בולימיה תכנונית בירושלים

בשבועות הקרובים ידונו בהתנגדויות למה שמכונה "מתחם קדם" – פרויקט עצום-ממדים שאמור לקום מעל שרידים ארכיאולוגיים בסמוך לחומת העיר העתיקה. פרויקט שמימושו יביא לפגיעה בלתי-הפיכה במראה האזור, וחשוב מכך אף יגזול קרקע נוספת מתושבי סילוואן
חיים יעקובי

מדיניות התכנון בירושלים מאז 1967 פועלת במרץ וביעילות לדחיקת האוכלוסייה הפלסטינית מהעיר מחד ולייהודה מאידך. מדיניות זו, שאחת מזרועותיה היעילות היא התכנון העירוני, גובתה על ידי כל ממשלות ישראל ועל ידי כל ראשי עיריית ירושלים לדורותיהם. משהצליח פרויקט ייהודה של העיר בגבולותיה החדשים שביקשו להדיר אוכלוסייה פלסטינית ולנשל את קרקעותיה, אף נבנתה חומת ההפרדה וניכסה קרקעות פלסטיניות נוספות. השלב הבא לו אנו עדים, כך נראה, הוא פחות בוטה ומינורי (לכאורה) אך לא פחות אגרסיבי ובו מתוכננים "מבני ציבור" בלב שכונות פלסטיניות מוזנחות המהוות מושא אפלייה בן עשרות שנים.

על דוגמא אחת אנו למדים מדיווח ב"הארץ" כי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה להפקדה את התוכנית להקמת ישיבת "אור שמח" בשכונת שייח ג'ראח במזרח העיר. התוכנית כוללת תשע קומות מעל הקרקע להקמת ישיבה שתכלול בית מדרש ופנימייה לתלמידי הישיבה. חשוב להדגיש כי התוכנית אושרה להפקדה למרות שגורמים מקצועיים בתחום מדיניות התכנון של העירייה קבעו כי השטח אינו מתאים לישיבה וכי יש לייעדו למוסד תרבות וחברה שישרת את תושבי השכונה.

מקרה נוסף, אשר הדיון בהתנגדויות אליו יהיה בשבועות הקרובים, הוא פרויקט "מתחם קדם" – "מרכז מבקרים" עצום ממדים הרוכן מעל שרידים ארכיאולוגיים והנמצא כעשרים מטר מחומת העיר העתיקה. גם פרויקט זה מפר באופן בוטה עקרונות וכללים תכנוניים שמימושם יביא לפגיעה קשה ובלתי-הפיכה במראה העיר העתיקה ובמורשתה האדריכלית, וחשוב מכך אף יגזול קרקע נוספת מתושבי הכפר סילוואן.

kedem

>>> לסרטון של ארגון עיר עמים בנושא "מתחם קדם"

שני הפרויקטים הללו משקפים אסטרטגיה ומדיניות מסוכנות לכל תושבי העיר; חלוקת נתחי טריטוריה עירונית לקבוצות אינטרסים צרות – במקרה של שייח ג'ראח ישיבת אור שמח ובמקרה של סילוואן עמותת אלעד. בשני המקרים מדובר על אתרים הנמצאים בלב שכונות פלסטיניות הנמצאות במוקד ההתעניינות הבינלאומית בשל המתח בין התושבים הפלסטינים והרשויות. בשני המקרים מדובר בפרויקטים שאינם עומדים בקריטריונים תכנוניים-מקצועיים בשל מסת הבנייה, הפרוגרמה התכנונית וההתייחסות למרקם הבנוי באזור.

אולם על אף חוסר הסבירות התכנוני והפוליטי שבמימושם של מפגני ראווה אדריכליים אלה, מקבלי ההחלטות נחושים להשלים את זלילת הקרקעות הפלסטיניות, לנשל מה שעוד נותר במרחב הפלסטיני של העיר ולפגוע בכל אפשרות לפתרון בעתיד. הבולימיה התכנונית שננקטת במזרח ירושלים בימים אלה מתעלמת מחשיבותה של העיר ורגישותה והליכי התכנון אינם מנוהלים בשם טובת הכלל, הכוללת גם את תושבי העיר הפלסטינים, תוך עירובם של אינטרסים צרים ושל סדרי יום פוליטיים.

חיים יעקובי הוא ראש התוכנית לתואר שני בעיצוב אורבני בבצלאל
הוביל התנגדות שהגישו שורת מתכננים, חוקרים ואישי ציבור ורוח נגד התוכנית החדשה של אלע"ד להקים את מתחם קדם בכניסה לסילוואן. לפרטים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אבי

    לא ברור מהכתבה מה מפריע יותר לכותב, שמדובר במפלצת ארכיטקטונית המפרה את האיזון הקדוש של חדש-ישן באזור החומה. או שמדובר במרכז מבקרים יהודי