אוקראינה - האירועים האחרונים

לא תמיד אנחנו זוכים לצפות במהפכה תוך כדי שהיא מתרחשת, בשידור חי. בשבוע האחרון זה קרה: The revolution was televised. השבועות הקרובים עשויים לקבוע לא רק את עתידה של אוקראינה, אלא אולי אפילו את עתידה של אירופה ויחסיה עם רוסיה והמרחב הפוסט-סובייטי
ז'ניה פרומין

התפתחות האירועים באוקראינה התנהלה בקצב חסר תקדים. אמנם המחאה כולה נמשכה כשלושה חודשים חורפיים במיוחד, במהלכם התגלו שיתוף פעולה ועזרה הדדית בהיקפים עצומים, של קבוצות והתארגנויות שונות מאד בעמדותיהן ותפישותיהן, אך האירועים שהובילו לשינוי המשטר לקחו כמה ימים בלבד. ב-28 בינואר בוטלו רוב חוקי החירום שאושרו כשבוע לפני כן ע"י בית הנבחרים ועוררו את גל האלימות הקודם במידאן (כיכר העצמאות) בקייב, וראש הממשלה אזארוב התפטר. הממשלה הפכה לממשלת מעבר, ונראה היה שהנשיא ויקטור ינוקוביץ' ניסה לצאת מהתסבוכת באמצעות הצעת תפקיד רה"מ למנהיגי שתי מפלגות האופוזיציה הגדולות, ארסני יאצניוק ("מולדת", מפלגתה של יוליה טימושנקו) וויטלי קליצ'קו ("UDAR"). הצעותיו נדחו.

היה ברור שההפגנות הפכו למשהו גדול הרבה יותר מאשר הדרישה לאמץ מדיניות חוץ יותר פרו-אירופית ושהמוחים לא יסתפקו בשינויים מינוריים במערכת הקיימת. הקיפאון המתוח נמשך, אך השיחות בין הצדדים התקדמו. החל מתחילת השבוע פינו המפגינים את משרדי הממשל עליהם השתלטו בקייב ובערים אחרות, כולל בניין עיריית קייב שהוחזק בידי המוחים יותר מחודש, ובתמורה הוסכם כי הממשלה תכריז על חנינה כללית ותשחרר את כל המפגינים שנעצרו מאז תחילת ההפגנות ב-17 בפברואר.

בבוקרו של ה-17 בחודש היה בית הנבחרים צפוי לדון בהצעות לשינויים חוקתיים, על בסיס הצעת חוק של האופוזיציה לחזרה לחוקה של לפני 2004 ולתיקונים משמעותיים בחוקי הבחירות. באותו בוקר יצאה צעדה של עשרות-אלפי מפגינים מהמידאן אל בניין הפרלמנט. הדיווחים על מה התרחש בדרך לא אחידים וקשה לדעת בוודאות מה התרחש. מה שידוע הוא שהמפגינים ניסו לפרוץ כמה מחסומי משטרה, וכוחות הביטחון הגיבו בחריפות – באלות, ברימוני הלם ועשן ובזרנוקי מים. העימות התפתח במהירות לקרבות רחוב של ממש. המפגינים רגמו את השוטרים באבנים. במקביל יו"ר הפרלמנט לא העלה את הצעת החוק של האופוזיציה לדיון, למרות שהתקנון חייב אותו לעשות זאת. ההצעה פשוט נמחקה מסדר היום, והדיון בבית הנבחרים התפוצץ.

בשלב זה בחוץ, לפחות לפי דיווחים של חלק מכלי התקשורת, התחילו יריות. המפגינים טענו ששוטרים ו/או בריוני הרחוב שהממשלה ומפלגת השלטון שכרו כדי לעשות את "העבודה המלוכלכת" במסגרת העימותים עם המוחים (המכונים "טיטושקי", על שם אחד מהם, אמן הלחימה ואדים טיטושקו), פתחו באש מהגגות על המפגינים. משרד הפנים האוקראיני טען שהאש נורתה מצד המפגינים. בשלב זה המצב יצא מכלל שליטה. המפגינים בזזו והציתו את מטה מפלגת השלטון במרכז העיר, והמשטרה הגיבה ביד קשה. מרכז העיר והפארקים המקיפים אותו הפכו לשדה קרב. הרחובות נחסמו בצמיגים ובפחים בוערים. למרות התנגדות עיקשת של המוחים, כוחות המשטרה הצליחו בהדרגה לדחוק אותם חזרה אל הכיכר. התמונות ותיעודי הווידיאו מצביעים על אסון של ממש – עימות עקוב מדם במהלך הלילה בין ה-17 ל-18 בפברואר, שנגמר ב-26 הרוגים לפחות, כעשרה מהם אנשי כוחות הביטחון. חלק מהבניינים מסביב לכיכר, כולל מרכז האיגודים המקצועיים ששימש כמטה המחאה, עלו באש במהלך ניסיון ההשתלטות של המשטרה. המשטרה הצליחה לתפוס חלק מהכיכר ולהתבצר בו.

העיר שקעה למצב שבין תוהו ובוהו לחוסר ודאות. בטוויטר פורסמו צילומים שמראים את שגריר ארה"ב באוקראינה מנסה בעצמו לכוון את התנועה ברחוב במסגרת ניסיון להגיע לאחת מהפגישות הרבות שלו, לאחר שחלק ממערכת תאורת הרחוב והרמזורים נותק. אתרי חדשות אופוזיציוניים נחסמו, ופעילות רשת הרכבות שובשה. גם ערי מערב אוקראינה החלו לשקוע בכאוס. בלביב, בלוצק ובערים אחרות ארגנו תומכי האופוזיציה "לילות זעם" שבהם נבזזו והוצתו משרדי ממשלה, יחידות משטרה הותקפו וכלי נשק נגנבו. באוז'גורוד המשטרה הודיעה על תמיכה במוחים. מושל מחוז ווהלין, שניסה לפתוח בשיחות עם המוחים המתפרעים, הוכה ונכבל באזיקים לצינור מתכת. את מושל מחוז לביב לא מצליחים לאתר כבר יום וחצי.

בלילה התקיימה גם פגישת חירום בין הנשיא ינוקוביץ' לשלושת מנהיגי האופוזיציה הפרלמנטרית. השלישי הוא מנהיג מפלגת "חירות" הלאומנית אולג טיאהניבוק. השיחות עלו בתוהו. הנשיא האשים את האופוזיציה בשלהוב האלימות ואיים בצעדים משפטיים, בהכרזה על מצב חירום, ובהכנסת הצבא לעיר. מנהיגי האופוזיציה הצהירו שהם מתנגדים בכל תוקף לשימוש בנשק, שללו בתוקף את הדרישה לפיזור המחאה והטילו את כל האחריות לאלימות על הממשלה. במקביל פיטר הנשיא את רמטכ"ל הצבא ומינה לתפקיד את מפקד חיל הים. כוחות צבא קיבלו פקודות להיערך מחדש.

במהלך יום רביעי, ה-18 בפברואר, נמשכו עימותים ספוראדיים. שני מפגינים נוספים נהרגו, אבל כוחות הביטחון לא ניסו ליזום השתלטות מאסיבית על כל הכיכר. מאחורי הקלעים נעשו ניסיונות קדחתניים לקדם פשרה. במקביל זרמו ידיעות שהשלטונות הרוסים לוחצים על ינוקוביץ' לחסל את המחאה סופית. ממשלת רוסיה הכחישה דיווחים אלה. מאות תומכים ממערב המדינה המשיכו לזרום לכיכר במהלך היום. בערב, במסגרת פגישת חירום נוספת, הצליחו ראשי האופוזיציה ונציגי הממשלה להגיע להסכם שביתת נשק, אבל אנשי "הסקטור הימני" – גוש אנשי הימין הקיצוני הפשיסטי בכיכר, סרב לקבל את התנאים. למרות הציפיות המתוחות, בלילה בין רביעי לחמישי לא נערך ניסיון השתלטות על הכיכר, למרות שבניינים אחדים המשיכו לבעור ויריות ופיצוצים המשיכו להישמע.

פחות מ-12 שעות לאחר הפסקת האש התחדשו העימותים. ב-19 בפברואר בבוקר ניסו המפגינים, מחוזקים בתגבורת מהמערב, להשתלט מחדש על חלקי הכיכר שבידי המשטרה. חילופי האש התחדשו ומאות פצועים פונו במהלך הלילה מקייב לערי המערב. מספר ההרוגים המשיך לעלות, ועד יום שישי, ה-20 בפברואר, נמנו כ-80 הרוגים בקרבות הרחוב, רובם הגדול בקרב המוחים. כחמישים מהם נהרגו ביממה שלפני כן.

Ukraine demo
מפגינים מול משטרה, קייב. 23 בינואר 2014

ביום שישי לפנות בוקר נחתם בתיווך אירופי הסכם בין הנשיא ינוקוביץ' למנהיגי האופוזיציה הפרלמנטרית. ההסכם הפסיק את הקרבות האלימים בקייב. ביו-טיוב ניתן למצוא צילומי וידיאו מזעזעים שמראים איך צלפים יורים אש חיה ומדויקת במפגינים לא חמושים שמנסים לפנות פצועים באחד הרחובות המובילים אל המידאן. התקווה היתה שההסדר, שערבו לו שרי החוץ של גרמניה, צרפת ופולין (נציג רוסיה במו"מ קיבל הנחייה שלא לחתום), יהווה פתח ליציאה הדרגתית מהמשבר – הפסקת אש ונצירת נשק, הימנעות מהכרזה על מצב חירום, חנינה לכל העצורים בימים האחרונים, שחרור השוטרים שנשבו ע"י המוחים, פיטורי שר הפנים ושינויים חוקתיים משמעותיים בדרך אל בחירות כלליות בחודש דצמבר.

אולם, אנשי "הסקטור הימני" ומפגינים נוספים, שללו את ההסכם ודרשו את התפטרותו המיידית של הנשיא. המציאות השתנתה במהירות מעבר לכל דימיון. שעות ספורות לאחר החתימה התחיל מחנהו של הנשיא להתפורר במהירות. הפרלמנט התכנס לדיונים קדחתניים, אך נראה היה שבעצם אין דבר כזה "מפלגת שלטון". הצעות החוק של האופוזיציה אושרו במהירות כמעט פה אחד. אושר תיקון לחוק שאיפשר את שחרורה המיידי של סמלה של האופוזיציה – רה"מ לשעבר יוליה טימושנקו, שהיתה במאסר מאז 2011 ונמצאה בחודשים האחרונים בביה"ח של אחד מבתי הכלא בחרקוב שבמזרח המדינה (היא סובלת מדלקת בחוליות עמוד השדרה). התקבלה החלטה לפיה כוחות ביטחון הפנים חייבים לשוב לבסיסיהם, ו"המבצע האנטי-טרוריסטי" חייב להיפסק. הוחלט להדיח את שר הפנים, התובע הכללי ומספר פקידים בכירים נוספים; והושב על כנו תיקון חוקתי מ-2004 (שבוטל ב-2010) לפיו הממשלה אחראית בפני הפרלמנט ולא ממונה ישירות ואישית ע"י הנשיא. כלומר, שיטת הממשל הפכה שוב לשיטה פרלמנטרית-נשיאותית.

בשעות הערב המאוחרות של ה-21 בפברואר פורסמה הודעה לפיה הנשיא עזב את קייב וטס לחרקוב, לכנס של נבחרי ציבור ממחוזות התמיכה העיקריים שלו במזרח ובדרום-מזרח המדינה. אבל במהלך הלילה ושבת בבוקר עדיין לא היה שום מידע איפה הוא נמצא בכלל. מפלגת הרגיונים השלטת התחילה להתפורר מייד. במהלך סוף שבוע אחד (20-22 בפברואר) פרשו מהמפלגה כשבעים חברי פרלמנט מתוך 210, ובקרב אלה שנותרו חברים בה התגבשו סיעות פנימיות שהתנערו מפעולות הנשיא. סניפים ברחבי המדינה הודיעו על סגירתם וראשי השלטון המקומי התפטרו מתפקידיהם והוחלפו ע"י אנשי אופוזיציה. בכל רחבי המדינה הופלו בעקביות עשרות פסלים של לנין שנותרו ברחבי הערים מהתקופה הסובייטית. הצבא הדגיש את מחוייבותו שלא להתערב בשום אופן בסכסוך הפוליטי הפנימי.

קייב, 18.02.14. צילום: streetwrk.com, cc by-nd
קייב, 18 בפברואר 2014. צילום: streetwrk.com, cc by-nd

היעלמותו של הנשיא וחוסר המעש של הממשלה הפיחו במהלך הלילה רוח חדשה במפרשי האופוזיציה. בשבת בבוקר תפסו יחידות ההגנה העצמית של המידאן את רובע הממשלה בקייב, שהיה ריק לחלוטין מכוחות הביטחון ששבו לבסיסיהם. יחידות אלה החלו לאבטח את הבניינים הריקים שבחלקם ניכרו עקבות של שריפת מסמכים. מנהיגי המוחים הזמינו את המשטרה להצטרף לסיורים משותפים לשמירה על הסדר. לא נרשמו גילויי אלימות. בשעות הבוקר המאוחרות הגיעו עיתונאים אל מז'יגורייה, מעונו הפרטי של הנשיא כעשרים ק"מ מצפון לקייב. האחוזה רחבת הידיים היתה ריקה. המאבטחים הספורים הכניסו את העיתונאים, ערכו להם סיור ורק ביקשו לא לגעת בשום דבר. בתוך שעות ספורות אלפי תושבי קייב גדשו את המקום כדי לראות "איך השלטון חי". בכניסה למז'יגורייה נוצר פקק של 7 ק"מ. אזרחים צילמו והעלו לרשת תמונות, למרות שלא הכניסו אותם לתוך המבנים, ויצרו סמל אולטימטיבי לנפילת הממשל הקודם. התמונות, הזמינות כיום בקלות, מראות מפגן יוצא דופן של פאר קיטשי בטעם רע ותופעות ארכיטקטוניות ואמנותיות מוזרות כמו אוספי קליעים ומוסך של רכבים סובייטיים ישנים.

הפרלמנט פעל במהירות. החוקים שהתקבלו ביום האתמול אושרו בלי צורך בחתימת הנשיא, וחלקם הורחבו. הפרלמנט נטל לידיו את הפיקוח על משרדי הממשלה ועל ממלאי מקום השרים, שהקשר ניתק עם חלק גדול מהם. הועלתה הצעה להדחתו המיידית של הנשיא, ולהקדמת הבחירות הכלליות.

בינתיים, באותה חרקוב, התקיים כנס התומכים של ינוקוביץ', שמנה כ-3,000 איש, בראשות מושל המחוז דובקין וראש העיר קרנס, אליו הנשיא היה אמור להגיע. הכנס החליט על "נטילת סמכויות השלטון במחוזות המזרח ע"י הרשויות המקומיות, עד להסדרת המשבר בקייב. כעבור כמה שעות, למרבה האירוניה, גם דובקין וגם קרנס חצו את הגבול ועזבו לרוסיה. בחוץ התאספו כמה אלפים ממתנגדי הנשיא (נראה שגם במזרח המדינה די נמאס ממנו) והתעמתו עם כמה מאות מתומכיו, אך הסדר נשמר. יועצת הנשיא אנה הרמן מסרה שלא יגיע לכנס והבטיחה שהוא יופיע בקרוב בטלוויזיה. זה קרה כמה שעות מאוחר יותר. הנשיא, המום, עייף ולא מרוכז, הופיע בריאיון טלוויזיוני קצר. הוא הודיע שמדובר בהפיכה בלתי חוקית ונפשעת, טען שלא יתפטר בשום אופן ולא יאשר את החלטות הפרלמנט. הוא השווה את פעולות האופוזיציה לנאצים, אבל בעיקר נראה מובס. הוא ניסה לצאת מהמדינה בטיסה, אך רשויות התעופה לא איפשרו זאת. משרד החוץ הרוסי תיאר את המתרחש כ"הפיכה אלימה", אך שר החוץ של פולין אמר בתגובה כי מדובר בתהליך מעבר נורמלי והבטיח את תמיכת האיחוד האירופי לאוקראינה – רמז לפיצוי על ביטול עסקת הסיוע בסך 15 מיליארד דולר שפוטין הבטיח לינוקוביץ'.

yulia-tymoshenko
יוליה טימושנקו. הנאום שלה היה נמלץ וטבול בפאתוס לאומי כבד. היא זכתה לתמיכה, אך לא נלהבת וחסרת פרופורציה

בשעה 17:10 של ה-22 בפברואר קיבל הפרלמנט ברוב של 328 מתוך 450 קולות החלטה על הדחת הנשיא והקדמת הבחירות לנשיאות ל-25 במאי. ועדת הבחירות המרכזית אישרה את ההחלטה משפטית. לפנות ערב הגיעה יוליה טימושנקו לקייב. במידאן התאספו עשרות אלפי אנשים (כנראה מעל 150 אלף), אך היא עצמה פנתה תחילה לרחוב הרושבסקי ברובע הממשלה כדי להניח פרחים במקום בו נהרגו מפגינים. לאחר מכן הופיעה על הבמה בכיכר, עדיין ישובה בכיסא גלגלים, ונשאה נאום נרגש ודומע. בנאום ביקשה, בין השאר, סליחה מהאזרחים בשם כל הפוליטיקאים וקראה למוחים לא לעזוב את הכיכר, שכן הם הערבים האמיתיים לדמוקרטיה ולחירות ואסור להם לסלוח לאלה שרצחו את חבריהם. הנאום היה נמלץ וטבול בפאתוס לאומי כבד. טימושנקו זכתה לתמיכה, אך לא נלהבת וחסרת פרופורציה. חשוב לזכור שהמוחים כוללים קבוצות רבות, ולא כולם תומכי ברה"מ לשעבר, ושהמוניטין של טימושנקו רחוקים מאד מלהיות נקיים. בחרקוב, במפגן נדיר של אחדות, התקיימו הפגנות תחת הסיסמה "מזרח ומערב – יחדיו". אפילו פסל לנין במרכז העיר שרד, בניגוד לעשרות מ"אחיו" בערי השדה שהושמדו במהלך סוף השבוע.

השבוע הנוכחי נפתח עם הרבה תקווה, אך גם עם הרבה חוסר ודאות. אמנם ביום שני החלו לפנות את הבריקדות ולשקם את ההרס במרכז קייב, אך היציבות לא התבססה. מאות אזרחים עם נשק גנוב עדיין נמצאים בערים. התקלויות אלימות בין מפגינים שונים נמשכו, והמצב הכלכלי הגיע לסף תהום. שער הדולר הגיע לשיא, ובקופת המדינה אין מספיק כסף אפילו כדי לקיים את מערכת הבחירות. לשנת התקציב הקרובה אוקראינה זקוקה לסיוע של לפחות 35 מיליארד דולר. הימים הבאים התאפיינו בחשיפה של כשלי המשטר הקודם ופשעיו לצד חיפוש קדחתני אחר פתרונות פוליטיים וכלכליים. הנשיא ינוקוביץ' נעלם. לאחר ניסיונו לצאת מדונייצק בטיסה, הוא המשיך עם שיירתו אל עבר קרים. לבסוף שחרר את רוב מאבטחיו ועקבותיו נבלעו בחצי האי האוטונומי, שרובה המוחלט של אוכלוסייתו היא רוסית, ושהרוחות הבדלניות בה חזקות יותר מאשר בכל מחוז אחר. נראה שהוא הצליח למצוא מקלט בבסיס חיל הים הרוסי בסבסטופול ששוכן בשטח שנמצא בחכירה רוסית קבועה, ומשם יצא לרוסיה. ביום חמישי, ה-27 בפברואר התפרסמה הודעה של הנשיא המודח, שעדיין רואה עצמו כשליט הלגיטימי, שבה הוא מבקש תמיכה מרוסיה, קובע שהממשלה החדשה לא חוקית ומבטיח שיקיים למחרת ביום שישי מסיבת עיתונאים בעיר רוסטוב על הדון שברוסיה. בינתיים באוקראינה הוכרז שינוקוביץ' עם קבוצה ממקורביו מבוקשים למעצר בעוון פשעים נגד האנושות.

הפרלמנט מינה את היו"ר טורצ'ינוב לממלא מקום הנשיא עד הבחירות ופנה להרכבת ממשלה חדשה. כמו כן, בוטל חוק השפה, שהתקבל למרות מחאות רבות ב-2012 ואיפשר למחוזות בהם אחוז האוכלוסייה הלא-אוקראינית עולה על 10% לקבוע שפה רשמית נוספת. החוק למעשה איפשר למחוזות רבים להכיר ברוסית כשפה רשמית, ובכך עורר את חמתם של הלאומנים האוקראינים. כמו כן, פורקה יחידת "ברקוט" של כוחות בטחון הפנים (מקבילה ליס"מ), שהיתה מעורבת בכל ההתנגשויות האלימות עם המפגינים בקייב.

לאחר מספר ימי דיונים אושרה בפרלמנט קואליציה חדשה, והורכבה ממשלה חדשה בראשות ארסני יאצניוק. הקואליציה כוללת את כל מפלגות האופוזיציה לשעבר ומספר לא מבוטל של צירים בלתי תלויים, פורשי מפלגת הרגיונים. משימותיה של הממשלה החדשה מורכבות מאד, והיא תיאלץ לתמרן בין כוחות רבים מאד, מבית ומחוץ.

כרגע המתיחות הגדולה והמסוכנת ביותר היא בחצי האי קרים. החבל האוטונומי לא קיבל בפועל את שינוי השלטון, וביום חמישי ה-27 בפברואר השתלטו חמושים על בניין הממשלה בעיר סימפרופול והניפו עליו את דגל רוסיה. עשרות נפצעו בהתנגשויות. ממשלת החבל התחלפה והממשלה החדשה הכריזה על עמדה פרו-רוסית. מועצת החבל הכריזה על משאל עם בנוגע להמשך הישארות החבל חלק מאוקראינה ב-25 במאי. רוסיה נוהגת כעת בקשיחות, ולאחר שזימנה את שגרירה בקייב להתייעצויות, היא נוקטת לשון חריפה ביחס לממשל החדש. היא אף רומזת כי תפעיל כוח אם תתבקש לכך ע"י ממשלת קרים. הממשלה החדשה בקייב, מצידה, קוראת לפתור את הנושא בשלום ומבקשת מרוסיה לפתוח במו"מ, אך במקביל רומזת גם כי ברית נאט"ו התחייבה להגן על שלמות גבולותיה. האיחוד האירופי ונאט"ו מנהלים קרבות מילוליים מול משרד החוץ הרוסי בסוגיית קרים והיחס לממשלה האוקראינית החדשה.

לא תמיד אנחנו זוכים לצפות במהפכה תוך כדי שהיא מתרחשת, בשידור חי. בשבוע האחרון זה קרה: The revolution was televised. כעת נותר לראות מה יוליד יום המחר. במהפכות, יום המחר הוא הדבר החשוב ביותר. רצוי לזכור זאת בימים אלה. השבועות הקרובים עשויים לקבוע לא רק את עתידה של אוקראינה, אלא אולי אפילו את עתידה של אירופה ויחסיה עם רוסיה והמרחב הפוסט-סובייטי.

ז'ניה פרומין הוא סטודנט לתואר שני באוניברסיטה העברית ורכז הדרכה במוזיאון לאמנות האסלאם

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור BDSM

  אך מה יהא על קיפוח המזרחים על ידי הכוזרו ציוניים??

 2. DoNotCensor

  אשר מספקים מידע נוסף מעבר להררי התעמולה השגרתית. ממקורות כגון:
  CBC ,RT, Tablet, Yahoo News, Haaretz, Walla, etc.
  .
  1) המשטר החדש כשלטון של אוליגרכים:
  המשטר החדש בקייב ממנה מליארדרים למושלי מחוזות במזרח-אוקראינה. זאת בניגוד לציפיות הציבור, ולאכזבתו, מכיוון שאחת הסיבות להפגנות ואירועי מידאן היא השפעת בעלי הממון על הפוליטיקה במדינה. כך למשל על מחוז דנפרופטרובסק הגדול והמתועש במזרח מונחת מושל "בעל אזרחות ישראלית", האשכנזי קולומויסקי, בעל הממון מספר שלוש ברשימת אוליגרכי אוקראינה. הוא גם בעליו ומנהלו של הבנק הגדול באוקראינה, פריבטבנק. מממן עיקרי של (UDAR), אחד משלושת גופי האופוזיציה- מלבה מרכזי של ההפגנות והאירועים שהובילו להפיכה. והוא בכלל חי בשווייץ. סיבה נוספת למחאה היתה הדרישה למימוש זכותם של המחוזות לקיים בחירות ולבחור את הנהגותיהם בעצמם במקום שיוצנחו שרירותית מקייב. תגובתו של סגן הנשיא של המשטר החדש לענייני המחוזות, האשכנזי גרוסמן: "למינויים תהיה השפעה חיובית ברמה האיזורית. אלו אנשים עשירים וידועים, הם היו יכולים לקנות כרטיס טיסה או לטוס במטוסיהם הפרטיים למדינה אחרת… או שיכלו לקחת אחריות…". על גרוסמן: ().
  .http://rt.com/news/ukraine-oligarch-rule-governors-512/
  .
  2) בעל הממון מספר 2 באוקראינה, האשכנזי פינצ'וק, רתם למטרת ההפיכה את ערוצי הטלוויזיה שלו, ואלו פעלו במרץ רב לקידומה. מגזין "טאבלט" ("קריאה חדשה של חיים יהודיים") גם מציין בשחץ שהוא "עשיר ובעל כח כל כך עד שהוא יכול להתבדח על חשבון נשיא ארה"ב לשעבר", הכוונה לקלינטון ובפניו. פינצ'וק מוקע על ידי רבים באוקראינה כאוליגרך-שודד אשר עשה שימוש בנפוטיזם כדי להחליק לכיסו שורה של משאבים לאומיים, מהיקרים ביותר של אוקראינה, בעבור משהו כמו שקל או שניים. הוא עשה זאת בזמן ההפרטה הפוסט-סובייטית, לפני כעשרים שנה, בזמן שמליוני אוקראינים נאבקו כדי לשרוד. על זה הוא אומר: "כשהמערכת קרסה, רק מספר מסויים של אנשים קיבלו גישה למשהו, למרות שכולם רצו גם. כתוצאה, מספר אנשים בודדים הגיחו מכך עשירים, והמונים רבים יצאו מכך עניים. הפער הוא מטורף, וכל זה הוא לחלוטין לא הוגן. וכולם מבינים שזה לא הוגן. אני, דרך אגב, גם חושב שזה לא הוגן."
  http://www.tabletmag.com/jewish-news-and-politics/155976/ukraines-western-face
  .
  3) הנציגה הפוליטית של ארה"ב הממונה על אוקראינה, האשכנזיה נולנד ( http://en.wikipedia.org/wiki/Victoria_Nuland ), נחשפה, בהקלטת שיחה דיפלומטית שדלפה לציבור בעולם, כשהיא מדברת בשחצנות על תכנון תוצאות ההפיכה על ידה בשם ארה"ב, על אילו דמויות היא מאשרת שיהיו בממשלה החדשה ואלו לא, מזמינה חיסול פוליטי, ומקללת בגסות את האיחוד האירופי ("f_ck the EU") על היסוסו לתמוך בהפיכה מונעת מבחוץ במדינה ריבונית וכנגד ממשלה שנבחרה דמוקרטית ( http://www.cbc.ca/news/world/u-s-diplomats-conversation-on-ukraine-posted-on-youtube-1.2526211 ). ערוץ השידור הציבורי הקנדי מדווח: "השיחה בין בעלת התפקיד במשרד החוץ האמריקאי לבין השגריר האמריקאי באוקראינה הועלתה ליוטיוב וחשפה חילופי דברים גלויים על האסטרטגיה האמריקאית לחילופי שלטון במדינה.", "השיחה שדלפה הביכה את ארה"ב לבטח והזינה האשמות שהאופוזיציה באוקראינה מתומרנת על ידי וושינגטון.", "בהקלטת האודיו שהועלתה ליוטיוב נולנד ופייאט נשמעים דנים באסטרטגיות העבודה עם שלושת ראשי האופוזיציה". לאחר חשיפה זו ארה"ב כבר לא יכלה להסתיר את פעילותה החתרנית כסוכן פרובוקטור בענייניה הפנימיים של אוקראינה בניגוד לחוק הבינלאומי.
  מחזקת את הדברים חשיפה של מסמכים על ידי אירגון הוויסלבלוארס האמריקאי פנדו (pando.com) המצביעים על כך שהממשל האמריקאי, באמצעות אירגון (USAID), מימן קבוצות אופוזיציה לפני ההפיכה. כמו כן חושפים המסמכים את מימון האופוזיציה האוקראינית על ידי האוליגרך האשכנזי סורוס.
