כאן הדמוקרטיה הסתיימה: על יום הדיור הציבורי בכנסת

בחסות "מצב החירום" ניסו להעביר בכנסת עוד חוק שייטיב עם הקבלנים על חשבון הנזקקים, וסתמו לנשות הדיור הציבורי את הפה. רשמים
יהודית אילני

פעילי הוועדה העממית מיפו נסעו אתמול יחד עם פעילי דיור ציבורי מכל הארץ ליום הדיור הציבורי בכנסת, שבו דנו בכל ועדות הכנסת בנושאים הקשורים לדיור הציבורי. לקחנו חלק בדיונים של ארבע ועדות. כמו כן, ניצלנו את ההזדמנות להיפגש עם חברי כנסת ונציגי החברות המשכנות כדי לקדם את הטיפול בבעיותיהם הספציפיות החמורות של מספר משפחות יפואיות. לשמחתי, השגנו בחלק זה כמה הישגים.

הדיון החשוב ביותר התקיים בוועדת הפנים, שבראשותה יושבת ח"כ מירי רגב. במהלך דיון זה נידונו ההסתייגויות לפרויקט הותמ"ל – הצעת חוק העוקף חוקי תכנון למיניהם על מנת לבנות במהירות פרויקטים גדולים מאוד בעיקר במרכז הארץ. כתוצאה מחוק הותמ"ל, אמורות להיבנות בכל הארץ כ-150 אלף דירות חדשות, כאשר על פי ההצעה המקורית היו אמורות להיבנות גם 30 אלף דירות להשכרה בתנאי דיור סוציאלי ודיור בהישג יד. עד לאחרונה תמכו רוב חברי הכנסת בחוק, אך מפלגת יש עתיד מנסה לבצע מחטף: היא הוציאה את סעיף הדיור הסוציאלי ובמקומו מקדמת אלטרנטיבה אותה היא מציגה בכלי התקשורת כחברתית – כמיליארד שקלים (אשר יגויסו בעתיד מהציבור ממכירת דירות הדיור הציבורי) יועברו לקרן הדיור הציבורי.

נשמע טוב, נכון? אז לא, ממש לא. בדיקה מראה שמאותו כסף (שאולי לא יגויס כלל) ניתן לבנות רק כ-800 דירות לדיור ציבורי בשכונה אחת או בכמה שכונות, כלומר שוב גטו לעניים. אם בכלל ייבנו. כי בינתיים הכסף שכבר נמצא בקרן הדיור הציבורי משמש לבניית כבישים בשטחים ומימון השמירה על מתנחלי מזרח ירושלים. בקרן מיליונים רבים מזה כמה שנים, אבל אפילו דירה אחת לא נבנתה. אז למה שנאמין שבעתיד כן יבנו מכספי קרן זו?

במילים אחרות: במקום בניית 30 אלף דירות לזכאים שזקוקים לדיור במסגרת הותמ"ל, בתוך שכונות איכותיות וחדשות שייבנו בכל הארץ, יבנו אולי אולי אולי עוד גטו קטן לעניים, אי שם. אולי. ואולי גם לא.

לשינוי של מפלגת יש עתיד הוגשו הסתייגויות רבות, ולא רק על ידי חברי האופוזיציה אלא גם מתוך הקואליציה. לכן החליטה יו"ר הוועדה רגב, לקיים דיון הסתייגויות אחת בלבד על מנת להביא את החוק כבר היום להצבעה בכנסת. היא גם החליטה שהיא תיתן את זכות הדיבור לחברי כנסת בלבד. לכל חבר כנסת? לא, גם זה לא, רק לחברי כנסת שנרשמו מראש לדבר. אמרה והוסיפה: "כאן הדמוקרטיה הסתיימה". אנחנו נרשמנו מראש לדיון והגשנו גם בקשות מסודרות לקבל את זכות הדיבור במהלכו. הכנו את עצמנו היטב להגיד את עיקרי הדברים תוך זמן מאוד קצר, כי לא מקבלים יותר מ-2 דקות במצב רגיל. אך המצב איננו רגיל אצל ח"כ רגב. אצלה אין דמוקרטיה. אפילו לח"כ "שלא נרשם מראש" היא לא נתנה את זכות הדיבור. עוד הוסיפה, שהתייעצה עם היועץ המשפטי ושמותר לה להתנהל כך, "ושהיא עושה את זה בגלל בגלל מצב החירום". מצב החירום? בדיוק. בשל המצב הבטחוני, כך היא מקווה, איש לא ישים לב איך יעבירו עוד חוק שטוב רק עבור הקבלנים וחברות הנדל"ן.

