הסיפור המדהים על איך הסתבכתי בסכסוך משכורות של חמאס

האם חרחרנו מלחמה על 20 מיליון דולר משכורות, וודוקא כשחמאס בניסיון אחדות עם פתח? ממעמקי חדר המדרגות, מרגיש קצת קפקאי לחשוב שהסתבכתי עם הרוא"ח של חמאס, כשכל זה יכול להסתיים בפתיחת הדרך לתשלום המשכורות ובשאר הקלות בסגר בואכה נגיעה בנורמליות עבור תושבי עזה

תשאלו מה לאשה לכאורה נורמטיבית מתל אביב ולארגון טרור? נראה לכם שרציתי את כל הצרות האלה על הראש? ועוד עם אמצעי היירוט המוגבלים, שמתיישנים לנו מול העיניים משעה לדקה? בכל זאת כך קרה, וכל זאת כשאני מנסה לעסוק בענייניי, לא מפגינה נגד הגדר, לא עומדת במחסומים. אפילו שלום כבר מפחדת להגיד בקול. בד"כ מסתפקת בהיי קריר.

סיפורי מתחיל לאחר אוסלו, כשהרשות הפלסטינית מקימה מנגנון שהופך למעסיק הגדול בעזה ובגדה, ועם הזמן מונה כ-70,000 עובדים בעזה. בגדה תופח המנגנון לכ-200,000 עובדים. כך עד להשתלטות חמאס על הרצועה ביוני 2007. מיד עם עלייתו אוסרת הרשות הפלסטינית על עובדיה להתייצב לשירותו, ולמי שבכל זאת הלך לעבודה עוצרים את המשכורת. מי שנשאר בבית קיבל את שכרו כרגיל.

חמאס נאלץ להקים שירות ציבורי חדש שעם השנים ספח לשורותיו 45,000 שכירים, שמומנו באמצעות 1,200 מנהרות ההברחה ממצרים. הטובין שהעביר הכניסו מיסוי של מיליון ויותר ש"ח ביום, וביחד עם שאר המיסוי בעזה גלגלו סכום שהספיק לכ-20 מיליוני דולר לחודש הוצאות שכר. ונותר עוד לבזבוזים. הייתי נכנסת לדקויות של על מה בזבזו, אבל בדיוק עף לי פאג'ר מעל הראש, אז בואו נתמקד. כך שש שנים עד להפיכה השנייה במצרים, ביוני 2013, עת קם שלטון הגנרלים החדש, שתוך שלושה חודשים סגר מחצית מהמנהרות, ובפברואר השתא את האחרונה. מזה תשעה חודשים משובשות המשכורות. כשמאמיניו פנו לחפש פטרונים עם קרדיט יציב יותר, נדחק חמאס לממשלת אחדות עם פתח.

לפני חמישה שבועות הושבעה הממשלה החדשה, ובמהלך שהפתיע את חמאס, שהאמין שהרשות תשלם את משכורות שני המנגנונים, יצאה זו בהודעה  כי אנשיה ישובו לעבודתם במלואה, וכי רק עבודתם תתוגמל. בתגובה מנע חמאס פיזית תשלום המשכורות גם לאנשי הרשות, ולא איפשר פתיחת בנקים. לאחר שבועיים של סערה, נכנסה קטאר לקלחת וערב הרמדאן הודיעה על העברת הסכום הנדרש.

alice gaza
דימוי: Dor Zach

נשמע שאני מתערבת בעניינים לא לי, אבל הילדה שלי לא אוהבת אזעקות, וכמו כל גיבורה אמהית בסרט קיץ הוליוודי כושל, גם אני נאלצת להבין את הכוחות ביניהם נקלעתי. ובכן, יוזמת קטאר נחסמת על ידי ישראל והרשות ברמאללה, שמאיימות על הבנקים הפלסטינים שהעברת הכסף תסכן אותם באישום מימון טרור. שליח האו"ם למזה"ת, רוברט סרי, מזהיר מנקודת רתיחה, הפרת הפסקת האש וטילים. ישראל, הרשות בגדה וארה"ב ממאנות להקשיב. ליברמן מאיים להכריז על סרי אישיות בלתי רצויה ומשת"פ של חמאס. את המשך השתדלויותיו של סרי מטרפד אבו מאזן שרוצה להתנער מהפיוס עם חמאס, כי בינתיים כבר יש חטיפה בחברון, והוא רוצה לדחוק אותם לפינה. את כל השאר ראינו בלייב, אבל לא שמנו לב, כי זה הסתתר מאחורי אמהות בז'נווה, שיחות לא מודלפות ודברים שיהודים לא עושים.

