סגירת מעגל של מושחתים

בעקבות הרשעת ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בקבלת שוחד, אנחנו נזכרים בדברים קודמים שפורסמו בהעוקץ במהלך השנים בסוגיות שחיתויות נדל"ן
יוסי דהאן

עם הרשעת הדין של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בקבלת שוחד בפרשת הולילנד, והרשעת דני דנקנר בשלוש עבירות של מתן שוחד, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד בפרשת קרקעות המלח בעתלית ובאילת, כמו גם הרשעת המתווך מאיר רבין, שהוא אחיינו של מנהל מינהל מקרקעי ישראל דאז יעקב אפרתי, בשלוש עבירות של קבלת שוחד כמתווך והלבנת הון – מגיע לסיומו, או לפחות מה שנראה עתה כסיום, מאבק עיקש שניהלו שלושה גופים הראויים לשבח: הקשת הדמוקרטית המזרחית, החברה להגנת הטבע והתנועה לאיכות השלטון, נגד עסקת הקרקעות המושחתת שבה היו מעורבים אולמרט, דנקנר, רבין ואחרים.

אהוד אולמרט דואג לעסקים. צילום: Matty Stern
אהוד אולמרט דואג לעסקים. צילום: Matty Stern

בזמנו טען אולמרט שאם התכנית לא תאושר, אנשי עסקים יברחו מהארץ, היום התברר שדאגותיו היו מסוג אחר.

על הפרשה כתבנו לראשונה ב"העוקץ" לפני למעלה מעשור ולאורך השנים. כך כתבנו לפני כארבע שנים:

"במדינתו, אם תמתין מספיק זמן, חלק מחשדותיך אודות ההשחתה שמקורה ביחסי גילוי העריות בין בעלי הון לבעלי שררה שלטונית, יתאמתו. השבוע עם מעצרם של דני דנקנר ויעקב אפרתי בפרשת הפשרת אדמות המלח בעתלית, נזכרתי במאבק שניהלה הקשת הדמוקרטית המזרחית יחד עם החברה להגנת הטבע והתנועה לאיכות השלטון בתוכנית זו. נזכרתי בטיעוניהם של מקדמי העסקה, כמו אהוד אולמרט שטען שאם לא תאושר העסקה אנשי עסקים יברחו מהארץ וישקיעו במזרח אירופה, ובדברי אביגדור יצחקי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז וחשוד בעבירות מס כיום, שטען שהעסקה 'תרים את ענף הבנייה' ו'תתרום לאינטרס הציבורי'".

באותם ימים הסברנו באתר איך כל אחד מאתנו יכול היה לקנות בתנאים שקיבלה משפחת דנקנר את בנק הפועלים. הטקסט נכתב ב-10 לדצמבר 2003 – לא נותנים לעשות עסקים

לקריאה נוספת

הופרדו בלידתם | יוסי דהאן

אולמרט הוא לא הסיפור | מירון רפופורט

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שושנה גבאי

  מה שמרתיח זה שבזמנו ב2003 העיתונות לא התעניינה כלל בממצאים שלנו.

 2. דןש

  כל תחכומי אהוד אולמרט במהלך משפטיו, בהם יצא זכאי, לא עמדו לו בפני השופט רוזן. אני מקווה שה"רוח הגבית" תלווה גם את העירעורים העומדים ושיעמדו בעתיד, בפני בית המשפט העליון, בעינינו. יש לשים קץ לשחיתות ולבער את הנגע.
  אני שמח על זכויו של אפרתי – לפחות מנהל מקרקעי ישראל ( המושמץ ) יצא ללא רבב ואני מקווה שאכן כן.
  שמחתי גדולה עוד יותר, שאף אחד אינו יכול לטעון ש"דופקים את ה"שחורים"" ומוותרים ל"בעלי הבלורית הלבנה המתנופפת ברוח".

  1. תימני כינרת

   הנכד בן ה 7 שלי חושב בצורה יותר בוגרת.

