לא קוראים לי חמודה

המילה "חמודה", כאשר היא נאמרת לי מפיו של אדם שאינני מכירה, מגרדת לי כמו אלרגיה לבוטנים. על מפגש יומיומי
נטלי בלום

להתנשאות הפטריארכאלית יש שיטות מכוערות אך גם כאלו שהן הרבה יותר רכות, ואולי יותר מסוכנות, כי הן מרדימות כמו שיר ערש. שיר הרס. במדינת היהודים, בה כולם אחים, אך פחות אחיות, נוהגים לפנות לנשים רבות בשם "חמודה". לכאורה, מדובר במילה מלטפת, במחמאה אבל בפועל זהו שם גנאי.

האינסטינקט הראשון של האשה אשר שומעת אותה הוא להרגיש שפונים אליה בחיבה וברכות, כפי שראוי לכל מי שבעלת רחם. האיבר הזה שלנו הוא אחד האלימים, המסובכים, המתוסבכים והלא חמודים שקיימים. מעניין לחשוב על הדיכוטומיה הקיימת בין התכונות שגברים וחברה מייחסים לנשים לבין הציוד הפיזיולוגי אשר הופך אותה לאשה. אבל אני מתרחקת מהנושא.

אז איפה היינו? אה כן, חמודה. אז מותר לפנות לאשה שלא מכירים אותה ולקרוא לה חמודה. אולי היא בכלל לא חמודה. אני מצפה ממי שקורא לי חמודה להיות אדם קרוב. קרבה מהסוג של גרתי כמה חודשים ברחם שלו (היי אמא), מהסוג של השאלת תחתונים (מה? זה לא קרה לכן לישון אצל חברה אחרי מסיבה סוערת בגיל הנעורים?), מהסוג שהחזיק לי את היד בחדר הלידה (אהובי, אני עושה לך פדיחות כשאני מקללת את המיילדת?). קרבה כזאת. אבל סתם מישהו מהרחוב?

אני יודעת שרוב האנשים, ולצערי רוב הנשים, יחשבו שאני איזה פמיניסטית רדיקאלית עם שיער ברגליים (זה נכון שזה קצת צמח אבל זה בגלל הפסקות החשמל בסערה והמכשיר לא עבד, וגם טוב, מה לעשות, בחורף אנחנו נוטות לתת לשכבה פרוותית לכסות אותנו, אבל זה סתם עצלנות ולא הצהרה), אבל השטן הוא בפרטים הקטנים.

פה מדובר בשטן חייכן אך פטרנליסטי ושוביניסט לא פחות. לאחר שהגעתי סופית למסקנה כי המילה "חמודה", כאשר היא נאמרת לי מפיו של אדם שאינני מכירה, מגרדת לי כמו אלרגיה לבוטנים, הגורל סידר לי הזדמנות נהדרת להתמודד עם העמדתי הפמיניסטית החדשה ישר מהעטיפה.

חזרתי איזה יום לביתי ומצאתי בכניסה לבניין פסולת בנייה. לא רחוק עמד אדם עם מכשיר קשר כמו של נהגי המוניות ושעושה "כככככחחחחח" "ששששש" "שומע". אז פניתי בנימוס לקבלן הרעשני ושאלתי:

Young Fit Woman Boxing
לא קוראים לי חמודה. באדיבות Serge Bertasius Photography / FreeDigitalPhotos.net

שלום. אני רואה שיש פה פסולת. אולי אתה יכול להסביר לי מה פשר העניין?

         מי את?

אני אחראית על הוועד בית, לכן מרגישה צורך לבדוק מה קורה.

         אין בעיה חמודה (סימן ראשון של גירוד מופיע לי בגב), זה פשוט בקומה 2 עושים שיפוצים.

תודה רבה על תשובתך. האם יש לך הערכה כמה זמן ימשיך השיפוץ ומתי ינקו את הפסולת?

         אין בעיה חמודה (סקאצ' סקאצ'), ננקה את השטח כבר היום.

אני מאוד מודה לך. בנוסף, ברצוני לציין שלא קוראים לי חמודה.

פה זה התחיל להיות משעשע. האדם הסתכל עלי במבט אבוד ולא מבין. ואז המבט התחלף בפרצוף מופתע מאוד, כאילו שהרגע הודעתי לו חגיגית שהממשלה החליטה בבוקר שעל כל תושב ישראל להתאסלם ובנוסף על כל הגברים של המדינה החדשה לעבור סירוס. הוא הביט בי בחשדנות, כנראה בחיפוש מעמיק אחרי סממנים של סכיזופרניה פרנואידית, או מחלת נפש אחרת, מסוכנת וחשוכת מרפא.

          מה זאת אומרת?

זאת אומרת שקראת לי פעמיים חמודה, אבל זה לא השם שלי.

