סיפורי הסבתא של האליטה המזרחית

שיעור הסטודנטים הערבים, האשכנזים והמזרחים בפקולוטות לרפואה, מפריך לדעת העיתונאי גדעון עשת את ההנחות הבסיסיות העומדות בבסיס שיח הקיפוח של האליטה המזרחית. (מאמר, תגובות, ומאמר תגובה לתגובות)
מערכת העוקץ

העיתונאי גדעון עשת מתיחס במאמר  ב"ידיעות אחרונות" לשאלת אפליית המזרחים. המאמר מציג נתונים שונים על הפערים בין אשכנזים ומזרחים. אולם כמקרה מבחן מרכזי לבחינת הפערים העדתיים בין אשכנזים למזרחים, עשת סבור שמן הראוי לבחון האם קיימת אפליה בין יהודים מזרחים לערבים בקבלה לאחד המקומות האקדמיים היוקרתיים ביותר –  הפקולטות לרפואה באוניברסיטאות. שם נמצא שמספר היהודים האשכנזים תואם את חלקם באוכלוסייה ובאופן מפתיע, גם מספרם של הסטודנטים הערבים, המהווים חמישית ממספר הסטודנטים בפקולטות לרפואה ובאוכלוסייה הכללית. לעומת זאת, חלקם של הסטודנטים המזרחים בפקולטות אלו קטן משמעותית משיעורם באוכלוסייה.

"אם הקבוצה הכי מופלית לרעה – הערבית – מצליחה, מה מסביר את המספר הקטן יחסית של מזרחיים? " שואל עשת, "מומחים לסטטיסטיקה אומרים, בהעדר הסבר אחר, שהאמא הערבייה נוהגת כמו האמא היהודיה בגולת אשכנז  – דוחפת ומתמרצת. והאמא היהודיה המזרחית? מה עליה?".

"הסברי סבתא שכאלה אולי נכונים ואולי לא", כותב עשת, "אבל המספרים של תלמידי רפואה בישראל מערערים את טענת האפלייה כלפי מזרחיים. מה שלא מפריע לאליטה המזרחית לדבוק בשיח הקיפוח".

למאמר המלא והשנוי במחלוקת שאנחנו מקווים שיעורר כאן דיון לחצו כאן.

המאמר זכה לתגובות ביקורתיות רבות, גדעון עשת משיב למבקרים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איתמר

  "מאמרו המעניין של יוסי שביט מ-1992 מראה שכבר בבתחילת שנות התשעים, לערבים ישראלים – למרות קשיים מרובים כמו גזענות מובנית (או היעדר תעסוקה גם בתור משכילים) – קיימת גישה חלקה יותר לאקדמיה. מספרית ויחסית לגודלם באוכלוסייה, ערבים ישראלים משכילים יותר ממזרחים. לפי שביט, מערכת החינוך הישראלית פלסטינית אינה מעורבת במערכת החינוך היהודית ישראלית והדבר מביא לאוטונומיה יחסית ולצמצום תופעות של הסללה והפגרה בקרב פלסטינים ישראלים.

  אם כך ניתן לחשוב על האוניברסיטה עצמה כאתר שבו מתקיימת ברית אשכנזית פלסטינית בה למזרחים לא יכול להיות מקום כי הם לא כל כך נמצאים באוניברסיטה – גם כן מסיבות מבניות – בתור חוקרים, סטודנטים, מאזינים חופשיים וכו'.

  היבט נוסף של "הברית" הוא שהפלסטינים נהנים ממעמד של מיעוט מוכר, כלומר מכירים בהם כמיעוט"

  1. נדב

   "ניתן לחשוב" ניתן לחשוב מחשבות רבות השאלה היא עד כמה התיאוריות והפרספקטיבות שואפות להתאים להתרחשות. ובכן, האם אתה טוען שבבתי ספר לרפואה יטו או יעדיפו לקבל סטודנט ערבי ולדחות מזרחי? אשכנזים לא מאותגרים על ידיי ערבים אך על ידיי מזרחים כן? ואולי הסברים ומנגנונים אחרים לגמריי? ולאחר שהצבעת על מנגנונים ראוי להראות שהם מבטאים התרחשות מציאותית. מאיך שניסחת את התגובה מתגנב חשד כאילו זהו יישום תאורטי אוטומטי של גישות ביקורתיות ולא פרספקטיבה על המציאות. אבל כמובן הדיון עדיין קורה

   1. איתמר

    איפה טענתי שיעדיפו לקבל סטודנט ערבי? העובדה שערבים לא לומדים במערכת חינוך עם אשכנזים (מערכת חינוך ששולחת מזרחים לגורל מקצועי ולא עיוני אקדמי) פועלת לטובתם כקבוצה וצירפתי מאמר בסיסי

  2. י.א

   וספק אם זהו ההסבר.
   הניחוש לי הוא שההסבר הוא בכמה בתי ספר פרטיים שקיימים במגזר הערבי, ואשר הובגרים שלהם (וכמעט רק הם) מצליחים להתקבל לתכניות יוקרתיות שונות

   1. ורה

    זה אפיין אותם בפולין (60 אחוז מכלל הרופאים בפולין היו יהודים למרות שהיוו כ10 אחוז נהאוכלסיה ,דבר שהביא לנומרוס קלאאוזס -ואותם רופאים,אלו שלא נרצחו היוו את הבסיס והתשתית למערכת הרפואית בישראל ) ככה גם בארהב ,יהודים אשכנזים היו רוב מכריע בפקולטות לרפואה – כיום זה שונה מעט בגלל מהגרים הודים וסינים . חשווב לדעת. רופאה

 2. ג. אביבי

  טוען גדעון עשת: "… שם [בפקולטות לרפואה, ג.א] נמצא שמספר היהודים האשכנזים תואם את חלקם באוכלוסייה ובאופן מפתיע, גם מספרם של הסטודנטים הערבים, המהווים חמישית ממספר הסטודנטים בפקולטות לרפואה ובאוכלוסייה הכללית. לעומת זאת, חלקם של הסטודנטים המזרחים בפקולטות אלו קטן משמעותית משיעורם באוכלוסייה." – מעניין שהוא לא מבחין בסתירה הכך כך גסה שלו.
  אם האוכלוסייה הכללית מתחלקת לצורך העניין ל 3 חלקים: מזרחים (כ40%), אשכנזים (כ40% כולל יוצאי המדינות הסלאביות) ופלסטינים (כ20%) ובנוסף הייצוג של האשכנזים והפלסטינים הוא כחלקם באוכלוסייה אליבא גדעון עשת – אזי יש רק אפשרות הגיונית אחת: שגם המזרחים מיוצגים בפקולטה לרפואה ע"פ חלקם באוכלוסייה (או לחילופין שחלקם באוכלוסייה הכללית שואף ל0%, או ש40% מן הסטודנטים הם עב"מים בלתי נראים). אלא שברור לכולם וגם לעשת שהמזרחים נמצאים בתת-ייצוג בולט שם, כמו בכל שאר הפקולטות החשובות באקדמיה. ה"הגאון" עשת עשה עיוות כפייתי הנפוץ לעייפה בקרב גזעני אשכנז בתקשורת. במקום לומר שהאשכנזים מיוצגים שם כמעט ע"פ חלקם של כל הלא פלסטינים – כלומר פי 2 מחלקם באוכלוסייה הכללית – ובכך לא נשאר מקום למזרחים, הוא נוקט בטכניקה שקרית נפוצה. הוא תחילה טוען (במאמר שלו) ש"…כיום בדור שלישי של ישראלים אין לדעת מי אשכנזי ומי מזרחי…בלה-בלה-בלה". אלא ש"אי הידיעה" הזאת לא מפריעה לו להסיק שהמזרחים כמעט לא שם. עוד אמירה סופר אווילית נפוצה בקרב תועמלני הנצחת ההגמוניזם האשכנזי.
  דבר נוסף. התועמלן הנ"ל מנסה לספר/ לרמוז לנו שאין אפליות כלפי הפלסטינים בישראל וכל מי שרוצה מתקבל. זאת ע"פ החתך האתני בפקולטות לרפואה בהן הפלסטינים מיוצגים על פי חלקם באוכלוסייה כ20%. האמת הפוכה: הפלסטינים נמצאים בעיקר ברפואה (וגם בהנדסה אזרחית) כי בשאר המקצועות האקדמאים, כגון: אלקטרוניקה, פיסיקה, אווירונאוטיקה וכו', ההפליה החזקה נגדם במקומות עבודה גורמת להם לא להגיע כמעט לפקולטות האלה.
  עשת ורבים אחרים מכתבלבי התשקורת הישראלית משתמשים בעיוותי לוגיקה בתוספת אמירות שקריות (כגון "היום אי אפשר לדעת מי מזרחי ומי אשכנזי"). זאת בהנחה שהקורא הישראלי המצוי, כולל האשכנזי, הוא די אידיוט כדי לא לשים לב לכך.

