ואנחנו בתוך האמבולנס, עצמנו את העיניים. רק קיווינו שייגמר

עכשיו – בתוך הביטחון של ביתי – פתאום אני מרגישה חוסר ביטחון. שתי עדויות מההפגנה בחיפה
העוקץ

כותב ואסים ח'וסארי:

אתמול בערב נסעתי יחד עם עוד שלושה חברים להפגנה בחיפה, החנינו את הרכב ברחוב צדדי לא רחוק. שניות ספורות אחרי שיצאנו פגשה אותנו חבורה של בהמות, בלשון המעטה. הם באו מהכיוון הנגדי ושמעו אותנו מדברים ערבית. הם ניסו לקרוא לנו ולעצור אותנו, צעקו "אתם הולכים להפגנה?" ואז "מוות לערבים". פתאום התנפלו עלינו והחטיפו לנו מכות קשות. אני חטפתי אגרוף קשה לפנים ואחי מכה קשה בכתף. חבר נוסף קיבל אגרוף בעין. שמענו צעקות, נתקפנו חרדה ורצנו לעבר המשטרה, בתקווה שהישועה תבוא אולי מהם. הדרך לשוטרים הייתה ארוכה מדי. עוד לפני שהצלחנו לקום ולהתאושש מהלם המכות, היו כאלה שרצו להמשיך, לא יודע כמה רחוק להמשיך. הצעקות נמשכו, הפחד לא נגמר רק הלך והתגבר. זרקו עלינו חפצים.

השוטרים לקחו אותנו לכיוון ההפגנה "שלנו" והזמינו אמבולנס. האמבולנס נעצר בנקודה הכי מפחידה, בגיהינום שלא יכולתי לתאר. באמצע הפגנת הימין הפאשיסטי המתלהם. אלו היו הדקות הארוכות בחיי. אחד הפאשיסטים הצליח לפתוח את דלת האמבולנס ושאג: "יהודים או ערבים?!" בהינו, עד שהפרמדיק האמיץ צעק וסגר את הדלת. הם חבטו והיכו בדלתות האמבולנס. צעקו בחוץ קריאות קשות, רצו שנמות, לא הספיק להם ששברו לי את האף, ולאחי את הכתף. רצו עוד דם. 

ואנחנו בתוך האמבולנס, עצמנו את העיניים. רק קיווינו שייגמר.

זהו. זה רק מה שרציתי שתדעו. שלא תגידו שלא שמעתם ושלא ידעתם. ומה הלאה? חייבים לנצח את הפאשיזם, אין ברירה. כי ביחד אין עלינו. 

ומה זה לעומת כל מה שקורה בעזה??? כלום.

וואסים
הם חבטו והיכו בדלתות האמבולנס. צעקו בחוץ קריאות קשות, רצו שנמות, לא הספיק להם ששברו לי את האף, ולאחי את הכתף. רצו עוד דם

+  +  +

כותבת ח'ולוד:

אני לא אחת שמחפשת לעמוד בחזית בהפגנות, להיעצר, או לקבל מכות. תכננתי היום לצלם קצת וללכת הביתה עוד לפני שההפגנה נגמרת. מצאתי את עצמי בפוגרום.

אחרי שהאוטובוסים אספו את המפגינים, נותרנו בערך 50 מפגינה ומפגין ורצינו להתפזר וללכת הביתה. אך במהרה מצאנו כי אנחנו מוקפים בכ-1,500 מפגיני ימין קיצוני. מכל הכיוונים ומכל הצדדים. במשך כשעה וחצי, נותרנו מוקפים, המשטרה כמעט והתפזרה. מצאנו את עצמנו מתקשרים למוקד 100 להזמין משטרה. מפגיני הימין זרקו עלינו אבנים גדולים, אחת מהן פגעה בראש של חברה שלי. אחרי שהמשטרה הבינה שהקיצוניים לא מתכוונים להתפזר, הם הביאו את מכונת המים. עדיין לא עזר. בשלב כלשהו כיוונו אותנו להתחיל ללכת. הלכנו בליווי המשטרה בסמטאות. הזמינו לנו אוטובוס אגד שלקח אותנו למסעדת מקסים – תוך כדי שהוא עושה סיבובים גדולים כי עדיין רדפו אחרינו במכוניות. הגענו למסעדת מקסים, שם חיכו כוחות משטרה גדולים, ואוטובוס אחר.

הכל נראה כאילו מאחורינו. לא נראה שום מפגין ימין קיצוני. עלינו לאוטובוס, וכאשר כולנו בתוך האוטובוס, האבנים הגיעו משום מקום, וזרקו על האוטובוס עד שחלון הצד התנפץ פנימה. רגעים של טרור עברתי היום.
 
תודה לחברות "אשה לאשה" שדאגו והתקשרו במהלך הסיוט הזה ושבסוף באו לאסוף אותי ולקחו אותי הביתה. אתן נהדרות. 
 
עכשיו – בתוך הביטחון של ביתי – פתאום אני מרגישה חוסר בטחון. אפילו בבית.

 +  +  +

עוד על ההפגנה בחיפה

עוד על מבצע "צוק איתן"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גרי רשף

  רק לפני שבועיים-שלושה, כשההתפרעויות במגזר הערבי כללו פגיעה ביהודים ובמכוניות של יהודים, וגרמו לישוב יהודי אחד לפחות להישאר נצור במשך שעות ארוכות; ב"העוקץ" הופיעו דברי שבח לפורעים, מבלי להבחין בין זכותם הדמוקרטית להפגין ולמחות לבין הזכות שהם לקחו לעצמם לפגוע בחפים מפשע.

  שלא יהיה ספק- אותם פורעים שפגעו בכם הם פאשיסטים ובריונים שמסכנים את כולנו – אותי (המתנגד לדעותיכם) וגם אתכם. היה נחמד אם גם באתר הזה שמתיימר לייצג אנשים חושבים, מוסריים, רודפי שלום וכו'; היה נאמר איזה דבר ביקורת על האלימות כלפי חפים מפשע כשהיא באה מהצד האחר.

  1. yossiloss

   שלום גרי,
   נא הצביע בבקשה ובדיוק על דברי השבח שהופיעו כדבריך בהעוקץ לפורעים שפגעו בחפים מפשע.

  2. דן

   וככה בשקט, בלי אלימות ברוטאלית אתה מתנגד לדעותינו – זה כמובן מותר במדינה דמוקרטית.
   האלימות הבוטה שאנחנו נתקלים בה היום, אתמול, בהפגנות, בשריפה של ילד, בשריפה של מסגדים, בהצהרות של ראשי עיר שערבים לא יחיו פה, בספרי רבנים שפורסמו המתירים דם של ערבים
   היא כעין וכאפס לעומת האלימות של הממשלה

   בשקט בשקט מחסלים כפרים, ככה מוחקים את אל-ערקיב ודהמש.
   בשקט בשקט מחזיקים 1.7 מליון איש במצור כבר 7 שנים.
   בשקט בשקט בונים עוד התנחלויות מספחים עוד משאבי טבע והורסים כל תקווה.
   בשקט בשקט מעצרים מנהליים (לא חטיפות!).
   בשקט בשקט מפחידים ילדים בלילה, מטילים עוצר, מסתובבים בג'יפים עם קנים שלופים. ופעם ב… לא רק מפחידים, נהרג גם ילד שכנראה באמת הגזים.

   בלי רעש, בלי תקשורת, עם מדיניות ברורה ועם הרבה הרבה יותר כוח מכל קבוצה פאשיסטית, זה כאילו צה"ל שלם ומשטרה נמצאים מאחוריהם, הממשלה מפעילה אלימות, אלימות קשה וברוטאלית
   אלימות מוסברת, והסברתית

   ואתה גרי?
   אתה נגד אלימות?
   אתה מגנה את האלימות?
   שכחתי, סליחה, זה רק להגנה…

   הגנה לישראל?
   הגנה להתנחלויות, הגנה על הפאשיזם שמסכן את כולנו!!!

  3. yossiloss

   גרי,
   כתבת כאן האשמה חמורה מאד. כתבת ש"ב"העוקץ" הופיעו דברי שבח לפורעים".
   ביקשתי כבר לפני שבוע שתצביע בדיוק על דברי שבח אלה שפרסמנו.
   לא ענית.
   אני מבקש שוב, או שתכתוב התנצלות על האשמה חמורה זו שגובלת בהוצאת דיבה והסתה או שתצביע בדיוק על "דברי השבח לפורעים" שפרסמנו.

 2. אביטל

  אני מתנגדת לכל אלימות, אם בהפגנות ואם בטיפול המשטרתי בהפגנות (שמעורר , לצערי, אלימות רבה לעתים קרובות ללא כל הצדקה).
  אך יש הבדל בין הפגנה של אוכלוסיה ממודרת מן השלטון, או אוכלוסיה כבושה, לבין הפגנות של מי שמגובה ע"י השלטון ושייך לארגונים הממומנים ע"י השלטון. במקרה שלנו, הימין המוסת.

 3. עפרה בן ארצי

  כבר היו דברים מעולם,השלטון מעדיף לטפל בהתנגדות פנימית באמצעות פלוגות מחץ של חוליגאנים. המדינה נמצאת עכשו בשלב הזה בהידרדרותה לעבר משטר טוטאליטארי מושלם – על דוגמאות והשוואות אין צורך לפרט ,הכל ידוע. לא סתם סייד קשוע החליט לברוח מכאן…

 4. נפתלי אור-נר

  על כל בעל מצפון לקום ולהתנגד כמיטב יכולתו אף אם היא דלה