גיוס לצבא הוא שמד רוחני

המוני החרדים שיצאו לרחובות בעקבות חוק גיוס בני הישיבות, משרטטים מחדש את הקו שבין יהדות לציונות. הבוקר: הפגנת תמיכה בסרבן הגיוס אוריאל פררה
רוני ברקן ויהושע טרטקובסקי

ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון ציפה לקבלת פנים אחרת מזו שזכה לה בביקורו בכנסת במרץ האחרון. קמרון התקבל במחאה מצד חברי הכנסת החרדים והפלסטינים, שתי קבוצות אשר חולקות אינטרסים משותפים בהיותן שתי הקהילות המדוכאות ביותר על ידי הממסד בישראל. ביקורו של קמרון התקיים ביום שבו נחקקו שני חוקים שנויים במחלוקת, חוק הגיוס וחוק המשילות, לאחר מאבקי חקיקה עיקשים. כאשר ראש הממשלה נתניהו קיבל את אורח הכבוד, חברי הכנסת החרדים עזבו את אולם המליאה במפגיע בעוד שעמיתיהם, חברי הכנסת הפלסטינים, כלל לא נכנסו לאולם. זה היה המקרה האחרון בשורה של עימותים סביב חוק הגיוס, אשר הציפו אל פני השטח את הסתירה הפנימית שבין היהדות לציונות.

כמה ימים לפני שעבר בכנסת, מאות-אלפי יהודים חרדים מכל הזרמים מילאו את רחובותיה של ירושלים במפגן התנגדות מרשים כנגד חוק הגיוס. במהלך תפילה המונית, המפגינים-­מתפללים הצהירו על נאמנותם ללימוד תורה על פני נאמנותם לצבא. תחת המסר המרכזי כי השלטון הכריז "מרד במלכות שמים", המוני יהודים החזיקו שלטים המצהירים שגיוס לצבא הוא למעשה שמד רוחני. האירוע העצום לא היווה רק אקט של התנגדות לגיוס אלא היה לא פחות מהצהרת מלחמה כנגד הלגיטימיות של מדינה אשר פוגעת אנושות בחירותם הרוחנית ומהווה סכנה ממשית לחופש הדת של המתפללים.

WallStreet_poster1

יאיר לפיד ונפתלי בנט נבחרו שניהם תחת הסיסמא של "שיוויון בנטל" והפכו בכך להיות השותפים המרכזיים בקואליציה נטולת חרדים. קמפיין השיוויון בנטל קרא לגיוס בכפייה של יהודים החרדים לדבר ה' והתקבל באהדה רבה בקרב הקהל הישראלי. שלא כמו העדה החרדית הטהרנית אשר אוסרת על אנשיה מלהשתתף, לבחור או לקבל מימון מהמדינה הציונית,­ למועצות גדולי וחכמי התורה שקראו להשתתף במפגן הכוח הענק בירושלים יש דווקא נבחרים בכנסת. חברי הכנסת החרדים יצאו מהמליאה בהפגנתיות ובהצהרה ברורה שנתניהו הוא אויב היהדות, דבר שלא מנע מראש הממשלה לקבל את קמרון באמירה "דייוויד, ברוך הבא לעיר דוד ולכנסת היהודית".

החוק קובע מכסת גיוס שנתית הולכת וגדלה של בחורי הישיבות, אשר צפויה להגיע לכדי 5,200 איש בשנת 2017. ישיבות שישלחו את בניהם לצבא יקבלו תמריצים כלכליים, אך במידה והמכסה לא תתמלא יוכרז על גיוס כפוי של כל בני הישיבות ויופעלו סנקציות כלכליות כנגדם. החרדים טוענים כי סנקציות והפללת לומדי התורה שומטת לחלוטין את הקרקע מתחת לרגלי אלה הטוענים כי ישראל היא מדינה יהודית. יוזמי החוק, לפיד ובנט, ביחד עם ראש הממשלה נתניהו מוצגים בסרט אנימציה כאשר הם מתעללים בבחור ישיבה, מונעים ממנו לימוד תורה וכולאים אותו מאחורי סורג ובריח:

עם הספר – לא עם החרב

המזימה לגייס באופן כפוי את החרדים לצבא אשר זר לערכיהם ולאמונתם, נתפס כניסיון ציוני להחריב את עולם התורה כפי שניסו צוררי ישראל בעבר. חוק הגיוס הצליח, אם כן, להשיג את הבלתי יאומן ולאחד את הספרדים, האשכנזים, החסידים והליטאים לכדי שיתוף פעולה נדיר תחת מועצה משותפת של גדולי התורה. כשבוע לאחר הפגנת הענק שנערכה בירושלים, התקיימה הפגנת סולידריות של 150 אלף חרדים במרכז ניו יורק, אשר איחדה את כל הקהילות החרדיות. בזכות החוק הושג יותר מאשר איחוד של כל הזרמים, אלא החל גם תהליך מואץ של רדיקליזציה וכך קרה שהמהר"א מסאטמר נתן את הטון. בעוד שהצהרת גדולי התורה הראשונית כללה את המילה "ישראל", האדמו"ר מסאטמר הצהיר כי לא יחתום עד שההצהרה תתוקן והצליח לשכנע את כל יתר גדולי התורה לחתום מחדש על הצהרה מתוקנת אשר אינה נותנת ולו שמץ של לגיטימיות למדינה הציונית.

בעוד שדתיים­-לאומיים רואים בשירות הצבאי חובה מקודשת, הציבור החרדי מאמין שקיום המצוות ועבודת האל היא המטרה הנעלה ביותר. השבועות האחרונים יצרו חיץ ברור בין החרדים לבין ציונים-­דתיים והעיתון "המודיע" אף כינה את האחרונים כ"שותפי השטן", "משיחיים" ו"עובדי המדינה".

הרב חיים דרוקמן, מנהיגה הרוחני של מפלגת הבית היהודי, נדהם מהצהרת גדולי התורה כי מדינת ישראל היא האויבת של דת ישראל והנחה את תלמידיו שלא להשתתף בתפילה ההמונית. העובדה שרב מתנגד לתפילה חושפת בעיני החרדים את הסתירה הפנימית אשר בלב הציונות הדתית ­- זו הסוגדת למדינה במקום לריבון העולמים. בתגובה, העיתון "יתד נאמן" נקט בצעד חריף ובלתי שגרתי וציין את שמו של דרוקמן תוך כדי השמטת הכותרת "רב". במקרה אחר, חבר הכנסת אריה דרעי כינה את איילת שקד, ראש הוועדה שחוקקה את חוק הגיוס, כ"בוגדת ביהדות" באומרו כי "הבית היהודי ואיילת שקד, לא (רק) בגדו בחרדים, הם בגדו בתורה".

השילוב הטמא שבין היהדות לציונות הוא מה שנתפס בחברה הישראלית כזהות יהודית. אך מנקודת המבט החרדית, הציונות היא עיוות וסטייה מן היהדות ­- היא נוגדת את היהדות אך מתיימרת לדבר בשמה. פרופ' ישעיהו ליבוביץ' היטיב לתאר נקודה זו באמירתו כי "היחס בין לאומיות דתית לדת הוא בדיוק כיחס שבין נאציונל-סוציאליזם לסוציאליזם. נאציונל-סוציאליזם איננו סוציאליזם אלא בדיוק ההיפך מזה, כך לאומיות דתית איננה דת אלא ההיפך מזה".

החרמת המדינה, הצלת היהדות

התנגדות למדינה הציונית אינה זרה ליהודים החרדים. עוד מראשית ימיה, התנועה הציונית זכתה להתנגדות חריפה של כמעט כל הרבנים החרדים בפלשתינה ובעולם כולו. הם אסרו על היהודים לאמץ לקרבם את הציונות וכתוצאה מכך, האידיאולוגיה הציונית זכתה לאהדה בעיקר בקרב אותם יהודים חילונים, כלומר אלה אשר מוצאם האתני הוא יהודי אך הם אינם דתיים.

