אנחנו האינטליגנטים - הבו לנו משרתים

מעמדה ואורחות חייה של משפחת נתניהו מעידים עד כמה ישראל נסוגה לפוליטיקה אירופית בסגנון המאה ה-18: מפרשת מני נפתלי והאיי.קיו של שרה ועד אופנת הגזע המהללת את הגניוס היהודי-אשכנזי – כל הדרכים מובילות לאידיאולוגיה של מריטוקרטיה גנטית. שושנה גבאי מפצחת את הזוג המלכותי
שושנה גבאישושנה גבאי

עיתונאית, עורכת תוכניות בטלוויזיה, תסריטאית ויוצרת הסדרה הדוקומנטרית "ים של דמעות". ממייסדי הקשת הדמוקרטית המזרחית

כתבי התביעה שהגישו מני נפתלי וגיא אליהו, עובדים לשעבר במעון ראש הממשלה, נגד משפחת נתניהו התקבלו משום מה בציבוריות הישראלית כרכילות אינטימית ומציצנות במתרחש מאחורי הקלעים של המעמדות הגבוהים בישראל בסגנון ריאליטי, ולא כסוגיה חברתית-פוליטית המיטיבה לחשוף כיצד במדינה צעירה כל כך התקבעה הירארכיה מעמדית ואתנית שאין עליה עוררין.

למרות שמימון בתיו של ראש הממשלה – כולל משכורתם של העובדים – נעשה מכספי המיסים ולכן מן הראוי כי המתרחש שם ובפרט יחסי עובד-מעביד יהיו עניינו של הציבור, נכתב בעיתונות כי מדובר בעניין פרטי שאינו ראוי כי נעסוק בו: הרי כולנו מתעללים במשרתים – אז למה נטפלים רק לשרה נתניהו? ולמה במקום לעסוק בטיב הממשל עוסקים בטיבה של שרה, ובעצם למה לא לשאוף למקצוענות כמו שהיא דורשת? היה גם הרבה כעס בטוקבקים על כך שמר נפתלי אינו יודע את מקומוביקורת זאת מהווה הסכמה מלאה להודעה הרשמית שיצאה מפי דוברי ראש הממשלה ופרקליטי המשפחה לפיה מדובר ב"בחטטנות ומציצנות… רכילות מרושעת ומגמתית תוך הפרת הפרטיות של ראש הממשלה ורעייתו".

אבל מעמדה ואורחות חייה של משפחת נתניהו מעידים עד כמה הפוליטיקה בישראל נסוגה למעשה לפוליטיקה אירופית בסגנון המאה ה-18, שבה למושגים דיינסטיים יש חשיבות עצומה בקביעת גורלך: מאיפה באת, מי אשתך/בעלך, מי משפחתך. בחברה לא-שיוויונית זו מצליחים בעזרת קשרי משפחה ומעמד – והזוג נתניהו הוא רק סימפטום להתבססות הנפוטיזם בישראל.

מני נפתלי. ההאשמות התקבלו בציבוריות הישראלית כרכילות (צילום מסך מערוץ 2)
מני נפתלי. ההאשמות התקבלו בציבוריות הישראלית כרכילות (צילום מסך מערוץ 2)

הבית הלבן של ביבי

דלותו של הדיון הדמוקרטי-ציבורי בישראל מגיעה לכך שאף אחד לא שואל מה פשר הנדיבות הזאת המומטרת מכספי הציבור על ראש הממשלה ומשפחתו. האם ראוי בכלל שלראש הממשלה יהיה מעון רשמי, שבו חיה משפחתו ובו גם צוות של עובדים הממומנים על ידי המדינה? איש גם לא שואל מדוע משפחת נתניהו אינה מתגוררת במעונה הפרטי שבקיסריה, ומשלמת מכספה עבור השירותים שהיא זקוקה להם. זה עוד לפני שדיברנו על כך שכעת גם מתכננים לרכוש לרה"מ מטוס פרטי ולבנות עבורו מעון בסגנון של הבית הלבן (כי זה ממש לא יפה לקבל אורחים מחו"ל בלשכה הישנה שלו, שנראית כמו בניין בתחנה המרכזית בתל אביב, כך אומרים בעיתון).

בהולנד, למשל, יש אמנם מעון רשמי מפואר ובו מארחים מכובדים, אבל הוא ריק רוב ימות השנה כי ראש הממשלה מארק רוטה לא חי שם כלל, אלא בדירתו הפרטית או בדירת שרד המסופקת לו וגם לשרים בממשלה על ידי המדינה. רוטה אף משלם ממשכורתו עבור אחזקת ביתו הפרטי (פעם סיפר כי עד לפני כמה שנים נהג להביא כביסה לאמו, אבל הפסיק בגלל גילה המבוגר). כמו כן שרי הממשלה ההולנדית לא מקבלים תקציב ביגוד אם כי יש להם ניכוי ממס ברכישת בגדיהם, ובטח שאשת ראש הממשלה (אם הייתה, רוטה הוא רווק) לא מקבלת שום תקציב ביגוד. רוטה, אגב, מגיע ממפלגה ימנית שמרנית והוא לא איזה רדיקל שמאלני.

אף אחד בישראל כבר לא תוהה כיצד בכלל הפכה אשתו של נבחר ציבור לאחת שמקבלת שירותים כלשהם מהמדינה, הכוללים בין השאר חשבון הוצאות והעסקת מזכירות ועוזרים. וכיצד פוליטיקאים המקבלים שכר מהציבור אינם נחשבים בישראל כבר כמשרתי הציבור ממש כמו הצוות הסובב אותם, אלא בעלי בית המוקפים משרתים – זהו הדימוי המקובל גם על עיתונאים השוללים את התנהגות משפחת נתניהו.

אם כן, מדהים באיזו קלות התקבעה בישראל תביעת עובדי בית ראש הממשלה כעלילה של אדונים ומשרתים, שעכשיו רק נותר להיות בעד הגברת נתניהו או נגדה.

המעון המתוכנן של בית רה"מ - האם ראוי בכלל שלראש הממשלה יהיה מעון רשמי?
המעון המתוכנן של בית רה"מ – האם ראוי בכלל שלראש הממשלה יהיה מעון רשמי?

בציבוריות הישראלית, אין עוררין על כך שישראל היא למעשה מדינה שאינה מתנהלת בשיוויוניות אלא לפי כללים היררכיים, מעמדיים ואתנים שנעשו מובנים מאליו. אין גם שום עוררין או מרד כלפי ההיפוך המעמדי המהיר שבו המיעוט היהודי המזרחי, שרובו היווה את עמוד השדרה של המעמד הבינוני-גבוה בארצות מוצאו, נותב למעמדות הנמוכים, ואילו המוני יהודי מזרח אירופה שהיו המעמד העני בארצות מוצאם נותבו מתוקף היותם מייסדי המדינה למעמדות השולטים בישראל.

כבר הזכרתי את סיפור סינדרלה ההפוך של המזרחים, גם בהקשר גורלם הטוב של יהודי ארצות הברית שנמלטו מהעוני והדיכוי באירופה לפני כמאה שנה. את תמונת הניצחון של האליטה החדשה תיאר בהתפעמות דן רביב, איש חצרו של שלדון אדלסון – ממליך הנשיאים בארצות הברית והפטרון של נתניהו. המיליארדר שגדל בעוני בניו יורק, מתרווח כעת במלון פנינסולה המפואר בהונג קונג של סר אליאס כדורי, שהיה אחד מעשירי עיראק ומקורב לבית המלוכה הבריטי. במובן זה נחלו מייסדי המדינה ניצחון תודעתי על יהודי המזרח שקיבלו עליהם את המעברה והעוני כנקודת האפס של ההיסטוריה שלהם ומחקו את מעמדם הקודם מזכרונם. כזכור, משה קצב היה אפילו גאה בתיאורו בעיתונות כסינדרלה מהמעברה.

הקריסה של המעמדות הבינונייםנמוכים למקצועות שירות ותחזוקה של המתעשרים החדשים החלה בישראל בשנות התשעים, לפני השתכנותם של הזוג נתניהו במעון ראש הממשלה, וניתן לראות כעת בסיפור של מני נפתלי, ששירת בעבר כשומר ראשו של ראש ממשלה, כי גם הצטיינות במקצועות לוחמה צבאיים כבר לא עושה רושם רב בישראל. נפתלי, שעבד בבית ראש הממשלה כעובד קבלן, דהיינו עבודה זמנית עם שכר נמוך, ללא מסלול קידום, רצה בסך הכל להגיע ליעד הנכסף והלא מושג של רוב תושבי המדינה – עבודה עם מסלול קידום וקביעות כמו זאת שבשירות המדינה.

דוגמא קטנה לתפיסה ההיררכית המושרשת בישראל כפי שהיא מתבטאת בפרשה זו, היא העיוות בהבנה של יחסי עובדמעביד בשירות הציבורי. הרבה טוקבקיסטים נזעמים כתבו שלדעתם מר נפתלי עובד במשרת אמון והפר את חובת הסודיות כלפי מעסיקיו אבל הוא לא: לפי חוק, פירושה של משרת אמון הוא בכלל שלנושאי משרות בכירות יש היתר לשכור מספר מצומצם של אנשים בחוזה אישי, ללא דרישה לעמוד בתנאי מכרז למשרה, כנהוג בשירות המדינה. בישראל מבינים זאת כמשרה שבה אדם חייב נאמנות כלבית לבעל השררה.

אם יש בעיה של אמון במקרה זה, היא של עזרא סיידוף, סמנכ"ל במשרד ראש הממשלה הממונה על אליהו, המתנהג לאורך השנים כאילו מעסיקיו הם נתניהו ואשתו. לפי החוק, לסיידוף כעובד ציבור יש חובה המוגדרת כחובת נאמנות לציבור בכלל וחובת נאמנות למדינה המעבידה בפרט. כלומר, במקרה זה אמור סיידוף להוכיח כי במסגרת תפקידו הוא עמד בין הזוג נתניהו לבין העובד התובע ופעל לטובת הציבור ולא לטובת נתניהו. על תופעה רווחת זאת של נאמנות לבעלי השררה ולא לציבור בקרב עובדי מדינה כותבים רק כשזה מגיע לפלילים, אבל אין כלל ביקורת על כך שנורמה פסולה זאת מקובלת אצלנו.

גבירה רבת חסדים

את עומק הנפוטיזם בישראל, נוכל לראות לפי השוואת ההתייחסות לאשת ראש הממשלה באתרי האינטרנט הרשמיים של מדינות שונות. במקום שבו מדד ג'יני עולה, רואים דחיפה קדימה בנראות הציבורית של המשפחה השולטת ועולה החשיבות של מי היא אשת השליט ומי היא משפחתו – כמו לדוגמה במשטרים במזרח אירופה, אסיה ודרום אמריקה. אצלנו, מתפרסמים קורות חייה של אשת ראש הממשלה, שלא נבחרה על ידי הציבור, באתר הרשמי של ממשלת ישראל – באופן שנעשה רק בארצות הברית ובאופן שאינו מקובל במדינות דמוקרטיות אחרות.

נתניהו ייבא לישראל את מוסד "הגברת הראשונה" מהאימפריה האמריקאית – הנמצאת באחד המקומות הגבוהים בעולם במדד אי-השיוויון החברתי. למוסד זה התייחסו בבוז מוחלט באירופה בזמנו. דעת הקהל באירופה, היתה כי אף אחד לא צריך לדעת מה שמה של אשת המנהיג. באופן הדרגתי חל שינוי בתפיסה זאת וכעת אפשר לראות כי גם בבריטניה, שבה אי-השיוויון גדל, יש כבר ציפיות ממנה להיות בכל מיני אירועים ולמעשה לוותר על הקריירה שלה. ועדיין, לא תמצאו את קורות החיים של אשת ראש הממשלה באתר רשמי של ממשלת בריטניה.

שושלת נתניהו, 1996. ייבאו לישראל את מוסד "הגברת הראשונה". צילום: OHAYON AVI, cc by-sa 3.0
שושלת נתניהו, 1996. ייבאו לישראל את מוסד "הגברת הראשונה". צילום: OHAYON AVI, cc by-sa 3.0

בצרפת, היותר שיוויונית, מציינים בביוגרפיה הרשמית של ראש הממשלה מנואל ואלס רק את שמה של רעייתו וכן שיש לו ארבעה ילדים (אגב, בניגוד לסברה של שרה נתניהו, המשכן הרשמי של ראשי ממשלת צרפת איננו האליזה – שם מתגורר כידוע נשיא צרפת; כנאמר בציטוט מכתב התביעה של נפתלי: "צעקות בשל זר פרחים לא טרי באגרטל תוך השמעת המשפט – בארמון האליזה זה לא היה קורה)בהולנד לדוגמה, הנמצאת באחד המקומות הראשונים בעולם בשוויון חברתי לפי מדד ג'יני, אשתו של ראש הממשלה הקודם, הימני-שמרני יאן פטר בולקננדה, מוזכרת רק בשמה בקורות חייו באתר הרשמי של הממשלה. לאשתו שם משפחה אחר ומקצועה, מרצה לדיני עבודה באוניברסיטה, אפילו לא מוזכר. בזמנו היא הופיעה בפומבי רק כשהייתה מחויבת לפי הפרוטוקול.

העיתונים בישראל אוהבים להתחסד דווקא בנושא טריוויאלי כמו השפעה אישית שיש או אין לשרה נתניהו על בעלה. יש להדגיש שהשאלה על ההשפעה האישית קיימת גם בחברה הכי שוויונית ואפשר לשאול אותה לגבי כל זוג בהיסטוריה – זוהי רכילות ספקולטיבית על יחסי כוח. זה אולי מעניין מבחינה אישית בפרספקטיבה היסטורית, אבל בטח לא אצל זוג משמים כמו הזוג נתניהו. פה מדובר דווקא במיזוגניות כלפי אשת ראש הממשלה.

מהתעמקות בתכניו של דף קורות החיים של שרה נתניהו, כפי שפורסם באתר הרשמי של ראש הממשלה, אפשר ללמוד על השקפותיהם של הזוג נתניהו באופן הכי חושפני ומדויק. כדאי להשוות בינו לבין דף קורות החיים של מישל אובמהאובמה לא בנתה את סיפורה כדף קורות חיים ששולחים למקומות עבודה, אלא כסיפור שבו היא מציינת בצניעות ובקורקטיות מה עשתה בחייה, וזאת למרות שלפני שנבחר בעלה לנשיאות, עבדה במשרה מלאה כעורכת דין בפירמות הכי נחשבות. לעומתה שרה נתניהו, שהשלימה את התמחותה כפסיכולוגית חינוכית לבתי ספר רק אחרי שנבחר בעלה לראש ממשלה, פירטה בדקדקנות כדי לייצר לעצמה עבר מלא תהילה, כל מה שנראה כמו הישג או רבע הישג שלה – כולל היותה כתבת ב"מעריב לנוער". והכל בקפדנות לפי כללי תרבות ה-CV האמריקאית, שנאמר – מה שרשות בעיר, חובה בפרובינציה. כמו כן ציינה נתניהו את השכלתם הגבוהה של אחיה ואת עובדת בחירתם לחתני תנ"ך, שאחד מבניה נבחר גם הוא לחתן תנ"ך וכי עבודת התזה שלה "דורגה בין 10% מעבודות התזה הטובות ביותר שהוגשו על ידי חבריה ללימודים באותה שנה".

Screen shot 2014-05-16 at 6.36.58 PM

בסיפורה של אובמה אין אף מילה אחת על היותה מחוננת ועל כך שלמדה באוניברסיטאות הכי טובות בארצות הברית. היא דווקא מציינת שלמדה בבית ספר ציבורי, שבאה ממשפחה פשוטה ושמחה שגרה בבונגלו. אובמה בחרה להדגישה שיעודה האמיתי היה כשעבדה בשירות הציבורי בנושא העצמת קהילות: הקמת קאדר של נבחרי ציבור שיחזרו לעבוד בקהילותיהם. כלומר היא מצהירה כי הנושא המרכזי שלה בחייה הוא לפעול מתוך סולידריות ולשרת אזרחים.

שרה נתניהו מספרת על פעילותה הציבורית שהחלה בכהונתו הראשונה של בעלה כיושבת ראש מתנדבת של ארגונים פילנתרופים עתירי חמלה, כאשר היא מונה אותם אחד לאחד בשמם. בפועל, מסתכם תפקידה בלהופיע באירועים נוצצים עם עשירים אחרים, שם מקוששים את המעות לצדקה. פעילות זו נועדה רק להעצים את הגבירים בראש הסולם החברתי כדי שהמסכנים יודו להם על נדיבות לבם, ושרה נתניהו לא מהססת להשתמש בפעילות הבלים זאת כדי לפאר את שמה. אם הייתה באמת מעוניינת לעסוק בעזרה לזולת במצוקה, הייתה יכולה כמו סוניה פרס המנוחה ללכת לשטוף רצפות במוסדות ילדים בחשאי. גם הניסוח של נתניהו לגבי עבודתה כפסיכולוגית חינוכית בשירות הציבורי הוא של גבירה רבת חסדים שם נכתב כי היא "מעניקה סיוע על בסיס כמעט יומי לילדים ומשפחות במצוקה".

אריסטוקרטיה של כישרון

העניין מרכזי המובלט בקורות החיים של שרה נתניהו הוא שסווגה כמחוננת בנערותה, שגם עסקה באיתור מחוננים ליחידות "הכי מובחרות" (כך בניסוח) בצבא ולאחר מכן גם במכון לאיתור ילדים מחוננים. כלומר ההשקפה האידיאולוגית המרכזית שבה דבק הזוג נתניהו היא מריטוקרטיה גנטית, כאשר הסולם ההיררכי בין בני האדם נקבע באמצעות מבחני האינטליגנציה. אלה המקבלים את התוצאות הגבוהות הם אנשים עליונים שמדע מיין אותם כבעלי כישורים, וככאלה הם ראויים להיות במעלה הסולם החברתי, לשלוט ולקבל את המיטב שהחברה יכולה להעניק.

מריטוקרטיה גנטית. צילום: cc by-Israelinusa
מריטוקרטיה גנטית. צילום: cc by-Israelinusa

את ההבנה העמוקה של הזוג נתניהו בכוחו השפעתו של מיתוס האיי.קיו על בני האדם ואת מעמדו כמכשיר שליטה, אפשר לראות גם בהפצת סיפורים על האיי.קיו של ביבי ועל האיי.קיו של שרהנעמי איגוס, המזכירה לשעבר של אשת ראש הממשלה, העידה שבהתקף זעם שלה צרחה עליה נתניהו: "יש לי איי.קיו של 250, ממוצע הבגרות שלי הוא מעל עשר וחצי, ואת לא תגידי לי מה להגיד או מה לעשות".

גם בראיון האחרון שלו לגיא רולניק, מדגיש נתניהו את האקסיומה הפוליטית שקנתה לה אחיזה איתנה בעולם החל מהמאה העשרים, והיא כי הזכאות לעושר והשליטה בחברה האנושית עומדת ביחס ישיר לרמת הכישורים הנמדדים: "אתה רוצה אי-שיוויון שמבוסס על מריטוקרטיה (כישורים), על זה אתה מדבר. אתה רוצה יוזמה, לקיחת סיכונים, כישרון, את היכולת ליצור מוצרים ושירותים חדשים, לקבל תגמול". המראיין הנפעם לא חשב להעלות השגה כלשהי על הנחת יסוד זאת של ראש הממשלה.

נכון שאנשים בתפקידי ניהול וממשל בכירים אמורים להיות אנשים חכמים, אבל עניין הכישורים צריך להיות מובן מאליו. מובן מאליו שמנהיג צריך להיות אינטליגנטי ובעל כושר עבודה גבוה, אך זה עניין חסר חשיבות ולא דבר שאמורים לנופף בו כלל. שהרי תמיד בכל חברת בני אדם, יש מאגר של אנשים מוכשרים ומי כמו נתניהו שגדל באמריקה, יודע משהו על הצפיפות באוניברסיטאות יוקרתיות בהן למד, בחברות ייעוץ בינלאומיות בהן עבד ואפילו בסיירת מטכ"ל בישראל בה שירת. בכל מקום הוא היה רק אחד מקבוצה של מוכשרים.

מה שחשוב אצל מנהיג הוא עמדותיו הפוליטיות, מאבקיו הציבוריים ובסיס הכוח שלו שיאפשר לו להגשים את תוכניותיו. ואכן לפי קריטריונים אלה, מגשים נתניהו את האידיאולוגיה שלו בהצלחה מרשימה מזה שנים רבות: יש לו בסיס כוח פוליטי עצום ללא שום פרופורציה, שאין לא למתחריו בישראל ואפילו לא לרוב המנהיגים האחרים בעולם הדמוקרטי, והוא נובע מכך שהכוחות שבידיהם נתון רוב העושר בעולם – עשירי המפלגה הרפובליקאית ובהם היהודי העשיר בעולם אדלסון – עומדים מאחוריו. הם תומכים בו איתנות לא בגלל מנת המשכל שלו אלא רק בגלל שהוא נאמן בעקביות וללא ערעור ולא מן השפה אל החוץ להשקפתם הפוליטית-כלכלית.

גם בישראל מזהים אותו מעריציו כנציגו האותנטי של החלום האמריקאי, שהרי "בן ניתאי" גדל שם, עם האנגלית המצוינת והמבטא האמריקאי הנכון ועם הקשרים הנכונים באימפריה המתחזקת אותנו. עם מטען זה, קל לו לשכנע את הציבור כי האידיאולוגיה הניאו-קפיטליסטית רק תשפר את מצבם, וגם הם או-טו-טו בדרך להתעשרות, ממש כמוהו. במובן זה קשה לבוא בטענות לנתניהו מאחר שהוא ודובריו צודקים – הוא ראש ממשלה מוצלח מאוד שהגשים את חזונו. מה שנותר לנו, האחוזים בקסמי הדוד העשיר מאמריקה, זה לשאול האם הצלחתו זו אכן שיפרה את חיי אזרחי מדינת ישראל ונתיניה או שמא הובילה אותם למטה.

להצטעצעות ולנפנוף של הזוג נתניהו במספרי איי.קיו מפוקפקים יש שורשים באמונתו העזה של נתניהו באדם היחיד ולא בחברה, ברוח של האידיאולוגיה התאצ'ריסטית לפיה "אין חברה יש רק יחידים". כיחיד העומד לבד מול העולם, עליך להיות מצויד גנטית היטב בקרב ההישרדות של הקיום האנושי, כאשר לחזקים המנצחים מגיע הכל כולל משרתים בסגנון המאה ה-18. בניגוד לעבר האריסטוקרטי הרחוק, עכשיו יש אסמכתא מדעית דארוויניסטית להענקת זכויות יתר לאלו שנולדו עם אינטליגנציה הגבוהה.

18th-century-kitchen-servants-prepare-a-meal-jane-austen-cookbook-cover-page

חוק שרה נתניהו

הרצון להראות מצוינות בדף קורות החיים, הוביל את שרה נתניהו להזכיר את תוארה פעמיים כ"פסיכולוגית ילדים מומחית" ופעם אחת כ"פסיכולוגית מקצועית ומומחית", אבל לפי אתר משרד הבריאות תוארה הרשמי הוא בכלל פסיכולוגית חינוכית. דקויות אלו בהיררכיית ההתמחויות פירנסו מאבקים רבי שנים בין הפסיכולוגים בישראל: פסיכולוג חינוכי נחשב לדרגה מקצועית "פחותה" מזו של פסיכולוג קליני, רק המצטיינים בחוג לפסיכולוגיה מתקבלים למגמה קלינית. כמו כן, עד לפני שלוש שנים רק הקליניים היו מורשים לעסוק בפסיכותרפיה. ההקפדה הייתה כה נוקשה, עד שב-2002 אף דחה בית המשפט העליון בקשה של פסיכולוגית חינוכית לעסוק בפסיכותרפיה וקבע כי: "אין לבוא בטרוניה עם רשות שקבעה לעצמה סטנדרטים גבוהים מתוך מגמה לשמור על רמה נאותה של אותו מקצוע כמקובל במדינות מתקדמות, ולאו דווקא על פי הממוצע במדינות נחשלות".

אי-הנוחות של גב' נתניהו מהישגיה האקדמיים העלו לפני כארבע שנים חשדות ב"הארץ" למעורבות אשת ראש הממשלה במינוי פוליטי, כדי לקדם את מעמדם של הפסיכולוגים הלא-קליניים. לפי מה שנכתב בינואר 2010, הופעלו לחצים על סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שפסל את מועמדותו של פרופ' גבי וייל, הנבחר על ידי ההנהלה המקצועית של משרד הבריאות ליו"ר מועצת הפסיכולוגים. במקומו מינה ליצמן את פרופ' יואל אליצור שהיה בעד רפורמה במערך בריאות הנפש שבין השאר עסקה בשיפור מעמדם של הלא-קליניים. ואכן, זמן לא רב אחרי פרסום הכתבה, ב-30 ביוני באותה שנה, עברה במהלך מזורז הצעת חוק תיקון 9 ב' לחוק הפסיכולוגים שהוגשה על ידי ח"כ משה מוץ מטלון מישראל ביתנו בהתגייסות של 44 חברים מהליכוד ומהקואליציה לאישור הצעת החוק. התגייסות מאסיבית וערנית, כל-כולה רק בשביל להוריד מילה אחת בלבד – "קליני" – בסעיף ב', ולהשאיר את הניסוח הבא: "לא ייתן פסיכולוג טיפול פסיכותרפויטי אלא אם הוא פסיכולוג מומחה". 

נגד הצעת החוק היו ארבעה ח"כים: דב חנין ועפו אגבריה ושניים מסיעת קדימה. באוקטובר 2010 היה דיון בוועדת הכנסת ובוועדת השרים לענייני חקיקה עד אישורה במליאת הכנסת בדצמבר 2010. מחלוקות בנות עשרות שנים בין הקליניים לשאר הפסיכולוגים באו לסיום מהיר ואלגנטי בסגנון מבצע אנטבה, למרות מחאתם של הקליניים וההתפטרות הדרמטית של הוועדה המקצועית לפסיכולוגיה קלינית במשרד הבריאות.

אבל גם אם שרה נתניהו הייתה פסיכולוגית קלינית, היה חוק הפסיכותרפיה נחקק בסופו של דבר – אולי לא במהירות העצומה שבה הוא נחקק והכוחניות בה כופפו את הפסיכולוגים הקליניים בישראל – זאת, בגלל מדיניות ההפרטה של ראש הממשלה. המוטיבציה לחסוך בטיפול הנפשי הציבורי ובאיכותו היא מגמה הרווחת כעת בהרבה מדינות מערביות ובמיוחד בישראל, והיא נובעת מהרעיון הקפיטליסטי לחסוך בהוצאות ציבוריות. בני המעמדות העליונים ימשיכו ממילא ללכת רק לפסיכולוגים קליניים. מה שמלמד סיפור קטן זה הוא שההיגיון המריטוקרטי מוביל בהכרח לנפוטיזם, שהרי כמו שטוען נתניהו מה שהכי חשוב הוא מי אתה ולא מה אתה עושה.

הבעיה עם שרה נתניהו, נציגה נאמנה של מעמד הפארוונו (Parvenu) הישראלי, אינה נעוצה בטעמה האסתטי הקלוקל, או אפילו בגינוניה הוולגרים הרחוקים מהעידון והאיפוק, אותם אמורים לרכוש אלה שגם הם רוצים להיות באצילים. ניסיונה של הגב' נתניהו לפתח יוהרה מעמדית, על ידי התעמרות והשפלת עובדים, מזכיר את אנגליה במאות ה- 18-19 כאשר נפוצו שם סיפורים על בני מעמד בינוני-נמוך, שאף הם כמוה הצליחו לטפס במעלה הסולם החברתי ונהגו להתאכזר למשרתיהם. אם עוד אפשר לרחוש אהדה לפארוונו היהודים שמתארת הוגת הדעות חנה ארנדט, המזיעים את דרכם עד לקבלתם הנכספת בחברה האירופית במאה ה-19-20, הרי שלפארוונו הישראלים לעומת זאת קשה לחוש אהדה.

מתעשרים חדשים אלה הם כלל לא משעשעים, כמו שממליצה עליהם המטרוניתה מעיתון "הארץ", למעשה הם מפחידים כמו עמיתיהם האוליגרכים הרוסים, איתם הם חולקים את סמל הסטטוס הנחשק של אישיות מאובטחת עם שומרי ראש. אלה הדוגלים בדמוקרטיה ושוויון אמורים למעשה לחוש מאוימים מאלה העומדים בראש האימפריה המאופיינת בחולשה דמוקרטית, שלהם כוח שלטוני וצבאי חזק הנועד לשרתם.

עליונות גנטית אשכנזית

לעזרתם של הזוג נתניהו בביסוס אידיאולוגיית המריטוקרטיה הגנטית בישראל, באה אופנת הגזע החדשה מבית הייצור של הגנטיקה הניאו-קפיטליסטית, המהללת את הגניוס היהודי. המדובר במחקרים מדעיים לפיהם לקבוצת היהודים האשכנזים יש עליונות גנטית שכלית על פני שאר הגזעים האנושיים בעולם. אם במאה ה-20 הדגישו תיאוריות הגזע את נחיתותם של גזעים שונים, הרי שכעת הולכים על החיובי: הדגשת הגנים המובחרים של הגזעים העליונים תוך שימוש בחדשנות מדעית ותיאוריות איי.קיו מהמאה הקודמת.

זה התחיל בשנות התשעים של המאה הקודמת, כאשר התפרסם הספר "עקומת הפעמון" (The Bell Curve) שכתבו איש מדעי המדינה השמרן צ'ארלס מורי (Murray) והפסיכולוג ריצ'רד הרנשטיין (Herrnstein) ובו טענו כי אינטליגנציה היא עניין תורשתי וגזעי. החוקרים נתנו את הבכורה הגנטית של מנת משכל עליונה לגזעים במזרח הרחוק ורק אחר כך לגזע היהודי באשר הוא אשכנזי או מזרחי. אבל ב-2005 הגיעה הצעת מחקר של אוניברסיטת יוטה על הקשר הגנטי בין מחלות האשכנזים ל"אינטליגנציה החריגה שלהם"בין השאר מתבטאת האינטליגנציה החריגה במספר הגבוה של פרסי נובל שהאשכנזים קיבלו יחסית למספרם באוכלוסייההחוקרים הרפדינג, קוקרון והארדי קבעו כי היהודים האשכנזים הם הגזע הכי חכם בעולם וכי מדובר אך ורק בעניין גנטי. את ההוכחה הניצחת לכך שמדובר בחוכמה הנובעת מהגנים בלבד, ביססו החוקרים על ההנחה שהיהודים המזרחים שגדלו על אותה תרבות אוריינית אינם מצטיינים כמו האשכנזים. למזרחים יש מנת משכל השווה לזאת של האירופאים בלבד שנמצאים מתחת לאשכנזים ומתחת לגזע מהמזרח הרחוק.

2305ST1

בשורות אלו עושות רושם עז בחברת המתעשרים החדשים שקמה בישראל, חברה שמקפידה מרגע התהוותה לשאול את השאלה הקובעת את גורל תושביה, והיא: "מה היא ארץ מוצאך". סוף סוף יש גושפנקא מדעית המצדיקה את שיטת המיון האתני המקובלת בישראל. העיתונים בישראל ייבאו בהתלהבות בעשור האחרון כל שביב מידע בנושא המגיע מחו"ל. למרות שתיאוריות גזע אלו נקרעו לגזרים על ידי מדענים רבים, הם זכו לפרסום רב בישראל והתקבלו כאמת מדעית צרופה. הארץ מיהר לתרגם כתבה מה"ניו יורק טיימס" ומעט מאוד קוראים שאינם מזרחים מחו בטוקבקים, כאשר השאר בלעו בתיאבון את תעמולת העליונות הגזעית.

ממצאי המחקר חלחלו מהעיתונות לפורומים רבים: מדתיים וניו אייג' ועד פורומים של מהגרים רוסים והשתרשו לכלל אמונה עממית חזקה. מאותו רגע נדונו שכל דיון על אי-השיוויון בעיתונות בישראל ועל חזירות המעמדות השולטים ייענו בתשובות ניצחות בטוקבקים על שכיחות קבלת פרס הנובל בקרב האשכנזים לעומת המזרחים והערבים הנחותים. פרסי הנובל הם מוצר משופר שהחליף את המוצר הישן של שנות השמונים שנקרא "אנחנו מוצרט והיינה ומי אתם?". עמוס נוי שפקעה סבלנותו מתעשיית פרסי הנובל, טרח וערך מחקרון קטן ובו הוכיח שלמעשה היהודים המזרחים, יחסית למספרם הזערורי באוכלוסיית העולם, קיבלו הרבה יותר פרסי נובל מאשר האשכנזים. קשה לדעת מהי האינפורמציה שהייתה לאנשי יוטה על היהודים המזרחים – אבל מה שבטוח שלא יזיקו להם כמה שיעורי היסטוריה וסטטיסטיקה.

הגדיל לעשות "מעריב" (בראשות העורך הראשי המנוח אמנון דנקנר), וראיין ב-2005 את גיבורי המחקר בכתבה איינשטיין והבן של ברקוביץ – שם מוצג החוקרים כמין גיבורים נועזים שרק ה"אמת המדעית אובייקטיבית היא נר לרגליהם להבדיל מהקולגות שלהם, שמעדיפים להיכנע לפוליטיקלי-קורקט האמריקני". ומה יש לחוקר הרפנדינג להגיד על המזרחים? "היהודים בארצות המוסלמיות עסקו בעבודות מלוכלכות שגרמו לאיי.קיו שלהם להפגין קיבעון במקום להפגין אלסטיות". ושוב אותו מחקר ב"מעריב" ב-2005 והפעם תחת הכותרת השכל של יהדות אשכנז. והנה בשלישית כדי שלא נשכח, ב-2010 עוד ראיון מעריץ עם הרפנדינג. ועוד במעריב ב-2007 בענייני השכל הגנטי של האשכנזים, והפעם מסע אישי של מפיק טלוויזיה כלשהו בשם ג'ון אנטיין יהודי שכתב גם הוא על "בני אברהם: גזע, זהות והדנ"א של העם הנבחר".

