בין אדוארד קוץ' לרון חולדאי

ראש עיריית ניו יורק לשעבר אד קוץ' היה פוליטיקאי מאוד שנוי במחלוקת, אולם המפעל העצום שלו ביצירת דיור בר-השגה נחשב לאחד ההישגים הגדולים בתחום הדיור בארה"ב. אצלנו בתל אביב, מדיניות הדיור של חולדאי מסתכמת בהפקרת הדרום, גירוש צעירים וחסרי אמצעים מהעיר ובניית מגדלים ומלונות בוטיק
יוסי דהאן

לפני כשבועיים צפיתי בסרט דוקומנטרי על אדוארד קוץ', ראש עיריית ניו יורק לשעבר. גרתי ולמדתי בניו יורק בחלק מתקופת כהונתו. קוץ' היה ראש עיר שחצן שיחסיו עם האוכלוסייה השחורה בעיר היו גרועים, בלשון המעטה, ומדיניותו כלפי קורבנות מחלת האיידס שפשטה בעיר בשנות השמונים הייתה אטומה ונוראית. אולם אחד ההישגים הכבירים של קוץ', שהיה ראש עיר דמוקרטי בעל תפיסה כלכלית שמרנית, היתה תוכנית הדיור בר-ההשגה שהוא יזם – שבמסגרתה נבנו 180,000 יחידות דיור בעיר. מדיניות ששינתה לחלוטין שכונות שלמות ברובעים כמו למשל הברונקס, שחלקים גדולים ממנו נראו כעיר לאחר הפצצה.

מטרת התוכנית הזו הייתה לספק דיור בר-השגה לאנשים מיעוטי אמצעים ולמשפחות מהמעמד הבינוני. העיר ניו יורק השקיעה בתוכנית של קוץ' 4.4 ביליון דולר במשך 15 שנים, כאשר כל הסכום הזה הגיע מהתקציבים העירוניים, משום שהממשל הפדראלי סירב לסייע במימון. יש קונצנזוס בקרב מומחים שניו יורק לא היתה נראית כפי שהיא נראית היום וכנראה הייתה דומה יותר לדטרויט, לולא מפעל הדיור העצום של קוץ'.

ואצלנו, בכל פעם שאני מסתובב במרכז תל אביב אני נדהם מכמות בנייני הפאר, מגדלי האקירוב למיניהם ששרי ביטחון לשעבר רוכשים קומות שלמות בהם ומלונות הבוטיק שנבנים בה עבור האלפיון העליון. מדיניותו של ראש עיריית תל אביב מסתכמת בהפקרת דרום העיר וגירוש צעירים ומעוטי אמצעים ממרכזה, ובינתיים מחירי הדירות הולכים ומאמירים. לאחרונה קראתי שלעיריית תל אביב יש עודף תקציבי של מיליארדי שקלים. אבל אין שום סיכוי שחולדאי יעשה מעשה קוץ', ראש העיר הזחוח מחזיק בעמדה שצריך לתת לשוק לעשות את שלו ויש לדכא באלימות כל ביטוי של מחאה של דרי אוהלים נגד מדיניותו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. פריץ היקה הצפונבוני

    רשעותו של חולדאי כלפי אוכלוסיות לא רק מוחלשות אלא גם מעמד בינוני ההולך ונחלש, במסגרת קפיטליזם קיצוני( של איש,,העבודה" הולכת יפה מאוד עם משנתו של נתניהו השקר של ,,עושר העשירים זורם למטה". וסרבנות השלום של נתיהו כנראה גם לא מפריעה לו. הילכו 2יחדיו ,בלתי אם נועדו? לא לחינם הלך זרזיר אצל עורב,אלא שהוא בן מינו" .

  2. שושנה גבאי

    לעיר הכבושה על ידי חמדנות אין תקנה . כל האנרגיה התרבות היופי והיצירתיות שלכם צריכים לנדוד למקומות אחרים. השאירו אותה נטושה עם המדושנים צרי האופקים המתחזים לליברלים. אתם נזם זהב באף של החזירה הכעורה הזאת . השאירו את חולדאי וחבריו לבד סביב שולחן המשתה בו הם זוללים וסובאים. אולי בהתחלה בלהט גרגרנותם הם לא יבחינו אפילו שאתם נעדרים ואז יום אחד בעודם סגורים לבד במגדליהם הם יתבוננו למטה ויגלו כי חוצות העיר שוממים.