תרגיעו עם "האוטו שלנו גדול וצהוב", טוב?

המכירה של תנובה לברייט פוד הסינית הוציאה מהישראלים אקזוטיקה גזענית במיטבה
אבי דבוש

השבוע כידוע נמכרה תנובה – החברה הלאומית שלנו, פאר היצירה החקלאית, הבית של כולנו. החברה נמכרה ללבני הפנים. נו, אילו עם הרגשות הפטריוטיים המוגזמים והגעגועים לאימפריה. שותי התה ובעלי השריטה המלוכנית הבלתי מובנית. נמסרנו בידי הבריטים. נפלה עטרת ראשנו. הגבינה הפכה ללבנה.

אלו הכותרות שעשו את 2008. ליתר דיוק, אלו היו הכותרות דאז אם המסגור הנוכחי למכירה לברייט פוד הסינית – שרכשה מאייפקס 56% מן המניות בשווי 8.6 מיליארד שקלים – היה זהה למכירה דאז לאייפקס הבריטית. למי שפיספסו, ההתחכמויות האינסופיות סביב המכירה ל"צהובים", השנינויות על הגבינה עם הפגודה והגבינה הצהובה והטענות, הלכאורה פרקטיות, על "הגורמים הזרים" המשתלטים על הכלכלה ועל הקרקעות שלנו, מככבות השבוע בכל ערוצי המדיה שלנו.

מם של ניר גביש
מם של ניר גביש

קשה לראות את אותן הטענות, עם שלל מאפיינים סטריאוטיפים, מוטחות בבריטים – האירופאיים, המערביים, הרציונליים, עם החליפות והעניבות. ברגע אחד חזרנו לסיפורי הילדים שלנו על הסינים בעלי הבגדים המסורתיים, הזקנים והעיניים המלוכסנות. אקזוטיקה במיטבה. כי מיליארד סינים לא טועים, הם דומים להפליא האחד לשני, ובינינו – הם מפחידים.

אני תוהה האם קנייה של תנובה על ידי אייפקס לאחר מחאת 2011 היתה עוברת בשקט ציבורי גמור, כמו ב-2008. מקווה שלא. לא בטוח שהמחאה, גם אם הייתה, היתה מתובלת בקריאה כה גזענית של הקונים. מי שבכל זאת היה בהכרה ותודעה חברתית ב- 2008, זוכר את מאבק הרפתנים ורבים מהקיבוצים, כנגד המכירה של תנובה לאייפקס – מאבק שהקישוטים והסטריאוטיפים הגזעניים נעדרו ממנו לחלוטין.

מדובר בחטא קדמון. קרן אייפקס הבריטית, שמתמחה ב"סיבובים שכאלה" הכריזה עם הקנייה שמדובר במהלך לטווח קצר. הקרן הרוויחה, בפחות משש שנים, למעלה ממיליארד דולר על המכירה. כמה קיבלנו אנחנו? אפס שקלים. המס הלך כולו לטובת הממלכה המאוחדת. זהו "השוק הגלובלי" המובטח, בו עמלם של חוואים מקומיים נקצר על ידי קרנות פיננסיות שמעבירות ביניהן בעלויות ומשקיעות לטובת הדיווידנד הבא. חברה לאומית? בית? גאווה חקלאית? ממש. אלו כללי השוק, שעל מנת לשנותם אנחנו חייבים לייצר כוח משותף, ממוקד ונחוש.

אז בואו נעשה טובה ונתאפק עם עוד "האוטו שלנו גדול וצהוב" או משהו בסגנון. ביקורת על הכללים המעוותים היא חשובה. עבודה קשה ורצינית על יצירת חלופות היא הכרחית. הגזענות מיותרת ומתועבת.

והערה אחרונה: קשה להתעלם מן העובדה שתנובה היא חברה שמשווקת באגרסיביות שוק חלב, שמבוסס על ניצול קשה של בעלי חיים, כולל הפרדת וכליאת עגלים עם לידתם, בתאים זעירים, הכאה, סימום ופציעה של פרות ומחזורים אינסופיים של עיבור כוחני, על מנת לעודד את "הפרה הישראלית" לשפוע חלב. מדובר בחלק מן המנגנונים הנפשיים המדחיקים שלנו. במכירה כמו בהתנהלות. במובן זה, קשה לגייס תמיכה נפשית לחברה, תרתי משמע, המדחיקה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. השפוי משפיה

  תנובה לא נמכרה ל"ברייטפוד" אלה לממשלת סין.

  המשמעות היא שאיש לא יעז יותר להתעסק עם "תנובה" ,כי מי רוצה להסתבך עם ממשלת סין.

  אני רואה את הניסיון לארגן בעתיד מחאה בסגנון מחאת ה"קוטג'" שתושתק מיד על ידי הננסים הפטריוטים זקופי הקומה שיאשימו את המוחים בניסיון לפגוע באינטרסים הקיומיים של מדינת ישראל ובשיתוף פעולה עם האיראנים וארגוני שמאל אנטישמים בעולם

  ומי שחושב שאני מדמיין מוזמן לקרוא את המחזה "אנרגיה טובה" על דיוני לעדת הכלכלה בנושא הגדלת התמלוגים על יצוא הגז.

  אז כדאי שתרגיע אתה עם הצעקות הפבלביות על "גזענות" "גזענות" "גזענות"(לפחות נתנחם בכך שלא האשמת א האשכנזים..)

