כשטרגדיות של אנשים הופכות ל"סנסציות"

אמנון לוי נתן לתושבי דרום תל אביב במה מכובדת בפריים טיים, כשזעקתם עומדת במרכז וכשבעיותיהם לא מוצגות כנזק עקיף וזניח ביחס לבעיה ה"אמיתית" – מבקשי המקלט. בארגוני הסיוע היו מי שלא אהבו את זה. תגובה
אורטל בן דיין

בשנים האחרונות שודרו אינספור כתבות תחקיר שנתנו במה רחבה ומכובדת לקשיים איתם מתמודדים מבקשי המקלט. בכתבות אלו, לרוב, מוצגת מצוקתם של תושבי שכונות דרום תל אביב כאנקדוטה שולית, תופעת לוואי זניחה ולא "סקסית" טלוויזיונית לעומת מצוקתם של מבקשי המקלט. בנוסף, כשכתבות אלו לא עוסקות בקשיים של מבקשי המקלט, הן עוסקות במשמעויות הרחבות של הגירה המונית והשלכותיה על החברה הישראלית: שאלות של אזרחות והתאזרחות, דמוגרפיה, מדיניות הגירה וכן הלאה. בהתאמה, אמצעי התקשורת נוקטים לשון הכללה ומדברים על "מדינת ישראל" כישות הקולטת את עשרות-אלפי מבקשי המקלט, כשבפועל המדינה היחידה שקולטת את מבקשי המקלט, על משאביה המדולדלים ממילא, היא מדינת דרום תל אביב (ו"ערי הלוויין" שלה – ערד, אשקלון, אילת ועוד).

תושבי השכונות נאבקים מזה זמן רב להשמיע את קולם ולהביא לתודעת הציבור את המחירים הגבוהים שהם משלמים בשל גלי ההגירה הגדולים שהגיעו לשכונותיהם. לרוע מזלם, לא עומדים לרשותם עשרות ארגוני סיוע עתירי תקציב כמו אלו שעומדים לרשותם מבקשי המקלט. רק לצורך הדוגמה, לארגון א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים) יש מנהלת תחום משאבים (כסף), מפתחת משאבים (גייסת כספים), מנהלת תחום פעילות ציבורית, רכזת תקשורת וקמפיינים, רכזת התנדבות וקשרי קהילה ורשימת נושאי התפקידים בשכר עוד ארוכה. מי מעשרות הארגונים הללו עומד לצד תושבי השכונות? האם קיים ארגון אחד מתוך אינספור ארגוני הזכויות עתירי התקציבים שהעמיד את משאביו לטובת תושבי השכונה? יחסי ציבור, גיוס כספים, דוברות, עזרה משפטית? התשובה ידועה.

במצב כזה, ממש קשה לא להתרגז כשרכזת הניו-מדיה של ארגון א.ס.ף, שרון לבנה, מתמרמרת בוואלה ("נוה שאנן האמיתית", 7 ביולי) על הבמה שניתנה לתושבי השכונה בתוכנית "הפנים האמיתיות של דרום תל אביב – עם אמנון לוי". קשה מאוד לא להתרגז כשהיא טוענת שלא ניתן, לטעמה, מספיק זמן מסך לפליטים.

הנקודה המרכזית בטור של לבנה מסתכמת ב"הפליטים סובלים יותר", או במילים שלה:

…בתוכנית 'פנים אמיתיות' לא ניתן פתחון פה לפליטים לספר על האלימות שהם חווים יום-יום בגלל מוצאם. לא הוזכרה התינוקת האריתריאית שנדקרה בראש בגלל הצבע שלה, ולא נאמר שרוב הסובלים מהמצב הקשה הם הפליטים עצמם.

