איך זה שאשה ועוד ערבייה מעזה

מראיינים "מקצועיים" כמו שרון גל ורינה מצליח ניסו לדחוף לח"כ חנין זועבי מלים לפה, והתעקשו בצורה כוחנית ומקוממת שתגיד את מה שהם רצו שתאמר; כי אוי ואבוי לה, לח"כ זועבי, אם יהיה לה קול משלה. אבל היא סירבה להיות ערביית המחמד שלהם
דליה חלבי

בימים האחרונים אנו עדים למתקפה חסרת רסן על חברת הכנסת חנין זועבי. מתקפה זו באה כתוצאה מסירובה של זועבי להישמע לתכתיבי הרחוב היהודי ולהתנהג בהתאם לציפיות שיש ליהודים מ"הערבים הטובים": לגנות, להתנער, להשתחוות בפני אותו קול דורסני שאיננו משאיר שום מקום לשאילת שאלות או לראייה יותר מורכבת של המציאות. קול שמגדיר את האחר במונחים של רוע טוטאלי ורואה בעצמו קורבן תמידי. במסגרת זו, יש אמת אחת ויחידה הגורסת כי יש כאן עם נבחר שחפץ בחיי שלום ושלווה לעומת אויב צמא לדם ולנקמה, שאיננו משאיר שום אופציה מלבד אופציית הכיבוש והשליטה (והכל כמובן תחת מכבסת המילים של "ביטחון" ו"הגנה עצמית").

פרשת החטופים משקפת עוד פעם את יחסה של התקשורת לאזרחים הפלסטינים בישראל: יחס של עוינות, התנשאות ופטרונות. מראיינים "מקצועיים" כמו שרון גל ורינה מצליח ניסו פעם אחר פעם לדחוף לח"כ זועבי מלים לפה, והתעקשו בצורה כוחנית ומקוממת שתגיד את מה שהם רצו שתאמר; כי אוי ואבוי לה, לח"כ זועבי, אם יהיה לה קול משלה, קול ברור ובלתי מהוסס שמדבר על ה"קונטקסט": של כיבוש, של מעצרים מנהליים, של מתנחלים שמתנהגים כאדוני הארץ ועושים כאוות נפשם.

מחול השדים שמתנהל בימים האחרונים מייצג את התקשורת תאבת הדם אשר בוחרת את מטרתה מראש, רק כדי להוכיח (שוב) את התיזה שלה אודות המסוכנות של האזרחים הפלסטינים ואת אותה תפיסה ביטחוניסטית שרואה אותם אך ורק כפוטנציאל של סכנה לביטחון המדינה. וכאשר אותו מראיין מהולל משיג את מטרתו – ציד המכשפות מתחיל גם מימין וגם משמאל. נראה לי שכולם נהנים לתקוף את ח"כ זועבי: הימין, שמראה שבעצם אי אפשר לסמוך על הערבים האלה, והשמאל שמנסה ללא הרף למצוא חן בעיניי הימין ומצטרף לגל הגינויים, במטרה להוכיח לכולם שהוא לא פחות פטריוטי ושהוא גם חרד לביטחונה של המדינה (ראו למשל את מאמרו של יריב אופנהיימר ב"הארץ"). ממש קתרזיס.

זועבי, שקראה תיגר על המציאות הקיימת, ניסתה לא להיכנע וסירבה לקבל על עצמה את התפקיד של "ערביית המחמד", כשהיא סופגת מתקפה אלימה ובוטה. אי אפשר שלא להתבונן על הסיטואציה מנקודת מבט מגדרית – הרי איך אשה ועוד ערבייה מעזה להשמיע אותו קול חריף וביקורתי כלפי המדיניות הממשלתית, שנשלטת ביד רמה על ידי אנשי צבא? איך אשה ועוד ערבייה מעזה לסדוק את אותה היררכיה איתנה, שבה גברים יהודים מחליטים מתי לצאת למלחמה ומתי לבצע סגר על כפרים פלסטינים שלמים?

שוב אנו עדים לאותה כרוניקה מוכרת מראש שבה אוכלוסייה שלמה, מנהיגיה ומנהיגותיה נדרשים בכל עת ובכל זמן להגיש קבלות לרוב היהודי, שיעידו על נאמנות אולטימטיבית למדינה היהודית – כזאת שבמסגרתה אין לשאול שאלות או לערער על המצב הקיים. הציבור הערבי נדרש להתנהג בהתאם לכללים מאוד ברורים, שמשקפים כניעה וכפיפות כמו בכל משוואה שיש בה עם שולט ועם נשלט, עם של אדונים ועם של עבדים. ואוי ואבוי לו לאותו "עבד" מרדן אם הוא או היא מעז או מעיזה להשמיע את קולו או את קולה!

