• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

חלוקת הארץ טשטשה הבדלים, איחודה תדגיש אותם

אחרי שנים רבות של טשטוש ההבדלים בין שמאל לימין בישראל הן על רקע כלכלי והן על רקע היחסים עם הפלסטינים, הגיעה העת לברר מיהו שמאלי ומיהו ימני
מרזוק אלחלבי

הגבולות בין ימין לשמאל בישראל היטשטשו לחלוטין בשנים האחרונות ואין החלוקה הקלאסית תופסת עוד, במיוחד אחרי האינתיפאדה השנייה ודיכוי מחאות הפלסטינים בישראל באוקטובר 2000. עד שנות השמונים, בואך הסכמי אוסלו, כל מי שדגל בשיחות עם אש"ף ובחזרה לגבולות 67 נחשב בישראל לשמאל. בנוסף לכך, הייתה בדרך כלל הלימה בין מחשבה פוליטית "שמאלית" לבין תפיסה חברתית–כלכלית, מעמדית ופוסט מעמדית, הדוגלת בחלוקה הוגנת של העושר, במדיניות רווחה, בצדק חלוקתי ובתמיכה במאבקי עובדים ומוחלשים.

בהתחלה, חל כרסום משמעותי בתפיסות השמאל בענייני חברה וכלכלה, ונראה שהכול זז ימינה ונבלע לתוך הרעיון הליבראלי והלך עצום עיניים אחרי הפיתוי של כלכלת שוק, הפרטה, חופש עיסוק ורגולציה. בעניין המדיני, נראו הדברים עוד יותר משונים כשכוחות ודמויות מרכזיות בימין החלו מדברים על "חלוקה" של הארץ ואף על מדינה לפלסטינים. הדבר המתמיה בסיפור שדמויות במה שנחשב "שמאל" החלו מתהדרים בעובדה שדמויות בימין כמו נתניהו מדברים על חלוקת הארץ, וכי הימין סוף סוף אימץ את גישת אותו "שמאל"! דברים דומים אמרו בשמאל הפלסטיני בישראל לרבות במפלגה הקומוניסטית כשעל פניה אותו חיוך של שביעות רצון עצמית.

ה"שמאל" בינתיים התאיין והגבולות בינו לבין הימין טושטשו לחלוטין כי האקלים בישראל השתנה ומי שנשאר בגדה השמאלית הוא מיעוט איכותי. אנסה בשורות הבאות לתת תשובה קצרה ולהציע גבולות חדשים.

סיומו של ההסדר העולמי בין הון ועבודה כתהליך גלובאלי נחווה בישראל באופן קיצוני מאז אמצע שנות השמונים. ההחלטות המכוננות באותן שנים היו הרות גורל בכל מה שנוגע לתפקידה של הממשלה בכלכלה. תהליך מופרע של הפרטה שטף כל חלקה טובה וצרב את התודעה בכזב שרגולציה עדיפה על התערבות וכי השוק החופשי עדיף על חלוקה מתוכננת של הכנסות, וכי חופש לבעלי ממון עדיף על שוויון וצדק! בשנים אלו, מעמד הביניים בישראל נטה ימינה והפנה גב למוחלשים. אלא שחלק מהמוחלשים המשיכו ליהנות ממדיניות רווחה, לרבות אלו שחיו בהתנחלויות שבשטחים הכבושים, ואלו שנמנו על קבוצות מוחלשות באמצעות סוכניהן – המפלגות הסקטוריאליות כמו ש"ס שהתבססה על רשתות של תמיכה סוציאלית וסיבסוד ממשלתי. והארץ תשקוט ארבעים שנה! לומר, החלוקה החדשה של העושר מאז שנות השמונים המאוחרות, היטיבה שוב עם יהודי הארץ על חשבון הפלסטינים בה, אם כי מעמד הביניים בחברה זו התרחב והישיר מבט לימין!

green_linesבעניין המדיני, רעיון החלוקה של הארץ בין שני העמים איחד בין "ימין" ו"שמאל" בנקודה ששניהם התחילו להעדיף את מדינת ישראל כמדינה עם רוב יהודי מובהק על מדינה מהים לנהר עם כמעט שוויון דמוגרפי. שניהם החלו מדברים על אימת היום שאחרי הסיפוח! כאן, ראינו "שמאלנים" ולא "ימנים" מציעים חילופי אוכלוסין ושטחים! להגיד, "ימין" ו"שמאל" התאחדו בנקודה הזו ונעלמו הגבולות שהבחינו ביניהם. הם גילו זה את זה שוב כציונים אותנטים ויהודים טובים שדרכיהם נפגשות וחופפות! גילו אלה את חרדתם של אלה מהיום בו יצטרכו להתחלק בריבון ובשלטון עם הפלסטינים בין הנהר לים! שני ה"מחנות" גילו כי אם לא יחלקו את הארץ הם יכוננו כאן אפרטהייד מוצהר. יתכן שהבושה, או מה שנשאר ממנה, הביאם להסכמה מוצהרת ושקטה שטוב ל"חלק את ארצנו". אלא שהחלוקה אינה ישימה יותר, ואם היא כן ישימה, הרי שזה במחירים כבדים מנשוא של טיהור אתני בשני הצדדים. מכאן, שהרעיון כולו הפך להיות מעין מלכודת שעשויה להוביל לסבב נוסף של עימותים ולאו דווקא להפוגה.

מכאן, שמאל וימין חייבים לקבל משמעויות חדשות כדי שנוכל לשרטט קווים מפרידים ואחרים שמקשרים. אני מציע, כצעד ראשון, לכרוך שוב בין תפיסות מדינתיות ופוליטיות ותפיסות חברתיות-כלכליות. שנית, אני מציע לראות שמאלן כמי שדוגל הלכה למעשה בשוויון ובצדק חלוקתי והיסטורי כלפי פלסטינים בישראל וקבוצות מוחלשות אחרות לרבות מהגרי עבודה ופליטים, עובדים מאורגנים ולא מאורגנים, ובהחזרת מנגנוני רווחה לשימוש המדינה, בחלוקה הוגנת של העושר והתמלוגים ממשאבי טבע, במיסוי ההון ובניתוק הקשר בין הון לשלטון ועוד כהנה וכהנה סוגיות באותו כיוון. שלישית, שמאלן הוא הדוגל בנטישת רעיון החלוקה של הארץ המבוסס כל כולו בשנים האחרונות על עיקרון ההפרדה הגזענית בין שני העמים – "אנחנו כאן והם שם"! רעיון זה התיישן והפך להיות בסיס רעיוני של הימין המצוי ששואף לקיים את ההפרדה בדרכים נוספות לגדר ההפרדה כגון דרכים נפרדות, תחבורה נפרדת, חוקים נפרדים וכולי.

שמאלן הוא איש/ה הדוגל/ת בחיים משותפים, ובפתרונות של שיתוף בין שני העמים ולא בפתרונות של הפרדה.שמאלן הוא הדוגל בחיים משותפים מרצון ולא מאונס, כי הוא רוצה ולא כי גורלו לחיות עם פלסטינים.

רעיון החלוקה איחד את ה"ימין" וה"שמאל" ורעיון השיתוף בין העמים יפריד ביניהם!

מרזוק אלחלבי הוא סופר ומשפטן

לקריאה נוספת

עוד של מרזוק אלחלבי

כנראה שיעניין אותך גם: