ערבית שפת אם

חנין מג'אדלי עונה לכל יפי הנפש שהפריע להם שפרסמה מודעה "לערבים בלבד", ולא ל"דוברי ערבית כשפת אם"
חנין מג'אדלי
צילומסך של הפיד של Inna Goncharov
צילומסך של הפיד של Inna Goncharov

1. יהודים שהערבית שפת אם שלהם, היום הם בני 60 ומעלה, ולא נראה לי שהם מעוניינים בעבודת סטודנטים. הדבר האחרון שאפשר להגיד על הצאצאים שלהם הוא שערבית היא שפת אמם: לדעת שני פתגמים ושיר ששמעת מסבתא לא מכשיר אותך לתואר הזה של ערבית שפת אם ובטח לא לתרגם טקסטים.

2. גם ליוצאי יחידות מודיעין, שב"כ, מוסד, מסתערבים, צבי יחזקאלי למיניהם, אין ערבית ברמת שפת אם שתכשיר אותם להבין את השפה הערבית על בורייה ועל כל הניואנסים שלה, כי שפה היא לא רק מילים היא גם נשמה ותרבות וחיים שלמים. אולי יורם בינור מתאים לעבודה, אבל נראה לי שהוא לא טיפוס של תרגומים.

>>> קראו על "תקרית" עם בעלת הדירה ב"הארץ"

3. עד שיש משרה לערבים בלבד כולכם קפצתם? וואי, קשה להיות מופלה, נכון? אז אולי עכשיו תתחילו להיות יותר מודעים לזה.

4. בעלי חברת התרגום הם יהודים, מה זה אומר עליהם? שהם גזענים נגד יהודים ולא רוצים להעסיק אותם?

5. לכל אלה שאומרים לי שהיה יותר רגיש אם הייתי כותבת "לדוברי השפה הערבית כשפת אם", זה נראה לי משתמע בדיוק כמו לכתוב ערבים. אז אם יש לך בעיה עם הניסוח הזה תבדוק את עולם המושגים שלך, אולי תקרא ספר על פוליטיקת זהויות או משהו.

6. כמה ישראלים יכולים לעשות את העבודה הזו? לכו תלמדו ערבית קודם כל. אל תגיעו לרמת שפת אם, לפחות תלמדו ואחר כך תתלהמו על הניסוח הלא עדין. אתם לא טורחים ללמוד את השפה שמתחת לאף שלכם.

7. למי שטוען וכתב לי בפרטי שיש דור שני של יהודים מזרחים שיודעים ערבית קרוא וכתוב ודיבור, אז כנראה שהם ערבים, והמשרה מתאימה להם. אין סתירה בין יהדותם וערביותם, עכשיו תראה לי מי אלה.

8. אחיי הערבים ואחיי השפויים, תהיו חזקים – אנחנו ניצבים מול מגיפת גזענות עזה ורצינית. وحدوا الصف (:

9. מלא בתי עסק ישראלים דורשים עובדים/ות "רק אחרי גיוס צבאי" לטבחות ולמלצרות. כולכם יודעים שזה מאוד נפוץ, תהיו קצת פייר אה? זה הרבה יותר גרוע מלדרוש רק ערבים לעבודת תרגום בערבית.

10. מי שחושב להתגזען עלינו ולרמוס אותנו ולהפלות אותנו ושמצד שני נשאר נחמדים – אז זהו, שלא. תם ונעלם הדור הזה של הערבים הטובים הנחמדים. לכותבת הפוסט מתנועת "אם תרצו" שכתבה "חנין החמודה", גברת, אני הרבה פעמים לא חמודה.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יפה

  אולי אפשר היה לעדן או לחדד את ניסוח המודעה. בכל מקרה אין להשוות את הבקשה למקצועיות גבוהה מסוג מסויים עם אפלייה בהשכרת דירה. עד כמה שידוע לי בשביל לגור ולשלם שכר דירה אין כל הכרח לא לדעת את השפה ומנהגי הערבים.

 2. נעמי

  חנין אני לגמרי איתך. ולו משום כך שגם לכם, כן "אפילו" לכם יש הזכות להחליט בשביל עצמכם איפה לא נכון לכם להכניס יהודים לחיים שלכם(!), ואני ממש לא חושבת שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו להיות רגישים כל כך, לדרך בה אתם מנסחים זאת. יותר מכך, זאת אפילו חוצפה מצדנו לבקר אתכם. שמחתי לראות שאת עומדת על דעתך ולא מתנצלת בפני אף אחד, לרבות אלה הדורשים יחס מיוחד רק משום שיש להם אוריינטציה לאומה הערבית או לאלה השמים עצמם למגיניכם. את צודקת ואל תתנצלי על כך, אנחנו מאוד לא במעמד לבקר אתכם במקרה ספציפי זה.

 3. דן

  צודקת לגמרי!
  ושכל המצתדקים – יעשו תרגיל וישאלו את עצמם אם על אמהרית הם היו מגיבים ככה
  כל הכבוד!

 4. ריצרד אלדף

  את 100% צודקת מספיק עם הגזענות

 5. עמית

  האמת היא שיש לא מעט יהודים שערבית היא שפה שנייה שלהם, שיוכלו לתרגם מערבית הרבה יותר טוב מלא מעט ערבים. בדיוק כמו שיש הרבה ערבים שעברית היא שפה שנייה שלהם, שיוכלו לתרגם לעברית יותר טוב מלא מעט יהודים (מג׳אדלי עצמה היא דוגמה טובה לכך). יהודים דוברי ערבית כשפת הם אינם ערבים, בדיוק כמו שברברים, קופטים, אשורים וכו׳ דוברי ערבית כשפת אם אינם ערבים. מדובר בקבוצות מיעוט (או רוב) שחיו בסביבה משוערבת אך שמרו על הזהות הקדומה שלהם. לנסות למחוק את הזהות הזאת בשם הפאן-ערביות המכלילה/מכילה זה לא רציני.

  אבל מעבר לכל הטיעונים הדקדוקיים, כל כך היה קשה פשוט להגיב "נכון, להגיד בראש המודעה שמשרה זאת מיועדת לבני הקבוצה X בלבד זה לא חסר בעייתיות, אבל אי אפשר להשוות את זה לאפליה החברתית שערבים סובלים ממנה"?

  1. תורגמן

   אכן יש לא מעט יהודים שיכולים לתרגם מערבית, אבל מתי מעט אם בכלל שיכולים לתרגם *לערבית.* כדי לתרגם לשפה צריך לכתוב בה באופן קבוע.

   די ברור מהפרטים שסיפקה חנין שמדובר בתרגום לערבית, לא מערבית.

   ואידך זיל גמור.

 6. דןש

  מדוע "לקרוא לילד בשמו" ולעורר קונוטציה גזענית. ניתן להגיע לקהל יעד מתאים למשרה גם באמצעות הפרסום בצורה הבאה:
  לחברת תרגומים דרושים מתרגמים
  כאן תבונה הדרישות ביניהן השפה הערבית כשפת אם.

  התירוץ של הגיל איננו "מחזיק מים" – עבודה זו יכולה להתאים גם לגימלאים = עד 120.

  אם זוהי התרסה כנגד גזענות קיימת – אין פותרים גזענות בגזענות נגד.

 7. ציפי

  חנין יקרה,
  יש ביטוי בעברית, שמקורו בתלמוד: "להכשיר את השרץ בק"נ טעמים". זה בדיוק מה שעשית כאן.

  1. דרור BDS

   ציפי יקרה.
   יש ביטוי בעברית, שמקורו בדברי הרמב"ן: "נבל בראשות התורה". זה בדיוק מה שעשית כאן.

 8. Mai

  What you could have done to avoid all this mess is to write the add in Arabic and then all these Israelis wouldn't understand it in the first place… Peace sister

 9. פוקסיפה

  כל הטיעונים נכונים, אבל אני חושב שהפוסט של אינה הוא כל כך מגוחך ומתריס שבאמת חבל להגיב אליו. האם יש מישהו שטוען שהוא נפגע מהפוסט של חנין? אין לתגובה ערך עיתונאי, הגותי ואני בספק אם זה יעורר השראה פוליטית במישהו.