העיירה בוערת

"ארגוני זכויות אדם בישראל מתדלקים תרבות של עימות וטרור בישראל ובכך הופכים את השלום לבלתי אפשרי להשגה". לא, זה לא משפט של החברים מאם תרצו. ושמישהו יביא לנו מהר מטף
יוסי דהאן

אם הייתם נתקלים במשפט הזה: "ארגוני זכויות אדם בישראל, הממומנים על ידי גורמים זרים, מתדלקים תרבות של עימות וטרור בישראל ובכך הופכים את השלום לבלתי אפשרי להשגה", ודאי הייתם מייחסים אותו לאחד מארגוני הימין הקיצוני המקרתיסטי, העסוק ברדיפת ארגוני זכויות אדם. טעיתם. המשפט הזה הוא חלק מטקסט במודעה אודות כנס אקדמי שעורך בית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר אילן, שכנראה החליט להפוך לשלוחה של ארגון אם תרצו.

נושא הכנס המדעי הזה, הממומן מכספי ציבור, הוא דיון על ספרו של אדוין בלאק, "לממן את הלהבות", כאשר המשפט שלמעלה מתמצת את התזה המרכזית שלו. לא קראתי את הספר, אבל קראתי ראיון ארוך עם המחבר הכולל ציטוטים נרחבים מהספר הממחזרים דברי הסתה נגד הקרן החדשה לישראל וארגונים כשתיל, בצלם, עדאלה, קואליציית נשים לשלום וארגונים אחרים.

מהציטוטים עולה שאחד המרואיינים המרכזיים עליהם מתבססות הוכחותיו של בלאק הוא סגן השר הביטחון, דני דנון. נרגעתי.

צילום: יוענה גונן
צילום: יוענה גונן

כמו שאתם רואים, את דברי הפתיחה בכנס יישא פרופ' איתן גלבוע ,ראש בית הספר לתקשורת המרכז לתקשורת בינלאומית. מה שחסר בכנס המדעי הזה, זו הופעת אורח בווידיאו של סטודנט בר אילן לשעבר הכלוא בכלא בדרום הארץ. אני בטוח שיהיה לו מה להוסיף לדברי המלומדים המשתתפים בכנס בעניין "הפיכת השלום לבלתי ניתן להשגה".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור BDS

  אני נתקלתי לאחרונה במודעה בו מוזמן הציבור לטקס הענקת פרס ע"ש ליבוביץ לאדם שהוכר ע"י וועדת הפרס, ביניהם ד"ר יוסי דהאן,כאחד ממגיני זכויות אדם הנאבקים על הפסקת הדיכוי, המתנגדים לפשעי המלחמה ולמלחמה המיותרת בשטחים הפלסטינים כבושים, הפועלים לתיקון העוולות שגרמנו ושעדיין אנו גורמים, המגויסים לתיקון היחס לחלשים שבקרבנו ומנסים לקדם שלום עם כל שכנינו.

  רון פונדק הוא זוכה הפרס. העילה: חתירתו המתמדת לשלום.
  https://he-il.facebook.com/Yesh.Gvul.1982

  לא קראתי את ספרו של רון פונדק, אבל קראתי ראיון ארוך עם המחבר (מראיין: יוסי ביילין) הכולל ציטוטים נרחבים מהספר. מהציטוטים עולה שאחד המרואיינים המרכזיים עליהם מתבססות "הוכחותיה" של וועדת הפרס היא פושע המלחמה אהוד אולמרט.

 2. חנה ספרן

  קוראת למחאה מיד ובכל צורה.
  סלולרי של בר-אילן 9392* פקס: 03-7384444 מייל biu.9392@mail.biu.ac.il

 3. נדב

  זעזוע, יכול להתלוות לגישה אינטלקטואלית ולבטא אתה אבל בכלליות הוא לא מוצלח כביטוי אינטלקטואלי…..
  מה הטיעון שלך? מה הטיעון שכנגד?
  האם הטיעון של הספר ושל הכנס מופרך?
  האם לא יכולה להיות השפעה פרדוקסלית? הפועל לטובה לא יכול להזיק?
  האם אין "אדיוטים שימושיים"
  האם אונר"א לא חיזקה את הסיפור של פליטות אצל הפלסטינאים?
  "יותר משהזיקו הרשעים לעולם הזיקו הטיפשים… כך אמר מישהו פעם
  ברור שיש אג'ינדה ותפיסת עולם מרושעת אולי צוטעת ואפילו טיפשית במחוזות האילו (זו דעתי כמובן) אבל זה לא אומר שהטיעונים שלהם הם כמו צפצוף ציפור והמהום חזיר
  מה הטיעון?שלך, שלהם מדוע שלהם מופרך מטופש מגוחך וכו?

  נשמע שהטיעון שלך הוא שאתה ושכמותך: חכמים, רגישים, חושבים ועוד כל מיני דברים טובים
  והאחרים הם
  טפשים מוסתים וגסים
  יכול להיות
  תשכנע אותי
  יום נעים

  1. י.א

   אי אפשר לשלול מראש בוודאות את האפשרות שאי שם בספר מסתר לו נימוק רציני. אבל ספק רב. ראשית, על פני הדברים התזה שלו מופרכת. שנית, הוא לובש את האידיאלוגיה על השרוול – לא די בטענה שפעילות למען זכויות אדם, או שארגוני זכויות האדם, בעצם ,מונעים שלום" – טוב להכניס במאמר מוסגר (בפסוטר! בתקציר של התקציר של התקציר…) שהם "ממומנים ע"י גורמים זרים"
   שלשית, יכולה להיות השפעה פרדוקסלית צפויה ובד"כ לא צפויה להרבה מהלכים ודברים. אבל כמות ההנחות שצריך כדי לטעון שבמקרה שלנו השלום (שלום!) בפתח ורק איכשהו פעילות למען זכויות אדם מונעת או מעכבת אותו…

   1. עמית

    את מרדדת את התזה שלו ואז קובעת שהיא לא ראויה לדיון. כמה הגון.

    כמו שדהאן כתב; לא מדובר בחבר אם תרצו.
    יש כאן עיתונאי זר שכבר כתב בעבר על נושאים של כלכלה וסכסוך (כולל על הניצול הכלכלי של מלחמת עיראק האחרונה), שלא טוען "שהשלום (שלום!) בפתח ורק איכשהו פעילות למען זכויות אדם מונעת או מעכבת אותו". אלא טענה טיפה יותר מורכבת: הבעיה היא לא בפעילות למען זכויות אדם, אלא בארגונים המתהדרים בתואר זכויות אדם; הבעיה היא לא שהשלום בפתח והם מעכבים אותו, אלא שהם מתדלקים תרבות של סכסוך ותורמים לרדיקלזציה שלו.

    המאבק הבדואי בנגב הוא דוגמה אחת. יש כאן משהו שהתחיל כסכסוך מקרקעין בין אזרחים בדואים לממשלה ועד לאחרונה דוברים בדואים גם דיברו עליו ככזה. חלקם עדיין מדברים. בינתים באו ארגוני זכויות אדם ממסדיים (ובראשם ארגונים פלסטינים מהגליל) שמתעקשים להכליל את המאבק הזה כחלק מהמאבק הכללי של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, משתמשים ברטוריקה לאומנית ומנסים להעביר את המאבק (ואת הבדואים עצמם) פלסטינזציה ורדיקלזציה, עד שהגענו גם להפגנות האלימות של לפני כמה שבועות.

    1. י.א

     זה שיש כאן עיתונאי (עיתונאי!) ש"כבר כתב" זה לא בדיוק נותן גיבוי אקדמי לדברים

     באשר לטענה שארגוני זכויות "מלבים" תרבות של סכסוך – כאמור, על פני הדברים זוהי טענת הבל. אלא"כ כמובן הטענה שללא סיוע מצד ארגוני זכויות הבדואים היו משלימים ומקבלים כל מה שהמדינה עושה להם, ולא היו מסוגלים להיאבק.
     ספק אם זה נכון, אבל גם אם כן – הטענה שארגוני הזכויות "ליבו" סכסוך שבו למעשה יש "רק" איזה סכסוכון קרקעות בלי רקע ומטען לאומי חסרת כל ביסוס. כל ההסיטוירה של התייחסות המדינה לבדואים, תכנון, קרקעות, וכיו"ב באזור מלמד ההפך

     מעבר לכך, הגישה כללית ש"הילידים" בסה"כ מרוצים ורק פרובוקטורים מצחוץ מקוממים אותם לא ממש מקורית

     1. אידיוט שימושי

      "באשר לטענה שארגוני זכויות "מלבים" תרבות של סכסוך – כאמור, על פני הדברים זוהי טענת הבל" … אתה צודק, מבלי לקרוא שורה אחת אתה פוסל את תוכן הספר \ מחקר שלו … מאוד חכם … פלורליסטי … אתה כניראה אוהב להיחשף למגוון דעות ועובדות ורק אח"כ אתה מבש דעה … NOT !

