בין הפרדה לשילוב, בוחרים בהדרה

אם אתם בוחרים בשוויון פורמאלי, אתם בוחרים בהדרת נשים. הכירו בכך. אלפי חרדים וחרדיות אינם לומדים ואינם יכולים ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה שאינם מותאמים לצורכיהם. הם ילמדו רק בהפרדה. תמר זך עונה ליופי תירוש וזהר כוכבי
תמר זך

הטור שפרסמו כאן יופי תירוש וזהר כוכבי, שבו הם מציעים אלטרנטיבה המאזנת לדבריהם "בין הצורך לשלב חרדים לחובה להגן על שוויון" היה כה משכנע בטון בו נכתב, עד שניתן לפחות להאמין להם שהם אכן רוצים שילוב כזה. אבל קריאה חוזרת בו, כזו ששמה לרגע בצד את ההצהרה על רצון לשילוב, וקוראת את התוכן, מגלה שמדובר בהצהרה ריקה. אין בטור שלהם כל איזון, אלא אמירה חדה ונחרצת השמה את אותה חובה אמורפית "להגן על השוויון" מעל לכל, בוודאי מעל כל ניסיון אמיתי ופרקטי לשלב את בני ובנות הקהילה החרדית באקדמיה.

האלטרנטיבה המוצעת נסמכת שוב ושוב על הטענה ש"ניתן כבר בתנאים הנוכחיים לשלב חרדים באקדמיה גם בלי הפרדה, וששילוב כזה מתבצע כבר כיום בהיקפים גדולים." טענה שעליה הם חוזרים ואף נוקטים במספרים: "…סטודנטים חרדים כבר למדו ועודם לומדים באלפיהם באוניברסיטאות הרגילות". האמנם?! כמעט מתבקש לשפשף את העיניים ולצבוט את עצמך, כדי לוודא שאני קוראת תיאור מציאות ולא חלום: סטודנטים חרדים לומדים באלפיהם בקמפוסים רגילים ורק אני, איכשהו, פספסתי את זה?!

האמת, לצערי, היא שיופי וזהר מתארים מציאות חלומית. אין אלפי סטודנטים חרדים באוניברסיטאות רגילות.רחוק מכך. מספרם של הסטודנטים החרדים בקמפוסים רגילים עומד על עשרות בודדות, אם בכלל. על בסיס עשרות בודדות אלה לא ניתן לקבוע ש"השילוב מתבצע כבר כיום בהיקפים גדולים". יתר על כן , רובם המכריע של סטודנטים אלה מעידים על קושי גדול ומסרבים להפוך לשגרירי אפשרות ללמידה כזו.

על מה מסתמכים יופי וזהר? על "ידידות טורונטו", למשל. הקרן אומנם מצהירה על תמיכתה בכ-1500 סטודנטים חרדים במוסדות להשכלה גבוהה, אך עיון מעמיק יגלה שרובם לומדים במוסדות מותאמים הפונים לציבור החרדי(דוגמת מבח"ר ומכללת בית וגן, ומוסדות שהקימו שלוחות חרדיות כמו הקמפוס החרדי בקריה האקדמית אונו), ולא באוניברסיטאות רגילות. במוסדות המותאמים קיימת כמובן הפרדה מגדרית, התאמות ללוח השנה, ועוד. מיעוט מבוטל שמוערך בכ-500 סטודנטים לומד ב"קמפוסים רגילים". מספרים דומים תוך פירוט המוסדות אפשר למצוא במחקר שפורסם במוסד שמואל נאמן, (ראו עמוד 8, נספח א').

מדוע, אם כן, הזכרתי עשרות בודדות בעוד המסמך שצרפתי מעיד על כ-500? משתי סיבות: ראשית, יותר ממחצית מאותם 500 הם סטודנטים באוניברסיטה הפתוחה. זהו אומנם מוסד שאיננו מיועד לחרדים, אך לא ניתן להכליל ממנו על שילוב חרדים במוסדות השכלה גבוהה רגילים, שכן המבנה המיוחד של האו"פ מאפשר למידה מהבית. הוא אינו מחייב למידה בקמפוסים מעורבים או בזמנים המקשים על הסטודנט החרדי. כך שנותרנו עם כ-200. לגביהם אטען ששאלת "מיהו חרדי" רלוונטית מאד בבואנו להכליל מהם על אוכלוסיית החרדים. בדומה למה שהתרחש בנח"ל החרדי, שמעולם לא היה באמת "חרדי," אלא שימש כגדוד שקלט צעירים לאחר שיצאו מקהילותיהם, כמו גם את בוגרי המגזר הדתי-לאומי. נכתב על כך בכמה מקומות: ב-2001 בווינט "נח"ל חרדי? אין דבר כזה", ב-2012 בהארץ “חיילים דתייםלאומיים משרתים במסלול המיועד לחרדים בלבד”, וב-2013 באחד הדיונים ברשת). כך, עולים על עגלת "השכלה גבוהה לחרדים" גם אלה שאינם שייכים מלכתחילה לקהל היעד המוגדר. למשל, סטודנטים רבים מאותם 200 הם חסידי חב"ד, שהתנהלותם הכללית במרחב הציבורי אינה מייצגת את ההתנהלות החרדית הקלאסית.