בשעה שנערכו הדיונים על עתידה של ירושלים, הרב דושינסקי, מנהיג הקהילה החרדית בעלת 60 אלף הנפשות, התנגד בחריפות לתנועה הציונית ולמאמציה לנכס לעצמה את עיר הקודש ירושלים ואמר שליהודים שומרי הדת אין רצון לשעבד את יושבי הארץ הערבים. עוד קודם לכן, בשנים שלאחר הצהרת בלפור, ד"ר יעקב ישראל דה האן שפעל בשליחותו של הרב יוסף חיים זוננפלד, ראה בערבים בני ברית טבעיים נגד הפרויקט הציוני ונפגש עם מנהיגים ערבים בליווי הרב על מנת לשמר אוטונומיה דתית תחת שלטון ערבי במקום ממשל ציוני זר.

יעקב ישראל דה האן
יעקב ישראל דה האן

יום אחד בלבד לפני שיצא לבריטניה, עם משלחת אשר מטרתה היתה לבטא התנגדות נחרצת להצהרת בלפור ולשאת בדברים עם ממשלת בריטניה, נרצח דה האן מחוץ לבית הכנסת שערי צדק לאחר תפילת מנחה. הרוצחים הודו כי קיבלו את ההוראה מהדרג הציוני הבכיר, כולל יצחק בן צבי שלימים נהיה נשיאה השני של מדינת ישראל. ישנה השערה כי גם דוד בן גוריון היה מבין המעורבים בקבלת ההחלטה. על פי עדותו של אברהם תהומי, אחד המתנקשים בדה האן, ה"הגנה" החליטה להוציא אותו להורג בעקבות פגישתו עם המלך חוסיין והאמיר עבדאללה. בינואר 1924 דיווחה סוכנות הטלגרף היהודית שהמלך חוסיין הצהיר כי "כל ארצות ערב נכונות לקבל את היהודים בתנאים של שוויון, אך הוא מתעב את הציונות הפוליטית". ישנן אף עדויות כי מכתב מלכותי רשמי אשר הבטיח דברים בלשון זו היה ברשותו של דה האן ונגנב מביתו ביום הרצח. לאחר אותו אירוע, היתה זו דווקא הסוכנות היהודית אשר הגבילה את ההגירה היהודית לפלשתינה על ידי מתן "סרטיפיקטים" בעיקר ליהודים ציוניים, אפילו בתקופת השואה.

בעוד שחלק גדול של הישראלים החילונים מתעב את החרדים, ניצנים של סולידריות החלו להופיע מתוך המספר הזניח של דיסידנטים ישראלים. הקבוצה "דמוקרטיה או מרד" טוענת כי למדינה שמונעת שוויון בין האנשים הנמצאים תחת מרותה ואשר פוגעת אנושות במיעוטים שבה, אין כל תוקף דמוקרטי. חברי הקבוצה פירסמו פשקוויל תמיכה בשכונת מאה שערים וגם הפגינו בתל אביב תוך סולידריות עם המפגינים החרדים.

שיח חדש הולך ומתפתח בקהילה החרדית במהלך החודשים האחרונים. יש כאלה הקוראים לשינוי הקו הפוליטי ולכריתת בריתות חדשות עם מפלגות שמאל ואף עם השמאל הקיצוני. אחרים קוראים לחרם חרדי על מוצרי התנחלויות ועל ההתנחלויות בכלל, בעוד שקבוצה גדלה והולכת של רבנים אף קוראת ליהודים בחו"ל להחרים את ישראל ולהימנע מלהשקיע בה את כספם. ישנה אף קבוצה חסידית אשר הודיעה בפומבי על כוונתה להגר לארצות הברית ולקבל שם מעמד של פליטים פוליטיים, בסיוע של סנאטורים אמריקאים.

לא יהודית ולא דמוקרטית

ראש הממשלה נתניהו התמקד בארבע נקודות עיקריות במהלך הנאום שנשא לרגל ביקורו של קמרון בכנסת. במסגרת טיעוניו הוא הצהיר כי: החרם על ישראל הוא גזעני, ליהודים יש בעלות דתית­-לאומית על הארץ, וכי בני הארץ הפלסטינים לא היו פה במספרים רבים לפני הפרויקט הקולוניאלי הציוני. מלבד העובדה שכל הטענות הן שקריות לחלוטין, גישה הגיונית והומנית יותר תהיה לקרוא לסיום המדיניות הנפשעת של ישראל אשר מובילה לחרם, התעקשות על שוויון זכויות בין יהודים ולא-­יהודים, והכרה בזכויותיהם של כל הילידים­ בני ובנות הארץ.

בנקודתו הרביעית, טען נתניהו כי הצהרת בלפור נותנת תוקף למפעל הציוני וכי הבלעדיות הציונית על הארץ היא רצון היהודים כולם. אך בפועל הצהרת בלפור מבהירה כי "לא יעשה דבר העלול לפגוע בזכויות האזרחיות והדתיות של הקהילות הלא-­יהודיות הקיימות בפלשתינה" וכמו כן קשה לראות כיצד ההתנגדות החריפה לה זכתה מקרב יהודים מאמינים, או ההתנקשות הפוליטית שביצעו הציונים כנגד דה האן, הם דוגמה להסכמה שבין יהודים לציונים. לכן, מן הראוי היה שראש ממשלת בריטניה יתקן את עמיתו ויסביר כי הצהרת בלפור, בלתי הוגנת ככל שתהיה, מעולם לא הכירה בזכות לנשל, לגרש או לשעבד.

מדינת ישראל ה"יהודית ודמוקרטית" אינה יהודית ואיננה דמוקרטית. מבחינה דתית, הציונות היא תנועה חילונית אשר ראשיה אף לעגו ועשו דה­-הומוניזציה ליהודים הדתיים של אירופה. רוב אזרחי ישראל הם חילונים וקשה יהיה לטעון שהמדיניות הדכאנית של המדינה היא בהתאמה לערכי היהדות. הדת היהודית הפכה לנכס בידי הציונים אשר הפכו אותה ללאומנית, ואכן קשיים רבים עומדים בפני אותם יהודים מאמינים אשר רוצים לקיים את דתם באופן אשר חורג מהגירסה היהודית­-לאומית של המדינה.

מבחינה אתנית, רוב היהודים בעולם, בין אם מאמינים או לא, מעדיפים לגור בחו"ל ולא בישראל. יתרה מזאת, על סמך מספרים רשמיים של מדינת ישראל אין יותר רוב יהודי בין הנהר לים, וזאת עוד מבלי לקחת בחשבון את מיליוני הפלסטינים הנמצאים בגולה.

חלק מרכזי של הפרויקט הציוני בפלשתינה היא התפיסה שהארץ שייכת באופן אקסקלוסיבי לתושביה היהודים וכי תושביה הלא-­יהודים, בוודאי בני הארץ הפלסטינים, הם זרים לה ובלתי רצויים. לכן, אין זה צירוף מקרים כי ישראל מסרבת לחוקק חוקה או להכיר בקיומו של לאום ישראלי. מאחר שהכרה שכזו תכריח את המדינה, ולו רק על הנייר, להתייחס לכל אזרחיה באופן שוויוני וללא אפלייה מובנית. במקום זאת, הקבוצה בעלת הפריבילגיות היא בעלת לאום "יהודי" בעוד שהאחרים מוגדרים "ערבים", "דרוזים" או "צ'רקסים", למרות שאף אחת מהקבוצות איננה קבוצת לאום. על בסיס זה האפליה המובנית הוטבעה בחוק. מעבר לחוק, הפרקטיקה המפלה בין קבוצות אתניות היא עניין שבשגרה ואינה פוסחת על מגזרים יהודיים כגון החרדים והמזרחים.

המשטר בישראל יכול על כן להיחשב כמשטר אתנוקרטי אשר מיישם בפועל מדיניות של אפרטהייד, כפי שמוגדר פשע האפרטהייד בדין הבינלאומי. ישראל היא מדינה יהודית אך ורק במובן של עליונות ­אתנית, באותה המידה שדרום אפריקה הייתה לבנה. לכן, הדרישה להכרה בישראל כ"מדינה יהודית" היא לא יותר לגיטימית מאשר הדרישה להכרה בדרום אפריקה כ"מדינה לבנה" בזמנו.

לאחר עשורים רבים, קשרים חדשים נרקמים בין קבוצות של אנטי­-ציונים: חרדים, פלסטינים ושמאל ­רדיקלי. תוך כדי הפרכת המיתוס של הציונות, דרך חדשה נסללת כאן בארץ הקודש.