מאבטחים מוציאים את נשות הדיור הציבורי, אתמול בכנסת. צילום: שתי"ל
מאבטחים מוציאים החוצה את נשות הדיור הציבורי, אתמול בכנסת. צילום: שתי"ל

>>> צפו בסרטון מדיוני ועדת הפנים אתמול

היא לא הסכימה שנדבר. אם לא נותנים לנו את זכות הדיבור, אנחנו ניקח אותה, וכך היה. ח"כ רגב ברחה מחדר הישיבות והודיעה שתחדש את הדיון רק בשעה שש בערב. חשבה כמובן שנלך. אבל לא הלכנו. ניצלנו את הזמן והתחלקנו לקבוצות קטנות וניגשנו לדבר עם חברי הכנסת על מנת שיסתייגו מהשינוי המיטיב רק עם הקבלנים. שיסתייגו משינוי החוק. כשחזרנו בשש, קבוצה גדולה של שומרי הכנסת לא נתנה לנו להיכנס לחדר הדיונים (כזכור, רגב כבר הודיעה שהדמוקרטיה הסתיימה). אז עשינו רעש בחוץ, הרבה רעש. היום החוק יובא להצבעה בכנסת. מקווה שלא יעבור. הגדיל לעשות כלב הנחייה בשם "הוֹפ" (תקווה) שהקיא על רצפת הכנסת המצוחצחת.

בוועדה לזכויות הילד אמור היה להתקיים דיון אודות ילדים שמפונים מדירות הדיור הציבורי. נציגי משרד השיכון ומשרד האוצר לא הגיעו לדיון על אף שהוזמנו ושעל פי חוק הם חייבים להתייצב. לכן יו"ר הועדה, ח"כ אורלי לוי אבקסיס, סירבה לקיים את הדיון. באמת אין טעם לקיימו ללא נציגי משרדי הממשלה. ואילו בוועדת הכלכלה מבקר המדינה הודיע שרמת התחזוקה של החברת המשכנות היא כה ירודה עד שמדובר בפגיעה בכבוד האדם המתגורר בדירות ציבוריות. נציגי משרד השיכון אמרו שתקציב התחזוקה גדל מ-430 שקלים לדירה לשנה ל-500 שקלים לדירה לשנה. ממש נדיבים. עדויות מחרידות הוצגו בפני חברי הוועדות.

חברי הלובי לדיור ציבורי הסבירו שם איך "מנגנון התמריצים השליליים" פוגע בדיירים ומיטיב עם החברות המשכנות, אותן האוצר רוצה להפוך לחברות "רווחיות". אך דיור ציבורי איננו יכול להיות רווחי, אם הוא באמת רוצה להיות דיור המיטיב עם דייריו. מנכ"ל עמידר ציין בתחילת דבריו שיש מאות דירות פנויות. כאשר נשאל איך הדבר מתיישב עם אלפי משפחות זכאיות הממתינות שנים לקבלת דירה, חזר בו. מסתבר שבין חדרה לגדרה יש כ-20 דירות פנויות. חלקן ממתינות לשיפוץ או כבר לא ראויות לדיור. ומה עושים בדירות "הלא ראויות למגורים"? מוכרים אותן בשוק הפרטי במכרזים לכל המרבה במחיר "כי השיפוץ עולה מעל 200 אלף שקלים".

הממממ, בואו נעשה שנייה חשבון: משפחה זכאית לדיור ציבורי ממתינה ביפו 12 שנה עד לקבלת הדירה. כל חודש היא מקבלת 2,700 שקלים סיוע בשכר דירה, ז"א 32,400 שקלים בשנה. ב-12 שנות ההמתנה לדירה היא מקבלת 388,880 שקלים סיוע בשכר דירה שהולכים כמובן לבעל הדירה בשוק הפרטי. לא יותר זול ואחראי להפוך דירה ציבורית לראויה למגורים ולמסור אותה למשפחה זכאית?

אבל המדינה רוצה לחסל את הדיור הציבורי. וכל האמצעים כשרים.