דליה חלבי היא בוגרת בי"ס מנדל למנהיגות חינוכית ודוקטורנטית בחוג למדע מדינה באוני' חיפה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שאול סלע

  טוב אז כמה מילים על חנין זועבי, רינה מצליח, השוביניזם הישראלי, הבהמתיות של התקשורת הישראלית.

  1. פניה אישית לחנין: חנין זועבי שילמה את חובותיה לתגעולת הישראלית, מעתה והלאה אין יותר ראיונות לאף ערוץ תקשורתי ישראלי, חבל על זמנך וחבל שתהיי את הספקית לתחושת תקשורת דמוקרטית וחופשי ביטוי.

  2. אנשי התקשורת הישראלים מתגלים שוב ושוב כמיזוגנים, כלבי שמירה לממשלה, שוביניסטים, ביטחוניסטים, מילטנטים.

  3. נשים בתקשורת הישראלית מאמצות את סעיף 2 מ א' עד ת', אני לא יודעת אם זה בקטע איף יו קאנט ביט ת'ים ג'וין ת'ים או מה, אבל כשאישה אומרת לאישה אחרת את הדברים שאמרה רינה מצליח לחנין זה הרבה הרבה יותר צורם.

  4. השימוש השוביניסטי והפרימיטיבי במצב המשפחתי של חנין, מה זה? היתכן שגם החברה הישראלית שוביניסטית ופרימטיבית כשזה מגיע לנשים? ואישה רווקה ובלי ילדים בגיל 40 זה אישיו ועניין ציבורי לא פחות מאמירותיה של חנין?

  5. התקשורת הישראלית אלופה במשפטי שדה.

  6. אם לא ידעתם אבל ישראל הרגה עוד ילד פלסטיני ביומיים האחרונים והפעם יש הודאה שזה היה בטעות, ככה קל בטעות, לא קרה שום דבר, סך הכל עוד ילד פלסטיני, מישהו רוצה להגיד לי שוב מי הוא הפושע האמיתי פה?

  7. יום טוב.

  כותבת אורחת: חנין מג'דלי

  http://mekomit.co.il/stream/%D7%97%D7%A0%D7%99%D7%9F-%D7%96%D7%95%D7%A2%D7%91%D7%99/

 2. דןש

  עם חריפותה והכריזמה של ח"כ חנין זועבי. מולה חייבים להעמיד מראיינים אסרטיבים יותר ובעלי יכולת.
  יחד עם זאת דברי חנין זועבי ב"סבב הזה" יצאו מכל פרופורציה. אמנם היא הצהירה שהיא נגד הפעולה ואינה מסכימה עם מבצעיה. אבל, אינה מגדירה את הפעולה כפעולת טרור. אם חטיפתם של נערים , שעד היום לא ידוע גורלם, אינה נחשבת לפעולת טרור אז מהי פעולת טרור. האם מותם, חס וחלילה של הנערים יהפוך את המבצעים לטרוריסטים ?

  1. חי"רניק בסדיר

   לפני שנה וחצי שירתתי בצומת תפוח למשך 6 חודשים עם חטיבת הנח"ל.
   פעם בשבוע ביצענו מעצר, כיתרנו בית, פרצנו פנימה ועצרנו את החשוד שהובל מכוסה עיניים לשבכ.
   א. תמיד פעלנו אל מול אזרחים (או יותר נכון נתינים) ולא אלמול חיילים. (מצטער על הציניות)
   ב. לא זכור אפילו מעצר אחד שלא היה של קטינים (מלבד פעם שהבן ברח אז לקחנו את אביו כדי לא לחזור בידיים ריקות)
   אז נכון, לא חטפנו אותנו בלי שאף אחד ידע… פשוט הצמדנו להורים רובה לראש ואז לקחנו בנימוס את היל
   ד (לרוב כי זרק אבן על רכב צבאי שנכנס לשכם, לפעמים כי ניסה לגנוב מכוניות מיהודים) משם לא ידוע לי לנו לקחו אותם, הכתבה שהייתה כאן על מעצרי ילדים נתנה לי מושג…
   אז כן, גם אני לא מגדיר את החטיפה כטרור, אלא כמאבק. מאבק בי ובעם שלי, שאני מתכוון להאבק עליו, אבל ל להשלות את עצמי שאני יותר טוב.

   כי מה ההבדל בינינו לבינם? או שמא מה שאנחנו עושים נחשב טרור רק אם היינו הורגים אותם?
   (ולסיום חידה- "מה יותר גרוע, להרוג ילד בטעות או להרוג אותו בכוונה..?")

