דוקטרינת ההלם שוב איתנו

הייתם בהלם מההרס והרג בעזה. מכמות הרקטות המשוגרות לישראל. מהמנהרות. מאימת הילדים הנסים על נפשם. ממספר החיילים ההרוגים. מהמשפחות השלמות המחוסלות. ממאות הילדים המחוסלים. מההורים שקוברים את ילדיהם. אם לא תתעשתו מהר, תשלמו על ההלם הזה מחיר כבד
יוסי דהאן

שעתיים אחרי המלחמה, וכבר האליטה הכלכלית והפוליטית ודובריה האקדמיים והאחרים מתרוצצים אחוזי תזזית. הם עסוקים בתיאור האפוקליפסה הכלכלית שתבוא עלינו אם לא נמהר להסכים לקצץ מיידית קיצוץ כואב בשירותים החברתיים, אם לא נפטר אלפי עובדים במגזר הציבורי ואם חס וחלילה נעז להעלות מיסים על בעלי ההון. נעמי קליין קראה לאסטרטגיה הכלכלית המוכרת הזו "דוקטרינת ההלם": שימוש באובדן העשתונות של הציבור בעקבות מכות הלם קולקטיביות עצומות ממדים – מלחמות, התקפות טרור או אסונות טבע – על מנת להשיג שליטה באמצעות כפיית טיפול בהלם כלכלי.

נעמי קליין
נעמי קליין

הטיפול בהלם כלכלי פוגע במרבית האוכלוסייה ומשרת חלק קטן ממנה. הטענה לפיה הצעדים האנטי-חברתיים הללו, המגדילים את אי-השוויון, הם אמצעי הכרחי בלתי נמנע להגדלת הצמיחה הכלכלית, אינם אמיתות מדעיות אלא אידאולוגיה לקידום אינטרסים כלכליים צרים.

>>> המצפון הנרשע והמזימה הרעה: דוקטרינת ההלם: עליית הקפיטליזם של האסון מאת נעמי קליין | צבי בן דור בנית

בימים אלה התפרסם מחקר של כלכלני חברת סטנדרט אנד פור, אל דאגה לא מדובר בקומץ מרקסיסטים רדיקלים אלא בחברה בינלאומית לדירוג אשראי. המחקר קובע שאחת הסיבות המרכזיות לאי-צמיחה משמעותית הוא הגדלת אי-השוויון בחברה האמריקאית. ההסבר די פשוט, כפי שלימדנו קיינס, כאשר חלק הולך וגדל של ההכנסה זורם לעשירים, שנוטים יותר לחסוך מאשר לצרוך, נוצר מצב שאין מספיק ביקוש למוצרים ושירותים, ביקוש שהוא הכרחי לצמיחה כלכלית. וכאשר השאר לווים כספים על מנת להדביק את הפער, נוצרות באופן מחזורי בועות חוב המתפוצצות אחת לכמה שנים ויוצרות משברים כלכליים. קשה לצאת מהמעגל האכזרי החברתי והכלכלי הזה בשל הקשר הון-שלטון. בעלי ההון עושים שימוש כספם על מנת לדאוג לכך שהמערכת הפוליטית תשמר את יתרונם על פני אחרים, תמשיך לדאוג להטבות המס שלהם ולהשקיע פחות במערכת החינוך ושירותים חברתיים אחרים.

ב"ניו יורק טיימס" התפרסם מאמר המתאר מחקר הקושר בין אי שוויון ואי צמיחה.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. מני אביב

  אני חושב שצריך לקדם יוזמה להעלות (אפילו זמנית) את מס החברות. אני בטוח שתאגידי ענק כדוגמת ידיעות אחרונות ובנק לאומי ישמחו מאד לכסות בנדיבות על הוצאות המלחמה שאותה קידמו במרץ פטריוטי מפליא.

 2. סמולן

  פעם קראתי את הכריכה האחורית של הספר של קליין, ואחרי כן יצא לי לעלעל בו בחנות ספרים. נעמי קליין רואה את ישראל כמקרה מוזר החורג מתיאוריית דוקטרינות ההלם. כלומר, למרות שישראל היתה כנראה אחד משדות הניסויים החשובים של הדוקטרינה, קליין מציינת את יכולתה של הכלכלה הישראלית לתפקד ללא משבר גם כאשר נראה שהיא מיד תכנס למשבר. קליין טוענת שהדבר נובע מכך שישראל השקיעה רבות בתעשיה צבאית, ומוכרת את תוצריה למדינות אחרות הנמצאות במשבר, תוך שהיא משתמשת בביצועיה במהלך המשבר כצידוק מכירה יעיל. במונחים של נסים טאלב, ישראל היא אנטי-שבירה: תקוף אותה עם אלפי רקטות, ומה שיקרה יהיה שהיא תמכור מערכות נגד רקטות. האנטי-שבירות הזו אינה מתקיימת, כמובן, בשדה הפוליטי-מוסרי: שם, דווקא חמאס מרוויח נקודות מוסריות ככל שהוא מנסה לרצוח יותר. אבל כאשר מדברים על קליין בהקשר של ישראל, משבר מלחמתי ודוקטרינת ההלם, צריך לדעתי לזכור שלשיטתה של קליין במקרה הישראלי אין שום הלם. אין סיבה לצעדי חירום, הכל בסדר: בעקבות מלחמה עם ביצועים טכנולוגיים מוצלחים, ישראל הולכת להרוויח הרבה כסף. תמיד ובהגדרה. לכן, שר האוצר טועה ומטעה. כל עוד תעשיית הנשק הישראלית יודעת להפוך לימונים ללימונדה, ישראל לא צריכה לבצע קפיטליזם חזירי בעקבות מלחמות. יתר על כן: למרות שבדרך כלל קשה לנסח מודלים כלכליים סוציאליסטיים, הרי שבמקרה הזה השאלה פשוטה לחלוטין: מחיר המלחמה, לפי קליין ובהקשר הישראלי, הוא עלותה פחות הגידול הצפוי באופן סביר בהכנסות ממכירת מערכות נשק. אם המחיר שלילי, המלחמה תורמת למשק, והתעשייה הבטחונית תורמת לו לא רק דרך ייצור של ציוד לחימה חיוני כמו כיפת ברזל, אלא גם ביכולתה לגדר את הסיכונים הכלכליים שבמלחמה. זה משהו שאקטיביסטים צריכים לדעת לומר לשר האוצר, כפרה עליו, כי מעצמו הוא לא יחשוב מחשבות כאלו.

  1. ציקי

   משתנה חשוב אחד שלא לקחת בחשבון הוא ההשפעה של העברת הכנסות מהמגזר הציבורי לפרטי (דרך תקציב הבטחון) על התפלגות ההכנסות במשק הישראלי. כמו שהכותב מראה, יש לכך חשיבות קריטית מבחינת נתוני המקרו.

   1. נעמיט

    דוקטורינת ההלם לא חייבת להיתרגם באחד על אחד.
    וצודק ציקי – ריפורמת הפנסיה? בעיצומה של האינתיפאדה השנייה. ההפסד לחוסכים הותיקים (מעל חמישים בעת הריפורמה) כ- 30% . הכסף הלך לשוק ההון.
    כמה עוד פעמים צריך להסביר את זה?

    "הצלחנו לנצל", אמר יוגב. "ההזדמנות הייתה", אמר נתניהו. הראשון התרברב על חשבון החלשים, אבל השני הגדיל לעשות והודה ששיקר. לא הצלת הפנסיות ה"קורסות", באמת או לכאורה, עמדה לנגד עיניו, אלא הזדמנות ליצירת שוק הון לטובת – שימו לב! – משקי הבית הקטנים, אלה שמסתכלים היום בעיניים כלות על הפנסיות הנשחקות ככל שהם עובדים יותר. וכתבתי כאן בעבר ביחס לעובדי "הדסה" – http://on-the-left-side.org.il/ירושלים-של-זהב-מה-נסגר-עם-הדסה . – See more at: http://on-the-left-side.org.il/?s=%D7%A0%D7%A2%D7%9E%D7%99+%D7%98%D7%A9#sthash.iK8prbyu.dpuf

    http://on-the-left-side.org.il/תחת-אש-סגרה-הכנסת-את-רשות-השידור

 3. אלי קליר

  יוסי דהאן- אף פעם לא היית כל כך צודק, אך איזו חכמה היא להתריע שוב ושוב על חטאיו של הקפיטליזם, על ההרס העצום שהוא מנחית היום על החברה האנושית, מבלי להציע משטר כלכלי אחר, שיטה חדשה, אלטרנטיבית, שתבוא
  במקום השיטה הקלוקלת הזאת. הרי זוהי הבעיה לאמיתה.

 4. רתם

  שימבורסקה כתבה על זה שיר

 5. אסתר

  דיור- משכירי דירות
  עולם הפשע האמיתי שבאמת מדרדר
  אנשים
  מליון משכירי דירות
  ששותים את דמם של השוכרים
  בחסות ממשלת הרשע
  שמאפשרת חגיגת נדלן קטלנית
  למחוסרי דיור שהיא יצרה
  בעיני זה האמאמא של הנזק
  שלא היה כדוגמתו בישראל
  זה מותיר אבק לכנופיית אולמרט
  בזה לא רוצים לטפל
  ביבי=מיסי עושק על דיור
  בנקים= ריבית נמוכה
  מלביני הון צרפתים
  קבלנים=אוכלי אדם
  משקיעי דיור= שדרגו את החזירים
  פטורים ממס על השכרת דירה!!!!