רשימת בושה לחיים בעוני

בזמן שמבטלים מאסר חייבים לחובות נמוכים ומפתחים כלי גבייה לחובות גבוהים יותר, במשרד המשפטים החליטו לבייש את החייבים. לא הטייקונים שעושים לנו תספורות. אלה הקטנים שחיים בעוני. שיתביישו
חגי קלעי

בשעה טובה, החליטו במשרד המשפטים להצטרף (או לכל הפחות להתקרב) לעולם הנאור ולבטל את מאסר החייבים בהליכי הוצאה לפועל בישראל עבור חובות של פחות מאלפיים שקלים. השנים האחרונות, בהן בוטל מאסרם של חייבים אלו בהוראת שעה, הוכיחו שביטול מאסר החייבים לא רק שלא פגע בגבייה, אלא אף שיפר אותה. פיתוחם של כלי גבייה חלופיים, הידידותיים (ככל הניתן) הן לחייב והן לזוכה, דוגמת המסלול המקוצר לגביית חובות של פחות מ-50,000 ש"ח בו לא נדרשת מעורבות עורכי דין, קידמו אף הם את הגבייה ומנעו את תפיחת החובות בשל "הוצאות" עורכי דין וריבית. השופט סלים ג'ובראן ואנוכי סקרנו את התהליכים בהוצאה לפועל בנוגע למאסר חייבים, ביטולו ואפקטיביות הביטול.

ניתן היה לחשוב שההליך המבורך הזה, של שיפור הגבייה בהוצאה לפועל לא על ידי רדיפת החייבים אלא על ידי התייחסות אליהם כאל בני אדם והגנה על זכויותיהם החוקתיות, ימשיך. לא כך רואים את הדברים במשרד המשפטים. לגישתם, ביטול מאסר החייבים דורש "ענישה" מקבילה, על מנת לשמר את רף הגבייה (שכאמור, כלל לא נפגע עקב ביטול מאסר החייבים). לפיכך, באותה הצעת חוק בה הם מבקשים לבטל את מאסר החייבים, הם מבקשים במקביל לקבוע הקמה של רשימת החיים בעוני או בשם המכובס "מרשם חייבים משתמטים מתשלום חוב". שמו של חייב שהוגדר על ידי ההוצאה לפועל כמסוגל לשלם ואינו עושה זאת יפורסם לציבור הרחב על גבי האינטרנט.

בזמן שבו יושבת ועדת אנגלרד על המדוכה לבחינת הגבלת פרסום שמותיהם של עבריינים מורשעים, מאחר שבעידן האינטרנט לא יכול עוד אדם להשתקם מהרשעותיו, רשימת הבושה החדשה נראית תמוהה. היא תמוהה כי רוב החייבים שאינם משלמים את חובם אינם עשירים מספיק בשביל לשכור עורך דין ולהוכיח שהם באמת חיים בעוני. רק כארבעה אחוזים מהחייבים מיוצגים על ידי עורכי דין. היא תמוהה כי ספק אם אותם אנשים שחיים בעוני יפעלו על מנת למחוק את שמם מהרשימה לאחר תשלום החוב. היא תמוהה במציאות שבה מרבית החובות הם לתאגידים כמו חברות סלולר, שבכוונה תחילה נכנסים לחוזים עם אנשים שלא יוכלו לשלם את החוב מתוך ידיעה שמסלול ההוצאה לפועל הוא מסלול רווחי. לעתים מדובר בקטינים או בקשישים, כפי שניתן לראות בפרשת איקיוטק שזכתה לכותרות לאחרונה. היא תמוהה כי אותם בודדים שבאמת חייבים שמסוגלים לשלם ואינם עושים זאת ממילא ידועים לציבור, שכן יש החלטות שיפוטיות רבות שנושאות את שמם. רשימת הבושה תמוהה בעיקר נוכח העדר מוחלט של התייחסות לזכויות החייבים, לכבודם, לכבוד משפחתם, לנזק שיגרם לילדיהם, לאפשרות שהרשימה תועתק ותיוותר ברשת לעולם ועד.

רשימת החייבים החיים בעוני מושתתת על ההנחה, חסרת הבסיס במציאות, שכל החיים בעוני אשמים במצבם, שהם פרזיטים, עצלנים וטפילים
רשימת החייבים החיים בעוני מושתתת על ההנחה, חסרת הבסיס במציאות, שכל החיים בעוני אשמים במצבם, שהם פרזיטים, עצלנים וטפילים

אלא שרשימת החייבים החיים בעוני לא נועדה לשפר את הליכי הגבייה של חובות קיימים. היא מושתתת על ההנחה, חסרת הבסיס במציאות, שכל החיים בעוני אשמים במצבם, שהם פרזיטים, עצלנים וטפילים. הנחה זאת היא שהובילה לתוכניות אכזריות כמו תוכנית ויסקונסין שקמה לאחרונה לתחייה. מהנחה זו נובעת המסקנה שהשפלה וביזוי של אנשים החיים בעוני על ידי המדינה ועל ידי גופים פרטיים אליהם מופרטות סמכויות הביזוי וההשפלה, הם כלים אפקטיביים בלחימה בעצלנות.

הליכי הוצאה לפועל הם גם אמצעי ליצירת חובות עתק. צילום: סטיוארט מיילס, (FreeDigitalPhotos.net)
הליכי הוצאה לפועל הם גם אמצעי ליצירת חובות עתק. צילום: סטיוארט מיילס, (FreeDigitalPhotos.net)

יש גם את ההיבט הכספי. הליכי הוצאה לפועל, לצד אמצעי לגביית חובות, הם גם אמצעי ליצירת חובות עתק בדמות "הוצאות" של גופי גבייה ומשרדי עורכי דין. תאגידים אדישים מוכרים את החובות לאותם גובים, שמתחילים במסע רדיפה חסר רחמים. כל מכתב, הליך או דיון מגדיל את החוב בצורה משמעותית, גדולה בהרבה מהעלות האמיתית של הפעולה למשרד עורכי הדין. הוספת הליכים לא יעילים נותנת הזדמנות לכתיבת עוד מכתבים מאיימים, ולגביית עוד עלויות. כך יכולים הזוכים להפחית את שכר הטרחה המשולם לגובים, ולהשיתו על החייבים. כולם מרוויחים. זאת אומרת, חוץ מהחיים בעוני. הם נותרים בבושתם.

חגי קלעי הוא עורך דין, תלמיד לתואר שני באוניברסיטת NYU, ועוסק בין היתר בחקר ההגנה החוקתית על זכויות האדם של אנשיים החיים בעוני, בפרט בהליכי הוצאה לפועל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אסף

  פוסט מאד מעניין על נושא שלא מקבל מספיק תשומת לב. על פניו – גם מאד משכנע.

  נ.ב.
  חבל שהיית צריך להרוס קצת עם הקשקוש הלא רלוונטי, לא מבוסס, ולא נכון על זה שפעולות משרד המשפטים, תכנית ויסקונסין, וכל זה מבוססת על ההנחה שעניים הם פרזיטים, ואשמים במצבם, וכל הססמאות הרגילות. אבל אני משער שזה המחיר כדי לפרסם בהעוקץ. פשוט חייבים להביא איזה תזכורת שלא מדובר במחלוקת עניינית, שלא מדובר בויכוח עם אנשים סבירים שחושבים אחרת מאיתנו. לא לא. מדובר בויכוח עם כוחות האופל. אלו שמאשימים את הקורבן, שחושבים שעניים הם פרזיטים, וכל הג'ז הזה. נו שוין. לוקחים אוויר, מתעלמים, ושאר הטור בהחלט חשוב ומעניין.