האם חרחרנו מלחמה על 20 מיליון דולר משכורות, וודוקא כשחמאס בניסיון אחדות עם פתח? זה שווה לנו? כלומר, אני יכולה להבין את הטיימינג כשאני שמה לב שאושרה השבוע מחיקת חוב של 3 מיליארד לתע"ש, רגע לפני שהיא נמכרת לידיים שוודיות, ושכל סיבוב כזה בעזה שווה 5-10 מיליארד דולר במכירות לתעשיות הנשק הישראליות. אבל עם כל הרווחים שיעברו לי מעל הראש כמו יירוט של צינור שלא מצליח אפילו להגיע למרכז הארץ בחתיכה אחת, אישית עדיין מרגיש קצת קפקאי ממעמקי חדר המדרגות, לחשוב שהסתבכתי עם הרוא"ח של חמאס, שכל זה יכול להסתיים בפתיחת הדרך לתשלום המשכורות ובשאר הקלות בסגר בואכה נגיעה בנורמליות עבור תושבי עזה.

אפשר לשחק הרבה עם סמנטיקת הטרור, אבל מדובר על חשמל, ועל נמל. על מצרכי בסיס ל-45 אלף משפחות, מאות-אלפי אנשים וילדים, למרות שקצת קיצצנו בהם מספרית בימים האחרונים. כדי ליצור עוד קני התנגדות, ועוד אנשים שיש להם את מה לנקום. כדי שנוכל לצעוק: שנאה, שנאה! ולהמשיך לנהל את עיר עכברי הניסוי לנשק שלנו, עד הסבב הבא.

נעמית מור חיים היא במאית ופעילה פוליטית

 + + +

עוד בנושא מבצע "צוק איתן"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דרור סולמי

  מעניין מאד, אבל אשמח לדעת מי את ובעיקר מה המקורות שלך למידע הזה.

  1. נעמית

   היי דרור
   בד"כ כותבים מתחת לטורים שלי שאני במאית ופעילה פוליטית 🙂
   אתה יכול לגגל אותי
   המקורות שלי חשופים בסה"כ. התקשורת מכל הצדדים עקבה אחר המהלך המתואר כאן
   ואז השאלה היא אם מדובר באוסף מקרים כאוטי, רנדומלי, בהנחיית כוחות עליונים
   או שיש כרונולוגיה, סיבה ומסובב
   לשיקולך

  2. אביטל

   הרבה סיבות הצטברו לכלל מלחמה נוספת, נוראה ומיותרת בעזה.
   צריך רק לעקוב אחרי העובדות המצטברות . למשל, הציטוט הבא ב"הארץ" מלפני חודש – "מוקדם יותר הערב דווח בערוץ 2 כי שר החוץ רוצה להכריז על שליח מזכ"ל האו"ם כפרסונה נון־גראטה ולגרש אותו מישראל. הסיבה לכך, לטענת ליברמן, הוא ניסיון לכאורה של סרי להעביר 20 מיליון דולר מקטאר לידי החמאס בעזה לצורך תשלום משכורות לעובדי הממשלה. גורמים בלשכת ליברמן אישרו את הדיווח. "
   מרגע שנחתם ההסכם בין הרשות הפלסטינית לחמאס הכריז נתניהו שיש לבטל את ההסכם. כשנחטפו שלושת הנערים הישראלים, החל הצבא לעצור את בכירי משוחררי עסקת שליט. הם חטפו את הנערים? נראה שלא. הם הפרו את תנאי השחרור? אפילו בית המשפט הצבאי לא משתכנע. אך שחרורם במקביל לשחרורו של גלעד שליט מטריד עד היום אנשים בממסד השלטוני והבטחוני . משנודע על החטיפה, נצלו את ההזדמנות לעצור ללא סיבה פלסטינים רבים מאד ועתה הם מועמדים למשפט עם סיבות משונות , העיקר לעצרם ולהחזיקם במאסר נצחי. בנוסף, החל גהינום יומי מעל עזה ובעזה עצמה. הפסקות מים וחשמל יומיות, טיסות שבירת קול בלילות שלא איפשרו לאנשים לישון ומזל"טים מזמזמים כל הזמן מעל הראש. כל זה בטיעון , שעד היום לא הוכח והוכחש למן ההתחלה, שהחמאס הוא האחראי לחטיפה ולרצח. ולבסוף אנחנו יושבים בממ"דים, אם יש, ובעזה נרצחו עשרות ילדים ומאות מבוגרים שאינם קשורים ללחימה.

   1. ליכודניק

    מה, ברור.
    החוטפים היו חברי חמאס? היו.
    החמאס בירך על החטיפה? בירך.
    לחמאס יש אינטרס ברור לא לקחת אחריות על החטיפה? יש. ההיסטוריה של הטרור, ובפרט החמאס, מלאה בפעילות שלכאורה לא היתה קשורה לארגון העיקרי שמאחוריה, למשל "ספטמבר השחור".

    יש שתי תיזות אפשריות:
    א. החוטפים (בדיעבד, רוצחים פשוטים) פעלו על דעת עצמם ובניגוד להנחיות ארגונם, החמאס.
    ב. החוטפים פעלו לפי הנחיית הארגון.
    לי תיזה ב' סבירה יותר, לאור העובדות. אפשר להכריע ביניהן די בקלות- נאמר, האם משפחות החוטפים מקבלים סיוע מהחמאס או לא? האם יש איזושהן אמירות של החמאס נגד הרצח? נאמר, "אנחנו קוראים לאחינו להימנע מפעולות לא מתואמות שמזיקות לעמידה האיתנה הלאומית"?

    לעצם המאמר: שוב, לחמאס יש אינטרס ברור לקיים את הפעילות הצבאית/טרוריסטית שלו, שאינה מקובלת על אף גורם רציני בעולם, ובמקביל את הפעילות האזרחית. אני תוהה האם העיוןרון של הכותבת לקשר בין אותם פקידי חמאס למרצחי החמאס שיורים רקטות על אזרחים ורוצחים אותם, הוא מכוון או שזו פשוט בורות. הרי לפנינו, ממשלת ישראל הנכלולית שמונעת מרדיפת בצע מוסווית, ומולה החמאס התמים, שרץ רוצה לספק שירותים לתושבי עזה.

    1. אביטל

     קצת עובדות – ספטמבר השחור קם לאחר גירוש אש"ף מירדן בספטמבר 1970 . החמאס קם ב -1987. ברור ששתי התנועות הן חלק מן העם הפלסטיני, שאיתו אנחנו חייבים להגיע לפיוס, הידברות ושלום.

     לרוב איני נוטה לויכוחים עקרים של "מי אשם". אבל לנוכח הביטחון הגורף , להלן ציטוט מפרשנות "הארץ" מ -17/6

     "הבדיל מפרשיית גלעד שליט, שם חמאס לקחת אחריות על הפעולה בדרגים הגבוהים ביותר בארגון, הפעם המצב עשוי להיות שונה לחלוטין. עם זאת, גם אם יוכח שחמאס מעורב בחטיפה, אין זה אומר בהכרח שעבאס יפרק את ממשלת האחדות הפלסטינית. זאת, במיוחד לאור העובדה שהוא רוצה לקיים בחירות לרשות בעוד כמה חודשים, ולהחזיר לעצמו את השליטה על רצועת עזה בגיבוי מצרי. "

     לזכרם של כל ההרוגים, הילדים , הנשים והגברים האזרחים, והלוחמים משני הצדדים.

     1. ליכודניק

      כלומר, אם אני מבין נכון, חייבים לדבר עם החמאס, כי הוא מייצג פלסטינים; גם אם הוא ארגון טרור.
      מבחינתי זו גישה שהיא לא רק פסולה מוסרית אלא גם גרועה: היא מעודדת את הטרור במקום לרסן אותו.

      ליוסי לוס: יפה, הראית שבעבר החמאס (איסמעיל אבו שנב.) יצא נגד פעולה עצמאית של חמולת קוואסמה. האם יש ראיות לפניה כזו לגבי רצח הנערים? אם לא, הרי שאפשר לראות בכך פעולה של החמאס.

   2. נעמית

    אכן, ותודה על הפירוט

 2. סמדר לביא

  הנה הקישור:
  http://www.counterpunch.org/2012/08/06/arafat-reconsidered/
  ע"פ העיתון היהודי Forward המצטט את ח"כ שרנסקי, בתמורה לחתימתו על הסכמי אוסלו ערפאת קיבל מדי חודש 8 מליון דולר ממדינת ישראל אל חשבון הבנק הפרטי שלו. ג'פרי בלאנקפורט, המדווח על כך, הוא עיתונאי אמין שכיסה את הפת"ח בלבנון בשנות ה 1960 וה 1970. נראה היה, כי כאשר נגמר השקט התעשייתי שנבע מאוסלו, ועם פרוץ האינתיפאדה, אולי (וזו ההשערה שלי) הגיע מישהו מחכמי ציון לתובנה, שעראפת לא מספק את הסחורה, ולכן עליו ללכת קאפוט.