ובכן, לא ברור איך בתחרות הסבל שבחרה לבנה לייצר בין תושבי השכונה הוותיקים לבין מבקשי המקלט, מצאה כי האחרונים סובלים יותר. אך מאחר שהיא בחרה לייצר היררכיה בזויה מן הסוג הזה, אשתף איתה לרגע פעולה: האם מבקש מקלט, גבר צעיר בן 20 שעובד לפרנסתו, סובל יותר מאשה שנמצאת במעגל הזנות (שאגב, חלק לא מבוטל מלקוחותיה הם מבקשי מקלט)? האם מבקש מקלט בעל עסק מצליח בנווה שאנן סובל יותר מאשה קשישה שחיה בגפה ומפחדת לצאת את ביתה בלילה כי נשדדה והוכתה מספר פעמים בעבר? האם גבר צעיר שעובד בקביעות במסעדה במרכז תל אביב, המקום בו לבנה מתגוררת, סובל יותר מאישה פיליפינית, אם חד-הורית שנתונה לאינספור הטרדות מיניות ובשל מעמדה הלא מוסדר אינה יכולה להיעזר ברשויות? האם מבקשי מקלט צעירים בסביבות גילאי 18-30, בריאים, עובדים ומעל ראשם קורת גג, סובלים יותר ממחוסרי הבית השכובים בכל פינת רחוב?

נראה כי לבנה התבלבלה מעט וערכה השוואה בין חייהם של מבקשי המקלט בדרום תל אביב לחייהם של שכניה המבוססים ממרכז תל אביב. השוואה מהסוג האחרון הגיונית ומתקבלת על הדעת, ההשוואה שבחרה לעשות – חוצפה שאין כדוגמתה.

צילום מסך.
צילום מסך

על מנת לבסס את הטענה ש"מבקשי המקלט סובלים הכי הרבה" מאלימות, מציינת לבנה במאמרה, את המקרה המחריד בו נדקרה תינוקת אריתראית. רק שהיא "שוכחת" (וממש לא במקרה) לציין שהדוקר כלל לא היה תושב השכונה, אלא עובר אורח מעפולה. הרי בקלות אוכל לאזכר פה אינספור מקרים מסמרי שיער, החל ממקרה האונס של תושבת שכונה בת 80 ועד הרצח של אסתר גלילי ז"ל. מקרים אלו, להבדיל מהמקרה שבחרה לצטט לבנה, דווקא נעשו על ידי מבקשי מקלט שחיים בשכונה כלפי תושבות שכונה ותיקות – השכנות שלהם.

ברור שמבקשי מקלט סובלים מאלימות, גם ממדיניות הממשלה וגם מאלימות גזענית ברחוב הישראלי. יחד עם זאת, בכל הנוגע למדינת דרום תל אביב – רובה המכריע של האלימות בשכונה מופעלת מצד מבקשי המקלט כלפי תושבי השכונה הוותיקים, ולא להיפך. אם כבר בחרה לבנה לערוך השוואות בסבל, אז השוואות עד הסוף: מתי בפעם האחרונה דקר תושב שכונה מבקש מקלט על מנת לגנוב לו טלפון סלולרי? מתי בפעם האחרונה תפסו תושבי השכונה אשה אריתריאית ואנסו אותה בזה אחר זה בביתה? מתי בפעם האחרונה תושב שכונה פרץ בלילה לדירה וניסה לאנוס ילדה אריתראית בת שמונה? מתי בפעם האחרונה רצח תושב שכונה אשה קשישה מבקשת מקלט?

ההשוואה שעשיתי עכשיו די גועלית, מודה. אך מאחר והסיסמאות של שכירי ארגוני הסיוע מופצות לכל עבר, ותמיד איכשהו (אם במישרין או במובלע) השורה התחתונה שלהן היא שתושבי השכונות תמיד אלימים ומבקשי המקלט תמיד קורבנות – אבלע את הצפרדע, הפעם.

ושוב אדגיש, ברור הדבר שלא מדובר בכל מבקשי המקלט. ברור שרובם של מבקשי המקלט מעולם לא היו מעורבים בתקריות אלימות, וברור שהיו גם מקרי אלימות שהופנו מצד תושבי השכונה כלפי מבקשי המקלט. ועדיין, רובה המוחלט של האלימות בשכונות מופנית מצד מבקשי המקלט כלפי תושבי השכונה הוותיקים – ולא להיפך.

הניסיון לצייר את תושבי השכונה כאלימים הוא ניסיון בזוי מצדה של לבנה, ניסיון שכל מטרתו היא השתקה וטיוח של מקרי אלימות מצד מבקשי המקלט שעלו בתוכנית של אמנון לוי. על פי תפיסת עולמה, כל דיבור שאינו הופך את כל מבקשי המקלט לקדושים מעונים הוא אוטומטית "הסתה", אוטומטית "גזענות". כשתושבי השכונה נאבקים על מנת למגר את האלימות ממנה הם סובלים, הם מיד מכונים גזענים ומושחרים מעל דפי העיתונים; בפועל, בניגוד לטענותיה של לבנה, שכירי הארגונים הם אלו שלא מאפשרים לתושבים פתחון פה והטור שכתבה הוא דוגמא אחת מיני רבות להשתקה הזו.

דרום תל אביב. צילום: activestills.org
דרום תל אביב. באמת משוכנעים שאין הבדל בין טיול לילי בשדרות רוטשילד לטיול לילי בנווה שאנן? צילום: activestills.org

פרקטיקה נוספת היא דיסקרדיטציה:

העובדות על ההזנחה נעטפו בתוכנית בציפוי שקרי וסנסציוני, שמטרתו היחידה לשמר את המצב כמו שהוא.

אני תוהה על אילו שקרים מדברת הכותבת. חיפשתי והפכתי בטקסט שלה מספר פעמים ולא מצאתי נימוק אחד לטענה החמורה שהיא מפנה כלפי יוצרי התוכנית והתושבים שהופיעו בה. כמה עזות מצח צריך כדי לכנות "שקרים וסנסציות" טרגדיות של אנשים. ואם לא די בכך, היא מוסיפה:

התקשורת נהנית לטפח את הדימוי של דרום תל אביב כאזור פשע מסוכן שאסור להיכנס אליו בלי ליווי משטרתי. זה טיעון שפוטר את המדינה מטיפול בפליטים, כי אם הם פושעים – לא מגיעות להם שום זכויות.

דרום תל אביב הוא אזור פשע מסוכן, במיוחד לנשים, במיוחד בשעות החשיכה. זהו לא דימוי, זו המציאות לאשורה. הטענה שהתקשורת ממציאה את האלימות בדרום תל אביב לצורכי הנאה או על מנת לספק לממשלה תירוצים שלא לטפל בפליטים, היא פופוליסטית מהמעלה הראשונה. אני תוהה לפעמים האם שכירי הארגונים משקרים במודע או שמא הם באמת משוכנעים שאין הבדל בין טיול לילי בשדרות רוטשילד לטיול לילי בנווה שאנן.

נשים בצהוב מסיירות בדרום תל אביב.
נשים בצהוב מסיירות בדרום תל אביב. גברים מכל הסוגים ומכל הצבעים מטרידים בכל מקום כל הזמן, אבל בשטחי הפקר הם מטרידים הרבה הרבה יותר

היא ממשיכה:

אני לא גרה בשכונה, אבל מסתובבת בה בבוקר, אחר הצהריים וגם בלילה. ההטרדות היחידות שספגתי היו מצד גברים ישראלים במכוניות שמחפשים שירותי זנות.

מסקרן אותי ממש מדוע מניחה לבנה שעדותה האישית תקפה יותר או אמינה יותר מעדויותיהן של המרואיינות בכתבה, תושבות השכונה, אלו שבאמת גרות בה. בכלל, המשפט הזה שחוזר על עצמו כמו מנטרה מצד פעילות ארגונים, המשפט שאומר שרק גברים ישראלים מטרידים אותן בדרום תל אביב מתחיל להישמע כמו בדיחה. אפילו סטטיסטית זו הרי בדיחה. הרי אם בשטח צפוף מתגוררים כ- 35 אלף מבקשי מקלט, רובם המוחלט גברים וכ-13 אלף תושבים ותיקים שמחציתם גברים, מה הסיכוי הסטטיסטי שתוטרדי רק על ידי גברים ישראלים?

כך או כך, אני שמחה שלבנה לא נחשפה לאלימות מצד מבקשי מקלט, אך כמי שחיה בשכונה כמעט שנתיים והוטרדה אינספור פעמים, ובהתחשב בעובדה שלבנה עומדת בניגוד עניינים, אני מתקשה מאוד מאוד להאמין לה. זה נכון, גברים מכל הסוגים ומכל הצבעים מטרידים בכל מקום כל הזמן, אבל בשטחי הפקר הם מטרידים הרבה הרבה יותר. לא צריך להיות גאון הדור כדי לדעת זאת.

לצערי, תגובתה של לבנה לתוכנית של אמנון לוי לא שונה מעשרות תגובות אחרות של שכירי הארגונים. עבור האחרונים, אלו שפעילותם הציבורית פרנסתם, זה בלתי נתפס שלתושבי השכונות תינתן במה מכובדת בפריים טיים, כשזעקתם עומדת במרכז התוכנית וכשבעיותיהם לא מוצגות כנזק עקיף וזניח ביחס לבעיה ה"אמיתית" כפי שארגוני הסיוע תופסים אותה. ובכלל, זה כנראה גם קצת מרגיז אותם, שעל אף שלתושבי השכונות אין רכזת ניו-מדיה בשכר הם הצליחו לקבל במה ולהביא לתודעת הציבור דברים שארגוני הסיוע שוקדים להסתיר. אני מודה לאמנון לוי על כך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אלעד רגב

  אורטל צודקת לגמרי וכל הכבוד לה על האומץ.
  שווה גם להזכיר שח"כ איילת שקד פתחה לשכה לטובתהתושבים באזור. אף ח"כ מהשמאל לא עשה ככה.

 2. שושי

  אני לא צופה בטלוויזיה והצטערתי לקרוא.
  מהצד נראה שהכתובת שלכם לא צריכה להיות ארגוני הסיוע לפליטים אלא הרשויות המזניחות. תחפשו דרכים חדשות. בהצלחה!

 3. אורי

  אחת הביקורות המעניינות על אדווארד סעיד היתה שהוא צובע את אנשי המערב במכחול רחב, בדיוק כפי שהאוריינטליסטים המערביים מסתכלים על האוריינט. אוקסידנטליסט.
  ככל שקוראים את אב"ד מתעורר הרושם ש "ארגוני זכויות האדם" שלה הם גוש ג'לי אחיד, לבנבן, בעל קול אחיד, דמות אחת ואג'נדה אחת של "הך בתושבים, הבו לנו פליטים".
  החיים הם קצת אפור באמצע. אני מכיר מספיק "אנשי ארגונים" ו"דוברי ארגונים" שדווקא היו מרוצים מהכתבה של אמנון לוי. חשבו שהציגה תמונה מורכבת יותר ממה שנהוג בכותרות הצהובו-סמרטוטונים. אז די עם האוקסידנטליזיאוריינטליזי.

 4. צ'יקי

  "(שאגב, חלק לא מבוטל מלקוחותיה הם מבקשי מקלט)"

  חיכיתי עד הרגע שבו הכותבת תעשה שימוש בדיוק באותו "סנסציונליזם" שהיא מגנה, והנה.

 5. עמית ל.

  בשנה, שנתיים האחרונות אני מעלה כותרות עיתונים משנות ה – 50 בעיקר, אבל גם משנות ה-60 8ה-70. שם כתוב על הפראים האפריקאים שהגיעו והם מלאים פשע, מחלות וזנות. הם ממלאים את בתי הסוהר, הם לא יכולים ללמוד, הם פרימיטיביים ועוד. לשכונת התקווה היה שם של מקום פשע, עוני ולא נעים להסתובב בלילה, עוד בשנות ה-60 וה-70 בעיר הזו. את זה אני זוכר עוד כנער שביקר בת"א והוזהר לא להגיע לדרום בלילה. כל הדברים הללו נכתבו על העלייה מצפון אפריקה. האירוניה בשיאה – עתה משתמשים תושבי דרום ת"א באותה טרמינולוגיה כדי להתייחס לפליטים מאפריקה – וראו, גם הם שחורים…מול כל גלי האפליה הללו עומדות ממשלות ישראל, שנהנו לנהל מדיניות כזו של הפרד ומשול. אז את חיצי הזעם הפנו עתה לממשלה הגזענית ולא לארגוני הסיוע שהם, ורק הם, ממזערים במקצת את הבעיה.
  לגבי עיירות הפתוח בנגב, והגלים של עולים "חלשים" ואוכלוסייה "חלשה", שנשלחו אליהם – זה כבר נושא לתגובה אחרת.

 6. דוד

  אורטל בן דיין מצביעה על המציאות כפי שהיא ככל הנראה. אני גר בשכונת שפירא בחצי השנה האחרונה ואני מרגיש שיש מתח עצובם בין מבקשי המקלט ובין תושבי השכונה המקוריים. אני מודה שעד כה לא נתקלתי באלימות. במכולות, ברחובות, בכל מקום הפליט והמקומי מתייחסים לרוב אחד לשני בעויינות ובניכור.
  ברחוב נווה שאנן המצב אף חמור יותר. החל מ20:00 לא שכיח כלל לראות נשים שהולכות ברחוב לבד.
  לרוב התחושה היא של מתיחות וחוסר אדיבות אבל לעיתים נדירות קורה שפורצת אלימות ממש.
  זה מורכב וזה מעבר לשאלה האם המעשים שנעשים בדרום העיר הם פליליים או לא. האווירה ברחוב השתנתה. הרכב האוכלוסייה השתנה. לתושבי השכונה המקוריים ישנה תחושה שנכנסו להם זרים הבייתה והם עושים בו מה שהם רוצים.
  אני בעד הפליטים וחושב שהם צריכים לזכות לתנאים טובים יותר מטעם המדינה, אישורי שהייה ואישורי עבודה למשל, אבל ההזנחה הפושעת שלהם פוגעת בתושבי השכונות.

 7. ג. אביבי

  אורטל צודקת וכל הכבוד לאמנון לוי.
  התופעה של "הומניסטים" ישראלים הנרתמים למען מהגרי העבודה או הפלסטינים מצד אחד, אבל מתגזענים כלפי המזרחים, כמו שרון לבנה, מוכרת ולא מהיום.
  כך התעמולה של "בצלם" וארגוני "שמאל" אחרים נהגה לפני מספר שנים ע"מ להגדיל את התמיכה בהם בקרב הבורגנות הלבנה. הם פשוט פרטו על הנימים הגזעניים הנמצאים בשפע בקרב יותר מדי מבין האשכנזים בישראל. טענתם אז הייתה שיש יותר מדי אירועים בהם מזרחים מגדפים את הפעילים של "בצלם" ושות'.
  גם "שמאלנים" כמו יוסי גורביץ, י-שתיים ומטר עשו כך כשבאמירותיהם, כביכול לטובת המהגרים האפריקאים בדרום ת"א, הפליגו בהתבטאויות גזעניות ת כלפי דייר השכונות הuותיקים שרובם מזרחים ובהתנכרות כלפי מצבם. הגדיל לעשות גורביץ שקרא למשטרה לירות במפגינים היהודים (מזרחים) כפי שלדעתו צריך לנהוג בפורעים. הנ"ל טרם הואשם בהסתה לרצח ומה פלא שעל רקע זה צומחים רעלנים גזעניים המופיעים כאן כאבירי זכויות האדם.
  נראה שישראל יכולה לרשום עוד פטנט על שמה – תופעה הולכת ומתרחבת של אנשי KKK המתחזים כאביר זכויות אדם ומושיעי המסכנים.

 8. שרון ליבנה

  אורטל, אני לא יודעת מה הרתיח אותך כל כך במה שכתבתי, אבל הדברים שאת מציגה כאן פשוט לא נכונים לגביי. אני לא טענתי שהם סובלים יותר, אני לא עד כדי כך מטומטמת, ולא משווה בין סבל לסבל. כתבתי שזה בעייתי להציג את מבקשי המקלט, אוכלוסייה שמהווה את רוב תושבי השכונה (נווה שאנן) כאחראית לאלימות ולפשיעה, הכללה מכוערת וגזענית שנעשית תדיר בתקשורת, בלי לציין שמאותה אלימות ופשיעה סובלים גם מבקשי מקלט (לאו דווקא מצד ישראלים) – כלומר סובלים התושבים הישראלים ומבקשי המקלט מאותן תופעות עברייניות, גברים אלימים והזנחה מצד הרשויות. כתבתי בפירוש "רוב הסובלים" ולא שהם סובלים יותר. אז אל תעוותי את דבריי ותבססי על זה מאמר שלם.
  אני לא טענתי שהתושבים משקרים, מדוע את טוענת זאת? אני כתבתי שהתוכנית עטפה עובדות נכונות בעטיפה סצנציונית ושקרית – למשל הבחירה להציג אך ורק את נווה שאנן שאינה דומה כלל לשפירא או שכונת התקווה – וכבר עניתי לשפי פז שהתראיינה בתוכנית על כך – אפשר לקרוא בתגובות לטור המקורי:
  http://news.walla.co.il/?w=%2F4996%2F2761738

  אני לא טענתי שלעדותי יש יותר תוקף מלזו של המרואיינות – אני בסך הכול מנסה לומר לציבור הישראלי הרחב, זה שמעולם לא ביקר בשכונה אך יודע לספר שאי אפשר להסתובב בה בלי ליווי שוטר חמוש, שזה לא המצב. מעולם לא הכחשתי שיש אלימות, ואני האחרונה שאגן על אנסים או על מי שמטריד מינית, אבל מותר לי לצייר מציאות קצת יותר מורכבת מזו שאת מציגה. מותר לנו שתהיה לנו תפיסת מציאות שונה בלי שישר תאשימי אותי (או אני אותך) באינטרסים סמויים.
  אני בפירוש ציינתי בטור שהבעיה המרכזית היא שלציבור הישראלי לא אכפת מתושבי דרום תל אביב הוותיקים כמו שלא אכפת להם מהפליטים – ולדעתי התוכנית של אמנון לוי משרתת בפועל המשך המצב הזה. מותר לך לחלוק עלי אבל הדה לגיטימציה שאת מפעילה היא מכוערת. לא כל הצדק אצלך, כמו שלא כולו אצלי.
  ועל איזה "עשרות ארגוני סיוע לפליטים" את מדברת לעזאזל? השאלה אם תושבים ישראלים צריכים ארגון סיוע או לא זו שאלה מורכבת מאוד ולא דיון שאפשר לנהל בטוקבקים, אז אני רק אומר שההשוואה שטחית ופופוליסטית. אני אשמח להיפגש ולדבר אם זה מעניין אותך. שתהיה שבת שלום

  1. אווה חדד

   כרגע ראיתי באתר את הסרט. איני תל אביבית, וזו אולי הסיבה שלא האמנתי למראה עיני. בכל פעם שהוזכרה המילה חולדה עצמתי את עיניי. אני יכולה לשער שבתום חלוקת המרק הליבנה הזאת שבה לחווילתה המהודרת כולה שמחה וטובת לב. מצפונה ממורק מן הסתם. לו הייתי גסת רוח הייתי מוסיפה כי היא מגיעה לקתרזיס של ממש עד כדי אורג..מין חוצפה שכזאת!
   מאחור יוותרו להם המזרחים עם כל החרא והחולדות. אבל מה זה חשוב. העיקר שאני את מצפוני שלי הצלתי! מתי כבר יקומו המזרחים לעזאזל ויפרעו בגזענים הארורים האלה? והרי הכיבוש המתמשך ומהגרי העבודה משרתים אותם בראש ובראשונה. שהרי למי יש זמן פנוי בכלל להתעסק במאבק המזרחי.
   אשר על כן אין כלל וכלל טעם לנהל דיאלוג עגברת הזאת.יכולתני לשער כי בהיותך סוציולוגית את מכירה את המושג "מפה קוגניטיבית". ר"ל, כי מצבם של תושבי ד. ת"א כלל לא יכל לחדור לתודעתה של הגברת.
   ושוב,אפשר שאני תמימה !משהו,אבל הסרט הזה הרס אותי

 9. אורית

  זו הצביעות של כל האשכנזים יפי הנפש. יש להם מוסר חד צדדי.
  הוא מתייחס לסודנים אבל לא למזרחים
  הוא מתייחס לניצולי שואה עריריים אבל לא לעניים מזרחיים
  העוני והמחסור של שכונות הדרום לא מעניינים אותם
  זה לא צבעוני מספיק, זה פלצני מספיק
  לפני זמן מה שודרה כתבה בטלויזיה על תל אביבית צפונית שליוותה
  פליטים סודאניים בארץ ומשגורשו היא נסעה לבקר את הבנות הסודאניות בארץ מולדתן ובעלה שהוא פסיכולוג אף ניצל את המומנטום והשתמש באחת הבנות הצעירות כאובייקט לעבודת הדוקטורט שלו.
  פשוט מחליא.

  1. דפנה

   אורית, אמרי לי את מי את שונאת, ואומר לך מי את.
   גם עכשיו אנחנו, אשכנזים שכמונו, אשמים כמובן.
   קוראים לזה גזענות, אורית. ואת פשוט גזענית.
   קראתי את המאמר של אורטל, והזדהיתי עם כל מילה, ואז אני מגיעה לתגובה שלך ומבינה שאין שום חשיבות לדעותי ולדעתי. אני לנצח אהיה מתוייגת בעיני שכמותך כאשכנזיה יפת-נפש, כלבנה, כשמאלנית, כתל-אביבית.
   אני גאה להיות אשכנזיה, לבנה, יפת-נפש ושמאלנית. ואני לחלוטין תומכת במאבק של תושבי דרום תל-אביב.
   מה בכלל הקשר בין המוצא שלי לבין הדעות שלי?
   התגובה הפאבלובית הזו שלך הייתה יכולה להיות משעשעת אלמלא הייתה חלק ממסע הסתה מכוער כנגד אשכנזים, וזה כבר מסוכן.
   אז זו דעתי עלייך: את אדם גזען, חשוך, לא מפותח מנטאלית, ומסוכן.

 10. טלי

  אורטל בן דיין "הסכימה לשתף פעולה לרגע" עם ההשוואה שהיא קוראת לה כאן בזויה בין סבלם של של תושבי דרום תל אביב לסבלם של הפליטים. זאת כמובן הפעם הראשונה שאורטל מסכימה לשתף פעולה עם השוואה חסרת טעם כזאת, זה לא שהיא בעצמה עושה את ההשוואה הזאת בבערך כל דבר שהיא כותבת. מבחינתי המאמר הזה יכול להסתיים במשפט "ההשוואה שעשיתי עכשיו די גועלית, מודה".

  1. צ'יקי

   זאת הטכניקה שלה בכל מה שהיא כותבת. הכל. בלי יוצא מהכלל. לומר כמה נורא לעשות תרגילים רטורים כאלה ואחרים ולעשות בדיוק אותם, תוך מסגור שלהם כ"נוראים" או "מגעילים" בשביל להתחמק מאחריות (כי הצד השני בכלל חוטא בזה יותר מה שהופך אותך בהגדרה לצדיקה).

   תעקבי אחרי הפרסומים שלה. זה ממש ככה.

 11. מרסלו וקסלר

  ישנו סיפור יהודי עממי שמספר על עיירה יהודית קטנה בה התושבים העניים חיו בעוני ובדוחק. הלכו והתלוננו אצל הרבי ושאלו מה עליהם לעשות. הרבי שכנע אותם שעליהם להכניס לתוך בתיהם הקטנים והעניים את העז שכל משפחה מחזיקה. תמהו היהודים במה זה יעזור. ענה להם הרבי, תנסו ותראו. הלכו היהודים והכניסו את העזים לבתיהם הדלים. לאחר שבוע של דוחק וסירחון של הבהמה, באו ואמרו לרבי שאין הם מסוגלים לסבול יותר. אמר להם הרבי להוציא את העז מהבית. והיהודים אכן הוציאו את העז מבתיהם, ובשמחה וששון, שרו שירי הלל לקב"ה שסוף סוף המצב שלהם השתפר. למרות ששום דבר לא השתנה.
  סיפור העז, זהו הסיפור האמיתי. דרום תל אביב הינו אזור של דיכוי, הזנחה מכוונת, הדרה, ומוחלשות עשרות בשנים. אולם הממסד לא התכוון בעבר, הווה ועתיד למצוא פתרונות לאוכלוסייה. אדרבה, הם הכניסו להם שוב עז, הפעם מבקשי המקלט. יד אחת הורידה ישירות מהגבול את מבקשי המקלט בדרום תל אביב. יד שניה הסיתה נגדם. אלי ישי השתמש בכל המונחים האפשריים שמוצאם בתעמולה פשיסטית-גזענית, והוא בעצמו אישר את המשך בואם של מבקשי המקלט לדרום תל אביב. ביד אחת קילל וגידף, ביד שניה סירב לכל פתרון אחר. מדוע? כי ישי ודומיו בממשלה הקודמת והעכשווית משתמשים באופן קבוע בשיטת העז כדי להפריד ולהרפות את ידיהם של תושבי הדרום. אם יוציאו את העז, הכל יהיה גן עדן. ברור לכל מי שמבין או פעיל בדרום שזו מניפולציה רבתית. הממסד על כל חלקיו (ובתוכם לא רק לבנים-אשכנזים-אוריינטליסטים ושות', אלא גם מזרחים שהתברגו בו ויונקים מעטיניו) יודעים שהצורה הטובה ביותר להסית את תשומת הלב של מוחלשים, מודרים, מדוכאים זו הסתה אחד כנגד השני.
  כך שהסוגיה הרלוונטית אינה מי אמר מה בקרב אנשי א.ס.ף. השאלה הרלוונטית היא האם אפשרי להביא למצב שבו קיימת סולידריות בין המוחלשים והמוחלשות, יהיו אשר יהיו, מזרחים, עולים חדשים,מבקשי מקלט, נשים, גברים ועוד. זה הטיעון היחיד שיכול להיות נגד כל צורה של הסתה, וכל צורה של הסבר חשבונאי מי סובל יותר. וזו הצורה היחידה שאפשר להיאבק ביחד נגד האויב המשותף. ולא לשחוט את העז.
  אין לי שום ספק שתושבי דרום תל אביב סובלים יום יום. אין ספק שהכניסה המסיבית של מבקשי מקלט רק מגבירה את הסבל. אבל מי שאחראי לכך הוא השלטון -אשר מסרב בקביעות לדון על מעמדם של מבקשי המקלט-, והעירייה -המסרבת לנקוט בעמדות ברורות ובחלוקת הנטל בין כל חלקי העיר-. במילים אחרות, זה הממסד.
  מי שמחלק את הסבל ובונה מדרג, שותף במישרין או בעקיפין לשיטת העז ולהסתה (כלפי מזרחים, מבקשי מקלט או אחרים ואחרות). מי שפועל מתוך הבנה שאך ורק ביחד, מתוך סירוב לקבל את התפיסה של הפרד ומשול, אפשר להיאבק ובייחוד להתנגד למדיניות השלטונית או העירונית מסוגלים לבנות תקווה.

