימות אלו באור יקרות
  http://my.ynet.co.il/pic/news/nombres.pdf
  פתאום כל המתיישבים הציוניים השומרים על טוהר ישוביהם , נראים עלובים בכלוביהם המסוגרים.

 5. חוה

  ואולי צריך לתת לנשים הללו קרדיט על דעותיהן, שאלו אכן הן דעותיהן? אתה טוען שהן משחקות תפקיד שהועידה להן האליטה האשכנזית: האליטה פועלת, הנשים המזרחיות הן נפעלות. אבל דיבור מעל ראשיהן של הנשים על הכוונות האמיתיות המניעות אותן, משאירה אותן באותו מקום נפעל, קרי: לטענתך אתה יודע מה מניעיהן, הרבה יותר טוב משהן יודעות אותן.
  אולי צריך לקחת אץ רגב, ספיר וגולן ברצינות? אולי חלק מאותו כבוד בסיסי אבוד לקולן הוא התייחסות לדעותיהן, לטענותיהן, למקומם במשחק אמיתי ולא מדומה, שניתן גם להתווכח איתו ולא רק לראות אותו, כמו שרואים ילד, כביטוי לתסמונת שההורה יודע מה עומד מאחוריו?
  יש אבסורד בהצעה שלך שבמקום להתווכח, כמו שמתווכחים עם בן שיח או יריב פוליטי, לבטל מראש את עמדותיהן ולהבליע אותן בתוך קונטקסט גדול מהן שמוחק את אישיותן, השפעתן ואחריותן.

  1. עמי

   למאיר עמור חורה ששלושת הנשים המזרחיות הכריזמטיות והרהוטות האלה, הן – רחמנא ליצלן – כולן בצד הימני של המפה הפוליטית (שנואי הנפש של "האיטלקטואל" המזרחי המצוי)…

 6. דרור BDS

  תחילתו של מעשה, 11 ביולי, 2010. שולה קשת ויורם בלומנקרנץ: "מחאתם של רבנים ממנהיגי קהילות דרום תל אביב, בדמות עצומה שקוראת לא להשכיר דירות לעובדים זרים לא חוקיים ומסתננים, עוררה תגובות מתלהמות וצפויות. דפוס קבוע במחוזותינו שאופייני לפעילי שמאל, הוא השתקת מחאת המדוכאים בתביעה להקפיאה או לדחותה לזמן אחר.
  […] הגושפנקא להפוך את שכונות הדרום לתחנת מעבר לקהילות שונות, נתמכת באקסיומה שקבוצות אקטיביסטיות מתקשות או לא מעוניינות לערער עליהן. מרחב השכונות הפך כר פורה ל"פעילות חברתית" ולכן קבוצות אינטרס, כל אחת בדרכה, דואגות לשימור המצב הקיים.
  […] בתהליך מתוחכם, בו האקטיביסטים חוגגים ב"גינת לוינסקי" עם מהגרים ופליטים, הולכת ומתמסמסת תרבות העבר של השכונות. בתי כנסת נסגרים ועל חורבותיהם קמים בתי תמחוי, ואין זכר לתפארתו וסמליותו של "גן הקווקזים", שמו המקורי של הגן". http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3917112,00.html

  המשכו של מעשה. אילן להב (64) גבאי בית הכנסת "עץ חיים": "בשלוש השנים האחרונות פרצו אלינו יותר משמונים פעמים. המסתננים עושים את צרכיהם על קירות בית הכנסת, ישנים בחצר בית הכנסת. בשבתות לא ניתן להיכנס פנימה אלא על ידי מכות מצד המסתננים, לטענתם המקום שייך להם".

  גילוי נאות: אילן להב (64), גבאי בית הכנסת "עץ חיים", נכנס לכהונתו לאחר שהגבאי המיתולוגי, יהושע אושרוב ז"ל התבוסס בדמו בעת שעל פי החשד מספר פליטים הכו בו באכזריות. הוא אושפז בבית החולים 'תל השומר' במשך חצי שנה ואז השיב את נשמתו לבוראה".
  http://www.kikarhashabat.co.il/%D7%94%D7%92%D7%91%D7%90%D7%99-%D7%A0%D7%A8%D7%A6%D7%97-%D7%94%D7%9E%D7%AA%D7%A4%D7%9C%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%93%D7%99%D7%99%D7%9F-%D7%9E%D7%95%D7%9B%D7%99.html

  ***

  תחילתה של פורענות. הפעם הראשונה בה נתקלתי בשמה של מאי גולן היה בסמוך לנסיון האונס שעברה. קראתי על כך בעיתון של המדינה הציונית, בפינה הדרומית-מזרחית של אחד מהעמ' הפנימיים. הייתי יכול להמשיך עד עצם היום הזה להסתפק בתגובותיי בהעוקץ בדרישה להסגיר את ארכי פושע המלחמה ורוצח הילדים לצלילי מוסיקה קלאסית להאג, אלא שנתקלתי בתגובה מקוממת ומזלזלת על "עוד אחת מדרום ת"א שמתבכיינת ומייללת שהפליטים אנסו אותה" (ציטוט מהזכרון, לא מוצא את התגובה הזו). לקחתי את העיתון, ציטטתי מתוכו מס' שורות, קראתי למותקפת בשמה וגיניתי את הזלזול בקורבנות התקיפה המינית.

  המשכה של פורענות. רוצח הילדים עדיין מסתובב חופשי ואני ממשיך לקרוא להסגרתו להאג. הייתי יכול להמשיך וגו' אלא שדרך מקרה נתקלתי בתגובתה של הדס תגרי: "אני לא מזלזלת או ממעיטה מעומק הגזענות ושנאת הזרים שמפעפעת מהדיונים התקשורתיים במקרים הללו, ובכל זאת חושבת שהבעיה היותר דחופה וחמורה היא ריבוי מקרי האונס בשכונות דרום ת"א שבמקרים רבים מאד מבצעיהם מהגרי עבודה/ פליטים/ אנשים מאפריקה/ אנשים מאיפשהו (זה שמישהו לכאורה אנס עוד לא מבטיח שהוא מבקש מקלט) ששמענו לאחרונה על רק על קצה הקרחון שלהם, כשלשם שינוי קורבנותיהן ישראליות/יות, בעוד שרוב המקרים הם של מהגרות עבודה (כפי שידוע לי ממתנדבות מרכז הסיוע שמספרות על הרבה מאד פניות של מהגרות שנאנסו בתקופה האחרונה). עם כל ההזדהות למאבק למען האוכלוסייה הזאת, אני חושבת שארגוני הסיוע וזכויות האדם צריכים לשים במקום לא פחות חשוב באג'נדה שלהם להציף את הנושא הזה ולקדם דרכים לפתרונו. הבעיה הזאת היא לא רק הערת שוליים בסיפור של מבקשי המקלט".
  (מתוך דף הפייסבוק של דנית גוטפריד בדיון על הפצת השנאה של המסית והמדיח דני דנון)

  סופה של פורענות. בראיון משותף בערוץ2, אותו אמליץ למאיר עמור לראות ולנתח כל משפט ומשפט שבו בתקווה שיחזור בו ולו מחלק קטן מדבריו, חוזרת איילה חננאל על כל הפרופגנדה הציונית-אשכנזית המוכרת, כאילו הייתה פרזנטורית של אחד מתאגידי המזון המייצרים והמשווקים מרק. כפי שתיאר בדיוק רב מאיר עמור ("סדר יום מזרחי לכשעצמו לא מביא את אור הזרקורים"), עד לדקה 4:20 לא התעמקתי בד(ו)ברים ועסקתי במה שמביא את אור הזרקורים: פרסום פשעיו של רוצח הילדים. ברקע, בחלון נפרד, מאי גולן ממלאת את התפקיד השטני שהועידו לה (ע"פ מילותיו של צבי בן דור, מאמר באתר זה) ניסים משעל ומפיקת תכניתו. אלא שאז מישהו אמר אהוד ברק, ומישהו אחר לא עצר את זעמו ואמר שאהוד ברק רוצח ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית. במקביל, בחלון השני, החלה חננאל לשווק גם שקדי מרק כמוצר נלווה, ואילו מאי גולן לא יכלה מלעצור את זעמה וציינה את מקרה התקיפה המינית.

  כאן יש לשים לב לזלזול וליהירות הניכרים היטב בפניה של חננאל. לי זה הזכיר את התגובה המיזוגנית והגזענית שבתחילתה של הפורענות. יודעות דבר תדענה לספר הרבה יותר טוב ממני על ההשפעה ההרסנית של ההכחשה והזלזול בנפשותיהן של נפגעות התקיפה המינית.
  גילוי נאות: גם אני יודע על כך דבר או שניים, בעיקר מהתנהלותה הנפשעת של הפרקליטות, ולא פעם כתבתי על כך, גם באתר זה.

  ***

  תחילתו של מאמר. מירי רגב, מאי גולן וספיר סבח ממלאות את פיהן מים לנוכח הזוועה. מישהו לא רוצה לראות אבוטבולים מול העיניים, קיבוצים, נאצים וכו'. אבוטבול, קורבן הגזענות, מכלה את זעמו ועלבונו ברציחת ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית/אחרת. אינה מיכאלי תיארה היטב את הפשע הזה במאמרה כאן, ואילו מאיר עמור מצביע על קרבנות-אשמים (זהות היברידית) נוספים. היות ומדובר על המשותף ולא על ההבדלים הרבים בין רגב, גולן וסבח, אין צורך להתעכב על ההבדלים ביניהן.

  המשכו של מאמר. מאי גולן יודעת שרק השתלחות פראית במסתננים-פליטים באמצעות מקרי האונס בדרום תל אביב תביא אותה לאור הזרקורים. גם זה נכון. מי שעקב אחרי התבטאויותיה של גולן בשנתיים האחרונות, יודע כי את זעקות האמת שלה אף אחד לא שמע, לא רצה לשמוע, שמע בעל כורחו והתעלם, שמע בעל כורחו והכחיש, שמע בעל כורחו והשתיק, שמע בעל כורחו וביטל בבוז תוך כדי השמעת כל התירוצים המוכרים לעייפה. לעומת אלו מאיר עמור רצה לשמוע, לא התעלם, לא הכחיש, לא השתיק, לא ביטל בבוז, והציג ניתוח מעולה של התופעה. במהלך שלוש האחרונות מאי גולן הוסללה אל התפקיד שהועידו לה האשכנזים. אפשר לראות זאת גם במדגם מהתבטאויותיה בחצי השנה האחרונה:

  "התוכנית ערב חדש שהתקשרה לפני חצי שעה כדי להזמין אותי לעימות מול כמה "אוהבי ישראל" החליטה לבטל את הזמנתי לפני כמה דק' כדי לעשות את הדיון "בצורה אחרת" – מעניין איזו צורה…."

  "מועמדים שכולכם מכירים שהם אפילו לא גרים בתחנה המרכזית כבר מחכים כמו ילדים טובים בפינות הגינה כדי לקבל את דקות הפרסום שלהם… אני שפנו אלי מכל ערוץ אפשרי לא ארוץ לכל אחד כדי למלא לאותם כתבים רעבים עוד פוסט מוצלח, ובטח שלא אחכה להם שיראיינו אותי בטוב ליבם! את המצב המחריד של דרום ת"א – אני זועקת מדי יום מדי שעה – ולא מחכה לעוד מקרה אונס או רצח – שבעיניי החלטת בית המשפט היום עומדת באותה קטגוריה – בשביל לדבר עם כלי התקשורת – רק בשביל שמחר יחזרו לדבר על יהודה ונינט..".

  מפגינה: "לא רוצים דיבורים, רוצים מעשים. ביבי, קח אותם להרצליה פיתוח, ביבי, לרמת אביב קח אותם".
  מאי גולן: "לא סופרים אותנו, אנחנו שקופים, נותנים לנו להמשיך לסבול וממשיכים להתעלל בנו, ומאלצים את האזרחים לקחת את החוק לידיים ולהגן על עצמם. זו נהייתה מדינת הפקר: לא משטרה, לא ממשלה ולא עיריית ת"א דואגות לאזרחים שלה. בזיון של מדינה".

  "אני חייבת לציין שמה שתראו בכתבה לא מראה גרם מהסיטואציה שחוויתי בנווה שאנן ביום שישי האחרון. לא תראו איך הייתי מוקפת בעשרות מסתננים, לא תראו את הקללות, האיומים… והשיחה כולה שלא התחילה כלל איתם אלא התחילה כשהם פרצו לראיון אישי שהתקיים איתי. חבל שזה נראה כאילו הגעתי למקום והתחלנו להתעמת עם מסתננים…אבל מה לעשות…זו המציאות התקשורתית שאני נאלצת להתמודד איתה – שמראה במקרה הטוב חצאי אמיתות"! (לתשומת ליבה של שושנה גבאי)

  "אני גאה במפלגה איתה רצתי לבחירות האחרונות ואמשיך לייצג בגאווה גדולה את האידיאולוגיה של מפלגת "עוצמה לישראל" ואנשיה היקרים – אך כרגע עם המצב הנתון בת"א שפועל כמו פצצה מתקתקת שעומדת להתפוצץ בכל רגע נתון, בכדי לעשות שינוי מהותי שיוביל לתוצאה ממשית למען שכונות דרום ת"א, החלטתי להביע את תמיכתי המלאה בסיעת הליכוד לבחירות הקרובות למועצת עיריית ת"א".
  מבהיר מיכאל בן ארי: "הליכוד אינו כוס התה שלנו. אולם כרגע מדובר במפלגת שלטון שבידה משרד הפנים הרלוונטי לעניין… אינני יודע אילו מההבטחות תקויימנה, אך עצם העלאת הנושא במערכת הבחירות על ידי הליכוד נחשב בעיני הישג במציאות הנוכחית".

  "עוד שבת מפחידה עברה על תושבי דרום ת״א ועכשיו כשכולם מברכים את שכניהם לשבוע טוב ומבורך – תושבי דרום ת״א מברכים ברכת הגומל על שהצליחו לשרוד עוד סופ״ש".

  "מפכ״ל המשטרה מחפש להוריד מעצמו תיק שכן הוא לא מסוגל להודות שהוא לא יכול להתמודד עם הפשיעה של המסתננים ולכן מפרסם נתונים שלא משקפים את המציאות – אפילו לא אחוז מהפשיעה הגואה באמת!
  [ובעקבות נתונים מכתבה של ערוץ10]: "עכשיו זה רשמי! במערב הפרוע של מדינת הגועל והפשע יש פשע כל 7 דקות! כשחזרתי ואמרתי את זה בשנים האחרונות קראו לי שקרנית"!

  "״למה הם בכלא ואתה לא כי אתה יהודי שחור והם שחורים לא יהודים?!״ אומרת קצינה בצבא להשמדת עם ישראל לשוטר אתיופי! ״תסרבו – תסרבו״ צועקים רבי מפקדים בצבא להשמדת עם ישראל למאות המסתננים הבלתי חוקיים כדי לחזק אותם בפשעים שלהם במדינה האומללה הזאת"!

  "שימו לב – כך תראה כל מדינת ישראל בעוד לא הרבה זמן מהיום – תשכחו מזה שרק דרום ת"א תמשיך להיות מקור האלימות והפשע – כי לפשע יש דרך להתפשט מהר מאוד! אני מבקשת לשתף את הטרור והפחד שהשליטו הערב 2,000 מסתננים בלתי חוקיים מאריתריאה בשיתוף עם מאות פעילי שמאל קיצוני"!

  "אנשים המצב חמור! ה״שביתה״ המזויפת של ה-3 ימים נהפכה כבר לשבוע ארוך של עשרות אלפי מסתננים שעומדים כל היום עם רמקולים וצורחים! אין חוק!!! לא בשעות הצהריים, לא בלילה!
  אני או אתם לא היינו יכולים לקבל אישור להפגנה – הם מעל החוק!!!
  לא יכול להיות שגן לוינסקי הפך בעל כורחו למקום המפגש של כל המסתננים בארץ! לא לזה הוא נועד! אני קוראת לכולכם להגיש כל אחד ואחד מכם תלונה על רעש למשטרה! תלונה על רעש וטינופת לעירייה"!

  "אנחנו טובעים באבדון! תושבי התחנה המרכזית נמצאים עכשיו דקה לפני טירוף! אני מבקשת מכם- מכולכם- לפנות לשרי ממשלה!!! לפנות לחברי הכנסת!!! הם משתלטים עלינו בלי שום הפרעה מבחוץ!!!
  מדינת ישראל!!! אני מאי גולן – עם דמעות בעיניי עכשיו שנוטפות על האייפון ממנו אני כותבת – צועקת – הצילו!!! תעזרו לנו – הצילו"!!!

  ***

  סופו של מאמר: "המחיר של מהלך חברתי זה הינו שליטל אבוטבול ונעם חודדה לא רק מודרים על ידי מנהלי האולטרסאונד הגזענים, אלא גם מופקרים גם על ידי רגב, גולן וסבח… רגב, גולן וסבח ממלאות באופן מלא ואפקטיבי את התפקיד שנועד לה. הן חלק מהדיכוי המזרחי, הן חלק מהבעיה, אין הן מציגות שום פתרון. הן המפקדים/ת ששולחים בטמטום רב את האריות למותם".

  מאיר עמור שלום רב. אם הגעת עד לכאן מן הראוי שאפנה אליך בגוף שני. הערכתי הרבה אליך ולדבריך ידועה. הערכתי למאמר זה, עד שורה זו, אינה שונה מהערכתי לשאר המאמרים ומהדברים שקראתי. ניתוח המציאות הפוליטית-חברתית המרה בצורה הקולעת ביותר. כל עוד הרחבת על המשותף ביניהן, אפשר היה להרחיב את הדעת על התפקיד השטני של התקשורת האשכנזית. ברגע שקבעת כי גם להן חלק באשמה: גם הן מפקירות את אבוטבול, ובעקיפין גם את הילדים הפלסטינים, יש לעניות דעתי לעשות הפרדה ברורה בין שלוש הדמויות השונות. דין "צור ישראל" הפופוליסטי והמתלהם של שלוש נשים אלה שלא מתייחס לחוויות היומיום של מזרחים ומזרחיות (לגבי מאי גולן אינני מסכים איתך בקביעה זו) אינו זהה. דין מירי רגב אינו דין ספיר סבח – נערה בת 17, ואינו דין מאי גולן. מירי רגב יושבת על כורסאות פאר המגואלות בדם ילדים שנרצחו לצלילי מוסיקה קלאסית ואילו מאי גולן מעולם לא עזבה את ביתה. מירי רגב עסקה אך ורק בהסתה עוד כשהייתה דוברת צבא השמד הציוני ואילו מאי גולן מערבבת בין דברי בלע (לטעמי, טעמה שונה) לבין דברים הראויים להאמר והראויים להשמע. דברי הבלע נאמרים בגלל שהדברים הראויים להישמע אינם נשמעים. מי שמערבב בזדון ובכוונת מכוון בין הדברים הראויים להשמע לבין תמיכתה הפוליטית באדם הנחשב לגזען (מה ההבדל בינו לבין הגזענים ממרצ? שניהם מעדיפים יהודים על ערבים. בן ארי לפחות אינו צבוע – פיו וליבו שווים) הם אותם אשכנזים ארורים, ציונים ואנטיציונים המסרבים להיות אויבים כי בייחד אין עליהם.
  מי שגורם לך לשמוע רק את דעותיה המקוממות ולא את זעקתה הלא הם כלי התקשורת הציוניים וכן, אל תקל ראש בדבר, גם ארגוני הסיוע לדורשי המקלט.

  המפקדים/ת ששולחים בטמטום רב את האריות למותם הם האמהות והאבות של אבוטבול וחודדה. לא רק הם. גם האשכנזים שולחים את ילדיהם למות במלחמות מיותרות. לעומת זאת, המפקדים/ת ששולחים ברשעות רבה את האריות למותם אינם עונים לשם מאי גולן או ספיר סבח, ואינם הוריהם של אבוטבול וחודדה. יש להם שמות אחרים. את שמותיהם תוכל למצוא באתר המפרט את שמות תומכי מרצ, או ברשימת התלמידים שהביעו תמיכה במורה המהולל. כל כך הצליח המורה המהולל במשימתו החינוכית, עד שכל התלמידים והתלמידות, ללא יוצא מהכלל, ציינו במכתבי התמיכה כי הם ילכו בגאון לצבא השמד הציוני, וחלקם גם הצהירו על רצונם העז לשרת במה שמכונה בשיעורי האזרחות יחידות מובחרות\סיירות.

  ופתרון? אתה מצפה מילדה בת 17 לספק פתרונות? ממאי גולן אתה דורש תכנית פעולה? הרי אף לא אחד מאזרחי המדינה הציונית הציג פתרון ריאלי. לא דב חנין, לא זהבה גלאון, לא נמרוד אלוני. אף אחד! אף אחד בכל העולם כולו לא הציג פתרון, רק לכתוב אמנות בינ"ל הם יודעים, ולנפנף בהן כאילו היינו מערב אירופה. אבל לפני שוודיה וגרמניה נמצאות יוון, ספרד ואיטליה. את זה הם לא מציינים בדוחותיהם (נו טוב, זה די ידוע). מה קורה שם? בחזית? לא, אין צורך לברר: זה בדיוק כמו ההבדל בין צפון ת"א לדרומה.

 7. נתן

  רגב,גולן וסבח בנשמתן הם פעילות שלום ולוחמות זכויות אדם, נשים אמיצות וחזקות שערכים של שיויון צדק חופש וחרות הם נר לרגליהן, נשים שלא פוחדות לשחות נגד הזרם העכור של הגזענות והשנאה ודבקות בהומניזים ואהבת האדם באשר הוא אדם לפי מיטב ערכי היהדות ההומניסטית.
  זה שהן מפיצות שנאה בכל מילה שהן מוציאות מהפה זה רק בגלל האשכנזים(טפו)……

  1. ג. אביבי

   אפשר לנסח זאת עם פחות בילבול:
   "רגב,חוטובלי ודומותיהן בנשמתן הן פשיסטיות ומזרחיות שימושיות להנצחת העליונות האשכנזית בישראל. הן פעילות נגד שלום ולוחמות נגד זכויות אדם, נשים שפוחדות לשחות נגד הזרם העכור של הגזענות הלבנה, שמחולליה הם אשכנזים מסוגו של נתןצ'יק.
   הצרה היא שבהשוואה לנתןצ'יקים מצויים ולשאר גזעני אשכנז, הן באמת נראות כמו לוחמות אמיצות לשוויון וצדק.

 8. עמי אשר

  הגעתי ל"פלוגה ג'" והפסקתי לקרוא. מסכן קזבלן, גם כשהוא הורג ערבים למען הקולקטיב היהודי (בטעות, יש להניח, בהתאם להוראות פתיחה) עדיין מפלים אותו. מאחל לו מקרב לב שיצליח לטפס אל הדרגה הבאה בשרשרת המזון היהודית.

 9. מאיר בוזגלו

  האם ידועים הפרטים המדוייקים של מי שאמר את זה?
  היש עילה לתביעה?

 10. שרית

  ומה עם נשים מזרחיות כמו אורלי לוי אבקסיס? או אורטל בן דיין?

 11. אשכנזי אותנטי

  סבח רגב וגולן מחפשות "תשומת לב" "אור זרקורים" או "הופעות טלויזיוניות" כדי להיות גורם משפיע בתוך החברה הישראלית.
  השאלה הנכונה היא למה אישה מזרחית צריכה לחפש שייכות כוח והשפעה ע"י השתלחות בזרים או בערבים? מה פתאם זרים וערבים מוצגים כאילו הם הם הבעיה המרכזית של הנשים האלו?
  והתשובה (שאינה מאד פשוטה): זו תגובה מתבקשת למסר המתקבל מהחברה מסביב: אתן (או אתם) המזרחיים אתם דומים יותר לערבים, ופחות לנו האשכנזיים.
  הרעיון הוא ששנאה של יהודים מזרחיים לערבים, או אפריקאים מבדילה אותם, ומקרבת אותם ליהודים ה"לא ערבים".
  ברור שזה נועד לכישלון. ולמעשה מחזק את הנחיתות.
  ההגמוניה האשכנזית מושגת ע"י הדגשת הדמיון והשייכות של המזרחים לאויבנו הערבים. וזו שיטה מעולה להשגת שליטה ועליונות לדורי דורות (כל עוד אין ממש שלום). רגב סבח וגולן פשוט משתתפות במטריקס הזה כי אין דרך אחרת.
  רק כאשר תתחיל תנועה של חזרה גאה למקורות והשגת גאווה בשורשים התרבותיים הערבים (נראה לכם שיש לזה סיכוי?) התופעות ההזויות האלו יתחילו להעלם.
  (אני אומר הזויות כי זה בניגוד לכל הגיון ישר שהאנשים הכי מוכים והכי מקופחים בחברה הישראלית ינפנפו בדגלי הארץ כאילו איזו טוב היא שפעה עליהם)

  1. בן דוד, דרום ת"א

   ושתיהן גם צודקות. מכל בחינה. המורה ורטה הוא אנטיציוני שונא העם והארץ, ומאי גולן כמו רוב רובם של תושבי המדינה (לפי סקרים שפורסמו) רוצים בגירוש המסתננים העבריינים שפרצו לישראל והופכים כל מקום שהם יושבים בו לסלאמס אפריקני, בנוסף לעבריינות ופשיעה. הם אסון לאומי, חברתי, סוציאלי (גם להם עצמם), דמוגרפי וכלכלי (הם עולים מאות מיליוני שקלים בשנה לקופת הציבור. רובם אגב, לשמחתך, עוינים לישראל ואילו יכלו היו רוצחים פה את כולנו.

 12. בן דוד, דרום ת"א

  אתם מפסמים רק תגובות שמתאימות לדעותיכם?
  איזה דעות? אתם אתר של כביכול "מזרחים". הרי כל המזרחים, מלבדכם, מתנגד לכל הדעות שמתפרסמות פה. אז את מי אתם מייצגים לכל הרוחות? את החנופה לגזענות האשכנזית? הרי לא יעזור לכם, ככל שתלכו שמאלה הם יבוזו לכם.
  אילו הייתם צודקים וכנים, אילו הייתם הגונים, הייתם נרתמים לאחיכם בדרום ת"א, בפרדס כץ, בנתניה ועוד, ששכונותיהם נכבשו ע"י הפושעים מאפריקה, שהפכו את חייהם של המזרחים שם לגיהנום. שאין שום הצדקה שהם יפלשו לארצנו ולשכונותינו, שהם מסתובבים פה עם שנאה בעיניים לכל ישראלי ויהודי. הרי אין לכם מושג לאסון הזה שפוקד היום את ישראל. ראו מה קורה במדינות "נאורות" כמו שבדיה ונורווגיה, אפילו החנונים האירופים ה"נאורים" התחילו להתפכח נוכח הכיבוש הזר, מאוחר מדי.
  עד מתי תסבלו מרגשי נחיתות מול השמאל האשכנזי ותנסו ללכת שמאלה ממנו, גם לגבי אסון המסתננים. מי יגול עפר מעיניכם.

 13. איציק

  ישראל זאת מדינת שבכ מזרח אירופית ודמוקרטית

 14. בן דוד, דרום ת"א

  תתבייש. תתבייש מול כל תושבי דרום ת"א, פרדס כץ, שכונת שפירא ועוד, ששכונותיהם הפכו לסלאמס אפריקני בתמיכת "חבריך" הסמולנים-אשכנזים (לא, הם לא חברים שלך, אני יודע).
  שכונות דרום ת"א שהיו בעבר עיר יהודית, עם הווי של שבת וחג, עם בתי כנסת שוקקים, שתושביהן "שתו קפה" בפתח הבית עד שעות הלילה המאוחרות, הפכו לשכונות מוזנחות, מפחידות, מנוכרות. מי שיכול מסתלק.
  מאי גולן היא גיבורה וצדיקה. בחורה נהדרת, אילו היית מכיר אותה היית מזיל דמעה ומבקש סליחה, אם אתה אדם הגון. היא נולדה ליד התחנה המרכזית, אזור שהיה מעט מוזנח אך חמים, יהודי, עם רחוב הנעליים האגדי וחנויות הבגדים הזולים (היום גם אתה תפחד להסתובב שם עם רדת החשכה). הבנין שבו היא גרה מאז ילדותה הפך למאורה אפריקנית. עשרות מסתננים (שבעה-שמונה בדירה) הפכו את הבנין לגיהנום, כשהפושעים האלה הביאו לשם את הנורמות של אפריקה (ראית פעם איך נראית שכונה אפריקנית עם ערימות הזבל מול הכניסה לצריף?). אין להם יום ואין לילה, הן בבית והן בחדר המדרגות, הם לא יודעים מה זה נקיון סביבתי וביתי ויחסי שכנים תקינים (הם צולים תרנגולות בסלון). הרחוב מבחינתם הוא כמו באפריקה: שום לכלוך וזוהמה לא זרים להם. ואם הם יכולים, הם גם גונבים, כל מה שניתן לגניבה. ואלה עבירות פעוטות. כל יום המשטרה עוצרת עבריינים בעבירות שונות ואת חלקם משחררת, אלא אם זו עבירה חמורה. וכל זה על קצה המזלג. מבחינה רחבה יותר, הם מעמס נורא על הרשויות כולן, בתחום הבריאות, החינוך ועוד. הם עולים לקופת המדינה (אה, זה לא אכפת לך – "קופת המדינה") מאות מיליוני שקלים בשנה (על חשבון מי?).
  במה אנחנו, תושבי מדינת ישראל, תושבי השכונות, מדינת ישראל בכללה, במה אנחנו אשמים שהיינו צריכים "לקלוט" את רבבות האנשים האלה שהחליטו לשלם אלפיים דולר כדי לעזוב את מדינתם (או את מצרים שאליה הגיעו כ"פליטים") כדי לחיות ולעבוד בארץ לא שלהם? הם שאלו אותנו? אנחנו הבענו הסכמתנו? איזה צדק או הגיון יש בזה? חז"ל (חכמים באמת!) טבעו את האמירה הנשמעת מוזרה אך היא חכמה מאד: "המרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לרחמנים". האכזרים באמירה זו הם המסתננים: הם מפרים את הסדר הקיים (אם נרצה או לא, זו אבחנה אובייקטיבית), הם לא "מתאימים" למקום שאליו הגיעו, הם לא מתאימים לאתוס הלאומי והפרטי של המסגרת הלאומית והחברתית פה (אם אתה עצמך אוהב את האתוס הזה או לא), הם פוגעים באורח החיים במקום שאליו הגיעו, ולכן, מבחינת חז"ל, הם "אכזרים". ולכן, אם אתה "מרחם", מוותר ומקבל אותם אליך, אתה לבסוף פוגע ב"רחמנים", במי שקיבל אותם, אתה הורס את אורחות חייו השגרתיים שהיו מסגרת החיים שלו עד עכשו.
  לפני כמה שנים פתחו אנשי חב"ד כוילל וגן ילדים ברמת אביב, ומאות תושבי השכונה ה"נאורה" יצאו להפגנות, מחו בהמוניהם גם בישיבת מועצת העיר, וטענו כי זה "פוגע באופי השכונה" ו"יוריד את ערך הדירות". והתקשורת תמכה בהם!
  מה היו אומרים ועושים השמאלנים מרמת אביב אילו היו מתיישבים בשכונתם רק אלף מסתננים.
  אני קורא באתר הזה תגובות של שמאלנים אשכנזים נוכח אסון המסתננים, תגובות עתירות בוז, ציניות, בורות וטיפשות, וזה מלבה בקרבי את השבועה: לעולם אלחם באנשי הרשע האלה. גם אתה כמותם?

  1. אדם

   אז היהודים גילו את הקולוניאליזם? בוקר טוב אליהו. ומי גר באזור התחנה המרכזית לפני שנהפכה לשכונה יהודית חמימה?