      עכשיו תיקח את הטענות שלך, תחשוב שדתי טוען אותם על ספרי האבולוציה (מבלי ליקרא משפט אחד)… קצת חומר למחשבה

     2. י.א

      כאמור, הטענה אינה חדשה. מעבר לכך, לא במקרה הכתרתי את התגובה הראשונה ב"פתיחות דוגמטית" – נטל ההוכחה, הכבד מאד, הוא על מי שטוען משהו לא סביר (שמים מרפאים, שיש מנהג לבירה, וכיו"ב). במקרה שלפנינו, מפסיק להצי. בהיצע הדברים שיש ברשת של הכותב כדי הלתרשם מ"איכות מחקרו" ורמת הביסוס של הטענות
      וכאמור, מדובר בטענה ישנה מאד, ובלה מזוקן. אז כן, אסתכן ואומר שאלו דברי הבל משוללי יסוד. .

     3. אידיוט שימושי

      קראת את אחד מ 14 הספרים שלו ?

      קראת את אחד מעשרות המאמרים שלו שזכו בפרסים ?

      נחמד שאתה פוסל את מה שהוא רשם מבלי לרשום למה …. רק חסר שתיקרא לו מקארטיסט ופאשיסט …

      אני אקח את הטענה שלך שלב אחד קדימה – קראתי מספר פושטים שלך כדי להבין שאתה לא רציני, הטענות שלך מגוכחות ובגלל זה כניראה כל מה שתירשום מעכשיו לא שווה היתחסות …

      הבנת את זה ברוך ?

     4. י.א

      אם היה ספק ספיקא שבכ"ז יש בספר איזה טיעון רציני שתומך בהנחות העובדתיות כבדות-המשקל שאותן יש להוכיח בשביל הטענה, ותומך בהנחות הנורמטיביות כבדות המשקל אותן יש להוכיח בשביל הטענה, אז אפשר להירגע. לא מניה ולא מקצתיה.

      http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4489799,00.html

     5. אידיוט שימושי

      ואיך הגעת למסקנות המסקנותיות (אין לי buzz words כמוך) האלא ?

      תפסיק להתכתב כמו שמאלן טוב (מה לעשות שרוב השמאלנים שאני מכיר מתנהגים כך) ותסביר את עצמך …

     6. י.א

      שמע, המאמר ב YNET מספיק. מעבר לכך שהוא מניח ים של הנחות נורמטיביות שאין להן מקום במחקר ואפילו לא במאמר עיתונאי רציני, כל כולו מוליך להאשמה שאותה הוא אפילו לא מנסה לבסס – לא היתה תנועת BDS (לא הייתה היכן שהיא היום) בלי סיוע של הקרן החדשה לארגונים בהם הם תומכים (שעושים דברים אחרים, אבל ניחא)

     7. דרור BDS

      הם מ-פ-ח-ד-י-ם! הם מ-פ-ח-ד-י-ם! הם מ-פ-ח-ד-י-ם! (נתניהו, כנס ועידת הליכוד).

      כותב מאמר הדעה (דעה!) מעליב(!!!) את תנועת הBDS ברמיזותיו הנבזיות ובדמיונו הציוני-הסברתי המפותח שלו: "ניתן רק לדמיין היכן תנועת ה-BDS הייתה היום לו הקרן החדשה לישראל לא הייתה משקיעה סכומים גדולים לפני כמה שנים בתמיכה בתנועת ה-BDS". אמנם כל אחד תורם את חלקו היחסי, אך ההצלחה המסחררת של BDS היא בראש ובראשונה בגלל הפלסטינים הפעילים בה. לעומתם, הקרן לישראל חדשה היא ארגון ציוני ובראשו עומדים ציונים גמורים, וההוכחה (הוכחה!): דגל המדינה הציונית צומח ממצחם.

      לא רק פושע המלחמה יעלון מפחד להגיע לאוסטרליה ולניו זילנד פן ייעצר. הכירו את המפחדים החדשים. עו"ד צחי גבריאלי, יועץ (יועץ!) לשעבר של ראשי הממשלה בנימין נתניהו ופושע המלחמה אהוד אולמרט מפחד ממה שהוא מכנה קמפיין הדה-לגיטימציה לישראל: "מי שמבטל את התופעה בהנפת יד ואומר "אה, זה בטל בשישים", מי שטוען "תמיד היתה אנטישמיות כזו או אחרת ובכל זאת, ראה לאן הגענו", ומי שחושב שברגע שייחתם פה הסכם שלום (שלום!) תיעלם התופעה מאליה – כדאי שיבין שזה לא ייעצר ולא ידעך. כדאי שיבחן את הגידול הבלתי נתפש במספר הקמפוסים בצפון אמריקה שמקיימים פעילות אנטי ישראלית משמעותית. כדאי שישאל עצמו כיצד קרה שתוך מספר שנים למעלה מ-50 קמפוסים מובילים בארה"ב מציינים שבוע "אפרטהייד ישראל" שכולו רווי שנאה, שקרים ואנטישמיות". http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4360133,00.html