 2. YVES

  חד משמעית ,פקידונים -אשר ההגיון שיקול(שקלול) -הדעת והבנת המציאות המורכבת ,מכלול הנסיבות האהדדיות שאינן ניתנות לרדוקציה של אשמה וטפילת "האשמה" על היווצרות חוב-צרכני בעידן תרבות צרכנית על כתפי הצרכןת,בעוד הבנקסטרז התובעים מייצרים 7/24 את זוועת צריכת-היתר והחוב ,-רחוקים מהם ומה(אי) תודעה התוכית-מריונטית-ווסלית שלהם.
  כל מבחן סבירות לוגי המקיף את המציאות האמיתית ,הכלכלה האמיתית ואת המודעות הערה לכך שהאדם הפך מצרכן תמים למוצר -צריכה מתכלה חד – פעמי לשימוש השלך וזרוק גופו עצמו,בידי אותם "אנשים סבירים" המייצרים כסף אוויר ממוצרי אוויר לצריכת אוויר בחוב ובריבית דריבית ,פוסל מראש מעצם תקפותו הא-פריורית המציאותית את "סבירות" הפוליטבירו של ימין מפריטן לדעת בו החייב/צרכן/ממונף הופך מקרבן של שטיפת-מוח לאבדון – עבדותי לחוב ומינקותו לפושע והכל בשירות החוק הסביר לעילא ולעילא כמובן.חחח.
  איננו חיים בואקום ולא ניתן לתועמלני הבנקסטר, הרודן, הליסטים שהחריב את היקום הכלכלי על ראשי בני האדם -זומבים-עבדים בלית כורחם,רק זה לא מכבר ,להפוך את היוצרות.
  יישר כוח חגי על התובנה ,הבינה וההתעלות מעבר למילה היבשה (וההבלותית עד לזרא) של החוק הדכאני והמגוחך.
  בשם הזומבים האוניברסלים.

 3. מאיר עמור

  המלחמה בהוצאה לפועל היא מלחמה בחמס "חוקי" הנחקק (נשדד) על ידי המדינה, הממשלה והכנסת.
  (האם זה מה שנקרא פשע מאורגן בישראל?)

  1. רבקה

   אכן, הפשע מאורגן מאד.
   אלימות שעל ידי החוק.

   כל כולה אטימות וניכור.

   שמתכרבלת בביורוקרטיה, 'סדרים וחוקים'.

   כשנוח להם שולפת שפנים
   של אמוציות וריגושים
   כמו להתלקק במלודיות של עם ומורשת ושכול

 4. רבקה

  ספרי "במלתעות הבנקים" שנכתב כבר לפני 15 שנה, מסביר איך אבטלה, מצוקה ועוני, המביאים לחוסר היכלת לשלם חובות – הם אינטרס כלכלי ומניעים את כלכלת המדינה.

  היום, אוסיף שהרע-שות הופכת את האזרחים לעבדים
  באופן סיסטמתי ב-3 שלבים:

  – עד גיל 18 באמצעות המערכת החינוכית.
  – אחר כך – צבא.
  – אחר כך – משכנתא.
  אחר כך אתם כבר זקנים. תשתקו לעולם.

  זה מסביר בדיוק את המסע ההסתה וההפללה ההיסטרי
  נגד מגזר שבאופן חלקי שרד עצמאי, עם מורשתנו ההיסטורית המקורית. באותם 3 שלבים.

  – באמצעות כפיית לימודי הליבה (זאת בעוד2 מליון ילדים בארץ מתחנכים בלי לדעת אפילו מה זה "שמע ישראל")
  – באמצעות חוק לגיוס בחורי ישיבה. (שביון בנעטל)
  – באמצעות מיסוי מטורף על דיור.

  בפסח – יצאנו ממצרים.
  כבר לפני אלפי שנים.

  יהודים !!!!
  גם כשמסביב טינופת
  אנחנו בברית. עם בורא עולם
  אנחנו בני חורין !!!!!!

  .. וואהו, זה ממש מסוכן נוהם לעצמו הרוע.

  למעונינים בספר אפשר לפנות בדוא"ל: rivka8888@gmail.com