  1. שרלי

   ועוד משהו, רופאים פלסטינים אינם מאיימים על רופאים אשכנזיים ועל פרנסתם. הם הולכים ללמוד רפואה כדי לשרת את קהילותיהם ובתום הלימודים חוזרים למקום ממנו באו והופכים להיות רופאים שם.

   לא כך פיסיקאים או כימאים וכל מי שעוסק במחקר.

   השאלה הגדולה באוניברסיטאות זה מי הופך להיות חוקר, וחוקרים הם 93% אשכנזיים. מחקר קובע את עתיד המדינה, במיוחד במדעי הרוח והחברה אבל לא רק, גם מחקר מדעי נקבע לפי אינטרסים של קבוצות חזקות ובתורם המחקר הוא זה שקובע מי יהיו הקבוצות החזקות. מחקרי החינוך של שנות השישים קבעו במידה רבה את היכולת של האשכנזים לגזול את כל כספי המיסים לטובתם בשל המסקנות שהמזרחים מתאימים רק למקצועות כמו מכניקה וחשמל ונגרות. והמשטר המפאיניקי הזמין את המסקנות האלה.

   1. דןש

    לא מדוייק – רופאים ערביים משתלבים במרבית בתי החולים בארץ.
    הם בדרך כלל רופאים מעולים ומסורים לחוליהם.
    באשר למזרחיים – השאלה כיצד מוגדרים המזרחיים ? הבעיה היא איננה "מזרחיים" – אלא יותר של רמת חיים, ומוטיבציה המוחדרת ע"י ההורים.

  2. עמית

   התשובה היא אחרת.

   הנתונים שעשת מתבסס עליהם הם מבוססי-הלמ"ס, כלומר הם מתייחסים לשלוש קבוצות: יוצאי אסיה-אפריקה עד דור שני, יוצאי אירופה-אמריקה עד דור שני וילידי ישראל החל מדור שלישי.

   לטענתו יש מחקר שמצא שהייצוג של הקבוצה הראשונה הוא נמוך מחלקה באוכלוסייה, בעוד שהייצוג של הקבוצה השלישית גבוה מחלקה.

   זה עוד מקום שהטיעון שלונופל, כי על פי הנתונים האלה אי אפשר בכלל לדעת האם המזרחים בכללותם מיוצגים מספיק או לא בפקולטות לרפואה. הקבוצה של יוצאי אסיה-אפריקה בגילאי סטודנטים שהם רק דור שני בארץ היא מצומצמת, ושיעור גבוה ממנה הם ממוצא אתיופי, מה שמן הסתם מטה את הנתונים כלפי מטה (האתיופים הרי נמצאים במצב שהם כמעט ולא מיוצגים). כך שעצם הנתונים שהוא מסתמך עליהם הם ממש לא מספיקים כדי להסיק מסקנות בקשר לקבוצה שנהוג לדבר עליה בתור "מזרחים".

   אגב, זה מצחיק שהוא הזכיר את "הסטודנטים בפקולטות לרפואה" כהוכחה לכך שהאמא המזרחית לא מחנכת את ילדיה למצוינות. לאחרונה יצא לי להתקל בתיעוד של הדיונים שהתנהל בשנות ה-60 בקשר להקמת בית הספר לרפואה באונ' תל אביב – בן גוריון, לא פחות, העלה את הטיעון שפקולטה נוספת ללימודי רפואה היא חשובה, כי אז היא תוכל אולי למשוך לארץ את כל הסטודנטים המרוקאים הרבים שלומדים רפואה באוניברסיטאות בצרפת.

   1. ג. אביבי

    "…כך שעצם הנתונים שהוא [עשת] מסתמך עליהם הם ממש לא מספיקים כדי להסיק מסקנות בקשר לקבוצה שנהוג לדבר עליה בתור "מזרחים" – זאת רק עוד דוגמה לאי יכולתו של עשת להסיק בצורה נכונה כשמדובר במספרים. אבל בפועל, למרות עליה מסוימת ב20 השנים האחרונות, אחוז המזרחים בפקולטות לרפואה נמוך בהרבה מ40% (חלקם באוכלוסיה הכללית).
    השימוש שעושים עשת ודומין בנוסח "האמא המזרחית [בניגוד לאשכנזית] לא מחנכת את ילדיה למצוינות" היא נסיון להטיל את תוצאות המדיניות הגזענית והנפשעת של הממסד המפא"יניקי על קורבנותיו. בארץ אכן השתרשה במידה מוגזמת התופעה של הורים מזרחים המעודדים את ילדיהם לרכוש מקצוע או ג'וב כלשהו מהר ע"מ להתפרנס מגיל צעיר, וזה ע"ח השכלה אקדמאית. זאת תוצאה של עשורים של עוני כפוי, של סלקציה מקפחת בקבלה להשכלה גבוהה (מראשית ימי המדינה) ושל מדיניות ההסללת המזרחים לנחשלות. היא התקיימה כמעט ללא מעצורים עד סוף ה70. המזרחים הפנימו במידה רבה את מסר הציפיות של הממסדים הכל-אשכנזים בישראל, וההשפעה הזאת קיימת ומכה במזרחים עד ימינו. צרפת היא דוגמה טובה למדינה בה לא הוסללו המזרחים לתת-השכלה ולהפגרה – מכאן ההבדלים הקיצוניים בהשכלה ובהישגי המזרחים בתחומים התרבותיים/ טכנולוגיים/ מדעיים שם. שם ההורים דוחפים את ילדיהם להשכלה ולמצוינות לא פחות מאשכנזי ישראל, ואכן שם המזרחים (מרוקאים, אלג'יראים ותוניסאים) משיגים גם את האשכנזים של צרפת וגם את הפריבילגיים במדינה הציונית.
    לגבי הפקולטה הנוספת וב"ג: את בן גוריון צריך לשפוט לפי מעשיו. הוא אמר לציבור דבר אחד ועשה ההיפך. הוא האחראי (אבל לא רק הוא) למדיניות הניחשול והקיפוח כלפי המזרחים, הוא ידע בזמן אמיתי על חטיפות ילדי התימנים והעלים עין כמיטב יכולתו, הוא ידע על המשמעות האמיתית של הקרנות המוות לילדי המרוקאים ולא מנע זאת. הוא ידע היטב על מדיניות האפליה נגד מזרחים במקומות עבודה בכל הרמות – ידע והשתיק כל ביקורת. בן גוריון, כנציג מובהק של הציונות האשכנזית מוכיח במעשיו את התפקיד האמיתי שהציונות הזאת יעדה למזרחים – מעמד נמוך שעל עמלו, ניחשולו וקיפוחו ישגשגו האשכנזים בישראל.

  3. דןש

   אכן, הפלסטינים נמצאים בעיקר ברפואה (וגם בהנדסה אזרחית ( בנין בעיקר )ורוקחות) כי בשאר המקצועות האקדמאים, כגון: אלקטרוניקה, פיסיקה, אווירונאוטיקה וכו', ההפליה החזקה נגדם במקומות עבודה גורמת להם לא להגיע כמעט לפקולטות האלה.
   ההשוואה חייבת להעשות לגבי כלל המקצועות האקדמאים – השוואה חלקית איננה מגלה את ה"חרפה".
   באשר למזרחיים – "חפש" אותם בין רואי החשבון, המשפטנים ודומיהם. גם כאן יש לבחון את חלקם בכלל המקצועות.
   מבחן אמיתי יגלה את הפערים הנובעים בעיקר מחוסר חינוך ( לימוד בסיסי ) בערי הפיתוח ובמגזר הערבי. עד שלא ישקיעו בחינוך באופן שיסגרו הפערים בין המרכז לפריפריה – כל מן דהוא יוכל לטעון על אפליה כזו או אחרת – מדומה או אמיתית.

 3. עלי

  התשובה לכך ברורה. לערבים יש העדפה מתקנית בפקולטה לרפואה. למזרחים אין.
  חוץ מזה יש הבדל בין האליטה הערבית העשירה לבין המזרחים שבאים מהמעמדות הנמוכים.

  1. נפתלי שם טוב

   ללא ספק צריך לבחון את המושג "ערבים" בעיניים מעמדיות. נראה לי שמדובר בעיקר בסטודנטים שבאים מהמעמד הבינוני הערבי. ובכל מקרה נתון זה דורש בחינה מעמדית-חברתית מאיזה קובצה חברתית הסטודנטים הערבים מגיעים.

 4. בגדדי

  המענין הוא שבבגדד לפני העליה אחוז הרופאים היהודים היה גבוה מחלקם באוכלוסיה. ( ראה ראיון ברשת ערביה שם הענין מצוין במפורש. קישור http://www.memritv.org/clip/en/0/0/0/0/0/0/2312.htm החל מדקה – 2:15) . לדעתי מעבר לפריבלגיות המובנות של האשכנזים וההסללה וההפגרה של המזרחים יש הטיה במבדקים בע"פ ( מבחן מור) של המועמדים לרפואה לרעת המזרחים ולטובת בנות אשכנזיות (כל הבודקים הם גברים אשכנזים).
  גילוי נאות – בני לומד רפואה בארץ והעלה בפני את הסטטיסטיקה הזו.

 5. אייל

  1) הפער בין יהודים לערבים בפסיכומטרי הוא סטיית תקן שלמה (כמאה נקודות)
  http://www.themarker.com/news/education/1.2094775
  לעומת זאת לפי הפרטים שגדעון עשת מביא הפער בקרב הסטודנטים לרפואה עומד על 11 נק' בלבד , יחד עם זאת שהערבים עדיין מיוצגים כשיעורם באוכלוסיה . ציוני פסיכומטרי מתפלגים פחות או יותר נורמלית , מכאן הצפייה היא שאם רפואה מעניינת בעל פוטנציאל יהודי בדיוק כמו מקבילו הערבי אזי אחוז קטן יותר מאלו הערבים יתקבל .
  צירוף הנתונים מוביל ישירות למסקנה שהאליטה הערבית שולחת את צעיריה באופן גורף למקצוע הרפואה המסורתי ולא למקצועות מבוקשים אחרים בתחומי ההנדסה והמחשבים , זאת בפער משמעותי (של יחס רפואה כנגד הנדסה) לעומת האליטה היהודית ובכללה האליטה היהודית מזרחית (מבחינת פריסת תחומי ההתמקצעות שלה לא שונה מזאת האשכנזית)
  2) כמו כל הכתבות בתקשורת הפופולרית על הנושא רוב הנתונים המעניינים מסתתרים תחת ערפל ההגדרה "ילידי הארץ" שהם רוב רובם של הצעירים בישראל , על כן גדעון עשת הוא קשקשן ולא כנה לא הרבה פחות מהקיפוחיסטים המזרחים .

  1. ג. אביבי

   אתה טוען שאין קיפוח מזרחים במדינת ישראל?
   המושג האווילי הזה בא לחפות על תופעה פתולוגית נפוצה בקרב האשכנזים – המכחישנים. הללו מכחישים את פשעי הממסדים האשכנזים בישראל – ממש כשם שמכחישי השואה מכחישים את פשעי הגרמנים.
   אין ממש במושג "קיפוחיסטים", אבל יש לעיפה גזענים צבועים המשתמשים במושג הנלוז הזה.

   1. אייל

    לא אין קיפוח כגורם שמסביר את הפערים .
    כן בדיוק כמו מכחישי שואה . עכשיו אפשר לקום מהרצפה .

    1. ג. אביבי

     "האינפנטיליות הסוציולוגית המשתלטת על תפיסת המציאות שלהם [סמולנים אשכנזים] בהקשר הזה [יחסי מזרחים – אשכנזים בישראל]. "

 6. י.א

  ניחוש: ההסבר הוא אולי חינוך, אבל לא כפי שעשת סבור
  מדי שנה מתקבלים כמה אמות סטודטנים לרפואה. החמישית העברית מונה אם כך כמה עשרות – כמאה לכל היותר – של סטודנטים\יות
  אני משער שמחקר שהיה בודק מהיכן מגיעים הסטדוטנים הללו, היה מגלה שהרוב הגדול מגיע מ 3-4 בתי ספר שהבוגרות והבוגרים שלהם ממלאים את תכניות מצטיינים והפוקלטות המבוקשות באוניברסיטאות

 7. עמית

  " "מומחים לסטטיסטיקה אומרים, בהעדר הסבר אחר, שהאמא הערבייה נוהגת כמו האמא היהודיה בגולת אשכנז – דוחפת ומתמרצת. והאמא היהודיה המזרחית? מה עליה?".

  אחד המשפטים הגזעניים והמנוולים ביותר שיצא לי לקרוא מעל דפי העיתונות בישראל.

  1. יהושע

   גזעני כי????

   1. עמית

    "כמו האמא היהודיה ב*גולת אשכנז* – דוחפת ומתמרצת"

    לא ברור איזה מין יצור צריך להיות כדי לחשוב שהאמא ב"גולת המזרח" (למעשה, כל אמא) לא דחפה ותמרצה. האתוס החיובי סך הכל של "האמא היהודיה", נלקח כאן ומנוכס לפלג אחד של יהודים כדי לבזות פלג אחר.

    אני יודע דבר אחד – האמא המרוקאית בוגרת הסורבון שלי העמידה את החינוך בראש, כך גם סבתי ואם סבתי. לעומת זאת נראה שכל כך הרבה אמהות אשכנזיות נכשלו בהענקת חינוך בסיסי לילדיהם, וכך יש אישים כמו עשת שהם כל כך חסרי מודעות-עצמית שהם מפרסם מאמר "ביקורת" על "אמהות" של קבוצה אתנית שלמה.

    "האמא היהודיה המזרחית? מה עליה?"

    מה עליה יא גזען נודניק? לא מספיק כל הדברים האחרים שהופלו עליה לאורך השנים, בואו נאשים אותה גם בתוצאות מדיניות האפליה הממשלתית הרשמית-למעשה של שנות ה-50 וה-60, שהציבה את המזרחים בפריפריה הכלכלית והחברתית בישראל ודאגה לנקודת התחלה כל כך נמוכה שגם 50 שנה של צמצום פערים לא הספיקו כדי לסגור אותם?

  2. צבי

   ואולי זה באמת נכון? או שקל יותר להאשים את בן גוריון מאשר את הוריך?

 8. מכלוף

  מזרחים דור שני ושלישי למדו לפרוש רשת הסוואה,ולכן המדד איננו מדויק.

 9. שרלי

  עוד סיפורי סבתא שהאשכנזים מספרים לעצמם.

  תקראו את ספרה של לואיז כהן,

  http://www.lulu.com/shop/louise-cohen-%D7%9C%D7%95%D7%90%D7%99%D7%96-%D7%9B%D7%94%D7%9F/%D7%94%D7%90%D7%91%D7%A7-%D7%94%D7%92%D7%91%D7%99%D7%94-%D7%A2%D7%95%D7%A3-haabak-higbia-uf-hebrew/paperback/product-20135132.html

  היא מביאה מכתב של ועד ארגון הספרדים בצילום, על כך שכבר בשנות השישים יש תלונות רבות שמגיעות למר סיטון על כך שספרדים לא מתקבלים ללימוד רפואה בהדסה. בתגובה אומרת האוניברסיטה את השתבוה שנשמעת תמיד: אנחנו לא מקבלים סטודנטים לפי מוצא ואין לנו מקום לכולם.

  אבל למה שעשת יקרא או יבדוק את טיעוניו, הוא הרי אשכנזי. כוחו בבורותו.

  דרך אגב לואיז כהן שלחה את בנה ללמוד רפואה בחו"ל וברבות הימים היה לרופא מצליח ועשיר בארצות הברית.

 10. שושנה גבאי

  הנרי אדינגטון ראש ממשלת בריטניה בשנים הראשונות של המאה ה19 כונה בלעג על ידי האצולה בשם "הדוקטור" , רמז למקצועו של אביו הרופא. באותם ימים להיות רופא לא נחשב מי יודע לסטטוס יוקרתי. בעלי הכסף והאדמות היו אלו שנחשבו למורמים מהעם. לא הרבה שנים לאחר מכן עם התעצמות מעמד הביניים ומקצועות הקשורים להשכלה ולמדע, הפך מקצוע הרפואה לאחד המקצועות היוקרתיים. וכך במשך כמעט מאתיים שנה הבאות להיות רופא פירושו היה לחיות חיים מכובדים גם אם להוריך אין אחוזה להוריש לך.
  בתחילת המאה 21 עם התעצמות המטורפת של הקפיטליזם בו אחוז אחד מחזיק בעושרם של שאר ה99% – ירדה קרנה של ההשכלה בכלל ושל הרפואה כמקצוע שכל אם חולמת עבור בנה ובטח בישראל, שבניגוד לארצות הברית עדיין יש בה רפואה ציבורית . עכשיו כולם רוצים להיות אנשי עסקים עשירים.
  גדעון עשת ככתב כלכלי שאמור להבין קצת בשינוי שחל במבנה כלכלי חברתי בעולם ובישראל , מפגין בורות כשהוא מדבר על הפקולטות לרפואה כמקום הכי יוקרתי להתקבל אליו. מקום שהאליטות מחזיקות בו חזק. היה רצוי שעשת יתעדכן וימצא כי הילדים של העשירים כיום הולכים ללמוד מנהל עסקים במרכז הבינתחומי וחולמים להיקלט בחברת הנוכלים "מקינזי" או בחברות הון למיניהם.
  האליטות בישראל מחזיקות את כל הנישות הקשורות לעשיית כסף דרך קשרים כמו בנקים, חברות פיננסים בורסה וחברות למכירת נשק . אלה שפחות עשירים ומקושרים הולכים ללמוד הייטק וטכנולוגיות למיניהן כדי להיות עשירים ולכן תמצא שם את המזרחים . גם הם כמו כולם רוצים להתעשר. ולכן כל המחלקות באוניברסיטה המלמדות השכלה לשם השכלה הן כמעט ריקות.
  האשכנזים כבר לא להוטים אחרי מקצוע הרפואה הלא מתגמל והלא יוקרתי ולכן מספרם בפקולטה הזאת כפי שמתאר גדעון עשת הוא פרופורציונלי למספרם באוכלוסיה. הערבים שאגב נחשבו לרופאים הטובים בעולם בימי הביניים , נכנסים לעומת זאת בהמוניהם למקצוע זה פתח בפניהם את שעריו לרווחה, וגם לשאר מקצועות הפרא רפואיים כי אין להם ברירה שהרי אין בפניהם הרבה אפשרויות תעסוקה בישראל עבור מעמד הביניים הערבי. הנחיתות של מקצוע הרפואה כעת מראה עד כמה העולם חזר למאה 18 כאשר עושר חסר תקדים בהיקפו ובמהירותו נופל בידי מעטים , מעמדם של המשכילים יורד (חוץ ממקצועות טכניים )ושוב יהיה אפשר ללעוג למישהו בכינוי "דוקטור".

  1. ג. אביבי

   אני מסכים עם התיאורים שלך לגבי הדינמיקה של המקצועות היוקרתיים ואחיזת האליטות בהן ובעיקר עם ריצת האשכנזים אחר מקצועות יותר מכניסים. אני מסכים גם לגבי התרומה הגדולה של הערבים להתפתחות הרפואה בימי הביניים. אולם מצער שגם את נפלת במלכודת ה(אי-)הגיון של גדעון עשת.
   "האשכנזים כבר לא להוטים אחרי מקצוע הרפואה הלא מתגמל והלא יוקרתי ולכן מספרם בפקולטה הזאת כפי שמתאר גדעון עשת הוא פרופורציונלי למספרם באוכלוסייה." –
   לידיעתך, חלקם של האשכנזים בין תלמידי ובוגרי הפקולטות הרפואיות (בעלי תואר ד"ר לרפואה או במסלול) הוא כ70%- 75% (השאר הם כ20% – 15%פלסטינים וכ10% מזרחים ובני תערובת, עוד כ1% הם סטודנטים זרים). חלקם של האשכנזים (כולל בני ההגירה הסלאבית/באלטית) בכלל האוכלוסייה הוא כ40%. המסקנה – האשכנזים מיוצגים גם בין תלמידי ובוגרי הפקולטות לרפואה בכמעט פי 2 מחלקם באוכלוסייה הכללית.
   אילו חלקם של האשכנזים בין הסטודנטים ה"רפואנים" היה "רק" כחלקם באוכלוסייה הכללית, דהיינו 40% מה"רפואנים" כאשר כ20% מה"רפואנים" הם פלסטינים, הרי שכל/כמעט כל ה40% הנותרים היו סטודנטים/בוגרי רפואה מזרחים. מה לעשות שחלק המזרחים בעוגה הזאת נמוך בהרבה?

   1. שושנה גבאי

    את זה עשה יפה יוסי דהאן ולכן קרוב לוודאי שאתה צודק. היה חשוב לי לתת את תמונת העולם הכללית להפריך את הנחת הבסיס על מקצוע הרפואה כיוקרתי , ולהסביר מדוע גם מזרחים נוטים עתה כמו האחרים להשכלה גבוהה במקצועות שאינם רפואה והרי על זה הוא התבסס .

    1. שושנה גבאי

     (יוסי דהאן) לא מצליח להבין את הלוגיקה בטיעון של עשת, בתחילת המאמר הוא מציג שורה של מחקרים המצביעים על אפליית מזרחים, לאחר מכן הוא הוא מציג דוגמה אחת די אזוטרית המצביעה על השיוך האתני/לאומי של סטודנטים לרפואה שכביכול אמורה להפריך את הטענה שקיימת אפליית מזרחים (שכאמור בתחילת המאמר הוא הציג מספר לא קטן של ראיות לקיומה) ומכאן הוא מגיע למסקנה ש"שיח הקיפוח" של האליטה המזרחית חסר בסיס. באשר לדוגמה שמציג עשת היא די אזוטרית יחסית לעובדות ידועות אחרות המצביעות על פערים בין מזרחים ואשכנזים. אני נוטה לקבל את ההסבר של יובל אילון שאכן מדובר באליטה מאד קטנה של תלמידים מצטיינים ערבים הלומדים בבתי הספר הפרטיים הנוצרים, תלמידים שהישגיהם יוצאים מן הכלל. זה נראה לי הסבר סביר יותר מהההשערה הבעייתית והסטיגמטית שעשת מעלה מבלי להתחייב אליה אודות האמא הערבייה הדוחפת אל ילדיה לרכוש השכלה ולהצטיין לעומת האמא המזרחית שכנראה חסרה את התכונות הללו. אולם כידוע הישגיהם של כלל התלמידים הערבים במערכת החינוך הישראלית נמוכים ביותר, נמוכים יותר מאלו של תלמידים ממוצא מזרחי, האם מזה אנחנו צריכים להסיק משהו על תכונותיה השליליות של האמא הערבייה שאינה דוחפת את ילדיה לרכוש השכלה. אז מה הם תכונותיה האמיתיות של האמא הערבייה? שאלה מיותרת ומסוכנת בהקשר הזה. לדותן, איני יודע מה מקור הנתונים של המחקר שעשת מצטט. לא כל כך הצלחתי להבין על איזה בסיס אתה מעלה את ההשערה שייתכן שגם הנתונים של מרכז אדוה מופרכים. האם בדקת את הנתונים שהמרכז מפרסם? מלבד זאת, בניגוד לטענתך, יש חוקרים כמומי דהן וינון כהן העורכים מחקרים על הדור השלישי של מזרחים לעומת אשכנזים כאשר הם מתבססים על נתונים רשמיים או עיבוד של נתונים רשמיים שכנראה קיימים ושהם מצליחים להגיע אליהם. כך הטענה שאין נתונים בכלל אינה מדויקת. אני מסכים שגישת הלמ"ס היא להמנע ככל האפשר לאסוף נתונים כאלו, וכך לתפיסתם אם לא יהיו נתונים ייעלם הפער.

     1. ג. אביבי

      "כך הטענה שאין נתונים [על אחוזי המזרחים והאשכנזים דור 2,3 וכו' בין הסטודנטים] בכלל אינה מדויקת. אני מסכים שגישת הלמ"ס היא להמנע ככל האפשר לאסוף נתונים כאלו, וכך לתפיסתם אם לא יהיו נתונים ייעלם הפער." –
      טעות לייחס לגוף ממלכתי כמו הלמ"ס תמימות כלשהי בעניין המזרחים. הם בהחלט נמנעים מלאסוף (או להציג, או לעבד) נתונים על הפערים בדור 2,3 וכו'. זאת לא מתוך כוונה תמימה/טובת-לב שבכך ייסגר הפער בין מזרחים לאשכנזים – לדעתי הם כלל לא טפשים – אלא, כדי לחנוק ככל יכולתם את השיח על הפערים הסוציו-אקונומיים הבלתי נסגרים בין מזרחים לאשכנזים. הם מגויסים/רתומים לחלוטין להמשך שלטון ההגמוניה הכל אשכנזית של ישראל.

 11. שאול סלע

  רפואה מבטיחה פרנסה עד גיל הפרישה,בהייטק אתה עלול למצוא את עצמך בגיל 35 מחפש עבודה כסדרן בסופר

  1. שושנה גבאי

   אני מבכה את מות ההשכלה ואת זה שצעירים נאלצים ללכת למקצועות "שימושיים" כדי לשרוד. עשת פשוט מנסה לזרוק כשלים של החברה הניאו-קפיטליסטית לחיקם של המזרחים משום מה .

 12. עירית

  מדוע לא לקחתם בחשבון את שיעור הסטודנטים הלומדים רפואה בחול?

 13. מאיר עמור

  בחברה הישראלית הנשלטת ביד רמה ובאלימות ממוסדת על ידי אשכנזו-ישראלים באמת אין קיפוח. בישראל יש דיכוי אתני. דיכוי של כל הקבוצות על ידי קבוצה הגמונית של אשכנזו-ישראלים. מדד מספר הסטודנטים בבתי הספר לרפואה הוא אינדיקציה לאוילות של העיתונאי. לא לשום דבר אחר. לאוילות של העיתונאי הזה אפשר לקרוא טח"א (טימטום חושים אשכנזי).

  1. ב.א.

   אני מבינה שברגע שמישהו חולק על הדת השלטת בבלוג הזה מתעצבנים – אבל התגובות האלה אינן בדיוק מופת לפתיחות וחשיבה (אשכנזית או מזרחית). נכון

 14. ליאת

  אם אני לא טועה, לערבים משוריין אחוז מסויים של מקומות בכל שנה. זה תקף גם לרוקחות, ולעוד מקצועות שקשה להתקבל אליהם באונ׳ העברית. אנחנו המזרחים, הרי אנחנו יהודים מבשרו של העם, למה שנצטרך אפליה מתקנת? הרי אין דבר מוכחש יותר מאפליית מזרחים. כשאין אפליה גם אין אפליה מתקנת.
  נוסף על כך, מעמד המקצועות האלה בקרב האוכלוסייה הערבית לא עבר פיחות כמו אצל יהודים. יהודים רוצים לעשות כסף וכבר ידוע שרופאים נשארים די עניים. אצל ערבים להיות רוקח או רופא נחשב עדיין מכובד מאוד. לכן אני מניחה שאצלם זה מקצוע מבוקש יותר.

