עליונות מוסרית יהודית: ביבי על מוחמד אבו ח'דיר

התזה בדבר העליונות המוסרית של ישראל על שכניה היא מוטיב קבוע בשיח הדומיננטי בישראל. מה שמדהים הוא שאפילו הרצח המזעזע של מוחמד אבו ח'דיר לא רק שלא מערער את התזה אלא הופך בהבל פה לראיה נוספת לעליונות זו. על כוחה של אמונה
אלמוג בהראלמוג בהר

משורר, סופר ומבקר ספרות, חתן פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים לשנת תש"ע

בערב שאחרי מעצר ששת החשודים היהודים-ישראלים ברצח הנער מוחמד אבו ח'דיר, כותב ביבי סטטוס ארוך בפייסבוק המוקדש לגינוי הרצח ולהבעת תנחומים, אך מתרכז בניסיון להוכיח איך הרצח מוכיח למעשה שישראלים מוסריים יותר מפלסטינים. הוא מתחיל את דבריו שנכתבו לאחר ועל אודות מעצר החשודים היהודים-ישראלים ברצח אבו ח'דיר בשמות שלושת הנרצחים היהודים – גיל-עד, נפתלי ואייל – כדי לתת קונטקסט ברור: "אני מבקר עכשיו בבתיהם של גיל-עד, נפתלי ואייל שנרצחו ע"י אנשי החמאס". האם הוא העלה את הסטטוס בפועל ממש בעת הביקור בשבעה?

הוא ממשיך ומעמיד את אזכור מעצר החשודים ברצח הנער מוחמד על-ידי משטרת ישראל והשב"כ מול אי-מעצרם עדיין של החשודים ברצח הנערים גיל-עד, נפתלי ואייל על-ידי המשטרה הפלסטינית והשב"כ הפלסטיני, הקטנים מהמקבילה הישראלית לאין שיעור: "אנחנו יודעים היטב מי עומד מאחורי החטיפה והרצח של גיל-עד, נפתלי ואייל ואנחנו נגיע אליהם. הרוצחים יצאו משטח בשליטת הרשות הפלסטינית והם חזרו לשם, ולכן על הרשות הפלסטינית מוטלת האחריות לעשות הכל כדי לאתרם. בדיוק כפי שעשינו אנו, בדיוק כפי שכוחות הביטחון של ישראל איתרו תוך ימים בודדים את החשודים ברצח של הנער מוחמד אבו חדיר". אגב, הוא לא מקפיד באיות שמו של הנער הפלסטיני, או שאוזנו לא קשובה אל הערבית, וכותב "אבו חדיר" בחי"ת גרונית במקום "אבו ח'דיר" בחי"ת רפה.

ביבי מגיע גם לתנחומים וגינוי: "אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו של הנער. אני גם מבטיח לכם שאנחנו נמצה את כל חומרת הדין עם מבצעי הפשע המזעזע הזה שראוי לכל גינוי והוקעה. מקומם של רוצחים כאלה איננו בחברה הישראלית," ואז מסביר איך הגינוי [המאוחר] שלו מעיד על המוסריות הגבוהה של הישראלים לעומת מוסריותם הלקויה של הפלסטינים: "בכך אנחנו נבדלים משכנינו – שם הרוצחים מתקבלים כגיבורים ועל שמם נקראות כיכרות. זה איננו ההבדל היחיד בינינו. את המסיתים אצלנו אנחנו מעמידים לדין, בעוד ההסתה ברשות הפלסטינית מתבצעת בכלי תקשורת רשמיים ובמערכת החינוך, הסתה שעיקרה קריאה להשמדתה של ישראל".

הוא שוכח שכמה חשודים בפשעי מלחמה כיהנו בממשלות ישראל, חלקם גם בממשלותיו, ושספירת ההרוגים החפים מפשע היהודים-ישראלים לעומת ההרוגים החפים מפשע הפלסטינים במהלך הסכסוך הישראלי-פלסטיני ב-66 השנים האחרונות מעיד על מספר הרוגים פלסטיני גבוה יותר, ושוכח את ההסתה הנרחבת שלו ושל ממשלתו בשבועות האחרונים – שהרכיב הרדיקלי ביותר שבה היה לקרוא למסע חיפושים אחר גופות שלושת הנערים מבצע "שובו בנים" – תוך כדי יצירת תודעה שקרית אצל אזרחי ישראל כאילו יש סיכוי למצוא אותם חיים, אף על פי שהוא ידע בפועל שהם נרצחו – תודעה שהביאה לגל הנקמה העכשווי, ובתוכו רציחתו של הנער מוחמד אבו ח'דיר, גל נקמה שנפתח בדבריו: "נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן, וגם לא נקמת דם של נערים צעירים וטהורים."