אך גם "הארץ" לא מפגר בתחרות ומעתיר שבחים על החוקר גרגורי קוקרן, בתרגום ראיון איתו מה"אקונומיסט" (עיתון הדגל של הניאו-ליברלים) תחת הכותרת הגנטיקה של הגניוס היהודי. שם מוגדר קוקרן כ"מדען עצמאי בעל רעיונות יוצאי דופן, מורד במוסכמות שבין השאר הגדיר את ההומוסקסואליות כזיהום".

NYM- Jewish Brainבעקבות החבר'ה מיוטה, שינה גם צ'ארלס מורי את דעתו ופירסם מאמר בשם "הגניוס היהודי" בכתב העת השמרני "קומנטרי", שבו הוא נותן את הבכורה ליהודים במקום לגזע מהמזרח הרחוק; הוא הקפיד כבר להגיד שמדובר רק ביהודים אשכנזים. מורי הוזמן כאורח כבוד על ידי "מכון ירושלים לחקר שווקים", המעודד ניאו-ליברליזם בישראל.

בראיון ל"הארץ" מ-2012 תחת הכותרת "ליהודי יש יתרון שכלי מובנה על אפריקאי וגם על כל בן גזע אחר", לא ממש הקשה העיתונאי על מורי, רק ציין שאולי כדאי לא להגיד את זה בקול רם בגלל האנטישמים וכן שאולי לישראל אין כל כך הרבה הישגים אקדמיים. אבל מורי ציין שזה רק בגלל שיטת המשטר הסוציאליסטית בישראל ולא חלילה בגלל נחיתות גנטית. קוראי "הארץ" הקפידו לציין בטוקבקים שזה הכל בגלל המזרחים שירדו להם נקודות באיי.קיו.

לזכותם של המדענים המהוללים מיוטה, ייאמר כי גם פרופ' סטיבן פינקר, מדען יהודי פופולארי מאוניברסיטת הארוורד, אמר ל"ניו יורק טיימס", כי "יהיה קשה להפריז במידת חוסר התקינות הפוליטית של המסמך הזה". כלומר, למרות הכתישה של התיאוריות המופרעות האלה על ידי מדענים מצא פרופ' פינקר, אורח הכבוד בישראל של מרכז "שלם" (מאגר המוחות המקיף את נתניהו והממומן על ידי שלדון אדלסון), כי הבעיה היחידה שלהם, היא בעיית הפוליטיקלי קורקט ושזה יגרום למתחים גזעיים בין יהודים בישראל. במילים אחרות, מדעני יוטה צודקים. פינקר מסמל את ההידרדרות המסוכנת של תודעת השיוויון בקרב יהודי ארצות הברית, המוכנים לבלוע את פתיונות רעילים ומסוכנים של גזענים המתחנפים אליהם בשל כוחם הפוליטי-כלכלי, אותם פסאודו מדענים גזענים, שרק לפני מאה שנה סגרו את שערי ארצות הברית בפני הפליטים היהודים העניים, בטענה שהם נחותים מבחינה שכלית.

מעניין להשוות את ההתלהבות הנרקיסיסטית הישראלית-אמריקאית ממדעני הגזע החדשים להתייחסות אליהם כמוקצים מחמת מיאוס, במדינה כמו נורווגיה לדוגמה, אחת הארצות השיוויוניות בעולם, זאת שעכשיו אנחנו מתאווים לאמץ את משטרה הכלכלי. הדוקומנטריסט הרלד איה (Harald Eia) יצא עם שקית הקאה לארצות הברית ולאנגליה, כדי לבקר את גיבורי התרבות החדשים שלנו במסגרת סדרת טלוויזיה שנקראה Brainwash, והתעניין מה הם חושבים גם על שאר הגזעים מתחת לגזע העליון.

איה תהה אם העובדה שיש יהודים לא אירופאים פוסלת את תיאורית הגזע המשובח ואולי בכל זאת ההצטיינות קשורה לתרבות האוריינית של היהודים. בתשובתו (דקה 4:00 בוויאו למטה), פוסק קוקרון שזאת לא תרבות למידה כי "היהודים המזרחים מקבלים פחות בציוני איי.קיו בישראל וכמעט כל מי שמפורסם בישראל הוא אשכנזי… כל ראש ממשלה בישראל היה אשכנזי". לכן המסקנה שלו כי המדובר רק בגנים נובעת מהעובדה שאצל היהודים המזרחים זה לא עובד, למרות שהם חולקים אותה תרבות עם האשכנזים. איה ממשיך להקשות: "אם יש גזע עליון זה אומר שיש אוכלוסיות נחותות? "כן", אומר הפרופסור. איה: "זה רעיון מסוכן הלא כך? "העולם נראה כך", קובע הפרופסור בשלווה. הנורווגי המזועזע מנסה שוב: "אולי זה תלוי תרבות"? "איזה תרבות יש חוץ מהתרבות המערבית", עונה קוקרון כאחרון הטוקבקיסטים.

אחר כך דופק איה על דלתו של מיודענו מורי, המיתמם וטוען כי מנת משכל של קבוצות גזעיות לא צריכה להשפיע על מעמדו של האדם היחיד. הדוקומנטריסט מיד מעמת את דבריו בראיון עם מהגר שחור בנורווגיה, שחקן כדורגל מצטיין עם מנת משכל גבוהה, המדבר איתו על קשיים בגלל מוצאו בקבלה לעבודה. אף אחד הרי לא רוצה שגורלו ייקבע על ידי מוצאו האתני, אלא אם כן הוא כמו מורי – שייך לקבוצה המרוויחה מהסיווג הזה.

איה מבקר גם אצל עוד חבר נחמד בשם ריצ'רד לין (Lynn), פרופסור לפסיכולוגיה מאנגליה שעליו לא נכתב בעיתונות בישראל והוא מצוטט בעיקר בפורומים באינטרנט – אולי בגלל שהוא נתן את הבכורה הגזעית לסינים והיפנים ולא לאשכנזים. ללין יש אפילו מפה של איי.קיו עולמי וגם הוא החליט שליהודים מזרחים יש פחות איי.קיו. כשהנורווגי שואל מה יהיה גורלם של הגזעים הנחותים, עונה לין – הם יכולים לפנות אשפה כמקצוע או לטאטא רחובות.

National_IQ_Lynn_Vanhanen_2006_IQ_and_Global_Inequality
מפת האיי.קיו של לין: באדום המדינות עם איי.קיו נמוך ובסגול – גבוה

יש לציין שלמרות מהותם האידיאולוגית והפסאודו מדעית, קנו להם מבחני האיי.קיו מוניטין בישראל כאילו היו אמת מדעית בלתי מעורערת. משרד החינוך אצלנו גם מתגאה כי ישראל משמשת דוגמה למדינות רבות על טיפולה המסור במחוננים. את עומק החלחול של רעיון זכויות היתר לבעלי האינטליגנציות הנעלות ללב הממסד החינוכי, אפשר לראות באתר של הפסיכולוגים בישראל שבו כותבת בהערצה על מורי ד"ר חנה דוידי, פסיכולוגית חינוכית המתמחה באבחון מחוננים, ומצטטת בין השאר מתוך ספרו "חינוך אמיתי": "יותר מדי אנשים רוכשים השכלה גבוהה" וכי "מחצית מהילדים הם בעלי יכולות שמתחת לממוצעהעתיד שלנו תלוי בחינוך המחוננים". דוגמא זו מראה עד כמה תיאוריות הנחשבות חשוכות וגזעניות בדמוקרטיות של מערב אירופה ואפילו בארצות הברית, נחשבות לנורמות מקובלות בישראל.

כל עוד הניאו-ליברלים נמצאים למעלה על הגלגל, הם שמחים וששים להשתכשך בג'קוזי של הגנים המובחרים, אבל בשנה האחרונה יצא מחקר של הגנטיקאי ערן אלחייק מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס – שלמעשה שלל את הקשר הגנטי בין הקבוצות היהודיות לבין האוכלוסייה שחיה פעם בארץ ישראל וטען כי "מי שחושב שהזכות שלו לחיות במקום מסוים היא בזכות הדי.אן.איי שלו, ממציא קטגוריה חדשה של זכויות". או אז התקיף אותו ד"ר דורי גולד, מקורבו של נתניהו, והאשימו בערעור הלגיטימיות של מדינת ישראל.

כמו כן, כדאי לציין כי בניגוד לחגיגת המדושנות והזחיחות הגנטית הזאת, בשנים האחרונות יהודי ארצות הברית הם כבר פחות משכילים והישגיים וכי המיעוט מהמזרח הרחוק תופס את המקום הראשון בארצות הברית מבחינת הישגים אינטלקטואליים. היהודים בארצות הברית עדיין נחשבים לעשירים ביותר ולמשפיעים ביותר מבחינה פוליטית, כלומר הם עוברים "ישראליזציה" – תהליך שבו ההתברגות בצמרת השלטון מובילה לצבירת עמדות כוח ועשיית כסף, ולא להישגים אינטלקטואלים ותרבותיים. אין כמו הסיפור האחרון על המיליארדר היהודי דולנד סטרלינג, חבר במפלגה הרפובליקאית ובעלים של קבוצת ספורט, כדי לסמל את המהפך של יהודי אמריקה ולהיווכח מי הם הברברים החדשים השולטים בנו.

כה אמר האינטלקטואל המזהיר באופן חד וממצה על השחורים בארצות הברית ועל היהודים המזרחים כאחד: "גם בישראל מתייחסים לשחורים כמו לכלבים".

לקריאת מאמרים נוספים מאת שושנה גבאי:

כשזהב הדורות עוד התגלגל ברחובות: מסע מוזיקלי

פנטזיה של עליונות: בעקבות הכתבה על מאי גולן במוסף "הארץ"

של מי המלה האחרונה? על אורטל בן דיין ועירית לינור

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נעמה

  העתיד שלנו תלוי במחוננים – תרצו או לא.
  יש מחוננים בנתיבות,באופקים, בקרית גת ובירוחם.
  מחוננים לא רק ע"פ המבחנים של משרד החינוך (שהם לא אבחונים).
  המאובחנים ביניהם הם בעלי "רמת משכל גבוהה ביותר" והם , גם מעדות אשכנז וגם מעדות המזרח.
  ניתן לראות אותם בביה"ס מעו"ף יום בשבוע(בי"ס איזורי למחוננים), או באוניברסיטת ב"ג בשיעורי מתמטיקה (קידומטיקה עם פרופ' מירי עמית -יום בשבוע).
  אז למה לעזאזל כשפותחים עכשיו תוכנית למחוננים שנקראת אלפא פוסחים על הדרום?
  למה ת"א מקבלים, רחובות מקבלים ? ומתעלמים מהפריפריות?
  למה?

  1. גל לוי

   אוי נעמה באמת. העתיד שלנו לא תלוי במחוננים, אלא ביצירתה של חברה שבה מרבית האוכלוסיה נהנית מחינוך ברמה גבוהה. מרגע שאת מקבלת את ההצדקה לייצר כיתות של מחוננים את מסכימה לתת פחות למי שאינם מחוננים. מה זו התמימות הזאת, את כיתות המחוננים לא יביאו אל הפריפריה כי המדינה לא צריכה את הפריפריה משכילה. היא צריכה להצדיק את הנתינה לקבוצת מיעוט, כי כך זה מצדיק את השיטה. הפרדוקס הוא כמובן שלמרות שהמדינה משקיעה ב"מחוננים" הם לא מחוייבים לכלום – מחר הם יגמרו את השרות הצבאי ויעופו לאן שירצו, אבל אנחנו שילמנו להעניק להם את מה שמנענו מיתר הבנות והבנים שלנו.