  http://voiceofrussia.com/news/2014_03_03/USAID-got-Maidan-coup-up-and-running-media-6362
  בהרצאה של נולנד בוידיאו הזה ( http://www.informationclearinghouse.info/article37599.htm ) היא מיידעת שנעשה שימוש בכחמישה מליארד דולר מכספי האזרחים האמריקאים לשינוי המבנה הפוליטי הטבעי בתוך אוקראינה עד להפיכה זו.
  .
  4) גילוי: אשכנזים ונאצים ביחסים טובים. ישראלי בוגר צה"ל "חובש כיפה", יליד אוקראינה, זוהה כעומד בראש חוליית מיליטנטים, בעל "תפקיד מוביל באירועי ההפיכה", שהוביל את חולייתו לפעולות ברחובות קייב יחד עם לפחות עוד חמישה ישראלים יוצאי צה"ל.
  http://uk.news.yahoo.com/ukraine-protests-israeli-ex-officer-leads-militant-group-094657071.html#xVZ2qCy
  בראיון שהתפרסם בעיתון ישראלי מספר הבחור כי הוא עומד בראש חוליה של כ-40 איש והוא מקבל את הוראותיו מפעילי "סבובודה", מפלגת "חירות" הלאומנית , גוף שני מתוך שלושת גופי האופוזיציה.
  http://www.timesofisrael.com/israeli-militia-commander-fights-to-protect-kiev/
  כתבה ב"הארץ" על מפלגת "חירות" הלאומנית, מדווחת ש"מפלגה אנטישמית" נכנסת לפרלמנט האוקראיני ומיידעת : "חברי המפלגה … הציתו בתי כנסת וחיללו בתי קברות יהודיים", "המפלגה דוגלת בעמדות אנטישמיות מובהקות", "נגד מנהיג המפלגה אולג טיאגניבוק הוגשו כמה תלונות על הסתה לאלימות והתבטאויות גזעניות ואנטישמיות, אחרי שקרא "לבלום את ההתפשטות היהודית". חברי המפלגה – בעיקר צעירים – אחראים לתקריות בעלות אופי אנטישמי, כולל הצתות בתי כנסת ומרכזי תרבות יהודים, וכן פגיעה בבתי הקברות היהודים ברחבי המדינה, במיוחד במערבה. המפלגה, שפירוש שמה הוא "חופש", גם מתנגדת לביקורים ההמוניים של חסידי ברסלב בקבר רבי נחמן בעיר אומן".
  http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1852032
  "הקונגרס היהודי העולמי" מתייג את מפלגת "החירות" כמפלגה ניאו-נאצית:
  http://www.ukrinform.ua/eng/news/world_jewish_congress_calls_svoboda_a_neo_nazi_party_303220
  נולנד באוקראינה לאחר ההפיכה מצטלמת עם מנהיג מפלגת "החירות" הניאו-נאצית. אולג טיאניבוק משמאל:
  http://www.dojorat.com/wp-content/uploads/2014/02/nuland-in-ukraine.jpg
  הפרופסור לכלכלה מייקל צ'וסודובסקי מאוניברסיטת אוטווה, מנהל המרכז לחקר הגלובליזציה במונטריאל, בעצמו אשכנזי, זועק במאמר מפורט על כך שההפיכה כוננה ממשלה ניאו-נאצית באוקראינה. "בידי שתי היישויות הניאו-נאציות המרכזיות, מפלגת החירות ו'סקטור ימני' מופקדות משרות מפתח בממשלה, המעניקות להן שליטה דה-פקטו בצבא, במשטרה ובבטחון הלאומי".
  http://www.globalresearch.ca/the-u-s-has-installed-a-neo-nazi-government-in-ukraine/5371554
  צ'וסודובסקי על מעורבות הישראלים בהפיכה:
  http://www.globalresearch.ca/ukraine-israeli-special-forces-unit-under-neo-nazi-command-involved-in-maidan-riots/5371725
  .
  5) אוקראינים רבים מאוד אינם מרוצים מההפיכה האלימה, מאופיינת ההתערבות הזרה, אשר הפילה ממשלה שעם כל מגרעותיה היא נבחרה בתהליך דמוקרטי. מחוז חצי האי קרים הכריז על עצמאותו ממשטר ההפיכה בקייב. מפקד חיל הים האוקראיני ערק לשם יחד עם יחידה שלמה של חיל האוויר על בסיסה ומטוסיה. כל הכוחות הצבאיים בקרים הכריזו נאמנות לרפובליקה האוטונומית, וכוחות נוספים, אלפי חיילים רוסים, נמצאים שם כבר יותר מעשור בהתאם להסכם בין שתי המדינות. שלשה מחוזות בדרום הצהירו רשמית על רצונם להצטרף למסגרת הפוליטית של קרים – ההנהגות בבירות האדמניסטרטיביות אודסה, חרסון וניקולייב כבר פנו בבקשות רשמיות להנהגתה. כמו כן, במזרח-אוקראינה, המורכבת מהמחוזות היותר משגשגים במדינה ובתוכם דנפרופטרובסק ודונצק, כבר הודיעו מספר מחוזות שלמשטר ההפיכה אין שום סמכות חוקית והם אינם מוכנים לקבל כל הוראות מקייב.
  http://voiceofrussia.com/news/2014_03_03/Kherson-Nikolaev-and-Odessa-declare-their-desire-to-join-Crimea-official-5026/