Screen shot 2014-07-07 at 10.06.53 AM

הוא ממשיך בהתייחסות לכך שהמשטרה הודיעה היום על פיענוח שתי פרשיות, מדלג על פרשת השחיתות במשטרה שנחשפה אף היא היום, ומחבר את רצח מוחמד אבו ח'דיר לרצח שלי דדון. זאת, אף על פי שמסקנות הפיענוח של המשטרה שהוא ראש ממשלתה לא קובעות האם הרקע לרצח של שלי דדון היה לאומני, אבל הוא זוכר את שם עירו הערבית של החשוד: "אני מבקש לציין את המהירות שבה פוענח הרצח של מוחמד אבו חדיר. אני הנחיתי את המשטרה זמן קצר אחרי הרצח לתת עדיפות לאתר את הרוצחים והבטחתי שברגע שיהיו תוצאות לא נעכב את פרסומן. במקביל פענחו כוחות הביטחון גם את הרצח של שלי דדון הנערה מעפולה, והחשוד במעשה הוא תושב אעבלין בגליל. גם איתו נמצה את מלוא חומרת הדין."

שם עירם של החשודים היהודים עדיין לא פורסם, אבל ודאי בהמשך נתניהו יזכירה כדי שנבין שכל תושבי אותה העיר אשמים, ולו מעט, ברצח.

לסיום, הוא מצהיר על חשיבותה של האחדות בזמן כזה. זאת, כנראה, לא עת לביקורת על ראש ממשלה מסית וממשלה מסיתה. כמו כן, הוא מדבר על המקום בתוך מארג זה של הערכים היהודיים-דמוקרטיים. הוא כנראה קרא את השלט שהעלו שתי נערות השבוע לפייסבוק, שקבע שבקשה לנקמה בערבים זאת לא גזענות – אלו ערכים. "חשוב ברגע זה לאחד את הכוחות, לנהוג לפי הערכים שלנו כמדינה יהודית ודמוקרטית." הוא לא מסיים את דבריו בהצעה לבקר את משפחת אבו ח'דיר האבלה ולהביע את תנחומיו באופן אישי, ובשם הערכים היהודיים-דמוקרטיים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוד ברבי

  טוב כתבת אלמוג וכמה יודעים ומבינים לאיזו תחתית הגענו

 2. משה מיה

  אלמוג, הביקורת-ביקורת קשה , והחרפה-חרפה גדולה עד מאוד.
  יחד עם זאת כדאי להיזהר שלא לפגוע ב*תביעה* להתנהגות מוסרית.
  היא חלק מן הזהות היהודית. מן התביעה שנתבעת ממני כיהודי. אחרי שהיא נתבעת ממני כאדם.
  אותה שמועה ששמעו עבדי בן הדד ראוי לה שתהדהד לה, ותהיה חלק מאיתנו.
  הִנֵּה-נָא שָׁמַעְנוּ כִּי מַלְכֵי בֵּית יִשְׂרָאֵל כִּי-מַלְכֵי חֶסֶד הֵם… וְנֵצֵא אֶל-מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל אוּלַי יְחַיֶּה אֶת-נַפְשֶׁךָ:

 3. רומן

  אף אחד לא היה ממש מופתע, כנראה גם לא אתה, כאשר נחטפו ונרצחו שלושה נערים חפים מפשע ע"י פליסטינים. לעומת זאת, כולם סוערים, וזאת כאשר מהומות הערבים עדיין בעיצומן, מרצח של נער ערבי תם ע"י יהודים. כיצד מסבירים דו קוטביות כזאת? ההסבר הפשוט הוא הנכון. אף אחד לא מצפה מיהודי שירצח, לעומת זאת, אין ציפייה כזו מפליסטינים. כך שצר לי, אבל שום דבר ממה שכתב ביבי לא היה שגוי.