שמתי לב איך פתאום הוא הופך ליותר אגרסיבי, מתוח וכבר לא נחמד כל כך. אם אני לא חמודה, אם אני מתנגדת, אם אני לא משתפת פעולה ומתפתלת עם חיוך אסיר תודה, אז אני באמת לא חמודה. ראיתי איך הוא מעביר אותי ממדף ה"חמודה" למדף ה"ביץ'".

          אין בעיה. איך שאת קוראת לעצמך.

איך שאני קוראת לעצמי שמור למערכת. אתה יכול לקרוא לי גברת.

ראיתי שהוא מבואס. ראיתי שאני, באופן סופי ושאינו משתמע לשני פנים, חמודה לשעבר. כי החמודה היא האשה החייכנית. זאת שבדמיון הקולקטיבי הגברי רוצה שיתייחסו אליה כאל ילדה קצת אבודה, קצת תלותית, קצת חלשה וקצת מחכה שהגבר שבזירה יעזור לה. אולי הוא אף יזכה באיזה הטבה מינית תמורת העזרה. לא חובה, אבל תמיד אפשר לחלום לא?

אז זהו, אני עברתי לצד האפל של האשה, ואני כבר לא מרשה שיקראו לי חמודה. אל תקטינו אותי במילות חיבה כי אני רואה בזה רמיסה מגדרית. ולא, אני בכלל לא רדיקאלית. רק ערנית.

נטלי בלום היא עולה ותיקה מצרפת (הנאורה  🙂 ), אם ל-2 מתבגרים, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה, פמיניסטית בלי שיער ברגליים 🙂

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  מדוע להרגיש מושפלת ?
  תעני לו באותו הכוון – כן/לא חמודי.
  לא יזיקו בעולמנו הקר והמנוקר מילות של חיבה.
  האם גבירתי או אדוני הם בעלי קונוטציה טובה יותר – הן מעידות על שליטה של הגבר על האישה משני הכוונים.
  אולי נשתמש בעלם או עלמה או בזקן וזקנה ומה עם גילי הביניים – היכן יעבור קו הגבול, מבלי לפגוע באף אחד ?

 2. דפנה

  אני דוקא מאוד בעד שערות ברגליים, אבל המילה חמודה לא מטרידה אותי בכלל,
  אני אוהבת לפנות באותו שם תואר לגברים, ולצפות איך זה מגרד להם קצת בגב.
  אני לא אשכח את ה,התגובה המופתעת של הבוס האשכנזי שלי בפעם הראשונה שאמרתי לו "תודה חמוד, כפרה עליך".
  ובאופן כללי- למה להעלב ממישהו אם אפשר לצחוק עליו קצת במקום?

 3. אריאל

  בבקשה ממך, לעולם אל תפיל אותי על מגדריסטית

 4. יעקב

  באנגליה, בעיקר בצפון החם (לא בטמפרטורה, אלא בחוסר הניכור) כל אדם שאתה לא מכיר קורא לך LOVE. אישה זרה קוראת כך לאיש זר, ואיש זר קורא כך לאישה זרה. מוכרת ה-fish and chips תשאל אותי "Salt and vinegar with that Love?"
  ואם אני לא טועה, אז גם בצרפת מכורתך, לא פעם נכנסתי למעדניה או מאפיה והמוכרת קראה לי chéri בלי להתבלבל כלל.

 5. רותם

  ודארלינג? דארלינג זה בסדר? הבעיה המגדרית נמצאת בחינוך בבית, בבתי הספר בתקשורת ובמוסדות השלטון. בכל המקומות האלה מלמדים אותנו מי זאת חמודה ואיך צריך להתייחס לחמודה. אז ההוא שאמר "חמודה" הוא האחרון בשרשרת. חוצמזה כתיבה נפלאה עם הומור. מצחיקה את.

 6. אטילהוני

  כשבת אחותי המקסימה עלתה לתורה בבת המצווה שלה, לפני שנשאה דרשה (מבריקה), היא פנתה לקהל ואמרה(בקול קצת רועד מהתרגשות): "אני מבקשת שאחרי הדרשה לא תבואו אלי ותגידו לי "יה! איזה חמודה!" – כי כשאומרים לי ככה זה מקטין אותי. אתם יכולים להגיד לי דברים אחרים, למשל להגיד מה אהבתם במה שאמרתי".

  איזה יופי! בעצמה הבינה.

  עשינו לכל בנות המשפחה חולצה עם איור קטן (וחמוד) של ארנבת והכיתוב: "חמודה זה ארנבת".

 7. nati

  בעברית אין miss maam אפילו love dear נשמע יותר טוב , כאן במידה וקוראים לי יקירה או גברת זה נשמע לי קצת מוזר גם . כי הכל כאילו נהיה אמחה כזה , כל המדינה אמחה זה מה שיש להתגאות בו בממשלה ובשכונה ובאוטובוס בהרבה צעקות .. גברת זה באמת הכי טוב שיש אבל כשאני אפנה למישהי בגילי 24 גברת , זה עדיין מוזר . אמחה הכוונה לאנשים חסרי כבוד בסיסי לעצמם . מכל העדות .