חושך

אם הוא לא יכבה את האור אין מצב שזה יקרה // ביקורת אינטימית – קטעים של סטודנטיות וסטודנטים מהמחלקה לכתיבה ב"מנשר" 
רעות ליברפרוינד

באנר-צר 

בחושך אני לא מרגישה בנוח.

זה נורא ללכת ברחוב חשוך. זה לא נעים אז אני מורידה את הראש וסומכת רק על חוש השמיעה, כי אני יודעת שכשתצוץ דמות כלשהי אתבלבל ואכנס לפאניקה לא נורמלית. זה לא שיש פחד ממשהו ספציפי, רק שלא רואים הכול ברור ויש דברים שלא נראים בחושך כמו ביום. אני רואה על כל גבר שחולף על פניי מה הוא חושב על החושך, ומה כל בחורה שעוברת מולי חושבת על החושך, אז אני הולכת מהר יותר. אם יש מולי חבורת בנים שיושבים על ספסל אני נוהגת לצלצל, לפני שאגיע אליהם, לפעמים באמת, לפעמים בכאילו, שלא ידעו שאני פוחדת מהם, בחושך.

בחושך אני מרגישה הכי בנוח.

אם הוא לא יכבה את האור אין מצב שזה יקרה, אז לפני שהוא מכניס את היד מתחת לחולצה או מוריד אותה לגמרי הוא צריך לדעת שאני צריכה חושך בשביל להרגיש בנוח. אני לא צריכה שיראה מה מתדלדל פה ומה לא הורדתי שם ואין לי בעיה שירגיש כי הוא לא; אבל אם הוא יראה אז אני אראה שהוא רואה. אם הוא רוצה שזה יקרה הלילה הוא חייב. שיהיה לי חשוך.

+   +   +

פרויקט סיום של הקורס לכתיבה ביקורתית – "בין ובתוך הגבולות", בהנחיית עדי שֹורק
הטקסטים שמובאים להלן נכתבו מתוך שיטוט של מחשבה והכרות עם טקסטים ביקורתיים בנושאים הקשורים בפמיניזמים, סוציולוגיה, פוסט-קולוניאליזם, וביקורת על תרבות הצריכה. קראנו מאמרים, טקסטים ז'ורנליסטיים, מסות, שירה וספרות. השיטוט החוּצה הוביל גם פנימה, אל ביקורת-תרבות אינטימית שהולידה את הדברים הבאים:  

המשיח / עמרי בר-אדם
חשופה / מרינה שורובה
הצ'וצ'יקים / יוסי יוסף
דלקת סימפונות, סימפוניית מדבקות / גל עזרן
אוטוריטה / תמר שילה
ילד אסור/ילד מותר / דניאל שפירא
משחקים בברביות / מירי אבשלום

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.