הבה נצעד בדרך.

הבוקר (ראשון) בשעה 10:00 תתקיים הפגנת תמיכה בסרבן הגיוס אוריאל פררה. לפרטים

המאמר פורסם באנגלית ב-Tikkun Daily וב-­AlterNet 

יהושע טרטקובסקי מגיע מבית חרדי בירושלים. הוא שירת בנח"ל החרדי ובוגר אוניברסיטת בראון ו-­LSE, חוקר עצמאי ויוצר סרטים.

רוני ברקן הוא פעיל זכויות אדם, סרבן מצפון ומיוזמי קבוצת החרם מבפנים, קבוצה של אזרחי/ות ותושבי/ות ישראל התומכים בקריאה הפלסטינית ל-BDS

לקריאה נוספת:

אין אומתנו אומה אלא בתורותיה / מכתב פומבי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  המאמר מתחלק לשני חלקים: האחד, גיוס החרדים לצבא והשני, נושא המדינה היהודית דמוקרטית.
  אני מתייחס כאן לנושא הראשון במספר הערות טלגרפיות:
  1. הגיוס לצבא איננו התנדבותי – הוא חוק מדינה. כדין כל חוק הוא כופה על האזרח התנהגות מסויימת. כלומר, לא רק מנסים לכפות את הגיוס לצבא על החרדים, אלא כופים בפועל גיוס על כלל אזרחי מדינת ישראל. צר לי שעל אזרחי ישראל שאינם יהודים לא מוחלת חובת הגיוס ואפילו לא חובת השרות האזרחי למען הקהילה
  2. הטענה בדבר שימורו של חופש הדת במדינה בה קיימת כפיה ו/או "הבנה" גורפת של חוקי הדת בנושאים מהותיים, היא אבסורד אחד גדול.
  כל חוקי האישות – מהנשואים ועד הקבורה מוכתבים ונכפים על פי חוקי הדת. נכון שקיימות דרכים עוקפות – אבל מדוע ? חייב להיות מסלול אחד לכולם ( כמובן אזרחי ) . מי שחפץ במסלול על פי אמונתו, שיערב לו ו"ישתמש" בו.

  איסור הפעלת אמצעי תחבורה ציבוריים בשבתות וחגים – כופה על ציבור רחב צורת "בלוי" השבת, שאינה דווקא על פי רוחו. מונע מפגשי משפחה, בלוי בחוף הים והגעה למופעים.
  איסור מכירת חמץ בחג הפסח ( על פי חוק ) אי נסיעה ביום הכיפורים ( "מבחירה!!! או ממורא ולא של האל )
  שמירת הכשרות של יצרני המזון, בתי המלון, המסעדות, המרכולים וכו' – אמנם מוגדרת כנעשית מתוך בחירה – מתוך שיקול של אובדן חלק קטן מלקוחותיהם.
  כאן הלובי הדתי-חרדי הצליח להפעיל את מוראו.
  מטבחי צה"ל פועלים על פי הלכות הכשרות בפקודה. בעבור החיילים החרדים מפעילים אפילו מטבחי "שופרא דה שופרא"

  אינני נכנס להיבט הכלכלי של ההתייחסות לדת ע"י המדינה – לא בתחום הציבורי ולא בתחום הפרטי – אבל לבטח ניתן היה להוריד את יוקר המחירים באחוזים לא מבוטלים.

  1. צביקה אנליל

   מספרים, שכאשר נהג האדמו”ר ה’בית ישראל’ זצ"ל לצאת לטיולו היומי ברחובות שכונת גאולה, פגש לעתים בבחורי ישיבת ‘חברון’, המטופחים והמבושמים, ונהג למחות בקול רם ולהגיב כלפיהם: “פוי, שטינקט ווי א מיידל” (אתה מסריח כמו בחורה).

   הסיפור מלמד אותנו על האדמו”ר זצוק"ל שאחרי שעבר את טראומת השואה, בה איבד כל משפחתו, ואעפ"כ החל יום יום לקדש מלחמות ומחאות למען ה"קדושה" בישראל, ולמען לימוד תורה כל הזמן, מלפני שחרית כשעה 4 בבוקר עד בערך 10 בלילה, מלחמות ומחאות היו למען התרחקות קיצונית ממיניות/ציונות וכ"ש מחרדקי"ם וגיוס המסיונרי של היום.

   וידוע שכל ימיו האדמו"ר זצ"ל הטיף בתחום זה לחסידיו, שהלכו והתרבו בשנות השישים והשבעים וכו' ועכשיו רואים בחוש שגיוס בבני ישיבה פשוט הצינור לרשעים לשמד וזימה על בחורי חמד. חוץ מזה רואים בחוש שהדור הזה נתדרדר ברוחניות וכמעט שאין פוצה פה ומצפצף, ובשמים יש ע"ז חרון אף גדול ר"ל, כמעט שאין היום “יהודים אמיתיים” רק קומץ קטן שהם המקדשים שם שמים.

   “ברור כשמש” שכל אותם הפשרות שהמנהיגים והנציגים החרדים-המסיונרים -מזרע “עמלק” עושים עם הממשלה הוא רק בכדי שיוכלו לקבל כספים טמאים ותקציבים שונים, ואם לא היו לוקחים כסף מהמדינה בוודאי שלא היו גוזרים גזירות כאילו נגד הציבור החרדי” גדול המחטיאו יותר מן ההורגו.

 2. צ'יקו

  אם זה שמד רוחני אז למה הם לא נוקפים אצבע בשביל למנוע אותו מהחילונים או משאר בני האדם? בגלל שהחרדים מעוניינים רק בהגנה על הפריבלגיות שלהם

 3. סתם

  רוב הישראלים הם לא חילונים,מהפתאום

 4. עמית

  השמאל הרדיקלי בהתגייסות לשמירת הפריבילגיות החרדיות. מדהים.

  אגב, לא שאני רוצה להרוס למישהו את החזון, אבל אם תקראו את "מדד הדמוקרטיה" האחרון, או כל סקר אחר בהקשר זה, תראו שבאופן עקבי הציבור הכי ימני (יותר מהכיפות הסרוגות!), הכי גזען (נגד ערבים, נגד מזרחים, נגד עובדים זרים, נגד הומוסקסואלים – נגד כל מי שהוא לא יהודי אשכנזי גבר חרדי), הכי תומך בשלילת זכויות אזרח ואדם מערבים (יותר מכיפות סרוגות!), הכי תומך בעידוד הגירה של ערבים (יותר מכיפות הסרוגות!), הכי תומך במדינה יהודית (פשוט ממלא את המושג "יהודי" בתוכן אחר) – זה לא אחר מהציבור החרדי

  http://www.idi.org.il/media/2720078/Democracy%20Index%202013.pdf

  1. דניאל

   אז מזל שהם לא מתגייסים לצבא. ברצינות.

  2. שאול סלע

   האם הטייח הימאני יודע מהו ריח של אבק שריפה ?

   הטייח הימאני תקף את פעילי הקשת המזרחית וביניהם יוסי יונה. יוסי יונה נפצע בשרותו הסדיר לפני מלחמת אוקטובר ושובץ להג"א עקב חור שנפער בקרום הריאה. למרות שב 6 לאוקטובר 73 יוסי יונה היה משובץ להגא, הוא הצטרף לצוות טנק והשתתף בצליחת התעלה.

   מלחמת אוקטובר 73 "נפלה במשמרת" של בן דרור ימיני,לא מוזכר בשום מקום איפה בן דרור ימיני היה אז,כל הנסיונות להשיג ממנו תגובה עולים בתהו. יש כאלה שבאים בטענות על שירותם הצבאי של אחרים, בזמן שהם עצמם לא הריחו מימיהם ריח של אבק שריפה, לא הוצבו למקומות מהם מגיעים לבתי קברות צבאיים.

   לשאלה מה זה משנה איפה הוא היה ???

   אם יש סבירות (לא מופיע בויקיפדיה) שימיני לא הריח ריח של אבק שריפה ולא היה במקומות מהם מגיעים לבתי עלמין צבאיים,אז הדברים שהוא כתב על דפני ליף בפוסט אויבי המחאה הופכים אותו לחלאת המין האנושי

  3. Amir

   בשמאל הרדיקלי,ובייחוד אצל חלק גדול מיוצאי הקשת המזרחית וממשיכהם נהיה תחביב לשבח את החרדים על שהם "מתנגדים" לממסד הציוני ועל כמה שהם מסכנים וממודרים.
   גם אני מתנגד לגיוס שלהם לצבא אבל משעשע לראות איך הפכו אץ עניין הגיוס לכלי שרת בחסות הרדיקליות.