 3. DoNotCensor

  6) הצלפים.
  הקלטה נוספת של שיחה דיפלומטית הודלפה לציבור בעולם, הפעם בין שרת החוץ של האיחוד האירופי, אשטון, לבין שר החוץ של אסטוניה, ומגלה שכמעט כל הצדדים באוקראינה מסכימים שרוצחי המפגינים והשוטרים היו צלפים שעבדו עם שליטי אוקראינה החדשים – "ישנה כעת הבנה גדלה ומתחזקת שלא ינוקוביץ' הוא זה שמאחורי הצלפים, אלא מישהו מהקואליציה החדשה". אסטוניה אישרה את אמיתות השיחה של שר החוץ.
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2573923/Estonian-Foreign-Ministry-confirms-authenticity-leaked-phone-call-discussing-Kiev-snipers-shot-protesters-possibly-hired-Ukraines-new-leaders.html
  הדיווח ב-(CNN):
  http://www.cnn.com/2014/03/05/world/europe/ukraine-leaked-audio-recording/
  השיחה הביאה אל פני השטח שני דברים. הראשון: שבכירים באיחוד האירופי, אשר בפומבי משבחים את משטר ההפיכה כדוגמא לדמוקרטיה, מדברים בשיחות פרטיות על כך שזהו משטר עברייני. השני: שסוכנים מגובים ממערב ביצעו פרובוקציות רצחניות אלו, רצחו מפגינים תוך כדי כך שהם מפנים את האשמה לעבר ינוקוביץ' כדי לדחוף לחילוף השלטון. שר החוץ של אסטוניה, פאיט, דיווח בשיחה, שנפגש באוקראינה עם פעילים מן החברה האזרחית שהשתתפו בהפגנות מידאן, הוא מסר לאשטון ש"אין שום אמון ביניהם כלפי הפוליטיקאים שתפסו את השלטון. מפגיני תנועת מידאן ואנשי החברה האזרחית אומרים שהם מכירים את עברו האפל של כל אחד מחברי המשטר החדש". פאיט מסר מידע שקיבל מרופאים, פעילים שלקחו חלק בהפגנות, שמסרו לו כי מניתוח הפגיעות "היו אלו אותם הצלפים שרצחו אנשים משני הצדדים", "זה מטריד ביותר שהקואליציה החדשה דוחה כל חקירה של מה שקרה בדיוק. ישנה כעת הבנה חזקה שהולכת ומתחזקת שלא ינוקוביץ' הוא זה שמאחורי הצלפים אלא גורם מהקואליציה החדשה". פאיט הדגיש בפני אשטון את הערכתו שהדבר עשוי "לערער למן ההתחלה את האמון בקואליציה החדשה". השיחה בת 11 הדקות שנערכה ב-25/2, לאחר הטבח, במלואה כפי שפורסמה:
  https://www.youtube.com/watch?v=fF18sgaq-Yc&list=UUjNKMHqfoVSuJF739U66_7g
  צף ועולה מחדש קטע וידאו, משידור חדשות הטלוויזיה האוקראינית, המדווח בסערת ההפגנות על "חבר פרלמנט יהודי" שנתפס עם רובה צלפים בתא המטען של רכבו.
  http://www.youtube.com/watch?v=JM6gNDoZu2M
  .
  7) יצניוק.
  רה"מ החדש והמוצנח, שכונה על ידי נולנד בשם "יאץ", בנקאי יוצא בנק-מרכזי (central bank), שהגיע לכסא דרך הפיכה אלימה, בשונה מינוקוביץ' נבחר הציבור, מתואר בכותרת מאמר ניתוח כלכלי-פוליטי ב"פורבס" בלשון: "האיש מטעם וושינגטון, יצניוק, מכין את אוקראינה לחורבן". הסקירה מסבירה כיצד "נראה כי יצניוק עשוי להמצא רעיל עבור האומה במצוקה".
  http://www.forbes.com/sites/kenrapoza/2014/02/27/washingtons-man-yatsenyuk-setting-ukraine-up-for-ruin/
  "זכרו את השיחה בין נולנד לשגריר האמריקאי באוקראינה שדלפה ובה היא אומרת בפשטות 'אנו רוצים את יאץ שם'", "יצניוק הוא מסוג הטכנוקרטים שאתה רוצה על מנת ליישם משטר-צנע (austerity) בעטיפה חיצונית שטחית של מקצועיות", "אחד כזה שלא נבחר בבחירות, ומוכן לעמוד לרשות קרן המטבע הבינ"ל (IMF) ולבצע את הוראותיה".
  "המאבק באוקראינה נכנס להילוך גבוה בסתיו האחרון כאשר ינוקוביץ' החליט לנטות לעשות עסקה מסחרית עם מוסקבה ולא עם בריסל", "לאחר שינוקוביץ' והאופוזיציה הפוליטית סיכמו על מעבר מסודר לקראת בחירות חדשות, האופוזיציה ריסקה את ההסכם ותפסה עמדות אסטרטגיות בסביבות קייב", "באופן מוזר ביותר הפרלמנט בן 450 החברים אישר את מינוי הבנקאי-המרכזי לשעבר יצניוק ביום חמישי בהצבעה של 371 מול 1, אף על פי שהשתרך מאחרי מנהיגי אופוזיציה פופולריים כמו קליצ'נקו ומנהיג מפלגת "חירות" טיאניבוק. אך ליאץ יש חברים במקומות גבוהים ובזמן שאין לו את תמיכת ציבור הבוחרים, ואין לו שום סיכוי לנצח בבחירות, הוא בעד משטר-צנע של קרן המטבע הבינ"ל…".
  "יצניוק חזר ואמר שמה שהיוונים עשו לעצמם אנחנו נעשה גם… הוא רוצה לחקות את המודל הכלכלי היווני. מי לעזאזל רוצה לחקות את זה?", "יצניוק הבטיח ליישם פעולות מאוד לא פופולאריות… הדרך היא משטר-צנע… שכולל העלאות מיסים, העלאות של שיעור הריבית ופיחות נוסף בערך המטבע", "ינוקוביץ' התנגד לדרישה של קרן המטבע להעלות מיסים ולפחת את ערך המטבע. ליצניוק לא איכפת. עבור כלכלנים שחושבים שמשטר-צנע הוא אסון, אוקראינה נמצאת על המסלול לחורבן", "ראינו את מה שקרה בשנות ה-90 ומה שקרן המטבע עשתה לרוסיה עם ילצין. הם יעשו את זה לאוקראינה… לאחר שקרן המטבע גמרה עם יוגוסלביה זה היה רק עניין של זמן לפני שתנועות הבדלנות צברו תאוצה. מצב הדברים באוקראינה יכול להפוך להיות ממש ממש גרוע".
  אף על פי שממשלה זו לא נבחרה, תפסה את השלטון ע"י הפיכה, פיזרה ממשלה נבחרת, והיא רק ממשלת מעבר, יצניוק כבר מחלק את נכסיה של אוקראינה במהלך קיצוני שישפיע על אזרחי אוקראינה לדורות קדימה, ומנצל הזדמנות זו לשינויים מאוד רדיקליים, שעדיין לא קיבל את הסכמת הציבור לעשותם. הוא מואשם במכירת אוקראינה עבור הלוואות מקרן המטבע (IMF). כבר בשני למרץ הוא חתם עם הקרן הסכם טנטטיבי במסגרתו: כל מערכת צינורות העברת הנפט לאירופה של אוקראינה תינתן בחינם לתאגיד הנפט "שברון". חצי מתעשיית הפלדה של אוקראינה המרוכזת בשלושה מחוזות תינתן בחינם לתאגיד "רוהר", כמו גם כל תעשיית הפחם של דונבאס. כמו כן הוא כבר נתן הבטחות להכפיל את מחירי הגז, חשמל יעלה ב-40%, דלק ב-60%, עזרה ליולדות ותינוקות תבוטל, כמו גם חלוקת ספרי הלימוד, יוטל מס נוסף על תרופות שייקר אותן. יבוטל האיסור למכור גם לזרים את אדמות החקלאות, שהן מן האוצרות הגדולים ביותר של אוקראינה שבידה 30% מהאדמה השחורה, הפוריה מאוד, בעולם. עשויות להיות לכך השלכות כלכליות וחברתיות קטסטרופליות.
  http://voiceofrussia.com/news/2014_03_09/Crimean-leaders-blame-Kiev-for-selling-Ukraine-off-for-IMF-loans-1082/
  .
  "האם יצניוק יהודי?"
  "היהודי גס הרוח יצניוק, אשר שירת בהצלחה גנבים, בעלי הכח באוקראינה, משתמש בכסף עברייני כדי לפנות לעצמו את הדרך לנשיאות אוקראינה", אמר ראש עיריית אוזגורוד בשנת 2009, עת ניטשה מערכת הבחירות לנשיאות אוקראינה, בה ניסה את כוחו יצניוק כמתמודד, ושבסופה נבחר ינוקוביץ' עם 48% מקולות הבוחרים.
  http://www.jta.org/2009/08/10/news-opinion/world/ukrainian-jews-want-mayor-charged-for-slurs
  ממשיך ה-(JTA) לגבי דבריו של ראש עיר רטושניאק: "…אשר ידוע-או-מדווח (פירוש "reportedly") שהוריו של יצניוק הם יהודים" (whose parents reportedly were Jewish""). ומביא את המשך דבריו של ראש העיר: "היהודי העבריין יצניוק החליט כפי הנראה שזוהי מערכת בחירות למועצת כפר באיזה מקום בישראל. אז הוא אסף סוחרי ומבריחי סמים וללא אישור מועצת העיריה הוא מציף את עירנו בהם". ועוד: "הפרשן הפוליטי קוזיו אמר שמקורו היהודי של יצניוק עשוי לפגוע בסיכוייו במרוץ לנשיאות. מנהיגים ומומחים יהודים צופים שכוחות פוליטיים מסויימים ישתמשו בכרטיס המקור היהודי במהלך הבחירות".
  עוד בנוגע לשאלת מקורו האתני של יצניוק ניתן לקרוא פה, "פולמוס מתלקח בשאלה האם מתמודד במירוץ לנשיאות הוא יהודי", "הארץ" 2009:
  http://www.haaretz.com/jewish-world/2.209/debate-rages-over-whether-ukraine-presidential-hopeful-is-jewish-1.6323
  ופ ה- "רה"מ החדש של אוקראינה הואשם בעבר שהוא 'עבריין יהודי'":
  http://jpupdates.com/2014/03/03/ukraines-new-prime-minister-previously-accused-criminal-jew/
  מקורות נוספים:
  א) "הוא ממעיט בחשיבות מקורו היהודי-אוקראיני, כנראה משום האנטישמיות הרווחת במרכז כוחה של מפלגתו הממוקד במערב אוקראינה".
  Salem, Harriet (Tuesday, March 4, 2014). "Who exactly is governing Ukraine?". The Guardian. Retrieved 9 March 2014.
  http://www.theguardian.com/world/2014/mar/04/who-governing-ukraine-olexander-turchynov
  ב) "ליצניוק שתי בעיות עיקריות שיבואו לידי ביטוי לפני הבחירות. ראשית הוא יהודי, שעל פי הפרשן טאראס קוזיו, זו עובדה שעשויה להוות בעיה מרכזית. היה לאחרונה קמפיין, אף אם שקט יחסית, שנערך כנגד טימושנקו על ידי הימין הקיצוני, שכינה אותה "היהודיה עם שיער הצמות הקלוע". "זה עשוי להוות סימן לבאות. הכינוי שכוון נגדה מאפשר לדמיין כיצד מקורו היהודי האמיתי של יצניוק עשוי להוות את נקודת הכובד המרכזית של הערות אנטישמיות במהלך הקמפיין," אומר קוזיו.
  "יהדותו של יצניוק אינה הבעיה הפוליטית היחידה הנובעת מזהותו. חברים במשפחתו היו פעילים בולטים בתנועה הלאומנית האוקראינית, מה שללא ספק יעלה לו בקולות במזרח המדינה דובר הרוסית".
  Judah, Ben. "Ukraine: The Rise of Yatsenyuk". Swiss Federal Institute of Technology, Zurich. Retrieved 3 March 2014
  http://www.isn.ethz.ch/Digital-Library/Articles/Detail//?lng=en&id=103593
  ג) "נולד בצ'רניבצי ב-1974 להורים יהודים-אוקראינים…"
  "UKRAINE: Yatsenyuk capitalises on public discontent". Oxford Analytica. March 9.
  http://www.taraskuzio.net/media18_files/105.pdf
  https://www.oxan.com/display.aspx?ItemID=DB149548
  .
  8) ערוץ הטלוויזיה של הבי.בי.סי., בראשות מנהלו דני כהן (http://www.bbc.co.uk/aboutthebbc/insidethebbc/managementstructure/biographies/cohen_danny.html), מפרסם כתבה החושפת את העובדה שההפיכה באוקראינה הונהגה על ידי נאצים (להם 6 שרים בממשלת ההפיכה) ומנתב את האשמה לאירועים אליהם. "חשיפת הבי.בי.סי שנאצים חמושים הובילו את ההפיכה, את המפגינים ואת הפלת ממשלה נבחרת, עם הגיבוי וברכת הדרך הגלויים של המערב חושפת את הנראטיב המערבי כפבריקציה ברורה".
  http://www.globalresearch.ca/bbc-now-admits-armed-nazis-led-revolution-in-kiev-ukraine/5372232?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=bbc-now-admits-armed-nazis-led-revolution-in-kiev-ukraine
  הכתבה עצמה:
  https://www.youtube.com/watch?v=5SBo0akeDMY
  מהמנהיגים הבולטים של הנאצים שהם חלק מהממשלה החדשה בזמן אירועי ההפיכה: "אלחם ביהודים וברוסים עד יום מותי":
  http://rt.com/news/ukraine-right-sector-militants-210/
  חבר הקונגרס דניס קוצ'יניץ' על אי-החוקיות של הפלת ארה"ב את ממשלת אוקראינה בפריים טיים ברשת פוקס:
  http://www.youtube.com/watch?v=oKqPwGTjDlY
  שר החוץ לשעבר של יוגוסלביה, איבדין ג'ובנובי, התראיין לרדיו "קול רוסיה" בעקבות האירועים באוקראינה וסיפר עד כמה הם תואמים את האירועים ביוגוסלביה, ועל תבנית הפעולה של של אותם השחקנים: "הם משתמשים בכלכלה כדי לשעבד מדינות".
  http://voiceofrussia.com/2014_03_09/The-US-NATO-and-the-West-use-economics-to-enslave-countries-FM-ivadin-Jovanovi-8816/