התיק שנסגר מחוסר ראיות ספג קליעים

הרג הפלסטינים על ידי הצבא עולה מעת לעת לכותרות בגלל תיעוד יוצא דופן, אבל הוא לעולם אינו פוסק, ובדרך כלל מסתיים במלים "התיק נסגר מחוסר ראיות". זוכרים למשל את סאג'י דרוויש? או את יוסף שוואמרה?
פאדי עאסלה

כמעט עשרה ימים עברו מאז ששני צעירים פלסטינים, נדים סיאם נווארה ומוחמד מחמוד סלאמה (אבו דאהר), שניהם בני 17, נפלו קורבן לאצבעות החיילים הקלות על ההדק, בהפגנות יום הנכבה בביתוניא. גורמי הביטחון מיהרו להצדיק את ההרג בטענה שנשקפה סכנה ממשית לחיי החיילים, אולם הסרטון שעלה לרשת מתעד ירי קטלני מכוון ללא סיבה. הם גם שוב מיהרו לומר כי קיימת סבירות גבוהה שהסרטון מפוברק: "מאחר שאני למוד פיברוקים, עד שלא נגמור את התחקיר אני לא אגיד משהו חד משמעי…", אמר בכיר. "ביקשנו להעביר אלינו קליעים שנמצאו, ואנחנו מוכנים לקבל את זה גם עכשיו כדי להשלים את החקירה. נוכח העובדה שיש סרט, ננסה לאמת את הסרט מול המג"ד שהיה בשטח וכוח משמר הגבול".

מן הצד השני, העביר אביו של נדים נווארה תמונות של התיק שנשא בנו על גבו בעת שנורה, ואמר שהוא מוכן למסור את התיק לבדיקת מומחים בלתי תלויים. לטענת האב, אחד הקליעים נבלם בתיק. 

אך כל זה בעצם לא חשוב. הפלסטינים כבר יודעים שהתקרית הזאת לא מיוחדת או חריגה. היא חוזרת על עצמה שוב ושוב, היא חלק משגרת חייהם היומיומית. מינואר 2014 עד היום נהרגו מעל 20 פלסטינים, רובם בין הגילאים 20-30. מי זוכר את סאג'י דרוויש, סטודנט לתקשורת באוניברסיטת ביר זית, בן 20 שמת מפגיעת כדור בראשו ב-10 במרץ? ומי זוכר את יוסף שוואמרה, בן 14 שנורה למוות ב-19 במרץ כשחצה את גדר ההפרדה באזור חברון?

הפלסטינים זוכרים את כל השמות הללו, והם יודעים כבר שזה רק עניין של זמן עד הקורבן הבא. מי הוא יהיה ומאיפה יבוא – אין לדעת. מה שבטוח הוא ששום דבר לא יעצור את ההרג. הנערים והצעירים האלה, שרובם נולדו בתקופת האינתיפאדה, גדלו ועיניהם נשואות לעתיד טוב יותר של חירות. שום דבר לא יניא אותם ממאבק כל עוד המחסומים ניצבים בדרכם, כל עוד החיילים הישראלים מתהלכים ברחובות כפריהם, על גגות בתיהם, בכניסות לערים; כל עוד הפלסטינים לא נהנים מזכויות אדם הכי בסיסיותזכות התנועה, זכות הלימודים, זכות לחיות בביטחוןהם ימשיכו להתנגד, והקורבנות עומדים בתור.

הרג פלסטינים

הפלסטינים ביקשו חקירה הוגנת, אך הם יודעים שזה לא יקרה. סביר להניח שלאחר החקירה הם ישמעו את אותן מלים מוכרות: "התיק נסגר מחוסר ראיות". רק היום פורסם ב"הארץ", כי מתוך 18 חקירות מצ"ח בעקבות מוות של פלסטינים בשנתיים האחרונות – רק שלוש הושלמו, ורק מקרה אחד הגיע לכדי כתב אישום והוביל להרשעה של חייל צה"ל. הפלסטינים גם יודעים שלפי נתוני "יש דין", 97% מהתיקים שנפתחו בגין אלימות מתנחלים נסגרו, והם יודעים שמתוך 240 תלונות שהוגשו נגד חיילים שביצעו עבירות פליליות נגד פלסטינים, רק 103 תיקים נפתחו ורק כתב אישום אחד הוגש. הם יודעים, ובכל זאת הם ימשיכו להפגין, ליידות אבנים (זכות ההתנגדות שמורה לפי החוק הבינלאומי בשטחים הכבושים) ולהביע התנגדות לכיבוש המתמשך.

בו בזמן, החיילים כבר רגילים לאצבע קלה על ההדק, ורבים מהם כבר טעונים בשנאה נגד הפלסטינים. החייל פשוט לוחץ והורג – ומה יקרה? עוד חקירה?

שיהיה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  עד שהן תצאנה לאור – לא חשובה המסקנה. ה"עובדה" שחיילי צה"ל רצחו במתכוון צעירים פלסטינאים "תמימים" נצרבה אצל כולם במיוחד אצל דורשי רעתנו, בתודעה.
  בכלל , בעת הזאת, מוטב שה"חכם" ינצור את לשונו ( אפילו דובר צה"ל ) ולא יביע דעתו, עד לסיומה של החקירה. גרוע מכל אם ימצא, שלאחר ההכחשה, באמת הפלסטינאים נורו מאש חיה ( אני תקווה שזו לא תהיה המסקנה ).
  חייבים לברר בהקדם: האם היה שימוש בכדורים חיים; אם כן – האם זה נבע מתוך טעות ולא בכוונה תחילה ולא בפקודה; אם היו חריגות מההוראות חייבים להעמיד לדין במיידית את המבצעים.

 2. שאול סלע

  במאי 47 פחות משנה לפני הכרזת המדינה נמצאה גופתו של אלכסנדר רובוביץ' שנרצח כנראה ע"י רוי פאראן. רוי פאראן נשפט וכמו בסרט "בשם האב" זוכה. משום שהמקרה היה יחיד קמה זעקה. כאשר מדברים על הכיבוש הישראלי לא ברור אם יש פחות מ 1000 או יותר מ 1000 מקרים של טיוח חקירות של רצח של פלסטינים ע"י ישראלים.ישראלים הכוונה לאנשי "כוחות הבטחון" או מתנחלים

 3. יאיר

  לא היה ירי ולא היה הרג. הייתה הצגה, קפיצת פזצט"א כתוצאה מירי כדורי גומי ממרחק 100 מ'. מוחמד א-דורה חלק 2

 4. פריץ היקה הצפונבוני

  דו"צ משקר כל הזמן אלא אם כן הוכח ההפך. ללינקולן אמר א,,אפשר לשקר למעט אנשים הרבה זמן.אפשר לשקר להרבה אנשים מעט זמן צה"'ל מנסה לשקר את כולם כל הזמן די מצליח בעזרת הכתבלבים שלו הרבה אנשים מאמינים לו בלי הניד עפעף.