   עדיף לאותם אנשים מגזר שאנשנים בו מעדיפים לשבת בכלא ובלבד שהילדה שלהם לא תשב עם ילדה מזרחית בכיתה כי "אצלהם הגזענות לפחות גלויה…"

  4. שאול סלע

   אהוד בן עזר כן כתב ספר חשוב ובעל ערך שנקרא "אין שאננים בציון" ויצא לפני כ 30 שנה. בעשור האחרונות אהוד בן עזר מוציא פעמיים בשבוע עיתון אינטרנטי ששמו "חדשות בן עזר"

   זהו עיתון רווי שנאה וגזענות כלפי מוסלמים,ערבים ויהודים מזרחים שבין אלה השולחים אליו את מרכולתם נמנה גם משה גרנות שזכה לפוסט רווי תגובות גם בהעוקץ.

 5. ליכודניק

  דהיינו: כל מי שמודה בחשיבות מסוימת של משהו שאינו לימוד תורה, הרינו משומד.

  ודוק: אינך חייב ללמוד תורה; אתה יכול לצאת לכולל בבוקר, להתפלל, לקרוא עיתון, לדבר עם חברים עד הצהריים- ועדיין תיחשב חרדי טוב (ותיזכה לקבצה ולהערכת הקהילה); רק אל תכריז חלילה שאתה מעוניין בפרנסה ראויה, או שלימוד התורה אינו מתאים לך.

 6. רוני ברקן

  ישנם מחקרים מסוגים שונים ושפע של נתונים שלא תמיד מתיישבים האחד עם השני בכל הקשור לנושא הדת בישראל. אני משער שיש קשר הדוק לכך שרב הא/נשים ממוצא אתני-יהודי הם לא דתיים אך למרות זאת נצמדים לזהות הציונית שמדינת ישראל החליטה שהיא-היא הזהות היהודית.

  להלן מחקר עדכני של הלמ"ס:
  פבר' 2014:
  http://www.cbs.gov.il/www/publications/pw82.pdf
  משתנים בלתי תלויים:
  לא דתי 41.5%
  מסורתי – לא דתי 24.9%
  מסורתי – דתי 12.9%
  דתי 12.2%
  חרדי 8.5%

  ראה גם בסקר החברתי 2009-2010:
  האם ה"מסורתיים לא כל כך דתיים" בכלל דתיים עפ"י הסקר?
  http://www.cbs.gov.il/statistical/seker-chevrati-h123.pdf

  1. סתם

   יתר על כן, המדינה מכירה רק בסוג אחד של דתיות יהודית שהיא היהדות האורתודוקסית הממוסדת. זאת למרות שרוב היהודים שמגדירים את עצמם מסורתים כנראה (זה ניחוש מושכל) היו רואים עין בעין עם הזרם הקונסרבטיבי.

 7. דרור BDS

  את ההתנגדות לגיוס לצבא השמד הציוני לא התחיל הרב אויערבך (מי זה?), גם לא ברק כהן וחברי דמוקרטיה או מרד (מה זה?), את ההתנגדות לגיוס התחילו חברי חד"ש, יש גבול (בשיתוף ציונים ממרצ) וחותמי מכתב השמיניסטים הראשון מ2014 (היה גם אחד מ1987, אני בין החותמים, אבל זה לא רלוונטי).

  מתן קמינר מתווכח עם ציונים שהעולם הוא עגול, לא שטוח, והיות והם ציונים הם אינם משתכנעים. לכן לקח ספינה והחליט להגיע להודו דווקא מצד שמאל. כאן הוא מדווח כי הגיע להודו, אם כי למעשה הוא גילה את אמריקה:
  ‏‎Matan Kaminer‎‏ 11 אפריל
  "אומרים שאנחנו נאיבים שאנחנו ששים ושמחים על גל הסרבנות החרדי. אומרים שזה לא בהכרח נובע מאהדה למאבק הפלסטיני או מרדיפת שלום אלא פשוט מחוסר רצון להעמיד את עצמם לרשות המדינה. מי שאומרים, לא קולטים שהאקט הכי חריף והכי רדיקלי הוא ההוצאה העצמית מן הכלל החם והמסריח של הקהילה הציונית, על החובות שהיא מחייבת ועל הזכויות שהיא מזכה. לא שאידיאולוגיה לא חשובה; אבל מה שיותר חשוב הוא האוטונומיה הארגונית שמאפשרת לחרדים לקרוע את הקרע הזה. אנחנו צריכים ללמוד מהם, אנחנו צריכים להכיר אותם, לעבוד אתם. אולי הצעד הראשון הוא להתחיל לעשות את ההפגנות על ההר באמצע השבוע"?
  https://www.facebook.com/matankam/posts/10152026210456479?stream_ref=10

  סרבניות נגד הכיבוש
  תנועת יש גבול Yesh Gvul Movement

  ynet – חדשות – סרבן גיוס נעצר: אש ואבנים בהפגנ

 8. אורנה לביא

  כמה שפחות חיילים בכל צבא, ובמיוחד בצבא כובש!
  להיות חייל או שוטר זה פשע. עם כל מה שכרוך בזה. חובה לסרב לשלטון של מדינה שמנסה להכריח את אזרחיה, או כל אדם אחר, לפשוע. חובה לסרב ללבוש מדים, להחזיק נשק, לתת או למלא אחר פקודות צבאיות כלשהן…!
  כל מי שמסרב לפשוע הוא גיבור! כל הכבוד לכל הסרבנים! כל הכבוד לאוריאל פררה!

 9. יהושע טרטקובסקי

  הגדלות בהתנהגות דמוקרטית היא לא לדאוג רק לציבור שמסכים איתך אלא גם לזה שלא. במיוחד לאור העובדה שהוא לא רוצה להיות צבא כובש. ובכלל. החרדים רוצים לשמור על אורח החיים שלהם ולא להיות חלק ממסגנון הדיכוי הציוני וזהו כבר שיפור עצום.
  לגבי ה"פריבלגיות" החרדיות, אני מקווה שאתה לא חוזר על מוטיבים אנטישמים. החרדים מופלים רבות ע"י המדינה ומעסיקים פרטיים.

  1. עמית

   "אני מקווה שאתה לא חוזר על מוטיבים אנטישמים"?

   במשפט הזה, כמו גם בחלקים גדולים מהמאמר, אתם חורגים בהרבה מ"סתם" לעמוד לצד אוכלוסייה שבמקרה אתם חולקים איתה עמדה משותפת בעניין מסוים (ריאל-פוליטיק הגיוני, מבחינתכם). אתם מאמצים את אחד המוטיבים הנאלחים ביותר בתעמולה החרדית – כאילו הם-הם "היהודים", ומבקריהם הם "אנטישמים". אז קודם כל בוא נעמוד על כמה דברים; החרדיות היא לא יותר מריאקציה חסרת חן למודרנה, אין בחרדים גרם אחד של יהדות יותר מכל יהודי אחר, ויהיה קשה מאוד להגדיר את המושג "כת" באופן שהוא לא יהיה תקף גם לגבי הקבוצות החרדיות. הנסיון לצייר את החרדים בתור "ה-יהודים" מכעיסה במיוחד בתור יהודי מזרחי, שכן החרדיות היא לא יותר מתופעה אירופאית בשורשיה ובטבעה.

   אנא הסבר לי מהו המוטיב האנטישמי בטענה שגברים חרדים אשכנזים הם קבוצה פריבילגית. הקבוצה נהנית מפטור מהחובה המכבידה ביותר על אזרחי ישראל לאחר תשלום מיסים – שירות צבאי, ובו זמנית נהנתה לאורך השנים מכוח פוליטי אדיר עקב היותה הגורם שמכריע את המאזן הפוליטי בין "מפלגות השמאל" לימין בישראל. כוחם הפוליטי האדיר הביא בתורו להפנית תקצוב בלתי-פרופורציונאלי בעליל לטובת ענייניהם, בניגוד לאינטרס האמיתי שלהם עצמם (הנצחת עוני) וודאי וודאי בניגוד לאינטרס של שאר אזרחי ישראל. הטענה שלך שהחרדים מופלים על ידי המדינה חסרת כל בסיס. הטענה שהם מופלים בשוק העבודה היא נכונה, אך יש לזה מעט מאוד חשיבות כאשר למעלה ממחצית מהגברים החרדים כלל אינם מבקשים לצאת לעבודה (=שיעור אי-התעסוקה מהגבוהים בעולם, שמתאפשר בעקבות התקצוב הלא-פרופורציונאלי).