 4. נעם

  ההבל בינינו לבין איובינו הוא הפער המוסרי העמוק, הלב היהודי הרחום. בעוד שאנשי החמאס פצחו בשירה לאחר שירו בנערינו מטווח אפס, הכהניסטים קיימו דקת דומיה לזכר הנער שזה עתה שרפו בעודו בחיים. והם הביעו צער עמוק על הנסיבות שדחקו אותם לפעול כך. כי הם שייכים לעם המקדש את האדם באשר הוא אדם. והערבים הם סתם חיות.

 5. שמעון

  אתכם, כרגיל. רק שאלה, מתי עוברים מכתיבה לפעולה?

 6. צ'יקי

  פייסבוק פייסבוק פייסבוק
  כמה קל להיות אינטלקטואל היום. פשוט פותחים את הפייסבוק ("פייסוש" למהדרין), מוצאים איש ימין כלשהו, ממלכתי או לא, ומהגגים משהו על הגיגיו.

  לעניין. הפסוק "ישראל לא טובה יותר משכניה" לא נכון. הוא לא לא-נכון (רק) בגלל המעמד המוסרי, אלא בגלל שנכון לרגע זה לא ברור בכלל מי הם "שכניה" ומה ישאר מהם עוד 18 חודשים, במציאות בה הם עסוקים לקרוע את עצמם ואחד את השני לגזרים.
  אגב, הערבים כותבים דברים לא פחות קשים בפייסבוק. הם פשוט כותבים את זה, ובכן, בערבית.

 7. יוצא סוריה

  אם אתה חושב שישראל היא לא מקום שעדיף לחיות בו לעומת סוריה עיראק ומצריים, אנא חיה לפי מילותיך וגור לשנה שנתיים באחת מהמדינות האלה. כך נראה אם אתה מאמין בדבריך או נוהג אחד בפה ואחד בלב.

  1. רפונזל

   גם בניגריה לא הייתי רוצה לחיות, אז מה?
   אני ילידת הארץ אזרחית מן השורה ולא רוצה לגור במקום אחר אלא לקומם את ההריסות שהרס הליכוד במדינה ולהתחיל מחדש.

 8. גרי רשף

  אפתח בכך שאביע תקווה שרוצחי ארבעת הנערים ישארו מאחורי סורג ובריח עד יומם האחרון, ומטעמי תקינות פוליטית לא אאחל להם דברים נוספים.
  מקווה שלגבי זה אפשר להגיע כאן להסכמה גורפת (אם כי לא אופתע אם "העוקץ" יצליחו להפתיע אותי גם לגבי זה).

  זמן קצר לאחר חטיפת שלושת הנערים (ובדיעבד- רציחתם) ח"כ חנין זועבי טענה שלא מדובר במעשה טרור, גילתה הבנה למעשה, ואף הביעה תקווה שזה ילמד את הרחוב היהודי לקח.
  זועבי אינה פקידה במחלקת המים או טוקבקיסטית ב"העוקץ" אלא נציגה רישמית של הציבור הערבי בארץ.
  במקביל- החוטפים זכו לדברי שבח מהחמאס, תנועה שמייצגת למעשה את רוב הפלסטינאים, והיא שותפה לממשלתו של אבו מאזן.
  המנהיג הערבי היחידי שגינה את החטיפה היה אבו מאזן עצמו, ועל כך מגיע לו כל הכבוד (ולא אחפור בדברי הגינוי שלו בחיפוש אחר שגיאות לשוניות או הוכחות נסתרות שהוא אנטישמי כפי שכותב המאמר נהג בדברי נתניהו).

  אף ח"כ ואף מנהיג יהודי לא הקל ראש ברצח של הנער הערבי, גינויים הגיעו מכל קצוות הקשת הפוליטית – כולל מהורי הנרצחים היהודים, איש מבין המנהיגים לא גילה הבנה לרצח של הנער הערבי בשל הרצח של שלושת הנערים שקדם לו.
  יתכן שכמה כהניסטים מבית מדרשם של בן-גביר ומרזל אמרו דברים אחרים (לא ראיתי אך לא אתפלא אם כן) – אלא שמדובר בתנועה לא חוקית, מנודה גם בקרב חלק גדול מהימין, אינה מיוצגת בכנסת ובוודאי אינה שותפה בממשלה.

  מסתבר שכותב מאמר זה כל כך בטוח בנחיתותה המוסרית של מדינת ישראל, עד שהוא אינו טורח להתעניין בעובדות וחבל.