 15. ירמי

  אין פה שנאה, אלא ידיעת היסטוריה כתובה, של שוד הערבים את האדמות והתרבות של שאר שבטי המזרח, אם אין לך ידע בנושא, הייתי מצפה ממך לא להגיב בכללת החוצפה שלכם, אם כבר אתם אלה שמתחבאים מאחורי עלה תאנה של כאילו, "שמאל", אין שמאל אמיתי בארץ ומעולם לא היה, זו רק טקטיקה שלכם לרכך את ילידי המזרח, שאתם ליברלים ופתוחים ואתם לא

 16. מאיר עמור

  אני מודה לכל המגיבים והמגיבות. גם לאלה שכמובן לא מסכימים איתי. שושנה גבאי חשה וחיה במציאות הדומה למציאות שלי ואני שמח שאיני לבד. תודה שושנה גבאי. מאיר בוזגלו, לצערי, אינני יודע יותר פרטים על מי כתב מה והיכן. שום דבר מהדברים שנאמרו כאן לא הוכחש, לבטח שלא על ידי קיבוץ "יגור". נראה לי שהם אפילו לא רואים לנכון להגיב על האירוע. לנתן החכם באדם אין ל מה להשיב. לו יש תשובה לכל השאלות. לעמי אשר אשר מפסיק לקרוא על קזבלן מהר מאוד, אין מקום להתייחס ממש. מצאתי את דבריה של חוה כחשובים. כאן התגובה שלי לדבריה. אם כן, חווה כולנו, לא רק רגב, גולן וסבח, משחקים את "התפקיד השטני" (ראי מאמרו החשוב של צבי בן דור בנית) שהועידה לנו האליטה השלטת בישראל. זה נובע מעצם העובדה שהיא אליטה ושלטת. למרות הדימויי העצמי שלנו כאנשים "חופשיים" כנראה שאנחנו מנוהלים במשחק. נכון גם אנחנו נפעלים. לא רק הן. אנחנו נפעלים ואנחנו מחוייבים להיות מנוכרים לעצמנו. זהו חלק חשוב של המציאות החברתית בישראל. מזרחים ומזרחיות רבים ורבות הם נפעלים, מנוכרים ומחוייבים לא להכיר את עצמם על ידי עצמם. לדעתי כשאני אומר זאת, על רגב, גולן וסבח, אין בכך שום אלמנט של פטרנליזם. לדעתי יש כאן הכרה בעובדות קיומיות של הכפפה וכפיפות של דיכוי וניצול. בניגוד לטענה שלך אני דווקא לוקח את רגב, גולן וסבח ברצינות רבה. אולי אפילו ברצינות תהומית ושואל אותן אם אתן כל כך מגינות על המקום ממנו הגעתן ועל האנשים אשר תמכו בכם וסייעו בידיכן להיות מה שאתן כיצד אתן לא מדברות על האלימות כנגד חודדה ואבוטבול? לדוגמא הבאתי את האירוע האייפוני שהתרחש בנוגע לאולטרסאונד בקיבוץ יגור. בגלל שאני מתייחס אליהן ברצינות רבה ורואה בהתנהגות שלהן אלמנטים ודרישה למנהיגות פוליטית אני שואל כיצד זה אתן מפקירות את חודדה ואבוטבול. האם גם אתן כמו הקצינים הבריטיים במלחמת העולם הראשונה השולחים את האריות למותם בעוד הקצינים ממלאים את תפקיד הכבשים? מיהם החיילים של הצבא אותו מירי רגב דיבררה כל כך הרבה? מיהם? ביניהם מספר לא מבוטל של חודדות ואבוטבולים, כיצד זה שהם נעלמים בפוליטיקה שלה. אני דווקא מתייחס אליה ברצינות, לדעתי היא אינה מתייחסת לעצמה ברצינות שאני דורש ממנה. אין ספק שרגב, גולן וסבח מתייגות "זכויות אדם" כ"שמאלנות" לימדו אותן יפה בישראל. ןהן חוזרות, בנאמנות רבה, על השיעור שהן למדו בבתי הספר הישראלו-אשכנזים כי בני אדם יכולים להיות רק "יהודים". אם חודדה ואבוטבול אינם בני אדם כאשר הם בחופשה מהצבא והופכים ליקרים רק כאשר הם לובשים מדים כחיילים בצבא ההגנה לישראל היהודי ברור לגמרי שאין מה להגן עליהם כבני אדם כשהם אזרחים ויש להגן עליהם כיהודים כאשר הם חיילים. את העיוות הלוגי והפסיכולוגי הזה רציתי להדגיש. אני מודה לך שאיפשרת לי להבהיר זאת. ולסיום מדוע מושג האריות והכבשים נכנס לכאן בכלל? אומרים כי גנרל גרמני במלחמת העולם הראשונה אמר בהערכה רבה כי החיילים הבריטיים היו אריות ומפקדיהם היו הכבשים. המפקדים האנגלים בטימטום רב שלחו את חיילהם למות כשהם מוגנים ומברברים מאחור. רוברט רדפורד העניק לסרט שעשה ב-2007 את השם הזה. זהו סרט מעולה על שני חיילים אמריקאים, אחד ממצוא ספרדי והשני אפרו-אמריקאי שמתים באפגניסטן כחלק ממדיניות הטימטום של השלטון והחינוך האמריקאי. חיילים אלה בהחלט יכולים להיראות כחודדה ואבוטבול. יש כאן קישור לתמונה של החיילים בסירטו של רוברט רדפורד. לדעתי זוהי תמונה רלוונטית לסיום הפוסט הזה. בבקשה.

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRuUPNNjgruLIm7zLyCa3ADc3vVfVARV2ySQsgD_1by-9Kz-utn
  מאיר עמור

  1. חוה

   מאיר, תודה רבה על התגובה היסודית והמפורטת. אשמח מאוד אם תוכל לשלוח הפניה למאמר שהזכרת. בכל זאת אני רואה בעיתיות במבנה שאתה מציג: מלבד בקצוות המובהקים, גבולותיה של "האליטה האשכנזית" – דומיננטית ככל שתהיה- נזילים ומטושטשים במקומות רבים, כמו שגבולותיה של החברה המזרחית (אם ניתן לדבר על "חברה מזרחית") נזילים ואינם חתוכים, ולכן הדיכוטומיה החד-משמעית הזו מנסה לדעתי לשווא ללכוד את המציאות ולחלקה לפועלים ונפעלים, במקום לנסות לתאר את המציאות במונחים של מוקדי כוח ואדוות סביבם. כולנו בתחומים מסוימים משחקים תפקיד ביחס לציפייה חברתית – וכך גם אנשי האליטה – ובתחומים אחרים מייצרים מציאות. אדם בחברה כמו שלנו, שעם כל הררי הביקורת הראויה לה איננה עדיין – לפחות לדידם של היהודים – חברה דיקטטורית או טוטאליטרית, איננו רק "נפעל", הוא תמיד גם פועל, בוודאי כאשר הוא חבר כנסת. ברמה הפילוסופית יותר, קשה לי מאוד לקבל תפיסה לא תיאולוגית שמכפיפה את העצמיות לתודעה של נפעלות על ידי גורם עלום, "כוח", שמפעיל את כולנו, משל אנשי האליטה ומי שכפוף לה קורצו מחומרים שונים. זו כשלעצמה תודעה כוזבת ברמה הרעיונית ובוודאי ברמה המעשית – קשה לי להבין איזו תרומה חיובית יכולה להיות להעמקת תודעה של "נפעלות": יש פער עצום בין חינוך למודעות ביחס לכוחות המעצבים את המרחב ולהתנהגותנו ביחס אליהם (שהוא חשוב ביותר) לבין הקניית תודעה דטרמיניסטית שיש שם למעלה איזה כוח רב מעללים שאנחנו לכודים בזרועותיו.

 17. מאיר עמור

  דרור אני שומע את הקריאות של מאי גולן. לגמרי. אני רואה את העיוות הגדול שבו היא נלחצת. בהחלט. כאן אני מסכים איתך לגמרי. אני חושב שהזעקה שלה היא זעקת אמת. של כעס אמיתי. של תיסכול עמוק ושל חוסר אונים ממשי. אני חושב שהיא מנהיגת אמת. אני חושב שהיא ישרת דרך. אבל אני לא מסכים עם הדרך שהיא מציעה. על מירי רגב אנחנו לא צריכים להרחיב את הדיבור. גם לא על ספיר סבח. על הראשונה אין מה לומר. על השניה אין מה להלין. היא צעירה. היא מוכשרת וישרה וצריך לעודד את חדות הראיה שלה. כנראה שהמורה שלה לא מסוגל להבין את עומק העולם ממנו היא באה ואותו היא דוברת. כל שיש לי לומר הוא כי אני מקווה שיום אחד היא כן תדבר על אולטרסאונד יגור באותו החום והלהט שבו דיברה כנגד דבריו הנבובים של המורה שלה לאזרחות. אבל מה אתה אומר על שלושתן ביחד? האם יש לך משהו לומר על שלושתן ביחד? על התופעה הזו? מעבר להיבטים האישיים שראויים היו לעידון בהתבטאויות שלי? על כן, אני מקבל חלק של הביקורת שלך. כפי שמפקירים את חודדה ואבוטבול ביגור כך מפקירים את דרום תל-אביב. את זה הן לא רואות או אולי לא רוצות לראות. על זה הן – שלושתן – כמעט ולא אמרו מילה (אפילו לא מאי גולן). פליטים, מבקשי מקלט, מסתננים, עובדים זרים חוקיים ועובדים זרים לא חוקיים הן בעיות פוליטיות בינלאומיות. רק ממשלות יכולות לעשות משהו בנידון. גם ממשלות, בדרך כלל, לא מצליחות להתמודד עם הקשיים והעיוותים שהמערכת הכלכלית הגלובלית יוצרת באפריקה ובמקומות אחרים בעולם כמו דרום אמריקה ועוד. ממשלות נכשלות. כל הזמן. מקווה שמאי גולן תראה את התמונה גם מהזוית הזו. הרי פליטים, מבקשי-מקלט, מסתננים, עובדים-זרים-חוקיים ועובדים-זרים שאינם-חוקיים הם עובדה קיימת. הם כבר כאן. שם. בני אדם שהם משוללי-מדינה ואזרחות, חסרי בית, משוללי זכויות וחסרי זכויות הן עובדה פוליטית. מאי גולן כמנהיגה פוליטית בדרום תל אביב מחוייבת להתעמת עם עומק הקושי הפוליטי שהם מציבים. לדעתי, להגן על אבוטבול וחודדה ביגור יסייע לה להבין גם איך להגן על דרום תל-אביב במציאות המופקרת ובמדיניות המפקירה של עיריית תל-אביב וממשלת ישראל. כמובן גם מדינות אחרות בעולם ואירגון האומות המאוחדות שותפות לפשע ההפקרה הזה. עד לשם מאי גולן צריכה לחשוב. היא מחוייבת לחשוב לעומק של הבעיה כי היא דורשת ומבקשת להיות חלק מהפתרון. פתרון האלימות אינו פתרון. את זה גם היא יודעת. אני מודה לך על הדרור שלך ועל היושר בכתיבתך. בידידות. מאיר עמור.

  1. דרור BDS

   חלק א' – תודה רבה למאיר עמור.
   "אני חושב שהזעקה שלה היא זעקת אמת". כאן יש לך מחלוקת עם המתנגדת ספיר סלוצקר עמרן, עם שושנה גבאי, עם עוד כמה מתנגדות מזרחיות אמיצות, ולהבדיל אלף הבדלות, עם הארורים והארורות (לא חשוב מאיזה מוצא).
   -"אבל אני לא מסכים עם הדרך שהיא מציעה". מאי גולן לא מציעה שום דרך לפתור את בעיות העולם. היא לא מתיימרת להשתייך לקבוצת הארורים והארורות המדברים גבוהה גבוהה על מוסר אוניברסלי, והמאבק שלה, מאבק אזרחי – לא מאבק מזרחי, מציע לפתור בעיה מקומית בדרך המהירה ביותר: סילוק המסתננים מדרום ת"א לכל מקום אחר. לאחר שיסולקו, ימשיכו הארורים והארורות משני הצדדים (על משקל הקיצוניים משני הצדדים – מונח רווח בשיח הציוני) להגיש בגצים, לארגן הפגנות, להחתים עצומות ולדרוש(!) דרישות, ובמקביל ציידי האדם ימשיכו בחרפה ובכלימה – מצוד נבזי וכליאת חפים מפשע (כפי שקרה לאחרונה לנדב פרנקוביץ). כפי שהטעים רועי חסן – כל זה לא רלוונטי לדידה של מאי גולן, ובלבד שלא ייתקיים בגן לוינסקי.

   "כפי שמפקירים את חודדה ואבוטבול ביגור כך מפקירים את דרום תל-אביב. את זה הן לא רואות או אולי לא רוצות לראות". הדבר שאותי התמיה במאמר, וטרם ניתנה תשובה לתמיהתי, הוא הציפייה ממאי גולן לעסוק במקרה איזוטרי יחסית, דבר הקורה מדי יום ביומו כמעט, והוא גילויי הגזענות האשכנזית במקום זה או אחר. כשם שאי אפשר להשוות בין גורלו המר של פרנקוביץ לבין גורלם המר של הניצודים, כך לא נכון יהיה להשוות בין גורלם של המודרים מיגור לבין גורלם של תושבי נווה שאנן והאיזור הסמוך לה. מאי גולן מתמקדת כל כולה במצור על דרום ת"א, וכמו ארדואן (תומך בל"ד ומאי גולן), גם היא דורשת לקבל מארורי וארורות ישראל "מסמך כתוב" בנוגע להסרת המצור מדרום ת"א, כתנאי לחתימה על הסכם הפיוס ולנירמול היחסים. (הדברים נאמרו בכנס תמיכה בתלמידה איילת שקד שנערך בטבעון, ראו להלן). ואם יבוא מי וילין מה עשתה מאי גולן בכנס התמיכה בתלמידה איילת שקד, יואיל ויקרא את תגובתה של חווה ויואיל וידון עם מאי גולן על דעותיה הפוליטיות לגופו של עניין, ללא קשר לדרישה הצודקת להסרת המצור.

   "מה אתה אומר על שלושתן ביחד"? אמרתי כבר. דעתי כדעתך.("ניתוח המציאות הפוליטית-חברתית המרה בצורה הקולעת ביותר").

   ***

   חלק ב' – תודה רבה לאסיר אנטי-ציון נדב פרנקוביץ שחיפש, ותודה רבה לנועם א"ס שמצא.
   בתאריך זה וזה התקבלה בדף הפייסבוק של מיכאל בן ארי תלונה מהתלמידה איילת שקד, שם מסופר על שיעור באזרחות בו הטיל המורה יגאל שתיים ספק באי מוסריותו של הפטור לתלמידי ישיבות מלהימנות עם צבא השמד הציוני ר"ל, ולאחר שאמרה: "צה"ל ומערכת הבטחון מקשקשים ומטעים את הציבור בעובדות לא נכונות", לעג לדבריה ולדעותיה, ואף עירער על המוסריות שבפטור לתלמידי ישיבות להימנות עם צבא השמד הציוני ר"ל. לטענתה, והדבר מתועד, אמר המורה יגאל שתיים: "הפגנת החרדים הצליחה > אין כל ספק עכשיו ביכולתם של בחורי הישיבה לקפוץ, לרוץ, לציית לפקודות. שיהיה שירות קל ונעים". (דף פייסבוק, 7 בפברואר 2014). כשאמרה כי יש לדון בדבר ולמצוא פתרון בהסכמה בהשתתפות כל הצדדים, שלף שתיים מהארכיון את תמיכתם של חברי מרצ זהבה גלאון וניצן הורביץ במה שמכונה שוויון בנטל, ואף חילק מרק לכל התלמידים ורק לה לא הציע.

   אין מה להלין על איילת שקד. היא צעירה (רק בת 17!). היא מוכשרת וישרה וצריך לעודד את חדות הראיה שלה. על אפו ועל חמתו על מרקו ועל קרוטונו של המורה, התמנתה איילת שקד לעמוד בראש הוועדה לשוויון בנטל. בעמ' 6 של ידיעות אחרונות מהיום מופיע הציטוט לעיל, להלן ההמשך (לא מופיע באינטרנט): "חברי הוועדה אינם חותמת גומי של צה"ל… נבחרי הציבור שצריכים לראות את כלל צורכי המדינה לא צריכים להגיד אמן על כל בקשה של צה"ל".
   בעקבות הפרסום על הדף של בן ארי קמה סערה ציבורית גדולה. המתקפה החריפה של מערכת הביטחון על הוועדה, וחלוקת המרק בגן לוינסקי, הניעו את בן ארי לערוך כנס תמיכה באיילת שקד. בתחילה דובר על כנס בגן לוינסקי, אלא שמשם נמסר ע"י הבעלים(!) כי כל התאריכים לחצי השנה הקרובה מוזמנים, וכמובן נשמח לראותכם בכל עת וכו' וכו'. בלית ברירה נקבע מקום הכנס בטבעון.

   תגובה בדף הפייסבוק של בן ארי: "גם ממשלות, בדרך כלל, לא מצליחות להתמודד עם הקשיים והעיוותים שהמערכת הכלכלית הגלובלית יוצרת באפריקה ובמקומות אחרים בעולם כמו דרום אמריקה ועוד. גם מדינות אחרות בעולם ואירגון האומות המאוחדות שותפות לפשע ההפקרה הזה. מאיר עמור, העוקץ".
   עוד תגובה: "נדמה לי שהמלחמות בעזה הן כבר חלק משיטת הממשל. יותם פלדמן, ארץ האמורי".
   בעוד יגאל שתיים ושאר ארורים וארורות עומדים ונובחים, שיירתו של מיכאל בן ארי עוברת. בן ארי מתייחס ברצינות הראוייה לתגובות שנשלחו אליו, מתייחס למפקירים את חודדה ואבוטבול, ולבסוף קורא להסגרתו של ארכי פושע המלחמה, סוחר הנשק והדמים, רוצח הילדים לצלילי מוסיקה קלאסית, להאג. ראו ושמעו את דבריו בכנס התמיכה לתלמידה איילת שקד
   http://haemori.wordpress.com/2013/01/15/opposition_tsimitakis/#comment-14746

   ***

   חלק ג' – עוד יקרא השכווי!
   "מאי גולן כמנהיגה פוליטית בדרום תל אביב מחוייבת להתעמת עם עומק הקושי הפוליטי שהם [דורשי המקלט] מציבים. לדעתי, להגן על אבוטבול וחודדה ביגור יסייע לה להבין גם איך להגן על דרום תל-אביב במציאות המופקרת ובמדיניות המפקירה של עיריית תל-אביב וממשלת ישראל. פתרון האלימות אינו פתרון. את זה גם היא יודעת".

   מה שיקרה בקרוב לספיר סבח, קרה זה מכבר לאיילת שקד ולמאי גולן. היא כבר לא תהיה בת 17 יותר. לעולם! ("כאשר יגורנו בא", בלשונה של איילת שקד). מאיר עמור הוא הראשון התובע ממאי גולן התייחסות פוליטית חובקת עולם לנעשה בדרום ת"א. זוהי עליית מדרגה בהתייחסות אליה. מצעירה קלת דעת, ממשיכת דרכה של מירי רגב ע"פ מעצבי דעת הקהל, כהנאצית בלשונם של הארורים, למנהיגה פוליטית, כרגע היחידה. זהו תפקידם של האינטלקטואלים – להראות כיווני חשיבה חדשים ודרכים חדשות שאחרים לא היו יכולים להעלות על דעתם. מאידך, יש לזכור את דברי בן ארי: "מאיר עמור אינו כוס התה שלנו. אולם כרגע מדובר באדם היחיד מהמחנה הנגדי הרלוונטי לעניין… אינני יודע אילו מההבטחות תקויימנה, אך עצם העלאת הנושא באתר העוקץ על ידי מאיר עמור נחשב בעיני הישג במציאות הנוכחית".

   בניגוד לדעתך אני סבור אחרת. מאי גולן אינה יכולה להתעמת עם עומק הקושי הפוליטי שהם [דורשי המקלט] מציבים. הלוואי ונגיע לרגע בו תהיה לה מספיק השפעה כדי שהדרישה הזו תהיה רלוונטית לגביה. אפילו בן ארי אינו יכול להתעמת כרגע, היות וגם השפעתו שלו על המערכת הפוליטית אינה גדולה דיה. אין לי ספק כי מאי גולן מודעת למציאות המופקרת ולמדיניות המפקירה של עיריית תל-אביב וממשלת ישראל בדיוק כמו יעל בן יפת, שולה קשת, אורטל בן דיין ואחרות. אך מה קרה לגישתן של בן יפת ושל שולה קשת? שתיהן נפלו בין הכסאות בדיוק בגלל שניסו להתעמת הקושי הפוליטי שהם [דורשי המקלט] מציבים. מחד התעמתו עם ממשלת הזדון ועם עיריית השמד, מאידך הסתכסכו עם הציבור שאת טובתו הן דרשו. ברקע התייצבו הארורים וטרפדו כל סיכוי להצלחת דרכן.
   הגישה הזו נכשלה. זו עובדה פוליטית מצערת, ואין ספק כי זו הייתה הגישה המוסרית ביותר, אבל יש להכיר בכך כי נכון להיום ולפחות בעתיד הנראה לעין הגישה הזו לא יכולה להתקיים במציאות. נכון להיום השאלה היחידה אותה שואלים תושבי דרום ת"א היא הלנו אתה או לצרינו, ולא נכון יהיה, פוליטית ומוסרית, להאשים את מאי גולן בהפיכתה של שאלה זו ללגיטימית. נכון להיום הדבר הטבעי ביותר עבור אלו המתקראים ארגוני זכויות אדם הוא להתכנס ולנהל את מאבקם בגן לוינסקי. עקבתי אחרי פרסומיהם השונים, ולאחר שלוש שנים אין מנוס מלקבוע כי עבורם תושבי המקום המקוריים אינם קיימים, שקופים. כפי שציינו איילה חננאל ומאי גולן (לחוד – זו באותו עימות אומלל כטענה ציונית-אשכנזית וזו בראיון בהארץ), האסון לא התחיל בהגעתם של דורשי המקלט, הוא התחיל בארוחת עסקים:

   וּמִתְכַּנֵּס בַּחֲזָרָה אֶל הַזָּרוּת
   מַבִּיט בִּי, מִי אֲנִי, מַדּוּעַ אֲנִי עוֹשֶׂה אֶת מָה שֶׁאֲנִי עוֹשֶׂה
   וְחוֹשֵׁב עַל לִכְתֹּב אֶת זֶה וְאֶת זֶה
   וְשׁוּב חוֹזֵר עַל הַמַּחְשָׁבוֹת עִם הַמִּלָּה שֶׁמַּקְשִׁיבָה בְּרַכּוּת
   וְיוֹדֵעַ שֶׁלֹּא נִכְתֹּב וְנִכָּתֵב, אֶלָּא אִם כֵּן
   מַחֲנוֹת פְּלִיטֵי אוֹתִיּוֹת יַחְזְרוּ לַשִּׁיר.
   ובלשונה של מאי גולן: "כשאני העזתי לפצות פה בבית הספר ״הצפוני״ וה״דמוקרטי״ שלי, עוד כשהייתי בת 14 – אתם יודעים מה עשה לי המורה?
   העיף אותי החוצה! אבל מה קרה אז? לא באמת היה דיון פוליטי בשיעור האזרחות שלו – כי כל הכיתה אמרה אמן לדעותיו ולכן לא הייתה לו ברירה אלא להחזיר אותי…אלא שאני לא הסכמתי לחזור – לא הסכמתי להיות בובה על חוטים של אף מורה!
   והיום 13 שנים אחרי ספיר סבח האמיצה עושה את אותו מאבק לדמוקרטיה אמיתית בבתי הספר"!
   (שיר הנושא מתוך ספר השירה של מתי שמואלוף בשם זה; דף הפייסבוק של מאי גולן, בהתאמה).