   1. יהושע טרטקובסקי

    שלום עמית,

    אינני חושב שהחרדים מייצגים הבלעדיים של היהדות, וזהו עניין הוא סוייבקטיבי ונתון להגדרה אישית. אבל נגד החרדים מתקיימת הסתה פרועה. הנה דוגמא למה שכתב נדב העצני במעריב:

    "גדל בתוכנו ציבור הולך ומתעצם שלאחר דור של חיזורים קואליציוניים והזנה מכספי שוחד פוליטי, הוא הפך למוטציה חברתית שכמוה לא הייתה מעולם בתולדות ישראל. הוא חי בתוכנו, יונק ממשאבינו, מתנשא עלינו ודורש שנמשיך להיות עבדים נרצעים שלו – נפרנס אותו ונקיז את דמנו בעבורו. החינוך החרדי המתבדל, המניף דגלים של ניתוק ועצמאות, מוביל למעשה לניתוק החבלים מהלאום היהודי. " http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/562/550.html

    כתבת "כוחם הפוליטי האדיר הביא בתורו להפנית תקצוב בלתי-פרופורציונאלי בעליל לטובת ענייניהם, בניגוד לאינטרס האמיתי שלהם עצמם (הנצחת עוני) וודאי וודאי בניגוד לאינטרס של שאר אזרחי ישראל."
    זכותה של כל קבוצה בישראל לייצג את עצמה דרך מפלגה ולדאוג לאינטרסים שלה. לטעון שלחרדים יש "כוח פוליטי אדיר" כי מפלגותיהם בוחרות לדאוג לבוחריהם, בעוד שאתה מתעלם לחלוטין מהמניפולציות החמורות הרבה יותר שמבצעים המתנחלים, והתקציבים האדירים שמקבלים ההתנחלויות, נשמע כמו הסתה. זה שממשלות ישראל בחרו להיענות לדרישות החרדים זוהי לא בעיית החרדים. "שאר אזרחי ישראל" זוהי המצאה. הציבור בישראל מורכב משבטים-שבטים, שלכל אחת מהם אינטרס אחר על אף הניסיון הממלכתי להלביש על כולם ציביון זהה.

    כתבת "הטענה שלך שהחרדים מופלים על ידי המדינה חסרת כל בסיס."
    החרדים בעצם דורשים דרישה הגיונית ודמוקרטית מאוד, שהם יוכלו לעבוד למרות שלא שירתו בצבא. אך לפי המדינה, הם לא יכולים לעבוד לפני גיל 29 אם לא שירתו בצבא.

    "לציבור החרדי לא ניתנה מעולם אפליה מתקנת או לכל הפחות שוריין עבורו אחוז זהה של משרות במגזר הציבורי כפי שנעשה עבור מגזרים ואוכלוסיות אחרות שהיה קיים חשש לאפליה או הדרה שלהם משוק התעסוקה. כמו"כ, למרות שהמדינה והממשלות האחרונות הכירו בצורך ההולך וגובר לסייע לציבור החרדי במציאת מקור תעסוקה היא גם לא קידמה פתרון כזה במגזר העסקי הפרטי. כלומר: היא נמנעה מלקדם פתרון כזה, של מתן הטבות למעסיקים שיעסיקו חרדים לטווח ארוך. למרות, היעילות המוכחת של מהלך כזה במקרים מקבילים שבוצעו ביתר המגזרים והאוכלוסיות. התועלת שתיגרם למדינה תעלה עשרות מונים על פני אותה השקעה שולית ונמוכה יחסית הנדרשת במהלך כזה. "
    http://dossim.com/ContentPage.aspx?item=668

    שלמה בניזרי מנתח את מגוון רחב של נתונים וטוען שקיימת אפלייה קשה לגבי החרדים מצד המדינה (PDF). ייתכן ששווה לך לעיין שם, אולי תגלה נתונים שלא היית מודע אליהם.
    bit.ly/1klEXlp

    על חובת המדינה לבצע אפלייה מתקנת לקבלת חרדים לעבודה, כולל בשירות המדינה שם הם כמעט אינם קיימים: bit.ly/QQpeAB

    1. עמית

     האמנם יש "הסתה אדירה" נגד החרדים? דבריו של העצני אינם כה חמורים כאשר מחירים אותם לקונטקסט:

     אני לא מכיר בעולם תופעה דומה לזו של המגזר החרדי בישראל – שיעור יציאה לעבודה מהנמוכים ביותר, שיעור הילודה מהגבוהים ביותר (בעולם), כתוצאה מכך שיעור עוני יחסי מהגבוהים ביותר (שוב, בעולם), וכתוצאה מכך נפילה מבחירה כמעמסה על שירותי הרווחה המצטמקים של המדינה. וכל זאת לא בגלל מצוקה בלתי-נמנעת, אלא ההפך, זה מבחירה מודעת בדרך החיים המסוימת הזאת מראש. ככל שהמגזר החרדי גודל כך המעמסה הזאת גודלת – גופים כלכליים בינלאומיים רבים (הבנק העולמי, קרן המטבע, OECD, ועוד) שבחנו את הכלכלה הישראלית הצביעו על המעמסה הגודלת הזאת כאחת מהבעיות הגדולות ביותר שהמשק הישראלי יהיה צריך להתמודד איתן בעתיד – אז אך טבעי שתגובות כמו זאת של העצני ייהפכו ליותר ויותר שכיחות. כפי שכתבת החברה הישראלית מורכבת משבטים-שבטים, והאופן שבו השבט החרדי מתנהל היא דרך שלעולם תביא עליו זעם גדול בחברה מגזרית. הוא תורם מעט מאוד לקופה הבינמגזרית ומנצל את כוחו הפוליטי כדי לקחת ממנה הרבה מאוד. אנשים שתומכים ברעיון מדינת הרווחה אמורים להתנגד לדרך ההתנהלות הזאת יותר מכל אחד אחרי – כפי שסוציאליסטים לאורך הדורות הבינו, כדי לקיים מדינת רווחה יש לקדש את ערך העבודה. זה לא אומר שצריך לחייב אנשים לצאת לעבודה, לא להביא לעולם ילדים שאין ביכולתם לפרנס, וכו', אך זה כן מאפשר להבין מדוע דבריו של העצני אינם "אנטישמיות", אלא זעקה שתלך ותגבר מצד בני "שבטים" אחרים בחברה הישראלית, על כך שהשבט החרדי אינו עומד באמנה החברתית הבסיסית שמחברת חברה שבטית כמו החברה הישראלית.

     כמובן שזכותה של כל קבוצה לייצג את האינטרסים הפוליטיים שלה דרך מפלגות. הבעיה היא שבפוליטיקה הישראלית המפלגות החרדיות הצליחו לאורך השנים לשרת את האינטרסים שלהם (לפחות כפי שהן רואות אותם) מעל ומעבר לגודלם האמיתי עקב היותן שובר השוויון בפוליטיקה הישראלית – וכמובן שזה בא בחשבון על קבוצות אחרות. אי אפשר להגיד "בעיה של המדינה" שהיא הסכימה לדרישות שלהם – זה בעיה של האזרחים שאינם נמנים על המגזר החרדי. מי שמלין על תקציב מנופח למתנחלים, בין אם זה נכון או לא, וודאי מי שמלין על הטבות לטייקונים, וכו', ודאי שחייב גם להלין על הניצול של הקופה הציבורית בצורה הזאת על ידי מגזר אחד כדי לממן דרך חיים שבעתיד הצפוי לעין Will no longer be sustainable פשוט כי המגזר הולך וגודל בשיעור מדהים. המפלגות החרדיות הצליחו להטיב עם הציבור שלהם על חשבון השאר לא רק בכך שהשיגו תקציבים גדולים לישיבות, וכדומה. אלא זה בא לידי ביטוי בכל תחומי החיים; כך למשל עד לא מזמן הקריטריונים לקבלת דיור מוזל היו תפורים על דמותם של החרדים – ככל ש"גיל הנישואים מוקדם" ו"מספר הילדים" יותר גדול, כך הסיכוי לקבל דיור מוזל גדל. מיותר להגיד שהדברים האלה באים על חשבון מישהו.