   1. נעמה

    להיפך. צא ובדוק כמה השקעה כספית (התוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון) יש בתלמידים תת-משיגים. בין 50,000-100,000 ש"ח לכיתה לשנה. ואני לא מדברת על ילדי החינוך המיוחד אלא על תלמידים בכיתות הרגילות. על שעת מצויינות לתלמיד מחונן צריך להילחם, לשפוך דם.זו אינה פריבילגיה של התלמיד זהו צורך!!!! ילד מחונן בפריפריה /משפחה מרקע סוציואקונומי נמוך אם המערכת או ההורים אינם משקיעים בו נושר מהמערכת. לסיכום: המדינה אינה משקיעה די במחוננים שהם המפתח לעתיד. בדוק תקציבים.

 2. שלמה בת עין

  אדיי הרנסאס הגזעני של טרום מלחמת העולם השניה לא התפוגגו, יש עדיין גזענים שמשתעשעים בהזיות של דילול האנושות לצורכי שידרוגה. הכתבה של שוש מהווה תמרור אזהרה חמור. האופן שבו הציגה שוש את הראיות שלה, מוכיח, לפחות לי – שללא המימון המאסיבי בעשור האחרון, של בעליי המאה את בעלי הדעה, לא היינו "זוכים" לנפיחות "אקדמיות" של נאורים ונלבבים למיניהם, שרק דמיון של רשעים יכול לתאר את כוונותיהם הזדוניות.
  יישר כח גדול – שוש

 3. עמית

  צריך להבחין בין כמה נושאים. בניגוד לטענתם המזוויעה של אנשי תורות הגזע, יש ילדים מחוננים מכל הצבעים והמינים. הילדים האלה צריכים מסגרות מיוחדות לא כי ראוי לטפח אותם ולהשאיר אחרים מאחור, אלא פשוט כי הם לא מסתדרים במסגרות רגילות. ילדים מחוננים רבים מתפקדים מתחת לממוצע במסגרות רגילות ולפעמים גם יש להם בעיות משמעת שונות פשוט כי השיעורים איטיים מדי עבורם ומשעממים אותם. אולי זה נשמע כמו "צרות של עשירים", אך כאמור, ילדים מחוננים יש מכל המעמדות הצבעים והמינים, ומן הראוי להתחשב בצרכים הייחודיים שלהם כפי שראוי להתחשב בצרכים הייחודיים של כל ילד אחר. אם לא נתחשב בצרכים האלה נעשה חטא כלפי הילדים האלה. האמת החינוכית הבסיסית הזאת לא קשורה לשאלה של מערכת "מריטוקרטיה גנטית" שיש מי שחולמים אולי לבנות לנו.

  1. עמית

   אגב, בהקשר הגנטיקה, זה משעשע איך גלגל מסתובב לו. כאשר ההמונים היהודים ממזרח אירופה היגרו לאמריקה במאה ה-19 צמחה באמריקה תנועת אנטי-הגירה שהתנגדה לכניסתו של ״חומר אנושי״ לא-מפותח כזה. בין היתר הם הצביעו על שיעור האנאלפבתיות (הגבוה מאוד) בקרב המהגרים המזרח אירופאים בכלל והיהודים בפרט. היו גם כמה אנשי ציבור אמריקאים שהעלו טענות גנטיות בדבר נחיתותם השכלית של היהודים האלה.

   כיום, לאחר שהתנאים הפרטיקולריים מאוד של אמריקה של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 איפשרו למהגרים יהודים "לא מפותחים" לזכות בהצלחה רבה, פתאום אותם טיעונים גנטיים שגויסו כדי להסביר את פיגורם של יהודי מזרח אירופה במאה ה-19, מגויסים כדי להסביר את הצלחתם באמריקה בתנאים מסוימים מאוד במאה ה-20. לאותם יהודים אשכנזים שערכו את ה"מחקר" יש מעט מאוד פרספקטיבה היסטורית והבנה של תהליכים היסטוריים, כך שאפשר להצביע עליהם בתור ההוכחה הכי טובה לכך שהמחקר שלהם בדבר האינטלגציה של האשכנזים שגויה.

 4. איתמר

  מאמר מעולה שחושף את התת המודע האשכנזי הקולקטיבי

  1. מחדש השירה העברית

   יש לי יש לי עוד

   מה לגבי:
   הכניסיני יא אשכנזית תחת כנפך

   או:
   הכתם האשכנזי נשאר על הקיר

   או:
   פגישה אשכנזית לאין קץ

   או:
   צנח לו זלזל (אשכנזי!)

 5. חיים

  נראה כי טיעון האיי.קיו. הוא נשק יום הדין של הטוקבקיסט האשכנזי. יהיה נחמד לכתוב מאמר ארוך ורציני שיפרק את הצורה לעמדה הפסאודו-מדעית הזאת אחת ולתמיד (המאמר הנוכחי עושה צעד ראשון בכיוון, אבל יש מקום למאמר המשך רציני שיתמקד רק בזה).

  1. מריוס

   למה כל כך אכפת לך מה חושב איזה טוקבקיסט אלמוני עם בעיות נפשיות?

   1. חיים

    הבעיה היא לא עם טוקבקיסט זה או אחר, הבעיה היא שאותם טוקבקים משקפים מחלת נפש קולקטיבית. האמונה בעליונות האינהרנטית של האינטלקט האשכנזי טבועה עמוק בתודעה של אזרחי המדינה, כולל מזרחים רבים. התוצאה היא השלמה אפריורית עם המציאות בה אשכנזים שולטים בתיכונים כמו ליד"ה, ביחידות כמו 8200 ובאקדמיה, כי אחרי הכל, זה לא שיש אפליה, הם פשוט חכמים יותר, מה לעשות. כל עוד מיתוס העליונות האשכנזית לא יפורק עד היסוד, אין כל סיכוי להכרה בעוול שנעשה למזרחים בתחומי הדעת השונים במדינה, ועמדות המפתח האינטלקטואליות ימשיכו להיות בלתי ניתנות להשגה עבור רובם.

    1. דליה

     אודה לך, חיים, אם לא תשתמש ב"מחלת נפש" כדי לתאר תופעה חברתית שלילית. לו חלית במחלה כזאת, או במחלה אחרת, לא היית רוצה שישתמשו בה כמאפיין של מצב פגום ושגוי.

     1. חיים

      אני מתנצל אם המילים פגעו באנשים שהביקורת לא כוונה כלפיהם. עם זאת, אני מניח שאת מסוגלת להבין את ההיגיון הפנימי בשימוש בביטוי הזה. מדובר בפתולוגיה קולקטיבית שמייסרת כל כך הרבה אנשים במדינה הזאת.

 6. גל

  תודה לך שושנה גבאי, על מאמר כל כך אינטיליגנטי, חד ושנון, ומדוייק. כל מילה בסלע!!

 7. דוד ברבי

  שמחתי לקרוא את המאמר הזה שושנה גבאי
  הידד ליסודיות שלך וגם לקישורים הנוספים
  כן ירבו כמותך!

 8. מאיר עמור

  תודה לשושנה גבאי המביאה מערך נתונים וטיעונים שהמסקנות ממנו חייבות להיות כי המאבק התרבותי והפוליטי הבא אשר מסתכם כמו כל שאר המאבקים כמאבק על משאבים יהיה בין טח"א בשיתוף פעולה עם קב"א כנגד דמוקרטיה (ישראלית או אחרת). הדוגמה הכי מהימנה של ביטיוו הקונקרטיים של המאבק הזה, זכו לכיסוי מקיף ורב פנים בתקשורת הטלויזיונית בארצות הברית. אני מתייחס לדבריו של דונלד סטרלינג (טוקוביץ, לפני שנהיה לאמריקאי כשהיה עוד יהודי מזרח אירופאי רגיל) כביטוי חד וחריף ליכולת האינטלקטואלית של גברים יהודיים מזרח אירופאים שעשו כסף כפועל יוצא מיכולתם האינטלקטואלית המיוחדת במינה. כל שאומר כאן, הוא שצריך להדות ולומר את האמת בפה מלא: גברים אשכנזים הם קבוצת איכות עליונה (לא רק בישראל אלא בעולם כולו – זאת לפי פרופסר קוקרן ולבטח על פי הפוליטיקה והסוציולגיה הישראליים אותם הפרופסור הזה מביא כתמיכה אמפירית בעמדותיו). הסוציולוגיה הישראלית מוכיחה זאת מעבר לכל ספק. הסטטיסטיקה הישראלית מציגה עובדות שאינן ניתנות לעירעור אודות עליונות איכותית זו. שום עירעור. גברים אשכנזים הם העילית שבעילית. הם הטובים ביותר במדע, בצבא, בתקשורת, בספרות, בשירה, בפוליטיקה, במוסר ובניהול. הם האיכותיים ביותר. אין כל אפשרות תהייה ועירעור על כך. אלה הן עובדות מוכחות ומגובות. הם נמצאים בכל המקומות החשובים ברוב מוחץ; הם עשו הכל בזכות; הם לא קיבלו דבר בירושה. הם עשו הכל בעשר אצבעות. ההוכחה לעליונותם התרבותית, האנושית וגם הטיבעית של גברים אשכנזים רשומה בכל תולדותיה של החברה הישראלית. עליונות זו רשומה וחקוקה בכל מוסדותיה של המדינה היהודית; זוהי המדינה שהם יצרו. זהו יציר כפייהם. בלעדיםה לא היתה. בכל זה, בכל אלה צריך להודות. בפה מלא. צריך להודות בכך; צריך להודות להם. תודה לגברים האשכנזים שהביאונו עד הלום. בלעדיהם לא היינו היכן שאנחנו. כל שנותר הוא לסכם ולומר שהקב"א (קבוצת האיכות הישראלית) הפך לטח"א וביחד הם מובילים אותנו להישגים שהעולם לא ידע מעולם. מה זה טח"א? ובכן טח"א זה: טימטום חושים אשכנזי – טח"א. בקרוב מאוד אגודת הפסיכולוגים/ת (החברתיים – אשר עשויים לבקש מהגברת הראשונה של מדינת ישראל שרה נתניהו להיות היושבת ראש של המחקר הזה) בישראל תצטרך להגדיר מצב פסיכולוגי (ניאורטי) חדש. זו לבטח ניאורוזה. אולי פסיכוזה. לא ידוע סופית או נקבע באופן חד משמעי. זאת מאחר והמחקר (הפסיכולוגי חברתי והתרבותי) עדיין בחיתוליו. המצב החדש נקרא: טימטום חושים אשכנזי (טח"א). כנראה שאחת מהסיבות המרכזיות למצב ניאורוטי-פסיכוטי זה הינה: שהיה ארוכה בתחום של זכות יתר (פריבילגיה של העדפה). שהות ארוכה שכזו עלולה להצמיח סוג התייחסות למציאות שניתן לקרוא לו: בערות ובורות כפרשנות וכיומרה לידיעה. זהו סוג ידיעה של המציאות (אפיסטימולגיה) ייחודי. ידיעה זו היא סוג של אשליה עצמית. אפיסטימולגיה של בערות, פירושה התכחשות והכחשה, התנכרות וניכור תקיפים ביותר נגד הצורך בהכרה עיניינית במציאות שיצרת ושאת/ה חלק ממנה. זהו ניכור ברמה שניה (לא לזהות את יציר כפיך) אולי ברמה שלישית (לא לזהות את יציר כפיך ולטעון כי הוא תוצר עצמאי ובלי שום קשר אליך). סימפטומים של מצב פסיכוטי זה נחשפים בדרך כלל כהתקרנפות ואטימות; סימפטומים אלה מתממשים כחוסר יכולת לזהות בבירור את המציאות (שיצרת) וחשוב יותר, כשיפוט לוקה בחסר ומעוות של המציאות בה את/ה חי ושרוי/ה. העדר זיהוי אפקטיבי של המציאות הוא מאפיין ברור מאוד של מצב ניאורוטי-פסיכוטי זה. זוהי מעין אשליה עצמית או הזייה עצמית. השילוב של שהות ארוכה במעגלים של זכות יתר עם הופעתה של הבנה לקויה של המציאות עלולות ליצור את מרכיבי ההנאורוזה או הפסיכוזה שנקראת: טימטום חושים אשכנזי (בקיצור: טח"א). בין דונלד (טוקוביץ), בינימין נתניהו ואשתו שרה נתניהו יחתך גורלינו וגורל העולם. תנו כבוד לקב"א האשכנזי. לא יעזור כל ניתוח היסטורי וסוציולוגי של התנאים שאיפשרו את צמיחתם של הקהילה היהודית בארצות הברית. לא ישנו כל העובדות ההיסטוריות. לא תשננה כל העובדות הסטטיסטיות – למי שרוצה להאמין שיש גניוס יהודי (בדיוק כמי שרוצה להאמין שיש זדון יהודי), עובדות לא משכנעות. מה שמשכנע אלה הם רק חוות הכלאה לשיבוח הגזע בשכנות לבתי חרושת לרצח.

