המדינה חולה, אתם מבינים

וככה הדברים קורים. בתחילה, קריאות גנאי ליד הבית שלך. ושבוע לאחר מכן, הידיעה שיש מקומות שמוטב לך לא להגיע אליהם, למען בטחונך האישי. ומה יעלה בגורלו של מי שיישאר בסביבה כדי לראות את השלבים הבאים?
איימן סיכסק

בישראל, הדברים מידרדרים מהר.

לא מזמן כתבתי בפייסבוק על תוצאות ההסתה נגד הציבור הערבי, בעקבות תקיפתה של אמי ביפו כמה ימים לאחר שנודע על החטיפה. אתמול התקיים בירושלים מפגן מאורגן, גלוי ורעשני של שנאה וקריאה לאלימות. בערב קיבלתי הודעה מחברה ירושלמית שהפצירה בי לא להגיע השבוע לעיר כמתוכנן. "העיר חולה", היא כתבה לי.

וככה הדברים קורים. בתחילה, קריאות גנאי ליד הבית שלך. ושבוע לאחר מכן, הידיעה שיש מקומות שמוטב לך לא להגיע אליהם, למען בטחונך האישי. ומה יעלה בגורלו של מי שיישאר בסביבה כדי לראות את השלבים הבאים? 

ככה עובדת דה-לגיטימציה מסודרת של ציבור שלם. ליבוי הרוחות על רקע אסון לאומי, הסתה מפי קולות שאפשר לפטור אותם כהזויים אבל למעשה הם בעלי השפעה עצומה (ליברמן), ולבסוף דממה של הממשלה נוכח האלימות הבלתי נמנעת שנוצרת כתוצאה ישירה. ככה גם מאפשרים לציבור ישראלי חנוק וזועם את התחושה שיש בידיו כח כלשהו, קיום שיש לו הדים ומענה, כי אם אפשר להטיל אימה על הערבים ולמנוע מהם גישה למקומות מסוימים, אז אולי אנחנו פחות שקופים ועלובים מכפי שהורגלנו להרגיש. הערב מתוכננת הפגנה נוספת כזו, בבאר שבע. אולי כדי שגם ערביי הדרום לא ירגישו, חלילה, בטוחים.

אבל העיר חולה, אתם מבינים, והמדינה חולה, ולא יעבור עוד הרבה זמן עד שאף אחד לא ירגיש בה שוב בטוח.

 נקמה

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. הילה

  עצוב. חשוב. תודה שכתבת. מצטערת מכל לבי ומחכה להחלפת הממשלה הנוראית הזאת, נתניהו מלך ההסתה.

 2. רונה

  זו מחלה סופנית ואף אחד כבר לא מרגיש בטוח
  הגזענות והפחד השתלטו על החיים של כולנו,
  "מי שמאמין לא מפחד"
  אבל בתכל'ס גם אנשים מאמינים מתים ונרצחים,
  וכולם מתים מפחד ועוד מעט ימותו באופן כללי
  כי עוד מעט באמת כולם ישחטו את כולם
  \ואחר כך יכנו את התקופה הזאת בשם "מאורעות תשע"ד"
  ועוד כל מיני שמות הרואיים בתולדות האומה שיודעת רק לכלות את עצמה
  ואת כל מי שעובר בדרכה.

  1. Esther Attar-Machanek

   גזענות תמיד הייתה, רק תפסה יותר ממדים, ואני לא מתכוונת לגזענות נגד שכנינו הערבים, גרוע יותר,בתוך המדינה, בין יהודים, מזמן הקמת המדינה ועד היום כלום לא השתנה להיפך , מזרחים שחיו בשלום במדינות ערב, למדו בזכות ההסתה בישראל לשנות. הפכנו לעם ברברי וצמא דם! כשאני קוראת את התגובות של צעירים ממש מזעזע איזה פרימיטיויות גודלים בארץ, חוסר אינטלגנציה, חוסר אינטלקט והגרוע מכל חוסר מחשבה עצמית, למרות כל הסקנדלים והשחיטות, עם ישראל נהיה עם עיור. ובשביל לחסות על השחיטויות מעסיקים אותכם בהסתה ושנאה שסוכפת לברבריות, חזרו על ההיסטוריה, השיטה חוזרת על עצמה, עוני, טיפשות המכשיר נשק הכי יעיל לכל פולטיקאי, צמא שילטון וכח, נוער צעיר תיתעוררו, תילחמו על זכויות שלכם; מלימוד חינם, חופשת לידה ארוכה ולא אחרי 3 חודשים לידחוף תינוקים פעוטים באיזה פעוטון ששם מתחילה הטראומה, תנו לאימאות להינות מהילד, הרי בגיל 18 הם כבר עוברים למדינה,לצבא , תקופת סיוט להורים, צבא, נשק, רו וח של מיליארדים של קבוצת אנשים, יצרני נשק שיתמרנו כל סיבה למלחמה על חשבון אחרים, ואת זה הבנתי בשירותי בצבא, במחלקת תרגילים.

