• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

אז מה הקטע עם נקמה

מאז החטיפה נקם הממסד הישראלי בפלסטינים בסגר, מעצרים המוניים, ירי, תקיפות מהאוויר והיבשה, פצועים והרוגים. מאז גילוי הגופות נחטף ונרצח צעיר ערבי בשועפט, שני מכפר קאסם נדקר, ערבים הותקפו בירושלים, טילים נפלו בדרום, תחנה של הרכבת הקלה הוצתה ועוד היד נטויה. והמנהיגים רק מצדיקים את מעגל הדמים הבא
יואל הרצברג

הקטע עם נקמה, זה שהנוקם תמיד מרגיש שהצדק לצידו ושזה הדבר הנכון לעשות. כל מי שהחזיר לאח שלו מכות מכיר את התחושה ואת ההצדקה. זה הגיע לו, הוא התחיל, הוא לקח לי את הכדור, הוא העליב אותי. הקטע עם נקמה, זה שהיא הופכת לעניין עקרוני, סוגיה של כבוד, הרתעה לקראת הפעם הבאה, לא לצאת פראייר, לא לאפשר לצד השני להיות זה שאומר את המילה האחרונה. הקטע עם נקמה, זה שכמעט תמיד היא גוררת נקמה נגדית, אם לא מיד, אז מאוחר יותר, בזמן ובמועד המתאים, כמו שנוהגים לומר במערכת הביטחון. הקטע עם נקמה, זה שהיא מסלימה מסיבוב לסיבוב. כל תגובה צריכה להיות חריפה מקודמתה, כי זו התנועה ההגיונית בגרף עולה.

הבעיה עם פוליטיקאים ומנהיגים שמלבים את היצרים וקוראים לנקמה, זה שהם לא נוהגים באחריות כלפי הציבור שלהם. תארו לכם הורה שרואה את הילדים שלו הולכים מכות ובמקום להפריד, הוא מחמם אותם אחד על השני, אומר לאחד שלא יצא פראייר ולשני מטיף לא לוותר. כשמנהיגים ואנשי ציבור לא מרסנים את עצמם בהתבטאויות או במעשים, הציבור מקבל לגיטימציה ללכת בעקבותיהם. כשהממסד נוקם, הוא מהווה מודל לחיקוי לקיצוניים בעם, שמוציאים לפועל את הנקמות הפרטיות שלהם.

בראש חבורת המטיפים לנקמה עומד ביבי נתניהו שעוד לא התנצל, כידוע, על מעמד כיכר ציון שבעקבותיה נרצח ראש הממשלה יצחק רבין. ביבי השתמש בציטוט חביב על מנהיגי הליכוד: "נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן". הקריאה לנקמה באה גם מנעם פרל, מזכ"ל בני עקיבא העולמית שכתב: "אומה שלמה ואלפי שנות היסטוריה תובעים נקמה. ממשלת ישראל מכונסת לישיבת נקמה שאינה ישיבת אבל…. ממשלה שתהפוך את צבא המחפשים לחיל נוקמים. חיל שלא יעצר בקו 300 ערלות פלישתים. בדם האויב יכופר הביזיון ולא בדמעותינו!!!". מירי רגב כתבה בדף הפייסבוק שלה הודעת גינוי לרצח מכל צד, "אך לצערי, אצל הפלסטינים זו שיטה, זו השקפה, זה חינוך יומיומי. כל עוד נתניהו לא פועל במבצע מאסיבי ומקיף ולא נוקם את נקמת דמם של הנרצחים, הוא עושה טעות".

ההכרזה שרצח "אצל הפלסטינים, זו שיטה, זו השקפה, זה חינוך יומיומי", היא מה שמירי רגב וקוראיה צריכים על מנת להצדיק את מעגל הדמים הבא, מה שהוא לא יהיה. היא לכאורה מדברת על מבצע צבאי מאסיבי, אבל הטוקבקיסט חמום המח מבין שאין לו ברירה אלא לנקום אישית בערבים, כי הם כולם רוצחים. עניין של חינוך יומיומי. אין כאן גם מקום להגיון או לנתונים סותרים, כי מדובר באמונה והאמונה, כידוע, מתחילה היכן שהשכל נגמר.

צילום: יואל הרצברג
צילום: יואל הרצברג

הקטע עם נקמה, זה שאף פעם אין הסכמה על האקט המקורי שהתחיל את המעגל. במקרה של השבועות האחרונים, לא יהיה נכון לנתק את מה שקרה ועדיין קורה פה מהרצף ההיסטורי של האזור והסכסוך, כי גם החטיפה והרצח המתועבים של שלושה בחורי הישיבה היתה נקמה על משהו אחר, אולי על הכיבוש באופן כללי, אולי על מעצר של קרוב משפחה על ידי הצבא. זה לא באמת משנה. מאז החטיפה נקם הממסד הישראלי בפלסטינים בצורה מסודרת בסגר, מעצרים המוניים, ירי, תקיפות מהאוויר והיבשה, פצועים והרוגים. מאז גילוי הגופות נחטף ונרצח צעיר ערבי בשועפט, שני מכפר קאסם נדקר, ערבים הותקפו בירושלים, טילים נפלו בדרום, תחנה של הרכבת הקלה הוצתה ועוד היד נטויה.

גל ההסתה חוצה רף חדש. קבוצות פייסבוק כדוגמת "עם ישראל דורש נקמה" צברו עשרות-אלפי אוהדים ביומיים האחרונים. התוכן גזעני, פוגעני ומסית לרצח של ערבים בכלל, חנין זועבי בפרט וגם של שמאלנים יהודים. אלפי חיילים משתפים קריאות לנקמה והתופעה מספיק מדאיגה על מנת שצה"ל והמשטרה יכריזו על חקירות ועל צעדים חריפים.

כל זה לא יעזור אם המנהיגים לא יתעשתו ויפסיקו לעשות הון פוליטי מחרדות הציבור ומליבוי האווירה. במצב הקיים, התרחיש הכי הגיוני הוא הסלמה נוספת שתוצאתה גלי תגובות אלימים שיביאו לאינתיפאדה שלישית ו/או למבצע צבאי רחב היקף. כל עוד הפוליטיקאים מעוניינים בליבוי האש, אין לנו סיכוי לשבור את מעגל הדמים.

כנראה שיעניין אותך גם: