עוני אינו תוצאה של קצבאות נמוכות, אלא של שכר נמוך

ועדת אלאלוף לא גילתה שום דבר חדש שאנחנו, חוקרים וארגוני שינוי חברתי, לא אומרים כבר שנים רבות. היא לא הייתה מוקמת בלי לחץ מצד ה-OECD, ומלכתחילה לא נועדה להילחם בעוני (שלא מטריד את הממשלה) אלא בנתוני העוני (שמטרידים את ה-OECD). היא השיגה את מטרתה, והעוני יישאר איתנו
שלמה סבירסקי ונוגה דגן-בוזגלו

English

ועדת אלאלוף מונתה על ידי ממשלה שעושה ככל יכולתה להוזיל את עלות העבודה בישראל, במטרה להיטיב עם התאגידים העסקיים כמו גם עם עצמה, שהרי הממשלה גם היא מעסיק גדול. בכך שותפה הממשלה שמינתה את ועדת אלאלוף בייצור העוני: היא מפריטה שירותים, אינה אוכפת חוקי עבודה קיימים, דוחה ככל יכולתה חידוש הסכמים קיבוציים ומתנגדת ככל יכולתה להעלאת שכר המינימום.

אלי אלאלוף, חתן פרס ישראל, ראש ועדת העוני
אלי אלאלוף, חתן פרס ישראל, ראש ועדת העוני

כאשר שוק העבודה מציע לחלק גדול מן העובדות והעובדים שכר שמציב את משפחותיהם מתחת לקו העוני, מה שנדרש הוא שינוי שוק העבודה ושינוי מערכת השכר. העלאה של קצבאות המוסד לביטוח לאומי היא צעד מבורך כשלעצמו, אך היא לא מהווה מענה של ממש: כאשר הכנסה של 7,000 ₪ מציבה משפחה בת ארבע נפשות מתחת לקו העוני, הבעיה אינה גודלה של קצבה זו או אחרת, אלא העובדה שרוב השכירים בישראל משתכרים פחות מ-7,000 ₪.

מה שנדרש הוא ועדה לבחינת ההנחה שלפיה הוזלת עלות העבודה היא תנאי לצמיחה כלכלית. נדרשת ועדה שתבחן מדוע כאשר יש צמיחה, פירותיה מחלחלים כלפי מעלה יותר מאשר כלפי מטה.

נדרשת ועדה שתבחן מדוע ישראלים רבים כל כך אינם מקבלים את הכלים שיכולים לסייע להם להתמודד בשוק העבודה. הנה המחשה: ראש המועצה להשכלה גבוהה, מנואל טרכטנברג, כשנשאל מה קורה עם כ-50% מבני הנוער שאינם מגיעים לשום מסגרת של השכלה גבוהה, השיב בגילוי לב אליטיסטי: "תואר אקדמי לא צריך להיות חזות הכל" (דה מרקר, 25.5.2014).

נדרשת ועדה שתבחן מדוע מוצא שר האוצר לפיד לנכון להתחייב שלא להעלות מסים ב-2015, כאשר ברור הוא שללא הרחבה תקציבית לא ניתן יהיה, למשל, להגדיל את מערכת ההשכלה הגבוהה, לשדרג את השירותים הניתנים ברשויות מקומיות עניות ולממן את המלצות ועדת אלאלוף.

המלצות הוועדה אינן מחדשות דבר. זה שנים שאנו, לצד חוקרים וארגוני שינוי חברתי, חוזרים ואומרים: מדינת הרווחה הישראלית מצטמקת ושיעור הקצבאות נמוך מאוד ביחס למדינות ה-OECD. זה שנים שכולנו מדברים על הצורך להרחיב את הסיוע בשכר דירה ולשקם את הדיור הציבורי במקום לחסלו; על הצורך להמיר את תפיסת שכר המינימום בתפיסה של שכר מחיה בכבוד; על הצורך להרחיב את תקציב ההכשרה המקצועית במקום לצמצמו; על הצורך להרחיב את מסגרות החינוך לגיל הרך; על הצורך להחזיר את מענקי האיזון לרשויות חלשות במקום לקצצם.

חלק אחר של המלצות הועדה הוא הדהוד של המלצות חוזרות ונשנות של משרד האוצר ובנק ישראל: חידוש תכנית ויסקונסין, על אף שבפועל הפכה למודל להשפלת עניים; הרחבת מס הכנסה שלילי, על אף שהבעיה האמיתית היא רמות השכר הנמוכות במשק; צמצום מספר מקבלי הקצבאות על ידי החמרת מבחני התעסוקה לזכאות להבטחת הכנסה, על אף ששוק העבודה אינו מייצר מספיק משרות המאפשרות קיום בכבוד; הקטנת מספר העובדים הזרים כמרשם פלא להגדלת שיעורי התעסוקה, על אף שאלה המעסיקים אותם אינם מוכנים להציע לישראלים שכר ותנאים ראויים.

האמת היא שסוגיית העוני אינה עומדת בראש סדר העדיפויות של הממשלה. ועדת אלאלוף לא היתה מתמנה אילולא הצטרפה ישראל לארגון ה-OECD ואילולא פירסם ארגון זה שנה אחר שנה נתונים מביכים על שיעור העוני בישראל. הממשלה רצתה ועדה שתילחם בנתוני העוני. המלצות ועדת אלאלוף יסייעו להקל את מצוקת הממשלה, אבל לא ברור עד כמה הן יסייעו להקל את מצוקת העניים.

ד"ר שלמה סבירסקי הוא מנהל אקדמי של מרכז אדוה

נוגה דגן-בוזגלו היא חוקרת חינוך במרכז אדוה

לקריאה נוספת 

יריב מוהר | אין הזנחות חינם 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נעמה

  אבל כשהאם עובדת במשרה מלאה , שעות נוספות והקצבאות נמוכות
  גם הילד נדרש להפסיק ללמוד ולהתחיל לעבוד.
  לא רק שאותו ילד לא יגיע לאוניברסיטה, הוא גם לא יוכל לרכוש מקצוע המותנה כמובן במספר שנות הלימוד, הוא לא יוכל להיות עובד מדינה, עובד חברה ציבורית – ובזה ישמר את מעגל העוני.

  1. ריטה

   כל כך עצוב שאנשים עובדים קשה בשביל כלום. ממש הודו.

   כחד הורית אני יודעת מה זה.

 2. גדי באר

  אין שום צורך לקבוע כי "ללא בגרות" נדון האדם לעוני. קביעה זו הרסה עד היסוד את המרקם המקצועי הראוי בחברה מתוקנת. זו הסיבה שגם מי שאינו מעוניין לחבוש את ספסלי מערכת החינוך הצולעת שלנו (ואני חלק ממנה- מורה ומחנך זה כבר 22 שנה…) ששום רפורמה שיערכו בה לא תמנע מחסרי פוטנציאל לימודי, אך מוכשרים כשדים בתחומים אחרים, מלהתקע בתוכה. ביטול האופציות האחרות להכשרה מקצועית לנוער פוגע ביכולת רבים מהם לרכוש כבוד בעבור כישוריהם יוצאי הדופן במלאכות נדרשות לתעשיה, לאמנות ולעוד אין ספור תחומים.
  צריך לרדת מעץ ה"לכל אחד/ת דרושה בגרות, ובהמשך תואר אקדמי", שעלינו עליו. לא נכון, לא מדוייק, לא מעשי ויותר מכל- מאמלל אלפי בני נוער.

 3. עמית

  מה שצריך זה שינוי יסודי של המדיניות הכלכלית ממדיניות קפיטליסטית שאיננה עובדת לטובת האזרחים והאמת היא שגם לא לטובת הכלכלה. למדיניות סוציאליסטית בריאה כמו שיש בסקנדינביה וכמו שהייתה בישראל ובבריטניה עד סוף שנות ה- 70.
  מדיניות כזאת תבטיח פיתוח כלכלי וחברתי כפי שעשתה והיא עושה היום במדינות שאימצו אותה.
  אבל אי אפשר לצפות למדיניות כזאת מההרכב הנוכחי בממשלה.

  1. רות שוקרון

   העניים יכולים מקסימום לאכול את הכובע, ביבי כבר יאכל קצפת דלת שומן, כי הוא כבר בלע את כל העודפים מכיסינו!!

  2. ליכודניק

   ידידי, אתה כורך תחת כנפי ה-"סוציאליזם" כלכלות שונות לגמרי: כלכלת שבדיה (תעשיה פרטית מוטת ייצוא) עם ישראל ובריטניה של שנות ה-70 (תעשיה מולאמת).