  1. ליאת

   ואני חייבת להוסיף שהעשת הזה הוא חתיכת אפס גזען, שאני לא בטוחה בכלל שצריך לנהל דיון על המאמר שלו. אולי צריך להחליט שאין לנו שיג ושיח עם טיעונים ברמה כזאת

   1. דרור

    כך כתב יוסי דהאן לפני זמן מה בפייסבוק:
    "הנה תופעה פסיכולוגית מעניינת ששווה לממן מחקר שיירד לעומקה. מהן הסיבות לצניחה הפתאומית והמסחררת ביכולות הקוגניטיביות המתרחשת אצל אנשי שמאל חדים, אינטלגנטיים וביקורתיים כאשר נושא הדיון הוא יחסי מזרחים אשכנזים בישראל. מה מסביר את האינפנטיליות הסוציולוגית המשתלטת על תפיסת המציאות שלהם בהקשר הזה. מה אחראי לטרנספורמציה הזו ממחוננות ביקורתית בתחומים אחרים לטפשות האטומה שהם עוטים על עצמם באותו רגע. מה מקור העיוורון המוסרי המכה בהם לפתע. כיצד אפשר להסביר את התקפי החימה והזעם המשתלטים עליהם כאשר מישהו מנסה להעלות לדיון סוגיה, שכל אדם סביר ואיטליגנטי שהיו מוצגות בפניו העובדות הסוציולוגיות הבסיסיות היה מסכים שמדובר באי צדק חברתי מובהק."

    איך זה ש"מומחים לסטטיסטיקה" שעליהם נסמך עשת הם גם מומחים לאימהות, לתרבות, ליחסים משפחתיים? מומחים לסטטיסטיקה יכולים לבקר מבחנים סטטיסטיים שחוקרים עשו או לא עשו. אבל מה להם ולאימהות ממוצאים אתניים שונים? מה?

 15. סמי שלום שטרית

  ג. אביבי פתר את התעלומה המיתממת ומכזבת של עשת באופן פשוט ביותר, כפי שכל תלמיד כיתה ג היה פותר בקלות. (40:40:20, כאשר 40 האחוזים האשכנזיים ו-20 אחוזים הערבים מיוצגים כולם, מי הם יתר 40 האחוזים, אם אינם מזרחים, או מיעוטם מזרחי?). זאת רמת ההונאה והרפש אליה יורד עשת כדי להעביר את הסאב-טקסט המוכר והידוע שהפך מזמן לטקסט גלוי ונדוש: המזרחים לא רוצים ללמוד והוריהם לא חפצים בהשכלת ילדיהם. פשוט מאוד: אין מדיניות חינוך, אין תשתיות בלתי שוויוניות, אין הקצאת משאבים, אין תכניות לימודים, אין רמות ציפיות שונות, אין מדיניות סלקטיבית גזענית של האוניברסיטאות. אין כלום. יש רק תלמידים לאמא אשכנזייה או ערבייה או מזרחית. אמהות הפועלות בחלל ריק. איזה מזל שמישהו עוד טוען שיש כאן מדינה, יהודית כמובן, ודמוקרטית בהחלט. אחרת זו מלחמת אמהות באמהות וזו שתזכה ברוח הקודש תלד את המשיח, או לפחות רופא. ובא לציון גואל.

 16. זאב

  היפותיזה לשאלת ייצוג הערבים ברפואת שיניים – שבקרב הסטודנטים הערבים יש רוב לערבים הנוצרים. הפרופיל הסוציואקונומי של אלה דומה מאד לזה של היהודים האשכנזים. מכאן שבעצם רפואה לומדים בעיקר "אשכנזים".
  זו כאמור רק מחשבה. אינני יודע אם אלה העובדות.

 17. DoNotCensor

  זה סיוט אחר סיוט איתם. מחקר פשוט צריך להעשות בהקדם בשאלה האם זו תרבות של שקר ומרמה שאותה מנחילות האמהות האשכנזיות מדור לדור. וכיצד הן עומדות ביחס לאמהות אחרות ע"פ כמות המניפולציות הכתובות והמפורסמות של צאצאיהן.
  מעבר לנתונים המהונדסים ע"פ עשת, ומעבר לנתונים המהונדסים ע"י הלמ"ס פעם אחר פעם, הם תמיד יציגו את הדברים באופן שקרי ובחלל ריק (מלבד ד"ר סבירסקי הישנו עוד אחד המעז לחשוב עצמאית וביושר ולהציג תמונה אמינה ומלאה?), תלוש קונטקסט לחלוטין. כפי שציין פרופ' שטרית פתאום זוהי אך ורק איזושהי מלחמת אמהות הזויה. יכול היה אותו עשת גם להוסיף ל'שיטתו' שאמהות הפלסיטינים מהרשות הפלסטינית הן נחותות עוד יותר מכל השאר משום שאחוז הלומדים לרפואה בישראל משם הוא נמוך משל כל שאר הקבוצות. גם של אמהות אוקראיניות אגב שאחוז ילדיהן בפקולטות לרפואה בארץ כה נמוך. ושל צרפתיות, ובכלל זהו מדד נאמן ה'מוכיח' חד משמעית את עליונות הגזע האשכנזי על פני כלל האנושות (זוהי הרי המסקנה הסופית שרוצים כל אלו הכותבים כך במזיד, במושגי שיח מזעזעים של נחיתות ועליונות, שנסיק מכל הפלצה מילולית כזו שלהם. ברור לא?). יש לציין את גדולתו של הציבור המזרחי במדינה הציונית שאפילו נתונים מניפולטיביים אלו מציגים את יכולותיו הפנומנליות: בעוד ערביי ישראל יכלו, עם כל הקושי וההתנכלות הציוניים, להנות מהמשכיות תרבותית ומשפחתית, ולא נותקו ממקומותיהם ומהמרחב ונאלצו להתחיל לבנות חיים מאפס. כמו כן ילדים וילדות ערבים לא נחטפו/הוצאו מבתיהם באחוז הגבוה בעולם והרסו משפחות וקהילות והם לא נאלצו לעבור שואה/שבר כלכלי/פוליטי/זהותי/רוחני אלים ביותר. וכן הלאה.

  1. נטליה קוצקי

   "בעוד ערביי ישראל יכלו, עם כל הקושי וההתנכלות הציוניים, להנות מהמשכיות תרבותית ומשפחתית, ולא נותקו ממקומותיהם ומהמרחב ונאלצו להתחיל לבנות חיים מאפס."

   האם כבודו מבין מה כבודו כותב?

 18. דקלה

  יש משהו נורא עצוב ומתסכל בחלק לא קטן מהתגובות למאמר של עשת. במקום להתמודד עם העובדות והטיעונים, נוקטים בהתלהמות מוטרפת של קללות וגידופים שאינם בדיוק מעוררי כבוד. צווחות השבר אודות גזענות, בכל פעם שמישהו מנסה לסדוק במשהו את נרטיב הקיפוח המזרחי, מסריחות מגזענות עמוקה פי כמה. אגב, איך אתם יודעים שעשת אשכנזי? לי השם הזה נשמע כמו המצאה ישראלית סינטטית שמסתירה שם לא עברי בעליל – אולי שרעבי, או משעורה, או כל מיני אפשרויות אחרות.

  1. ליאת

   ואם הוא מזרחי? מה זה אומר? זה מוכיח משהו?
   מזרחים רבים מספור לוקים בשנאה עצמית ומתביישים במוצאם.
   והטיעון על גזענות הפוכה, באמת, עייפנו.

 19. גדעון עשת

  אפליה היא מושג מורכב שכולל מערכת ממוסדת ומאורגנת של העדפות או קיפוח לצד מערכת של דעות קדומות, תחושות ועמדות. מהשיח הציבורי/תרבותי אצלנו ברור שעדיין רווחות דעות שליליות על אישיותם של מזרחיים, תרבותם ואורחות חייהם המצביעות על זלזול ביהודים מזרחיים ועל תחושת עליונות של אשכנזים.

  המאמר שלי עסק רק באפשרות לבחון את האפליה המקפחת בתוך המערכת הממוסדת. אפליה כזו חיה, קיימת, ובועטת בכל הקשור לערבים. חברות היי טק למשל, ימנעו על פי רוב מלהעסיק ערבים אם יחשבו שיש להן סיכוי לעבוד מול "גורמי ביטחון" שיבדקו בציציות עובדיהן. האם אפליה שכזו קיימת היום גם לגבי מזרחיים? זו השאלה שיצאתי לבדוק – ולהלן כמה תגובות על התגובות:

  בתי הספר לרפואה:

  יש הטוענים כי בתי הספר לרפואה אינם מקור משיכה ליהודים כפי שהיו בעבר ולכן טעות היא להקיש ממה שקורה שם לגבי האוכלוסיה כולה. אחרים טוענים כי בגלל האפליה כלפי ערבים בתחומים רבים, אך לא ברפואה, יש יחסית יותר ערבים המבקשים ללמוד את המקצוע.

  הביקוש לבתי הספר לרפואה גדול מאוד. לכן יש שם מנגנון סלקציה קפדני ונוקשה בהשוואה לתחומים אקדמיים אחרים. זו גם אחת הסיבות מדוע יש ביקוש ער ללימודי רפואה בחו"ל. מהנתונים עולה שאכן יש יחסית הרבה ערבים שמבקשים ללמוד רפואה. אבל העובדה שמישהו מבקש משהו לא מלמדת דבר. העובדה המכרעת היא שהערבים הישראלים מצליחים להתקבל במיוחד על רקע קיום מנגנון סלקציה שמנסה לפעול נגדם. בשיחותי עם המקצוענים לא פגשתי איש שאישר את הטענה כאילו לערבים מובטחת מכסה מעדיפה בבתי הספר לרפואה. הנתונים מלמדים כי בשנת תש"ן היו 60 סטודנטים ערבים ברפואה (5.5%) ובתשע"ג היו 390 (21.6%). ככה לא נראית מכסה.

  מערכת החינוך הערבית:

  היו קוראים שביקשו להסביר את הממצאים בקיומה של מערכת חינוך ערבית פרטית המיועדת לילדי העשירים הערבים, רובם נוצרים. לעומת זאת ילדי המזרחיים נדחקים בבתי הספר הממלכתיים ושם, כידוע, המימון לרעננה האשכנזית גדול מהמימון לירוחם המזרחית. גם אם הטענות האלה נכונות (משרד החינוך טוען שהוא מקצה כסף לפריפריה על פי עקרונות של אפליה מתקנת) הן לא מסבירות מדוע הערבים מצליחים לעבור את מחסום האפליה נגדם. אלא אם כן סינון התלמידים לבתי הספר לרפואה נקי מאפליה….בהקשר הזה יכולה לעלות השאלה המעמדית – האם חלוקת ההכנסה של הורי התלמידים לרפואה נוטה לטובת הערבים בהשוואה ליהודים מזרחיים. האם הערבים עשירים יותר?

  פערי שכר והסברים אחרים:

  לפני 30 שנה כשדיברו על אפליה של נשים, היתה אחת הדוגמאות הבולטות השיעור הנמוך יחסית של נשים בקרב הסטודנטים ובמיוחד בלימודים המתקדמים. מאז התהפכה המגמה והיום יש יותר נשים בכל רמות הלימוד. האם, מכאן, יש להסיק כי כיום נוהגת אפליה נגד גברים?

  פערים – בהשכלה, בהכנסה, בתפקידים – לא בהכרח מלמדים על אפליה. אבל מי שמאמין בהסברים הנעוצים בפערים, רשאי למחוא כפיים לתאגיד המדינה היהודית: הפער בין שכר מזרחיים לאשכנזים הולך ומצטמצם כפי שדווח בדו"ח אדווה האחרון. לעומת זאת פערי השכר שבין יהודים וערבים רק גדלים.

  בסיס המידע:

  הבדיקה שעשיתי על מוצא הסטודנטים לרפואה התבססה על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) והמועצה להשכלה גבוהה – שני הגופים מתואמים ביניהם. הגדרת המוצא אף היא התבססה, על כן, על ההגדרות שבהן משתמשת הלמ"ס. זו סופרת מוצא אצל יהודים במשך שני דורות בלבד. נכדים לעולי אפריקה ואירופה שהם ואביהם ילידי ישראל נקראים "ישראלים". לעומת זאת ערבים ילידי ישראל שאביהם, סבם וכל הדורות שקדמו אף הם ילידי ישראל לא נקראים ישראלים. הם נקראים ערבים.

  המשמעות:

  המידע הקיים היום על מוצא היהודים הוא מצומצם יחסית למידע על ערבים. אפשר ובתוך קבוצת הישראלים יש הרבה/מעט/חצי-חצי מזרחיים ואשכנזים מדור שלישי ואילך. זו מגבלת המידע הקיים. אלא שהמגבלה הזו תופסת לא רק לגבי מזרחיים אלא גם לגבי אשכנזים. ולפי הממצאים, על בסיס הגדרה זהה, חלקם של האשכנזים בין הסטודנטים לרפואה תואם את חלקה של שכבת הגיל שלהם באוכלוסייה. לא כן לגבי המזרחיים.

  כך או כך, לא ניסיתי למצוא הסבר פוזיטיבי לממצאים על סטודנטים ערבים ומזרחיים. הסיפור על האמא המזרחיה, שהובא במאמר, משקף עשרות מחקרים שנעשו בעולם וגם אצלנו, שמצאו קשר מובהק בין השכלת האם ועמדותיה לגבי חינוך (אך לא האב) לבין השכלת הילדים. אני עצמי מתייחס להסברים האלה "עם קורט מלח" ולכן כיניתי אותם "סיפורי סבתא".

  המשמעות: לי אין הסבר לתופעה. אבל התופעה לכשעצמה מלמדת שאין בטענות על אפליה כלפי מזרחיים כדי להסביר את הרכב הסטודנטים באחת הפקולטות היוקרתיות והמבוקשות ביותר בארץ.

  1. סמולן

   לפי הסיפור שאתה מביא, נשמע שמה שאתה מכנה "אשכנזים" מתייחס בעצם לתת קבוצה של אשכנזים, עלומר לעולים מבריהמ לשעבר. האמא הבריהמית לשעבר כנראה דוחפת ומתמרצת, והאמא הישראלית, לא משנה מאיזו עדה, מה יהיה עליה ?