   והיות ואין מנוס, אין מנוס גם מלהכיר בכך שמיכאל בן ארי צדק. הוא היה הראשון שהציע, עוד כשהיה אפשר, להעביר לפארק הירקון את אלפי המסתננים. זוהי כמובן פרובוקציה, בהיעדר כח פוליטי משמעותי, אך לו היו מי מי ממה שמכונה ארגוני זכויות האדם חוברים אליו, ולו היו דורשי המקלט דבקים בפסוק (היהודי, אלו הרי למדו את התורה ומשתמשים בה כדי לנגח החלטות של ממשלה לא להם): נאה דורש נאה מקיים, היו יכולים להתייצב כבר אז בפארק הירקון כפי שהתייצבו על דעת עצמם (אשרי המאמין ליונתן ברמן, איילה חננאל ושות') בכיכר רבין. גם מחווה משפטית כמו הצטרפות לבגצ התושבים בדרישה לצו הרחקה מדרום ת"א (ראה תגובותיי למאמרה של שושנה גבאי) הייתה יכולה להיות תחילתה של ידידות נפלאה, ידידות שהמשכה יכול להיות סיכול ממוקד של פתרון שתי המדינות ותמיכה בהשארת המתיישבים היהודים במה שמכונה התנחלויות. לו היו מצטרפים בזמנו למאבק נגד פינוי גוש קטיף במקום לשמוח לאידם, ייתכן כי השנאה היה מתורגמת לאויב האמיתי (ראה למשל שירו של שלומי חתוכה), ועוד ייתכן כי טבח הילדים לצלילי מוסיקה קלאסית היה נמנע. (ראה למשל עזה תחילה, אילת מעוז, אתר זה).

   אני מגלגל בחזרה את הכדור אליך. מה אתה מציע לתושבי דרום ת"א? השמאל האשכנזי הבזוי – שמאל בעיני עצמו – מועל בחובתו המוסרית והאזרחית ומתחזה לדואג לזכויות האדם, ואילו השמאל המזרחי ממלא פיו מים לנוכח הזוועה ולנוכח החוצפה של מה שמכונה ארגוני הסיוע לפליטים. האם לך, מאיר עמור, יש הצעה אחרת, רלוונטית עבור מאי גולן? האם תוכל אתה לבוא פיסית, להגיע לדרום ת"א, ולומר למאי גולן את הדברים שכתבת כאן? אני בספק אם היא יכולה, פוליטית ונפשית, להתמודד עם המשפט האחרון שלך שציטטתי. יותר מכך, אני בספק אם יהיה זה נכון, פוליטית ומוסרית, לדרוש ממנה דרישה כזאת מרחיקת לכת.
   אבל אפשר לנסות. לדעתי, להגן על מאי גולן יסייע לשמאל המזרחי להבין גם איך להגן על חודדה ואבוטבול ביגור. וגם אם תתקבל תשובה שלילית, עדיין יהיה זה נכון מוסרית לדעתי לתמוך במאבקה.

   עוד יקרא השכווי! (מילות הסיום של עוד מאמר מאד חשוב של צבי בן דור)

   1. אלעד דקר

    לא נכון!!!
    מאי גולן אמרה במפורש בראיון איתה שהיא לא מוכנה לשום פתרון של פיזור המסתננים\פליטים\מבקשי מקלט\לא משנה השם במקומות אחרים בארץ.
    היא אמרה במפורש שמבחינתה הפתרון הוא אך ורק גירוש של כולם מהארץ.

   2. דרור BDS

    אחרי ארבע שנים היא שינתה (או הרחיבה) את דעתה. המאמר של מאיר עמור מסביר היטב מדוע. חפש חומר עליה מלפני שנה-שנתיים, כשזעקתה עוד הייתה תמימה, כשעוד לא הבינה עם מי יש לה עסק [מואיז בן הראש בעניין אחר: "חשוב מאד להבין עם מי יש לנו עסק"], כשאף אחד לא הקשיב לה חוץ מבן ארי, ותראה שזה מה שהיא אומרת. כדאי גם להקשיב לבן ארי עצמו ב2010.

    הראשון שהבין את גודל האירוע, שאל, לא קיבל תשובה, והיות ולא קיבל תשובה ניהל, פעל, יזם, רתם, עודד, הקים, אישר וסייע. מיכאל בן ארי נושא דברים בפרלמנט הציוני, סוף 2010.
    http://www.youtube.com/watch?v=WuZkkZ028uo

  2. נטליה קוצקי

   תו התקן החדש של השמאל הפרוגרסיבי – להיכנס באדם ורטה. בלי להסביר מדוע, כיצד, בלי לבנות הקשר. קודם אורטל בן דיין, ועכשיו, בתגובה זו, מאיר עמור. למה? אפשר להבין את ספיר סבח גם בלי להיכנס בו, אבל בכל זאת, למה לא. נרשום "נבובים". זאת מילה יפה. לא צריך להסביר למה. סתם נשמיץ.

 18. מאיר עמור

  חוה, חפשי בארכיון של "העוקץ" את מאמרו של צבי בן דור בנית על התפקיד השטני שהועידו לנו. ברכות לקריאה.
  מאיר עמור

 19. Bi

  על הסלקציה במועדונים כבר התקיימו משפטים, שבהם בעלי המועדונים שילמו פיצויים.
  אבל כשאני עוברת על שמות ה״לייקים״ בדף של המועדון https://www.facebook.com/Yagur.Hamishi
  אני רואה את השמות: בטיטו, דהן, ביטון, חדד, אלקיים, רווח, בן-אבו, דדון, סעדה, אמסלם ועוד שמות מזרחיים.

  האם אלה ה״משתכנזים״ הצעירים?

 20. כפיר אזולאי

  כמה שנים עוד ינסו מזרחים שמאלנים לשכנע את עצמם שהנטייה של 90 אחוזים מהמזרחים לימין היא רק אקט של מחאה?
  רגב, סבח וגולן נמצאות בימין כי הן ימניות. נקודה. כי המזרחיות משמעה מסורת יהודית. כי זו הקבוצה האתנית שעלתה מציונות טהורה ולא מרדיפות. כי השמאל הישראלי צומח מתוך החילוניות המערבית (או יותר נכון, זו הבולשביקית) ואין לו דבר וחצי דבר להציע למזרחים. פניו לברלין, ורק נסיבות היסטוריות טרגיות הובילו את השמאל הזה לכאן. כולו מלא בוז למרחב, ליהדות ולמסורת. לא כתאונה, כמהות עמוקה. כל שנותיי באוניברסיטה במדע המדינה וסוציולוגיה ומעולם לא היה לי מרצה שלימד אותי הגות מזרחית. לא סעיד, אלא הגות פילוסופית שמעוגנת במסורת היהודית והמוסלמית. רק יוון העתיקה ולוק והובס ורוסו, משל היינו חיים במערב אירופה

 21. מאיר עמור

  "כפירים רשו ורעבו". כפיר אתה לגמרי צודק. 90% מהמזרחים נוטים לצד פוליטי שהפוך מההגמוניה הישראלית. אני לא קורא לצד הזה ימין. אני קורא לצד הזה אנטי פריבילגיה אשכנזית. הורי לא היו "ציונים טהורים". הם היו יהודים דתיים פשוטים. הם באו ממרוקו. הם היו שקועים במורשת יהודית. שקועים עד לקצה שערות ראשה של אימי שלא ראיתי מעולם, כי שערות ראשה היו מכוסות ב"פולר". גם זה בא מהמורשת היהודית שלה. אבי לא ידע שום דבר אחר חוץ מבית הכנסת. במקום לדבר על כיוונים וצדדים (ימין שמאל) צריך לדבר על התוכן של האמירות. אתה צודק אף אחד לא מלמד הגות מזרחית והוגים מזרחיים. גם היום הזה יבוא. יום אחד הוא עוד יבוא. אתה רוצה מסורת יהודית? בבקשה אתן לך את המורשת היהודית שלי. אתה אפילו לא צריך ללכת רחוק. בבקשה: ויקרא פרק יט
  המורשת היהודית שלי – מאיר עמור
  ט וּבְקֻצְרְכֶם אֶת-קְצִיר אַרְצְכֶם, לֹא תְכַלֶּה פְּאַת שָׂדְךָ לִקְצֹר; וְלֶקֶט קְצִירְךָ, לֹא תְלַקֵּט.  י וְכַרְמְךָ לֹא תְעוֹלֵל, וּפֶרֶט כַּרְמְךָ לֹא תְלַקֵּט:  לֶעָנִי וְלַגֵּר תַּעֲזֹב אֹתָם, אֲנִי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם.  יא לֹא, תִּגְנֹבוּ; וְלֹא-תְכַחֲשׁוּ וְלֹא-תְשַׁקְּרוּ, אִישׁ בַּעֲמִיתוֹ.  יב וְלֹא-תִשָּׁבְעוּ בִשְׁמִי, לַשָּׁקֶר:  וְחִלַּלְתָּ אֶת-שֵׁם אֱלֹהֶיךָ, אֲנִי יְהוָה.  יג לֹא-תַעֲשֹׁק אֶת-רֵעֲךָ, וְלֹא תִגְזֹל; לֹא-תָלִין פְּעֻלַּת שָׂכִיר, אִתְּךָ–עַד-בֹּקֶר.  יד לֹא-תְקַלֵּל חֵרֵשׁ–וְלִפְנֵי עִוֵּר, לֹא תִתֵּן מִכְשֹׁל; וְיָרֵאתָ מֵּאֱלֹהֶיךָ, אֲנִי יְהוָה.  טו לֹא-תַעֲשׂוּ עָוֶל, בַּמִּשְׁפָּט–לֹא-תִשָּׂא פְנֵי-דָל, וְלֹא תֶהְדַּר פְּנֵי גָדוֹל:  בְּצֶדֶק, תִּשְׁפֹּט עֲמִיתֶךָ.  טז לֹא-תֵלֵךְ רָכִיל בְּעַמֶּיךָ, לֹא תַעֲמֹד עַל-דַּם רֵעֶךָ:  אֲנִי, יְהוָה.  יז לֹא-תִשְׂנָא אֶת-אָחִיךָ, בִּלְבָבֶךָ; הוֹכֵחַ תּוֹכִיחַ אֶת-עֲמִיתֶךָ, וְלֹא-תִשָּׂא עָלָיו חֵטְא.  יח לֹא-תִקֹּם וְלֹא-תִטֹּר אֶת-בְּנֵי עַמֶּךָ, וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ:  אֲנִי, יְהוָה. …..

  לב מִפְּנֵי שֵׂיבָה תָּקוּם, וְהָדַרְתָּ פְּנֵי זָקֵן; וְיָרֵאתָ מֵּאֱלֹהֶיךָ, אֲנִי יְהוָה.  {ס}  לג וְכִי-יָגוּר אִתְּךָ גֵּר, בְּאַרְצְכֶם–לֹא תוֹנוּ, אֹתוֹ.  לד כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם, וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ–כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם, בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם:  אֲנִי, יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם.  לה לֹא-תַעֲשׂוּ עָוֶל, בַּמִּשְׁפָּט, בַּמִּדָּה, בַּמִּשְׁקָל וּבַמְּשׂוּרָה.  לו מֹאזְנֵי צֶדֶק אַבְנֵי-צֶדֶק, אֵיפַת צֶדֶק וְהִין צֶדֶק–יִהְיֶה לָכֶם:  אֲנִי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם, אֲשֶׁר-הוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם.  לז וּשְׁמַרְתֶּם אֶת-כָּל-חֻקֹּתַי וְאֶת-כָּל-מִשְׁפָּטַי, וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם:  אֲנִי, יְהוָה.  {פ}.

  זו אולי לא כל התורה כולה על רגל אחת, אבל היא מכסה את חלק הארי שהכפיר הרש שבך מבקש: הגות יהודית שמתאימה באופן מלא למורשת המזרחית עליה גדלתי בביתי. זו העמדה שלי. אשמח לשמוע את זעקתך כפיר. אל תשקוט. ואל תשתוק. הקול שלך הוא חשוב ביותר. תודה.

 22. מאיר עמור

  דרור שלום,
  אתה מבקש ממני דברים שאני לא יכול, בלב שבט לומר. בגלל העובדה הפשוטה שאני לא שם. אני לא אתך ולא חי בדרום תל-אביב. אבל לצאת פטור ממך לגמרי, איני יכול. אתה רוצה לשמוע משהו שיש לי להציע? בבקשה. אמור למאי גולן – שהיא מנהיגה של אמת, כי תנהיג את תושבי דרום תל-אביב עם, ביחד, בשילוב ידיים עם המסתננים,מבקשי המקלט, הפליטים, הפועלים/ת הלא חוקיים והחוקיים לעשות מאהל שבת בפארק הירקון. שיבקשו מכל תנועות השמאל ומבקשי החסד למיניהם להשתדל למען הפליטים. לארגן אוהלים, ציוד ומזון. כך שיוכלו לעבור ולשכון ולגור בפארק הירקון. שיבקשו מכל אירגוני זכויות האדם לכתוב מכתבים לנשיא האומות המאוחדות (או"ם). ויבקשו ממנו ומהאו"ם להירתם לעזרתם של תושבי דרום תל-אביב ומבקשי המקלט, המסתננים, הפליטים, הפועלים/ת הבלתי חוקיים, חסרי הבית וחסרי האזרחות על מנת לפתור את בעייתם החברתית המשותפת. שיציגו את מדינת ישראל ואת עיריית תל-אביב ככלים הריקים שהם באמת. הנה משהו מהפכני. אתה הצעת את פארק הירקון. עכשו תציע למאי גולן לעשות התנחלות בפארק הירקון למען פתרונה הבינלאומי של בעיית הפליטים ומבקשי המקלט והמסתננים החיים בדרום תל אביב. שיסרבו באופן חברתי לקבל את המרות של ההפקרה של השלטון הישראלי השולט בישראל.

  1. דרור BDS

   המתנגדות אורטל בן דיין ואור סיונוב הן היחידות שלקחו לתשומת ליבן את מאמרו של מאיר עמור. לקחו ועשו. אפילו אילה חננאל אהבה את זה.
   https://www.facebook.com/ortalbendayan/posts/10152339665288277?stream_ref=10
   השאר עסקו בויכוחי סרק האם ועד כמה לגיטימי להשתמש בטיעוניו של איתמר בן גביר, סליחה, הכהניסט איתמר בן גביר. אורלי נוי רואה זאת כ"סוג של איום מרומז: "אם לא תתאפסו נמצא בני ברית בימין""
   https://www.facebook.com/orly.noy/posts/10152170905057891?stream_ref=10

   בני ברית במה שמכונה ימין אין צורך למצוא. לעומת זאת, לטיעונים הגיוניים מן הראוי להתייחס, ובמאבקים צודקים מן הראוי לתמוך. את מה שמציע כאן מאיר עמור הציע הרבה לפניו מיכאל בן ארי. בן ארי הגדיל לעשות והציע להשכיר דירות, לא אוהלים, לדורשי הטאבו על גן לוינסקי, אלו המכונים מבקשי מקלט בשיח הלא פחות מרושע מזה שמציעים בן ארי ובן גביר. אם לא תתאפסו נחרים את ישראל, את משטר האפרטהייד הציוני – כך המאיימים בחרם. בהנחה שמשתתפי הדיון תומכים בחרם, מדוע האיום הזה לא רלוונטי עבור השמאל האשכנזי?

   רבים ורבות, ביניהם אורלי נוי, התריעו על הנזק – לא מדובר בדעה שונה או בטמטום חושים אשכנזי אלא בנזק – שגורם השב"ע המכונה גם השמאל האשכנזי. ההתעלמות מזעקתה הצודקת של מאי גולן בגלל תמיכתה בגורמים הנחשבים קיצוניים (אשאל שוב: מה ההבדל ביניהם לבין מרצ?) היא אות קלון לכל אדם הגון, תהא אשר תהא דעתו הפוליטית בכלל ודעתו על בן ארי בפרט.

   לאן הלכו דורשי הבעלות על הגינות בדרום ת"א, המכונים גם מבקשיי מקלט בפי השב"ע? על כך מאי גולן: "בשבועות האחרונים תושבי שפירא הגיעו כדי לדרוש את הגינה שלהם בחזרה מהמסתננים שכבשו אותה – בצדק מוחלט כמובן. כך גם עשו תושבי שכונות אחרות בדרום ת״א. כתוצאה מכך הגיעו כל המסתננים היישר – לאן?! לגינת לוינסקי העמוסה גם כך בכל טוב! מאות על גבי מאות של מסתננים עומדים ומקננים בקולי קולות מזוויעים – ותוך כדי עושים סוג הזוי ומטורף של ״מסיבות אבלות״ כל זה – ביום השבת! השבת הקדושה הזאת שלנו שנהפכה למושחתת ובזויה! שום הרגשת יהדות או ביטחון, נחת או שלווה – אלא הרגשת טירוף פחד ופסימיות!

   היום הגיעו בנוסף לכל אותם מסתננים מגנים אחרים עוד 10 אוטובוסים מלאים במסתננים בראשות – פעילת ארגון שמאל – הטרוריסטית – אביבה… אותה מחבלת – הגיעה לחבל בחייהם של תושבי דרום תל אביב האומללים והמיואשים! כשנשאלה הטרוריסטית למה הביאה אותם לפה במקום לכיכר המדינה לדוגמא – היא ענתה בשיא החוצפה: ״זה המעוז שלהם – לא יעזור לכם כלום״! ועכשיו במקום שהם יהיו פזורים בשכונות אני אביא את כולם לכאן…"!
   https://www.facebook.com/haeerhaivrit/posts/10152224286893118

   מאיר עמור היקר. מאי גולן לא תנהיג את תושבי דרום תל-אביב עם, ביחד, בשילוב ידיים עם המסתננים,מבקשי המקלט, הפליטים, הפועלים/ת הלא חוקיים והחוקיים לעשות מאהל שבת בפארק הירקון. זה לא יקרה. בתרבויות מסוימות כשנערה נאנסת דורשים ממנה הגברים שמסביבה להתחתן עם האנס כדי "לשמור על כבוד המשפחה". אפשר גם לרצוח אותה וחסל.
   את הדרישה הזו שלך (לא בקשה, דרישה + איום בסנקציות) הזו יש להפנות לכל אלו המכנים עצמם ארגוני סיוע לפליטים. ואם הם לא יתאפסו?

   שיר למי – עדי קיסר
   יום אחד
   כשההם יבואו
   לדפוק בדלת
   הם לא יבקשו כוס סוכר
   הם יודיעו ליעקב (אשכנזי תומך חד"ש)
   הַכְזוֹנָה יַעֲשֶׂה אֶת אֲחוֹתֵנוּ
   https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152166417467902&set=a.426380607901.198799.748297901&type=1

 23. כפיר אזולאי

  מאור היקר
  המסורת היהודית בונה צדק חברתי על סמך סולידאריות אתנית
  כלומר סולידאריות שנעה במעגלים קוצנטריים מהמשפחה לשבט, לאום ומשם לאנושות

  המזרחים לא רוצים לנתק בין דמוקרטיה לפרטיקולריות יהודית. זה גם לא בהכרח סותר, למרות מה שמלמדים אותי באוניברסיטה

  רגב, סבח וגולן מגיעות ממקום של צדק חברתי, צדק לשכונות, צדק למזרחים, צדק ליהודים. אני לא שמעתי בשיח שלהן שנאה וגזענות עיוורת, הכחשת הערביות או התנשאות על הפלסטינים. להפך.
  דווקא שיח 'הקו הירוק' ו'הזכויות' מלא בפטרונז',
  ממצב את המזרחי כהמוני, נלעג וקיצוני ואת האביר הלבן על הסוס כמציל הפלסטינים והמסתננים (שמעניינים את השמאל רק ככלי ניגוח מול הדתי\מתנחל\מזרחי\רוסי)
  בטוח יש חלופה

  1. נועם א"ס

   אתה אומר דברים חשובים.

   המודל שאתה מצביע עליו (מעגלים קונצנטריים, משפחה שבט לאום וכו') הוא חשוב. ניסיון להתעלם ממנו, לבטל או להחניק אותו כגורם משמעותי ביחסים בין בנות ובני אדם ובין קבוצות גדולות של בנות ובני אדם הוא שגוי, חסר ערך ובלאו הכי נדון לכישלון. כאן ובהרבה מקומות אחרים.

   אתה צריך לתת את דעתך להתנגשות המובנית בין המודל הזה לבין המנגנון של מדינת הלאום הטריטוריאלית בגרסה המודרנית שלה. כשאתה אומר "זה לא בהכרח סותר" אתה לא אומר דבר מעבר לאיזה דיון תיאורטי על "דמוקרטיה" ו"יהודים" שמנותק מהנסיבות הממשיות של ההתקיימויות האלה במציאות היסטורית/פוליטית ממשית נתונה, הן של "דמוקרטיה" והן של "יהודים".
   ברמה הישירה ביותר, השאלה היא מהו הטווח המעשי שבו הגדרה עצמית של קולקטיבים (כמו "לאום") יכול להתקיים בלי שהקיום הזה יהיה כרוך בחבל-טבורו בפשעים מתועבים. בהתאם לאנלוגיה שלך, נקבל כמובנת מאליה תופעה של סולידריות משפחתית (ואני מעדיף לקרוא לילד בשמו: במקום סולידריות, נאמנות), אולם הנסיבות שבהן נקבל פשעים בשם הנאמנות המשפחתית הזאת הרבה פחות מובנות מאליהן.
   יש פונקציה של מידתיות: אח גדול שהלך להרביץ לילדים שמתעללים באחיו הקטן הוא מקרה מסדר גודל אחד; אם הוא רוצח אותם כמעין "נקמה" זה מקרה מסדר גודל אחר. ההקשר של שתי הפעולות הוא אותו הקשר.
   יש פונקציה טכנית-מבנית: מן הסתם שאלות מעשיות שנוגעות לתושבות, אזרחות, הגירה, נגישות למנגנוני הפעלת הכוח והשלטון הן שאלות הרבה יותר ענייניות בהקשר מדינת הלאום הטריטוריאלית מאשר האם "דמוקרטיה" ו"יהודים" סותר או לא סותר.