יהודית אילני היא פעילה יפואית

עוד בנושא דיור ציבורי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. צילי גולדנברג

  תודה. הכתבה מתארת את המצב בדיוק כפי שהוא. איזה מאבק איתנים של פעילי הדיור הציבורי מיפו, וכמה מקומם שמי שאמור לייצג את הציבור מייצג בפועל את האינטרסים של היזמים והנדלניסטים. לא שזה לא היה צפוי. עדיף כבר לעשות עסקאות עם השטן מאשר להתפשר בפרוייקטים משותפים עם בעלי ההון ושליחיהם במשרדי הממשלה. השטן עשוי לכבד חוזים בעוד אלו? הם יעשקו, יגזלו, ירצחו ויירשו ועוד יטענו שהם עושים הכל לטובת הציבור.
  מסכימה עם מירי רגב שהדמוקרטיה נגמרה כאן. השאלה היא מה אפשר לעשות במצב כזה?
  הלינק לסרט הווידיאו לא עובד. אפשר לחבר אותו?
  צילי

 2. מאיר עמור

  חברת הכנסת אורלי לוי אבוקסיס: אומרת לשר האוצר – "בלי הצדעות (לתושבי הדרום), עם הצדעות לא קונים בחנות". ועוד אמרה: "אנחנו לא נותנים לא ביטחון ולא חברה."

  השלב הבא יהיה שהחיילים והחיילות עליהם ועליהן מדברת חה"כ אורלי לוי יתחילו לסרב לשרת בצבא ההגנה לישראל. סירוב חברתי. סרבנות חברתית. פשוט וחלק. אין בית. אין שירות. אין בריאות. אין שירות. אין עבודה. אין שירות. אין חינוך. אין שירות. אין תרבות. אין שירות.

  http://mekomit.co.il/%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99-%D7%94%D7%93%D7%99%D7%95%D7%A8-%D7%94%D7%A6%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99-%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%AA-%D7%A2%D7%A8%D7%9A-%D7%94%D7%93%D7%99%D7%A8/

  ומה עושה "הלאומית-לאומנית-לעומתית" ביותר חה"כ מירי רגב (שהיא גם מרוקאית שהיא גם מהשכונה ושהיא גם מהפשיזם של יש עתיד והליכוד)? היא עושה עיסקאות מאחורי גבם של החיילים והחיילות העניים. כי לעניים מותר למות למען המדינה של מירי רגב; אבל, אסור להם לחיות במדינה מתוקנת המנוהלת על ידי הניוון והניוול של פוליטיקאים ופוליטיקאיות בסגנון של מירי רגב (תת-אלוף במיל. מירי רגב) יאיר לפיד, נפתלי בנט, איווט ליברמן, בינימין נתניהו ועוד שורה ארוכה של נהדרים ונהדרות של התנועה הלאומית ותנועת העבודה לדורותיהם.

  תודה לריקי כהן בנלולו ולכל הגיבורות והגיבורים האמיתיים של החברה הישראלית.

 3. ירולב

  לצאת נגד השטחים והמתנחלים לא עושה טוב למאבק. יש הרבה מאוד אנשים בימין שהדעות החברתיות שלהם כמו שלך ותומכים או יכולים להיות קהל יעד לתמיכה בו. משפטים כמו אלה שכתבת הם א- לא נכונים. ו ב- גם אלו היו נכונים רק מקימים לך ולמאבק אויבים וחבל

 4. מאיר בוזגלו

  כל הכבוד

 5. אוגוסטוס

  הדמוקרטיה היא צורת ממשל על ידי העם, בדרך כלל באמצעות נציגים. אין לה ולא כלום עם הדיור הציבורי. אתם פתטיים.

 6. אסתר

  דיור- משכירי דירות
  לבטל את ההטבה של 8!! מיליארד שקלים לבעלי הדירות עקב הפטור ממס למה בעלי הדירות לא משלמים בכלל מס???
  מיליציית משכירי הדירות
  שמוצצת את דמיהם תרתי
  משמע
  של 2 מליון שוכרי דירות
  חמורה ומסוכנת יותר ממיליציית הבנקים
  הביטוח והצבא והחמס
  ההתפוררות החברתית הזו
  תחסל את ישראל בשדה הקרב
  אף אחד מבני השוכרים הנעשקים לא יחרף את נפשו למען המדינה