 12. אסף

  מוזרה לי הקביעה שיש אינספור כתבות תחקיר שתומכות למעשה במבקשי מקלט על פני תושבי השכונות. אם אורטל הייתה סופרת את מספר הכתבות שבהם הושחרו פניהם של מבקשי המקלט (אין ביטוי טוב יותר, תאמינו לי) – כתבות שבהם הכפישו אותם כאילו אין מחר, קראו להם "מסתננים" ונתנו לח"כים ושרים מהממשלה להשתלח בהם ללא היכר כאילו היו הגרמנים שמוקיעים את היהודים תחת שלטון היטלר (ואין השוואה טובה יותר, תאמינו לי) – אני בטוח שלא הייתה יכולה להגיד רבע ממה שאמרה כאן.

  היא כנראה שכחה את ההסתה של כל היודו-נאצים הללו, כמו יו"ר ועדת הפנים שקראה להם סרטן, כמו מיכאל בן-ארי וברוך מרזל שהקימו פלוגות ציד והסיתו אנשים לנהוג באלימות כנגד מבקשי מקלט, ואת הלובי המתמסכן בראשותו של שלמה מסלאווי (איש הליכוד במועצת העיר ת"א) שתחתיו יושבים בעלי דירות בדרום ת"א (אל תטעו, חלקם כלל אינם תושבים של השכונות) שבוכים על ירידת הערך, אבל ממשיכים לגרוף ממבקשי המקלט כסף על שכירות ככל שניתן.

  אורטל, לא מוקיעים עיוורון של צד אחד (ואת צודקת ברוב טיעונייך כלפיו) בעזרת עיוורון משל עצמך. חבל שכך הם פני הדברים.

 13. נתליה גוטקובסקי

  תודה למרסלו על התגובה המדויקת. מה שאורטל אומרת על המקרה הספציפי מחוזק מאד על ידי המאמר שכתב פרופ' נסים מזרחי שאני מקשרת אליו כאן מטה – "מעבר לגן ולג'ונגל: על גבולותיו החברתיים של שיח זכויות-האדם בישראל", מאמר מצוין שמבאר היטב את מהות הבעיה. http://www.law.tau.ac.il/Heb/_Uploads/dbsAttachedFiles/mizrachi.pdf