 3. ריצרד אלדף

  הצרה שרוב היושבים בשילטון נגועים בנגיף

 4. ירמי

  ולאלה שלא זוכרים, אהוד אולמרט השחצן והעבריין הזה, תקף את עוזי כהן ז"ל, בתואנות שהוא מושחת, ברמות גזעניות מכוערות, עד שהחבר שלו לידו, טומי לפיד העיר לו, בחצי סרקסטיות "לא יפה", בגלל דברים אלה ובגלל רדיפה גזענית, האיש לקח ללב ונפטר, אי אפשר לשכוח עניין זה, שדיי הושכח מהציבור.

 5. ירמי

  אבל מי התייחס אליו, מי? אתם עדיין שבויים בכך שה"לבן" הוא השולט וכהן ז"ל הוא הפרימיטיבי, הגיע הזמן לשינוי

 6. ליכודניק

  אין כאן טובים לגמרי מול רעים לגמרי;
  יש כאן אדם שלפני 40 שנה לחם בשחיתות (בעיקר המשטרתית), ועם השנים הושחת. [השערה שלי- בגלל שסוכויין להתקדם משר לראש הממשלה אפסו, כך שיצר רדיפת הכבוד שלו ממילא לא היה בא על סיפוקו]

  ויש כאן מערכת שלמה של עיתונאים, פרסומאים ועסקנים, שמן הסתם לא קיבלו דבר מהולילנד או מקרקעות המלח בעתלית, שהתלכדה מאחוריו ב-"קדימה"; ולא, נניח, אחרי לבני או מופז, או בכלל מחוץ ל-"קדימה" [השערה שלי: כי הוא נחשב הכי "בחיר", ובאותה עת- לשמאלי]. בקיצור, אם שרון היה אתרוג לרגל ההתנתקות, נראה שאולמרט היה אתרוג לרגל המשך המו"מ עם הפלסטינים והתקווה להתכנסות בגדה.

 7. יוסי

  ולעניין, יש מאות אלפים של אנשים במדינה הזו, שלא זכו להיות במעמד שהוגן את כישוריהם, זה הפך אותם לעבריינים? גזלנים? מדובר באדם עם אישיות נרקיסיסטית, שחצנית ופושעת.
  וברצינות, אולמרט מעולם לא לחם בשחיתות, בשליחות אמיתית, מדובר באיש שרצה להתקדם ועשה רק לשם עניין זה, להיות מקובל על הבראנז'ה, בגלל האוריינטציה הימנית של המשפחה והסביבה שלו, וההוכחה שפשעיו נעשו כאשר היה ראש עיר והמשיכו איתו הלאה, הפרצוף של השחיתות האליטיסטית שנחשפה כגזענית או ביריונית, כאשר השתמשה בתקיפה שלה כנגד עוזי כהן ז"ל, לקידומה האישי, לא משנה מה, הוא חלאה חלקלקה מכול כיוון של נסתכל עליו.

  1. ליכודניק

   א. אני ליכודניק- מאז 96' הצבעתי ליכוד בכל בחירות. האמן או לא.
   ב. אותם מאות-אלפים לא הושחתו גם בגלל מידותיהם הטובות וגם -לא נעים לומר- כי לא היו במעמד שמישהו יטרח להשחית אותם. יש בירושלים אלפי נשים עם רזומה כמו שולה זקן- כמה מהן מרוויחות מעל 20,000 לחודש בשיווק עבור "שיווק" באלרוב? יש בארץ מאות אנשים עם הכישורים והניסיון של דרעי- כמה מהם קיבלו מיליונים מדנקנר עבור.. מי יודע בעצם?
   הייתי שמח מאוד אם אולמרט היה מיקרה פרטי. לדאבוני, אני נוטה יותר לראות בכך השחתה בסיסית, שכבות רחבות שמוכנות להישחת או להבליג על שחיתות .