הזכות לציין את יום הנכבה

שתי הודעות לעיתונות שהגיעו לתיבת המייל שלנו בנושא ציון יום הנכבה באוניברסיטאות
העוקץ

"הנדון: דרישה לביטול הפגנה קיצונית ובלתי חוקית בלב האוניברסיטה העברית ובחסותה"

אחרי שמאבטחי האוניברסיטה העברית פיזרו לפני כשבועיים באלימות הפגנה לא-אלימה של סטודנטים ערבים, בתואנה שלא קיבלה אישור, "אם תרצו" דורשים מהאוניברסיטה שלא תאשר את ציון הנכבה בתחומה, ולא – תיחשב בעיניהם למפירת חוק. כרגיל, נזרקים לדף משפטים כמו "שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", "הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור" וכן הלאה, ומופיעים שמותיהם של מרצים שהעזו ברוב חוצפתם לקחת חלק בעניין.

כמו כן, אם תרצו קובלים על כך שהמפגינים תובעים מהאוניברסיטה לקחת אחריות על הפעולות האלימות שננקטו נגדם. את זה רואים בתנועה כתקיעת תריז (טעות במקור) בין האוניברסיטה לבין מאבטחיה. מה יש לומר – ממש שיבוש יחסים חמים בין המעסיקים העיקריים לבין עובדי הקבלן שלהם.

למכתב המלא (pdf)

1

*    *    *    *    *    *

ובינתיים באוניברסיטת חיפה:

סטודנטים שזומנו לשימוע במכתב פומבי לדיקן, ששנה אחר שנה לא מאפשר לקיים אירוע לציון יום הנכבה: "בעינינו, בכל הכבוד, אתה בו-זמנית תורם מרכזי לאירוע שעליו אתה מלין, אתה המתלונן עלינו, ועתה אתה גם זה המבקש לשפוט אותנו ולהענישנו 'לתקופת ביניים'".

13.5.2014

לכבוד דיקן הסטודנטים

שלום רב,

אני פונה אליך בשמי ובשם ארבעה סטודנטים אחרים – טארק יאסין, אמיר עיסאווי, מוחמד טאהא וסאמר עסאקלה – שזומנו מחר לשימוע בפניך.

בקשתנו היא להיות מיוצגים מחר על ידי עורכת דין או עורך דין מארגון עדאלה בשימוע אליו הוזמנו והאמור להתקיים בפניך.

להלן טעמינו:

1. בפינו טענות קשות על התנהלות כבודך בשלוש השנים האחרונות, למן התמנותך לתפקידך.

שנה אחר שנה אתה מוצא תואנה שלא לאפשר לנו לקיים אירוע לציון יום הנכבה. כך קרה גם השנה, כאשר הודעת על אי-מתן אישור לאירוע שתוכנן באולם ספדיה, וזאת יממה לפני מועד התרחשותו. טענתך כי קיימת סכנה קרובה לוודאי לשלום הציבור עקב האירוע היא בכל הכבוד לא מבוססת. יתר על כן, לא בחנת אפשרות להגביל תוכן כזה או אחר, אלא הגבלת אותו בכללותו.

יתר על כן, שאלה בפינו: האם כל הכוחות שאותם הזעקת ביום למחרת כדי לפזר את האירוע שאותו נקטנו (משסירבת לאשר את האירוע שאותו ביקשנו), לא יכלו לעמוד על המשמר בכדי לאפשר לקהל סטודנטים שקט לקיים אירוע? ולרסן, במידת הצורך, "קהל העוין" אם היה מופיע כזה?

2. אנו נאלץ לבקש לפוסלך מלהיות זה שבפניו נערך השימוע. זאת משום שבעינינו, בכל הכבוד, אתה בו-זמנית תורם מרכזי לאירוע שעליו אתה מלין, אתה המתלונן עלינו, ועתה אתה גם זה המבקש לשפוט אותנו ולהענישנו "לתקופת ביניים". אנו מביעים את פליאתנו על כך שבחרת בנתיב שמקנה לך את שילוב הכוחות הזה.

יום הנכבה בעזה, 11.05.14. צילום: activestills.org
יום הנכבה בעזה, 11.05.14. צילום: activestills.org

3. נבקש גם לתקוף את עצם חוקיותו של פרק ח' לתקנון המשמעת, המאפשר לך או לרקטור להטיל עלינו סנקציה של הרחקה עד שלושה שבועות מהלימודים ללא הליך משמעתי ממשי.

4. נטען גם ל"אכיפה סלקטיבית" כנגד כבודך וכנגד האוניברסיטה.

אל מול ההפגנה שערכנו סמוך לקפה דשא התארגנה הפגנה נגדית קטנה בראשותו של ראש אגודת הסטודנטים. אגודת הסטודנטים גם הפעילה מוזיקת רוק במגברים כדי להשתיק את קולנו (כמובן תוך הפגנת רגישות עצומה לעצב שאנו חשים ביום הנכבה). והנה – בהתאם לדפוס ארוך שנים של האוניברסיטה – כנגד אף אחד ממארגני הפגנת-הנגד לא הוגשה תלונה.

5. לבסוף, נבקש להשמיע טענות נוספות לגופן של הטענות הנטענות כלפינו בתלונה שהוגשה – גם ביחס לטענות הכלליות וגם ביחס לכל אחד מאיתנו.

על רקע טענות אלו מתחדדת בקשתנו להיות מיוצגים על ידי עורכי הדין של עדאלה.

ראשית, חלק מהטענות אינן מהסוג שאנו יכולים להציגן בעצמנו.

שנית, כאשר אנו מקבלים זימון לשימוע בשעה 1500 לדיון שמתקיים למחרת החל משעה 1200 קשה לצפות שנוכל להתכונן ולהציג דברים ועדים כראוי.

שלישית, הוזמנו לשימוע שלפני "החלטת ביניים" מכוח פרק ח' לתקנון המשמעת. פרק זה מסמיך אותך לסנקציות שונות, וביניהן הרחקה מהלימודים כאמור לעיל. במכתב השימוע לא הגבלת את עצמך מהפעלת הסנקציה הזו כנגדנו, ולפיכך גם משום כך קמה לנו הזכות להיות מיוצגים על ידי עורך דין.

כזכור תקדים בןהרוש כובל את האוניברסיטאות, בין היתר, לדרישה הבאה של המל"ג:

מתן אפשרות ייצוג משפטי באותם הליכי משמעת בהם לסטודנט קיימת מגבלה משמעותית ביכולתו לייצג את עצמו או כאשר המדובר בסטודנט הניצב בפני חשש לתוצאות חמורות

קשה לחלוק על כך שהרחקה בפועל היא מסוג התוצאות החמורות אליהן מתכוונת דרישת המל"ג. נבקש לפיכך את תשובתך לבקשתנו. כמו כן נבקש תוספת זמן בכדי לגבש את הטיעונים והעדויות השונות להן נזדקק. נודה לך על תשובה בהקדם.

לבסוף, יסולח לנו אם בהתרחשויות האחרונות סביב יום הנכבה נזכרנו בשירו של מחמוד דרויש. נשמח אם הנהלת האוניברסיטה תקשיב לרוחו:

נניח שאתה צודק –

נניח שאני טיפש

ולא משחק גולף

ולא מבין בטכנולוגיה

ולא מסוגל להטיס מטוס –

כלום בגלל זה נטלת את חיי והפכת אותם לחייך?

אילו היית האחר, ואני הייתי האחר,

יכולנו להיות ידידים ולהכיר יחדיו בכורח הטיפשות…

כלום אין לטיפש, כמו לשיילוק,

לב, ולחם,

ועיניים שנמלאו דמעות?

בכבוד רב,

אחמד מסאלחה

לקריאה נוספת:

שני סיפורים קצרים, מאת מג'ד כיאל והשאם נפאע, מתוך האסופה "נכבה לייט"

סיפור קצר מאת עלא חליחל מתוך האסופה "עַוּדָה – עדויות מדומיינות מעתידים אפשריים"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.