     "החרדים בעצם דורשים דרישה הגיונית ודמוקרטית מאוד, שהם יוכלו לעבוד למרות שלא שירתו בצבא. אך לפי המדינה, הם לא יכולים לעבוד לפני גיל 29 אם לא שירתו בצבא."

     אנא הראה לי איפה הם דורשים את זה. לא ראיתי נציג חרדי אחד שמעלה את זה כדרישה של הציבור החרדי. ההפך, זה מה שקובע החוק החדש שוועדת שקד המליצה עליו לאחרונה (החוק יתיר להם לצאת לעבודה לפני גיל 29 למרות שהם מקבלים פטור מהצבא לכאורה רק כדי ללמוד בישיבה), שהחרדים כל כך מתנגדים לו.

     המאמר של שלמה בניזרי שקישרת אליו הוא מאמר תעמולתי במוצהר (הוא פותח במילים האלה לקוראיו החרדים: "תדע מה להשיב!"), לא הייתי מסתמך עליו כמקור לנתונים. שני הנתונים שהוא פותח איתם למשל הם תעמולתייים לגמרי; החרדים אינם 11-14 אחוז מהאוכלוסייה, הם כ-8-9 אחוז מהאוכלוסייה היהודית ופחות מזה אם לוקחים בחשבון גם את האוכלוסייה הערבית. בדיקה מה הסעיפים מהתקציב שמוקדשים ספציפית למגזר החרדי ולהציג את זה כאילו הם מקבלים פחות מאחרים גם זה תעמולתי; שהרי רוב תקציב המדינה אינו הולך למגזר ספציפי, אלא לתקציבי בריאות, רווחה, ביטחון, תחבורה, וכו', כלליים, שאין עליהם את השם של אף מגזר. אממה, כפי שצויין קודם, דרך חייו של המגזר החרדי, בצירוף עם פעילות של המפלגות החרדיות שהביאה לכך שבתחומים רבים החרדים ייהנו מ"קריטוריונים" שתפורים עליהם לקבלת התקציבים הכלליים האלה, מביאים לכך שבאופן טבעי המגזר החרדי מקבל מהתקציב הכללי, זה שלא הולך למגזר ספציפי אלא לכאורה אמור לשרת את כל אזרחי ישראל, הרבה מעבר לחלקם באוכלוסייה.

     1. יהושע טרטקובסקי

      שלום עמית,
      ההשמצות נגד החרדים אינם במקומם שהרי הם מעוניינים מאוד לצאת לעבודה, אך מופלים הן ע"י מעסיקים פרטיים והן ע"י רשויות המדינה. מעולם לא ננקטה אפלייה מתקנת עבור החרדים אף שהובעו דרישות לכך. אם אתה תומך בשימוש במילים כמו "מוטציה חברתית" ו"יונק ממשאבינו", ביטויים שהושמעו ע"י האנטישמים באירופה כלפי היהודים, זה חמור ביותר. הטענה שהחרדים לא משלמים מיסים היא שקרית מכיוון שדרך קניית מוצרים, במיוחד ע"י משפחות ברוכות ילדים, החרדים תורמים לקופת המדינה.
      אני מסכים שהנציגים החרדים שגו בכך שהשיגו הסכם עם המדינה על פטור מגיוס ולא התעקשו על זכות לעבוד, מכיון שמדובר בזכות דמוקרטית בסיסית. חוק שקד אכן הוריד את הרשות לעבוד לגיל מוקדם יותר אבל קבע מכסות גיוס ולא יגוייסו כולם בכפייה.
      הטענות הרבות ע"י התקשורת הישראלית וישראלים רבים נגד החרדים, כאילו הם לא מעוניינים לעבוד בעוד שהם מופלים ע"י אותם ישראלים צדקנים היא צביעות במטיבה.

      אביגדור רבינוביץ מנכ"ל עמותת "שחרית- שילוב חרדים בתעסוקה" (ע"ר) המפעילה את פרויקט "עבודות לחרדים". מתראיין לותכנית הבוקר של אורלי וגיא בערוץ 10 על התופעה של אפליית חרדים בשוק התעסוקה.
      http://www.youtube.com/watch?v=8o9bySBz2PI

     2. יהושע טרטקובסקי

      יום שני 31 מרץ 2014
      אביגדור רבינוביץ במכתב פומבי לשר האוצר: "לימוד תורה הוא ערך עליון".

      שר האוצר יאיר לפיד, אשר מנהיג מדיניות אנטי-חרדית מוצהרת מעל כל במה אפשרית, פרסם הבוקר פוסט מפרגן על דף הפייסבוק "עבודות לחרדים" של אביגדור רבינוביץ. גולשים רבים ציפו לתגובתו של רבינוביץ, וזו לא איחרה לבוא: "אני רוצה להזכיר לך שעל פי הגישה היהודית, לימוד תורה הוא ערך עליון; כל אחד יודע שהציבור לא מממן את החרדים".

      שר האוצר יאיר לפיד, אשר מנהיג מדיניות אנטי-חרדית מוצהרת מעל כל במה אפשרית מאז שהחליט לעזוב את כס מגיש תכניות טלוויזיה לטובת ניהול המדינה, פרסם הבוקר בדף הפייסבוק שלו על אודות שני אתרים העוסקים בנושא חשוב במיוחד. האתר השני שהזכיר, הוא דף הפייסבוק של אביגדור רבינוביץ – עבודות לחרדים.

      "משהו מתחיל לזוז", כתב לפיד בלזות שפתיים. "רבבות צעירים חרדים מבינים שהשילוב בין תורה ועבודה, שהיה לחם חוקה של היהדות משך אלפי שנים, הוא המפתח לעתיד טוב יותר עבורם ועבור ילדיהם. היום הם גם יודעים, ששאר הציבור פשוט לא יכול להמשיך להחזיק אותם על חשבונו".

      עוד הוסיף לפיד: "שילוב החרדים בשוק העבודה יבטיח כלכלה חזקה יותר, וחברה צודקת יותר. אבל אסור לנו לחשוב שכל האחריות מונחת על כתפיהם. גם הציבור החילוני והדתי, ובמיוחד בעלי העסקים והמנהלים, חייבים לתת הזדמנות שווה לחרדים. לא רק כי זה המעשה הנכון. אני מבטיח להם שאם הם יעשו זאת, הם ירוויחו עובדים חרוצים, ערכיים, שיעשו הכל כדי להוכיח את עצמם".

      הפוסט של לפיד זכה לאלפי חשיפות, מאות לייקים ועשרות שיתופים. חרדים רבים שיצאו לשוק העבודה הביעו הזדהות עם גיבור הרשת החברתית בנושא תעסוקת חרדים, אביגדור רבינוביץ, וחיכו לתגובתו הרשמית. כיצד יגיב רבינוביץ לדבריו הבטלים של מי שהכריז מלחמה על קודשי ישראל?

      התגובה לא איחרה לבוא. "למר יאיר לפיד שלום", פתח רבינוביץ את מכתבו במתק שפתיים. "אני רוצה להזכיר כי על פי גישת היהדות החרדית לדורותיה, ערך לימוד התורה הוא ערך עליון ויחיד שאנחנו מאמינים בו, גדלים עליו ונגדל את ילדנו עליו. אנחנו מאמינים שבזכות לימוד התורה מגיע השפע וההצלחה לעם ישראל ללא הבדל בין חילוני לחרדי, כאשר לימוד התורה – ורק הוא – מהווה מפתח לעתיד טוב עבורנו, עבור ילדנו ועבור עם ישראל".

      באשר לטענות האוויליות של שר האוצר, ציין רבינוביץ כי "כל אחד יודע ש'הציבור' לא מימן את הציבור החרדי ולא יממן אותו בעתיד".

      מנהל "עבודות לחרדים" הוסיף בתגובתו כי הוא מסכים עם שר האוצר לגבי המעסיקים שצריכים לתת הזדמנות שווה גם לחרדים. "אני אמשיך לעשות הכל בכדי שחרדים המעוניינים לעבוד ולא מקבלים עזרה יקבלו את הסיוע דרך עבודות לחרדים", סיכם רבינוביץ.

      יאיר טיילור מפרויקט 'דוסים' אמר בתגובה: "אנו מבקשים להזכיר כי העיכוב והפגיעה בשילוב חרדים בתעסוקה נעשה דווקא בידי גורמים מקרב הממשלה הנוכחית, אשר התנגדו לקביעת אפליה מתקנת לעובדים חרדים במשרות הממשלתיות ו\או הסיתו כנגד הציבור החרדי ותרמו תרומה מכרעת לסירובם של מעסיקים להעסיק עובדים חרדים. אמש התפרסם סקר עגום, לפיו 37% מן המעסיקים אמרו כי לא יעסיקו עובדים חרדים".

      המחלקה המשפטית של 'דוסים' תמשיך לעמוד לימין מועסקים אשר הופלו על רקע חרדיותם, ותטמיע את ערכי השוויון במדינת ישראל.

      http://dossim.com/ContentPage.aspx?item=1286

   2. יהושע טרטקובסקי

    לליכודניק שלום וברכה,

    1. הצבא הישראלי מבצע מדיניות פושעת כלפי מיליוני אנשים החיים תחת משטר צבאי וסובלים מהגבלות תנועה ודיכויים יומיומיים בכל תחומי החיים ביהודה ושומרון-הגדה המערבית שאסורה הן ע"פ המוסר האנושי והן ע"פ ערכי היהדות. לכן אין לי מה להוסיף בנושא זה. שלטון האפרטהייד הישראלי הינו בלתי לגיטימי ושירות בצבא שמקיים אותו הוא לא תעודת כבוד.
    2. הציונות התאפיינה עוד מראשיתה באנטישמיות קשה. בן גוריון, חיים וייצמן, ז"בוטינסקי ואחרים, לעגו ליהודים החרדים באירופה. לדעתי מטרת הגיוס הכפוי היום הוא גם כדי לעשות "ציוניזציה" לחרדים שהצליחו לשמור על זהותם הייחודית. לא כל האנטישמים באירופה היו נאצים אך כולם דיברו על היהודים כפרזיטים, סוחטי כספים וכו" וכו". כמובן שהציונים מדברים על החרדים היום בצורה כזו, אך עוד יותר מעניין לראות שגם ראשי הציונות הביעו שנאה גלוייה ואמירות אנטישמיות נגד היהודים החרדים. למידע נוסף על מה שלא לימדו במערכת החינוך הציונית ראה את הסרט "הרצל והציונות":
    http://www.youtube.com/watch?v=GasUi2kyccs
    אנשי הישוב מלכתחילה לא חיבבו חרדים עוד לפני הקמת המדינה, כפי שציינו באפלייה כלפי החרדים שננקטה לגבי הסרטיפקטים להגירה לפלשתינה (ונגענו רק בקצה המזלג). הם אף הרסו את מגעים שהיו בין חרדים לערבים. כך שלדעתי אין לחרדים כל מחוייבות למדינת האפרטהייד הציונית.
    3. בתשובות למעלה כבר הפניתי למקורות בנושא. אני מציע עדיין לבדוק את המאמר של שלמה בניזרי. הוא מציג נתונים רבים מגופי המדינה ומפריך את ההשמצה כאילו החרדים הם אלה שסוחטים את רוב כספי הציבור וכו'.
    4. לדעתי מלכתחילה הנציגים החרדים בכנסת טעו שנתנו למדינה לקבוע שלחרדים אסור לעבוד עד גיל מסויים. הם היו צריכים לשמור על האוטונומיה התרבותית שלהם ולא לתת למדינה להטיל עליהם מגבלות. במיוחד בהתחשב בסלידה שגילו מנהיגי הציונים כלפי החרדים, ובכך שרבים מהישוב החרדי שקדם לציונות התנגד לו, כמובא במאמר.

 10. אורנה לביא

  הנה יציאה דוסית חיובית מאד. עכשיו יש לי עוד סיבה לא לריב איתם באופן ככלי. יש הרבה מן השלילי בדת, בכל דת ובמיוחד ביהדות. אבל בינתיים מצאתי שני דברים חיוביים מאד שבאמת מתקיימים. אמנם ההתנגדות לפורנוגרפיה אצלם היא לא בדרך שלי ולא מהמניעים שלי, אבל היא חיובית. להבדיל מהדרת נשים מכל השיח התרבותי והציבורי. עכשיו נוספה ההתנגדות לצבא, והפעם היא גם בדרכי. לא רק כדי ללמוד את האגדות השטותיות שלהם, אלא כדי לחיות בלי לרצוח, בלי להפוך לחיות טרף.

 11. שאול סלע

  ח"כ אלעזר שטרן מ"התנועה" שהיה ראש אכ"א אמר שהבעיה הקשה איתה צה"ל מתמודד היא איוש יחידות לוחמות, ח"כ שטרן השתמש במילים "מקומות מהם מגיעים לבתי עלמין צבאיים".

  התגייסתי לשרות סדיר לפני כמעט 42 שנה,השתתפתי במלחמת אוקטובר, שרתתי בסדיר גם אחרי מלחמת אוקטובר ביחידה לוחמת.חוסר כח אדם היה תמיד בעיה כרונית ,היתה הערמת קשיים נוראה על מי שביקש בדיקה רפואית מחודשת שתקבע את כשירותו לשרת ביחידה לוחמת.היו מקרים רבים של חיילים שהעדיפו חצי שנה או שנה בכלא צבאי כדי לא לשרת ביחידה לוחמת.

  הורידו לי פרופיל ,זה לא עזר לי כי השאירו אותי בכח ביחידה כאשר עמידה על זכויותי עלתה לי בהתנכלויות. בשל הליקוי שאובחן בשירותי הסדיר נמצאתי זכאי לקבלת קיצבת נכות מהביטוח הלאומי.

  אז שלא יעבדו עליכם , מי ש"ארגן" לעצמו קב"א נמוך ושוחרר מהצבא, או העביר את שרותו ביחידה עורפית לא משנה במאומה מתלמיד ישיבה שתורתו אמנותו.

  מי שידע להגיע ליחידות שאינן יחידות שדה,או לא מבצע תפקיד של "תומכי לחימה" יכול לצעוק שהוא ציוני עד עולם .

  1. נטליה

   שלום שאול,

   יש לי שאלה אליך, מסקרנות, ואתה ממש לא חייב לענות – אתה מרבה להזכיר את מלחמת יום כיפור בתגובותיך, ומלין לפעמים על אנשים אחרים שלא השתתפו בה. זה לא מסתדר לי עם הדיעות האנטי-ציוניות (בגדול) שלך. האם פעם היית ציוני? האם היום לא היית מתגייס? איפה אתה עומד ביחסך לצה"ל?

   1. שאול סלע

    אני משתמש בד"כ במונח מלחמת אוקטובר ולא במונח מלחמת יום כיפור וזה לא מקרי. החץ שאותו אני משגר הוא בראש וראשונה לבן דרור ימיני. בן דרור ימיני תקף בשצף קצף את דפני ליף על כך שחתמה על מכתב תמיכה בסרבנות גיוס. לבן דרור ימיני יש ערך בויקיפדיה עליו הוא יכול להשפיע,אני חושב שאם היה לו "ארגומנט חיובי" לאמר בנושא שרותו הצבאי בסדיר ובמילואים במיוחד במלחמת אוקטובר הוא היה אומר זאת. בדף השיחה בפייסבוק מונחת שאלה שלי בנוגע לשרותו הצבאי של בן דרור ימיני שלא זכתה למענה.בכל מקרה לא רק מה שכתב ימיני על דפני ליף מצדיק את כתיבת השאלה על הקיר בנוגע לשרותו הצבאי של בן דרור ימיני.

    אין שום ספק שכאשר אני חוזר ממלחמת אוקטובר ב 1973 ונקרא למלחמת לבנון הראשונה ב 1982 יהיו לי כעסים על אלה שהצהירו הצהרות לוחמניות בגין הצורך להרחיב את הלחימה בלבנון, בעוד שאת ילדיהם הם ידעו למלט לחו"ל בטרם הגיע צו ראשון לילדיהם.

    בחוגי המשפחה המורחבת מאוד הייתי בן הבודדים שפגז התפוצץ לידו, והיו רבים מאוד תומכי הימין ששרתו כג'ובניקים.

    לשאלתך לגבי התייחסותי לצה"ל :

    צה"ל היום הוא זרוע של מדינת ישראל שמבצע פשעים כנגד אוכלוסיה שנמצאת 47 שנים תחת כיבוש , כאשר האוכלוסיה הכבושה מנהלת מאבק לא אלים.

    בזמן המנדט הבריטי היה מקרה אחד של נער בשם אלכסנדר רובוביץ' שנרצח בחקירה ע"י קצין בריטי בשם רוי פאראן. פאראן הועמד למשפט ,במשפט היה טיוח ופאראן זוכה. תחת שלטון הכיבוש הישראלי מקרים כמו של פאראן לא היו נבדקים בכלל.

    השאלה היא אם היו יותר מ 1000 מקרים לאורך שנות כיבוש,או פחות מ 1000 מקרים כמו של אלכסנדר רובוביץ'

    נטליה
    אשמח אם תיצרי איתי קשר shaulrili@gmail.com

   2. דרור BDS

    ראי התייחסות פוליטית שניתן להביאה גם כפרשנות לדבריו של שאול סלע.
    מאיר עמור: "תהליך הסובלימציה שעבר הדיכוי האשכנזי את המזרחים בישראל הוא חלק מההון של האידיאולוגיה והמימסד האשכנזי בישראל. למעשה האשכנזיות היא מוסד מוסווה כישראליות. הקושי הרב בהמשגת הדיכוי נובע גם מההסוואה המעולה של האשכנזיות כישראליות יפה. רבים/ת מאיתנו תופסים את עצמנו בקריטריונים שניראים לנו כ"הגיוניים" (למשל מושג קבוצת האיכות – קב"א – בצבא ההגנה לישראל). כל אחד/ת יאמר לך: תראה לא כולם יכולים להיות טייסים. זו אולי אמירה נכונה, אבל מה שמסתתר מאחוריה בישראל הוא שמי שעשוי להיות טייס או שייט או סייר בדרך כלל לא נתפס או מצוייר כמישהו מזרחי. וזו הנקודה שבה הדיכוי האשכנזי מוסווה כישראליות טובה. במידה רבה אנחנו שותפים פעילים בדיכוי של עצמנו. על כן אני ממליץ כבר הרבה שנים, ובחום רב, על סרבנות חברתית המבקרת את אמות הסיפים את הסטנדרטים, את קנה המידה של הישראליות ומנסה לאתר היתרון הבנוי לתוכם של "האשכנזיות" הישראלית. זה מפעל לא פשוט, ברמה האישית ולבטח שברמה הפוליטית ציבורית. זה כמו לומר שמבצע אנטבה היה מפעל אשכנזי שהסתווה בתור הנוער הישראלי הטוב ביותר. זה לא פשוט לומר זה לא פשוט לחשוב כך. אבל זה בדיוק מה שצריך לעשות. באופן ציורי צריך לבקר את מבצע אנטבה על מנת לחשוף את הדיכוי האשכנזי".
    https://www.facebook.com/meir.amor/posts/10152323821595067?comment_id=10152324240335067&offset=0&total_comments=36

    על מנת ליצור קשרים חדשים שיירקמו בין קבוצות של אנטי­-ציונים: חרדים, פלסטינים ושמאל רדיקלי, תוך כדי הפרכת המיתוס של הציונות, ועל מנת לסלול דרך חדשה כאן בארץ הקודש, יש ליצור תחילה הקשרים רעיוניים עם מקומות מהם מגיעים לבתי כלא צבאיים. שאול סלע, כפי שאני מפרש את דבריו, מיישם בתגובתו זו את העצה הידידותית (והאנטי-ציונית) דע מאין באת, דע עם מי יש לך עסק ודע לאן אתה הולך. בעוד הכותבים נאלצים לעסוק – עקב הפרופגנדה הציונית שבתגובות – בהבלי המשטר הזה, שאול סלע עוסק בכינון המשטר הבא. הקשרים רעיוניים בין תגובתו של שאול סלע לבין מאמר מעניין אחר ("מה אומרת העובדה שחיילים חרדים נמלטים בהמוניהם מיחידות שמהן מגיעים לבתי כלא צבאיים"?) אפשר למצוא כשעומדים על קווי דמיון משותפים בין תגובתו זו לבין הגירסה החרדית. http://mekomit.co.il/%D7%94%D7%90%D7%95%D7%A4%D7%95%D7%96%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%94-%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%AA-%D7%94%D7%91%D7%A2%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%91-%E2%80%A2-%D7%A1/

    גם במאמר הנ"ל לא מוזכר שמו של אויערבך אבל היום, כשצווי איסור הפרסום והדיבורים בחדרי חדרים אינם מונעים מהמידע הרלוונטי להגיע לאוזניים הרלוונטיות, כולם יודעים מי אמר, על מי נאמר ולמי נאמר משפט זה: "מי שידע להגיע לפטור עקב תורתו אמונתו, או עקב וועדת מצפון לאחר שהכריז על עצמו סרבן מצפון, יכול לצעוק שהוא אנטי-ציוני עד עולם".

 12. ליכודניק

  א. אתה נוהג להביא ציטוטים ארוכים של חרדים. נחמד, אך נתונים ישכנעו יותר.
  ב. לעצם העיניין:
  1. אפליית חרדים/ העדפה מתקנת: אם אעסיק מסורתי בן 25, שעשה צבא ובעל תעודת הנדסאי, ולא חרדי בן 25 שהיה אברך- האם זו אפליה? אי אפשר להחזיק את המקל משני קצותיו- מחד להתנגד ללימודי ליבה ולטעון שלימוד תורה ותו לו מפתח את יכולות הצעיר, ובאותה נשימה לטעון שהציבור הישראלי – שבחלקו הגדול מסורתי, מכיר ומעריך את התורה- מפלה חרדים

  2. טיעונים אנטישמיים: האנטישמים גם נעלו נעליים. גם זה אסור? אותם "אנטישמיים" שכולנו מכירים התאפיינו לא בכך שהעבירו ביקורת על היהודים או על חלקם, אלא בכך שתקפו אותם וניסו להשמידם. פיזית. מה שאף מפלגה חילונית לא מקדמת.

  3. חרדים משלמים מיסים (עקיפים): נו, גם העשירים מקדמים את הכלכלה- הם מעסיקים מזכירים, נהגים, מנקים ומשרתים. אם החרדי מקבל שקל מהמדינה (בקצבאות, סיוע לאברכים, מענקים לערים חרדיות חלשות, פיתוח תשתיות, סובסידיה לתחבורה ציבורית, מימון שירותי דת, מימון מערכות כשרות וכו')- אני אמור להתנחם בכך שחצי מזה חוזר לממשלה כמס? האם יש בכלל ויכוח שהחרדים, כקבוצה, מקבלים מהמדינה נטו הרבה מעל חלקם באוכלוסיה?

  4. זכות לעבוד: התבלבלתי קצת. חרדי שלא רוצה ללמוד בישיבה- ברוך הבא; התגייס עם חבריך המסורתיים ואח"כ עשה כרצונך. חרדי שרוצה ללמוד- גם סבבה (לפי החוק, לא לדעתי). מה אתה מבקש? מן קונץ-פטנט לפיו החרדי עצמו מחליט שמגיע לו פטור משירות צבאי, וברגע שיירצה הוא יכול להפסיק את לימודיו ולללכת לעבוד? הפטור מהצבא ניתן בגין לימודים בישיבה, לא בגין הוכחת יכולת מיוחדת לחבוש מגבעת בורסלינו או משהו. לגבי אותו "שמד רוחני"- הצבא היה מוכן לפתוח חטיבה או אוגדה חרדית, שתתפוס קו בערבה או מול מצריים, בלי שום חשש לבעיות כשרות או יציאה לתרבות רעה; אם יש המוני חרדים שלא מעוניינים ללמוד תורה, הם יכלו ללכת לנח"ל החרדי ואח"כ לעבוד כרצונם.