אוטוריטה

שנים עוברות עליה, ועלינו, הזוג המלכותי נפרד, וכשאין גבר לצידה היא מוכרחה לחזור לבית אביה // ביקורת אינטימית – קטעים של סטודנטיות וסטודנטים מהמחלקה לכתיבה ב"מנשר"
תמר שילה

באנר-צר

בס"ד

ולמה אנחנו לא יודעים את שם משפחתה של ריטה? רמי וקליינשטיין תמיד מגיעים יחד. למה לא היא?

אני מוצאת עצמי מעלה שאלות. אולי בגלל שמגיל צעיר כל כך היא מסודרת לצידו של גבר, ועוד קליינשטיין. אולי זה הספיק, אולי.. אבל לא על זה אחשוב הפעם. מהו שם משפחתה של ריטה? שנים של ריטה. מנותק. בלי עבר והיסטוריה, חסר. אני לא שוכחת שגם רחל בלובשטיין היתה פשוט 'רחל' המשוררת, אבל הנה 'המשוררת' זה שיוך, זה משפחה, בדיוק כמו שניידר, פישר, גבאי, אז למה רק ריטה?

ונכון שיש מדונה, אדם, ואדל, והשמועה אומרת שדיווה אמתית לא זקוקה לעוד, אבל את רוב הכוכבים מעטר גם שם נוסף, ואני לא יכולה שלא לתהות האם זה מכוון.

שנים עוברות עליה, ועלינו, הזוג המלכותי נפרד, וכשאין גבר לצידה היא מוכרחה לחזור לבית אביה, ממש אמות-אמותינו. עכשיו כולם ציפו לשמוע האמת, והאמת היא יהאן-פרוז. אני לא מכירה את שם המשפחה הזה. אני גם לא יודעת לבטא אותו נכון, אבל האמת הזאת היהאן-פרוזית היא מסתבר מפתח, אחריו נפתחת דלת מאובקת וישנה. בגיל חמישים יאהן-פרוז וריטה חוזרים לשיר בפרסית, השפה שלה, אותה דיברה, ושרה בתחילה. היא חוזרת לשיר את הבית, היא לא נולדה כאן. היא מאיראן. זה לא פופולארי. לא. לא היום. לא אז.

והנה כשהתגלתה האמת, כמו סוד השתחרר, והצליל שלה, והמילים הרחוקות, קיבלו חיים ונכנסו ללב רבים. ולמה זה רק אחרי שהסתיים הקליינשטיין. אומרים עליהם. על בני ישראל שכשהיו במצרים לא שינו את שמם, לבושם, ושפתם, וכך לא נאבדו, ולא נטמעו. השם. שלא נשכח אותו. שלא נשכח אותנו.

+   +   +

פרויקט סיום של הקורס לכתיבה ביקורתית – "בין ובתוך הגבולות", בהנחיית עדי שֹורק
הטקסטים שמובאים להלן נכתבו מתוך שיטוט של מחשבה והכרות עם טקסטים ביקורתיים בנושאים הקשורים בפמיניזמים, סוציולוגיה, פוסט-קולוניאליזם, וביקורת על תרבות הצריכה. קראנו מאמרים, טקסטים ז'ורנליסטיים, מסות, שירה וספרות. השיטוט החוּצה הוביל גם פנימה, אל ביקורת-תרבות אינטימית שהולידה את הדברים הבאים:  
 

המשיח / עמרי בר-אדם
חשופה / מרינה שורובה
דלקת סימפונות, סימפוניית מדבקות / גל עזרן
אוטוריטה / תמר שילה
חושך / רעות ליברפרוינד
ילד אסור/ילד מותר / דניאל שפירא
משחקים בברביות / מירי אבשלום

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.