   עכשיו, בוא נראה מה זה בדיוק "ישראלים רבים כל כך אינם מקבלים את הכלים שיכולים לסייע להם להתמודד בשוק העבודה"; ב-2012 עברתי לבאר שבע, לעבוד בסטארט- אפ רפואי. כשניסינו לעדכן כתובת בעירייה, הפקידה [מן הסתם דווקא התמודדה היטב בשוק העבודה-התקבלה למשרה קבועה ונוחה] ביקשה שנשלח את חוזה השכירות בפקס, "כי הפקידה שמקבלת מיילים לא נמצאת היום". אותה באר שבע ממתגת את עצמה היום כ-"בירת הסייבר של ישראל".
   רבאק, לפני שחושבים איך לעזור לעניים (כסף קטן- המלצות ועדת אלאלוף הם בהיקף של 7.8 מיליארד ש"ח, במשק של מאות מיליארדים), איך מביאים את השאיפה להיות הכי טובים בארץ, או בעולם, מהתחום הצר של היי טק-מים-אקדמיה-תעשיית ייצוא-רפואה, ל- 40%-50% מהמשק?!

   1. עמית

    ליכודניק (על מה חשבו הוריך כשנתנו לך את השם הזה?) שבדיה תעשיה פרטית? בשבדיה אין כמעט שום דבר פרטי, למעלה מ-60% של המשק השבדי הוא בבעלות איגודי פועלים, ישובים, חברות לתועלת הציבור.
    העובדה שניתקלת בשירות לא טוב בעיריית באר שבע היא אכן מייצגת של השירות הציבורי.
    אבל העובדה שהשירות הציבורי שאני נתקל בו יעיל פי כמה וכמה מהשירות הפרטי שאני נתקל בו, בענפי התקשורת, הבנקאות, תאגידי מים וביוב ועוד מייצגת לפחות באותה מידה.
    לכן עדיף לבדוק מה יש לחוקרים לומר בנושא, פרופ' אלינור אוסטרום במחקר שהקיף מספר אלפים שדל מקרים מצאה כי ברוב המקרים אירגון ציבורי דמוקרטי יעיל יותר בכל הפרמטרים מאשר אירגון פרטי, והיא קיבלה פרס נובל על עבודתה.
    לא צריך שאיפה להכי טובים בעולם, מספיק לעשות עבודה טובה לקבל שכר שניתן להתקיים ממנו וליצור חברה סולידרית.

 4. אסתר

  בזמן המהפכה הצרפתית
  כל משקיעי הדירות ומשכירי הדירות
  הוצאו להורג הם ומשפחותיהם
  ורק אז השכבות החלשות נשמו לרווחה
  ויכלו לחיות
  בישראל דור שלם באבדון
  בגלל תאוות הבצע של בעלי הדירות
  ומשקיעי הדירות שהבעירו את שוק הנדלן
  שמרסק את חייהם של 2 מליון עבדים
  במדית ישראל

 5. אמנון ולקוביץ'

  עד שלא יבצעו את תוכנית שכתבתי , המצאת הגלגל בתחום העוני של אמנון-שתוגש לשר האוצר בימים אלו , העוני יצא עם האנשים לפנסיה,אח"כ לקבר…! רק אם מר לפיד יבצע תוכניתי — 50% מהעוני יעלם.. תוך שנה וכך ימשיך במשך 3 שנים עד שהעוני יהיה דבר שולי בישראל. לפחות לא גרוע ע"פ ארגון OECD היום המצב פשוט לא נסבל, לא אנושי.אמנון

 6. דרורה טל שהם

  למה להכנס למתקפה?
  ועדת אלאלוף לא התיימרה לחדש. היא כונסה על מנת לתת הצעות אופרטיביות לטפול בעוני. וטוב שכונסה.
  התיישבה ועדה עם מס' גדול של ראשים ומיטב אנשי מקצוע ועשתה כמיטב יכלתה על מנת להתחיל לגעת בכאבים של המדינה.
  במקום לבקר, כדאי להצטרף אל כל מי שעושה למען העניין. להתחיל לגעת בנושא העוני ולא חשוב מאיפה. העיקר שהנושא יעלה על סדר היום הצבורי ולא ירד ממנו.
  המאבק צריך להיות על כך שהנושא יטופל.