האיש שהצליח לשבור את החומות

שלוש שנים לרצח ג'וליאנו מר
אסנת טרבלסי

לפני שלוש שנים, 4 באפריל 2011, נרצח ג'וליאנו מר בפתח התיאטרון שלו במחנה הפליטים ג'נין.

האדמה רעדה. הנורא מכל קרה. האיש שהביא אותנו לג'נין, הראה לנו הצגות שילדי המחנה בהדרכתו העלו. האיש שהצליח לשבור את החומות בתוך ומחוץ למחנה, נרצח.

היה נראה אז, שלא נשקוט עד שנדע מי רצח, שנמשיך את הפעילות שלו ונשמור על רוחה.

כל זה לא קרה.

שלוש שנים עברו והיום הזה עובר בשקט. בשקט גדול. גדול מדי.

ולא רק שאיננו יודעים מי רצח אותו ואפילו די רחוקים מלדעת.

שימושים רבים נעשים בשמו, בתיאטרון אותו הקים ועליו שילם בחייו.

ואני איני מוצאת את המילים ומוצאת עצמי חוזרת לטקסט שכתבתי בלילה שאחרי הרצח ולפני הלוויה, שבה גם קראתי אותו.

 *   *   *

 ג'ול חביב אלבי,

החיבור ביננו לא היה מובן מאליו.

אתה אנרכיסט רדיקלי חתיך ומפורסם, מלח הארץ משני הצדדים היהודי והערבי שבך.

ואני בשלהי ציוניותי אותה עזרת למחוק די מהר, בת למהגרים יהודים ממדינות ערב שהגיעה רק לפני כמה שנים מעיר בדרום לתל אביב.

אתה, שאמך השליכה הכל מאחוריה בכל פעם מחדש והלכה אחרי אהבתה ואמונותיה, ואני, שכל מה שהוריה רצו הוא להשתייך לישות הישראלית ציונית.

ובמפגש הזה, שקרה בצילומי הסרט "זוהר", לפני 20 שנה, נקשרו נפשותינו.

חברות עמוקה (כי אי אפשר אחרת איתך), נאמנה (כי כזה אתה וזה מה שאתה דורש ונותן), יצירתית, פוליטית, כיפית (כי הכי הכי כיף איתך) ובעיקר מלאת אש ואהבה. בזכותך הכרתי את מישמיש הנפלאה בנשים ועולם שלם נפתח לפני.

"את באה לג'נין השבת?", "כן", עניתי ולא ידעתי שהביקור הזה ישנה את המשך חיי.

jenin3

נפתחה לנו דרך של שותפות וחברות מלאה בסערות, מיתות, ויכוחים אין-סופיים וסולידריות שעומדת בפגעי הזמן והמקום הזה. כי מבחינתך אין חברות סתם. חייבת להיות מטרה משותפת או עניין משותף, אחרת לא הבנת מה הטעם. והיית הכי חבר שאפשר לקוות לו.

בקשר איתך הייתה אהבה ונתינה אינסופית מצדך בצד ביקורת לא קלה שאינה מרפה ותובעת דיוק ויושר, יושר פוליטי, יושר אישי, אנושי וחברי.

ממך למדתי שההתנגדות לכיבוש אינה רק המאבק בו אלא גם ולא פחות חיזוק החלש הנכבש על ידי הצטרפות פעילה להתנגדות. ואהבת לצטט את אשרף, שאמר "עדיף למות על הרגליים מאשר לחיות על הברכיים". האישי היה פוליטי והפוליטי אישי ולא היה אפשר להפריד ביניהם, כמו שאת הזהות שלך לא ניתן היה להפריד והגדרת את עצמך כ-100% יהודי ו-100% פלסטיני.

דרכנו המשותפת הביאה ליצירה משותפת שהיתה כמו ילד שנולד אחרי הריון בסיכון גבוה. יצירה שהפכה למקור גאווה עבורנו ולסמל המאבק בכיבוש, אך גם הכילה בקיומה עצב אינסופי על מותם של הילדים.

ומה נעשה עם העצב עכשיו?

מה נעשה בלעדיך?