  1. נעמית

   ההון שמממן את המלחמות הוא אותו הון
   עובר ידיים וצדדים
   ומופיע כל פעם עם פרצוף אחר
   אבל תמיד פרצוף של גבר

 3. גל

  סעיף 13 – כל יוזמת שלום עמדים בסתירה לעקרונותיה של חמאס. כל רגיעה היא רק זמן להצחמשות כדי לכבוש את פלסטין כולה.
  סעיף 7 – חמאס היא תנועה גלובלית שהיא חלק מהאחים המסלמים ומחויבת להרוג את כל היהודים בעולם עד היהודי האחרון.
  זה מה שהם כתבים באמנה שלהם אם את לא מאמינה לי תעשי גוגל ותראי. יש שם עוד הרבה סעיפים מאוד מזעזעים. מזכירים מאוד את המצעה של המפלגה הנאצית (כמו סעיף 17 שמדבר על מקומה של האישה ביצור לוחמים איסלמים). בכל אופן הראיה שלך פשטנית והאמת נמצאת הקשת מקלדת אחת לאתר החמאס באנגלית והבנה של מה הם רוצים. כסף נשפך שם במליונים. רצועת עזה קיבלה פי שלוש יותר כסף ממה שאירופה כולה קיבלה לשיקומה אחרי מלחמת העולם השנייה. הרצועה זה המקום שקיבל הכי הרבה כספי סיוע בהסטוריה האנושית ואת כולו הם השקיעו בטרור וטובות הנאה לראשי המפלגה. חמאס משתמש בתושבי עזה כבני ערובה ומסכנים הם שאלו המגנים שלהם שלא רואים אותם ממטר. גם לנו אין מנהיגים סבבה אבל אצלם זה מנהיגים מהגיהנום.

  1. נעמית

   א. אתה באמת מאמין שגילית למישהו עכשיו חומר חדש?
   ב. ובמצרים אתה מאמין? אחרי כל הזוועות שעברנו מולם? שמעת התבטאויות של מנהיגים שלהם לאורך השנים? הם רוצים אותך פה? אקצר לך: אפשר להביא ממצרים תמונה מאוד עגומה, אבל מדובר בהפסקת אש לא רעה בכלל של עשרות שנים. הסכמי שלום לא נעשים בין אמנות.
   ג. סחתיין ליהודים שהכמינו את הגזענות והרצחנות שהם עתידים לנהוג לאורך שנים, באנדרסטטיטמנט המוקפד של "מדינה יהודית", "טוהר הנשק" ועוד כהנה. ניסוח זה הרבה פעמים הכל

   1. גל

    כן אני מאמין לדברים האלו.
    א. בגלל שזו אמנה שכתובה ולא איזה שטות שמנהיג אומר ומחר הוא בכלא (ראי מקרה האחים המסלמים שהיו לרגע בשלטון במצריים ועשיו הם לא). אמנה זה משהו מחייב את התנועה לא כתבו אתה סתאם.
    ב. במיחד לאחר שראיתי את דובר החמאס אומר באל גזירה שהם מחויבים לאמנה וכל הפסקת אש היא הכנה למתקפה ההבאה (בדיוק כמו שכתוב בסעיף 13).

    1. יוסי גרנובסקי

     גל, אם נצא מתוך ההנחה שלך שמדובר בארגון דתי-פנאטי ואין מה לדבר אייתו, אני מעלה שתי נקודות למחשבה: 1) כיצד הגענו למצב הזה שבו אנו עומדים מול ארגון דתי-פנאטי?
     2) אם אי אפשר לדבר עם הדתיים הפנאטיים האלו, מדוע שיהיה אפשר לדבר עם הדתיים הפנאטיים שלנו, בנט ודומיו?

     1. גל

      צריך לדבר איתם, אבל על העלם לדעת להעמיד אותם ולמר להם שהרצון שלהם להרוג את כל היהודים ולהשמיד את מדינת ישראל לא מקובל.
      הדתיים הקצונים בצד שלנו לא קריאים להשמדת עם מסויים. אלו שכן אמרו זאת יצאו מהחוק (כהנה וחבריו).
      כל עוד לא אמרים למחאס שהאג'נדה שלו לא מקובלת זה לא בסדר. זה מזיק לעם הפלסטיני יותר מהנזק לישראל. החאמאס עקב האגנדה שלו לא ספר ממטר את הפלסטינים וכמובן גם את ישראל. טוב יעשומנהיגי העולם ואנשי זכיות האדם ויעמידו את החמאס במקומו.

 4. פיצ

  אז לרדד את הכל, הטילים, ההרוגים בשני הצדדים, לוויכוח על 20 מיליון דולר נשמע לך רציני? אולי בכל זאת, חוץ מאותם מיליוני דולרים במשכורות, היו עוד כמה דברים שהמיטו עלינו את המלחמה הזו?

 5. יוסי גרנובסקי

  גל, ומי יעמיד את בנט וחבריו שרוצים לשלוט בכל פלסטין על מקומם?

 6. גל

  כנראה ממש לא קראת את אמנת החמאס. זה לקוח ממשנתו דל היטלר. זה משהו שהמפלגה הנאצית נראת לידם כמו גאנגי. בבקשה תעשה גוגל ותקדיש לזה חמש דקות. זה משמח מטורף ולפי מה שאתה כתב נראה לי שחרי שתקרא אותו יהיה לך ממש קשה לעמוד על הרגלים. האמנה שלהם רומסת כל זכות אדם בסיסית לא רק במישור של היחסים בינינו לבינם. הם לא ראים את הפלסטינים ממטר. אבוי לאנשים שיהיו לרגע תחת שליטתם. ראים את זה בפעל בשימוש של האזרחים כמגן אנושי זה משהו שכתוב גם שם. בבקשה תקרא ואז תבין שאין מקום לדבר כזה בעולם.

  1. יוסי

   גם להשתלט על אדמה ולהדיר מכאן עם בשמו של אל, זה דבר מטורף. כשהדת משתלטת על הכלל ומתחברת ללאומנות זה נהפך למטורף ופנטי. החמאס, עם כל הטירוף שלו, נלחם כרגע נגד כובש. זה לא הופך אותו לפחות פנטי, אבל מצדיק את הלחימה שלו. איזו הצדקה יש להתנחלויות התמשכות עשרות שנים, הנעשות ע"י הצד החזק ובשם רעיון דתי-משיחי?

 7. ניגר

  את יודעת איך חמאס מממן את הפעילות שלו? מוכר סמים, תרופות מרשם מזויפות וארגוני "צדקה" מפוקפקים. רוב הצמרת הפוליטית שלו טסה בעולם בזמן שהעם האומלל (שלא בחר בהם מעולם!) נמק וגווע.

 8. נעמית

  מישהו קרא פה איפשהו שיר הלל לחמאס?
  כל מה שכתוב פה הוא הטריגר להתלקחות, בניית ההסלמה.
  את הכסף יעבירו הרי יומיים ורבע מתום הלחימה
  כן, לחמאס.

 9. יובל

  נעמית,
  זוית ראיה מעניינת.
  אם כל שכתבת נכון, אזי מזל שכך היה!
  מזל שליברמן הכוחני נהג בטיפשות!
  מזל שהכל התפרץ כך, מזל שעלינו על המנהרות ההתקפיות, שידעו על קיומן אך הקלו ראש!
  מזל שלא היתקיימה התוכנית המקורית של שונאנו:
  לתקוף דרך מנהרות בכמה חזיתות: מלבנון מסוריה ומעזה

  בצפון חופרים מנהרות מדי יום.
  וברצועת עזה, הושמדו המנהרות שהתגלו.
  ניתן רק להתפלל שראש ממשלתנו היקר,
  יגדל ביצים וישכיל לטפל בנגע החמאס ולחסלו.
  כן הדבר אפשרי! וניתן לביצוע!

  גם אני הייתי רוצה בשלום בר קיימה עם הפולשים- הפלשטיניים, כן שמם נגזר משמם של הפולשים בימי קדם
  למרות שאין כל קשר בינהם, לבין הפלישטים.

  עוד תזכורת עובדתית חשובה:
  עם סיום מלחמת העולם הראשונה, נתן חבר הלאומים,
  (היום האומות המאוחדות) מנדת לבריטים בארץ ישראל,
  על מנת לסייע בישובם מחדש של היהודים, בארץ ישראל.
  מעולם לא הייתה א"י או חלק ממנה הית לאומי של הפלשטינים.
  רו רובן של המשפחות ערביות-פלשטניות, היגרו לכאן
  עקב השגשוג הכלכלי שהביאה לכאן הציונות.

  זכותו על עם ישראל על ארץ ישראל ברורה כשמש בצהרי היום.
  לצערי הרב, שני עמים הנלחמים על אותה חלקת ארץ.
  שלום לא יהיה כאן. רק החזק ישרוד.

  צר לי על על כל הנופלים במערכות ישראל בכלל ובמערכה האחרונה בפרט! עליהם ועל בני המשפחה והחברים. צר לי על כל הפצועים,
  איחולי החלמה מהירה לכל הפצועים!