מתוך האתר של ידידות טורנטו
מתוך האתר של ידידות טורנטו

בסיכום כולל, האלטרנטיבה כביכול שעליה מצביעים יופי וזהר אינה אלא הולכת שולל. אין באמתחתם הצעה אמיתית לשילוב חרדים בהשכלה הגבוהה, אלא רק חזרה על האפשרות שהייתה קיימת תמיד – להצטרף וללמוד במוסדות ההשכלה הגבוהה הרגילים. אפשרות שכידוע לכולם היא בלתי אפשרית עבור בני ובנות הקהילה החרדית הזקוקים להתאמות לאורחות חייהם, שאחת מהן היא הפרדה מגדרית.

יתכבדו יופי וזהר ויכתבו ברורות: אין אנו מעוניינים בשילוב חרדים וחרדיות במוסדותינו, אלא אם ישנו את אורחות חייהם. אנו מבכרים "שוויון" תיאורטי על פני שילוב מעשי, מתוך התעקשות ונפנוף בשפה דמגוגית ובטענות על "מדרון חלקלק". הנה ציטוט בעל נופך היסטרי משהו מכתיבתם: "נייצר חברה מפלה שהפרדות והדרות בה הן עניין שבשגרה, בנוסח אפגניסטן או ערב הסעודית". טענות פופוליסטיות על הדרה משיגות הנהוני הסכמה בקלות, הרבה יותר מאמירות אמיצות שצריך לעמוד מאחוריהן ושדורשות התמודדות בשטח עם סטודנטים וסטודנטיות חרדים שאפילו מראם החיצוני קשה לעיכול בקמפוס אוניברסיטת תל אביב שיופי מסתובבת בו.

אפשר להוסיף עוד הערות רבות על מה שהם כתבו. אולם, אוסיף רק שהתפלאתי לגלות כי הקריאה של יופי וזוהר באתרים אליהם קישרו היא סלקטיבית. כיצד הם, הרואים עצמם כשואפים למניעת אפליה בין המינים ומבקשים למנוע פגיעה עתידית אפשרית בנשים, מתעלמים ממה שמצהירה אותה "ידידות טורונטו" שממנה הם מתפעלים. אותה עמותה נפלאה, המתוארת בפוסט שלהם בפסקה מרשימה, מצהירה כבר בעמוד הראשון של הקישור כי "קהל היעד: גברים בוגרי החינוך החרדי…". לאן נעלמו הנשים? האמנם הציבור החרדי מורכב מגברים בלבד?! או שמא חושבים יופי וזהר שנשים חרדיות אינן זכאיות לשוויון, אלא רק נשים חילוניות?!

רק מתבקש להזכיר כאן את טורה של אסתי רידר-אינדורסקי "לנשים החרדיות אין סיכוי" שמסתיים בפסקה זו: "לכל מחאה יש תמונה ששובה את העין וצובטת את הלב. במקרה של הדרת הנשים זו תמונת הנשים שיושבות מאחור בקווי המהדרין. אבל 'ידידות טורונטו' ויופי תירוש וזהר כוכבי (במקום השר בנט במקור, ת.ז.) מדירים ומפלים נשים חרדיות באופן בוטה הרבה יותר. הם אפילו לא נותנים להן לשבת מאחור, אלא מונעים מהן לעלות על האוטובוס; אוטובוס ההשכלה האקדמית. שירוצו ליד, או שיילכו ברגל. ממילא הן לא מגיעות לשום מקום."

תמר זך הוא שם עט של סטודנטית חרדית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פריץ היקה הצפונבוני

  הייתי מעונין לדעת. יתכן שב,,ישיבה יוניברסיטי" בניו-יורק, יש הפרדה מגדרית המאפשרת גם לנשים ללמוד? או שלומדים רק גברים?. גב' תמר זך יכולה לענות לי? אהיה לה אסיר -תודה.

 2. ליכודניק

  הרי אותה "קהילה חרדית קלאסית"*, שאינה כוללת מזרחים, חב"דניקים וסתם אורתודוכסים, הראתה מה כוחה רב כקבוצת אינטרסים בהפניית כספי ציבור לצרכיה:
  – חינוך עצמאי במימון ציבורי מלא, מגן עד גיל 24-28, כולל הסעות, ארוחות וכו', בכיתות קטנות
  – קצבאות לבחורי ישיבות
  – תחבורה ציבורית
  – בניית שכונות וערים חרדיות
  – מערך כשרות, מקוואות ורבנות אדיר

  ממילא, כל מוסד אקדמי שיהיה מיועד לחרדים- סופו שיוצף במינויים חרדיים, שתקציבו ינוצל לצרכים חרדיים אחרים, ובהתאמה- רמת הלימודים בו תרד ו/או המימון הציבורי שיקבל יעלה. בדומה לעיריות ולמשרדי ממשלה חרדיים.

  * "קלאסית"? אזכיר שאגו"י קיבלו בכנסת הראשונה 2 מנדטים, ובבחירות בפולין בין המלחמות המפלגות החרדיות קיבלו כ-20% מקולות היהודים; רוב הקולות האלו, מין הסתם, היו של מי שעזבו את הישיבות כבר בגיל 18 אם לא לפני כן. אותה "קהילה חרדית קלאסית" היא המצאה שאנחנו הציונים המצאנו בטעות.

 3. מ

  ttp://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2234476
  Naked in Front of the Machine: Does Airport Scanning Violate Privacy?

  האם אין צביעות בלכתוב מאמר המביע הסתייגות מסורקי גוף המדמים גוף עירום בשדות התעופה בשעה שרומסים ברגל גסה את זכותם של בני תרבות לצניעות? ובדרך בה בנות מתלבשות היום …