  2. ג. אביבי

   אתה ממשיך למחזר תעמולת כזב אנטי מזרחית הרצופה בחוסר היגיון. להלן:
   "האם אפליה שכזו קיימת היום גם לגבי מזרחיים? זו השאלה שיצאתי לבדוק – ולהלן כמה תגובות על התגובות" –
   זה ממש לא ברור לך? שמעת על אינספור מחקרים שנעשו על קבלת מועמדים למקומות עבודה? כולם מראים שקורות חיים של מומעד המזוהה כאשכנזי נענים בהזמנה לראיון עבודה בעשרות עד מאות אחוזים יותר מאלה של המזוהים כמזרחים עם אותם הכישורים בדיוק. מדובר במשרות מכובדות. למי אתה מנסה למכור שהאפליות הגזעניות נגד מזרחים לא הוכחו?
   "הפער בין שכר מזרחיים לאשכנזים הולך ומצטמצם כפי שדווח בדו"ח אדווה האחרון. לעומת זאת פערי השכר שבין יהודים וערבים רק גדלים." –
   ממש לא נכון. הדוח האחרון של אדוה מראה דוקא על התרחבות הפער בין שכירים אשכנזים למזרחים, בהשוואה לשנה שקדמה לה. לו עיינת במחקרי אדווה והבנת את משמעותם, יכולת לראות שלמעט צמצום פערים מזעריים שאירעו בשנות ה90, אין יותר סגירת פערים. ההפרש בשכר הוא עדיין של עשרות אחוזים. הנדלן שבבעלות משפחה אשכנזית ממוצעת שווה הרבה יותר מהנדלן בקרב המשפחה מזרחית ממוצעת.
   "…לפי הממצאים, על בסיס הגדרה זהה, חלקם של האשכנזים בין הסטודנטים לרפואה תואם את חלקה של שכבת הגיל שלהם באוכלוסייה. לא כן לגבי המזרחיים." – אתה שוב חוזר על האמירה התמוהה הזאת – ראה תשובותי הקודמות. אם עדיין לא הבנת: המזרחים נמצאים בתת יצוג לדבריך (=פחות מחלקם באוכלוסיה הכללית), הפלסטינים לדבריך מיוצגים ע"פ חלקם באוכלוסיה הכללית. אז איך יתכן שהאשכנזים מיוצגים ע"פ חלקם באוכלוסיה הכללית ולא יותר? אם עוד לא הבנת, בחלוקה הזאת יש 100% בסה"כ הייצוג של 3 הקבוצות שהזכרת. לשיטתך השלם קטן מ100%. לך תלמד חשבון בסיסי, כפי שמציע פרופ' סמי ש. שטרית.
   "המשמעות: לי אין הסבר לתופעה. אבל התופעה לכשעצמה מלמדת שאין בטענות על אפליה כלפי מזרחיים כדי להסביר את הרכב הסטודנטים באחת הפקולטות היוקרתיות והמבוקשות ביותר בארץ." –מצד אחד אין לך הסבר ומאידך אתה "יודע" שזה מעיד על אי-אפליית מזרחים. על פי מה? אם היי לך מעט כבוד לקורא המצוי, לא היית טוען בהחלטיות שכזאת את הטענה המופרכת שלך.

 20. epk

  חצי-מודה וחצי-עוזב חצי-ירוחם.

  גדעון, פקולטאות לרפואה אינן פקולטאות טיפוסיות, כפי שכתבו אחרים וציינת גם אתה אם אינני טועה; כך שהן אינן מייצגות את תמונת-המצב באקדמיה בכלל. כמו-כן, אם רוצים לאמוד מספרי מזרחים ואשכנזים היכנשהוא, אין מנוס משימוש במקור נתונים אחר מאשר ספירת הלמ"ס, לפיה עיקר האוכלוסיה (ובמיוחד בדור הצעיר) הם פשוט 'ישראלים'.

  אני חושב שדי ברור, שאם תפעיל מתודולוגיה סבירה, תגיע למסקנה שיש פערים משמעותיים ביותר בין מקומם ומעמדם של מזרחים ואשכנזים כיום. ומשום שאתה כותב דברים נכוחים בבלוג שלך בדרך-כלל, אני גם רוצה להפציר בך לנסות ולעשות זאת.

  עניין נוסף בקשר לאפליה הוא תשומת-הלב לאופנים בהם היא באה לידי ביטוי, ואלו הם מרובים באופן פוטנציאלי:
  – ועדות קבלה בפקולטה לרפואה עלולות להיות מוטות בהערכתן מועמדים מזרחיים, אם הן מורכבות בעיקר מאשכנזים (ואפילו אם לא)
  – מקומן של פקולטות לרפואה קרוב יותר למקומות מגוריהם של אשכנזים.
  – משפחות אשכנזיות הן מבוססות יותר בממוצע, לכן לילדיהן יותר יכולת לשלם שכר-לימוד וודאות ביכולת כזו לאורך תקופה.
  – משפחות אשכנזיות הן מבוססות יותר בממוצע, לכן ילדיהן יכולים להרשות לעצמם יותר, בממוצע, להשהות את תחילת חיי העבודה המכניסה שלהם עד לאחר לימודים ארוכים.
  – משפחות אשכנזיות הן מבוססות יותר בממוצע, לכן ילדיהן יכולים להימנע מעבודה במקביל ללימודים וכך להשקיע בהם יותר.
  – משפחות אשכנזיות חיות יותר באזורים בהן מערכת החינוך מוצלחת יותר, אם בתקצוב ואם באופי בתי-הספר (עיוניים לעומת מקצועיים למשל), וכך ילדיהן מקבלים הכשרה טובה יותר ללימודים אקדמיים.
  – יש יותר אשכנזים רופאים, או במקצועות אקדמיים קרובים; והורים, קרובי משפחה ומכרים כאלו נותנים השראה לצעיר/ה האשכנזי/ת לפנות לפקולטה לרפואה, יותר מאשר למזרחי/ת.
  – וכולי וכולי

  אני לא אומר שכל הדברים הללו הינם משמעותיים. חלקם אולי זניחים. אבל כדי לפסול את קיומה של האפליה לא נכון לדעתי להביט רק ב'שורה התחתונה', כאשר קשה להבין איך מתחשבנת אותה שורה תחתונה..

 21. מכלוף

  1.אם סטונדטים שהוריהם ילידי הארץ כבר לא נחשבים אשכנזים או מזרחים,אז לכל הסטטיסקה אין שום ערך,יהיו שם ילדי עולים מרוסיה שיכנסו לקטגוריה של אשכנזים ישראלים וערבים.
  2.רוב הרופאים בישראל למדו בחול, מה שהופך את המאמר לעוד יותר לא רלוונטי .
  3.סטודנטים ערבים שלא משרתים בצבא מקדישים שנים למבחן הפסיכומטרי.
  4.צוואר הבקבוק הוא בריאיון הקבלה,ושם אנחנו יודעים ממחקרים קודמים שלרותם רבינוביץ סיכוי
  גבוה מלרותם בוזגלו
  5.כאב לסטודנט לרפואה, לפחות מבדיקות שאני ערכתי באוניברסיטת תל אביב, בשכבה של בני
  הרוב המוחץ הוא אשכנזי

 22. איתמר

  The tenure track position is intended for excellent Ph.D Arab researchers" who have Israeli citizenship."

  ==============================================
  Subject: קול קורא למשרה בחוג לספרות עברית והשוואתית אוניברסיטת חיפה
  THE UNIVERSITY OF HAIFA,
  THE DEPARTMENT OF HEBREW AND COMPARATIVE LITERATURE

  The Hebrew and Comparative Literature Department invites candidates with approved Ph.D in the field of Comparative Literature and/or Hebrew Literature to apply for a tenure-track position, level open, pending budgetary approval.

  The tenure track position is intended for excellent Ph.D Arab researchers who have Israeli citizenship.

  The position requires a full teaching load in Hebrew, graduate thesis supervision, and research activity. Language of instruction: Hebrew. A broader area of competence (for example: Arabic Literature, World Literature.)

  A teaching experience and research in a leading academic institute after completion the Ph.D will be of an asset.
  Candidates are asked to submit:
  CV
  Three confidential letters of recommendation directly sent to the department.
  A two pages description of research activity and future plans.
  Two writing samples.