עובדים, היזהרו לכם מהאיגודים

סרטון תעמולה של רשת קמעונאית נגד איגודים שנועד להרתיע את עובדיה מלהתאגד. חשוב להכיר
נדב אהרוני
union is a business
איגוד מקצועי הוא עסק. לא עמותת צדקה. לא מועדון. לא חלק מהממשלה

חברת טארגט (Target) היא רשת קמעונאית גדולה בארה"ב (מהסוג של וואל-מארט). סרטון התעמולה שהם מראים בהדרכות לעובדים נגד התאגדות דלף לרשת. על אף השוני הרב בנסיבות בין ישראל לארה"ב, אפשר לשמוע בסרטון הרבה מהטיעונים שהנהלות בישראל מפיצות לעובדים כאשר אלה מנסים להתאגד. אחת הטענות העיקריות היא ש"להנהלה ולעובדים יש אינטרס משותף, בעוד שהאיגוד הוא גורם חיצוני הזומם להרוס את העסק ובכך להרוויח על הגב של ההנהלה והעובדים".

כאן תוכלו לצפות בסרטון התעמולה

אמנם על הנייר בישראל, בשונה מארה"ב, בעקבות פסיקה של בתי הדין לעבודה מהתקופה האחרונה אסור למעביד לפנות לעובד בכל הקשור להתאגדות. אבל, כמו שאפשר היה לראות במאבקים של כוח לעובדים בשטח, זה לא באמת מונע את התופעה. בכל מקרה, הנהלות שונות יודעות איך לפמפם מסרים לעובדים גם בלי להדפיס אותם עם לוגו של החברה. אין בסרטון שום טיעון שלא נשמע בארץ, אבל בכל זאת זו הזדמנות להתרשם באופן מרוכז ודחוס מתעמולה של מעסיקים. זה עשוי לעזור לעובדים מתאגדים להתמודד מולה בזמן אמת.

 

target against unions
איגודים יכולים לסכן ואכן מסכנים את החנויות שלנו

 

נדב אהרוני הוא פעיל במטה ירושלים של כוח לעובדים וחבר בתנועת 'מאבק סוציאליסטי'

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. צ'יקי

  תודה, סרטון מעניין ולמיטב ידיעתי מדויק בעובדות שהוא מציין.

 2. ריצרד אלדף

  מנסיון אישי מר ההסתדרון מגן רק לאינטרסים שלהם ולא של העובד בקיצור מאפיה

 3. פוקסי

  תודה על הפוסט . תאמין לי , אף שופט שפוי , לא קבע ולא יקבע שאסור למעביד לפנות לעובד בקשר להתאגדות . מה שבית הדין הארצי לעבודה קבע ( פרשת פלאפון ) זה כך :

  ככל שההתאגדות בשלבים ראשוניים , חופש ההתאגדות גובר על חופש הביטוי של המעסיק , והפררוגטיבה הניהולית שלו ( זכות טבועה לניהול העסק ) . ואילו :

  ככל שההתאגדות מגובשת יותר ( כינון ארגון יציג ) , כך מפנה זכות ההתאגדות , את מקומה לזכות המעביד לחופש ביטוי וניהול נאות כאמור .

  תוכל לקרוא את פסק הדין הנדון כאן :

  http://www.pelevaad.org/wp-content/uploads/2013/01/עסק-25476-09-12-פסק-דין-2.1.2013.pdf.pdf

  תודה