   מעבר לקושי שמציבה מדינת הלאום הטריטוריאלית כמדיום מכונן של הגדרה עצמית למודל הנאמנות הקונצנטרי, יש הקשר רחב עוד יותר שגם איתו תצטרך להתמודד: המודרניזציה, הרציונאליזציה והקומודיפיקציה של *כל* היחסים החברתיים (אולי למעט משפחה, נתון לדיון) כעובדה היסטורית גלובלית. כלומר, שמעגלי נאמנות כאלה שקיימים בכל סדרי-הגודל השונים שלהם הולכים ומפנים את מקומם כמהויות בעלות קיום עצמאי ונהיים כפופים להיגיון אינסטרומנטלי קר וחף מסנטימנטים של שותפויות-אינטרסים.
   על פניו, משמעותו של תהליך כזה גורסת שבפועל כל מעגלי-הנאמנות הקיימים נמצאים בתהליך של התפוגגות לקראת אטומיזציה מוחלטת של היחסים החברתיים לסדרה אינסופית אקראית של אינטראקציות קצרות חיים ומבוססות-אינטרס בין אינספור פרטים מבודדים. בפרשנות כזאת, "מעגלי-נאמנות" כאלה שנשארו/יישארו/נשארים מבטאים לא יותר מקונסטרוקט מלאכותי לחלוטין שמשמש אינטרסים זרים לחלוטין מאלה שבשמם הוא כביכול מתקיים ומדבר – אינטרסים של מי ומה שיש להם את הכוח ואת האמצעים לשמר מערכת כזאת באופן מלאכותי.

   זאת אינה דעתך וגם לא דעתי. אולם אם מעגלי נאמנות קונצנטריים הולכים להיות חלק מ"הפתרון" (אין "פתרונות". יש התנהלויות) ולא מהבעיה של פשעי הקיום האנושי על פני כדור הארץ, מישהי צריכה לחקור, להבין ולגלות איך בדיוק זה אמור לקרות. די במבט שטחי על ההתקיימות הקולקטיבית הציונית הריבונית ותוצאותיה לאורך שישה וחצי עשורים כדי להעריך בביטחון שה"מישהי" הזאת כבר כנראה לא תהיה ציונית.

  2. דרור BDS

   רש"י: ד"ה ימין ושמאל: אפילו אומר לך על ימין שהוא שמאל ועל שמאל שהוא ימין, וכל שכן שאומר לך על ימין ימין ועל שמאל שמאל.

   שב"ע: ד"ה ימין ושמאל: אפילו אם אומר לך על ימין שהוא שמאל או על שמאל שהוא ימין, לשון רש"י. ועניינו, אפילו תחשוב בלבך שהם טועים, והדבר פשוט בעיניך כאשר אתה יודע בין ימינך לשמאלך, תעשה כמצוותם של השמאל האשכנזי, ואל תאמר: אין לו דבר וחצי דבר להציע למזרחים, כולו מלא בוז למרחב, ליהדות ולמסורת. ואל תדגיש: לא כתאונה, כמהות עמוקה. ועל תעלה על דעתך כי רגב, סבח וגולן מגיעות ממקום של צדק חברתי, צדק לשכונות, צדק למזרחים, צדק ליהודים. ואל תחלוק ותאמר אני לא שמעתי בשיח שלהן שנאה וגזענות עיוורת, הכחשת הערביות או התנשאות על הפלסטינים. ואל תאמר להם כי הם גמל המביט במראה וחושב שהוא עופר איילים ואל תגדיש את הסאה שדווקא שיח 'הקו הירוק' ו'הזכויות' מלא בפטרונז', ואל תתבכיין שהשמאל האשכנזי ממצב את המזרחי כהמוני, נלעג וקיצוני, ואל תיילל שהשמאל בעיני עצמו ממצב את עצמו כאביר הלבן על הסוס וכמציל הפלסטינים והמסתננים (ואל תעיר הערות כגון: שמעניינים את השמאל רק ככלי ניגוח מול הדתי\מתנחל\מזרחי\רוסי) ואל תכפור בעובדה שהמזרחים לא רוצים לנתק בין דמוקרטיה לפרטיקולריות יהודית, גם אם זה לא בהכרח סותר, ואל תטיל ספק במה שמלמדים אותך באוניברסיטה (רק יוון העתיקה ולוק והובס ורוסו) אבל תאמר: כך צוה אותי האדון המצוה על המצוות שאעשה בכל מצוותיו ככל אשר יורוני העומדים לפניו במקום אשר יבחר, ועל משמעות דעתם נתן לי הציונות האשכנזית אפילו יטעו, וזה כענין רבי יהושע עם רבן גמליאל ביום הכיפורים שחל להיות בחשבונו (ר"ה כ"ה א').

   מן הידועות הוא, שהקבוצה האתנית שעלתה מציונות טהורה לא ידעה – אף אחד הרי לא טרח לספר – כי אין ציונות מלבד הציונות האשכנזית. לכשהגיעו, התוודע להם הדבר: אֱמוּנֵי שְׁלוּמֵי יִשְׂרָאֵל גִּזְרָתָם כְּשֹׁהַם, נְטַשְׁתָּם זְנַחְתָּם וְהָיִיתָ כְּגִבּוֹר נִדְהָם, בְּתִתְּךָ בְּיַד רָשָׁע הַמְּזֹהָם. את ההיסטוריה, את העובדות (עליהן אין מחלוקת, ללא קשר לפרשנות – לדעה פוליטית) אתה יודע.

   המסורת היהודית בונה צדק חברתי על סמך סולידריות אתנית. המזרחים לא רוצים לנתק בין דמוקרטיה לפרטיקולריות יהודית. גם אני סבור כי זה לא בהכרח סותר. אלו המכונים ארגוני הסיוע לפליטים, כמו גם אלו המכונים שלומי אמוני גינות דרום ת"א (פעילי ימין קיצוני, בלשונו של חגי מטר) דורשים להכיר בדורשי המקלט כפליטים מחד, או כמסתננים מאידך. הכרה, כלשהי, אינה אינטרס של ממשלת הזדון. זו מזמן עברה לפוליטיקה של ניהול הסכסוך, לא של פתרונו.

   גם הגורסים כי אלו פליטים וגם המתעקשים על המונח מסתננים אינם אלא ממשיכי דרכם של חכמי ההלכה לדורותיהם שדרשו בסוגיה מיהו גר תושב. (ראה למשל: "גר תושב בדברי חז"ל: בין לאומיות לאוניברסליות" – ד"ר אליעזר חדד). כל מחלוקת שהיא לשם שמים סופה להתקיים, ושאינה לשם שמים אין סופה להתקיים. איזו היא מחלוקת שהיא לשם שמים? זו מחלוקת בין מאי גולן לבין מאיר עמור. ושאינה לשם שמים? זו מחלוקת בין מגישי הבגצ לבין בן גוריון וכל עדתו.

   ובעוד השמאל בעיני עצמו מתחזה לרמב"ן ומספר לך על ימין שהוא שמאל ועל שמאל שהוא ימין, מטשטש בכוונת מכוון את ההבדלים בין חיבת ציון לבין חיבת המשטר הציוני, ודוחה ביהירות אופיינית כל מחלוקת, מציע דוד שץ לחיות עם המחלוקת שבין מאיר עמור למאי גולן. מאיר עמור, כמו גם מאי גולן, לא מתעסקים בהפרכת טיעוניהם של האשכנזים. עברנו את פרעה – כך עמור, שנאמר כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם, בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם, נעבור גם את זה – כך מאי גולן, שנאמר 'כל דרך איש זך בעיניו, ותוכֵן לִבּוֹת ה' ' (משלי כא, ).

   דוד שץ: "המסורת הליברלית המערבית מוקירה דיון ומחלוקת [נכתב לפני כתיבת הפוסט של חגי מטר על האלימות של פעילי הימין הקיצוני https://www.facebook.com/or.sujunov/posts/10152238113519430?stream_ref=10%5D, והחכמים, עם כל הדגש שהם שמים על סמכות ועל ציות [נכתב לפני קריאתו של עמור לסרבנות חברתית], מפגינים לעתים מדת מה מרוחו של הליברליזם. נכון שעל פי מקורות מסוימים מחלוקות משפטיות נובעות מנסיבות היסטוריות מצערות, שבר נורא בשרשרת המסירה הסמכותית שנגרם בשל חסרונות אנושיים, אבל הטקסטים שלפנינו כעת מראים תפיסה מייצגת יותר שרואה את המחלוקת בחיוב. מדרש תהלים י'ב מציע שמחלוקות מקורן בכוונה, לא בפורענות: אלוהים יצר בכוונה את ההלכה כך שהיא פתוחה לפרשנויות ולפסיקות שונות, ובאופן אישי סיפק למשה ארבעים ותשע סיבות אפשריות לכל צד, כדי שההלכה לא תקטע ותתיבש. על פי רוב, החכמים קבלו מחלוקת הלכתית שכוונותיה טובות בהתלהבות, עידוד והערכה: 'כל מחלוקת שהיא לשם שמיים סופה להתקיים' (אבות ה:י'ז).

   […] דיאלקטן מיומן יכול להגן על כל עמדה בכל נושא (בארבעים ותשע דרכים!) – וכדי להתקבל לסנהדרין צריך שופט להיות מסוגל למצוא סיבות כדי לטהר את השרץ, למרות שכולנו יודעים שאיננו טהור (בבלי סנהדרין י'ז ע'א). אם הליברליזם המודרני לומד את הפלורליזם שלו מן הסקפטיציזם ומתת ההגדרה האפיסטמולוגית, הרי שהתלמוד לומד את שלו מאפיסטימולוגיה מתירנית באופן רדיקלי.
   התלמוד אינו עוצר בפלורליזם פרשני: הוא מחזר אחרי פלורליזם מטאפיזי מופרז, שעל פיו כל דעותיהם ההלכתיות של חכמים המצטרפים לדיון הן אמתיות, למרות שהן סותרות זו את זו. בת הקול מכריזה ש'אלו ואלו', כלומר, שני צדי המחלוקת של בית הלל ובית שמאי, 'דברי אלוהים חיים הן'. איזה מין אלוהים מדבר דברים סותרים? ויתרה מכך, אם שתי ההוריות נכונות, במה עדיפה הדעה שמתקבלת בסופו של דבר"?
   מתוך: לחיות עם המחלוקת – דוד שץ http://www.snunit.k12.il/sachlav/teachers/israel/upload/.Authority/jptA71418.html

   רק מחלוקת אחת יש לי איתך. דין מירי רגב אינו דין מאי גולן. מירי רגב היא ציונית-אשכנזית המייצגת את המשטר הציוני-אשכנזי ומונעת מאינטרסים צרים שבינם לבין דאגה לכלל התושבים בין הנהר לים בכלל ולמזרחים בפרט אין דבר וחצי דבר. חפש בגוגל "מירי רגב חברות כ"א סחר עבדים".

   1. מאיר עמור

    כל פעם מחדש שאני קורא את דרור bds עולה בעיני רוחי שיעור שלימד אותנו מפקח במשרד החינוך (בביקור שערך בבית הספר ובכיתה שלנו, משום מה) כשהייתי בכיתה ג' או ב'. הוא כתב על הלוח את המשפט הבא (אותו אני מקדיש בכל לב לדרור bds)
    "אם יאמרו לך זקנים סתור וצעירים בנה, תסתור ואל תבנה, כי סתירת זקנים, ביניין היא.". תודה דרור.