  1. שאול סלע

   לא נעים לי להיות תמיד השלילית, אבל המציאות של השבועיים האחרונים שטלטלה את הבועה הישראלית, היא מציאות חייהם של הפלסטינים בגדה המערבית ועזה, כל מי שקורא להרגיע את הרוחות ולעצור את גל ההפגנות והזעם ששוטף את החברה הערבית, להחזיר את השקט, להפסיק עם הטירוף משני הצדדים (!) ושאר משפטים נחמדים כאלה מוזמן לבוא ולקבל ציון 10 בצביעות.
   ,עד לפני חטיפת ורצח שלושת הנערים, ישראל הרגה וזה בהערכה גסה למעלה מ20 פלסטינים חוץ מהבועה השמאלנית הישראלית ברשתות החברתיות, והתייחסויות סתמיות במבזקי החדשות השונים, שום דבר לא ערער על הסדר יום הישראלי, כנראה שצריך אסון גדול ומחיר כבד בנפשות בשביל שהחברה הישראלית תעשה חשבון נפש (הגיע הזמן באמת), מה שקורה היום הוא תוצאה למה שאתם מתעלמים ממנו כל השנה, במשך שנים על גבי שנים, להשתיק ולדכא את הרחוב הזועם זה לא יעזור, כי הוא ירים את הראש שוב ויצא לרחובות שוב, "ויתפרע" אגב לכל עדיני הנפש, באירופה אין כיבוש ואין חצי מהבעיות שיש פה וגם שם איזה פלא יש "מתפרעים", הרחוב הוא התשובה, אנשים יצאו לרחובות משחר ההיסטוריה, הרחוב הוא התשובה והדרך היחידה כל עוד -וזה רק כהתחלה- ישראל לא נסוגה מהשטחים, מפנה את ההתנחלויות, מסיימת את הכיבוש אז סלחו לנו שאנחנו כנראה הולכים להעיק על שגרת החיים הנוחה שלכם עוד קצת זמן, עד כמה שאפשר לקרוא לה נוחה.

   1. גרי רשף

    הוכחה מופתית מה גדול הפער המוסרי ביננו ובינם,
    או זה טיעון מוחץ מדוע להם מותר לרצוח 3 נערים ולנו אסור?

    1. שאול סלע

     למשל חייל ג'ובניק שלוקח נשק שהוא לא חתום עליו והורג נער בביתוניה, או יוסוף שוואמרה שעבד בשדה וכדור של צהל מצא אותו והרג אותו. 7 פלסטינים לא מעורבים נהרגו בחיפוש אחר הנעדרים בהם ילד בן 13 ואדם מפגר בשיכלו.

     במאי 47 פחות משנה לפני הכרזת המדינה נעלם אלכסנדר רובוביץ' שנרצח כנראה ע"י רוי פאראן. רוי פאראן "נשפט" על רצח אלכסנדר רובוביץ' במשפט שהיה כולו פארסה,זוכה וחזר כגיבור לבריטניה. חוץ מטיוח הרצח של יאיר שטרן,הטיוח של רציחת אלכסנדר רובוביץ' היה ארוע בודד של רצח יהודים בידי חיילי המנדט. בגלל שהמקרה של של רצח רובוביץ' היה היחיד קמה סערה.

     כאשר מדברים על הכיבוש הישראלי לא ברור אם יש פחות מ 1000 או יותר מ 1000 מקרים של טיוח חקירות של רצח של פלסטינים ע"י ישראלים.

     ישראלים הכוונה לאנשי "כוחות הבטחון" או מתנחלים

     1. גרי רשף

      טיוח חקירות, הרג אזרחים וחפים מפשע בזדון (=רצח) או ברשלנות הם פשע נורא,
      וישראל שאינה מתאמצת מספיק למנוע את זה – הופכת את עצמה שותפה לכך (היא שותפה עקרונית מלכתחילה כי מדובר בחיילים וכעת היא גם שותפה מעשית בדיעבד).
      מקווה שלגבי זה אין ביננו מחלוקת.