  1. מריוס

   מחזה של צ'יקי נחשב למחקר כלכלי מעמיק בימינו?

 2. ק

  בדיוק הבוקר פרסמתי על כך בעבודה שחורה. http://www.blacklabor.org/?p=54627
  תכלס מבחינת סוג החברה עדיפים הסינים, הם ינסו להשתלט על השוק המקומי באמצעות תנובה לא לרוקן אותה מנכסים ריאלים ל"יעל" אותה בדוחות לקראת מכירה ואז למכור.
  מה שאנחנו באמת צריכים זה חברות שהן באמת שלנו.

 3. חנה זהר

  אי תשלום המס מקורו בהסכמי הסחר הבינ"ל. מי שדחף אותם הן המדינות החזקות ובתנאים שהיו נוחים להן. התרוץ הוא מניעת כפל מס. אז אפשר היה לחלק את המס בין מדינת המקור ובין המדינה בה נוצר הרווח באופן שהחברה לא תשלם יותר אלא המס יחולק בין המדינות בשיעורים שניתן להתווכח עליהם.

 4. ארנון

  תנובה התנהגה כמונופול בריון ודורסני תחת בעלות ישראלית, מנהלים ישראליים ועובדים ישראליים, עוד הרבה לפני שנמכרה לגורמים זרים, בלי קשר אם אלו הבריטים או הסינים. יתר על כן – תנובה, פאר היצירה הישראלית, הכניסה לנו סיליקון לחלב (1995) ואף הכחישה זאת נמרצות עד שנגררה לבית המשפט. אבל לציבור יש זיכרון קצר מאד והרבה נוסטלגיה רגשנית.

 5. דרור BDS

  אהוד ברק רוצח ילדים ויאיר לפיד רוצח עגלים. הטכנולוגיה היא פרי שיתוף פעולה של העמלק הציוני והשטן, צבת בצבת עשויה. כך יירצחו מספר עצום של פרות בנשק ישראלי, ממש כפי שנרצחים ילדים באפריקה ובפלסטין בטכנולוגיה ישראלית. "יש לנו כבר כיום שיתוף-פעולה עם ישראל. נציגינו מגיעים לישראל בכל שנה 3-4 פעמים, ועשינו כבר שיתופי-פעולה עם חברות מתחום טכנולוגיית החלב כמו עם SCR (חברה העוסקת בפיתוח וייצור של מערכות לניהול חליבה – ע.א)".

  שוק החלב נחשב צומח מאוד בסין; לדברי לי, ב-15 השנים האחרונות צמח השוק בממוצע בכ-20% בשנה. לחברות החלב קשה להדביק את קצב הגידול בביקוש, ולכן הן שמות דגש על הפיתוח הטכנולוגי שאמור לייעל ולמקסם את התועלת מאמצעי הייצור הקיימים. אחת הסיבות להתעניינות בתנובה היא הרצון לייבא לסין את הטכנולוגיה לייצור המוצרים.
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000938487

  פעילי החזית לשחרור בעלי חיים, הצלמים רועי שפרניק והילה עוז, תיעדו ומתעדים את תעשיית החורבן הזדון והשמד ברפתות, בלולים ובחזיריות. מומלץ לכל מי שעדיין מדחיק, משתיק, מכחיש או שואל איפה הכסף ומה הוא ירוויח מרצח ילדים – בני אדם וחיות אחרות – להתבונן היטב בתמונות. עלוב ואפילו בזוי שפרט לאבי דבוש, איש מהכותבים על "צדק חברתי" ועל זכויות עובדים אינו עוסק בטבח ההמוני הנעזר בטכנולוגיות הזדון והשמד שפותחו במדינה הציונית, טבח המוני המשפיע קודם כל על האוכלוסיה הרעבה בעולם.

  רועי שפרניק – קירות שקופים
  https://www.facebook.com/shpernik/media_set?set=a.10201623222656043.1073741833.1642960061&type=1
  הילה עוז – מחנות ריכוז, עבודה והשמדה | ישראל 2014
  https://www.facebook.com/hilla.dmusic/media_set?set=a.617425691656562.1073741943.100001674119158&type=1

 6. רפונזל

  אפשר לקרוא לתגובות גזענות, אבל אפשר גם לקרוא להן חשש מהלא נודע.
  איננו מכירים עדיין את הסינים בתחום המסחר, כמדינה קטנה ודלה למדי במשאבים מרווח הטעויות שאנו יכולים להרשות לעצמנו מצומצם למדי.
  מלבד זאת מדינה שהממשל שלה עוד פחות דמוקרטי מזה שלנו, מפחידה. הייתי נותנת לאחרים להתגלח על הזקן שלהם.

 7. יפה

  לדעתי הקריאה מהשמאל הקוראת ללגיטימיות של העסקה נובעת משיקולים זרים. היא נובעת מהכמיהה להשפעה הסינית שעתידה לבוא בעקבות השתלטות על חלק ניכר מהכלכלה הישראלית. הסינים התנגדו לסנקציות על איראן , להתערבות בנעשה במדינות ערב ומהווה אנטיתזה להגמוניה האמריקנית בישראל. אותם פובליציסטית שזועקים נגד הגזענות מקווים שסין תאלץ את ישראל לוותר על חלק מהמרכיבים הלאומניים שבהתנהלותה.