שי פירון שותק, מבקר המדינה עושה

בעוד השר פירון מסרב להיפגש עם מורות ומורי הקבלן, מבקר המדינה – בצעד חסר תקדים – פונה אליהם ישירות ומבקש שיצרו קשר
לילי בן עמי ואסתי סגל

לאחר יותר משנה, בה מורות הקבלן מחכות לשווא לפגישה עם שר החינוך שי פירון שהבטיח בכניסתו לתפקידו שתוך שנתיים לא יהיו יותר מורות קבלן, נראה שהאור מגיע מכיוון בלתי צפוי. בתחילת השבוע, יום ראשון בערב, ה-17 במאי, מבקר המדינה העלה פנייה יוצאת דופן באתרו:

משרד מבקר המדינה פונה למורים המועסקים באמצעות גופים מתווכים (עובדים "כתף אל כתף") להעביר אליו מידע רלוונטי ולשתף את צוות הביקורת בהיבטים השונים הנוגעים להעסקה זו. ניתן לפנות לגב' רות יוסף, באמצעות כתובת המייל: rutjo@mevaker.gov.il. משרד מבקר המדינה לא יפרסם את שמם של הפונים אליו.

בפנייה מבקר המדינה מפרט כי:

הבדיקה מתמקדת בעובדי הוראה שאינם מועסקים בידי משרד החינוך או הבעלות על בית הספר (רשות מקומית, רשת חינוך), אלא בידי תאגידים עירוניים, עמותות עירוניות או עמותות הורים.

משרד החינוך מאבד שליטה

הפנייה חסרת התקדים של מבקר המדינה, לקבלת נתונים מהציבור, מדגישה את בעיית היעדר הנתונים במשרד החינוך עצמו. מחקרים על תופעת מורות הקבלן מתריעים שוב ושוב כי למשרד החינוך אין שום מדיניות באשר לאיסוף הנתונים: בין אם מדובר בזהות המורות והמורים האמונים על חינוך ילדינו במערכת החינוך הציבורית, ובין אם מדובר במידע לגבי השכלתם ואופני העסקתם (מרכז המידע והמחקר של הכנסת, יובל וורגן 2011 וגם 2006).

העדר הפיקוח והבקרה מצד משרד החינוך מעוררים דאגה רבה, במיוחד לאור התרחבות ההעסקה הקבלנית בעשור האחרון. הקואליציה להעסקה ישירה בחינוך מונה לפחות 25,000 מורות קבלן בישראל, מתוכן 18,000 מורות קבלן שנספרו בדוח של הלמ"ס (מרץ 2014); ועוד 7,000 מורות קבלן שנמנו בדוח משרד החינוך (דוח ועדת דני בר גיורא, דצמבר 2011) אך נעדרו מדוח הלמ"ס. מספר הגופים המתווכים המעסיקים את מורות הקבלן ברשויות המקומיות מוערך במאות.

העדר נתונים והעדר פיקוח במשרד החינוך

המקרה הטרי של 1,300 מורות הקבלן של תוכנית היל"ה (המתוקצבת במלואה ע"י משרד החינוך מתוקף חוק חינוך חובה), הוא דוגמא קשה להתכחשות משרד החינוך ולחוסר האכיפה והפיקוח. רק לפני שבועיים, ב-30 באפריל מורות הקבלן נאלצו לגרור את קבלן "רשת עתיד" לבית המשפט, שכן הוא אינו משלם להן את מה שמגיע להן על פי תנאי המכרז שניסח משרד החינוך בעצמו.

סניף איגוד המורות והמנחות של תכנית היל מסרו כי הן פנו למשרד החינוך וביקשו את התערבותו, אך קיבלו תגובה לפיה מאחר ו"אין יחסי עובד מעביד" משרד החינוך איננו הכתובת אלא הקבלן. עינת אברהמי, מורת היל"ה וחברת הוועד, סיפרה שאילו שר החינוך היה מוכן להיענות לפגישה עם מורות הקבלן, היא היתה שואלת אותו מדוע על המורות להשקיע מזמנן היקר כדי לפקח ולאכוף את תנאי העסקתן, כאשר משרד החינוך התחייב להפעיל פיקוח ובקרה על התוכנית המופרטת.

מורות קבלן מבקשות להיפגש עם פירון
מתוך כתבה שפורסמה במגזין "הד החינוך", פברואר 2014

כאמור, על אף ש"הקואליציה להעסקה ישירה בחינוך" כוללת בתוכה את נציגות כל מורות ומורי הקבלן בישראל, מזה שנה וחודשיים ששר החינוך מסרב להיפגש עימם. השר מתחמק שוב ושוב מפניות מורות ומורי הקבלן. כך למשל הועברה ללשכתו שאלה – האם הוא יקיים את הבטחתו ולראשונה 4,000 מורות ומורי הקבלן של קרן קרב יקבלו שכר בחופש הגדול של 2014? תשובתו לא הייתה קשורה לשאלה. הוא ענה שבמכרז החדש הוותק יישמר. לאורך תקופה ארוכה זו, מתבהרת תמונת מצב מאכזבת ביותר – מילים לחוד ומעשים לחוד. על אף ששר החינוך פירון הבטיח להעביר את מורות ומורי הקבלן להעסקה ישירה, דבר לא קורה בכיוון זה.

מבקר המדינה, לעומת זאת, מגלה עניין רב בנעשה, עד כדי כך שמסתבר שהפנייה המפתיעה שלו עולה זו הפעם השנייה אחרי שכבר ביום ב', ה-12 במאי הוא פנה אל ציבור המורים לראשונה: ראוי לציין שרק בשבוע שעבר בדו"ח שהגיש ציין לרעה את מצב עובדי הקבלן במרכזים הדיגיטלים של פרויקט להב"ה, את חוסר הפיקוח על יישום הפרויקט, יעילותו ותוצאותיו וציין במיוחד "אף אחד לא בודק אם עובדי הקבלן המועסקים במרכזים בכלל מקבלים את השכר ואת הזכויות המגיעות להם".

לילי בן עמי ואסתי סגל פעילות בקואליציה הארצית להעסקה ישירה

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מריוס

    דיל: בלי עובדי קבלן במערכת החינוך וגם בלי קביעות. בואו נעבור להעסקה נורמטיבית בלי חוכא ואיטלולא של חוזה קיבוצי ושאר צרות.

  2. פריץ היקה הצפונבוני

    למי שלא עשיר או מקושר אין עתיד. לתשומת לב כל השוטים שהצביעו בעד היפיוף שהופיע אצלם כל יום שישי בסלון על המרקע וכל מה שענין אותם זה שנאת חרדים ומקסם השוא של השויון בנטל והשויון לא עבור ,,כל הזועביז האלה"