מתנחלים, רמדאן, יפו

שכנים חדשים בשכונה באו כדי להיות אדונים. על מתנחלי ישיבת "שירת משה" והתנכלותם לילדי שכונת עג'מי ביפו בימים הרעים הללו. מחפשים בנרות עוד מקומות להבעיר אש ואלימות
יהודית אילני

הילדים עדיין בהלם, רק אתמול בבוקר האמא התחילה להבין איך הכל התפתח מהר כל כך. רמדאןיפו. שלשום בערב סיימו האם והילדים לאכול את ארוחת האיפטאר. האם בחרה להתפלל בביתה, והילדים היו בגינה הצמודה לבית.

ברחוב, קרוב לבית, ילדים, בקושי בני 10-11 זרקו חזיזים לחצרות של הבתים. זה לא נעים, אבל כולם יודעים שככה זה ברמדאן. זיקוקים הם חלק מהחוויה היפואית. גם לחצר המשפחה זרקו חזיזים, כמו לכל חצרות בתי השכנים, בהם חצר הישיבה. כל שנה זה ככה. אני גרה ברחוב ומכירה את המנהג. כולם, כולל שכנותיי המוסלמיות, מקללות את רעש החזיזים  ומוסיפות: "אבל ככה זה. נו, מה לעשות, ילדים." כל שנה אותם משפטים סלחניים. כי האמת, מדובר בילדים קטנים, פספוסים כאלה שאוהבים "לעשות דאווין של גדולים.הרבה רעש.

אבל בחורי ישיבת "שירת משה" שבאו להתנחל ברחוב שלנו בשנים האחרונות פחות סלחניים. הם לא באו להשתלב. הם באו לקבוע ולשלוט. מספרים שנפל חזיז בחצר הישיבה. אני מניחה שזה נכון. הילדים הרי זורקים בכל השכונה, אין סיבה שיפסחו על חצר הישיבה. אך במקום לקלל ולהמשיך כפי שיתר השכנים עושים תמיד, בחורי הישיבה, בין 20-30 איש, (לפי דיווח אנשי השכונה) יצאו בריצה אחרי הזאטוטים כדי לנסות לתפוס אותם. מה הם התכוונו לעשות כשיתפסו אותם, לא ברור.

מההפגנה בעג'מי, 7.7.2014. צילום: יהודית אילני
מההפגנה בעג'מי, 7.7.2014. צילום: יהודית אילני

הם רדפו אחריהם עד הגשר, ושם איבדו אותם. מהירים הם, הקטנים האלה ומכירים את כל מקומות המחבוא ונתיבי ההימלטות. זה עולמם. זה מגרש המשחקים שלהם. אם הם לא יכירו כל אבן וכל שביל במקום, מי יכיר? בכל מקרה, בחורי הישיבה נכנסו בכוח לחצרה של אחת המשפחות. אולי חשבו שהילדים מסתתרים שם. ילדי המשפחה, שלא היה להם כל קשר לזריקת החזיזים, נבהלו ומרוב פחד ברחו. אחד מהם ילדון בן שבע מתוק להפליא ונערה מתבגרת בת 17.

חלק מבחורי הישיבה ניסו להכנס לבית. האם הדפה אותם וצעקה עליהם. באותו רגע עוד לא הבינה מה קרה לילדיהחלק מבחורי הישיבה רדפו אחרי הנערה המבוהלת ואחד מהם אף שפך עליה חומר להצתת פחמים. הילדה ברחה מבוהלת חזרה לביתה, בטוחה שעוד רגע יחטפוה ויציתו אותההילדים האחריםביניהם בן השבע, ברחו ורק אחרי כשעה וחצי של חיפושים מצאה אותם האם כשהם בוכים ומבוהלים.

זו אינה פעם הראשונה שבה בחורי הישיבה מציקים לילדי המשפחה. האמא תמיד מורה לילדיה להבליג. היא ביחסים מאוד טובים עם דיירי הרחוב, פלסטינים כיהודים וותיקים. היא גדלה בעצמה במקום. בעצמה, כילדה שיחקה עם ילדי כל דיירי הרחוב.

בזמן שהאם חיפשה אחר ילדיה, התחילו תושבי השכונה להגיע וקיימו תפילה הפגנתית על הדשא הגדול בפינת הרחובות יאנוש קורצ'אק ובית פלט, ליד בית המשפחה. המשטרה הגיעה במהירות וחצצה בין הישיבה לבין הקהל הגדול שמנה כבר כמה מאות. תפילה קולנית. אימאמים שמרגיעים את הרוחות. נוכחות משטרתית מוגברת. הכל עבר בלי בעיות או אלימות, אך ההרגשה מאוד קשה.

רק הבוקר התחילה האם להבין מה קרה. אך היא עדיין לא מבינה את המשמעות של מה שקרה. הילדים עדיין בטראומה. מפוחדים. היא עסוקה בלהרגיע אותם. לא הלכה היום לעבודתה. הילדים שלה זקוקים לה. זו לא הייתה עוד אחת מהצקות הרגילות" של חלק מבחורי הישיבה. אלה שמקללים את המשפחה כאשר הם עוברים על הגשר שבסמוך למסגד. הם חדרו לביתה, למרחב הפרטי של משפחתה ושפכו חומר דליק על ילדה ימים ספורים לאחר שנער פלסטיני בגיל דומה נשרף למוות על ידי יהודים שבאו לנקום

אתמול במהלך היום היה שקט ביפו. אנשים חששו להגיע. כאשר עברתי בנמל וליד המסעדות ברחוב קדם המערבי שלאורך הים ראיתי את האפקט המיידי של ארועי שלשום: אנשים חוששים להגיע ליפו. בערב התארגנה שוב הפגנה. אווירה מאוד מתוחה מלווה בהמון שוטרים. לא רק מסביב ובסמוך לישיבת "שירת משה" אלא בכל יפו. המפגינים התחילו להגיע זמן קצר אחרי התפילה, בעיקר גברים צעירים. קבוצה אחר קבוצה ובשולי ההפגנה גם נשים. כולם יפואים/ות. לפי דיווח שהגיע אלי, המשטרה הורתה לבחורי הישיבה לעזוב את המקום ולעבור למקום אחר, מרוחק יותר.

degel yaffa
צילום: יהודית אילני

צעירים יפואים תלו דגלי פלסטין על עמודי התאורה, והקהל יצא לצעדה קצרה ברחובות יפו, שנחסמו לתנועה לרגע קט. אך בעיקר היה שם זעם, הרבה זעם. ובצדק.

יהודית אילני היא פעילה וצלמת יפואית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  הם לא מתנחלים. ובזה שאת קוראת להם מתנחלים את מאששת את כל החשדות של הימין.

  הם באו ליפו כדי להיות אדונים? ועל בסיס מה הקביעה הזאת? זה די ברור שמי שחש ביפו כאדונים זה לא הם, אלא אותם ״גברים צעירים״ שיום לאחר תקרית הנפץ ערכו הפגנה לאומנית. הם באו ליפו כדי להקים ישיבה דתית לאומית ויש להם כל זכות לעשות זאת. אחרי שתכירו בזכות הזאת יהיה יותר סיכוי לפתור את סכסוך השכנים הזה.

 2. איציק

  תחליפו את המילה יהודים בערבים ותראו לי איך תסגננו את הכתבה!
  זה זמן כ"כ טעון שלזרוק חזיז יכול לפוצץ את כל העסק ונראה לי שהם די יודעים את זה אז חלאס עם ההתיפייפות וההסתה השמאלנית שימו את האמת זה התפקיד שלכם אל תקחו צד בשום כתבה פשוט תשימו את האמת!

 3. עודד אסף

  אני קורא את שתי התגובות הקודמות לתגובה שלי, ותוהה – (א) מיהם האנשים האלה, שברור לגמרי שהם קוראים את 'העוקץ' כמתנגדים-מלכתחילה , ורק כדי לשלוח תגובות נגד החומר המופיע כאן. האם הם מזוכיסטים? האם הם נמנים עם מחנה הטוקבקיסטים-בתשלום, שכל העיתונים הישראלים ספוגים בשטויות שהם שולחים בלי הפסקה? האם האנשים האלה סתם משועממים? למה של א יעסיקו את עצמם בחוג שחמט, או בישול, או רקמה ? (ב) מדוע אתר רציני כמו 'העוקץ' זקוק, בכלל, לסוג כזה של טוקבקים? לא היה מוטב לאפשר רק תגובות רציניות ומנומקות, שיופיעו במתכונת של 'מכתבים למערכת'? דרך אגב, אני מעלה את התהיות ואת השאלות האלה מול כל העיתונים בארץ. לי, אישית, הטוקבקים האלה מפריעים עד כדי כך שאני נרתע מכתיבת מאמרים אפילו לאתרים רציניים כגון 'העוקץ' . אני חש מושפל כשאני יודע שיופיעו טוקבקים הבלותיים שכאלה.

  לגופו של עניין , כן, אלה מתנחלים, וביפו מתרחש תהליך של ג'נטריפיקציה+ הדרה הדרגתית של האוכלוסייה המקורי+השתלטות יהודית–לאומנית-אלימה.

  1. גרי רשף

   הבנתי כך:

   1. יהודית אילני היא פעילה יפואית, ואילו תלמידי הישיבה הם מתנחלים.

   2. מי שמתנגד לדבריה הוא טוקבקיסט, ואילו עודד אסף הוא מגיב ענייני מכובד.

 4. עמית

  לא מפתיע שאדם שלא מצליח להבין, לתפוס, להתחיל אפילו לקלוט איך זה שאנשים מתעניינים במאמרים שהם לא מסכימים איתם, מבלי שיקבלו עבור זה גמול כספי או משהו בסגנון (חלק א' בתגובתך) יעבור לקרוא לסתימת פיות של אנשים שמביעים דעות מנוגדות לזו שלו (חלק ב'). לפחות אתה עקבי בצרות מוחין.

 5. גרי רשף

  זריקת חזיזים ועוד על ידי ילדים בני 10 מוגדר אצלך בתור "ככה זה"?
  הילדים שלך זורקים חזיזים? מהיכן הם משיגים אותם מהעולם התחתון?
  בשכונה שלי לא זורקים חזיזים, כשאני הייתי בן 10 לא זרקתי חזיזים, ולמעשה אם אשמע שמישהו זורק חזיזים לחצרות של בתים – אזעיק את המשטרה.

  1. tso

   אל תדאג , תגובותך שהם בדיוק מן הצדק , מקובלות על רוב האנשים.
   כמובן , בחורי ישיבה מבוגרים , אין להם שום רשות לחדור לרשות הפרט ובטוח לא לתקוף אחרים. צריך לשים את הדברים במקום הראוי להם.
   אז אפשר לומר שההורים אשמים , בחורי הישיבה אשמים ומי שהפך את זה לארוע לדוגמא סתם ניצל.

 6. גני פיינברג

  אין לפרובוקטורים הללו מה לחפש שם. הם התנחלו שם כדי להציק וכן, להשתלט. שנים חיות הקהילות בסובלנות ובאחווה – מה יש להם לחפש שם?
  הפנטים הדתיים הורסים בארץ הזו כל חלקה טובה. מדיניות האפרטהייד מעודדת אותם.
  שיחזרו למקום ממנו באו. איש אינו רוצה אותם שם, גזענים מרושעים שכאלה!

 7. יוסי

  תקשיבי את מציגה כאן סיפור לא אמיתי ולא הוגן ומטעם מי את פעילה בדיוק כי את לא זכורה ואני נולדתיח ואני מגדל את ילדי כאן ביפו עשי טובה עם דבר חכם לומר עדיף שתיקה תאמיני לי ובמקום זה עם את באמת פעילה תעשי משהו למען האיתיופים ערבים רוצים לחיות כמו שהם חיים זה מבחירה

 8. ציון ישראלי

  כאדם, כיהודי, כישראלי, כיפואי-תל אביבי, אני מתבייש באנשים האלימים האלה. לפי החוק- הם עבריינים. לפי תורתם- הם עבריינים, מחללי שם שמיים, הורסי כל חלקה טובה. גרועים כמו הקיצוניים שבאנשי חמאס.

 9. פשוט

  זכותם של ישראלים ממוצא יהודי לגור בכל מקום בארץ ישראל שבתחומי הקו הירוק. הם לא "מתנחלים" ולא בטיח. אבל אין להם זכות לרדוף ולהכות ילדים.
  אגב, גם אין לילדים זכות לזרוק חזיזים לחצר של אנשים זרים, אבל זה צריך להיות מטופל על ידי המשטרה ולא באלימות נבזית וחסרת רסן. אני לא סובל כהניסטים מהסוג שמתואר בכתבה, אבל זכותם לגור איפה שבא להם אם יתנהגו כבני אדם.

 10. barak

  and they have the right to build Yeshivot there, the same way the Arabs build mosques. The writer is a racist who believes that Jews are only guests in Jaffa. They are npt 

 11. דרור

  יש יהודים שחיים יחד עם ערבים ביפו ויש יהודים שבאו ליפו בכוונה לנשל ערבים, לדחוק את רגליהם. יש יהודים שרוצים להיות שכנים טובים ויש יהודים שבאו כדי לא להיות שכנים. יש יהודים שבאו בלי שום אידיאולוגיה או עם אידיאולוגיה שוויונית ויש יהודים שבאו עם תחושת אדנות שארץ ישראל היא יהודית ורק יהודית והערבים הם פולשים זרים.
  יש יהודים ויש יהודים.
  הכותבת אינה גזענית כלל ועיקר.
  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/2009/04/13/%D7%9B%D7%9B%D7%94-%D7%A2%D7%95%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94-%E2%80%93-%D7%9E%D7%AA%D7%A0%D7%97%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%99%D7%A4%D7%95/

 12. אברהם

  ערב טוב. אני תלמיד הישיבה. הייתי בתקרית. אפילו רדפתי אחרי הנערים הונדליסטים שזרקו עלינו חומרי נפץ מסוכנים. מה שכתבת בכתבה הינו שקר וכזב!! לא נכנסנו לשום בית. לא השלכנו חומר הדחקת פחמים. רדפנו אחריהם. וזהו!!! הם ברחו. הם הזעיקו את כל החמולה שלהם כדי להכות אותנו. למזלינו הגיעה משטרה שהצילה אותנו מלינץ׳. תתביישי לך!! מתסיסה!! קצת כח שיש לך ואת משקרת ומתסיסה את הרוחות??! עיקר הבעיות פה הם עם עבריינים קטנים המציקים לנו. המבוגרים פה מסתדרים איתנו יפה מאוד. תתביישי לך יהודית אילני!! ואל תשכחי שאת יהודית!!!מעם יהודי!!! ואם שכחת תשני את שמך

 13. קפה שחור חזק

  יש מצווה מפורשת בתורה לגרש לא יהודים מאדמות הארץ "הקדושה"

  ויש יהודים עשירים ומשוגעים שמשלמים כסף גדול לכל יהודי כזה
  שבא עם משפחתו לגור בין מוסלמים

  הכסף הזה הוא הסיבה שהם כה דבקים במצווה הזאת