  2. דן

   אם הגדרתך לטרוריסטים הם אנשים שחוטפים ללא סיבה ילדים, האם אתה מגדיר את צה"ל כטרוריסט? או את המדינה ככזו? הרי עכשיו יש 400 עצירים מנהליים שיושבים ללא משפט בישראל?
   אם הגדרתך לטרוריסטים היא מי שהורג ילדים, האם אתה מגדיר את צה"ל טרוריסט? ראה למשלאת הדוגמה של שאול, או הילד מעזה שנרצח לפני שבוע או איזה 1500 ילדים בשנתיים האחרונות, בטעות באמת?
   המילה טרור היא שימוש של בעל הכוח (אנחנו ישראל) כדי לעשות דה-לגיטמציה למאבק של המדוכא (הפלסטינים), במקום לבוא ולומר זו מלחמה, ומי שכובש עם אחר מדכא ורודה בו ולא מצפה שילחמו בו הוא טיפש.
   אמן שיחזרו השבויים המתנחלים, אמן שישוחררו האסירים הפלטינים, אמן ואמן שיגמר הכיבוש

 3. יקירוביץ'

  הדבר הראשון שבלט לי במה שכתבת דליה, הוא שלא התייחסת לתוכן הדברים של זועבי, אלא רק לעובדה שהיא אמרה דבר מרגיז ושיש לה הזכות המלאה כאשה וכאשה ערבייה פלסטינית להגיד אותם. זה מאוד קל להציג אמרה כזו בלי להציג עמדת שיפוט כלפי התוכן, מה את חושבת כלפי התוכן? התמודדי עם השאלה הזו.

  זה נכון שהשדר אמר את בעצם מצדיקה את פעולת החוטפים, ואמנם היא לא הצדיקה ואמרה במפורש זה מצודק, ולא אמרה כך הם היו צריכים לפעול. אבל אין במקרה הזה דיכוטומיה של גינוי או עידוד, יש הרבה אפור. הרי ברור שהיא גם לא גינתה את החוטפים, אבל על הציר היא הייתה קרובה יותר להגיד שזה נסבל מבחינתה שעד שישראל לא תתפכח, היא לא נרעשת מזה שהצד השני חוטף ילדים, זה בוודאי לא מזיז לה כמו פעולות נוראיות שצה"ל עושה לצד שלה. ואכן הוא עושה פעולות כאלה. לי הפעולות כלפי הפלסטינים כן מזיזות משהו, הייתי מצפה מהצד השני הנאור שמייגת זועבי לכאורה להראות סולידריות כלפי הצד השני, כי רק באמצעותה נוכל לעשות שלום.

  ועוד, חנין זועבי שיקרה. חטיפה היא טרור. טרור הוא פעולה אלימה כלפי אזרחים פשוטים "תמימים" שאינם חלק מהמערכת הצבאית הלוחמת. חטיפה היא כן אלימות. טרור או כל סוג לחימה לא יותר או פחות מוצדק מכל סוג לחימה אחר, אין סוג לחימה שהוא פסול כשלעצמו, השאלה היא מה הלחימה מבקשת להשיג. מה המטרה שלה. צה"ל לא מצדיק את אמצעיו רק כי הוא צה"ל, גם כי פושע הרבה פעמים. וכאן היא שיקרה במצח נחושה, והיא גם אמרה בפאנל של מצב האומה שהחמאס לא הפר הסכמים. אם אתה רוצה לעשות שלום, תהיה ישר, ותודה במעשים ובמציאות, רק תוך שאתה מודה במעשיך תורה על מעשיו של האחר, אל תהיה צבוע. ולדעתי, וגם לדעתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, המטרה ואמצעים של החטיפה פסולים ולא יקדמו דבר למען השלום. כן, זה פסול. לשקר ולהגיד שזה לא טרור, זה חוסר יושר ואמינות ששני הצדדים צריכים להראות כדי להגיע להסדר.

  "הם אנשים שלא רואים שום פתח לשנות את המציאות, והנם נאצלים להשתמש באמצעים האלה, עד שישראל תתפכח קצת ותראה את הסבל של האחר." אכן לא הצדיקה, אכן דחפו לה מילים לפה, אבלזה לא הופך את מה שאמרה, לדעתי, לנסבל.

 4. דרור BDS

  עמוס הראל, פרשננו לענייני בטחון, מתוך הסרט 'הערבים בישראל מהווים איום אסטרטגי – ששה עיתונאי חצר מדברים':

  "ב–6 וחצי בבוקר, בכל אחד מהבקרים האחרונים, מקיים דובר צה"ל שיחת ועידה טלפונית עם הכתבים הצבאיים, לעדכון על אירועי הלילה בשטחים. תדריכים טלפוניים דומים מתקיימים, חלקם על בסיס יומי, גם עם פורומים תקשורתיים אחרים – עורכי עיתונים, עורכי חדשות וכתבים לענייני שטחים. מבצע "שובו אחים", לאיתור שלושת הנערים שנחטפו בגוש עציון, נכנס לתוך מעין שגרה. מערכת הביטחון מתייחסת אליו כאל פעולה מתמשכת, ארוכת טווח. היא משקיעה בו היקף עצום של כוחות ומאמצים מודיעיניים.