 3. דןש

  נכון שיש לנו אל נקם ושילם אל המזכיר מה עשה לנו עמלק ושאר ה"גויים" בדרך. אבל מי המציא את האל ?
  נקמה באה מן הבטן ללא חשיבה וללא נסיון לפתור בעיות ולהרגיע רוחות. אוי לעם שמנהגיו לוקים בתסמונת ( הרבה יותר מתסמונת) הנקמה.

 4. אבי

  זה היה צפוי. לא שאני תומך בזה אבל למה כאשר הצד אתו אתם מזדהים נוקט באלימות, עבריינות או כל פעולה פלילית אחרת אתם מעניקים לזה מושגים אידיאולוגיים ותוצאה אומללה של כיבוש וכו' וכו' וכשהצד השני מגיב לפעולה זו זה נקרא בעיניכם פשע, אלימות, טרור, כיבוש וכו' וכו'. יש בזה מידה רבה של צביעות.
  למה כאשר נוער דתי ציוני נוקט בפעילות כלשהי נגד אוכלוסייה ערבית או מדיניות ממשלתית זה נראה לכם חמור מכך שילדים פלסטינים גדלים על אלימות ורצח ? לעתים קרובות רואים אותם מצטלמים ומתראיינים בטלוייזיה כשהם חמושים ברובי צעצוע, תלבושת מתאימה, והם מצהירים בלי להתבלבל שהיו רוצים להיות שאהידים.
  חבל מאוד שהמנהיגות הפלסטינית לא משקיעה באזרחים שלה כמו שכל ישות מדינית או לפחות מתיימרת להיות כזו. בהשכלה, בתעשייה, כדי להעצים אותם כאזרחים, כעם ובמקום זאת דואגים להשאיר אותם מבחינה כלכלית נמוך מאוד ובמקום הכי נוח לאלימות ותסכול.

 5. נעמי

  חזרתם לשפיות. המדינה בוערת, המדינה חולה, העם נוקם ואתם עם הבאבא סאלי שלכם, קברי צדיקים והבול שיט הרגיל שלכם. אכן מחלה סופנית כמו שנאמר כאן למעלה, חבל שאף אחד לא מוכן לתת טיפול למחלה הנוראית הזו שנקראת "נקם", ואני שבתי לקרוא את תיאורו הנפלא של יוספוס "מלחמות היהודים" ערב גלות שניה לעם היהודי, ואני מוצאת את עצמי קוראת את שכפול ההיסטוריה של ימינו אנו, ואין חדש תחת השמש, אנו נוהגים ממש כמו לפני 2000 שנה, ביהירות, בבריונות, בקנאות, ממניעי נקם וגם סיקריקים יש לנו למכביר. מי גינה את עמוס עוז על אמירותיו רק לפני חודש חודשיים ולא יתוודה היום שטעה? לא אמת הדבר? האינו כל כך צודק?
  ודי כבר עם המשפט המתחסד ומעצבן הזה של המגיבים לפוסטים: "תודה…. שכתבת….", נהיה פתטי.

 6. תמיר

  עצוב, מפחיד וטורד מנוחה.

 7. נפתלי אור-נר

  הוא גם יביא לסופה של המדינה

 8. זהבה חן-לוי

  First they came for the socialists, and I didn't speak up
  Because I was not a socialist……
  .
  .
  .
  Then they came for me
  And there was no one left to speak for me.

 9. דפנה

  עם כל ההבנה לתחושתה של איימן, ולמרות שאני מגנה בצורה מוחלטת כל גילוי של נקם והסתה, שאין להם שום מקום בחברה מתוקנת, אני מוצאת את עצמי מסכימה דווקא עם תגובתו של אבי.
  למרבה הצער יש מקומות בארץ שאליהם הציבור היהודי חושש להגיע.
  יש כבישים וצמתים שיהודי שנקלע אליהם נכנס בהם לכוננות ספיגה. העיניים בולשות מסביב כדי לראות מהיכן תתעופף עוד רגע האבן, והרגל בהיכון. – ללחוץ ולברוח.