 9. אבי יסינוב

  הבעייה כללית התודעתית היא תרבות -הצריכה הראוותנות ותרבות החוב ,מינוף החיים באמצעות חובות עתק בריבית דריבית אינסופית.
  החובות של מדינה,ממשל ובאופן לא טבעי משפחת המושל מושתים על האזרח.
  זה ,בנוסף לטיעון הצדק החברתי,הבניית האתוס וההיסטוריה המלאכותיים ,הינו,עוד טיעון לוגי-כלכלי-חברתי הנשען על מתימטיקה פשוטה ויש להחדירו למען יחלחל עמוק.
  ניני נינינו -פרט לנו גופא-ישלמו על גבם העבדותי את החוב לבניית משכן הפאר באמצעות מיסים ע"ג מיסים וחוב בריבית דריבית וכבשר תותחים בכלכלה חולה שבה יש פריבילגיה כהילך חוקי באמצעות בנק ישראל להדפסת כסף-אוויר יש מכלום הנשאב לחור שחור של ה"דם הכחול" ,בכלכלה חולה ,בה, השבע לעולם אינו שבע דיו והחרבת כדה"א ומשאביו לרבות אוצרות הטבע ונכסיה ואזרחיה של כל מדינה ומדינה החל בפורטוגל ויוון –
  בה אף יערות הפרא לחטיבת- עצים מבוקרת לפרנסת בני-אדם נמכרו לשועי העולם באמצעות הבנק העולמי והבנק האירופי –
  וכלה באירלנד איסלנד איטליה ספרד וגם הכלכלה שהמציאה את העבדות המודרנית החרופה בדרך לקריסה.
  ישראל עולה על כולן במדד ג'יני ,למשל ,לקיטוב חברתי ואי-שיוויון בהכנסות ,תוצאת הפנמת הערכים המזוייפים שלעיל בחסות הבנקסטר הגלובלי דרך האקדמיה שהוא בנה והנורמות השואתיות שהוא מנחיל באמצעות הפרופסורה שהוא מעניק באקדמיה הממומנת היטב להנחלת "ארכי כלכלת-החוב-.
  זה מקור הרעה החולה.
  העז-רכים כידוע, השיפל ,נטולי מודע וכצאן המובל לטבח בידי האקדמיה -הון -צבא והמריטוקרטיה המריונטית שמשרתת אותן בתורה ,מקבל הגזירה של הדמוקטטורה כאילו נחתה מפי השכינה.
  ————————————–
  http://www.youtube.com/watch?v=hteGnL-8SeU
  =========================
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2234003/Jose-Mujica-Uruguayan-President-lives-ramshackle-farm-gives-90-earnings-away.html
  ===============================
  תודה .
  הצלחה בהטמעת ערך הדיסידנט הכה נחוץ המבושש להיות נחלת הכלל והחסום רצונית אצל השיפל.

 10. הילה

  מאמר מקיף ומאיר עיניים על הזוג המלכותי כמראה לשחיתות ועומק חוסר השיויון בחברה הישראלית. חצר, מעון, פמליה, התעמרות במשרתים, עוגות ופרחים, ממש כאחרוני האבסולוטים. יש לציין גם שומרי חצר שלא הזכרת. כוונתי ל״אם תרצו״ וחבורתה. העיתונאי/בלוגר יוסי גורביץ׳ חושף בעקביות את מעלליהם כידה הארוכה של כנופיית ראש הממשלה. כמו בסרט המרתק ״הנשיקה של פוטין״ גם אצלנו המנהיג ורעייתו מארגנים הערצה מטעם דרך ארגוני קש כאלה ואחרים, הכל כדי לייצר מראית עין של פופולריות עממית. חקיקת חוקי גזע ודיכוי ללא תקדים לא היתה מתאפשרת בלי ״עממיות״ כזו בתמיכה ממשלתית. ובהקשר של היסטורית היחסים בין הליכוד למזרחים, מעניין להמשיך ולפתח את הטיעון שלך דרך בחינת גלגולי המריטוקרטיה הישראלית ממהפכת 77 עד היום.

 11. איריס חפץ

  תודה שוש על התחקיר והמאמץ. שווה פעם לבדוק את הקשר בין פיזור של כיתות מחוננים והשקעת תקציבים באיזורים לבנים, ביחס לרישום ריטאלין ודומיו בקרב מזרחים. אם המגמה תהיה כמו בארה"ב וביחס להשקעה הנמוכה בטיפול נפשי, הרי שמזרחים יסוממו גם באופן הזה יותר, כפי שהמספרים כנראה מתחילים להראות למרבה הצער.

 12. סתם בן אדם

  א. בעניין ביבי ואישתו. זה נראה כמו חזיר זה הולך כמו חזיר זה נוחר כמו חזיר. זה חזיר
  ב. מעניין המאבק המניפולטיבי של ביבי ב"אליטות" מחד, והתאדרותו במחוננות כמכשירה אותו לשלטון מאידך.
  ר.ל לביבי יש רק שטויות בראש

 13. שאול סלע

  4 שנים לפני שהתגלו התרופות האנטי דיכאוניות מהדור החדש ,כאשר אנשים לא העזו להעלות על שפתותיהם את המילה פסיכיאטר. עד היום אנשים משתמשים ב "לקחת את התרופות שלך ???"

  היום הטיפול העיקרי בבעיות שמופיעות בקובץ האבחנות הפסיכיאטרי מתבצע בתרופות שרק פסיכיאטר יכול לרשום. יש עדיין צורך בפסיכותרפיה להפרעות דחק פוסט טראומטיות ולהפרעות אישיות (בעיקר הפרעת אישיות גבולית)

  לגבי הגניוס היהודי ,לפחות לגבי היהודים החיים בישראל היטיב שועי רז להגדיר את היושבים בועדות האקדמיות שמקנות קביעוצת
  [..] אנשים שקוראים את עמוס עוז, הולכים לפילהרמונית בג'ינס, בספרייתם נמצאים ספרים של תומאס מאן והיינה שירשו מהוריהם וטרם הספיקו לזרוק אותם"

  צעירים ישראלים אינם מסוגלים להבין את שפתו של עגנון ,והידע הכללי שלהם אפסי. לומדים לבלוע חומר ולהקיא אותו בבגרות.

  גם אם יש כאלה שמתחברים לקונצ'רטו לכינור של בטהובן ,הם לא מסוגלים לעכל את הרביעיות האחרונות שבטהובן כתב . הם בטח לא מסוגלים להבין את יצירתם המשותפת של מוחמד עבדול ווהאב ואום כולתום,בטח שאינם מסוגלים להתפעם משירתהה של אסמהאן

  1. שועי

   שלום שאול,
   איני יודע מהיכן שאבת את הציטוט שהבאת אך לא נראה לי שהוא לקוח מהאתר שלי, שכן אני נזהר מאוד שלא לכתוב לגופו של אדם.
   חיפשתי את מה שציטטתי לכאורה משמי (כי לא זכרתי כי כתבתי כזה דבר) ולא מצאתי.

   הדבר הדומה ביותר שכתבתי לציטוט שהבאת היה ברשימה ביקורתית (לא אופיינית) שכתבתי מזמן על ספרו של רוב רימן, ראש מרכז לזכויות האדם בהולנד, "אצילות הרוח", לגבי גישתו האירופוצנטרית, המוכנה לאהוד גם אמריקנים כל זמן שהם תורמים:

   "אין ספק כי כתיבתו של רימן עשויה להיות למופת בפני אנשים העומדים בראש מרכזים אקדמיים בין לאומיים לזכויות אדם ולשלום באירופה ומחוץ לה, משום שספרו מצליח לדלג בין הטיפות, להתעלם מן העוולות היום-יומיות שמבצעים ממשלים שונים ועתירי ממון ברחבי העולם, לדחוק את כל מה שאינו עולה בקנה אחת עם תפישתו התרבותית האדוקה של מחברו. הוא באמת עושה את כל הניתן כדי להוכיח את נאמנותו לתורמיו וגם כדי לא להבריח תורמים עתידיים. אין לי ספק כי אותם ראשי מרכזים עמיתים ימהרו לטפוח על שיכמו בחיבה ויחמיאו לו על סיפרו היפה בפעם הבאה שהם ייפגשו בארוחת ערב מפוארת עם תורמים בכנס בין לאומי גדול המוקדש לזכויות אדם ולחירויות הפרט; אז יוכלו לספר זה לזה בפרוטרוט ובניחותא אגב האזנה לסוויטות לצ'לו ליוהאן סבסטיאן באך— אנקדוטות על ברוך שֹפינוזה, וולט וויטמן, תומס מאן, צ'סלב מילוש, נטליה גינצבורג, ללגום יינות משובחים בצוותא, ולהיאנח מעדנות על דלדולה העולמי של רוח האדם, ועל אותם ימים יפים שהיו ואינם עוד. האם הספר עשוי להחכים את מי שלא בא מתוך מעגל עמיתיו ותורמיו של רימן ואינו שייך לחוגי האריסטוקרטים החדשים,"אצילי-הרוח",הטופחים זה לזה בידידות עלי-שכם?"

   אין כאן לא ביקורת כלפי עמוס עוז ולא כנגד התזמורת הפילהרמונית, שכבודם במקומם מונח (מבחינתי גם כבודו של רוב רימן במקומו מונח). דומני כי המשכת את רוח הרשימה שלי והענקת לה פרשנות/נופך/השלכה משלך, שלא היתה כלולה בה, ותלית בי שלא-בצדק דברים שלא אמרתי.

   1. שאול סלע

    [..]נטלי יקרה, על ענייני האקדמיה כבר שוחחנו אלף פעם. אני חש כי בעלי הכח בכל מקום
    מקדמים קודם כל את אנשי שלומם, כלומר: תלמידיהם, ואלו שהגיעו מאותו מילייה חברתי-תרבותי.
    זה לאו דווקא שד עדתי כמו שמדובר בשד תרבותי. כלומר, באיזה הבחנה של אנשים
    החושבים כי העובדה לפיה הם קוראים עמוס עוז ויש להם בספריה כרך אחד או שניים שירשו מן ההורים וטרם הספיקו להשליך לרחוב של היינה, גתה,רילקה או תומס מאן והם מנויים לפילהרמונית בג'ינס עושה אותם בעלי תרבות אירופית אנינה. לא כך הוא. ובכל זאת בשמה של אותה פסיאודו-תרבות בה הם אוחזים כביכול הם מדירים יצירות רוח ותרבות אחרות כאנינות פחות, ובן-רגע, ההדרה הנקוטה באשר ליצירות הופכת להדרה הנקוטה ביחס לבני אדם.
    איני יודע, אני מניח שעל פי מוצא אתני אני נחשב אשכנזי למדיי. אני לא מתגעגע לאירופה.וכנראה גם לא הייתי משתקע בארה"ב.
    אני רואה בעצמי אדם אסייתי. הרבה יותר מאשר ישראלי, אסייתי. פעם כשנישאלתי באיזה פורום איך הייתי מגדיר את עצמי עניתי יונק. אם היו מתעקשים על אזור תפוצה גאוגרפי הייתי משיב: יונק אסיאת[..]

    http://nataliemessika.wordpress.com/2013/08/26/%D7%94%D7%A9%D7%93-%D7%94%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%AA%D7%99/#comment-2022

   2. שועי

    נפטרה התעלומה, שאול סלע כתב לי למייל ובו ציטט תגובה שכתבתי באתר של ד"ר נטלי מסיקה בתאריך 26.8.2013:

    " נטלי יקרה, על ענייני האקדמיה כבר שוחחנו אלף פעם. אני חש כי בעלי הכח בכל מקום מקדמים קודם כל את אנשי שלומם, כלומר: תלמידיהם, ואלו שהגיעו מאותו מילייה חברתי-תרבותי. זה לאו דווקא שד עדתי כמו שמדובר בשד תרבותי. כלומר, באיזה הבחנה של אנשים החושבים כי העובדה לפיה הם קוראים עמוס עוז ויש להם בספריה כרך אחד או שניים שירשו מן ההורים וטרם הספיקו להשליך לרחוב של היינה, גתה,רילקה או תומס מאן והם מנויים לפילהרמונית בג'ינס עושה אותם בעלי תרבות אירופית אנינה. לא כך הוא. ובכל זאת בשמה של אותה פסיאודו-תרבות בה הם אוחזים כביכול הם מדירים יצירות רוח ותרבות אחרות כאנינות פחות, ובן-רגע, ההדרה הנקוטה באשר ליצירות הופכת להדרה הנקוטה ביחס לבני אדם.
    איני יודע, אני מניח שעל פי מוצא אתני אני נחשב אשכנזי למדיי. אני לא מתגעגע לאירופה.וכנראה גם לא הייתי משתקע בארה"ב. אני רואה בעצמי אדם אסייתי. הרבה יותר מאשר ישראלי, אסייתי. פעם כשנישאלתי באיזה פורום איך הייתי מגדיר את עצמי עניתי יונק. אם היו מתעקשים על אזור תפוצה גאוגרפי הייתי משיב: יונק אסיאתי."

    ובכן, תודה לשאול שהסב את תשומת לבי ועמו הסליחה על שכחונות (התוצאה הזו לא עלתה בגוגל כשחיפשתי על פי הציטוט שהביא), אבל בכל זאת הדברים שאמרתי שם הוצאו מן הקונטקסט. יוכר מן התגובה ומהקשרה המלא שאיני רואה בעצמי כמנוי על טענות בדבר אפליה עדתית. אלא על כך שהחברה הישראלית בנויה קבוצות כח, וכל אחת מן הקבוצות טורחת לקדם באופן מיוחד את "אנשי שלומהּ" בלבד (תלמידיה, שוחרי תרבותהּ). יש כאן מאבק תרבויות, תמיד היה.
    העדתיות היא משנית לגמריי. למשל, צלילי עוּד וקאנון מזוהים מיידית עם "תרבות מזרחית" וכורוס עתיר קולות עם "תרבות מערבית". יש איזו ציפיה של בני דורות קודמים שאנשים שבאו ממוצא מסוים ימשיכו לשמור את מסורת תרבותם, ולא כן הוא. הזמנים משתנים, מאוד משתנים.

 14. אסתר

  ד)העבדים מממנים את החגיגה קודם במיסים מופרזים כדי לממן את המגזר הציבורי השמןהעצלן והלא יעיל, פעם שנייה דירות ההשקעה גורמות לעליית מחירים, ובהמשך מחוסרי הדיור משלמים מחירי שכירות גבוהים כדי לממן את הדירה הבאה של המשקיעים מהמגזר
  מחצית מהמשקיעים בנדל"ן: עובדי המגזר הציבורי, הבנקים והביטוח
  משקל משקיעי הנדל"ן מקרב עובדי משרד הביטחון הוא אחד הגבוהים מבין מגזרי העובדים.

 15. ג. אביבי

  מאמר מעולה.
  אכן יש חבירה הולכת ומתעצמת של אשכנזיי ישראל לאידאולוגיות פסבדו-מדעיות על העליונות השכלית של האשכנזית בעולם. אם העולם למד לפתח חיסון נגד אותה האידאולוגיה בדיוק – בהבדל אחד שהעליון שם נחשב לגרמני/ארי טהור – הרי שכלפי מי שנתפסים כקרבן אותה אידאולוגיה – אבל משתמשים בה כיום בעוצמה מסוכנת, העולם הנאור לא השכיל להתארגן ולבלום את המגמה הארסית הזאת. בשם אידאולוגיית העליונות הפסבדו מדעית הגרמנים כפו מלחמה של 6 שנים והביאו למותם של עשרות מיליוני בני-אדם. מי יכול לחזות לאן תוביל התפיסה הפסבדו-מדעית על עליונותם השכלית כביכול של האשכנזים.
  כיום בישראל, גם אשכנזים שבעבר נזהרו מלהשתמש בביטויים גזעניים כלפי מזרחים, עברו לשיח מסוג "זה הכל בגנים, רק גנטיקה" בהצביעם על "נחיתות" המזרחים ועל "עליונות" האשכנזים. לא מזמן רענן שקד כתב על תחושת האשכנזי המצוי באשר ל'עליונותו" הגורפת על המזרחי. הפסבדו מחקרים האידאולגיים הללו לא התחילו היום, אבל הם מתחזקים בימינו ואין מה ובעיקר מי שיעצור אותם. בשנות ה60,פרסם ניאו-נאצי ישראלי את ספרו על "המהפכה האשכנזית". כמו ריצ'רד לין, גם הוא סבר שהאשכנזים הם בעלי עליונות שכלית מולדת והמזרחים הנחותים גנטית לשיטתו נועדו להיות מנקי האסלות והאשפה שלהם. אותו מחבר אשכנזי בישראל היה חביבם של שועי המדינה ובעיקר ממפא"י (עד שהבינו שהחברות הזאת מזיקה להם בבחירות), אבל הוא צמח בערוגות הרעל של הימין האשכנזי כגון "ברית הבריונים".
  המסקנה מהמאמר של שושנה גבאי היא שהגזענות "המדעית" האשכנזית בארץ ובעולם צפויה לעליה מתמדת. כדאי למזרחים לחשוב ברצינות על הworst case scenario. תסריט על פיו לא יירחק היום בו ההגמוניה המריטוקרטית הלבנה הזוית העליונות הגנטית, תשאף ליצור כאן את ההסדר המוצע ע"י קלמן-קצנלסון et ריצ'רד לין. הם יכילו אותו על מי שנחשב לנחות על פי תפיסתם: רוב המזרחים/ספרדים, האתיופים, הפלסטינים ועל מהגרי עבודה מארצות העולם השלישי. יתרה מזאת, הם ישאפו בסופו של דבר גם לפקח על גודל האוכלוסייה "הנחותה" למען רווחיות הכלכלה של מדינתם ה"איכותנית" – מה שמזכיר את שנות ה40 באירופה ושואות אחרות. הדוגמה עם ה'מריטוקרטיה' הגזענית-אשכנזית של משפחת נתניהו היא אולי הסמן לקו הזה. הוא בקרוב יהיה נחלתם של רבים מאוד מהאשכנזים. מנגנוני האפליה נגד המזרחים, בני תערובת, אתיופים ופלסטינים רק ישתכללו בשנים הבאות.
  מכאן גם, שהיותם של המזרחים נתונים למרות ההגמוניה האשכנזית, מנבא עתיד רע לצאצאנו. זאת, באם לא נשכיל להתארגן פוליטית ויישותית ולהיאבק לשוויון אמיתי למזרחים. אני חושב שהתפקיד של של אנשי השיח המזרחי (אלה שבאמת אכפת להם מהמזרחים) הוא לידע עוד ועוד מזרחים על המצב הזה.

 16. משה

  כל עניין שדנים ודשים בו עולה לכותרות ועושה פרשה לשבוע בטלוויזיה
  ולאחר מכן עוברים לפרשה אחרת ובאיטרנט מעלים את הנושאים ודשים ללא הפסק
  הרי כלום לא יוצא אזרחי המדינה יודעים שיש אפליה יודעים שיש שחיתות יודעים שהון ושלטון הולכים ביחד הרבה אזרחים אכפת להם נו מה עושים נדה בתגובה
  של ג.אביבי נכתב שצריך לידע עוד ועוד מזרחיים ואוסיף ספרדים עד מתי,

 17. דרור

  לא באמת, אמנם אני אשכנזי (סליחה. לא בכוונה), אבל אני מקבל את כל מה שכתוב כאן. אני פשוט מבקש מאחיי הספרדים (זה בסדר לקרוא לכם כך, או שזו התנשאות או משהו כזה), לא להטיח בי את זה, אלא ללכת ולעשות נפשות בקרב מצביעי נתניהו הספרדים, לרעיונות המוצדקים המובאים כאן.

  1. ג. אביבי

   א. ברור שזה משקף מעל הכל חוסר בשלות תודעתית ואידאולוגית של רוב המזרחים.
   ב. הבה נסתכל על מי שנמצאים באופוזיציה לימין: מר"צ והעבודה. לאלה ולאלה יש היסטוריה ארוכה של התנכרות למזרחים, הסללתם לנחשלות (מעשי 'העבודה' בגלגוליה השונים) ובאשר למר"צ – גם תמיכה בהמשך נחשולם לטובת הקיבוצים ויריקה בפרצופם לנוכח מצוקת הדיור של המזרחים בשכונות העוני.
   ג. מזרחים רבים מצביעים לש"ס.
   ד. לא כל מצביעי נתניהו הם מזרחים. קרוב למחצית מצביעי הליכוד הם אשכנזים דתיים וחילונים וגם רוסים.