  לאלה נלווים, ברוח התקופה, גם יכולות המכונה היעילה והמיומנת של הדוברות הצבאית. אחת לכמה שעות משוגרים לתיבות המייל של העיתונאים צילומי וידאו ותמונות סטילס המנציחים את ביקורי הקצינים הבכירים בשטח ואת פעולות היחידות. אף אחד לא ייצא כאן מקופח. לא חטיבת הנח"ל ולא גדוד הנח"ל החרדי של חטיבת כפיר. כולם משתדלים להביא הביתה את הנערים החטופים; כולם יזכו לסיקור תקשורתי הולם.

  נדמה שיותר משהפרה רוצה להניק, רוצה העגל לינוק. התקשורת האלקטרונית מתנפלת כמוצאת שלל רב על כל סרטון וידאו שמפיץ דובר צה"ל (אף שחלפו כבר חמישה ימים, עוד לא ראינו שום צילום ממבצע מעצר שהסתמך על עבודתו של צלם שאינו לובש מדים)".
  http://www.haaretz.co.il/news/politics/.premium-1.2352210

  יריב אופנהיימר, פרשננו לענייני שלום, מתוך הסרט 'הערבים בישראל מהווים איום אסטרטגי – ששה פעילי חצר חצר מדברים':
  "שיתוף הפעולה של אלקין עם גורמי ימין קיצוני מסוכן יותר מהשתתפות חברי כנסת במשט המרמרה".

  טליה ששון, פרשניתנו לענייני משפט ושילוב בין היותה של המדינה יהודית ודמוקרטית לבין צרכי הבטחון של *****, מתוך הסרט 'הערבים בישראל מהווים איום אסטרטגי – ששה משפטני חצר מדברים', ייצגה את המדינה [הציונית – דרור] בעתירה לפסול את בל"ד מלהתמודד לפרלמנט הציוני ב2003.

  תמר זנדברג, פרשניתינו לענייני שיתוף פעולה עם הציונים, מתוך הסרט 'הערבים בישראל, לא כולם, רק הערבים הרעים, מהווים איום אסטרטגי – ששה חברי מפלגת חצר מדברים':
  "אני בטוחה שצה״ל וכוחות הביטחון יעשו הכל כולל תיאום ושיתוף פעולה עם הרשות הפלסטינית כדי להחזיר את הנערים הביתה בשלום". (פייסבוק, 14 יוני)

  חנין זועבי, פרשניתינו לענייני טרור: "התגובות נגדי [וביתר שאת התגובות שלכאורה בעדה – דרור] מראות שהם לא מבינים מה שאני אומרת. בעיני החברה הישראלית כל מאבק השחרור הלאומי הפלסטיני הוא לא לגיטימי, אלא מעשה טרור אחד גדול. זו התפיסה, זו הטרמינולוגיה בישראל, ואני לא שותפה לה. לא רק אני, יהודים רבים וערבים רבים מסרבים לראות במאבק לשחרור לאומי סוג של טרור". http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4533266,00.html

 5. DoNotCensor

  התאהבתי במנהיגה הערביה הגדולה הזו. אדם ואשה משכמה ומעלה. כל – ללא יוצא/ת מן הכלל – הפוליטיקאים במדינת האופל האשכנזית ניראים לידה כחרקים, כחגבים מלוכלכים, טעוני טיפוח וכלא. כמה יושרה ואומץ לומר את האמת לבעלי כח ("speak truth to power"), כמה אהבה והקרבה עבור הא/נשים אותם היא מייצגת, כמה כוח ותעצומות נפש באשה האינטיליגנטית כל כך הזו, לספוג כמויות גדולות של התוקפנות האלימה, השקרית, הפושעת והחולנית הציונית. איומים תכופים על חייה, על בריאותה הפיזית ועל החירות שלה. היא עושה זאת בעבודה קשה ובחן רב, בכושר ביטוי מדהים בשפה שלישית (!), ומול כל המניפולציות העברייניות הידועות. היא מעלה בי תקווה גדולה שמזרחיות מן הסוגה המופלאה של פעילות כמו פרופ' סמדר לביא, תקווה לוי ז"ל, יעל בן יפת, שירה אוחיון ובעזרת השם גם הגב' דליה חלבי, ויסלחו לי כל הגיבורות שלא הזכרתי עקב קוצר היריעה, יאיישו בקרוב עמדות כח כשלה ובאופן המפעים בו היא עושה את עבודת הקודש שלה לטובת כולנו. הקולקטיבים המזרחי והערבי, וגם העולם כולו, זקוקים להן כל כך, ובדחיפות.
  קול שפוי, קול חכם, קול של הגינות וצדק. מה שעושה את יופיה הפיזי גם לאמיתי ולא עקר. רק בזכות לוחמות ולוחמים מוסריים שכאלו חברה ועולם יכולים להתקדם לעבר חיים טובים יותר. הן והם הינם אלו שמונעים בהקרבתם את הפיכת כולנו לעבדים ושפחות פיאודליים גמורים למכונת הטירוף הפתולוגי ועבודת הממון האשכנזית.

  1. צ'יקי

   שכחת להוסיף בס"ד למעלה

  2. דפנה

   רק תסבירי לי יקירתי: איך בדיוק הצלחת לדחוף לכאן את שנאת האשכנזים שלך?
   מה הקשר?

  3. אשכנזיפת

   לגבי המשפט: "רק בזכות לוחמות ולוחמים מוסריים שכאלו חברה ועולם יכולים להתקדם לעבר חיים טובים יותר"

   שכחת להוסיף "טובים יותר ללא אשכנזים יהודיים, ויהודים בכלל"

   אגב הינה היושרה והמוסרית שלך כאן:
   https://www.youtube.com/watch?v=SY9yQTM5WXE

 6. רויטל

  הדיון גלש קצת לסמנטיקה, אבל אולי גם לה מקום. כי מעטים הישראלים היהודים שזוכרים שאחד ממטרותיו של צבא כיבוש הוא הטלת מורא (טרור) על האוכלוסייה הכבושה, כדי להבטיח שלא תתמרד.
  לעומת זאת, מטרתם של חוטפי המתנחלים, תלמידי הישיבה בשטחים הפלסטינים הכבושים, היה בוודאי מיקוח לצורך שחרור אסירים פלסטינים, ולא הטלת אימה.
  ואולי לעולם לא נדע, כי האימה שמטילה השתוללות צה"ל בשטח מאז החטיפה, אולי מונעת דרישת הכופר עבורם, שאולי היתה יכולה להשיבם הביתה.
  ואם לשוב לנושא הכתבה – אם נכנה את פעולת החטיפה טרור ואם לא, מה שנעשה מול ח"כ חנין זועבי, שבחרה באופציה השנייה, הוא בהחלט מסע הפחדה (טרור) קלאסי.

  1. אשכנזיפת

   אילולי צה"ל, אותם סרטונים שיוצאים מסוריה של הוצאות להורג אכזריות של אזרחים, מתנגדים ונוצרים היו יוצאים כאן.

   נא לתקן, לא חוטפים אלא טרוריסטים עלובים שרצחו וחטפו 3 ילדים, ולא מתנחלים. סמנטיקה. אבל מדובר בילדים שנרצחו ולא בטעות.

   נא לתקן, לא מהשתוללות של הצבא אלא מאמצים למצוא את הילדים כמו שכל מדינה מערבית הייתה עושה אם היו להם קבוצה של צמאי דם שמנסים יום ולילה לחסל אזרחים חפים מפשע (לא משנה אם הם תינוקות, ילדים, נשים יהודים ערבים או נוצרים).

   נא לתקן: לגיטימציה של חטיפות היא הסתה, לגיטימציה של פעולותיה במרמרה היא שיתוף פעולה עם אויב, הפעולות שהיא עושה נגד החברה הישראלית היא בגידה חד וחלק נגד אזרחי מדינת ישראל בין אם הם יהודים, ערבים או נוצרים. אין לה מקום פה. שנים שתקנו דיי נמאס. מקומה הוא לא בתוך ממשלת ישראל אלה בממשלת החמאס כן לא יהיו לה מתנגדים בדיוק כמו שאין פעיל חמאס אחד שלא מתנגד למדיניות שלהם. את יודעת למה? כי אז היו מכים אותו, גוררים אותו בכבישים ואז שורפים אותו חיי (כמו שהם עושים לאנשים שנחשדים כמשתפי פעולה עם ישראל) אם את צריכה סרטונים אני אשמח להציג לך כמה עשרות.

   ונא לתקן :כל מי שטרור הוא הדרך האהודה עליו צריך להתייצב לימינה, אם הוא מסכים להגדרה שלה של "טרור" ואם לא. כי זה האמת העצובה.

 7. אור מרוני

  הכעס על זועבי הוא לא על מהות האמירות שלה, אלא על האומץ להיות כנה עם השליחות שלה. תודה על המאמר החשוב הזה.

 8. דפנה

  ה"מראיינים", שרון גל ורינה מצליח התגלו בראיונות עם חנין זועבי במלוא קלונם. זאת עיתונות זאת?
  זו חרפה למקצוע העיתונאות אם השניים האלה מחזיקים תעודת עיתונאי.
  ובכלל, כל הפרשה הזו מהווה סדק נוסף בדמוקרטיה הישראלית ההולכת וקורסת לנגד עינינו.
  ובאשר לחנין זועבי, – אי אפשר שלא להעריץ אותה. היא חכמה. היא אמיתית. היא אמיצה. הלוואי עלינו עוד פוליטיקאים כאלה.
  אבל, לפחות במקרה הזה, מדובר בהתבטאות מטופשת, וחבל שחנין לא חזרה בה. כי לחטוף אדם זה מעשה טרור. אפילו לחטוף חתול הוא מעשה טרור. ואי אפשר למצוא למעשה כזה צידוק כלשהו כמו שחנין ניסתה לעשות.
  איך המעשה הזה מקדם את האינטרס הפלסטיני? האם, לדעתה של חנין, זה מה שיביא לסיום הכיבוש בשטחים?
  הרי כל בר דעת יכול להבין שרק רע יכול לצמוח ממעשים כאלה.
  לכן, טוב הייתה עושה חנין, ואיתה פוליטיקאים ערביים נוספים, אם היו מגנים את המעשה הזה, ואם היו יוצאים בקריאה לחוטפים להחזיר את שלושת החטופים או לפחות להודיע היכן הם נמצאים.
  עדיין לא מאוחר לעשות זאת.

 9. נועם א"ס

  תודה תודה תודה לערוץ 2 ולרינה מצליח שנתנו לנו את המנהיגה חנין זועבי. תודה.

 10. רויטל

  חלק גדול ממשאביו ומרצו של צבא כיבוש מושקע בהטלת אימה (טרור). זאת דרך בדוקה לשמור על "שקט" בשטחים כבושים.
  מטרת החוטפים, יהיו אשר יהיו (את/ה יודע/ת מי הם?), היתה מיקוח – נשיב שלושה מתנחלים (תלמידי ישיבה בשטחים הפלסטינים הכבושים), תמורת אסירים פלסטינים.

  ההשתוללות של צה"ל בשטחים הכבושים\ שנועדה לייצר אימה (טרור) מנעה, ככל הנראה, כניסה למו"מ על המחיר הנדרש עבור החטופים.

  בינתיים, בזירה האזרחית, הציבור הישראלי מנסה להלך אימים על חברת הכנסת חנין זועבי. כל מי שטרור אינו הדרך האהודה עליו צריך להתייצב לימינה, אם הוא מסכים להגדרה שלה של "טרור" ואם לא.

 11. נפתלי אור-נר

  אלו המראיינים הטיפוסים של הכובש הישראלי

 12. עמית

  מעניין לקרוא את המאמר והמגיבים כאן. מהללים את ה״עמידה הגאה״ של המנהיג הלאומני התורן, מגנים את הסוטים מהקו הלאומני כ״ערביי מחמד״ (ערביונים – המקבילה ל״יהודונים״ של הימין כמראה פשוט לא מתגלגלת על הלשון מספיק טוב) מתחמקים מגינוי של עוולות של הצד שלכם על ידי הצבעה על עוולות – אמיתיות או גוזמאות – של הצד השני, וכו׳. אני לא בטוח אם אני קורא ב״העוקץ״ או בדף הפייסבוק של נפתלי בנט.

  1. שאול סלע

   במאי 47 פחות משנה לפני הכרזת המדינה נעלם אלכסנדר רובוביץ' שנרצח כנראה ע"י רוי פאראן. רוי פאראן "נשפט" על רצח אלכסנדר רובוביץ' במשפט שהיה כולו פארסה,זוכה וחזר כגיבור לבריטניה. חוץ מטיוח הרצח של יאיר שטרן,הטיוח של רציחת אלכסנדר רובוביץ' היה ארוע בודד של רצח יהודים בידי חיילי המנדט. בגלל שהמקרה של של רצח רובוביץ' היה היחיד קמה סערה.

   כאשר מדברים על הכיבוש הישראלי לא ברור אם יש פחות מ 1000 או יותר מ 1000 מקרים של טיוח חקירות של רצח של פלסטינים ע"י ישראלים.

   ישראלים הכוונה לאנשי "כוחות הבטחון" או מתנחלים

 13. דליה

  רינה מצליח זו בושה למקצוע העיתונות.
  לא יודעת אם לצחוק או לבכות מהראיון הזה!
  והשאלה הזו: למה לא אמרת אני מתפללת לשלומם כמו גמאל זחאלקה? נו באמת, לאיזה שפל בן אדם יכול להגיע?

 14. דודו

  ולא רק את חנין זועבי, היא: האם יש זכות קיום לחנין זועבי במרחב הערבי שמקיף את ישראל?
  האם היא הייתה יכולה להתקיים במתכונת הנוכחית שלה תחת כל משטר ערבי הקיים מסביבנו?
  התשובה די ברורה – שלילית ביותר.
  לפיכך כל הויכוח על הלגיטימיות או לא, של דבריה ומעשיה הוא עקר. רבים מהמבקרים וחברי הכנסת הערבים האחרים משתמשים בזכויות הדמוקרטיות שלהם לנגח את השלטון והחברה הישראלית בכל הזדמנות. כל אחד וסיבותיו ומניעיו הוא. אבל בעולם שסובב אותנו הם לא היו יכולים להתבטא כך מבלי שיוגלו/יחוסלו (הכוונה כמובן לצאת נגד השלטון המקומי באותו אופן שהם עושים זאת כאן).
  לפיכך, אין משקל אמיתי לדבריהם, כל עוד אינם מכירים בעובדות אלו. ההתנפלות על זועבי מצד כל מי שיכול בתקשורת והכנסת לא מוסיפה כבוד, ולמעשה משרתת את כוונותיה מלכתחילה.

  1. דרור BDS

   השאלה הזו ששאלת כבר נשאלה, וכמו שציינת, התשובה ברורה. מאידך, לא ברור מדוע היסקת כי אינם מכירים בעובדות אלו, ומדוע, ללא כל קשר האם הם מכירים או לא מכירים, הויכוח על דבריה של זועבי הוא עקר.

 15. נעמי

  ומה אם נתקלתי בערביה שאני לא מתרשמת מחוכמתה, עקביותה וכד' – יכול להיות דבר כזה?
  התיתכן אישה ערביה אמביציוזית, עסקנית פוליטית שלפחות בפרופיל הציבורי שלה האמביציה העסקנית נוטפת ממנה יותר מכל דבר אחר?

  מותר לי להגיד שבכל מקרה היא לא חכמה בעיני? מותר לי לטעות בעניין הזה בלי להיחשב כל מה שנאמר למעלה? ככה סתם לטעות?

  ההקשר קובע מראש שכל בחירה של הגב' זועבי איננה ניתנת לביקורת?

  זה לא איזה סוג מסוים בפני עצמו של התנשאות?

  מאז שהיא עמדה כאורחת על סיפון המרמרה, ניפחה את החזה שלה ו"הבטיחה" (בשם מי?) "אנחנו לא נתעמת בכוח" – התעורר בי חשד (שעם הזמן לא בא על סיפוקו) שהיא נדחפת ועוד איך בכוח לתוך הפריים ומשחקת משחק של ניצול הדדי ידוע מראש.
  אז מותר לי לחשוב שמגיע לנו כאזרחים ישראלים פוליטיקאים יותר מתוחכמים?
  (ד.א. השתאותי מההכרזה שלה על סיפון המרמרה התעוררה בזמן ששודרה עוד לפני שנכנסה הספינה לעימות עם חיל הים. היה משהו מביך ופתטי בתוכן ובטון של ההכרזה הזאת של אורחת שלא קובעת).

  1. נעמי

   ח"כ זועבי איננה האווילה היחידה בכנסת.
   זהו מחיר בלתי נמנע של הדמוקרטיה ואפשר לחיות איתו.
   זו לא סיבה לצאת להגנה על כל דבר איוולת רק בגלל שהנבחרת היא ערבייה.

   סופה של עלילת "הלא טרור" מלמדת שכדאי שהנ"ל (וכמה מידידיה) ילמדו לספור עד 10 לפני שמדקלמים קלישאות.

 16. כפיר אזולאי

  הרי היא תומכת ברוצח ההמונים אסד ובחזון סוריה הגדולה שלו ושל בשארה.

  מה שמוכיח ששמאל פרושו פשוט לאומנות פלסטינית

 17. דרור BDS

  באמצעות ‏נדב פרנקוביץ'‏

  מאת ‏المنتدى النسوي الفلسطيني‏
  المنتدى النسوي الفلسطيني يصدر بيانا للرأي العام الاسرائيلي بالعبرية دعماً للنائبة حنين زعبي
  הפורום הפמיניסטי הפלסטיני – תומכות בח"כ חנין זועבי

  הפורום הפמיניסטי הפלסטיני המאגד נשים וגברים, פעילות/ים חברתיות/ים ומפלגתיות/ים, כמו גם פעילות/ים א- מפלגתיות/ים, מגנות/ת בתוקף את ההשתלחות, מסע הדמוניזציה והמתקפה חסרת הרסן נגד חברת הכנסת חנין זועבי..
  אנו תומכות/ים בח"כ חנין זועבי, ובמאבקה נגד כל צורות הדיכוי הלאומי האתני והמגדרי כאחד. אנו מגנות/ים בחריפות את המתקפה הברוטאלית והאלימה נגדה, בהנהגת חברות/י כנסת, א/נשות תקשורת, אזרחיות/ים וא/נשי ציבור שונים.
  שיח הגזענות, הסקסיזם והשנאה השולט על השיח הציבורי הישראלי הגיע עד כדי איומים וקריאות לפגיעה בחייה של ח"כ זועבי, ואנו מזהירות/ים מפני ההשלכות של התרת דמה ופגיעה בה.