כי אתה, האדם שאתה, גילמת בתוכך כל כך הרבה דברים.

וכל הניגודים התחברו בך. והבלתי אפשרי הפך לאפשרי גם אם הוא מפחיד או פסיכי.

ואף פעם לא הסתפקת בדרמות הרגילות של החיים, אלא הכל היה גדול ועוצמתי.

וגם בתוך הקושי, התסכול והכעס על הגזענות וההפרדה אותם לא יכולת לסבול, ידעת גם הכי ליהנות, לשתות, לרקוד ולאתגר כל אדם שפגשת ולהפתיע אותו גם בעיני עצמו.

ואיפשרת בתובענות הבלתי מתפשרת שלך להיות ולרצות ולעשות ולהילחם על מה שמאמינים בו בלי זיופים ובלי הנחות ובעיקר במעשים.

היה זה אתגר גדול להיות חברה שלך וזכות גדולה שזכיתי בה, כי אין אדם שהשפיע ושינה את חיי כמוך ולא רק את שלי.

וזה לא רק בגלל הכשרון הבלתי אפשרי שלך או הכריזמה הבלתי נדלית והיצירתיות והסקרנות הבלתי פוסקת והיכולת המופלאה לחלום, להעיז ולהגשים חזון גם אם מרסקים לך אותו והורגים את מי שקרוב אליך, לשבור גבולות פיזיים נפשיים, מנטליים ופוליטים.

אלא בעיקר כי אתה אדם שאוהב אדם. אדם חופשי באמת שחי את החיים במלואם.

ולמען החופש נלחמת ואף קראת לתיאטרון שבנית "תיאטרון החופש". וזה היה יכול להיות חלק ב' של "הילדים של ארנה" ולעתים השתעשענו ברעיון, רק תראה איך החלק הזה הסתיים.

עזיז אלבי אינת, יא חביבי ג'ול.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. גדעון גיתאי

    שבירת חומות אינה דבר פשוט, מה עוד שהכיבוש עִיבָּה את החומות והקים גדרות נגד השלום. ומדוע השב״כ ״המהולל״ — שיודע תמיד למצוא מחט בערימה של שחת — לא מוציע לציבור האם היה זה נציג מטעמו שרצח את ג׳ול, או ״סתם״ איש ימין פלסטיני?

  2. חבר של ג׳ול

    ג׳וליאנו נולד להורים שנפגשו במפלגה הקומוניסטית – ארנה מר, ילידת ראש פינה, ולסליבא חמיס יליד נצרת, ואת הסולידריות וההומניות למד מהוריו. יהא זיכרו ברוך.

  3. מרדכי גבאי

    ב-1952 שירתתי במטה חיל רפואה ראשי, כאחראי על משרד התחבורה והסדנה, מפקד מטה חיל רפואה ראשי היה אלוף משנה עצמון. אדם מיוחד במינו שהתייחס לחיילים כאל בניו. היה משתתף במשחקי כדור יד ובקיץ נוסע עם ההסעה לים פעמים בשבוע. את ארוחת הצהרים היה סועד בחדר האוכל של בית החולים תל השומר, ופעמים ישב לאכול לידי. את מכונית השפרולט ההדורה שלו העביר לסגן-אלוף גרינברג המבוגר ממנו, והוא נהג על מכונית קטנה, פרטית. הסדנה קרובה הייתה לחניה של המפקד ופעמים ראיתי את אורנה מחנה את הג'יפ ליד המכונית של אביה, ונכנסת למשרדו. במחנה ליחששו שלבת היפה של המפקד יש חבר ערבי. יום אחד כאשר יצא ללוותה, שמעתי אותו אומר לה: אני רוצה לראות אותך מאושרת,ואל תעשי חשבון לאף אחד. שנה לאחר מכן כאשר הייתי חבר פעיל במפלגה הקומוניסטית, ראיתי לפעמים את אורנה וסליבה חמיס. ובכן אלוף משנה עצמון הינו סבו של ג'וליאנו מר, שירש תרבות והרבה אהבת אדם. ומי הרג אותו? לי אין ספק שיד ארגוני הביון הייתה בו.