      צויין שעשרות ממאמריו זכו בפרסים. אילו פרסים? מי הם נותני הפרס? (פרט לפרס היצירה החדשה לציונות שניתן ע"י לימור לבנת במרכז פרס לשלום (שלום!)). גם אני זכיתי בפרס על יצירתי האנטי-ציונית החדשה – "מי שמאמין לא מפחד", מתוכו: "ולנו יש את רגב ודנון/ הם לא הבעיה הם פתרון".

     8. אידיוט שימושי

      "מעבר לכך שהוא מניח ים של הנחות נורמטיביות" – מאיפה הגעת למסקנה הזאת? אתה טוען שהוא סימן את המטרה ואז מצא עדויות לכך ?

      "מה זאת שאין להן מקום במחקר ואפילו לא במאמר עיתונאי רציני" – אם אתה מתבסס שהוא הניח הנחה נורמאטיבית, אז אתה צודק, אבל נטל ההוכחה עליך …

      "כל כולו מוליך להאשמה שאותה הוא אפילו לא מנסה לבסס" – הוא די מנסה, וכנראה מצליח, לבסס בספר שלו … מה שהוא לא יכל במאמר של 100 מילים …

      "לא היתה תנועת BDS (לא הייתה היכן שהיא היום) בלי סיוע של הקרן החדשה לארגונים בהם הם תומכים (שעושים דברים אחרים, אבל ניחא)" – הוא לא טוען את זה (תיקרא את השם של הספר ותבין מה הוא מנסה להוכיח)… הוא טוען שלמרות שהמטרות המוצהרות של הקרנות (הקרן לישראל החדשה היא רק אחת מהם) היו לא לעזור לעמותות כאלו היא כן עזרה להם. כתוצאה מזה הוא מעלה שאלה לגבי עוצמת הפעילות של העמותות האלא אלמלא העזרה של הקרנות האלו.

      לגבי מה שדרור רשם – כלכך הרבה שטויות שזה מביך … ההצלחה של ה BDS לא קשורה למי צודק … היא קשורה רק ליחסי ציבור טובים שהם מצליחים להוציא (ותנחשו מה המחיר של יחסי ציבור טובים).
      רק לדוגמא, עיתון הארץ באנגלית מנוסח אחרת מהמהדורה בעברית. אם היה לי שקל על כל פרסום התנצלות על "אי דיוק בעובדות" של הארץ מהשנים האחרות הייתי יכל לקנות בית בבלי … uורק לידע כללי, אם היה לך ספר אחד (שלא לדבר על 16) שמתורגם ליותר מ 10 שפות הייתי מתייחס לזילזול שלך בפרסים (19) שהוא קיבל

 4. דרור BDS

  משה (בוגי) יעלון – Moshe (Bogie) Ya'alon
  פגשתי היום את הסופר והעיתונאי האמריקני אדווין בלאק, שהציג בפניי את מסקנות מחקרו אודות מקורות המימון של הקמפיינים הבינלאומיים לדה-לגיטימציה של ישראל, כפי שהופיעו בספרו החדש ״מימון הלהבות״. הספר עוסק, בין היתר, בנתיבי המימון של הקמפיינים הקוראים להעמיד את קציני וחיילי צה״ל למשפט בבתי דין בינלאומיים.
  קולו של אדווין הוא קול צלול החשוב למדינת ישראל, ואני מקווה שהספר הזה ישמש כעדות לפעילות נגד זכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית ודמוקרטית. הקמפיינים לדה-לגיטימציה של ישראל הם החזית החדשה נגדנו, המשלבת בין כוחות שלא נוהגים לפעול יחד, אך השנאה לנו מאחדת אותם.
  https://www.facebook.com/173196886046831/photos/a.700756226624225.1073741843.173196886046831/736116806421500/?type=1

 5. סטודנט

  כשכנס הזוי אחר, הפעם מ"שמאל", אורגן על ידי מרכז מינרבה באוניברסיטת תל אביב, "העוקץ" נחלץ להגנתו מפני אריאל רובינשטיין, הימני הקיצוני הידוע. מי שמכניס תכנים פוליטיים פסאודו-אקדמיים לכנסים שלו, שלא יזדעק שאחרים עושים זאת גם כן.