  אנו בפורום הפמיניסטי הפלסטיני איננו מופתעות/ים ממעגל הדיכוי והאלימות ששולט בשיח הפוליטי הישראלי תחת האמתלה של "פוליטיקה", אותה פוליטיקה של הרוב התומך בכיבוש, בנישול, במיליטריזם ובפגיעה בזכויות אדם. אותה פוליטיקה שהופכת לאומיות, מגדר ועמדה פוליטית לחרב מלחמה זמינה בידי כל דורש/ת. חרב שנשלפת כל פעם מחדש בפניה של האישה הפלסטינית היחידה בכנסת ומשקפת את ההתייחסות לחברה הפלסטינית בכלל.
  ח"כ זועבי הטיבה לעשות, כמו תמיד, ובאוטנטיות ראויה לשבח כאשר השמיעה את הקול הפלסטיני המוחה והאותנטי, ובתקפות ואמונה רבה הביאה את קולן/ם של המושתקות/ים, של בנות/י עמה, את קולנו. ח"כ חנין זועבי עומדת בחזית כנגד החטא הגדול של הדה-הומניזציה של האחר/ת- הפלסטיני/ית, ונגד הכיבוש ומסרבת להיכנע ולשתף פעולה עם כוחות הממסד המדכאים את העם הפלסטיני.

  בהזדמנות זו אנו חוזרות/ים ומדגישות/ים את עמדתנו כי מעגל הדיכוי המגדרי והלאומי חופפים, וכל מאבק לשוויון, לחירות ולכבוד שאינו רואה יחסי הכוח והשליטה הלאומיים, המגדריים, הכלכליים והחברתיים מול עיניו, לעולם לא יביא לצדק חברתי ופוליטי – לא לנשים, לא לגברים ולא לבני אדם בכלל.
  https://www.facebook.com/nfranckovich/posts/728055193902306

 18. אבי

  אין חולק על כך שמדינת ישראל אינה מדינה דמוקרטית אולם בהשוואה למדינות ערב היא סופר אקסטרא דמוקרטית. ומה הקשר? חנין זועבי הרי ערביה, יש לה תרבות ערבית, עולם ערכים דומה ותפיסת עולם כזו. זאת אומרת שהאמת המיטבית שלה היא לא באמת מודרנית. היא מדברת בשפה ערבית, מתהלמת, אלימה, קיצונית. את כל אלה היא בשום אופן לא יכולה היתה לעשות בשום מדינה ערבית, כי שם היה זורקים אותה מאחורי סורג ובריח אבל במדינת ישראל היא מרשה לעשות את זה. אפילו ערביי ישראל מתביישים בקיומה. הם הרי מעדיפים לחיות תחת הגג של מדינת ישראל המודרנית ומתפתחת ומאשר להיות עניים מרודים במדינה ערבית. יש כאלה המצהירים על כך קבל עם ועדה. אני מציעה לחנין זועבי שתיסע למצרים או סוריה או עירק למשך שנה ותחזור לארץ חלב ודבש של הערבים.

 19. מגיב מרחוק

  מדוע ״זועבי אמרה״ מעסיק יותר את הכותבים (והמגיבים) מדיון מעמיק בפישעי הכיבוש?

  הרי חנין זועבי לא עמדה בכנס פעילי חמאס והסיתה אותם לחטוף כמה יֶשִיבָנִים. לאחר 47 שנות כיבוש הפלסטינים מכירים את הכיבוש טוב יותר מהגב׳ זועבי (מהיכרות אישית).

  הססטיסטיקה היבשה שפורסמה קבעה שמעל 800,000 פלסטינים נעצרו על-ידי רשויות הכיבוש ב47 שנותיו. שאלפים נהרגו, וביניהם מאות ילדים. סירטוני ״בצלם״ גם הביאו (למעוניינים בַאמת) צילומי ילדים בני חמש שנעצרו בחברון. ניתוח לאחר המוות של נפגע ב״אירוע ביתוניא״ הוכיח שלמרות שיקרי דו״צ הוא נהרג מ״אש חיה״. (עצם הביטוי ״אש חיה״ מזוויע!).

  עיזבו את העיסוק הפרסונלי באיש זה או אישה זו. עיסקו בכיבוש, והביאו לסיומו!!!

 20. דרור

  עם הביקורת של דליה לגבי התקשורת אך מאידך, מבחינתי ח"כ זועבי היא תמונת מראה של קיצוני הימין. גם מבחינתה כל מה שעושים הפלסטינים זה בסדר. כמודעתם של הימנים לגבי ישראל ולכן – גם היא ראויה לביקורת והיא איננה מקדמת הידברות ושלום.

 21. תל אביבי זועם על השמאל הבוגדני

  כיהודי ישראלי חילוני המתגורר במרכז תל אביב אני רוצה לומר שהשמאלנים הקיצונים התומכים באנשים כמו חנין זועבי וחבריה הם האוייבים הגדולים ביותר של עם ישראל וארץ ישראל . האנשים האלה הם בוגדים בעמם ומולדתם ומשתפ"ים של שונאינו הגדולים ביותר ומבחינתי הם אוייב בדיוק כמו חמאס חיזבללה וכו… גם השמאל המתון מתנער מהזבלים הללו אשר עושים הכל בכדי לפגוע בישראל /כולנו