אז למה חמאס עדיין יורה טילים על ישראל?

החלטתי לנפץ את המיתוס הישראלי המקובל על כך שישראל עזבה את הרצועה ומאז אין לה שום אחריות למה שקורה שם ("יצאנו משם, אז מה הם רוצים מאיתנו?"), ושהיא רק מגיבה לירי הטילים. המציאות הרבה יותר סבוכה מכך. המלה "מצור" אומרת לכם משהו?
חנין מג'אדלה

בשבוע האחרון, עם פרוץ מבצע "צוק איתן" על עזה, אני שומעת מהרבה אנשים את הטענה "אבל הם התחילו לירות קודם!" ואת השאלה "למה החמאס לא מפסיק לירות על ישראל?"; וכמובן גם את הבקשה הקלאסית "שהעזתים יוציאו את חמאס מתוכם" והתהייה "למה הם לא מגנים את חמאס?". אז החלטתי לנפץ את המיתוס הישראלי המקובל על המצב בעזה, על כך שישראל עזבה את הרצועה ומאז אין לה שום אחריות למה שקורה שם ("יצאנו משם, אז מה הם רוצים מאיתנו?"), ושהיא רק מגיבה לירי הטילים לשטחה הריבוני. המציאות בעייתית הרבה יותר: מצור אווירי, מצור ימי ומצור יבשתי חלקי.

על מנת לגעת במיתוס, עלינו להכיר ראשית את ההיסטוריה רבת-המהפכים אשר עברה על תושבי רצועת עזה. עד מלחמת 1956 הם היו נתונים תחת שליטה מצרית. מיד לאחר מכן, ישראל שלטה באזור למשך שישה חודשים, ואז חזרה השליטה לידיים מצריות עד שנת 1967. משנה זו ישראל שלטה שוב על הרצועה, כאשר החל מהסכם אוסלו ויישום האוטונומיה הפלסטינית על רצועת עזה ויריחו, התחילו הפלסטינים באופן הדרגתי לשלוט על האזורים המאוכלסים.

ב-2 פברואר 2004 הציג ראש ממשלת ישראל דאז, אריאל שרון, את תוכניתו להתנתקות מרצועת עזה, שכללה פינוי התנחלויות ישראליות בתוך תחומי רצועת עזה, ושנה לאחר מכן, ב-16 בפברואר 2005, אישרה כנסת ישראל את "תוכנית ההתנתקות". התוכנית התקבלה באהדה רבה בקרב מחנה השמאל הישראלי ותוך התנגדות חריפה של הימין הישראלי והמתנחלים. הפלסטינים, מצדם, הזהירו שהתוכנית עתידה להיכשל במתן ביטחון לישראל אם לא תהיה בתיאום עם הרשות הפלסטינית.

ב-12 בספטמבר 2005 יושמה התוכנית באופן חד-צדדי. כוחות הצבא הישראלי יצאו מרצועת עזה, ההתנחלויות פונו, הנוכחות והשליטה הישראלית בעזה הגיעה לסיומה, לכאורה. המעבר בין הרצועה למצרים נותר תחת שליטה ישראלית-מצרית. מדינת ישראל נשארה עדיין האחראית – בתשלום – על אספקת מים, סולר וחשמל לרצועה. יש לציין כי עקב המצב הכלכלי הרעוע של ממשלת חמאס, שגורם לאי-תשלום סדיר, ישראל גם אחראית לניתוק הרצועה ממים וחשמל. השליטה הזו נמשכת עד לעצם היום הזה, למרות ה"התנתקות". לדוגמה, ביום רגיל הרצועה מנותקת 8 שעות (!) מחשמל.

אנס קנדיל, הרוג מהפגזות צה"ל ברצועה. הדבר האחרון שכתב בפייסבוק: "מאתמול לא ישנתי, תפגיזו את הבית וחלאס - בואו נגמור עם זה"
"מאתמול לא ישנתי, תפגיזו את הבית וחלאס – בואו נגמור עם זה" – כך כתב אנס קנדיל בן ה-17 בפייסבוק, לפני שהופגז ביתו שברחוב אלנסר במחנה הפליטים ג'באליה שבצפון רצועת עזה

כך שישראל אמנם נסוגה מרצועת עזה עקב שיקולים ואינטרסים ישראליים בראש ובראשונה, אבל התעלמה ועדיין מתעלמת באופן מוחלט מ-38 שנות כיבוש ושלטון צבאי על האזור, על ההשלכות השליליות שלהן על התושבים והפגיעה והנזק הרב שנגרם להם. ישראל נסוגה, אבל לא חשבה לרגע לבחון את המדיניות שלה באזור, או לקחת אחריות על הפגיעה באזרחים שהיו תחת פיקוד "קצין מנהל אזרחי" ונמנעה מהם ההחלטה על גורלם.

ישראל טוענת תדיר כי הצד השני אינו מחויב לשקט באזור ומתלוננת על חשיפתה המתמשכת לירי הטילים מעזה לשטחיה, אך מתעלמת מהעובדה שהיא עצמה לא התחייבה להסכם הרגיעה האחרון מ-2012 שאיפשר את סיום מבצע "עמוד ענן". ההפרות הישראליות באות לידי ביטוי בין השאר בפעילות החקלאית והכלכלית של תושבי עזה וחיי היומיום שלהם. ימים ספורים אחרי הסכם הרגיעה של 2012, ישראל שוב מיהרה למנוע מהדייגים של עזה להיכנס לים, והוחזר "איסור שיט" שבמסגרתו אסור לדייגים להיכנס מעבר ל-3 מיילים בים. בנוסף לכך, היא שבה לירות על חקלאים שנכנסו לאדמות החקלאיות שלהם, והפכה את הכניסה לשליש משטחי החקלאות (תעשייה עיקרית ברצועה) לעבירה שעונשה מוות. לישראל יש היסטוריה ארוכה של ירי על חקלאים שמנסים לשוב לאדמה שהיא החליטה שהיא כבר לא שלהם, והיא קוראת להם מסתננים, או גרוע מכך – מחבלים.

מבחינת העזתים, הבעיה העיקרית של הממסד הצבאי הישראלי היא התעקשותם על עיקרון השליטה המוחלטת ברצועה. ממשלת ישראל בוחרת בכך שוב ושוב, למשל – ברגע שהמצב במצרים השתנה, שינוי שהוביל את יריב החמאס הגנרל א-סיסי לשלטון, ישראל מיהרה לחדש את המצור על עזה בשיתוף פעולה עם מצרים.

אינפוגרפיקה: שלומית הברון
אינפוגרפיקה: שלומית הברון

בסבב הנוכחי, ישראל טוענת שהמטרה היא הפסקת ירי הטילים. למעשה גם חמאס הודיע שזו המטרה שלו, לחזור להסכם הרגיעה של 2012. אולם ישראל, דרך המתווכים הזרים, הודיעה שהיא מוכנה לרגיעה רק בתנאי שיחזור המצב למה שהיה לפני חמישה שבועות: רגיעה עם המשך המצור, ואף הציבה תנאי נוסף לרגיעה בו ביקשה ממצרים לא לתת הקלות על מעבר הגבול בינה לבין הרצועה, להמשיך לחנוק את האוכלוסייה האזרחית על מנת לשבור את החמאס.

בנוסף לזה, ישראל לוחצת על אבו מאזן למנוע את יישומו של הסכם הפיוס הפלסטיני, שמאפשר לרשות הפלסטינית לשוב לעזה, תוך כדי איום בהטלת סנקציות אם אבו מאזן יחשוב לשלם את שכרם של עובדים שעבדו בלשכה המנהלית של הממשלה הקודמת של חמאס בעזה. ישראל רוצה לטרפד כל הסכם פיוס בין הרשות לחמאס על מנת להשאיר את עזה מבודדת.

בינתיים, יש בעזה כ-200 הרוגים, כמחציתם אוכלוסייה אזרחית לא חמושה, ומאות פצועים.

למירוק מצפונה ומתן סוג של הכשר מוסרי לירי על אוכלוסייה אזרחית, ישראל יורה טיל "אזהרה" (שלעתים קרובות הורג בעצמו), ולאחר לא יותר מדקה אחת מתחילה בהפגזות. לפי חלק  מהסרטונים שבחנתי, 58 שניות היה ממוצע הזמן בין טיל האזהרה לבין ההפגזה. הבתים מופגזים במטוסי הf-16, שהורסים את הבתים כליל, והזמן שניתן לאנשים להתפנות ולנוס על נפשם אינו מספיק אפילו בריצה מהירה, שלא לדבר על לפנות ילדים קטנים וקשישים, ולהזהיר את השכנים שיצאו גם הם ויימנעו מפגיעה אנושית במקרה הטוב ומוות במקרה הטרגי. ההיסטוריה מעידה על הרבה מקרים שבהם נרצחו אזרחים חפים מפשע וישראל התייחסה לזה כאל "תקלה טכנית".

לאור כל העובדות האלה, לא פלא ובצדק שהאנשים ברצועת עזה לא יוצאים לגנות את החמאס לבקשתם של הישראלים, וחמאס ממשיך לירות טילים על ישראל. על ממשלת ישראל להתחיל להתייחס לחמאס כאל שחקן פוליטי לגיטימי ולשבת ולדבר איתו.

haninחנין מג'אדלה היא סטודנטית באוניברסיטת תל אביב, מורה לערבית ואקטיביסטית בעיקר בתחום הכתיבה

 + + + עוד בנושא מבצע "צוק איתן"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סקרן

  קודם כל כתבה מעולה ובעיקר חשובה, לדעתי ככל שהאנשים בצד הישראלי של החומה יחשפו יותר למצב החיים בעזה כך יגברו הסיכויים לסיום הסכסוך, אולי אני סתם אופטימי.

  בכל אופן,
  אני מקבל את כל הביקורת שרשמת, אבל אני בזמן האחרון נחשף ליותר ויותר ביקורת, משני הצדדים, ולפחות ופחות פתרונות.

  שלא תביני לא נכון, אני לא מגן על ישראל, הויכוחים של מה שבאמת קרה ימשכו לנצח כנראה, אבל בואי נצא מנקודת ההנחה הזאת: היה גירוש של 700,000 פלשתינאים, היו מעשי טבח נוראיים, ישראל כבשה שטחים ועד היום הפלשתינאים לא מקבלים יחס של בני אדם, זה גרר למצב ביטחוני נוראי, היחס של ישראל נתן חיים לקבוצות טרור, ועכשיו ישראל מהדקת עוד יותר את אחיזתה כדי להלחם בטרור, מה שיוצר מעגל אין סופי.

  נכון, ישראל לרוב אשמה, הביקורת שלי כלפיה היא אין סופית, ואני מקווה שזה לא יכניס אותך למגננה שאני אומר את זה, אבל דיי, את מאמינה שלהסתכל על העבר ולחפש נקמה זה לא מה שישחרר את הפלשיתנאים?

  ישראל עושה מצור ימי על הרצועה, זוועה בעיני כל אדם שפוי, אבל אם היא לא הייתה עושה את המצור, לא היו מגיעות קארין איי כאלה ואחרות? אני לא קובע עובדות, אני מנסה להבין.

  אני לא נותן כאן הצדקה לאף צד, ההפך, אני שם את האשמה בעיקר על הצד הישראלי! אני חושב שגם הצד הפלשתינאי עשה טעויות חמורות מאוד, אבל אין ספק שישראל היא הגורם העיקרי למצב.

  ועדיין, אני לא מפסיק לשאול את עצמי, אם חמאס לא ירה רקטות על ישראל כנראה שום דבר לא ישתנה, אבל אם הוא ירה רקטות משהו ישתנה?
  האם הדם של 400-500 פלשתינאים זה מה שיגרום לשחרור פלשתין?
  האם חמאס מקווה לעורר את העולם לשים לב למה שקורה? או שהוא מקווה שהעולם הערבי יתאחד לעזור לו?

  כל מה ששאלתי לא בא ממקום של לנסות להכשיל או להאשים, זה מגיע ממקום של רצון אמיתי להבין את המצב ואת הדרך לפתור אותו.

  כמו שזה נראה לי עכשיו, וזאת ראיה שיתכן מאוד שהיא שגויה, המצב הוא כזה, ממה שקראתי באתרי חדשות ערביים העולם הערבי דיי מתנער מהחמאס, קיבלתי את הרושם הזה במיוחד ממצריים, שזה דיי מובן אחרי המצב עם האחים המוסלמים, אבל ראיתי ביקורות גם נגד איראן וסוריה שהם אפתים למצב.

  מהצד השני, יש את אבו מאזן שבפעם הראשונה (שאני שמעתי עליה) הצליח לגרום לעולם ובעיקר לאמריקאים להבין שישראל הם הבעיה, ישראל הם אלו שלא רוצים שלום, אז אולי הוא לא היה פותר את המצב תוך שנה, אולי גם לא תוך שנתיים, אבל מהצד זה נראה שהוא על הדרך הנכונה.

  אז אני מניח שהשאלה האמיתית שלי היא האם החמאס פעל נכון בירי הטילים או שאולי היה עדיף לפעול דרך אבו מאזן על ידי גינויים של פעולות צה״ל לאחר החטיפה והמשך הדרך המדינית.
  אולי זה לא סותר אחד את השני.

  מקווה שלא ״העלבתי״ דרך טענות שאולי נובעות מחוסר הבנה אמיתית (כמו שציינתי יותר מדיי פעמים מתוך ניסיון לא לנעול אף אחד במצב התקפה על התפיסה שלי שאולי לא רק ישראל אשמה)
  אני מקווה גם לקבל תגובה אובייקטיבית (ככל האפשר) שלא נובעת ממקום של צדק ונקמה ביהודים ששחטו, אלא מתוך הסתכלות על המצב בהווה ומחשבה על העתיד.

  1. סמולן

   גם בדעתי עלתה השאלה הזו: הניחי מה שאת רוצה בעניין המציאות וההיסטוריה. זכי את הפלסטינים מכל אשמה, הטילי את הכל על ישראל, בריבוע. אני לא חושב שזו האמת, אבל עושה רושם שזו האמת שלך, ושל עוד כמה פלסטינים. יותר משלושה. עכשיו, מנקודת הראות הזו: למה יורים את הרקטות ההן, בשם השם?

   ביום טוב, אני מסוגל לדמיין את הנהגת החמאס מקבלת החלטות שמוקדן הציבור הפלסטיני. החלטות שאני לא מסכים עם ראיית העולם שממסגרת אותן, החלטות שהן אולי שגויות גם במסגרת הזו (טוב – שגויות בוודאות), אבל החלטות למען הפלסטינים. או פלסטין, מה שזה לא אומר. אבל ביום רע, אני תוהה אם לא ניתן לנתח את החמאס – גם את החמאס – כאליטה המסורה בעיקר לשימור הפריבילגיות שלה, ואולי אליטה מקריבה ומשרתת המסורה לפריבילגיות שלה, ואטומה בשיח ההגמוני שיצרה לעצמה. ואז, אני תוהה אם יש אולי תורמים למאבק הפלסטיני, שכיסם נפתח בקלות יותר ועמוק יותר אם הם רואים דם בטלביזיה.

  2. סקרן

   http://www.washingtoninstitute.org/policy-analysis/view/new-palestinian-poll-shows-hardline-views-but-some-pragmatism-too

   בסקר אפשר לראות ש70 אחוז מהציבור הפלשתינאי מעוניין בהפסקת אש ו72 אחוז חושבים שהתנגדות לא אלימה זה הפתרון העדיף,
   עוד אפשר לראות שרק 11 אחוז מהאנשים בעזה תומכים באיסמעיל הניה בזמן ש33 תומכים במחמוד אבאס.
   (לצערי גם אפשר לראות ש65 מהציבור הפלשתינאי רואה בהסכם שלום רק שלב ביניים בדרך לשליטה על כל ישראל, אבל בואי נשמור את זה לדיון אחר)

   האם את עדיין מצדיקה את החמאס בזמן שרוב הפלשתינאים לא?

   ובבקשה אל תפגעי מהשאלה, אבל האם את חושבת שאולי זה יותר קל להצדיק את החמאס מהבית בתל אביב ולא מעזה?

   1. דן

    אתם נאבקים עם השאלה ומה עם החמאס? האם הוא צדיק? האם הוא צודק?
    הוא שחקן פוליטי שרוצה לשמור על כוחו, וכן כמו שחקנים פוליטיים אחרים (ביבי, ליברמן, בנט, וגם שמאלנים למניהם) רוצה לשמור על כוחו, ועל חבריו שמרוויחים מהכיבוש ומהמלחמה (כן כן הייצוא הכי גדול של ישראל היה ונשאר תעשיית "הביטחון והדיכוי")

    אבל במקום לשאול שאלות על האינטרסים של החמאס או של ביבי תשאלו את עצמכם איפה אתם ומה האחריות שלכם, של כולנו.
    בתור עם כובש אנחנו, אם אנחנו רוצים לשפר את המצב לא של החאמס אלא של 1.7 מליון בעזה, אנחנו צריכים לבנות פה אלטרנטיבה שתוקפת את הכיבוש ומפנה את האצבע המאשימה אל מי שעושה את הכסף הגדול.
    אל תתחבאו מאחורי מילים תפעלו כדי שהעמים ולא המשחיטים יהיו השולטים.

    ואגב סקר מעניין, בישראל אני מניח שהתומכים בהתנחלויות גדול אף יותר מ35% וגם אם לא בכל מקרה האידאולוגיה של ההתנחלות היא השולטת. לא 48, לא 67 אלא האידאולוגיה ישראל השלמה היא שנמצא בשלטון ומכתיבה לכולנו למי שחי בתוך גבולות 67 ומי שחי מחוץ אליהם את החיים וגם את המוות.

    1. שיקו

     המכון שעשה את הסקר הוא בעייתי וגם המחקר בעייתי. המחקר נעשה ע"י שמרנים אמריקאים שמחוברים לימין הישראלי הפרו-כיבושי, האנטי-אוסלואי והאנטי רעיון ה-2 מדינות. מטרתו של המחקר היא לגלגל את האחריות למצב הקיים לפתחם של הפלסטינים חסרי האזרחות בשטחים הכבושים כדי להראות שהם (1) מתנגדים (לכאורה) לרעיון השתי מדינות,1 מנגדים (לכאורה) לרעיון של מדינה דמוקרטית ואחת ולבסוף (3) כן רוצים "טו קליים אול היסטוריק פלסטיין". אופן הצגת 3 השאלות הוא מופרך ומוטה מלכתחילה וזאת על מנת לקבל "תוצאה" שתתאים לאינטרסים השיווקיים של הימין הישראלי האנטי-אוסלואי שרצח את רבין, רצח את פתרון 2 המדינות, שדד את אדמות השטחים הכבושים. מעניין שסקרן לא שם לב לכך שאין במדינת ישראל שום מספר משמעותי רציני שמוכן להקמת מדינה פלסטינית בת קיימא מינימלית על כל השטחים הכבושים כולל מזרח ירושלים. בנטוסטאן, גטו או מכלאות שמוצעות אינן מדינה. תפקידו של סקרן בהסברה הוא לשים על כל זה מסך עשן במתק שפתיים חלול על מנת לתרום לכבוש מקסימלי של שטחים בהתאם לדוגמה לצוכנית הסיפוח של בנט. תהי בריאה חנין ושיהיה שלום לכל מי שחי בין הנהר לים (כולל בעזה).

     1. סקרן

      אני שואל כאן שאלות מתוך התעניינות אמיתית ורצון להבין את המצב טוב יותר ולא מתוך רצון להכשיל אף אחד.

      אני לא תומך בהתנחלויות, אני חושב שמה שקורה בעזה זה פשע שישאר כתם שחור בהיסטוריה של ישראל לתמיד, אני לא כזה רחוק ממכם במחשבה.

      אבל במקום להתמקד בלתקוף אותי שלא כתבתי את השם שלי (שאני לא מבין איך הוא רלוונטי למצב, איך זה עושה את השאלות שלי פחות או יותר חשובות? מה זה עניינך השם שלי) או לתקוף אותי שהשאלות שלי לא חשובות וכדאי שאני אשאל שאלות אחרות, בואו, תסבירו לי, תענו על השאלות ששאלתי.

      אם הסקר נעשה על ידי מכון פרו ישראלי – בכבוד, קיבלתי, פסלתי אותו.
      משם ועד לגלגל בחזרה אלי את האשמה שאין 2 מדינות זה קצת מופרך לא?

      חברים,
      השמאל, שאני לרוב נוטה להכליל את עצמי בתוכו, יורה לעצמו ברגל, כי במקום להסביר ולענות על השאלות שנשאלות (גם אם הן נראות לכם טיפשיות, מצטער, לא כולם עשו עבודת חקר על הכיבוש) אתם עסוקים בלתקוף בחזרה עם טיעונים שלא עונים לי על כלום.

      ובבקשה, אני מניח שאתם מחשיבים את עצמכם אנשים סובלניים, אז תעשו לי טובה, אם אתם לא יכולים לתת לי תשובה על השאלות ששאלתי, אל תתקפו אותי ואת חוסר ההזדהות שלי בשמי או את זה שאני לא הולך להפגין מול בניין ראש הממשלה על חוסר מענקים לעזה, תודה.

     2. אילן

      http://www.jmcc.org/Documentsandmaps.aspx?id=865

      זה ממרץ… יש כאן סיבות לפסימיות וסיבות לאופטימיות, תלוי על מה אתה מתמקד…

      " Solutions to the conflict
      In regards to solutions to the Palestinian cause in general and to a number of sensitive subjects in particular such as Jerusalem and refugees, the majority of respondents to this poll, 48.7% still said they supported the two-state solution. 52.4% supported the two-state solution in the March 2013 poll and 49.5% in the May 2012 poll. The solution of a binational state was the second choice of the public, with 18.8% in support of it in this poll, while 23.4% supported it in the March 2013 poll and 25.9% supported it in the May 2012 poll.

      As for the best solution to the issue of Jerusalem, the majority of respondents, 39.8%, said it was to have East Jerusalem as the capital of a Palestinian state with West Jerusalem as the capital of Israel. This is opposed to 22.6% who favored the option of a unified Jerusalem as the capital of the Palestinian state, while 13.9% said they would prefer it to be an international city. As for the refugee issue, the majority, 66.8% favored their return to their original homes, while 9.5% said they supported their return to an independent Palestinian state. With regards to the best method of achieving the goals of the Palestinian people in ending the occupation and establishing their state, 39.1% supported negotiations as the best method. The public was equally split on the option of resistance, whereby 26.3% said they favored peaceful resistance and 26% said they favored armed resistance.

      The poll also showed a consistently high level of pessimism among the public regarding the possibility of achieving a peaceful settlement to the Arab-Israeli conflict. 63.1% said in this poll that they were pessimistic while 70.2% said they were pessimistic in the November 2012 poll and 64.6% in the April 2011 poll."

    2. סקרן

     תודה על ההתייחסות, אני חושב ב100 אחוז כמוך חבר, אבל עדיין השאלות ששאלתי נוגעות למשהו טיפה שונה,

     אני לא מפקפק לרגע שהפתרון למצב הוא 180 מעלות ממה שאנחנו עושים עכשיו וההתעלמות הגורפת מ1.7 מיליון אנשים זה לא משהו שאפשר להניח לו בשקט.

     השאלות ששאלתי הן בנוגע להתנגדות אלימה,
     אני מודע לגמרי שזה נובע ממהלכי מדינת ישראל, אבל שוב, השאלה שלי בכמה שפחות מילים היא ״האם ההתנגדות האלימה מזיקה לפלשתינאים, כן/לא ואנא נמק״,

     אין לי איזו תשובה מוכנה בראש בעד או נגד, זה דברים שכולנו צריכים לשאול את עצמנו ולא לספק תשובות כדי שיתאימו לראייה הפוליטית שלנו, כמו שלצערי רואים יותר ויותר משני צדדי המפה הפוליטית.

     מה שמצער אותי זה שמתי שאני מנסה לעשות את השיח הזה אני צריך ללכת על קצות האצבעות מאמרות כמו האמרה האחרונה שכתבתי כי אז זה מעורר את חמתם של אלו שכבר יודעים את האמת ואני מקבל 0 התייחסות עניינית למה ששאלתי ו100 אחוז התייחסות לכל דבר אחר.

     דיי, השמאל צריך לדבר!
     אני לא עשיתי שום סקר אבל מהאנשים שאני מכיר באופן אישי רובם מתנדנדים, רובם מאמינים שלפעמים הצדק בצד ההוא ולפעמים בצד האחר,
     אם השמאל (כמו הימין) לא יוכל למתן את עצמו טיפה, גם אם רק לצורכי הסברה ולא באמת את האמונות שלו, אנחנו מפסידים, כי ברגע שבן אדם מתנדנד מדבר עם בן אדם שכבר החליט ותוקף באופן עיוור הוא ינעל בחזרה ולא יקבל את ההסברים.

     מצטער שאני עף עליך חבר, זו פריקה של יותר מדיי זמן, כשאני קורא את התשובה שלך שוב אחרי שפרקתי אני מרגיש שאולי אני אמחוק את מה שכתבתי, אבל אני אשאיר את זה לצורכי הסברה של מה שעובר ל״מתנדנדים״ בראש, זה לא יכול להזיק, אין צורך להגיב על זה 🙂

 2. אורן

  סליחה אבל חמאס אינו שחקן פוליטי לגיטימי
  חמאס גם לא טוב לאוכלוסיה הפלסטינית עצמה

 3. יצחק

  "על ממשלת ישראל להתחיל להתייחס לחמאס כאל שחקן פוליטי לגיטימי ולשבת ולדבר איתו." – את מדברת כאילו יש עם מי לדבר, מטרתו המוצהרת של החמאס היא השמדת מדינת ישראל והרג כל היהודים בארץ ובעולם הוא לא יירגע עד שלא תהיה פה מדינת ישראל אפילו לא בגבולות 67. את מוזמנת לקרוא את אמנת החמאס ולראות זאת.
  מה את אומרת על זה?

 4. גילי

  חנין, אני ממש מעריך אותך כבנאדם והופתעתי על ה"מאמר" הזה.

  כן, לתושב העזתי שמופגז יש רק אפשרות אחת, לסתום את הפה שמא יעשו בו אנשי החמאס לינץ'.
  אבל עם זאת הוא עדיין יכול להתנגד.
  עם זאת לאבו מאזן לא מזיז מה קורה לתושבים בעזה. הוא פוליטקאי מנסה לשרוד ופוגע בעם שלו במהלכים טיפשיים.
  למצרים החמאס הם קוץ בתחת שמיודד עם איגודני הטרור בסיני.
  ובכלל לשאר העולם הערבי ובכלל אין באמת כח להגן על ארגון טרור שמחזיק מליון וחצי בני ערובה.

  אבל לחנין יש אשם בקנה, ישראל.
  כמה נוח לאשים אותנו בהכל, פשוט הכל.
  מפה הדרך קלה להפוך את טייסי צהל לרוצחים, את הממסד הישראל כעקשן לשלוט בעזה.
  את יודעת שגם בין רוסיה לארצות הברית יש הסכמי פירוז נשק מאזורים מסויימים שמאיימים על המאזן.
  האם את מצדיקה את החזקתו של נשק הרג המוני בידי ממשלת חמאס?
  כי אם כן אז כל חוק בינלאומי מאפשר לישראל להגיב בכל הכח להגן את בטחון אזרחיה.

  כואב כואב כואב לי על אזרחי עזה, עניים, מושפלים, חסקרי עתיד מבטיח ועוד אבל זאת לא בגלל שישראל שולחת מטוסי קרב לפוצת מפקדות ובתי מחבלים.

  חנין אולי תגידי לי את מתי צהל יפסיק לירות לעבר עזה?

  נראה לי שכדאי לך לדבר שוב עם אמא שלך, כי נשמע שהיא מבינה איפה עומד אדם שמצדיק פעולות טרור והרג, לא משנה מאיזה צד ובשם איזו דת או אידיאולוגיה.

 5. דרור

  החמאס, בהיותו ארגון נבער ומחשיך דעת, חייב לרדת. כדאי להשקיע ברצועת עזה כספים בתנאי שלא החמאס יקבל אותם. כדאי שתהיה חלופה הנהגתית שתראה את טובת האזרחים לנגד עיניה. מי שמלביש את נשיו בשחור ומנהיג משטר אימים , חופר מתחת ומתוך בתי מגורים ומצייד את הרצועה בטילים, מי שאת בני משפחתו שולח לחו"ל ללמוד, אך תורם למלחמה את תושבי המקום- אינו ראוי להיקרא הנהגה. הם ארגון טרור. לנו, ישראל, אין מה לדבר איתם אלא אם יהפכו עורם ויבקשו שלום. יש לנו כן סיבות טובות לבקש שכנות טובה עם תושבי האזור. מאחלת להם שחרור מעול החמאס ושגשוג בשכנות טובה. בטוחה שכספים יכולים לשפר את המצב ושיש מי שישמחו לתרום, אבל לא למטרות טרור. במקום לחפור מנהרות ולפוצץ חיים עדיף לבקש חיים משופרים על פני האדמה.

 6. ירושלמי

  בתור לוחם לשעבר ששירת בגבול עזה כשמונה חודשים אני מכיר את כל גבול עזה כאת כף ידי. יפתח ונחל עוז בצפון וכיסופים וכרם שלום בדרום.. עברתי על כל מטר של גדר שקיימת בין עזה לבין ישראל (מהצד העזתי ומהצד הישראלי) ואני יכול להבטיח לך שאין קרקע חקלאית עד כחצי קילומטר מהגדר (איזור חייץ תקראי לזה) כן הנוהל הוא לירות במי שמתקרב לגדר… אבל לפני זה מי שמגיע ל 300-100 מטר מהגדר יורים ירי אזהרה באויר, כורזים לו ומביאים לידיעתו שהוא מתקרב לאיזור מפורז… אז תפסיקי לבלבל את המוח עם סיפורי "ירו בדייגים סתם" כי צה"ל ממש לא יורה בדייגים סתם
  ודרך אגב בשמונת החודשים שהייתי שם ירו עלינו אינספור פעמים (פצצות מרגמה, נשק קל ואפילו מטעני צד) לעולם לא התגרנו, התרסנו, איימנו או ביצענו איזושהי פעילות לא שגרתית… ועוד משהו, תור המשאיות עם סחורה וציוד הומניטרי שעבר דרך מעבר ארז (לדוגמא) תמיד היה חוסם לנו את הדרך
  אז אני מבקש שתפסיקי לכתוב דברים ללא ביסוס ולפגוע בעם הפלסטיני (כל שקר שסיפרת גורם לכך שלישראל לא יהיה מרחב פעולה ולכן חמאס שולט כרגע בעזה במקום שתהיה רשות נורמלית שדואגת לאזרחים הפלסטיני – שלפי מה שראיתי בעיני מצב לא טוב – אל תחשבי לרגע שאני לא מרחם עליהם)

  1. ירון

   למה זה נראה לך בסדר שתהיה איזו שהיא אוכלוסיה בעולם שתסכים שאתה, ירושלמי, תהיה הסוהר שלה? שאתה תחליט אילו משאיות יכנסו אליה ומתי? ומי יבוא לבקר ומי יצא לחופש? איזו אוכלוסיה תסכים שאתה ירושלמי תשלוט על נמל התעופה שלה, תשלוט על נמלי הים שלה? שרתת כסוהר 8 חודשים, כלאת 1.8 מיליון בני אדם, ואתה מתפלא שהם מתקוממים, ואפילו העזו לירות עליך בנשק קל? ואוווו? אני ממש מופתע! באת עם טנק שעולה מיליוני דולרים, עם פלדה בעובי עשרות מילימטרים, והעזו לירות עליך בנשק קל? באמת סיבה להמשיך לכלוא בני אדם.

   1. דפנה

    כל עוד מנסים להבריח לתוך הרצועה חומרים שישמשו אח"כ נגדנו, בהחלט מותר לנו להחליט איזה משאיות ייכנסו.
    כל עוד מייצאים מהרצועה טרוריסטים וחומרי נפץ בהחלט מותר לנו לקבוע מי ייצא משם.
    לא רק מותר. זו חובתנו. מה בדיוק לא ברור פה

    1. ירון

     וכשתעש "מבריחה" חומרי נפץ לישראל בנמל אילת, מותר למצרים או לסעודיה לבדוק את המכולות? #דיכברלצביעות

     1. דפנה

      ירון,
      ממש מידיעה אישית אתה כותב שתע"ש מבריחה נשק? כי לי זה לא ידוע.
      אבל בכל מקרה יש הבדל בין הנשק שישראל קונה ו/או מייצרת לבין הנשק שהחמאס מבריח.
      ישראל מחזיקה, ומשקיעה כסף רב בין היתר בנשק הגנתי, אבל גם הנשק ההתקפי הרב שבו ישראל מחזיקה נועד להגנתה. ואני כותבת את זה מתוך מודעות לשני מקרים יוצאי דופן:
      הראשון הוא מבצע קדש, שבו ממשלת ישראל דאז, באיוולתה, שימשה כלי שרת בידי בריטניה וצרפת, והשני, מלחמת לבנון השנייה שאמנם הוצגה לנו במרמה כמלחמת מגן אבל הייתה בפועל תוקפנות לשמה, והביאה עלינו אסון. אשמח לשמוע ממך מתי ישראל תקפה את הפלסטינים שלא בתגובה לתוקפנות שלהם, מתוך נסיון להפסיק תוקפנות זו.

     2. ירון

      כשישראל הבריחה 200 טון אורניום (עוגה צהובה), וכשאני אומר הבריחה, היא הבריחה. אז מה? זה היה בשביל ייצור נשק הגנתי? וכשהיא הבריחה מים כבדים לדימונה, אז גם זה לייצור נשק הגנתי? ובמכון הביולוגי בנס ציונה מייצרים רק נשק הגנתי נכון? וכל התקיפות בעזה, בלבנון, בערי הסואץ, בירדן, בסוריה. אני יכול להביא לך רשימה של אלפי תקיפות, עם עשרות אלפי הרוגים – זה מה? תקפנו בנשק הגנתי? תגידי לי באיזה בית ספר האכילו אותך את הלוקשים האלה, שאדע לא לשלוח לשם את ילדי. ישראל יצרנית הנשק החמישית בגודלה בעולם. אז מה לדעתך מייצרים ב-7 מיליארד דולר יצוא בשנה? רק נשק הגנתי? מזמן לא שמעתי ערמה ככ גדולה של שטויות בפסקה קצרה אחת. לגבי תקיפות הפלסטינים סתם, אני אכתוב לך פוסט נפרד, שתחילתו בבר גיורא והשומר, וסופו בעזה 2014. סתם? ברור שלא. אבל כן, סתם טיהור אתני.

 7. ראם שרמן

  למה לפי דעתך החמאס לא יורה טילים ומפעיל התנגדות אלימה נגד ממשלת מצרים? הרי המצור היבשתי על הרצועה נעשה גם על ידי צבא מצרים.

 8. דני אורבך

  כל עוד הצד הפלסטיני לא ילמד לבקר את עצמו – לא ישתנה כלום במצב הבסיסי. כן, ואני מכיר את המנטרה שלפיה אין להשוות את הצד החלש לצד החזק וכו'. החמאס לא אחראי לדעתך לדבר? להזכירך, חנין, ירי הרקטות נמשך ברציפות לפני ואחרי ההתנתקות ללא כל הפסקה. המצור הוא תוצאה של ירי הרקטות וחוסר הנכונות של חמאס להכיר במדינת ישראל – לא להיפך.

 9. אחת

  קראתי בעיון את דברייך. התמונה מאוד ריגשה אותי, העציבה אותי, גרמה לי לחשוב על הסכסוך המיותר. וניגשתי לחפש את אנס יוסף קנדיל בפייסבוק. הציטוט שלו זה שהוא עייף ולא ש"יפציצו אותו כבר"
  ובדף שלו אפשר להראות בבירור שהוא מעוניין בירי טילים על תל אביב. איך אפשר להיות שמאלנית?
  זה הלינק תבדקו בעצמכם https://www.facebook.com/anas.qan.1

  1. ירושלמי

   אז מגיע לו למות?

 10. אווה חדד

  הנה לפנייך תרגיל אינטלקטואלי: אני "מעניקה" לך את כל האפשרויות שבעולם. אפילו נצחון חלילה של החמאס על ישראל. אני שואל אותך במלוא הכבוד ובמלוא הרצינות, מה את רוצה,מה רוצים ערביי ישראל?מה רוצה החמאס?
  רק בקשה קטנה:קחי בחשבון שעדיין לא הומצאו נעליים שבהן אפשר להלך באוויר. היכן אפוא יהיו היהודים. ברגע זה אני שומעת על אזעקות כמעט בכל הארץ.מה ייצא לחמאס מכל ההפצצות האלה.ראי את הפרסום של ד.צה'ל מהיום על המנהרה בכרם שלום. שווייה המינימלי עשרות מיליוני דולרים. האם אפשר היה לבנות למשל מערכת כריזה לתושבי עזה?להוסיף עוד בית-חולים למשל?
  מה אתם מבקשים?

 11. קיפי

  המצור הימי, יבשתי ואווירי הוא בהחלט מצב לא נעים וגם לא הוגן כלפי אזרחי הרצועה. אין ספק.
  זה מעורר אנטגוניזם כלפי ישראל? נכון. אבל זו לא סיבה לשגר רקטות נפץ על ישראל!

  שינהלו את עצמם כרשות ריבונית, שיפתחו את התשתיות שלהם, רווחה, חינוך. דברים כאלה. אז נשוחח איתם.
  במקום זה הם עסוקים בלבנות פצצות.

 12. גרי רשף

  הסקירה ההיסטורית עד ההתנתקות ב-2005 נכונה ומדוייקת,
  אך משום מה – יש שם קפיצה ל-2012 בלי לספר מה קרה באמצע.
  חייזר שיגיע מהמאדים יבין שישראל נסוגה מרצועת עזה, הטילה עליה מצור, הפציצה אותה; והחמאס בלית ברירה נאלץ לשגר טילים..

  בואו ניזכר: מדינת ישראל נסוגה מרצועת עזה, ולראשונה בהיסטוריה יש לפלסטינאים טריטוריה רציפה משלהם: בלי מחסומים באמצע, בלי התנחלויות, בלי תחנות התרעה זרות, בלי נוכחות צבאית ישראלית, וללא מצור.. נכון- שטח לא גדול, תשתיות רעועות, אוכלוסיה צפופה ועניה; אך עם קצת עזרה ממדינות זרות ושכנות (כולל ישראל שהמשיכה וממשיכה לספק חשמל, עזרה הומניטרית ועוד) אפשר בפעם הראשונה בהיסטוריה לבנות ישות פלסטינאית: עדיין לא מדינה, כי הדבר תלוי בתיאומים בינלאומיים, אך מכל בחינה אחרת – שטח עצמאי וריבוני.
  מהר מאוד החלו לעוף קסאמים לכיוון ישראל, ושיהיה ברור: לא היה מצור, לא הפצצות ישראליות; ובכל זאת – במקום להתחיל לקחת את עתידם בידיהם, הפלסטינאים השקיעו את כל האנרגיה בלתקוף את ישראל. קצת מיותר להזכיר- הקסאמים נורו על ישובים אזרחיים ולא על צה"ל, שזה פשע מלחמה (למרות שלכולם "ברור" שמותר "להם").
  אם לא די בכך- החמאס השתלט ב-2007 על הרצועה, ואז התחיל המצור; שמטרתו אינה להרעיב את האוכלוסיה המקומית אלא להקשות על החמאס להשיג נשק שנועד לתקוף אזרחים ישראלים; ומשהוא החל לירות – החלה התגובה הישראלית.

  כדאי אולי להזכיר שהסבב הנוכחי (צוק איתן) החל לאחר מספר ימי התקפות של החמאס על האוכלוסיה האזרחית בדרום הארץ, ישראל התאפקה מספר ימים, לא תקפה ורק התגוננה, עד שלבסוף בלית ברירה החלה להגיב.
  היום ישראל נצרה את האש למשך כמה שעות בהמשך להסכם הפסקת אש שהתגבש יחד עם גורמים מסויימים בחמאס, החמאס המשיך לירות, וישראל חזרה לתקוף.
  שוב- החמאס החל לירות (לפני שבוע וחצי) והמשיך לירות (היום), וישראל נאלצה להגיב כדי להגן על אזרחיה.

 13. באבא

  למה למצרים מותר להטיל מצור על הרצועה מהצד שלהם ולחשראל אסור? לא יותר הגיוני שעזה תיפתח קודם כל למצרים?

 14. יניב

  קצת התאכזבתי. מסכים לגמרי עם עמדתך, אבל הניסוח והטענות די יבשים. מלבד זאת, אני לא בטוח שמצרים ממש שלטה על הרצועה. מצרים מעולם לא רצתה לשלוט על הרצועה או על הפלסטינים. בטח לא בתקופה של נאצר. תבדקי את עצמך.

 15. שאול סלע

  כאשר מדובר על זכותו חובתו של המדוכא להילחם על חרותו באמצעות מאבק במדכא אין מאבק צודק מזה. האויבת שלי אינה חנין מג'דלה וגם לא חנין זועבי, האוייבת המרה היא איילת שקד. כאשר חנין מסבירה למה החמאס יורה טילים אפשר להתווכח איתה אם זוהי צורת מאבק שיש בה תבונה פוליטית. חנין לא קוראת את המפה אחרת מחיילים שמגיבים בפייסבוק, אין לחנין ולא לחיילים ישראלים מושג מהי מלחמה אמיתית.

 16. שבתאי לוי

  לחברי הכנסת
  המסמך המצורף בזאת, ציתות וקטע מדברי ההספד שנשא הרמטכ"ל דאז, מושה דיין, על קיברו של רועי רוטנברג, שנהרג בגבול עזה.

  :"אל נא נטיח היום האשמות על הרוצחים. מה לנו כי נטען על שנאתם העזה אלינו? שמונה שנים הנם יושבים במחנות הפליטים אשר בעזה, ולמול עיניהם אנו הופכים לנו לנחלה את האדמה והכפרים בהם ישבו הם ואבותיהם. את חשבוננו עם עצמנו נעשה היום, דור התנחלות אנו, ובלי כובע הפלדה ולוע התותח לא נוכל לטעת עץ ולבנות בית. אל נרתע מלראות את המשטמה המלבה וממלאת חיי מאות אלפים ערבים היושבים סביבנו".
  30.4.1956

  אין צורך להוסיף אף מילה. זה כבר אומר הכול!!!

  1. גרי רשף

   מה אתה מבין מהדברים, או כיצד אתה מפרש אותם?

   אני משער שדיין התכוון לומר שאין לצפות לשלום בדור הזה, הם ימשיכו לשנוא אותנו בגלל מה שלשיטתם עוללנו להם, עלינו להמשיך לבנות ולהגן על עצמנו, והם ימשיכו לשנוא אותנו ולחפש נקמה.

   מישהו אחר יכול לפרש זאת אחרת: לאחר מה שעוללנו להם אין לנו את מי להאשים אלא רק את עצמנו, ועלינו החובה לפצותם ולפייסם ולתקן את כל הרע שיצא מאיתנו.

 17. דרור BDS

  http://www.jadaliyya.com/pages/index/8807/is-gaza-still-occupied-and-why-does-it-matter

  Q – What will be required for a ceasefire to be accepted by both sides?
  Q – What do you think Israel's actual goals for bombing Gaza are?
  Q – How do you think the United States and international community should respond to the current situation?
  Q – How do you think Palestinian leaders should respond to the current situation?
  http://imeu.org/article/faq-on-failed-effort-to-arrange-ceasefire-between-israel-and-hamas

 18. דפנה

  חנין יקרה,
  גם אם נצא מנקודת הנחה שכל דברייך נכונים, [והם לא],עדיין אין בהם שום הסבר לשאלה שמופיעה בכותרת של מאמרך: מדוע החמאס עדיין יורה טילים על ישראל?
  למעשה, אין בו גם תשובה לשאלה למה חמאס ירה מלכתחילה טילים על ישראל?
  כי איך הירי הזה משפר את מצבם של הפלסטינים ברצועה? איך הוא מקדם את העניין הפלסטיני? האם היום מצבם של התושבים טוב יותר, או שאולי, [אולי, – כדאי שתבדקי], דווקא הורע.
  את כותבת כי "עקב המצב הכלכלי הרעוע של ממשלת חמאס, שגורם לאי תשלום סדיר, ישראל אחראית גם לניתוקי מים וחשמל".
  אז ראשית, גם אני לא מקבלת חשמל ומים בחינם.
  אבל עולה גם השאלה איך הגיעה ממשלת החמאס למצב כלכלי רעוע? מה היא עשתה עם המיליארדים שהוזרמו אליה מהאיחוד האירופי ומהממשל האמריקאי?

  ואם המצב הכלכלי רעוע, מהיכן נלקחו הכספים ששימשו לייצור נשק ולבניית מנהרות?
  מדוע כל הכסף הזה לא הושקע בחינוך, בבריאות, בחלוקת מזון לתושבים, בעזרה בדיור? האם לא זה תפקידו הראשוני של כל ממשל?
  מדוע לא סיפקו לתושבים מקלטים כנגד התקפות אוויריות של האויב הציוני?

  ומאחר והחמאס הוכיח את יכולותיו בחפירת מנהרות, אז מדוע לא להבריח פנימה, אם כבר, תרופות ומזון? למה דווקא חומרים לייצור נשק? ואם כבר המנהרות משמשות לשיגור חוליות מתוך הרצועה, אז למה כאלה הנושאות נשק וחומרי נפץ במטרה לבצע רצח של אזרחים ישראלים? בעלות נמוכה בהרבה ניתן היה לשגר חוליות שיפזרו כאן, אצלנו, עלונים שקוראים לשלום בין שני העמים, או אפילו פרחים?
  וכדאי שתבררי שוב מדוע יש מצור ישראלי על עזה? מה קדם למה?
  למה אין מצור כזה על הגדה?
  ולמה ישראל לא שולחת את הטייסים שלה להפציץ בגדה? [או במצריים, או בירדן]. למה דווקא בעזה?
  אשמח לתשובתך.

 19. יוסי אמיתי

  את כותבת דברים כהווייתם וסודקת (עדיין לא מנפצת) מיתוסים מונוליטיים שכולנו מאוהבים בהם. ואז – כמה צפוי – את מוצאת עצמך חשופה למתקפה של מקהלת צדקנים, מגלגלי עיניים כלפי שמייא, הלועסים לעייפה את דפי המסרים של משרד ראש הממשלה (ואגב, לאן הגענו, אם ראש הממשלה הנוכחי נחשב ל"מבוגר האחראי" במדורת השבט, המנסה למתן במשהו את הלהקה המתלהמת הנמצאת ימינה לו, שיש לו עצמו תרומה נכבדה לצמיחתה). אז היי חזקה, והמשיכי לחשוף ולנתח אמיתות מורכבות ורב-ממדיות.
  ברשותך, רק הערה אחת: חמאס אינו חבורת מלאכי שרת (ואת גם לא טענת זאת),אבל הוא חלק אורגני מהרקמה החברתית והפוליטית של העם הפלסטיני. עם זאת, הוא אינו בן שיח לגיטימי לניהול מו"מ לשלום עם ישראל. זאת, ללא קשר לאידיאולוגיה הרצחנית והטוטאלית שלו שאין להתעלם ממנה, אלא משום שישראל צריכה לנהל את המו"מ המדיני מול כתובת פלסטינית אחת ויחידה, והיא הרשות הפלסטינית. הגדה המערבית ורצועת עזה הן שני רכיבים של ישות פוליטית אחת. אולי למישהו בממשלתנו נוח ואף רצוי להתייחס אליהן כשתי ישויות נפרדות, אבל תמיהני אם הפרדה כזאת היא אינטרס פלסטיני.

  1. דפנה

   יוסי,
   אני אחת מאותם "צדקנים, מגלגלי עיניים כלפי שמייא" כפי שבחרת להתנסח. אני גם כנראה לא מאוד אינטיליגנטית ולכן נאלצת לגבש את דעותי בהתאם למניפסטים המופצים ע"י משרד ראש הממשלה כפי שאתה כותב. אז אולי תעזור לי אתה, בטובך, להבין מדוע החמאס לא מפסיק את הירי. כי חנין, למרות הכותרת של המאמר שלה לא סיפקה הסבר כלשהו.
   אבל בעצם………, ייתכן שהערב קבלנו כולנו את התשובה
   לשאלה.
   חמאס לא הפסיק את הירי כי חיכה בדיוק לארוע טרגי מסוג זה שקרה היום. חמישה ילדים פלסטינים הרוגים שילמו בחייהם כדי שחמאס יוכל לקבל את הצילומים נוטפי הדם להם חיכה.
   אני קוראת את דבריך יוסי, וגם דברי אחרים המתפרסמים פה, כמו ירון למשל ונראה כאילו אתם לוקים בתסמונת האישה המוכה. זו שמצליחה תמיד להצדיק את האלימות המופנית כלפיה בנימוקים שונים ומשונים: "זה הגיע לי", "הוא אוהב אותי" וכו'.
   באמת יוסי. לא הגיע הזמן להפסיק עם ריקודי המה-יפית האלה שלך ושל כמותך כלפי אלה שמכוונים את הירי שלהם גם כלפיך? אתה חושב שהם מבחינים בין בנט ובין הילדות הבדואיות שנפצעו אתמול? בין ליברמן ובין חנין? בינך לביני?

   1. יוסי אמיתי

    הצלחת להביך אותי: נראה כאילו מינית אותי במשיכת קולמוס לדובר החמאס, המצדיק כל פעולה וכל פשע שלו. ולא היא, ואת יודעת היטב שלא היא. אבל קטונתי מלהתמודד עם סטיגמות משונות מן הסוג הזה.
    התייחסותך להרג חמשת הנערים (או שמא ילדים) בחוף עזה מעציבה אותי, ומוטב היה אילו לא נכתבה כלל. מה, את מתכוונת לומר שהחמאס חיכה לטרגדיה הזאת כעילה להצדקת המשך ירי הטילים לעבר יישובי ישראל ועריה? הרי גם ללא ההרג הזה היו לו עד כה עשרות עילות של הרג קטינים (בשוגג, בטח בשוגג) שהתקיפות האוויריות של ישראל סיפקו לו. הרג חמשת הנערים הוא טרגדיה בכל קנה מידה, וחובת ישראל הייתה לקחת אחריות, גם אם הדבר נעשה בשוגג, ולהביע צער, אם לא התנצלות. מה אנחנו מקבלים במקום זה? הטפה צדקנית בנוסח גולדה מאיר ("אנחנו שונאים אותם כי הם מאלצים אותנו להרוג את ילדיהם").
    סבב האלימות הנוכחי, כמו קודמיו, אינו מאבק של "טובים" נגד "רעים" (משני הכיוונים). הוא חלק ממעגלי אלימות הדדיים שיש לבחון את הקשריהם הפוליטייים (למשל, החבלה הישראלית בפיוס הלאומי הפלסטיני, שחמאס בא אליו מעמדת חולשה). אין ספק שמסבב האלימות הנוכחית החמאס יצא מחוזק, והרשות הפלסטינית בראשות אבו מאזן נחלשה. תוצאה זו הייתה צריכה להיות צפויה מראש. אם היא לא נחזתה, מה זה אומר על מנהיגינו?. ואם היא נחזתה, אזי אין גבול לציניות שלהם.
    ירי הטילים החמאסי אל ישראל אכן אינו מבחין בין ימין ושמאל, ואלה גם אלה עשויים להיפגע (והשבח לאל על כיפת ברזל). אבל באותה מידה, התקיפות האוויריות של ישראל אינן מבחינות בין פעילי חמאס לבין פעילי זכויות אדם ברצועה (ויש כאלה, הממשיכים את דרכו של המנוח ד"ר איאד סראג'). כולנו, מזה ומזה, תקועים בבוץ שלא היה הכרח להיכנס אליו.
    ולבסוף, גילוי נאות: כותב שורות אלו הוא תושב "עוטף עזה" מזה למעלה מחמישים שנה.

    1. דפנה

     יוסי יקר,
     לא פניתי אליך כאל דובר החמאס, חלילה, ואפילו לא כאל דוברה של חנין, אלא כאל המסביר שלה.
     כי בעוד שאני לא הצלחתי להבין את הקשר בין כותרת המאמר לבין תוכנו, נראה היה שאתה דווקא הבנת, אחרת מן הסתם לא היית חולק שבחים למאמר שלה, ומגנה את הצדקנים ומגלגלי העיניים שלא הבינו.
     ומסתבר שרבים לא הבינו, אבל חנין נמנעת מלהענות לפניות להסביר את הנאמר, אז אולי אתה יכול.
     גילוי נאות גם מצידי, – אני תושבת מרכז הארץ, מצביעת מרצ מאז ומתמיד, תומכת בפינוי התנחלויות, תומכת ברעיון שתי מדינות לשני עמים. אבל מתנגדת, ומסרבת באופן מוחלט להבין, כל גילוי של אלימות, גם מילולית.
     וכן, למרות התגובה המלגלגת שלך אני מאמינה גם שהילדים שנהרגו אתמול, נהרגו בשוגג. אני מאמינה שלחמאס יש צורך קיומי בכמה שיותר גופות. זו מהות הקיום שלו. ותמונות של ארבעה או חמישה ילדים, בני משפחה אחת, שנהרגו לעיני עיתונאים זרים, ותמונותיהם הופצו מיד ברחבי העולם, משרתות את ההגיון המעוות שלהם.
     אחרת, ופה אני חוזרת למאמר של חנין, מדוע הוא דחה את ההצעה להפסקת-אש? מדוע הירי נמשך? איך הדבר משרת את העניין הפלסטיני?

     1. יוסי אמיתי

      דפנה יקרה,

      חן חן על תגובתך האחרונה, שהיא קצת יותר מאופקת מקודמותיה. אנסה להסביר את עצמי (לא את חנין, שכן היא לא הסמיכה אותי לכך). אם לא אצליח, כנראה שאיני מוכשר מספיק.
      אכן, חלקתי שבחים למאמרה של חנין (וזה אינו אומר בהכרח שאני מסכים לכל תג במאמרה), משום שהיא סדקה סדק במיתוסים שנוח לכולנו להאמין בהם, וזה חשוב, דווקא בימי טירוף מערכות כגון אלה שאנו חווים כיום. המערכה, למיטב הכרתי, אינה בין "טובים" ל"רעים". מה שאנו חווים כיום זה חלק ממעגלי אלימות הדדיים שמתמשכים שנים, עד שאין כל משמעות לשאלה מי "התחיל" ומי "הגיב". אנחנו אחוזים ולפותים זה בגרונו של זה, והסוף לא נראה באופק.
      למה החמאס לא הפסיק לירות טילים? למה סירב להצעה המצרית להפסקת אש? כאמור, אני לא דובר החמאס, אבל, כמזרחן, אני עושה ניסיון להבין את ההיגיון שלו (עם או בלי מרכאות) – להבין, ולא בהכרח להצדיק. ובכן, ישראל – מתוך טיפשות או בכוונת מכוון – שיחקה ישר לידיים של חמאס, דווקא כשהיה בנקודת שפל. . מבחינת החמאס, הוא שואף להיות זה שיירה את הטיל האחרון, טרם כניסת הפסקת האש לתוקפה. הוא מוכן להפסקת אש, אבל כזו שהישגים בצידה, בהשוואה להפסקת האש הקודמת. אגב, גם ישראל רוצה בדיוק אותו הדבר. שני הצדדים משחקים במשיכת חבל. אני משער שבסופו של דבר תימצא נקודת איזון במשחק ציני זה.
      על התייחסותך להרג חמשת הנערים הפלסטינית איני רוצה להגיב. אני מצר עליה והיא בלתי ראויה לחלוטין. אני רוצה לקוות, כמוך, שהפסקת האש תיושם בקרוב. כשזה יקרה, אשמח לשמוע מה הן השקפותיך לגבי הצעדים שיש לנקוט מכאן ואילך.

 20. ארנון

  דוברי ונציגי העם הפלסטיני מתמחים בלהתבכיין על תוצאות מעשיהם. מאז ההתנתקות ב-2005 העם הפלסטיני היושב ברצועת עזה אדון לעצמו וגם אמור להיות אחראי למעשיו ומחדליו.
  להלן כמה שאלות לחנין:
  מדוע ישראל אחראית לאספקת חשמל מים וסולר לרצועה? מדוע כשהוצע לעזתים להקים במימון נדיב מתקן להתפלת מים הם סרבו וממשיכים להתלונן שישראל מונעת מהם אספקת מים?
  מדוע העזתים אינם מייצרים בעצמם חשמל לצרכיהם ומתבכיינים כשישראל מייצרת עבורם חשמל דורשת תשלום עליו, ברוב חוצפתה?
  יש לך הסבר מדוע כשהפעילו העזתים את שדה התעופה דהנייה ועסקו בפיתוח נמל עזה פרצה האינתיפאדה השנייה, וכתוצאה מכך שניהם הושבתו?
  ישראל מונעת מדייגים לצאת מעבר ל-3 מיילים בים? כמה סירות "דייג" נתפסו כשהן עמוסות בנשק ותחמושת? רק להזכירך – השייט הוגבל מ-12 מייל ל-3 מייל מהחוף לאחר חטיפת גלעד שליט ב-2006.
  ישראל יורה על חקלאים שמתקרבים לגדר? כמה פעמים חקלאים "תמימים" שמו מארבים וירו על חקלאים וחיילים ישראליים, חפרו מנהרות תופת ומיקשו דרכים?
  הקלות על מעברי הגבול? כמה פעמים שימשו מעברי הגבול הרשמיים והמנהרות הלא רשמיות להברחת טילים, חומרי נפץ ותחמושת? כמה פעמים שימשו חומרי בנין ואמצעי בנייה שעברו במעברים לבניית בונקרים ותעלות?
  58 שניות התרעה זה מעט מידי? לרבים מתושבי ישראל יש פחות מ-15 שניות התרעה, אם בכלל.
  בכתבה שלך מוזכרת המילה "מצור" שמונה פעמים. היכן הייתם, אתם דוברי השמאל והפלסטינים, כשמדינת ישראל היתה מיום הקמתה (!) במצור ימי יבשתי ואווירי מכל צדדיה? האם היא שיגרה, בתגובה, רקטות וטילים לכל עבר ועל אוכלוסייה אזרחית?
  פלסטינים – קחו אחריות על חייכם, ועל כל מעשיכם ומחדליכם, ותפסיקו להתבכיין.

 21. ירושלמית אחת

  מצטרפת פה למה שאמרו לפני ומחדדת- אם הכותרת של מאמר זה היה "למה הפלסטינים בעזה עדיין כועסים ושונאים" אז המאמר הזה היה לחלוטין נכון. הסברת יפה את המצב בעזה וכיצד ההסברה הישראלית מטשטשת את השליטה בעזה. אבל בתכלס, זה לא מסביר למה החמאס בוחרים בתור תגובה לדיכוי הישראלי לירות טילים על מרכזי אוכלוסיה בישראל. זו אסטרטגיה שלא מקדמת אתם בשום דרך- מקסימום זורעת בהלה בישראל, ופה ושם גם הורגת מישהו אבל זהו. העורף הישראלי מוכן לספוג את ההתקפות, צפיתי במו עיני שלשום בתגובה להתקפה בתל אביב- אחרי 5 דקות התנועה בכבישים חזרה לסדרה, וזה לא שיבש את החיים שלי. לעומת זאת, אם החמאס חושב שהוא יכול לעורר את הסימפטיה של הקהילה הבינ"ל או אפילו המוסלמית, הוא טועה. יום יום רואים תמונות הרבה יותר קשות מסוריה ועיראק, ואין מציל. המצרים כבר לא חברים שלהם, הלבנונים (והאירנים בהתאמה) עסוקים בלחימה מול מליציות סוניות כמו דעאש, כנ"ל לגבי סוריה. המצב של ארדואן שברירי ולגבי נסיכויות הנפט- הם עוד לא התערבו. הדרישות של החמאס, שהן יחסית ברמה שפותרת עבורם בעיות קטנות (וחלקן בכלל מופנות למצרים), וחוסר הנכונות שלהם להפסקת האש מדגימות שגם שם יש מנהיגים ללא תוכנית לטווח ארוך, שחושבים רק על איך להכאיב לישראל, גם אם זה רק באופן סמלי, בלי שיהיה להם אכפת מהמחיר שהאוכלוסיה תשלם. במובן הזה, מצא מין את מינו.

 22. Tailor Vijay

  בשביל מה זקוקה עזה להתקוממות צבאית? למיטב הבנתי בדיוק מאותן סיבות שממשלת ישראל זקוקה לעימות – שחיתות שלטונית. כל התייחסות למאבק הפלסטיני בלי להכיר בכך שחמאס והרשות הם גופים מושחתים וקלפטוקרטים חוטאת לשיח. לדעתי הדבר הטוב ביותר שיכול לקרות לעם הפלסטיני ולעם הישראלי היא התנערות מוחלטת ממנהיגיו המושחתים, ממאבק מזוין חסר סיכוי שנותן לגיטימציה לעוד שחיתות והחלפתם בבניית תשתיות כלכליות וחברתיות.

 23. יהושע

  ואם לא יהיה מצור על עזה.
  הים יהיה פתוח המחסומים פתוחים.
  ואם ישראל לא תפנה נשק כלפי עזה.
  ואם יוזרמו כספים נוספים ורבים לעזה.
  החשמל יוזרם ימים שלמים, מים יוזרמו בלי הפסקה.
  ואז?
  מה אז יקרה?
  אני מבין מבין שהחמאס יבנה אז בזעת אפו ישות פלסטינאית יצרנית החותרת לטובתם של אזרחיה ואזרחיותיה.

  האם אנחנו מניחים שהחמאס חוזר ומדבר דברים של סתם?
  מדוע את לא מאמינה לחמאס שמצהיר שוב ושוב שלא זו המטרה?
  מה גורם לך לחשוב שהחמאס מעוניין באיזו שהיא נורמליזציה?
  לכבד בני אדם זה גם להקשיב להם ולא לחשוב שהם חושבים כמוך.

 24. ענת

  חמודה,
  אני אפילו לא אתווכח איתך על העובדות. מה שחשוב זה מה שהולך להיות בעתיד ופחות מה שהיה בעבר. נכון לעכשיו ובמשך השנים הקרובות העזתים תושבי הגדה יסבלו עוד יותר מאשר מה שהיה עד לפני שבוע.

 25. אלון

  לא קראתי לעומק את הפוסט, מודה. אבל גם ברפרוף לא ראיתי לשאלה שצריכה להטריד כל אחד פה.
  אם החמאס כזה מסכן (כך היה כתוב די בהתחלה.. אין לו כסף לחשמל מים וכו')
  איך לעזעזל יש לו את הכסף והמשאבים לכזה ארסנל? ומנהרות התקפה? וכו וכו

  לא ניתן להתעלם מזה עוד ולהגיד שכל מי שאומר שהחמאס רק מתכנן את התקיפה הבאה טועה!!
  שמאלנים יקרים, האמת אולי אנחנו אלה שטועים?
  קשה להגיד.. אבל אולי.

  ההרג בעזה מזעזע
  הנער בתמונה.. פשוט נשבר הלב
  אך האם האצבע יכולה להיות מופנית באמת גם לחמאס? לשם שינוי?

  אני כבר לצערי השתכנעתי שכן.
  הדם שישפך עוד רב.
  אך נראה שהחמאס לא השאיר לישראל הרבה ברירה.

 26. אמנון פורטוגלי

  יש לי כמה בעיות עם המאמר, ובעיקר עם הראייה החד-צדדית של חנין מג'אדלה.

  חנין כותבת כי "על מנת לגעת במיתוס, עלינו להכיר ראשית את ההיסטוריה רבת-המהפכים אשר עברה על תושבי רצועת עזה". לדבריה צריך להתחשב ב-38 שנות כיבוש ושלטון צבאי על האזור, על ההשלכות השליליות שלהן על התושבים והפגיעה והנזק הרב שנגרם להם. למה רק 38 שנים, הרי מזה כאלף שנה הערבים בארץ ישראל אינם שולטים בגורלם. משלהי הח'ליפות בבגדד, הם היו תחת שלטון הצלבנים, הממלוכים, העות'מנים, והבריטים. להשוואה, הישראלים או העם היהודי לא שלט בגורלו כ-2000 שנה. אז במה צריך להתחשב.

  רק מאז יישום האוטונומיה הפלסטינית על רצועת עזה ויריחו, התחילו הפלסטינים באופן הדרגתי לשלוט על האזורים המאוכלסים. ומאז יוני 2007, החמאס שולט ברצועת עזה. ובמשך שבע השנים (הטובות או הרעות) האלו החמאס לא השקיע את מיליארדי הדולרים שקבל כתמיכה מארצות ערב ואירופה, בתשתיות, לא בייצור חשמל, לא בטיהור מים, ולא במקלטים ובמערכות הגנה והתרעה. החמאס השקיע את כל המשאבים שלו בכלי נשק התקפיים. החל מנסיונות ליבא רקטות וטילים מאירן ומסוריה, דרך ייצור עצמי של רקטות, וחפירת מנהרות ברחבי הרצועה ומתחת לגבולות עם ישראל ומצרים. ואחרי כל זה חנין כותבת על "המצב הכלכלי הרעוע של ממשלת חמאס".
  בתנאים אלו של התחמשות בלתי פוסקת בכלי נשק התקפיים, מה פלא, ומה חנין מלינה על זה שישראל מטילה מצור אווירי, מצור ימי ומצור יבשתי חלקי. הרי אם היו גבולות פתוחים, החמאס היה מצליח ליבא כל מיני רקטות וטילים חדישים שלא לציין כלי נשק אחרים, ולהפוך את עזה למדינה טרוריסטית חמושה עד מעל לראשה. אציין שכל מדינה בודקת את מה שעובר במעברי הגבול שלה.

  חנין כותבת כי "לפי חלק מהסרטונים שבחנתי, 58 שניות היה ממוצע הזמן בין טיל האזהרה לבין ההפגזה." לתושבי שדרות, נתיבות, אופקים והישובים סביב עזה כולל אשקלון, באר שבע, אשדוד יש פחות זמן לפני שהבתים שלהם מופגזים ברקטות ובפצצות מרגמה הנורים מעזה, והזמן שניתן להם, כפי שחנין כותבת, "להתפנות ולנוס על נפשם אינו מספיק אפילו בריצה מהירה, שלא לדבר על לפנות ילדים קטנים וקשישים, ולהזהיר את השכנים שיצאו גם הם ויימנעו מפגיעה אנושית במקרה הטוב ומוות במקרה הטרגי".
  ההיסטוריה מאז 2001 מעידה על הרבה מקרים שבהם נפגעו מירי החמאס אזרחים ישראלים חפים מפשע. והחמאס אינו מתייחס לזה כאל "תקלה טכנית" להיפך זו נעשה בכוונה תחילה.

 27. ראובן גרבר

  הבעיה של שני העמים היא אמונתם הדתית בדבר הזכות שהקנה להם האל על האדמה, מבלי להתחשב במציאות האנושית: הציונות המשיחית אצלנו, והחמס אצלם. כל עוד האמונה שיש להם זכות על ארץ ישראל בכדי להפכה ליהודית /מוסלמית כולה – המלחמה תמשך. לכן המאבק היעיל יותר הוא כנגד הקנאות הדתית הפנימית בעם. מאבק של שפיכות דיו וללא שפיכות דמים.

 28. דוד ניר

  פרופ׳ ג׳ון מירשיימר (מדעי המדינה, מדיניות ישראל מאונ׳ שיקגו, שפרסם ב 2007 עם פרופ׳ סטיבן וולט את "The Israel Lobby״) העריך במאמרו שפורסם בתום מבצע ״עמוד ענן״ (2012), שתוך כשנתיים ממשלת ישראל תשוב ותשסה את צבאה בעזה לאקציה הרסנית נוספת, והנה במזל טוב הגיעה תחזיתו לפרקה.
  האקציה הנוכחית ממש ממש כקודמותיה, הקשרן לרקטות החמאס הינו משני ביותר: שכן אלו מהוות רק תירוץ ש״ישראל״ נזקקה לו לאיתחול המהלך האיסטרטגי שתוכנן בקפידה מראש כרכיב במדיניותה ארוכת הטווח! למעשה מתוך תפיסה מושרשת שמקורה ב״תפיסת הבטחון״ הבן-גוריונית מתחילת שנות ה 50. ומהי תמצית איסטרטגיה זו? על פיה מדי מספר שנים אמורה ישראל לאפס את המונה של עזה – דהיינו לרסקה ולהזחילה על גחונה, ובהמשך לא לאפשר לה ממש להתאושש. ומהי מטרת העל? לבצע סיכול ממוקד למהלך איחוד עזה עם הגדה המערבית (שזו הייתה בדיוק המוטיבציה מאחרי ״עמוד ענן״ ו״עופרת יצוקה״). ומדוע זאת? משום שישות מדינית פלסטינית מתפקדת ומשגשגת תנסר את הענף שמדיניות הכיבוש וההשתלטות על השטחים מבוססת עליו (כלומר את תעשיית התירוצים כלפי ״העולם״ המכשילה אפשרות זו – הגורסת שאין לעזה או לגדה כושר קיימות). הסבר מפורט במאמר.
  ג׳ון מירשיימר הינו אנליסט פוליטי אמריקאי בכיר המיטיב גם להכיר את זרמי העומק הנפשיים של נחתומי הכיבוש במחוזותינו.

  John Mearsheimer, 16 November 2012
  http://www.lrb.co.uk/blog/2012/11/16/john-mearsheimer/a-pillar-built-on-sand/

  גם Jonathan Cook (אנליסט פוליטי המתמחה ומתגורר בישראל) מזהה ככזה את המניע לטבח ״עופרת יצוקה״
  ״Israel has justified its assault on Gaza as entirely defensive, intended only to stop Hamas firing rockets on Israel’s southern communities. Although that line has been repeated unwaveringly by officials since Israel launched its attack on 27 December, it bears no basis to reality. Rather, this is a war against the Palestinians of Gaza, and West Bank, designed primarily to crush their political rights and their hopes of statehood.״
  The plot against Gaza
  Jonathan Cook 17 January 2009
  http://electronicintifada.net/content/plot-against-gaza/7988

  אולם לצערנו מתקפת הסחת מארגון מערך ההונאה הלאומי ״הסברה״ די נוחלת הצלחה בשיבוש שדה הראייה וזריעת ייאוש.

  1. אילונה

   נראה לי שנפלת קורבן לשטיפת מוח.
   לא ברור אם זה הבית בו גדלת, או מערכת חינוך בעייתית.
   אדם סביר היה קורא כל מחקר בעיניים ביקורתיות. בוודאי
   מסוג כזה המטיל רפש על כולנו.
   הרי אנחנו כולנו חיים פה. למכור לנו מחקרים הזויים כאלה זה
   להטיל ספק באינטיליגנציה של כולנו.
   אם אתה באמת מאמין במה שכתבת, ובמאמרים שעליהם
   הסתמכת, אז ממש לא ברור מה אתה עושה כאן. ואם אתה
   בוחר לחיות כאן, אז לא ברור למה לא שמענו עד עכשיו עליך
   ועל המאמרים הללו. למה שתקת עד עכשיו?
   מצופה מאדם בעל מצפון, המחזיק במידע נורא כזה, לקום
   ולהפוך עולמות. להביא את ה"עובדות" האיומות האלה
   לכל בית. לפנות בקריאה אל אומות העולם למען יפתחו
   במסע להצלת ערביי עזה.
   אתה לא עשית שום דבר מכל אלה.
   נדמה לי שאת פתרון החידה צריך לחפש בתחום רפואת
   הנפש.
   אני מאחלת לך החלמה מהירה מקרב לב.

   1. דפנה

    מסכימה לחלוטין עם אילונה, ומבקשת להוסיף:
    אם נצא מנקודת הנחה, [מופרכת לחלוטין], כי יש בדבריך אפילו שמץ של אמת, הרי ששתיקתך עד כה הופכת אותך שותף לפשע. ואם להיות מדוייקת יותר אז שותף לפשעי מלחמה. אולי אפילו לרצח עם.
    אודה לך מאוד אם תואיל להביא לידיעת הציבור את שמות "המדללים", תאריכים בהם התרחשו הארועים הנוראים שאתה מתייחס אליהם, היכן זה קרה, כמה אנשים "דוללו" בכל אירוע כזה, וכו'.
    האם מה שקורה עכשיו בעזה זה ה"דילול" שאתה מתכוון אליו?
    אבל כמובן שמדובר בדברי הבל. אתה לא שותף בביצוע פשעי מלחמה. אתה כן אשם בהפצת דברי דיבה על מדינה שלמה. ובעיקר אתה אשם בטפשות גמורה.
    גם אני אסיים באיחולי החלמה שלמה ומהירה.

  2. שלוימלה

   מעבר ליצירת רושם של דברים ״מעמיקים״ ע״י תארים של פרופסור ואנליסט אין אפילו נסיון בנתינת תוכן עובדתי לכתוב ברמת ספקולציות. למשל ה"נבואה" שתוך כשנתיים יהיה מעגל אלים נוסף לא כזו חוכמה נסתרת והיתה לרבים, אך זאת דוקא מראיה נכוחה של המציאות החמסית. או השטות עם בן גוריון שבשנות ה50 התעסק עם בעיה של ״איחוד בין עזה והגדה״. בקיצור, גישושים מגמתיים.

 29. ירושלמי

  דבר אחד היה חסר במאמר הזה — הקשר בין מה שקורה למה שהתחולל בגדה המערבית בחודש האחרון. האינטרס הישראלי לחלק ולפורר את הפלשתינאים לגורמים נפרדים גורם לרוב הישראלים לראות ברצועת עזה ובגדה המערבית שתי ישויות ניפרדות לחלוטין שאין כל קשר ביניהן. זאת אף שגם הפלשתינאים וגם שאר העולם רואים בשתיהן ביחד טריטוריה אחת ועם אחד. בהתייחס לשטחים הפלשתינאים שנכבשו במלחמת 1967 כיחידה אחת, רצועת עזה היא כ-5% מהשטח, והמתנחלים שחיו בה היוו כ-5% מכלל המתנחלים. האם נסיגה של 5%, אפילו אילו היתה נסיגה מלאה ללא מצור וכו', האם נסיגה כזו יכולה להיחשב "סיום הכיבוש"? סבב האלימות הנוכחי התחיל כשישראל בחרה להסלים את המאבק נגד החמאס בגדה המערבית, האם ציפתה שהחמאס ברצועת עזה ישב בחיבוק ידיים כי זה לא נוגע לו, שהרי אצלם "אין כיבוש"? אם יורים על קריית שמונה, האם חיילים מבאר שבע אמורים לא להשתתף כי זה לא נוגע להם?

  האמת מאוד פשוטה. הכיבוש נמשך, גם אם צה"ל "שיפר עמדות" בשטחים כאלה ואחרים, הכיבוש אמנם השתכלל — חיילי צה"ל כבר לא מסיירים ברחובות הערים הגדולות אלא שולטים במובלעות הפלשתינאיות הרבות מבחוץ, אבל הכיבוש נמשך. כל עוד הכיבוש נמשך אפשר לצפות שהפלשתינאים ימשיכו להתנגד לו, מי באופן בלתי-אלים ומי באופן אלים (בדיוק כשם שהכיבוש נוקט באלימות כשהוא רואה זאת לנחוץ). השמאל הציוני אולי דימיין שהנסיגה מעזה תהייה מעין "פיילוט" לנסיגה כללית, ולכן על תושבי עזה המשתתפים ב"פיילוט" לעשות כמיטב יכולתם לעזור להצלחתו, אבל מחשבות אלה היו לא יותר מהזייה. לא היה צד שני שהסכים ל"פיילוט" הזה, ולא במקרה — המהלך היה *חד צדדי*! ועוד גרוע מכך — אין לנו שום ראייה לכך שהיתה כוונה לסגת אי-פעם גם בגדה, וגם אילו היתה הרי ברור שהיום בוודאי אין שום כוונה של הממשלה הציונית הקיצונית הזו לסגת אף לא משעל אחד. בתנאים כאלה אפשר לצפות להמשך המאבק בפלשתינאי, שאולי יותש פעם אחר פעם, אך כל עוד הכיבוש נמשך הוא יתאושש וימשיך להיאבק.

 30. דן

  אם החמאס רוצה לחזור להפסקת האש, מה קל יותר מ.., הממ.., להפסיק את האש ?
  הוא לא הכי מעוניין כנראה.
  מה גם שההגדרה של אירגונים סוררים לא הכי מקובלת ולא צריכה להיות כזו.
  או שהם שולטים על הציבור שלהם או שלא.
  ואם לא אז אנחנו נעשה את מה שצריך.
  אם שולטים אף רקטה לא צריכה להתעופף.
  גם לא לבר ישובעינ העוטף, לא כל שכן גוש דן.

 31. יוסי נשר

  הנה מה שגונן גינת מישראל היום, 19.7 אומר בטור השבועי שלו. אני רק מניח את זה פה. רק אומר.

  לא בני ערובה
  כמה פוליטיקאים (למשל, זהבה גלאון) אמרו שתושבי עזה הם "בני ערובה" בידי החמאס.
  לא נכון. תושבי עזה אינם בני ערובה. הם בחרו בחמאס בבחירות דמוקרטיות, בפיקוח משקיפים מכל העולם. הם רצו את שלטון החמאס, וידעו בדיוק במי מדובר. הם ידעו שהחמאס מתכנן לרצוח את כולנו, שמדובר בארגון גזעני, שראשיו מאמינים שהיהודים – כולם, גם השמאלנים – בני מוות. הם אמרו את זה אין־ספור פעמים, בפומבי. ואז אחרי ששמעו שמדובר ברוצחים גזענים – ההמונים בעזה החליטו שזה מה שהם רוצים.
  הארגון הגזעני והרצחני הזה, שגורר ברחובות גוויות קשורות למכוניות, שאנשיו משחקים כדורגל עם גולגלות, שמחסל ילדים ומצלם ילדות בגן מסבירות כמה כיף להיות שאהיד – מעולם לא הסתיר שכולנו, מהשמאל ההזוי עד הימין הקיצוני – "בני קופים וחזירים" וכי מטרתו הסופית היא לרצוח את כולנו.
  הרשת מלאה סרטונים שבהם מסבירים ראשי הארגון שהבעיה היא לא הכיבוש, אלא עצם קיומם של יהודים נושמים. נקודת המוצא שלהם במשא ומתן עימם אומרת: היהודים צריכים למות. אפשר לדעת איך יתחילו חובבי השלום את המו"מ עם מי שמתחיל אותו ב"אתה צריך למות"?
  תושבי עזה בחרו בחלאות הללו ברוב עצום. ולכן הם לא מסכנים ולא קורבנות. הם בחרו במודע וברצון חופשי במי שהבטיחו לרצוח את כל היהודים. ולמי שהולכים לקלפי כדי לבחור ברוצחים, מותר לנתק את החשמל שעליו הם בכלל לא משלמים ובעזרתו מייצרים את הטילים שמשגרים לעברנו. ומותר גם להפסיק את הדלק. הם לא בני ערובה.

 32. גל

  ראשית סעיף 7 – באמנה מקדש למחויבות חמאס להרוג את כל היהודים (לא רק הציונים) בכל העלם עד האחרון שבהם
  סעיף 13 – מוקדש לרעיון שמבחינתם שלום זה לא מקובל על הדעת. הם מוכנים לדבר על רגיעה שהיא לצורך התחמשות עד להתקפה הבאה.
  סעיף 16 – מקדש לרעיון שכל עוד יש מסלמי אחד בעולם שחי תחת שלטון לא מסלמי לא תסתיים ההתנגדות.
  נראה לי שהם די ברורים לא?!?! אם אתה לא מאמין תעשה גוגול לאמנת החמאס ותקרא בעצמך. זה יזעזע אותך כי אפילו הנאצים לא כתבו אמנה אכזרית כלכך.

 33. יצחקוב

  כותבת חנין שישראל ומצריים שולטות במעבר הגבול ברפיח, באמת? איך ישראל שולטת על מעבר הגבול ברפיח? יש שם חיילים ישראלים?
  נכתבו 1000 מילה על ה״מצור״ אבל המצור הוא מצרי ולא ישראלי, מעברי הגבול בישראל מעבירים כל יום מאות משאיות של סחורה לעזה, זכותה של ישראל (כמו כל מדינה ריבונית) לשלוט במה יעבור דרך גבולותיה.
  אבל מדוע חנין מתעלמת ממצרים, מדוע המצרים לא עוזרים ליצוא התותים? מדוע המצרים לא פותחים את מעבר רפיח? מדוע חנין מסלפת את המציאות?
  שלושה מגיבים לפחות שאלו על מצריים, איש מהם לא נענה, אולי חנין תרים את הכפפה.

 34. רן

  העלת נקודות חשובות ורלבנתיות שנדרשת להם התיחסות ופתרונות. לצערי, סקירתך חד צדדית שמתעלמת מנקודות משמעותיות יותר. האם קראת את תוכן מצע החמאס שנבחר לשלוט בעזה? ישראל מתיחסת לחמאס כגוף פוליטי, צבאי, ומאוד לגיטימי שבדיבורים ובמעשים מסור להשמדת ישראל. עצם קיומו של החמאס היא החרזת מלחמה על ישראל, ומחובתה של ישראל לרדוף את החמאס באשר הוא, ולא להניח לו להתחמש, להתאמן, ולהתבצר.
  אין בכבנתי לרמוז שישראל מושלמת, גם ההתנתקות מעזה לא היתה מושלמת. ישראל עשתה ויטורים קואבים והתנתקה מעזה כצעד ראשון שטוען שיפורים דרך משא ומתן, והסכמים, ולא דרך רקטות ופיגועים.
  איך אפשר לתעון שעזה תחת מצור ותושביה חיים בעוני, אך באותו זמן אין מחסור בנשק, רקטות ומשאבים לחפירת מערכת מסועפת ומתוכקמת של מנהרות? איך עזה היתה נראת אם הכסף, המשאבים והאנרגיה היתה מושקעת בכלכלה, ברפואה, בחינוך, בחקלאות…?
  אם נצא מנקודת הנחה שהחמאס חפר מנהרות ובנה בונקרים בכדי להתגונן מה"תוקפנות הישראלית", אין זה הגיוני שבשעת מלחמה הם ישתמשו באותם המתקנים בכדי להגן על ילדיהם, נשותיהם, משפחותיהם? במקום החמאס מתקיף מבתי ספר, בתי חולים, ובתים פרטיים, רץ להתחבאות במנהרות ומקלטים, ומשאיר את האזרחים, נשים, זקינים, ילדים ללא מחסה.
  מאוד מכאיב ומצער לראות אזרחים חפים מפשע ובמיוחד ילדים נהרגים ונפגעים. אך אני כחיל לשעבר יודע ומאמין שצהל בכל יכולתו נמנע, והאחריות במלואה נופלת על החמאס.