   1. ג. אביבי

    זה גם מעיד על יעילות שטיפת המוח הציונית אשכנזית שגורמת ל99% מהיהודים בישראל להאמין לבדותות ומיתוסים ובעיקר הפחדות מפני "יום הדין".
    זה בהחלט מעיד גם על האימפוטנציה של רוב השיח המזרחי. לו השיח המזרחי, כגון זה המתנהל (לפעמים) כאן, היה מצביע על דרך פעולה, על שאיפה למטרות המוגדרות היטב ועל הצורך הבלתי מתפשר לשוויון מלא – התודעה של רבים מן המזרחים הייתה כיום שונה. כמות המצביעים לימין ולמפלגות ציוניות בכלל היה יורד משמעותית.
    לצערי, ואני עוקב כבר 10 – 11 שנים אחר השיח המזרחי, יש בו עד היום הרבה נאיביות, התמקדות כמעט רק בצרכים תרבותיים, התרפקות על העבר שממילא לא יחזור, המרת השיח לשיח על מאבקים אחרים יותר מיינסטרימיים, ובעיקר נרקיסיזם ופלצנות של חלק מהדוברים. יש גם לא מעט מהדוברים שלא מאמינים במאבק לשוויון ולא חושבים שזה חשוב/מגיע גם למזרחים.

 18. אניהו

  אני די מבוגר , הייתי בבתי ספר מובילים, בצבא במסגרת מובילה, ובאקדמיה ובתעשיה. מיימי לא נתקלתי ולו במקרה אחד שבו הועודף אשכנזי על ספרדי. שנבחר אשכנזי ולא ספרדי , או שנעשה אוול לספרדי בגלל מוצאו. אין לי מושג מהיכן אתם לוקחים את זה. שלא לדבר על כך שרב הישאלים כיום הם תוצר של חתונות אשכנזיות-ספרדיות, כך שבכלל קשה למצא מי שהוא אשכנזי או ספרדי טהור. נראה לי שסיפורי שרה לא מאפינים שום משפחה ממוצאת בארץ, ואתם חוגגים אכן בגלל סוג רכילות נמוך ביותר, או מופרעות נפשית של של מי מהמעורבים ברומן למשרתות הזה. רוצים לעשות קרירה משערוריות מטופשות.

  1. אוי ווי זמיר הפרענקים המתבכיינים האלה

   אין לך מושג מאיפה הדיבורים על אפליות…ברור. זה רק הפרענקים האלה עם הדמיון המזרחי המפותח והבכיינות אכלו-לי שתו-לי. אשכנזים, כידוע ועל פי ספרי המדע חפים מכל גזענות ושטיקים.
   אבל ייתכן גם,
   שאם היית בבתי ספר נמובילים וביחידות מהוללות של הצבא ואפילו באקדמיה ולא ראית שם אפליות נגד מזרחים, זה משום שלא היו שם כמעט מזרחיים. אבל ייתכן גם שהיו מזרחיים שקופחו ושפשוט שכחו לספר לך ולכן אין לך מושג מהיכן לוקחים את זה.

 19. אורי ביתן

  תודה, מאמר מרתק שקושר כמה דברים.
  כמובן שגם יהודים מזרחיים מגלים אותה נטיה להצטיין ולהצליח. הן בארצות המוצא שלהם (יהודים היו בערך מחצית מחברי הבורסה של קהיר, למשל) והן בארצות ההגירה שלהם, למעט ישראל (אפשר רק להסתכל על חלקם של יהודים צפון אפריקאים בתרבות הצרפתית, ועל ההצלחה העסקית של יהודים מזרחים בארה"ב).
  כך שתומכי תאוריית הגזע היהודי העליון יכולים בהחלט לצרף את המזרחים ולהישאר בחיים. דבר שכמובן לא אומר שהיא נכונה.

 20. דוד אבן

  זה מאד אופייני שהפיתרון שלך כנגד גזענות אנטי מזרחית (מתועבת), הוא פשוט גזענות אנטי אשכנזית.

 21. שושנה גבאי

  לדוד אבן – זה ממש מייאש אותי התגובה שלך- האם תוכל להביא מילה, משפט או שמץ של ראיה כהוכחה לדבריך? אני מקווה שאתה מבין שהמשפט הנורא הזה : 'עליונות גנטית אשכנזית' לא אני המצאתי אלא מחקרים אלה, שאני מצטטת אותם והעיתונים בישראל. אני יוצאת נגד המשפט הזה גם אם יאמר על היהודים המזרחים או כל עם אחר בעולם- אין עליונות גנטית או נחיתות גנטית לאף עם בעולם. יש רק אנשים שפלים המאמינים ברעיון עוועים זה.

 22. שימי לוי

  ללא קשר לנכונות התאוריה (האמורה להסביר את העליונות האינטלקטואלית האשכנזית)
  הוא טוען כי האשכנזים נהיו יותר ויותר חכמים בתהליך השבחה שנעשה במשך 40 דורות על תקופה של אלף שנים, אבל הנקודה החשובה היא שהתהליך זה גם אם אכן התרחש הוא תוצאה של גורמים חיצוניים בלבד, אילוצים והגבלות שניתבו את יהדות אשכנז למקצועות ספציפיים של צווארון לבן, ותרבות למידה כל אותם גורמים חיצוניים לא קשורים כלל לגזע, אלא לסביבה
  אם נקח קבוצה של אבוריג'נים/אתיופים/בושמנים ונספק להם אותם תנאים במשך 40 דורות הם גם יגיעו לאותם הישגים

 23. שגיב

  צר לי, אבל ביטויים כמו "המיעוט היהודי המזרחי" לעומת "המוני יהודי מזרח אירופה" – ביטויים שאינם תואמים את המציאות – מעידים על חוסר אמינות של המחברת (אף שאני מסכים לדבריה בנוגע למשפחת נתניהו).

  נכון ל-2012, מספר היהודים יוצאי אירופה ואמריקה (וילדים לאב ממוצא זה) היה 1.65 מיליון (או 1.9 מיליון אם כוללים גם רבע מיליון יוצאי בריה"מ שאינם יהודים לפי ההלכה), בעוד שמספר יוצאי מה שמכונה "ארצות המזרח" (או ילדים לאב ממוצא זה) היה 1.5 מיליון. נכון שקיים פער של 10% ל"טובת" היהודים האשכנזים, אבל זה במפורש לא פער שניתן לבטא כ"מיעוט" מול "המוני".

  חבל שתיסכול (?) גורם להתייחסות לא אובייקטיבית, כי משפט בעייתי אחד יכול לפגום בכתבה שלמה.

 24. שושנה גבאי

  לשגיב- היהודים המזרחים הם מיעוט בעם היהודי . בתחילת המאה 20 היינו 8% ועתה אנחנו כ20% . אתה יכול לבדוק בעצמך ולגלות שאמת דיברתי.

 25. גילה זמיר

  ואחרי כל הניתוח המלומד הזה, בבוטום ליין הבוחרים של ביבי ושרה כמו גם אוהדיהם השרופים מאופיינים ביהודים מזרחים קשי יום. למה?
  כי אנחנו עוסקים בניתוחים מלומדים שמעניקים לנו נוחות זחוחה של חכמים ובעלי השכלה ושוכחים להתיחס להיבטים האנושיים הכי בסיסיים שרחוקים מהשכלה וחוכמה נעלה: רגשות נחיתות, הסתה, ליבוי יצרים. כל מה שהזין את הנאטישמיות בארצות הכי אפילות מזין את השנאה כלפי השמאל והאשכנזים (בדימוי הסטראוטיפים-דרך כלל הולם ביחד).
  ואת מטרת השנאה הזו בינתיים לא הצלחנו לרסק גם בהבנות הכי עמוקות. כנראה שצריך להסתכל על ההבנות האלו באופן אנושי יותר. ואנושי באופן שבו ביבי יודע לנצל את הרגשות הקשים לטבות המשך דישון חייו וחיי שרתו.

 26. מרגלית קון-מרמנצ'יק

  אנסה לפתור פה את הבעיה. איי קיו גבוה/אינטליגנציה ושאר סרגלים מנבאים את יכולתו של אדם לכישורים מסויימים בלבד על ידי מבחנים קבועים, זה המדד ובהקשר זה הוכח (לפי מחקרים, כל מחקר הוא סימן שאלה גדול אבל גם לפי עין אוביקטיבית ) שהתכונות האלה עוברות בתורשה. למה יהודים? התשובה לכך נעוצה במורשת הלמידה היהודית. בתקופות שונות בהיסטוריה חוכמה היוותה סכנה לשלטון קיים, כל למשל אסרה הכנסייה באירופה על כל השכלה מלבד המעמדות העליונים. כך גם היה באיסלם ובארצות שונות במזרח הרחוק. היהדות הייתה שונה מבחינה. הלמידה הייתה המציאות היהודית ולא די בכך היא הפכה להיות עיסוקה המרכזי. עוד לפני תקופת ההשכלה יש עדויות על נטישת יהודים רבים את דתם משום שלא היה ביכולתם לשבת בחדר וללמוד ולא רק משום שתעודת הזהות שלהם הייתה בהשכלתם, ממש כמו היום שבוא החכמים ביותר בקהילה החרדית משודכים לחכמים ביותר. הדבר קרה באירופה בחלקים בברית המועצות ובספרד ובעצם גרם לקהילה יהודית משכילה יותר. השאלה מי משכיל יותר הספרדים או האשכנזים היא פשוט מוטעת

 27. סתיו

  כל גילויי הגזענות הרבים בהם נתקלתי בחיי הגיעו מצד יוצאי עדות המזרח. כלפי אתיופים. כלפי רוסים. כלפי תימנים. כלפי פרסים. כלפי עירקים. בינם לבין עצמם. הגדילה לעשות חברה תימניה שאמרה שהיא לעולם לא תצא עם תימנים. שהיא מתעבת תימנים.

  ארבעה מאמרים נכרכו כאן , אחד אחרי השני.
  על אימוץ וקבלת דמות ״המזרחי הנחות״, או במקרה הטוב ביותר – מזרחי סינדרלה – בתקשורת.
  על פולחן האישיות והמעמד של בני משפחת אנטואנתניהו שמעידה שהם יצרו לעצמם מעמד מלוכה , שבוחרי הליכוד מכירים בו ומאמצים אל ליבם.
  על עוד מחטף של החוק אותו אונסים שוב ושוב כדי לשאת את צרכי המשפחה המלכותית.
  ועל מחקרים ותפיסות בנושא איי קיו של קבוצות אתניות.

  כל אחד מהמאמרים האלה ראוי לבמה משלו. ויחד עם זאת , למרות הקשר הלוגי הברור , קשירתם יחד עושה את ההיפך מכוונת המחבר.

  בני הסוג נתניהו מתנהגים כך לא מתוקף המחקר , ולא מתוקף נורמות, ולא מתוקף מצב חברתי נתון . במדינה שהמשפחות כבר מעורבות לחלוטין, שיוצאי עדות המזרח והמערב נמצאים יחד היל מהגן ובית הספר דרך בצבא האוניברסיטה והעבודה . במדינה שהעובדים והמנהלים (במגזר הפרטי !!!!) כבר מזמן נבחרים לפי כישורים. במדינה הזאת יש אפליה חמורה נגד אתיופים, דרוזים, ערבים ובדואים. רובה אצל עדות המזרח, ובנוסף – בינם לבין עצמם. המוטיב ספרדים- אשכנזים שחוק ודהוי , כשכל ילד שני במדינה מעורב. במדינה הזאת הסיבה היחידה להתנהגות המחפירה והשערורייתית של בני הסוג אנטואנתניהו – היא מבנה או הפרעות אישיות בלבד.

  אל תתנו להם תירוצים ונשק בנוסח מחקרים, מפוקפקים והזויים כאשר יהיו.