• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

תיק ביטחוני - אמצעי להשתקת עובדים

לאחר 17 שנה של עבודה במוסך "הסתבר" לבעלי המוסך שאחד העובדים מהווה סכנה ביטחונית. זהו היו"ר הנבחר של העובדים במוסך, שהתארגנו בתביעה לשיפור תנאי העסקתם
מען

משטרת מעלה אדומים שללה היום את היתר העבודה של יו"ר ועד עובדי מוסך צרפתי, חאתם אבו זיאדה, שמועסק במוסך במשך 17 שנים, בעקבות תלונות שווא של המעסיק. לאחר שהמוסך ניסה לסכל את התארגנות העובדים במהלך השנה האחרונה ולהימנע מהסכם קיבוצי, ולאחר שניסה לפטר את יו"ר הוועד בשבוע שעבר ונתקל בהתנגדות העובדים שפתחו בשביתה, העלה המוסך נגד יו"ר הוועד טענות חסרות שחר חדשות מכל הבא ליד, תוך ניצול ציני של המצב הביטחוני ושל עובדת היותו עובד פלסטיני. כך טען המוסך כי יו"ר הוועד מחבל במכוניות צבאיות שנמצאות בטיפול במוסך, כי הוא איים על עובדים בזמן השביתה, ואף הציג עצמו כקצין בביטחון המסכל הפלסטיני. יו"ר הוועד הכחיש האשמות אלו מכל מכל והסביר לחוקרי המשטרה כי התלונה נגדו הוגשה על ידי מנהלי מוסך צרפתי בגלל תפקידו המרכזי בארגון העובדים.

יש לציין כי ההחלטה לצאת לשביתה אומצה על ידי כלל עובדי צרפתי שמאורגנים במען וזאת באסיפה והצבעה דמוקרטית שבה היתה הסכמה פה אחד של העובדים על כך שהפגיעה בחברם ובהתארגנות חמורה ויש לפתוח בשביתה. אלא שלמרות השביתה החוקית פעלה הנהלת המוסך בכל יכולתה כדי לשבור את השביתה ובין השאר גויסו עובדים חלופיים. כמו כן, בכל פעם שהגיע פעיל של ארגון העובדים מען למשמרת השביתה מחוץ למוסך, התייצבו תוך זמן קצר נציגים של ועד התעשיינים במישור אדומים שאיימו על פעילי ארגון העובדים באלימות (בידי מען עדויות מצולמות לכך).

במקום להגן על זכות העובדים לקיים משמרת שביתה, משטרת מעלה אדומים עשתה יד אחת עם המעסיק, נענתה לדרישות הבריוניות של ועד התעשיינים, ועצרה בשבוע שעבר שני פעילי מען כולל מנכ"ל הארגון, בטענות מופרכות של הסתת פלסטינים, ואף אסרה על העובדים במשמרת השביתה לעמוד מול שער המוסך ביומיים האחרונים של השביתה.

hatem abu ziade small
יו"ר ועד עובדי מוסך צרפתי, חאתם אבו זיאדה

ביום ד' 30.07 הגיע סיור משטרתי למוסך צרפתי וביקש מהעובדים מידע על איומים שהופנו כלפיהם, כביכול, בעת השביתה על ידי מנכ"ל ארגון העובדים ויו"ר הוועד. על אף שהעובדים הכחישו קיומם של איומים מסוג זה והבהירו כי השביתה הוכרזה על ידי העובדים בשל תביעות השכר שלהם וכי האיגוד וועד העובדים מייצגים אותם מרצונם במאמץ להשיג הסכם שכר ותנאי עבודה טובים יותר, לא חדלה המשטרה מפעולותיה אלה וזימנה הבוקר את יו"ר הוועד לחקירה.

עתה מגיעה התערבות המשטרה לשיאה עם ביטול היתר העבודה של יו"ר ועד העובדים. נזכיר כי ההאשמות הביטחוניות נגד חאתם אבו זיאדה הועלו לראשונה בדיון המשפטי שנערך ביום א' 27.07 בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים בבקשה בסכסוך קיבוצי שהגיש ארגון העובדים נגד ניסיון ההנהלה לשבור את השביתה ולפטר את יו"ר הועד. האשמות אלו לא הופיעו כלל במכתב הזימון לשימוע שניתן לו שבוע קודם לכן.

מדובר בעובד שהועסק במוסך צרפתי כמכונאי מקצועי במשך 17 שנה. האם לא ברור שעובד שהיה כל השנים אזרח שליו שומר חוק הפך באחת ל"סיכון בטחוני" בדיוק ברגע שהוא נבחר לראש ועד ונאבק על זכויות חבריו שהועסקו בתת תנאים?

חשוב להזכיר כי כל עובד שמועסק באזורי התעשיה של ההתנחלויות כמו מישור אדומים חייב לשאת עליו אישור עבודה בתוקף של המינהל האזרחי הישראלי, אישור המחודש כל 4 חודשים. ארגון העובדים מען נתקל לא אחת בשימוש שעושים בעלי עסקים ישראלים באיום של שלילת האישור כדי להשתיק עובדים שתובעים את זכויותיהם. עתה ברור כיצד עובדת השיטה – המעסיק מגיע למסקנה שהעובד "הרים את הראש" יתר על המידה. הוא ממציא אשמות ביטחוניות נגדו, והזרוע המבצעת – המשטרה, אכן מבצעת ושוללת ממנו את ההיתר. כל כך נקי וכל כך ציני.

ארגון העובדים מען ועובדי מוסך צרפתי נחושים בדעתם להיאבק נגד הרדיפה השרירותית של יו"ר ועד העובדים חאתם אבו זיאדה. מען יפעל במישור המשפטי והציבורי וגם במסגרת הבינלאומית של איגודי עובדים, ארגון העבודה הבינלאומי ומחלקת העבודה של ה-OECD כדי לבטל את האשמות נגד מנהיג העובדים הפלסטינים. אנו קוראים לאיגודים מקצועיים וארגוני זכויות אדם להתייצב בתמיכה בזכות העובדים הפלסטינים במישור אדומים להתאגד באיגוד בו בחרו ולדרוש זכויותיהם ללא רדיפה.

פורסם לראשונה באתר ארגון העובדים מען

כנראה שיעניין אותך גם: