כשאורטל הפכה ברגע את יחסי הכוח

למה לבוא בטענות לאדם, לאשה, שהגנה על עצמה בפני איום פיזי מפורש, זאת בדיחה
הדס רפאלוב

היו כל כך הרבה רגעים יותר מרגשים בפרק האחרון של "האח הגדול", כמו למשל ההסבר בפריים-טיים על למה "ערס" זו מילה גזענית. כל השיחות שהתרחשו מסביב לזה וירדו בעריכה אבל הועלו אחר כך בפייסבוק ריגשו אותי עד דמעות. בכלל, הרעיון שאורטל בן דיין זקוקה להגנה, להגנתי, מרגיש לי מגוחך. אבל אבל אני רואה כל כך הרבה חוסר הבנה בקשר לאקט ההתפשטות שלה, והנושא לא מפסיק לצוץ לי בפיד כבר כמה ימים. כל הסיטואציה עוררה בי הזדהות עמוקה.

קודם כל, אני כל כך מכירה את זה שאת למודת ניסיון בלעמוד על שלך ולהתמודד עם איומים ואלימות. את למודת ניסיון ולכן מגיבה אחרת, את לא נבהלת בקלות, את לא מתקפלת ואת לא עומדת ומחכה בחוסר אונים לדחיפות ולתקיפה הפיזית. בתור אשה החברה מצפה ממך להיבהל, לצעוק "תעזוב אותי" כשמתחילים להפעיל עלייך כוח פיזי ולחכות שהגברים ליד יבואו לעזרתך. כל חריגה מהנורמה הזאת – לא נבהלת, לא עמדת וחיכית בחוסר אונים לתקיפה, שלא נדבר על אם החזרת – כל חריגה כזאת והסביבה מתהפכת עליך ברגע; עוברת ברגע אחד מלהסתכל עליך כאשה חסרת אונים שזקוקה להגנה, ללשפוט אותך על ששברת את הכללים ואת התפקיד שנתנו לך. את לא חסרת אונים? את מגינה על עצמך? את לא ראויה להגנה, אלא לעונש.

וזה מה שאורטל עשתה. הגנה עצמית, פעולה ישירה לא-אלימה. הורידה חולצה, הפכה את יחסי הכוח ברגע. אותם יחסי כוח שהופכים את החזה שלנו, משלנו לאובייקט מיני, שצריך לכסות ולהסתיר. למי שלא הבין את הכוונה ב"הטרדה מתקנת", ההקשר הוא לא אפליה מתקנת, ההקבלה היא לגזענות מתקנת. כמו בגזענות מתקנת, הפכו על המדכא את יחסי הכוח. כמו בשרשור "מה אשכנזי בעינייך", כשפתאום סימנו את המדכא שהיה שקוף עד עכשיו, ככה הונכחה האלימות. האלימות המרומזת והלא מדוברת שנוכחת כל הזמן, שכולנו חיות איתה יום-יום ומתקפלות וזזות, באוטובוס, ברחוב, בעבודה, בהופעה. האפס שחוסם לך בכוונה את הדרך ברחוב, הרגל שנדבקת אלייך באוטובוס. אלימות שגרתית, רוב הזמן לא צריך אפילו לאיים במילים, אנחנו פשוט זזות. במקרה הזה היה איום מפורש של שימוש בכוח.

גם ההתפשטות הוציאה ממני טונות של הזדהות, כי ככה השתחררתי מהצבא לפני 11 שנה. התפשטתי בחדר הכניסה לוועדת חריגים ושיתקתי את הבקו"ם לשעה. פשוט ישבתי שם ערומה ואכלתי תפוח, זה הספיק כדי להקפיץ את המפקדת של הבסיס, קב"נית וקצין המעצר של הבק"ום. הגעתי ישר לכלא לשבוע, שהסתיים בשחרור מהצבא. לטובתי היה, שלאף אחד היה אסור לגעת בי כשאני ערומה חוץ מלשוטרות צבאיות. כך ישבנו כולנו וחיכינו להם ביחד שעה, תוך כדי שאני מסרבת לניסיונות דיבוב של הקב"נית, שניסתה לפרק את המצב. היה קטעים.

זו וגם זו פעולה ישירה לא-אלימה. שתיהן הגנה עצמית. לבוא בטענות לאדם, לאשה, שהגנה על עצמה בפני איום פיזי מפורש, זאת בדיחה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שעשוע

  איזה איום יש במשחק טלוויזיה, שהמילה "נחות" תעשה איתו חסד? שבו המתמודדים חשופים לעין המדינה ו"רבים" על תור במקלחת? כש"העוולה החברתית" היא נטילת התור – ו"התגובה הנחושה" היא התפשטות מול מיליונים, ולהעשרת הקופה של אבי ניר ושות'?

  על זה להשחית תילי תילים? *על זה*?

  "האח הגדול" היא לחם ושעשועים להמון אומלל, הסחת דעת מהחיים עצמם. כל עיסוק בתוכנית משרת את ערוץ 2, העלוב, הדכאן, המשחית, והאשכנזי כל כך. ערוץ 2 הוא כלי חשוב בשמירת הסדר הקיים, עידוד הבערות, חיזוק דעות קדומות וסטראיוטיפים. העריכה היא *לעולם* בידי ערוץ 2 והאח הגדול – לכן אין כל סיכוי שמישהו יבוא ויחולל מהומה מבפנים. הגולם לא יכול לקום על יוצרו. רק להישאר גולם.

  גב' בן דיין, כבודה במקומה מונח. שתרוויח מיליון או שתמצא שלווה לנפשה, זה כבר עניין שלה. אבל הטענות העלובות (מצד אנשים שבימים כתיקונם ראוי להעריך), כאילו "כך מחדירים דעות רדיקליות לפריים טיים" – הן לעג לשמו.

  וגרוע מכך: את מוזמנת לראות איזה נזק, עצום, מחוללת ההשתתפות של בן דיין, כ"נושאת הדגל המזרחי-פמיניסטי", למאבק המזרחי-פמיניסטי. איזו איבה נוראית, ומצד נשים ומזרחים, במספרים מבהילים ממש. מדכא. התחבולה של אבי ניר ושות' הצליחה.

  1. אבי פיטשון

   תחושת האימפוטנציה האינסופית והנצחית מול האימפריה של ערוץ 2 משרתת את הצורך של אגפים בשמאל הרדיקלי להישאר צודקים ולהימנע ממגע עם העולם המזוהם והנגוע. בן-דיין הגיעה למרכז הדיון הלאומי על בסיס תעמולה ורצון לשינוי, כמו שאומרים, ביי אני מינס נססרי. ההיפך מהשמאל הפחדני שממהר למצוא כל תירןץ ללעמוד מהצד ומבחוץ ולצקצק את חוסר הרלוונטיות שלו.

   הדינמיקה במסגרתה המרכז מנסה לנכס שיח שוליים היא דינמיקה מוכרת וישנה. התגובה של האגף הפחדני והטהרני בשמאל – לסגת אוטומטית מכל חזית אליה נכנס המיינסטרים – משרת את האינטרס של אותו שמאל בהיותו נבואה המגשימה את עצמה – הנה, עובדה שערוץ 2 מנצח! אין בזה דבר יותר מנרקיסיזם אגוצנטרי

   כל פעם שהמרכז מנסה להכיל שיח שוליים הוא לוקח סיכון. המרכז איננו אומניפוטנטי. משחק השוק הדמוקרטי כופה עליו לקחת את הסיכונים הללו. אכן, יש סיכוי גבוה שבן-דיין תונצח כליצן. אבל הנסיגה-מראש של אגפי השמאל הטהרני עוזרים לזה לקרות וככאלה הם משת"פים בדיוק כמו שהם מאשימים את בן-דיין, רק יותר פחדנים וצבועים, בצד, באיזור הבטחון הצדקני שלהם

   1. זוכמיר

    המרכז זה לא "האח הגדול". לא כל מה שקורה בטלוויזיה זה המרכז.

    1. אבי פיטשון

     אני נוטה להסכים, התגובה שלי היתה לשעשוע שרואה בערוץ 2 מרכז בעל כח השחתה טוטאלי

  2. הדס רפאלוב

   תקשיב זו אחת התגובות הכי משעממות שראיתי. לפחות אם היית מגיב לנושא ולא סתם שופך תילי תילים של רעל.

 2. אבי פיטשון

  מהם "החיים עצמם" שאת/ה חי/ה, מי שאפילו אין לו/ה אומץ לחתום בשמו/ה? ובאיזו חוצפה להאשים את מי שנעמדה בחזית על יצירת איבה כלפי האג'נדה שלך, איבה שהיא תוצר של עשרות שנים של פעילות מנוכרת ומנותקת של שכמותך ולא של התערטלות בתוכנית בידור. אי אפשר להחזיק את המקל בשני קצותיו. אי אפשר בעת ובעונה אחת להגיד שהופעה בערוץ 2 היא היעלמות מוחלטת בלוע הסטאטוס-קוו, וגם לטעון שהיא מעוררת עוינות כלפי הרעיון הפמיניסטי-מזרחי, או במלים אחרות, אי אפשר לומר סעת ובעונה אחת שלהופעה של בן-דיין בערוץ 2 אין השפעה אבל יש השפעה עצומה.

 3. מעין

  ואני תוהה אם יש בכלל טעם להגיב ל'שעשוע' ודומיו שנורא אוהבים להשתמש במילה 'משחית'- או שמוטב לי סתם לפהק.

 4. אבי פיטשון

  הגבתי ל"שעשוע" בהסכמה עם מה שאמרת. אם לא הבנת, לא נורא. אם השתעממת, תראי טלוויזיה

 5. אבי פיטשון

  כמו כן , בהתחשב בכך שיש 4 תגובות מתוכן 2 שלי ואחת שלך, אני לא בטוח על איזו סטטיסטיקה את מבססת את הטענה "אחת התגובות המשעממות". מתנצל שלא הסכמתי איתך ע"פ קווי התוואי שאת מציבה. אבדוק היטב את עיקרי הדוקטרינה שלך ואשתדל להשביע את רצונך בעתיד

  1. הדס רפאלוב

   אבי, לא בטוחה אם הגבת אלי אבל כמו שניתן לראות מהשירשור, התגובה שלי היא כמו שלך, תגובה ל"שעשוע". אז תרגיע

   1. אבי פיטשון

    מתנצל על אי ההבנה!

 6. עודד

  איזו איום בדיוק הופנה לאורטל? האם ההצהרה של אלדד ״אני אכנס לפנייך״ היא איום באלימות? כזה שמצדיקה שימוש בפרקטיקה העתיקה ביותר של הטרדות מיניות, דהיינו להפוך סיטואציה לא מינית למינית כדי להביך את הצד השני ולהשתיק אותו?
  או שאולי היה פה ויכוח קטנוני על התור במקלחת, ואורטל בן דיין הגיבה באימפולסיביות באלימות (מינית) ואחרי זה ניסתה להצדיק זאת באג׳נדה פוליטית. אולי זו לא הטרדה מתקנת (כי אין שום דבר מתקן בהטרדה ועצם הדיון הזה מצחין מציניות ומניפולציה) אלא סתם הטרדה?
  אולי אנחנו עדים פה לאותו מחול קטגורים כה מוכר שמלווה כל הטרדה מינית שמבוצעת על ידי דמות מוכרת. החברים יוצאים להגן עליה והכי חשוב – להאשים את הקרבן. אלדד ביקש את זה, נכון?

 7. steve

  עכשיו רק ראיתי. הייתם צריכים להזהיר להכין שקית הקאה מבעוד מועד.
  מישהו ב"הפקה" החליט לעשות "מחסור" במקלחת ואנשים מבוגרים רבים ביניהם לפי כללי המשחק שלו? ואנשים מבוגרים אחרים צופים בזה וגם מקבלים השראה למחשבות על החיים ובכלל?
  אקט לא אלים? אורטל בן דיין נראית כמו כל מה שמכוער בישראלים: כוחנית, מתנשאת, קטנונית, מזלזלת בזולת. זה לא שהיא מזרחית, זה שהיא מגעילה.
  לו אני הבחור עם הזקן הייתי פשוט מתפשט ונכנס למקלחת. ונראה את יחסי הכוח המתהפכים שלך.

 8. אמיר

  כשלא רוצים להתייחס לתוכן מתייחסים לצורה שבא נאמר (צעקות, פתיל קצר)
  כשלא רוצים להתייחס לתוכן מתייחסים לאכסניה של האירוע
  (ערוץ 2, האח הגדול, מקלחת)
  כשקשה לטעון כנגד אומרים – לא עכשיו, לא העיתוי המתאים …
  כשלא רוצים להתייחס למהות פשוט בורחים הצידה …
  זה קל. מסך עשן
  אבל – אורטל בן דיין אומרת ועושה דברים שאולי קשים למישהו לעיכול וזו חלק מהסיבה שהם אמת חיה..

  1. זוכמיר

   ראיתי הרבה ציצי בחיי. לא קשה לי לעכל גברת אחת שמורידה חולצה (ועוד בטלוויזיה, אוהו!). היא פשוט רודפת תשומת לב ולא צריכה להלקח ברצינות.

 9. מזרחי שנגעל

  אורטל בן דיין משתפת פעולה (ואף אומרת שהיא "מתה עליו") עם אותו אח גדול שהטריד מינית בשידור חי:
  "דנה, יש לך חצי דקה לפנות אל הצופים ולשכנע אותם למה את זו שרוצה שאני אשחק לה עם הבולבול בין השדיים"
  הטרדה מתקנת?לא ולא. נרקסיזם חולני שאין לו דבר וחצי דבר עם השיח הפמינסטי או השיח המזרחי.

 10. שאול סלע

  אני יודע על שלושה מקרים שבהם לאדם אין שליטה כאשר הם מתרחשים

  1. התקף אפיליפטי
  2. אירועים מאנים למי שלוקה בהפרעה דו קוטבית
  3. חוסר שליטה במתן שתן

  לפחות אחד מהארועים האלה אני חוויתי וזה מאוד מאוד לא נעים.

  אורטל סיפרה בפייסבוק שהגישה תלונה למשטרה כנגד גבר שהשתין ברחוב. הסברתי לה בעדינות שגברים סובלים מבעיות אורולוגיות החל מגיל מסויים, ושמשטרה לא תיקח גבר לאורולוג. למיטב הבנתי פניה למשטרה שמרביצה למפגינים הופכת את המתלונן למוסר.

  אורטל לא כתבה על כך פעם אחת , אלא ארבע פעמים ולא התייחסה כלל להסברים שנכתבו. את אורטל לא עניין בכלל שמדובר בגברים שלא מודעים לכך שיש חומרי חבישה, ולא סוטי מין.

  ולהדס

  הפרעה פסיכיאטרית אי אפשר לזייף, אם היו שולחים אותך להסתכלות במחלקה סגורה , היית מתגייסת בשמחה. כל זאת בהנחה שאכן את לא סובלת מליקוי שמופי בקובץ האבחנות הפסיכיאטרי

  1. דרור BDS

   שלום שאול סלע.

   ראשית, הפרעה פסיכיאטרית אפשר לזייף. שנית, אף פורע ציוני לא היה שולח אותה להסתכלות במחלקה סגורה. שלישית, קובץ האבחנות הפסיכיאטרי הומצא, פותח, שוכלל, מומן, שווק, ועודד ע"י ארגוני טרור.

   מעשה ההתנגדות המופתי שתיארה כאן הדס רפאלוב אינה הפרעה פסיכיאטרית. לא המתנגדת ניסתה לזייף אלא הציונים – בעלי הממון הם בעלי השררה – הם אלו שניסו, ללא הצלחה, להפעיל עליה טרור נפשי. במילותיה שלה: "כל חריגה מהנורמה הזאת – לא נבהלת, לא עמדת וחיכית בחוסר אונים לתקיפה, שלא נדבר על אם החזרת – כל חריגה כזאת והסביבה מתהפכת עליך ברגע; עוברת ברגע אחד מלהסתכל עליך כאשה חסרת אונים שזקוקה להגנה, ללשפוט אותך על ששברת את הכללים ואת התפקיד שנתנו לך. את לא חסרת אונים? את מגינה על עצמך? את לא ראויה להגנה, אלא לעונש".

   דוגמאות לא חסרות. גדולת המתנגדות בכל הזמנים טלי פחימה היא דוגמה מובהקת לטרור שהפעילו הציונים לפני שהובסו. תחומים אחרים: גילה אדרעי – יו"ר ועד עובדי הרכבת, אליס שלזינגר – שהחליטה לא לייצג את ישראל ("איגוד הג'ודו ביקש לבצע לי בדיקה פסיכיאטרית דחופה במטרה לגרום לאשפוז כפוי") http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4508820,00.html
   אני מתעקש ומביא כדוגמה גם את מאי גולן. לאחרונה נאלצתי בעצמי להכריז על DSM כעל ארגון טרור עקב הפיגוע ההמוני הבא
   http://alllies.org/blog/archives/36252#.U445dfmSycE

   וזה מה שהדס רפאלוב עשתה. הכריזה על הצבא הציוני ועל הDSM כעל ארגוני טרור, או בשפתה: הגנה עצמית, פעולה ישירה לא-אלימה. הורידה חולצה, הפכה את יחסי הכוח ברגע. בזמנו, כאשר הפורעים נדרשו לבשר תותחים בכמויות מבהילות כדי לקדם את האינטרסים הפוליטיים הצרים שלהם – ממון ושררה, ייתכן כי התנגדות מסוג זה הייתה מביאה את המתנגדת להסתכלות במחלקה סגורה. לו הייתה נולדת עוד קודם לכן, יתכן והציונים היו מאשימים אותה במעשי כישוף ומאגיה שחורה והיו מעלים אותה על המוקד או סוקלים באבנים. לאחר מה שמכונה מלחמת לבנון, וביתר שאת בתקופת האינתיפאדה הראשונה, השתנתה המגמה הזו. כשראשוני הסרבנים המוצהרים החלו להיכלא, הציונים חששו יותר מכל מפיגוע תודעתי בינ"ל. לכן, בנוסף למקל הם הציעו גזר, שידלו במתק שפתיים ובדברי נועם (לו תמר זנדברג שרת הבטחון הייתה נותנת גראס רפואי). כל דכפין ייתי ויתק(מ)ב"ן, כל דצריך ודלא צריך ייתי ויפסח על מה שלימים ייקראו גזירות השמד החורבן והזדון.

   על פשעי הפסיכיאטרים הארורים ששיתפו פעולה עם הצבא הציוני בימים ההם וגם בזמן הזה עדיין לא נכתב מספיק. מבין תגובותיך הרבות החושפות טפח ומכסות טפחיים ניתן להסיק בקלות כי עדיין נשארו פשעים רבים שלא זכו לחשיפה. דווקא אתה, כאחד הקרבנות של פעולות האיבה הציוניים, חייב לתמוך בכל מי שלא הלך, קל וחומר הלכה, בדרך כל אשכנזי -התק(מ)ב"ן עם משטר האימים ועם משטרת המחשבות. שהרי לא נאמר: "נחנקנו כבר, שר הבטחון מר משה יעלון, נחנקנו", אלא פושע המלחמה משה יעלון (או נכון לאז, פושע המלחמה שאול מופז) הוא זה שזעק: "נחנקנו כבר, הדס רפאלוב, נחנקנו".

   תבורך הדס רפאלוב. תבורכנה כל ההולכות בדרכה.

   1. זוכמיר

    התגובות שלכם נהפכות לקוהרנטיות פחות ופחות.

   2. שאול סלע

    וכמובן שאין זה מספיק לא לשרת ביחידות עורפיות,אסור לשרת בכלל

 11. עמית

  קצת בעייתי למסגר את הסיטואציה כתגובת-מנע של אישה לאלימות מצד הגבר, כאשר לפי הסירטון חילופי הדברים האחרונים ביניהם לפני שהתפשטה היו: "מה תעשה אתה תגע בי?" "אני אכנס למקלחת, לא אגע בך."

  האמת היא שמה שהיה כאן זה בעיקר צעד ילדותי שנעשה בעצבים מצד מי ש"לא הייתה מוכנה לצאת פראיירית". לא צריך להתרגש מזה כל כך – רואים כאלה דברים כל יום מהתור במכולת לתור במשרד הפנים – אבל גם לא צריך לתת לזה נופך של איזה יוזמה אידיאולוגית הירואית. מה שבטוח זה שהיא רק חיזקה את תחושות הנתק והאיבה כלפיה בקרב קהל הצופים המסוים עליו היא אוהבת לדבר.

  1. קול שפוי

   בפרט שאורטל גנבה את התור הזה מדיירת אחרת. זה לא היה התור שלה למקלחת. אבל העובדות לא משנות לחברות של אורטל.

   1. צ'יקי

    יש בזה משהו פואטי: פמיניסטית רדיקלית דורסת אשה אקראית כלשהי כדי להעביר נקודה סימבולית חסרת השלכות ממשיות, וגונבת את כל תשומת הלב תוך כדי.

 12. ג. אביבי

  אני מסכים כמעט עם רוב מעשיה של בן-דיין, למעט הברית המוזרה שלה עם פרופסור חצרוני.
  לגבי 'האח הגדול', הופעתה יכולה להיות הישג מסוים בטווח הקצר למאבק הפמיניסטי ואפילו לשיח המזרחי. אלא שהחסות של ערוץ-2 מבשרת כמעט בוודאות שהמסר הפרו-מזרחי יוכפש או לפחות יוכהה.
  אם אפשר לראות משהו המאפיין את ה"תודעה" המזרחית זה האירועים סביב המתנחל האשכנזי הגזען אלעד. הנ"ל מפיץ אמירות אנטי מזרחיות ("ערסים נולדים עם גורמטים ביד…אורטל-שונטל") לחימום מדורת השבט הגזעני. אלה כונו בצדק ע"י אורטל כפשיסטיות וגזעניות. הפשיסט הגזעני הנ"ל מרגיש די נוח בחבורה שבתוך הבית. להוציא אורטל ומזרחי אחד שהכניס אותו לרשימת המועמדים להדחה על גזענותו, שאר המזרחים והמזרחיות די סובלניים כלפיו. רוב המזרחים שם מרגישים די נוח עם הגזען הנאלח ההוא, שרואה בהם תתי-אדם, ואי-נוחות עם אורטל שנלחמת את מלחמתם נגד הגזענות האשכנזית. הם נמלטים אל מרחבי השמרנות המזויפת כדי להצדיק את עמדתם העלובה והתבוסתנית נגד אורטל. חלק מהמזרחיות חושבות שגזענות אנטי מזרחית לא נוגעת להן, כך לפחות ע"פ יחסן החנפני לגזען הלבן. זאת, משל היו כלי בידי ערוץ-2 לחיזוק האמירה האשכנזית הגזענית הנפוצה – "פרענק איז אחאייע, פרענקינה אמחאייע" (בתרגום מעשי: מזרחים הם חיות, מזרחיות הן תענוג = במיטה לגבר האשכנזי).
  ברור לי שהרבה אירועים שם מבוימים, אבל התנהגות המזרחים שם די מאפיינת את תודעה התבוסתנית של רוב המזרחים ביחס לצורך במאבק לשוויון.

  1. ג. אביבי

   בינתיים נראה שרוב המזרחים נרגעו ביחס לאורטל.

  2. צ'יקי

   לדעתי זה משום שהוא חתיך

  3. עמית

   אתה מייחס למזרחים עמדה פאסיבית. אבל האמת היא שהעמדה שלהם די ברורה; רוב המזרחים בבית האח הגדול, ורוב המזרחים הצופים באח הגדול (הבט בדף הפייסבוק הרשמי של האח או בכל כתבה עליה), הבהירו באופן די חד משמעי שהם לא סובלים את דמותה הציבורית של אורטל.

   האם כולם עלובים ותבוסתנים, או לחילופין, באותה מידה שאתה מדגיש את הזהות המזרחית שלך (מה שזה לא יהיה) על פני הזהות היהודית, הציונית (אותה אתה דוחה) והישראלית שלך, הם עושים בדיוק הפוך?

   1. ג. אביבי

    אפילו מצפיה מרפרפת ב'האח הגדול' אפשר לראות משהו שאמור להפחיד את גזעני אשכנז ואותך: המזרחים מסוגלים להבין מי באמת האויב שלהם. אתה מנסה לאלץ כאן דיכוטומיה פרימיטיבית: או בן-דיין או ציונות על כל האנטי-מזרחיות שבה. אלא שהמזרחים בכלל, מה לעשות, מסוגלים למורכבות הרבה יותר גדולה – לא פחות מהאשכנזים. כבר כעבור כמה ימים מניסיון ההדחה נגד אורטל שהם היו שותפים לו, כעת רובם בבית 'האח הגדול' סולדים יותר מהגזען האשכנזי הנפוץ אלדד. רק 'פרק' אחד עבר וכמעט כל מי שהכניס את אורטל לרשימת ההדחה השניה – כל כך לא מפליא – היו אשכנזים. המזרחים יכולים לסלוד או לא לסלוד ממעשיה של אורטל ובו זמנית לדחות את ההתנהגות הגזענית של מי שמסמל שם את פשעי הציונות האשכנזית הגזענית – זאת שאלדד מייצג ביעילות.
    ברור שרוב המזרחים היום רואים עצמם עמוק בתוך הציונות, אבל זה בעיקר משום שהם עוד לא הפנימו את המהות האמתית שלה. הם מפרשים ציונות כא"י – בית ליהודים באשר הם. נקודה. אלא שהציונות המדינית זו השולטת בחייהם היא כל כולה פרויקט קולוניאליסטי למען האשכנזים ע"ח המזרחים והפלסטינים. ברור שיעבור זמן עד שרוב המזרחים יבינו זאת.
    "… ורוב המזרחים הצופים באח הגדול (הבט בדף הפייסבוק …), הבהירו באופן די חד משמעי שהם לא סובלים את דמותה הציבורית של אורטל…" – ונניח שכולם כאחד סולדים מאורטל – האם זה הופך אותם למצדיקי הגזענות האשכנזית ציונית או למכחישי פשעי הגזענות האשכנזית? אתה טוען שכל הצופים המזרחים ב'אח הגדול' הגיבו שם בדף הפייסבוק – בדקת בעצמך כמה מזרחים צפו בתוכניות? וידאת שכולם הגיבו בדף הפייסבוק הנ"ל? בדקת שכולם/רובם המוחץ הצביעו ע"פ טענתך? ספרת מאות אלפי תגובות מזוהות של מזרחים? לא קצת התחלקת על ההיגיון?
    את הפרשנות המאולצת שלך כדאי שתגבה בעובדות של ממש ולא בהרהורי לבך הציוני והאנטי מזרחי.

    1. עמית

     לא ניסתי להוכיח כלום. רק להצביע על דבר אחד – אנשי "השמאל הרדיקלי המזרחי" מנותקים מרוב המזרחים בישראל. אין לי כוונה להכנס לדיון כמה התפיסה שלך של הציונות שגויה. רק חשוב שתבינו משהו: המזרחים לא פאסיבים, וגם לא "תבוסתנים עלובים", העמדה של רובם ברורה וחדה; והיא פשוט מנוגדת לזו שלכם. האנטי-ציונות שלכם לעולם לא תעבור ולעולם לא תתקבל. רוב המזרחים לא צריכים את אורטל בן-דיין כדי לדעת שיש גזענות ביחס ל"מוזיקה מזרחית" בישראל, לעומת זאת אף אחד לא יסתכל בכלל לכיוון הצדדים האחרים – האנטי ציוניים – של האידיאולוגיה שלה. והאמת שנראה שהיא די מודעת לזה ולכן מצניעה, שלא להגיד מעלימה לחלוטין, את הצדדים האלה בבית האח הגדול. עד היום לא שמעו מהם. גם הרטוריקה האנטי-אשכנזית המתלהמת שלה, שכבר הפכה למקובלת בחוגי השמאל המזרחי, מתקבלת בתדהמה בקרב רוב המזרחים (שוב, ראה כל כתבה\אתר עם תגובות מזוהות). לא לרבים יש בעיה עם טיעונים על אפליה, אבל שנאת אחים פנים יהודית לא מתקבלת בברכה ולא תתקבל בברכה. זה לא מדבר אל המזרחים ולא יכול לדבר, ודאי לא בקרב אלה ששומרים על מסורת אבותיהם – שהיא בין היתר, סולידריות יהודית עמוקה, הכי עמוקה.

     1. ג. אביבי

      לאחר שנתפסת בקלקלתך על "כל המזרחים בלה-בלה דוחים את אורטל" בפייסבוק, אתה מנסה לסובב את דברי וגם מתיימר להיות כאן נציג המזרחים. מראשית הופעתך כאן הכחשת את פשעי הגזענות האשכנזית הציונית נגד המזרחים, הכחשת גם את קיומם של מזרחים, ולאחר שזה לא הלך לך ניסית כאילו להיות בצד המזרחי. כעת אתה מורח מעשיות כאילו כל המזרחים בישראל רצו לספר לך את דעתם. מנסיוני, ישנם לא מעט מזרחים המצביעים לימין אבל קצה נפשם בגזענות האשכנזית ובצבועים מהסוג הנפוץ שמתיימרים לייצג אותם ולפברק את דעתם האמתית.
      כשאתה טוען "…העמדה של רובם ברורה וחדה [והרי הם כולם רצו לספר לך, ג.א]; והיא פשוט מנוגדת לזו שלכם…" אתה מבטא את עמדתך בעד קיבוע חוסר התודעה של (עדיין) רוב ציבור המזרחים, מה שמאפשר להגמוניה האשכנזית להמשיך לשלוט ולקפח את המזרחים. זאת למעשה משאת נפשך. כשאתה טוען "מנוגדת לזו שלכם" אתה בעצם מנסה בשמם לומר שהם מתנגדים לשוויון מלא למזרחים – עוד שקר.
      אני מכיר את עמדותיו של הציבור המזרחי ולא מהיום. אני גם שם לב לשינויים שחלו בתודה במשך עשרות שנים, ויש שינויים. הם לא בכיוון שאתה מייחל לו אבל אטיים למדי. כמו כל ציבור מקופח בעולם, כמו השחורים בארה"ב, כמו הרוב הלא לבן באמריקה הלטינית, גם המזרחים לא הגיעו/יגיעו ביום אחד בלבד להכרה שעליהם להיאבק למען עצמם ולמען שוויון. אבל כמו באמל"ט וכמו בארה"ב יום זה יגיע.
      אמנם אתה מלקק בצורה מבישה למזרחים ומנסה להדביק להם את התודעה המכחישנית שלך, אך לא זה המצב. רובם אגב דוחים בשאט נפש דיבורים צבועים ושקריים כאילו כל הגזענות האשכנזית מסתכמת בדחיית המוזיקה המזרחית ואין לה הבטים משמעותיים יותר. זאת ע"פ ההתנסחות שלך "…לדעת שיש גזענות ביחס למוזיקה מזרחית". (ממתי גזענות היא דחיית מוזיקה?).
      אינני יודע למי אתה קורא "השמאל הרדיקלי המזרחי" אבל אני מייצג את דעתי. "שנאת אחים פנים יהודית" שאתה מנסה להדביק למזרחים שמעזים לדבר על הגזענות האשכנזית ולהתנגד לה, היא שקר נתעב. אני לא מכיר מישהו במחנה המזרחי שקורא להתנכל לאשכנזים או לשנוא אותם על אשכנזיותם (או בכלל). זאת הסתה מבחילה של עוכר מזרחים.
      עוד המצאות וכזובי תודעה?

     2. עמית

      אני לא ביטאתי עמדה בעד "קיבוע חוסר התודעה של רוב המזרחים", אני ביטאתי את עמדתי שאולי כדאי לכם להפסיק עם הרטוריקה המתנשאת ולהפסיק לקרוא לאנשים תבוסתנים או חסרי תודעה רק כי הם לא מסכימים איתכם, ובמקום זה להכיר במציאות: האמת היא שיש להם תודעה, תודעה חזקה עם שורשים היסטורים עמוקים – הם פשוט דוחים את זו שלכם.

      "כשאתה טוען "מנוגדת לזו שלכם" אתה בעצם מנסה בשמם לומר שהם מתנגדים לשוויון מלא למזרחים"

      וזה למה? כי אי אפשר להתנגד לגילויי אפלייה מבלי לאמץ את המשנה שלכם? פחח.

      למעשה, רק מנקודת מבט ציונית אפשר לבקר – מבלי להיות צבוע – הרבה דברים שמנקודט מבט אנטי ציונית אי אפשר לבקר. אם אנחנו מקבלים את נקודת המבט השנייה, אז מה הוא הסיפור המזרחי בעצם? מדינה שהסכימה לקלוט כמיליון מהגרים והסכימה ליישב אותם בפריפריה שלה, תוך מתן אזרחות מלאה וזכויות סוציאליות מינימליות ולפעמים אפילו מתן מגורים וסלי קליטה מסוגים שונים. איזו מדינה נאורה. אז אותה מדינה נותנת פחות זכויות ומשקיעה פחות במהגרים החדשים מאשר למרבית אזרחיה הוותיקים. זה לא כזה פשע גדול.

      אנטי ציוני שיבקר את הסלקציה שהונהגה בראשית ימי המדינה הוא צבוע. למדינה יש זכות לברור את ההגירה אליה, אם יוצאים מההנחה שאכן מדובר במהגרים. לעומת זאת מנקודת מבט ציונית, זה פשע לברור בין עולים. אנטי ציוני שיבקר את אופן קליטתם של המזרחים בארץ והיחס אליהם הוא צבוע – היחס אליהם היה טוב יחסית אם מסתכלים על זה מנקודת מבט שמדובר במהגרים זרים שהגיעו למדינה חדשה. רק מנקודת מבט יהודית-לאומית, מתוך ההנחה שיש לעולים היהודים אותן זכויות בארץ הזו בדיוק כמו אלה הוותיקים יותר, אפשר לבקר את זה. וכך הלאה.

     3. כולנו יהודים

      לא יהיה שוויון מלא למזרחים כל עוד יש כיבוש וישראל היא אתנוקרטיה ביחס ללא-יהודים.

     4. ג. אביבי

      ראשית, לא חייבים לאמץ אף משנה בשביל להתנגד לגזענות האשכנזית. מעולם לא שמעת/קראת טענה כזאת ואל תפברק אמירות (או התנשאות) שלא נאמרו ע"י מי שמתנגדים לגזענות האשכנזית בישראל.
      את ה"פחח" תשאיר להכרזה ה"גאונית" שלך שרק לציוני מותר לבקר את האפליות האיומות שנעשו ועדיין נעשות כלפי המזרחים. לפי הטיעון הזה, רק לגרמני נאצי היה מותר לבקר את מעשי הנאצים ורק לדרום אפריקאי תומך אפרטהייד היה מותר לבקר את משטר האפרטהייד. אבסורד שלא ברא השטן. דחיית הציונות האשכנזית מתבקשת קודם כל מהמקום שבו נמצאים המזרחים לפי אותה ציונות: אזרחים סוג-ב שעל נחשולם משגשגים האשכנזים בישראל. הציונות האשכנזית – זאת השולטת בישראל – היא פרויקט לשדרוג מעמדם של האשכנזים ע"י נחשול המזרחים (בני כל הדתות), ניצולם וקיפוחם. לשיטתך אני צריך להסכים למדיניות הגזענית הזאת ורק אז לבקר אותה = "אני מסכים למשטר הגזעני הזה אבל כאילו מתנגד". זאת על קצה המזלג עמדתך הצבועה והנלוזה. אני לעומתך חושב שלכל אדם בעולם יש זכות להתנגד לכל משטר המבוסס על אי-צדק, ולכל אזרח או תושב בישראל יש יותר מזכות להתנגד למשטר הגזעני אשכנזי השורר כאן. אף מזרחי – ציוני או אנטי ציוני, דתי או חילוני, ימני או שמאלני – לא שואל אותך אם להתנגד או לא למשטר הזה. את הפטרנליזם המתנשא ואת הטפות המוסר הצבוע שלך תשמור לעצמך ולחבריך.

     5. ג. אביבי

      בין שלל ההבלים והשקרים שלך טענת: "…שאולי כדאי לכם להפסיק עם הרטוריקה המתנשאת ולהפסיק לקרוא לאנשים תבוסתנים או חסרי תודעה רק כי הם לא מסכימים איתכם… " – אני מדבר מתוך דאגה ואחריות לגורל המזרחים ומתוך רצון להגיע לשוויון מלא למזרחים. כך גם לגבי הביקורת על ההשלמה עם משטר הגזענות האשכנזי עד כה. אין שום התנשאות בדברים האלה אלא הזדהות כנה. הנסיון שלך לסכסך ע"י הוצאת דברים מהקשרם היא התנשאות וזלזול בקהל הקוראים כאן ובציבור המזרחים בכלל. עוד מעשה נאלח של סוכני הנצחת ההגמוניה האשכנזית.
      אני מציע למי שבמשך חודשים ארוכים הכחיש את פשעי הגזענות האשכנזית וניסה להשתיק כל דיבור על שוויון למזרחים להביא בחשבון שזהותו האידאולוגית האנטי מזרחית ידועה לרבים ולכן נדחית בשאט נפש.

 13. אורית

  אני רוצה לשאול משהו שודאי יקומם עלי רבים? למה אנחנו החברה האנושית לא עושה משהו כדי לתקן את המין הגברי? חשבו רגע לפני שאתם מוחקים את תגובתי. כל מקרי הפשע, העבריינות, האלימות, רצח עם, מלחמות ועוד אינסוף זוועות נגרמים על ידי הגברים ואנחנו עומדים מן הצד ומוצאים את עצמנו מתמודדים עם התוצאה. למה??? למה מלכתחילה לא לתקן את המבנה הגנטי, ביולוגי, הורמונאלי של הזכרים וכל העולם ייראה אחרת. אני יודעת שמה שאני רושמת נשמע משונה. אבל עצרו רגע וחשבו אתי ותנסו למתח כל אירוע מסוג זה הקורה לידכם, בשכנותכם או אולי אצלכם בבית. האם לא הייתם מוכנים שזה יהיה אחרת?

 14. נעמי

  אין מי שיסנן פוסטים? גם הדף האלקטרוני סובל הכל? זה אולי הדבר הטוב ביותר שקרה לדף הנייר שבעבר נשא את הסבל לבד, לבד !

 15. צ'יקי

  האח הגדול-אב"ד-העוקץ: קונגלומרט שמאל הפייסבוק החדש, עם דרור BDS בתור ראש ממשלה ושאול סלע בתור שר הבריאות. ארץ האמורי הם משרד הקליטה.

 16. אורי

  רק שהייתה אמורה להיות יותר בסגנון: כשאורטל הפכה ברגע ממוטרדת למטרידה
  האם ה״עובדה״ (ועוד כמה מרכאות) שהסלילו אותה להיות מטרידה באמת נותנת לה זכות להטריד מינית?

 17. תומר

  רק רציתי לפוצץ לך את הבועה, אנשים (ונשים) שמתפשטים בתא חריגים זה אירוע שיגרתי שקורה לא מעט… זהו רק רציתי להגיד 🙂

  1. הדס רפאלוב

   מאוד משמח אותי לשמוע. תודה !

 18. שעשוע

  כמו גם המאמץ הרב של כותבת המאמר. העובדות פשוט שומטות את הקרקע מתחת לטיעון המלומד:
  פרט לעובדה שאב"ד כלל לא אוימה (ובקטע הווידאו היא אומרת זאת מפורשות, ומתפקעת מצחוק. היא אפילו מנסה להדיח את המתמודד "לגעת בה" – מעשה שהוא מסרב לעשות), קצת קשה להתייחס לכל האפיזודה הזו ברצינות, אם נזכרים למשל בקטע הבא:

  אורטל בן דיין בראיון למקו, ערב התחרות:

  – מה אף פעם לא תעשי בבית? מה הקו האדום שלך?
  "קשרים רומנטיים, עירום וכו’".

  – ממה את הכי חוששת, כלומר מה את חושבת שיהיה לך הכי קשה?
  "אובדן הפרטיות, לחלוק מקלחת ושירותים".

  http://room404.net/?p=62706

  כך שדומה שאתם משליכים טיעונים טובים על ערימת זיבורית.

 19. מוטי

  וכל יוצאי עדות המזרח ואשכנזים לא גזענים עם יושרה ימנים ושמאלנים חייבים לתמוך בה היא מובילה מאבק צודק מאין כמותו נגד השיח הגזעני ומחיקת הזהות המזרחית ונגד הביקורת על המוזיקה המזרחית במסווה של מקצועיות של כל מיני מומחי מוזיקה מטעם עצמם התבטאויות מתנשאות וגזעניות רק להזכיר דוגמא של הזמרת המכובדת נורית גלרון שנשאלה על כך שהמוזיקה המזרחית פופלארית וממלאת אולמות ענתה במילים האלה שימלאו אולמות אבל שלא ישאירו זבל ושלא ישברו כיסאות במדינות המערב המתקדמות היא הייתה מוקצה מקיר לקיר

  1. ג. אביבי

   לשיטתי התמיכה במאבק המזרחי לשוויון, אסור לה שתתפצל או תיחלש בגין החלוקה לימין ושמאל. מזרחים מהימין, מהמרכז ומהשמאל, חילונים ומסורתיים/דתיים חייבים לשים את מטרת השוויון המלא למזרחים בישראל במקום הראשון. זה חיוני לא רק למען הצדק והמוסר, אלא גם להמשך הקיום שלנו ושל צאצאינו.
   שים לב לכך שאשכנזים מה"שמאל", מהמרכז ומהימין, דתיים וחילונים מאוחדים בדבר אחד: בשאיפתם להנציח את המצב בו לאשכנזים יש עליונות על המזרחים בישראל בשלטון ובכל תחומי החיים הקובעים.

 20. סתם

  היום בו "העוקץ" הביא כניסות ל"מאקו".