  איימן. שתינו חיות על אותה חלקת ארץ. יש לנו אינטרסים משותפים. גם את וגם אני רוצות בסך הכל לחיות בשלווה, ולדעת שהיקרים לנו יחזרו הבייתה בשלום. לכן חובתנו לגנות כל גילוי של טרור, ולא חשוב מאיזה צד הוא בא.
  האם יש סיכוי שאקרא כאן את תגובתך ובה התנערות ממעשה הרצח הנורא של שלושת הנערים? מיידויי אבנים כלפי מכוניות חולפות? מגילויי השמחה בשטחים עם הוודע דבר החטיפה?

  את ממש לא נדרשת לוותר על אמונתך הדתית. המשיכי להחזיק בדעותייך הפוליטיות, יהיו אשר יהיו, אבל מצאי את הדרך לגנות כל סוג של טרור, גם זה שנועד לפגוע בנו, היהודים.
  אם תעשי זאת תמצאי הרבה יותר תומכים לקריאתך, כפי שבטאת אותה במאמר שלך.

  1. נעמי

   לא גזירה שווה(!) הסטאטוס שלנו אינו כמו זה של הפלסטינים, לטרור הפלסטיני יש קונטקסט, שכחת שהם אלה תחת הכיבוש? ההקלות צריכות להיות עליהם ולא עלינו, אנחנו בכלל לא במעמד של לומר משפט כמו: "שתינו חיות על אותה חלקת ארץ", אמירה כאילו אין הבדל במעמד שלך כאזרחית לבין מעמדו של איימן. זה מאוד לא הגון לדרוש מהם את מה שאנו דורשים מעצמנו, ממקומנו המדושן והבטוח. הם הקורבן ולא אנחנו, עוד מעט אוציא טישו לנגב את הדמעות עלינו ועל מצבנו הקשה: "
   יש כבישים וצמתים שיהודי שנקלע אליהם נכנס בהם לכוננות ספיגה. העיניים בולשות מסביב כדי לראות מהיכן תתעופף עוד רגע האבן, והרגל בהיכון. – ללחוץ ולברוח", לא הגזמת קצת? עכשיו אנחנו המסכנים??? את שומעת את עצמך?
   איימן אתך במאבקך, למען עמך וביתך, אתה לא צריך להתנצל על זכותך הלגיטימית להגדרה עצמית וכל צד נלחם עם כלי הנשק שיש ברשותו. להאמין שהמפציצים שלנו מהאוויר זה לגיטימי וחטיפה לא, זה מוסר כפול וצביעות!!!

   1. דפנה

    נעמי, בכל הכבוד הראוי, את פשוט מקשקשת שטויות.
    ראשית, איימן, [ולעניות דעתי איימן זו 'היא', לא 'הוא'], היא אזרחית ישראלית, ממש כמוך וכמוני. היא הרי כותבת על ארוע שקרה לאמה ביפו. היא לא חיה תחת כיבוש והיא לא קורבן.

    לשאלתך: לא. לא הגזמתי בתאור המצב. אם כבר אז המעטתי בו.
    ההשתוללות של פרחחי בית"ר ירושליים ודומיהם שלשום בירושליים ראוייה לכל גינוי, אבל כך גם ההתפרעויות של תושבי שועפת שבאו בעקבות רצח הנער הערבי. [שאגב, עד לכתיבת שורות אלה טרם הוברר מי רוצחיו, ומה הרקע לרצח].
    ממש חבל שאת לא מצליחה להבין שההפצצות מהאוויר הן תגובה לירי פצמרי"ם וגראדים על יישובי הדרום, ומטרתן להפסיק את הירי הזה.
    ולא! חטיפה ורצח זה ממש ממש לא לגיטימי. מדובר במעשה נפשע, שכל בן-תרבות צריך לנער חוצנו ממנו.
    בנוסף, מדובר גם במעשה שרק פוגע במאבק הפלסטיני, ובשום פנים ואופן לא מקדם אותו.
    גם מאבק צודק צריך לנהל באופן מוסרי וחכם.
    התמיכה שלך במעשה הנורא הזה, והצידוקים שאת מצליחה למצוא לו, ראויים לכל גינוי.
    להצדיק רצח של שלושה נערים? תתביישי לך!

    1. יוסי אמיתי

     ראשית, איימן הוא בהחלט שם של גבר. איימן סיבסק, כותב הפוסט המצויין והכואב שמעלינו, הוא סופר ערבי צעיר ומבטיח, כותב בעברית רהוטה, בן למשפחה יפואית ותיקה.
     שנית, אמו של איימן אמנם לא חיה בשטח כבוש, אבל היא בהחלט קורבן להצקות גזעניות מכוערות, המתרחשות, לבושתנו ולחרפתנו, גם בתוך תחומי הקו הירוק.
     שלישית, ההפצצות מן האוויר של "בסיסי טרור" ברצועת עזה אינן בכל מקרה תגובה לירי טילים ופצמ"רים מן הרצועה. לא פעם הן פעולה יזומה שלנו, ולא תמיד מטרתן "להפסיק את הירי (הפלסטיני)". למען האמת, כבר מזמן הגיעו שני הצדדים לשלב שבו כבר לא כל כך משנה מי "התחיל" בהתכתשות ומי "הגיב". שנינו אחוזים ולפותים אחד בגרונו של השני, וכל פעולה גוררת תגובה, וכל תגובה גוררת תגובה שכנגד, וכך הלאה. למען גילוי נאות: רק אמש נחת טיל גראד בתוך הקיבוץ בו אני מתגורר בחבל אשכול. מן הסתם, מטוסינו כבר "הגיבו" על ירי זה ("צה"ל הפציץ 34 יעדי מחבלים", וכו'), ומן הסתם כבר הייתה תגובה על התגובה. לכאורה, אף צד לא רוצה לצאת פראייר, וחייב להיות זה שיירה את הטיל האחרון טרם כניסת הפסקת האש לתוקפה (עד הסבב הבא?).
     בדבר אחד, ועקרוני, אני מסכים אתך לחלוטין: המטרה לעולם אינה מקדשת את האמצעים. וכדברייך: "גם מאבק צודק צריך לנהל באופן מוסרי וחכם". זה, אגב, חל על שני הצדדים. גם על הצד שלנו.

     1. דפנה

      ליוסי,
      תודה על התיקון.
      אני מתנצלת בפני איימן. שמו לא היה מוכר לי, וממילא גם לא הכרתי את הרקע שלו. אף פעם לא מאוחר ללמוד….

      אני כמובן מתנגדת לכל גילוי של גזענות, לכל ארוע של אלימות, ולכל דברי ההסתה ששברו שיאים בימים האחרונים.

      אני מצטערת אם אמו של איימן נפלה קורבן לאלימות על רקע היותה ערביה, או על כל רקע אחר. אין מקום לאלימות בחיינו.
      כל מה שניסיתי לומר לאיימן הוא שגילויי האלימות והגזענות אינם חד-צדדיים. וארועי הימים האחרונים מדברים בעד עצמם.

      ככל שמתפרסם בתקשורת, ההשתוללות של אנשי הימין הקיצוני פסקה לאחר לילה אחד. לא כך באשר להתפרעויות מצד חלקים בציבור הערבי. הן נמשכות, ואף גלשו לאזור המשולש.
      כמו איימן ואימו, תושבי שער-אפריים יושבים היום מפוחדים בבתיהם לאחר ששכניהם, תושבי קלנסוואה, עימם חיו עד כה בשכנות טובה, נכנסו ליישוב, השתוללו, וגרמו נזקים לרכוש.
      גם בכביש החוף, באזור ג'אסר א זרקא הושלכו אבנים על ניידות משטרה. ולמרבה הצער זה לא נגמר שם.
      אני שבה וקוראת לאיימן לגנות גם את גילויי האלימות האלה.

      באשר להפצצות חיל האוויר בעזה, כתבתי את דברי בתגובה למה שכתבה לי נורית, ובכל מקרה התייחסתי למה שקורה בשבועיים-שלושה האחרונים. אולי לך, כתושב האזור, ידוע אחרת, אבל ההתרשמות שלי הייתה כפי שכתבתי, דהיינו, שההפצצות נועדו להפסיק את הירי מכיוון עזה.
      כי כן. אני חושבת שזו חובתו של צה"ל להגן על תושבי האזור.
      יחד עם זאת, אני לא חושבת שההפצצות צריכות לבוא באוטומט. כתגובה ל..
      אני חושבת שאם יש מידע על חוליה שמתארגנת לירי, או על מחסן נשק, אין צורך לחכות, וצריך ליזום, כדי להגן עליך ועל משפחתך. יש מקרים אחרים שלגביהם הייתי חושבת שהצבא צריך להבליג. ההחלטה צריכה להיות לגופו של עניין.
      אני מאחלת לך ולכולכם רק ימים שקטים וטובים.