      השאלה היא האם זה מתיר לכמה בעלי יוזמה לחטוף ולרצוח שלושה נערים חפים מפשע, והתשובה היא לא.
      התשובה היא "לא" לא מפני שלי כישראלי ב"שגרת החיים הנוחה שלו" קל להטיף מוסר לצד השני,
      אלא מפני שגם לי יש חשבון עם הצד שכנגד וזה לא מתיר לי לרצוח.
      לא אפרט אותו חשבון כי מיותר לערוך כאן תחרות מי יותר מנוול.

      לחנין מג'דלי אין שום דרישות או הטפות מוסר לצד שלה (זה נורמלי), אך בנוסף היא מצדיקה פגיעה בחפים מפשע (וזה חמור מאוד).
      את הטפות המוסר שלה אני דוחה על הסף, לא בגלל ש"אנחנו בסדר", אלא מפני שמי שתומכת בטרור – היא לא "פעילת שלום" ולא "לוחמת צדק" אלא כפשוטו – תומכת בטרור; שותפה רעיונית לברוך מרזל ואיתמר בן גביר (שגם הם לא הרגו אף אחד ו"רק אמרו ש..").
      שיהיה ברור- כך היא כתבה במפורש "כנראה שצריך אסון גדול ומחיר כבד בנפשות בשביל שהחברה הישראלית תעשה חשבון נפש (הגיע הזמן באמת)"

 9. סמולן

  אריאל שרון, בעקבות פיגוע יהודי בשפרעם, 2005. בלי יהודית ודמוקרטית, בלי מוסר הנביאים.

  "מדובר במעשה נפשע של טרוריסט צמא דם בן העם היהודי שביקש לפגוע באזרחים חפים מפשע. אירוע הטרור הזה הוא ניסיון מכוון לפגוע במרקם היחסים בין כלל אזרחי ישראל. טרור של אזרחים כנגד אזרחים הוא הדבר המסוכן ביותר לעתידה של ישראל וליציבותה הדמוקרטית. אני שולח בשמי ובשם ממשלת ישראל תנחומים למשפחות הנרצחים ושולח איחולי החלמה לפצועים. מדינת ישראל כולה ללא הבדל דת גזע ומין מוקיעה את הפיגוע הזה. ממשלת ישראל נחושה להגן על חיי אזרחיה מכל העדות ומכל האזרחים".

 10. מיקי

  מעבר לשבחים שצריך לומר בזכותו של ראש הממשלה – שבמקום "לשבור להם את העצמות וכו'", כמו שממליצים עמך ישראל בפייסבוק (ובממשלה) – מתנהל באיפוק ובתבונה במשבר מול עזה, יש להוסיף ולומר גם זאת:

  העובדות ההיסטוריות מלמדות כי הערבים סביבנו (איני בקיא לגבי אוכלוסיות ערביות "רחוקות" יותר) פעלו בצימאון דם מצמרר במאה השנים האחרונות, ועשו כל שלאל ידם לא רק לרצוח יהודים, אלא גם לרצוח בינם לבין עצמם. היהדות מעולם לא דגלה באלימות, במובן זה, ומעולם לא הטיפה לרצח האחר, רק על בסיס היותו "אחר" ׁׁ(להוציא עניין עמלק, ששנוי במחלוקת עד היום בשאלה מיהו ומהו). אז אפשר ורצוי וראוי להשוות בינינו לבין הערבים, בהקשר זה, ורק לקוות שיום אחד, אולי, הם יבינו שיש גם דרכים אחרות לפתור את המחלוקות הקשות שלהם עמנו. הטרור אינו הדרך.

 11. רפונזל

  בטח עליונות העם היהודי.
  שום עם אחר בר-דעת לא היה מעלה שרלטן כזה לשלטון. אם לא ילטף להם ת'ראש איך יבחרו בו שוב? ומאיפה ישיג את הגלידה שלו?

 12. רחלי מלך

  יכול להיות שהערבים יטענו בגאווה/שחצנות/גסות/יוהרה שהם יותר מוסריים מישראל?
  זה לא קרה כי זה לא מעניין אותם: כשיש פיגוע ונהרגים אזרחים יהודים הם יוצאים לחגוג.
  ההבדל הגדול בין הסטודנט עם ה-"3:0" והנערות שכתבו שלנקום בערבים זה ערכי אינו טמון רק בהבדלי הגילאים אלא ב"חגיגה": הוא חוגג את הרצח (ושלא תבינו לא נכון גם הוא וגם הן אינם מציאה גדולה ללא קשר לדת שלהם).